emeentenieuws Gemeenteraad onderschrijft begroting 2002 5". Wijzigingsvoorstellen kosten geen extra geld R 2001 - PAGINA 14 DONDERDAG 6 DECEMBER 2001 - PAGINA 15 Hans Janssen voor het eerst als fractievoorzitter Les Ballets C. de la ;en Co: Troilus en ig Amatei Ook deze Het beleid voor 2002 ligt nu vast maar... Jan Hamming in de rol van wethouder financiën: ‘Dit is me goed bevallen’ (Nog) geen geld, wel aandacht Rogie Company: »n aan de tari‘ r 3/4 euro in Foto’s: Beeldveld/Wilfried scholtes JPHIE VAN SCHOUWEN. voor het De tiber Hij ïgte- Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg i doen samen i presen- in zich- 1 novat- uievoor- 's radicaal jk fictief 1 ïrdei igsvoorst waren v spreel ‘Dit is i Van rituele paringsdans naar radicalisering van de democratie1 D66 pleit voor andere vorm begrotingsbehandeling DE TILBURGSE KOERIER goede volgend jaar komen de /an een politiek Verder krijgt de Stichting Stadskern volgend jaar 22.500 (f 49.000,-) extra en mag de Stichting Amateurkunst structureel op 5.000 (f 11.000,-) meer subsidie rekenen. Ook deze voorstellen worden gedekt door de sluitend te krijgen, hebben we i moeten doen. Er zit bij het rijk ons. Kortom, de financiële De economische achteruit^ gevolgen hebben.’ f' De kleinere zaalsporten kunnen rekenen op lagere tarieven voor de huur van ?,°,n gemeentelijke accommodaties. Hiervoor wordt structureel 30.000 (f 66.000,-) f-,. ingezet. Dit geld komt van de begrotingspost ‘sportevenementen’. Een extra bedrag 1 van 10.000 (f 22.000,-) gaat in 2002 naar de Stichting Topsportopleiding Tilburg. Dit geld wordt weggehaald bij de post voor een opkomst bevorderende campagne voorafgaande aan de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar. totten vert g voor het het op langei tijdens de be niet verd Wijziginj dekking Hamming ervaring. cking zijn CDA kijkt tevreden terug op begrotingsdebat Ouderen Er wordt €50.000 (f 110.000,-) c Enschot en Udenhout te verbete' teren van het welzijns- en woont Dit bedrag wordt vrijgemaakt uil Alles uit de kast Janssen beseft de ernst van de huidige begrotingssituatie. De tijd van de Tilburgse overschotten is voorbij. ‘Dit jaar konden we het financieel nog net rond breien', is zijn uitleg. ‘Dat was voor mij overigens niet de reden dat amendementen zonder financiële dekking niet werden geaccepteerd. Die zijn wat mij en het CDA betreft nooit acceptabel. Maar vanaf volgend jaar worden we, door het begrotingstekort dat zich aandient, gedwongen om nog sterker dan nu keuzes te maken. We zullen dan alles uit de kast moeten halen.’ Met de goedkeuring van de begroting heeft de gemeenteraad het beleid voor 2002 en de jaren daarna vastgelegd. En dat is heel wat. Een inhaalslag op het gebied van wegen- en stratenonderhoud. Extra geld voor sport en cultuur. Grote investeringen in de nieuwbouw van de Tilburgse Dans- en Muziekschool en het zwembad Reeshof. Meer geld voor jeugdbeleid en voor de huisvesting van scholen. Een extra potje voor veiligheidsprojecten. Forse bedragen voor het minderhedenbeleid. Dat alles is nu definitief. ir in 2003 doemt Ijoen). Daar wacht dus nog een irdkeuze van Hamming. ‘Hier ligt mteraadsverkiezingen van 6 ligt wat mij betreft al in de i moeten in hun verkiezings- >m willen gaan. Het gaat it staat bij mij voorop.' wijken van Toul lts. Maar door zi de uitdaging geb chubert: ‘Lajeur Zijn zware gelaat staat gen die hij maakt. Het h en kwetsbaar geheel, rij Les Ballets C. de ia esto dat hij besloot om n documentair portret filmportret van 52 mi- 0 minuten durende so- e Ons: De Drie Ons it. id waar het leven goed lebbers, helden en des- rabantse cultuur anno tiddag blaast Drie Ons /en in en krijgen nieu- ectabele plaats in de dit onderzoek naar de p de voor haar gebrui- erende wijze. Onder deel van de middag is anwege het brede be- jenlijk liever over een :n talkshow met diep- ve symbolen voor dat iet met dit tegendraad- emoties van het Bra- ■om René Jagers, Hedy