riff. W I 'Hulp van de thuiszorg, dat wil ik later ook wel’ Chatten als slot inspraak ouderenbeleid ■J COLOFON ATER J V E L 0416-279660 11 00 aar I I .1100 Trefpunt 't Sant Tips voor mantelzorgers Kaarten in de Reit Open Leeskring in bibliotheek Ouderenberaad Groeseind-Hoefstraat Vrouwen in de overgang Kerstbuffet in trefpunt Koningsplein Trefpunt Koningsplein biedt ouderen op zondag 23 december een gezellig kerstbuffet met dansmiddag. Voor ƒ30,- kunt om 14.00 uur aanschuiven voor het heerlijke buffet. Daarna ver zorgt René Redley de dansmiddag. Wie wil meedoen, moet zich snel opgeven, want vol is vol. Natuurlijk is er die middag geen vrije inloop. Piekbus rijdt extra Sizi beklioyoruz n li I I I r |l I I I I DONDERDAG 29 NOVEMBER 2001 - PAGINA 7 R 2-001 - PAGINA 6 DE TILBURGSE KOERIER in Walt Disney Allochtone ouderenwerkster leert collega’s omgaan met cultuurverschillen WWW.FOXKIDS.ML kinderen 10,00 STALE Entree 12,00 onze ie- >tigd op op kunt Driftkikker n team, idklaar van feer, we draagt heb je ist ;n zijn, lebben Ijn aan ruiken. [cialist van Rooij HET WOORD IS AAN... 5359935 om informatie, advies of hulp te vragen. Dit spreekuur is tevens be doeld om problemen te inventariseren en knelpunten door te geven aan in stellingen en aan de gemeente. Türk yaslilar danismani.Telefon ile görüsme saatleri sadece pazartesi ve cuma günleridir, saat 13.30 - 15.30 arasi. Telefon013 - 583 99 35. Ev ziyaretleri randevu iledir. Döndü Yozgat (I.) vertelt een collega van de Twern over de contacten met Turkse ouderen. foto: GERR,E peters -Tiemens, Hurkens, eindredacteur), tde Vries 5-12-2001 ENPINNEN! IERE 1IN0ES ,00-Kinderen 11,00 PIE 2 Zondag 18.45 uur en Entree 12,00 N EEN VIS Entree 12,00 ander parkeermeters In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. De nota Langer thuis in Tilburg richt zich vooral op de zelfstandigheid van ouderen en deelname aan het maatschappelijk ver keer. Internet kan een hulpmiddel hierbij Döndü merkte dat deze ouderen open staan voor de hulp die Nederlandse in stellingen te bieden hebben. Zo reageer den ze positief op een video over de hulp van de thuiszorg. “Dat wil ik later ook wel”, klonk het van verschillende kanten. GP 1 - V.- Hier oud worden Uit het genoemde onderzoek bleek dat veel Turkse ouderen niet met hun kinderen pra ten over de manier waarop zij hun oude dag willen inrichten. Dat komt vooral doordat ze zich daar geen concrete voorstelling van kunnen maken. Bovendien willen ze hun kinderen, die vaak een druk leven hebben, niet tot last zijn, omdat dat tot spanningen en ruzies kan leiden. Om deze ouderen kennis te laten maken met de mogelijkhe den die er in Nederland zijn op dat gebied worden er excursies gehouden. Ze kunnen dan een kijkje te nemen in een zorgcen trum, op een verpleegafdeling en bij de dag opvang. Ook is er veel interesse voor groepswonen. Er zijn plannen in de maak om onder andere voor allochtonen groeps woningen in Tilburg te gaan bouwen. Een werkgroep van Turkse ouderen, ge vormd na het uitkomen van het onder zoeksrapport, is onlangs met medewer kers van de Twern op werkbezoek geweest in Zorgcentrum Transvaal in Den Haag. Voor Turkse ouderen is daar een speciale gebedsruimte en een ontmoetingsruimte ingericht en in de keuken worden in aparte kookhoeken vegetarische, islamitische en Nederlandse maaltijden klaargemaakt. over wat wel en niet zinvol is in een toe komstige woning is deze versie van de geautomatiseerde woning prima ge schikt. De vraag is alleen of voor zo'n experi ment het geld van de belastingbetaler in de vorm van subsidie gebruikt moet wor- Op 3 december start Döndü Yozgat met een telefonisch spreekuur. Maandag- en vrijdag kunnen Turkse ouderen uit Tilburg haar van 13.30 tot 15.30 bereiken op telefoonnummer Döndü is geboren in Turkije en kwam in 1971 naar Nederland. Ze is inmiddels vertrouwd met de Nederlandse cultuur en taal, maar ze vindt het ook belangrijk eigen culturele en religieuze tradities in ere te houden. Het interview vindt plaats op