5® WIJZE ‘Het huis weet datje er bent’ I Technische snufjes vergroten gevoel van veiligheid in domoticahuis ier borg :u re COLOFON OIRLE" 9.00-16.00 uur. 162-455776 .00-16.00 uur Unents Volks Toneel Trefpunt ‘t Sant Toneelmiddag in noord Seniorensoos ‘t Hazennest Hobbymarkt Dansinstuif 55-plus Persoonsgebonden budget Dansen in de Reit Vrouwen in de overgang Middag over yoghurtje Meldlijn banken Slimmer wonen i li I I I r I I I DONDERDAG 15 NOVEMBER 2001 - PAGINA 15 DE TILBURGSE KOERIER 2001 - PAGINA 14 >p gevraagd .essen Prof. Corine van Berio (I.) geeft uitleg over de confortabele woonkamer vol onzichtbare elektronica. FOTO: GERRIE PETERS m Plaatsing lek- af lezet. >001 Barbertje A Tilburg POSTSCRIPTUM HET WOORD IS AAN... II eet ie ur aar bij el >lag br.o.nr. .6,50 rg .ES aan huis 486-453864 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. dicap. Het toilet met ingebouwde bidet-functie stelt je in staat je billen schoon te spoe len. “Dat is een luxe, maar het kan ook van groot belang zijn voor je gevoel van zelfrespect als je daarvoor niet afhan kelijk bent van de hulp van anderen”, geeft Corien van Berlo aan. Het contract van de gemeente L Tilburg met het BA T wordt ver- lengd. Het Brabants Afval Team was de laagste inschrij- q ver. Wie alle zwerfvuil, overlo pende containers en andere viezig heid in de stad ziet, zal met mij denken: Dat is geen wonder! Drop Oud Zelfstandig blijven Om vijftigplussers en gehandicapten in staat te stellen zelfstandig te blijven wonen, zijn alle deuropeningen breed genoeg ge maakt om er met een rolstoel of een scoot- mobiel door te kunnen. Het voordeur van het domoticahuis is bovendien te bereiken met een schuine oprijstrook. De domotica-woning naast Boerke Mutsaers, schuin tegenover Station West, bevat een keur aan slimme tech nische snufjes om zelfstandig en comfortabel wonen in alle levenssta dia mogelijk te maken. Het is een le- vensloopbestendige woning. De Seniorenwijzer ging op bezoek en werd rondgeleid door Corien van Berlo die met haar man dit modelhuis ontwikkelde. Maria Voskens van de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw (VAC) keek mee en gaf deskundig commentaar. Ad en Corien van Berlo van de Stichting Smart Homes houden zich al jaren bezig met technische woningaanpassingen, ook wel domotica genoemd. In 1994 werd de eerste modelwoning ingericht. Die voldeed aan de eisen van de sociale woningbouw en was opgezet om de dis cussie over het gebruik van moderne technologie in seniorenwoningen op gang te brengen. De luxe variant bij Boerke Mutsaers is in het kader van het provinciale project Vitaal Grijs ontwikkeld om zichtbaar te maken welke technische mogelijkheden er nu zijn. Veel van die technische snufjes zijn nu nog duur, maar de komende jaren zullen ze waar schijnlijk goedkoper worden. huis heen is alarmering aangebracht. Een veilig gevoel voor senioren die vaak alleen in huis zijn. “Het is een schrikbeeld voor veel ouderen dagenlang op de grond te lig gen voordat iemand hen vindt”, zegt Corien van Berlo. “Maar dit slimste huis van Nederlandweet wanneer er iemand thuis is en als er dan lange tijd geen enkele activi teit wordt geregistreerd, wordt automatisch de thuiszorg gewaarschuwd.” thuis in handen. De schrijfsters peppen je op om veel meer te durven. Dat leer je spelenderwijs, door dit aardige boek te lezen en de aanwijzingen te volgen; de oefeningen zijn eenvoudig en leuk om te doen. De meer zelfbewuste houding die je krijgt, geeft je op straat een veiliger ge voel. Kortom: dank voor de tip! kracht nodig om ze te openen en ze be sparen veel ruimte. Het staat nog niet vast of het domitica- huis voldoet aan de Woonkeur-criteria. Die bepalen of een woning geschikt is voor ouderen en gehandicapten en vol doet aan de veiligheidseisen van de poli tie. Dit keurmerk is in de plaats gekomen van het Seniorenlabel dat vroeger toege kend werd aan woningen die geschikt be vonden werden voor vijftigplussers. Betaalbaarheid Jos van der Pas van Wonen Midden- Brabant vertelt dat in de woningen van zijn woningbouwcorporatie ook domotica toegepast wordt. In een aantal woon complexen van deze corporatie waar veel zeventig-plussers wonen, is een ge automatiseerd veiligheidssysteem aan gebracht. De bewoners kunnen daar door middel van een medaillon dat ze om de pols of in hun broek- of jaszak dragen in geval van nood de thuiszorg alarme ren. “Wij volgen de ontwikkelingen op dit ge bied op de voet”, aldus Van der Pas. “Dat is voor ons van belang omdat het een op lossing biedt voor het tekort aan arbeids intensieve zorg. Sommige vindingen zijn al toegepast in de sociale woningbouw. Maar de technologische ontwikkelingen gaan zo snel dat we vaak even wachten tot deze producten minder prijzig worden. Bij bouwmarkten is tegenwoordig al voor weinig geld een systeem