wis, Rob van Gestel en og tegen Troje zonder aanleiding is door ie le hele strijd afblazen, g gevaarlijker dan de 'ee jonge mensen ver- coesteren in die kapot- hoe meer ze met zich- Regisseur Willibrord la op het meest grillige eare. Dicht op de huid, nig, intiem. De toe- neegesleept worden in Laatste debat oude stijl Voor Hans Janssen was 2001 het laatste begrotingsdebat oude stijl. Van de voor zitter van de commissie bestuurlijke vernieuwing hadden we ook geen ander standpunt mogen verwachten. ‘Nu zochten we als collegepartij ook de afstemming met het college. Straks zal voor iedere fractie de afstand tot het college groter zijn, of je nou collegepartij bent of niet. De gemeenteraad krijgt een belangrijke rol op het gebied van budgettering. Dus hoeven we niet langer af te wachten waarmee het college komt aanzetten maar kunnen we zelf in de voorbereiding van de begroting al het nodige sturen. Dat gaat veel verder dan de toch wel beperkte wijzigingen die nu tijdens het debat zijn doorgevoerd.' Hans Janssen maakt al langer voor het CDA deel uit van de gemeenteraad. De begrotingsbehandeling eind november was zijn eerste als fractievoorzitter. Hij noteerde voor zijn partij diverse hoogte punten. Vooral door de komst van het dualisme verwacht hij volgend jaar een ander soort begrotingsdebat. De raad zal zich dan sterker laten gelden. Geen Sinterklaas Jan Hamming was duidelijk tijdens de begrotingsdebatten: 'We gaan hier geen Sinterklaas zitten spelen.’ Het sluitend houden van de begroting stond bij de kers verse wethouder financiën voorop. Hij accepteerde geen wijzigingsvoorstellen die financieel niet waren gedekt. Dan moest het elders in de begroting maar minder. Die stringente aanpak kwam hem op de opmerking te staan dat hij in de beste traditie van de WD de hand op de knip hield. ‘Die vergelijking vond ik niet aan de orde’, is ook nu nog zijn reactie. ‘Het was mij er in de eerste plaats om te doen dat we als college en gemeenteraad verantwoord beleid voeren. Daarbinnen kun je dan nog zoveel mogelijk je politieke idealen zien te verwezenlijken. Dat gold voor mijzelf ook. Als wethouder voor bijvoorbeeld jeugdzaken probeer ik het onderste uit de kan te halen.' Toch had Hamming geen last van een spagaat. ‘Ik was me bewust van mijn andere rol. Daarbij had ik het voordeel dat we als college al een evenwichtige begroting op tafel hadden gelegd. Dat verklaart ook dat er relatief weinig wijzigingen door de raad zijn aangebracht. Er is hooguit sprake van enkele kleine verschuivingen.' Als gemeenteraadslid heeft Willem Bartelings van D66 de begrotingsbehande ling in de raad als boeiend ervaren. ‘Maar voor mij als burger gaan die debatten volledig langs me heen', voegt hij er aan toe. ‘We zouden als gemeenteraad de bevolking veel nadrukkelijker bij het begrotingstraject moeten betrekken.’ Marges Bartelings vindt sowieso dat de hele begrotingsbehandeling min of meer een marginaal gebeuren is. ‘Het politieke hoogtepunt van het jaar is de vaststelling van de zogeheten Perspectiefnota in het voorjaar’, legt hij uit. 'Dan leggen college en raad het beleid vast. De begroting is eigenlijk een financieel uitvoeringsinstrument van die Perspectiefnota geworden. Daarnaast bestaat de begroting voor een belangrijk deel ook uit vaste kosten. De benvloedingsruimte is daarom zeer beperkt. Tekort als uitdaging Het huishoudboekje van de gemeente voor 2002 is kloppend maai een tekort op van maar liefst 3,7 miljoen (f 8 miljoen). Daar flink probleem. ‘Een politieke uitdaging’, is de woordkeuze var een opgave voor het nieuwe college dat na de gemeenteraadsv maart volgend jaar zal aantreden. Maar de uitdaging I aanloop naar die verkiezingen. De politieke partijen i programma’s maar eens laten zien hoe ze daarmee or tenslotte om het maken van inhoudelijke keuzes. Dat -) extra uitgetrokken om het ouderenbeleid in Berkel- teren. Met name het ouderenadvieswerk en het verbe- mbeleid in die dorpen moet