de eerste dag van de Ramadan en Döndü is om vier uur ‘s ochtends op ge staan om het ontbijt voor haar gezin klaar te maken. Want er moet vóór zonsop gang gegeten worden en ze mag niets meer eten en drinken tot zonsonder gang. “Door te vasten voel ik wat het be tekent honger en dorst te hebben en kan ik me de situatie van arme mensen beter voorstellen”, licht ze toe. Het is een voordeel dat zij al veel contac ten heeft met Turkse ouderen en dat ze hun manier van leven en denken van binnenuit kent. Maar het is vooral van be lang om die informatie aan haar collega’s bij de Twern door te geven zodat ook die in staat zijn goede contacten met deze ouderen op te bouwen. “Na verloop van tijd moet ik niet de enige zijn die zich met ‘allochtonenzaken’ bezighoudt”, vindt ze. Volgend jaar gaat ze het ouderenwerk voor alle allochtone groeperingen in Tilburg mee ontwikkelen. Zij zou het een goede zaak vinden als er meer allochto nen bij de Twern aangesteld worden als algemene ouderenadviseurs. “Want het werkt goed als zij in elk geval de eerste contacten met allochtone organisaties leggen en specifieke kennis aan colle ga’s overdragen”, vindt ze. Maar het is niet de bedoeling dat er voor Turken, Somaliërs, Marokkanen en andere al lochtone groepen aparte ouderenadvi seurs worden aangesteld. Dat zou kun nen leiden tot scheiding tussen verschillende etnische groeperingen, al dus Döndü. Instellingen Een belangrijk onderdeel van haar taak nu is het leggen van contacten met Turkse organisaties. Zo heeft Döndü met vertegenwoordigers van de moskee aan het Wilhelminapark overlegd hoe geza menlijk voorlichting aan allochtone oude ren gegeven kan worden over culturele activiteiten. Want de moskee is er niet al leen voor religieuze aangelegenheden. Inmiddels heeft ze ook een rondgang ge maakt langs instellingen die zich bezig houden met welzijn, zorg en wonen zoals de thuiszorg en woningbouwcorporaties. Met de Maaltijdenexpres zijn plannen ge maakt om beter aan te sluiten op speci fieke behoeften van Turkse ouderen. De folder wordt vertaald in het Turks en Turkse ouderen die de producten van de Maaltijdenexpres willen leren kennen, krijgen een maaltijd aangeboden die vol gens islamitische voorschriften bereid is. Döndü gaat in de gesprekken met de in stellingen ook in op manieren van werken die niet goed aanslaan bij Turkse oude ren. “Een Turkse stagiaire bij een Tilburgse woningbouwvereniging had de instructie gekregen de klanten aan de balie uitsluitend in het Nederlands te woord te staan. Dat leidde ertoe dat een ouder Turks echtpaar afhaakte, omdat de uitleg in het Nederlands niet te volgen was. Döndü vindt dat het beter zou werken als daar al lochtone medewerkers aangesteld wor den, die inspringen als klanten de Nederlandse taal niet voldoende machtig zijn. Instellingen die zorgen voor een ‘kleur rijk’ personeelsbestand, kunnen allochto ne ouderen beter van dienst zijn. In het voorjaar van 2001 wordt een studie dag gehouden met vertegenwoordigers van de instellingen die zij bezocht heeft. Dan vertellen die instellingen welke initia tieven zij genomen hebben om hun dienst verlening toegankelijker te maken voor Turkse ouderen. Wethouder Wilbert van Herwijnen (Zorg) chat morgen met ouderen en an dere belangstellenden over het oude renbeleid. Dit ‘praten via internet’ vormt het einde van de inspraak over de oude rennota Langer thuis in Tilburg die be gin oktober is gepresenteerd. Wie wil meechatten, kan tussen 11.00 en 13.00 uur meedoen door het knopje chat in de bovenbalk op www.tilburg.nl/hamming aan te klikken. Van Herwijnen maakt na melijk gebruik van de chat-mogelijkheid op de website van zijn collega-wethou- der Hamming. zijn. Daarom ook wil wethouder Van Herwijnen via dat medium met ouderen discussiëren over topics uit de oude rennota. Over de nota is sinds december vorig jaar al veel gepraat. In diverse discus sieronden, in de schouwburg maar ook in verpleeg- en verzorgingshuizen, heb ben ouderen hun bijdrage geleverd voor het beleid. De