hiervan worden betaald, uit het Fonds Sociale Vernieuwing. De recente crisis in de Tilburgse politiek, waarbij de VVD uit het college moest stappen, dwong Jan Hamming ertoe om zich zeer snel de rol van wethouder financiën eigen te maken. En hij trof het meteen. Na jaren van over schotten vertoonde de Tilburgse begro ting voor het eerst weer een tekort, zij ~-»re termijn. Dat tekort liet hij begrotingsdebatten in de raad »r oplopen. stellen zonder financiële voor hem taboe. ekt van een bijzondere me goed bevallen.' Minderheden D66 heeft dan geen gaten kunnen schieten in de begroting, toch viel er een enkel politiek succesje te noteren. Het amendement van de oppositiepartij om vervroegd geld uit te trekken voor het minderhedenbeleid, haalde een ruime meerderheid. Bartelings daarover: ‘Tilburg heeft een vreselijk goede minderhedennota. Volgend jaar wordt gestart met de uitvoering van het beleid. Maar onze vraag was ‘wanneer volgend jaar?’. Om ervan verzekerd te zijn dat we direct van start gaan, willen we in elk geval geld uittrekken om de communicatie over dat beleid stevig aan te pakken. Dat gaat nu gebeuren.’ Niet alle wijzigingsvoorstellen uit de raad hebben succes. Bartelings betreurt het dat een, mede door D66 gesteunde, motie van de SP om iets te doen aan de tariefs- stijging van de oorspronkelijke Piekbus (van 1 gulden dit jaar naar 3/4 euro in 2002, red.) het niet heeft gehaald. Jan Hamming is zeer tevreden over de uitkomsten van de begrotingsdebatten. ‘Vooral als je bedenkt dat we na tijden van groei voor het eerst weer met een krimpsituatie te maken hebben’, is zijn toelichting. ‘Om de begroting voor 2002 op alles reserves en fondsen een beroep naar verwachting niets meer in het vat voor ruimte is echt beperkt. En we zijn er nog niet, tgang sinds 11 september zal ongetwijfeld zijn Minderheden [Een aantal allochtone zelforganisaties krijgt rechtstreeks geld van de gemeente voor (projecten in het kader van Kleurrijk Tilburg. In de begroting was al geld gereserveerd 'voor projecten die de gemeente samen met die organisaties zou opzetten. Hiervan igaat in 2002 en 2003 jaarlijks 22.500 (f 49.500,-) direct naar de organisaties zelf. Bovendien wordt 37.500 (f 82.500,-) vrijgemaakt voor betere communicatie over die projecten door overheveling van vrije middelen uit 2001. Unieke begroting Hamming vindt dat Tilburg in twee opzichten een unieke begroting heeft. ‘Het is de eerste begroting in euro’s. Daarnaast, en dat is zeker zo belangrijk, zijn we onder moeilijke omstandigheden in staat om voor een bedrag van 6 miljoen (f 12,6 miljoen) extra te investeren in de stad.' Of hij volgend jaar weer de begroting verdedigt als wethouder financiën? ‘Dat hangt er van af. Eerst moet blijken of we als PvdA na de gemeenteraadsverkie zingen in het college komen. En als dat zo is, hebben we nog de onderhandelingen te gaan rond het Algemeen Beleidsplan. Maar het is me wel bevallen.’ ■iften kan de aan een i rden voor tongen wijzigen, eken als dit in het zherming van het jk is, als techni- en op milieuge- iding geven of als zijn met betrek- it van het milieu, gaan BenW over Ie voorschriften en, behorend bij: eg 104 te de de inrichting nebouw BV door De gemeenteraad van Tilburg heeft op maandag 26 en dinsdag 27 november uitgebreid vergaderd over de begroting voor 2002. Op tafel lag het voorstel van het een nieuw voor college van burgemeester en wethouders (het dagelijks bestuur van de gemeente) voor het financieel beleid voor volgend jaar en de jaren daarna. Uiteraard >or de machinefa- stonden alle partijen in de raad uitvoerig stil bij wat zij politiek belangrijk vinden. Dit leidde echter niet tot schokkende wijzigingen in de begroting. De over- /aardigen van grote meerderheid van de raad onderschrijft het met de begroting uitgestippelde beleid. Dus zijn alle belangrijke beleidsvoornemens overeind gebleven. Ook ngsmachines zijn geen veranderingen aangebracht in de voorgestelde tarieven