neerslag ervan is te vinden in de nota: woningcorporaties, thuiszorg, andere zorgorganisaties en de gemeente moeten meer samenwer ken en gerichte projecten opzetten die het ouderen mogelijk maken langer te functioneren in eigen huis en woonom geving. Een van de uitgangspunten hierbij is dat zorg naar de ouderen toe wordt gebracht in plaats van omge keerd. Mogelijke punten van discussie morgen bij de chatsessie zijn de vraag of de ge meente voldoende voor ouderen doet, wat ouderen zelf moeten doen om langer zelfstandig te blijven, of bouwen van ou derenwoningen nog zin heeft. En natuur lijk kunt u uw mening kwijt over de vraag of internet de deelname van ouderen aan de maatschappij echt bevordert. U kunt dus morgen thuis van 11.00 tot 13.00 uur met de wethouder chatten. Maar dat kan ook in de internetateliers en -cafés van seniorensoos ‘t Hazennest (Kreverplein 27) en de zorgcentra Zonnehof (Prof. Gimbrèrelaan 30) en De Bijsterstede (Herbothstraat 2). In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 5 december rikken en jokeren en mogelijk een aardig prijs je winnen. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 12 december is er een kerstbingo met prijzen die te maken hebben met de komende feestdagen. Kosten: ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang: 10.00 uur. Op de dinsdagen en donderdagen in december en januari kunt u speksteen bewerken tot mooie kunstwerkjes. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang: 9.45 uur. Liefde alleen is niet genoeg. Deze titel draagt een nieuwe bro chure van ouderenbond KBO over mantelzorg, over zorgen voor elkaar. Daarbij is liefde uiteraard belangrijk, maar zeker niet voldoende. Zorgen voor een ander -je partner, ouder of kind- kan zwaar zijn, met name als er sprake is van een ziekte. Dat kan geen mens alleen. Ondersteuning is dan vaak nodig. Praktische ondersteuning, maar vooral ook emotionele. Huub Buijssen en Suzanne Buis geven in de brochure vijftien tips, met herkenbare verhalen van mensen uit de praktijk. Mensen die de zorg voor een naaste op zich nemen en mensen die verzorgd worden door een familielid. Tips die vrij eenvoudig lijken, maar juist voor mantelzorgers een moeilijke opgaaf kun nen zijn. Want het verzorgen van een dierbare kan een zware wissel trekken op het (sociale) leven van de verzorger. Het boekje is te bestellen door het overmaken van ƒ15,- (6,85 euro) op giro 76233 ten name van de Unie KBO te ‘s- Hertogenbosch o.v.v. ‘Mantelzorg’. Maakt u gebruik van tele bankieren of girotel, vergeet dan niet uw naam en adres te ver melden. Donderdag 6 december kunnen 55-plussers gezellig een kaart je leggen in wijkcentrum De Reit. U kunt kiezen: rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor ieder een prijsje. Met natuurlijk een gratis kopje koffie of thee. Kosten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Het verschijnsel leeskring in bekend, maar de open leeskring is iets nieuws. Belangstellenden kunnen vrijblijvend aanschuiven bij het bespreken van een boek. Mensen hoeven zich niet voor een heel seizoen bij een leeskring aan te sluiten, maar kunnen meedoen wanneer het boek in kwestie ze interesseert. De cen trale bibliotheek aan het Koningsplein organiseert dit seizoen enkele open leeskringen op de zondagmiddag. De eerste lees kring is op zondagmiddag 2 december. Onder leiding van Jan Verweij, docent aan het Theresialyceum, wordt het boek Geheime kamers van Jeroen Brouwers besproken. Aanvang 14.00 uur in de jongerenbibliotheek; toegang gratis. In de wijk Groeseind-Hoefstraat bestaat sinds enige tijd het sa menwerkingsverband Ouderenberaad Groeseind-Hoefstraat. Dat bestaat uit vertegenwoordigers van de afdelingen van de KBO en de Zonnebloem in de wijk, de stichting Ouderen De Baselaer, stichting De Wever, wijkorganisatie De Ring, oude renpastoraat De Vlaspit, de Vraagbaak Oud Noord-Oost, het ontmoetingscentrum Padua en het Ouderenwerk van De Twern. Het Ouderenberaad wil onderling activiteiten afstem men, en bijdragen leveren aan het gemeentelijke Wijkplan Oud- Noord en bij het invullen van de functie van het nog te bouwen zorgcentrum Padua. Er is al een gezamenlijke folder. Daarin staan de deelnemende organisaties, contactpersonen en adressen en de activiteiten. De folder wordt onder alle ouderen in de wijk aan huis verspreid en ligt bij diverse instellingen en or ganisaties. Andere geïnteresseerden kunnen de folder halen bij Vraagbaak Oud Noord Oost in wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175. Iedere eerste en derde woensdag van de maand organiseert VIDO een koffieochtend van 9.30 tot 10.30 uur, waar vrouwen tussen de 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskun dige vrouwen. De komende koffieochtend is woensdag 5 de cember. Er is ook de mogelijkheid je op te geven voor een ge spreksgroep (twaalf keer voor ƒ75,-/34,10 euro). Adres: buurthuis Loven/Besterd, Koestraat 164 (ingang Park de Horion). Informatie: tel. 4562738 of 5426591 De Piekbus rijdt deze weken niet alleen op de zaterdagen (van 8.00 tot 19.00 uur) en vaste koopavonden (van 17.00 tot 22.00 uur), maar ook op de extra koopzondagen en -avonden. Dat zijn de zondagen 2,16 en 23 december en de avonden van 3,4,19 en 21 december. Bij de chauffeur koopt u voor ƒ1,- een kaartje waarmee u heen en weer naar het centrum kunt. Aan deze ac tie doen niet alleen de stadsbussen mee, maar ook de streeklij- nen 139 en 140 naar Berkel-Enschot en Udenhout. Welkom in de bibliotheek. De Openbare Bibliotheek Tilburg is ervoor iedereen. In de bibliotheek kunt u gratis de krant of een tijdschrift lezen. Veel ouderen maken hier gebruik van. Ook Turkse ouderen kunnen dat doen. Vooral in de bibliotheek aan het Koningsplein is er keuze. Daar zijn drie kranten in het Turks aanwezig: Milliyet, Hurriyet en Turkiye. Turkse tijdschriften zijn er ook: van Arnica tot Milliyet Sanat. In de wijkbibliotheken vindt u vaak alleen een krant, meestal de Hurriyet of de Milliyet. Om boeken te lenen van de bibliotheek moet u een abonnement nemen. Dat is, zeker voor ouderen, niet zo duur. Boeken in het Turks zijn er alleen op de bibliotheek aan het Koningsplein. Maar in elke bibliotheek vindt u boeken in het Nederlands over allerlei onderwerpen. Bijvoorbeeld over de Turkse keuken. Her duzeyde Hollandaca dilbilgisi is een boek voor Turks spreken den over de Nederlandse grammatica. Boeken over Turkije en Turkse cultuur zijn ook overal te vinden. Loop gerust de biblitoheek eens binnen. Er is een folder in het Tu rksKütüphaneye hos geldiniz. den. Al die snufjes vinden hun weg toch wel in de wereld van de bouw, zonder dat er een domotica-woning van dit soort wordt neergezet. Voor dat geld zouden ongetwijfeld andere en zinniger zaken kunnen worden gedaan. De aanbeveling op de Gemeentepagina om deze woning op te zoeken, snap ik dan ook niet hele maal Ook begrijp ik echt niet dat een be zoek aan dit technisch wangedrocht -on danks de subsidie- toch nog 25 gulden per persoon kost. Maar ja, je krijgt er ge lukkig tenminste nog een kopje koffie voor! Uit het onderzoek Tussen heimwee en kleinkinderen naar de leefsituatie van Turkse ouderen in Tilburg dat maart dit jaar uitkwam, bleek dat er behoefte was aan een ouderenwerker die hun taal en cultuur kent. De gemeente stelde daarvoor geld aan de Twern beschikbaar. Zo kon Döndü Yozgat op 1 september aan de gang om het ouderenwerk voor de Turkse ouderen op poten te zetten. Fantastisch, zo’n domotica-woning, waarover u in de vorige Seniorenwijzer schreef. Natuurlijk niets voor de meeste ouderen, maar voor wie een nieuw huis bouwt of een ingrijpende verbouwing heeft gepland, valt er heel wat te zien. Ook om de discussie op gang te brengen r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum. I De Seniorenwijzer i I twee weken in De 7 Redactie: Diny van Bladel-Verbunt, Riek Flipse-'i I Jan van Groos (voorzitter), Wilma I Joop Janmaat, Karei Luiijf (ein Barth Noordzij, Genie Peters, Mat

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 7