voor 2002. Wel heeft de raad in de begroting uiteenlopende, kleinere wijzigingen aangebracht, beschikking zijn Klein in de zin van zonder rigoureuze financiële gevolgen. Die wijzigingen hebben nergens tot extra uitgaven geleid. Wel zijn er verschuivingen opgetreden in de ingebracht. De uitgaven, t inhoudelijk ontwerpbeschik- Maar gemeentepolitiek bedrijven blijft een dynamisch proces. Tijdens de begrotings debatten zijn belangrijke onderwerpen aangeroerd als het openstellen van de Heuvel voor autoverkeer en de veiligheid in de stad. Over deze en andere zaken is het laatste woord nog niet gezegd. Volgend jaar, op 6 maart, zijn er gemeenteraadsverkie zingen. In januari en februari komen de partijen die meedoen, met hun verkiezings programma’s. Na de verkiezingen wordt duidelijk welke partijen met elkaar een ‘plaatselijke regeringsmeerderheid’ zullen vormen. De nieuwe gemeenteraad gaat zich dan opnieuw buigen over de hoofdlijnen van het beleid voor de komende vier jaar. Hoe dit afloopt, kunt u volgen in de lokale media. Ook de gemeente houdt u op de hoogte. - Op het gebied van sociale veiligheid voorrang geven aan projecten waarmee de veiligheid op en rond scholen is gediend. - Met spoed de ergste problemen op het gebied van de. studentenhuisvesting aanpakken en voor de langere termijn de problemen structureel oplossen. - Vóór het voorjaar van 2002 de mogelijkheden nagaan om in Berkel-Enschot en Udenhout én rond het fraterhuis aan de Gasthuisring in Tilburg zogeheten woonzorgzones te realiseren voor ouderen (zorgvoorzieningen en woningen binnen een straal van 300 meter). - Een plan van aanpak opstellen voor een betere ontsluiting voor autoverkeer van Berkel-Enschot en Udenhout. - Met ingang van 2003 met instellingen voor mondiale bewustwording meerjaren afspraken maken. De tijd van eenjarige subsidies is dan voorbij. - Indien nodig geld vrijmaken om projecten en activiteiten uit te voeren in het kader van het vrijwilligersbeleid. - Het stallen van fietsen een volwaardige plaats geven binnen het parkeerbeleid van de gemeente. In een exploitatieplan Parkeren komt te staan welk beleid de gemeente de komende vier jaar nastreeft op hef gebied van betaald en onbetaald stallen. - Bij nieuwe vestigingen van bedrijven en kantoren bij de betreffende onderne ming het opstellen van een bedrijfsvervoerplan aankaarten. Dat kan leiden tot meer gebruik van fiets en openbaar vervoer. Nagaan of er meer landbouwgrond ingezet kan gaan worden voor natuurontwik keling. Dit jaar was Janssen de vertolker van de algemene beschouwingen van het CDA. ‘Maar ook in voorgaande jaren was ik bij die inbreng door onze fractie nauw betrokken', licht hij toe. ‘Nieuw voor mij was vooral de functie die je als fractievoorzitter hebt te vervullen rond het formuleren van amende menten en moties. Ook in het uitzetten van de politieke lijn sta je in de voorste linie. Dat doen we als CDA overigens altijd zeer zorg vuldig en uitgebreid. We hebben anderhalve dag op de hei gezeten om ons gedegen voor te bereiden.’ beschikbare middelen anders in te zetten. D,e gemeenteraad droeg het college van B&W ook nog op om geld dat over was van bepaalde budgetten alsnog in te zetten voor die zaken waarvoor het ook was bedoeld. Hierbij ging het om 91.000 (f 200.000,-) voor individuele arbeidsvoor waarden van medewerkers bij de gemeente. Ook kreeg het college de opdracht om ervoor te zorgen dat geld dat gereserveerd is voor het verbeteren van de toeganke lijkheid van gebouwen voor gehandicapten, ook echt besteed wordt voor dit doel. Jitkanhiji i Tragic Torso ilstroom, soms i mend, obsceen. Want :n. Het werk van beel- arlène Dumas vormde inspiratiebron bij het tilderde de mens zoals j. Soms een roofdier, Dumas toont de mens men. Beiden geven de e, ruwe beeldtaal. Piet ;n met componist Greg de dans creëerde, ont- mziek. Op deze manier geluid ontstaan. Greg igen live uit en becom- eid van de mens, die de ingen AMvB e volgende mW besloten om leggen: Besluit recreatieinrich- er voor Rosmolenplein 1589). oeschikk ingebrac t inhoudc ontwerp De veranderingen in de begroting zijn veelal het gevolg van zogeheten amende menten die de gemeenteraad heeft aanvaard. Die amendementen waren soms afkom stig van één bepaalde partij. Maar er waren ook combinaties van partijen die hun wijzigingsvoorstellen door de raad zagen aanvaard. We zetten de belangrijkste op leen rij. Tijdens de begrotingsbehandeling sneed de gemeenteraad uiteenlopende onderwerpen aan die in de nabije toekomst om de nodige aandacht vragen. Dat gebeurde in de vorm van moties. Die hebben voorlopig nog geen financiële gevolgen. Maar de maatregelen die straks voortvloeien uit de moties die de raad heeft aanvaard, kunnen later alsnog geld gaan kosten. Het gaat onder meer om de volgende onderwerpen: Hoogtepunten De CDA fractievoorzitter bewaart politiek gezien goede herinneringen aan de begrotingsbehandeling. ‘De insteek die onze fractie heeft gekozen, is goed uit de verf gekomen. De Stichting Stadskern heeft extra geld gekregen. Dat is van belang voor het functioneren van onze binnenstad. We hebben de kleine sportvereni gingen soelaas kunnen bieden met een lagere tariefstelling voor de huur van gemeentelijke accommodaties. En de ouderen in Berkel-Enschot en Udenhout kunnen rekenen op extra aandacht. Tenslotte staat de veiligheid in en rond scholen nadrukkelijker op de agenda. Stuk voor stuk belangrijke thema’s voor onze partij die blijkbaar breder worden gedragen.’ Echte dieptepunten heeft Janssen niet beleefd. Al was hij bepaald niet blij met de wijze waarop kleinere fracties naar zijn mening soms te werk gaan. ‘Die zijn meesters in het verwoorden van wat er volgens hen niet deugt zonder dat ze met constructieve alternatieven komen. Daar kan ik geen waardering voor opbrengen. Ik heb dat tijdens de begrotingsdebatten ook laten merken.’ De Heuvel Tijdens de begrotingsdebatten stond de toekomst van de Heuvel volop in de belangstelling. ‘Open of dicht voor het autoverkeer?’ Daar leek het om te draaien. ‘Inderdaad ‘leek’, want er is veel meer aan de hand’, geeft Janssen aan. 'Met name de VVD doet het voorkomen alsof er maar twee varianten zijn. Het CDA kiest niet voor die tegenstelling. Er zijn meer geluiden waarneembaar. Die moeten we proberen te combineren. We willen voor een oplossing kiezen waarmee verschillende belangen zijn gediend: het verblijfsklimaat van de binnenstad en de bereikbaarheid voor het autoverkeer. Dat wordt onze inzet voor de gemeenteraadsverkiezingen en voor het politieke overleg daarna.’ ‘Geef ze 1 miljoen’ Bartelings hoopt op betere tijden, als het om de begrotingsbehandeling gaat. 'We laten het als raad lelijk zitten in onze contacten met de bevolking’, is zijn opt ting. ‘We moeten af van de rituele paringsdans tussen wethouders en fractiev zitters en met onze begroting de straat op. Dan zijn we de democratie pas r<« aan het verbeteren. Niet alleen jezelf als bestuurder profileren met moties amendementen maar ook de Tilburgers aan het woord laten. Geef een wijk >H miljoen en laat ze dan hun eigen prioriteiten stellen...’ D66 behoort tot de oppositiepartijen in de Tilburgse gemeenteraad. 'Dan kun je tijdens zo’n begrotingbehandeling hooguit in de marges van het beleid opereren', licht Bartelings zijn ervaring toe. ‘De partijen die het college van burgemeester en wethouders verte genwoordigen, hebben met elkaar de grote lijnen allang uitgezet. De discussie gaat dan ook veel vaker tussen de wethouders en de woordvoerders ‘van hun raadsfracties’ dan tussen college en raad.’ Bartelings heeft gc hoop dat die situatie na de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart volgend j; gaat veranderen. ‘Door het dualisme dat landelijk wordt ingevoerd, wethouders meer op afstand te staan. Dan kan er echt sprake zijn va debat tussen raad en college.’ dé politie

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 15