verkrijgbaar om lampen en tv automatisch aan- en uit te zetten en soms overwegen we om dat soort systemen zelf tegen geringe kosten te huur aan te bieden.” “Voor de huidige generatie ouderen die een woning bij ons huurt, is het van be lang dat de huurprijs zo laag mogelijk ge houden wordt. Daarom besteden we nu nog geen aandacht aan de luxere techni sche snufjes. Maar in de nabije toekomst komen er meer senioren die een hogere huur neer kunnen tellen. Daarom zal er tegen die tijd waarschijnlijk ook meer luxe domotica in onze woningen aangebracht worden.” Bij het Unents Volks Toneel (UVT), dat onlangs het avondvul lende toneelstuk Dwaasheid heeft haar eigen rechtop verschil lende lokaties in Midden-Brabant speelde, acteren circa vijftien mensen en zijn vijf anderen actief in bestuur en bij het maken van decors en het beheer van rekwisieten. Wie belangstelling heeft om mee te doen, kan bellen met Rianne van Keulen (se cretariaat), tel. 5114068. In Ouderen Trefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens dag 21 november bloemschikken. Zelf meebrengen: een bak je, mandje of potje en een mesje. Prijs afhankelijk van de bloe- menprijs en het te maken stukje. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdagen en donderdagen kunt u er kerstdecoraties ma ken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op 23 november een toneelmiddag in verzorgings centrum De Heikant (Schubertstraat 700). Ouderentoneel groep Voor ons Plezier uit Udenhout speelt die middag het stuk De erfenis van blinde Mineke. Aanvang: 14.00 uur. Entree: ƒ3,50 (bewoners van De Heikant gratis). Koffie/thee gratis. Bussen 43, 44 en 45 stoppen vlakbij. KBO Heikant/Quirijnstok organiseert zaterdag 17 november een creatieve tentoonstelling in seniorensoos ‘t Hazehnest (Kreverplein 27). Er worden kaarten beschildert en er is een pot tenbakker aanwezig. De expositie duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De entree is gratis. De uitslag van de loterij van KBO Heikant/Quirijnstok staat elders in deze krant. ‘t Hazennest organiseert zondag 25 november een rommel markt. Openingstijd: van 9.30 tot 16.00 uur. Entree: ƒ2,-, inclu sief een koffie, thee of frisdrank. Donderdagmiddag 22 november is er in wijkgebouw Trouwlaan (Piet Heinstraat 3a) van 13.30 tot 16.30 uur een hobbymarkt voor senioren. Gratis entree. Er staan vele stands met leuke ideeën voor hobby’s. Ook is er een loterij en muziek. Op vrijdag 16 november vindt in buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) de maandelijkse dans-instuif voor 55- plussers plaats. De instuif wordt geleid door Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico. Alle vijfenvijftig-plussers zijn welkom. De instuif duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Iedereen kan een ver- zoekdans aanvragen. Het persoonsgebonden budget (PGB) is een som geld, waarmee chronisch zieken en gehandicapten zelf regelen wie er komt hel pen, wat de hulpverlener doet en waar en wanneer dat gebeurt. KBO-Reeshof en de Ouderenadviseur van De Twern organise ren op dinsdag 27 november een voorlichtingsbijeenkomst over dat PGB. De middag is van 14.00 tot 16.00 uur in zaal Havanna van wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1). Iemand van de Vereniging van budgethouders voor hulp en hulpmiddelen Per Saldo vertelt hoe het PGB in de praktijk werkt en beantwoordt vra gen. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Zondag is er in wijkcentrum De Reit (Westertorenlan 4) een ge zellige dansmiddag voor 55-plussers. Entree ƒ2,-. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 22 november is er een bingo van tien ronden met elk vijf prijzen. Kosten: ƒ5,- per kaart. Eerste kopje koffie of thee is gratis. Aanvang 14.00 uur. Elke eerste en derde woensdag van de maand houdt VIDO een koffieochtend van 9.30 tot 10.30 uur, waar vrouwen tussen de 40 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie en voor informatie en hulp. De volgende koffieochtend is woens dag 21 november in buurthuis Loven-Besterd (Koestraat 164, ingang Park de Horion). Je kunt je dan ook opgeven voor een gespreksgroep (twaalf keer voor ƒ75,- (34,10 euro). Informatie: tel. 4562738 of 5426591. In het trefpunt van senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38 geeft diëtist Lorraine van der Bruggen op 19 november de Yakultpresentatie ‘Bacterie, vriend of vijand?’. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis, alsook de koffie en thee. Deze week organiseren de ouderenbonden samen met de FNV en de Federatie Slechtzienden- en Blindenbelang een landelij ke meldingsactie over de persoonlijke kasopname van contact geld, de sluiting van loketten en de toegankelijkheid en veilig heid van pinautomaten. Het telefoonnummer van de ‘meldlijn banken’ is 030-2330066, alleen vandaag nog bereikbaar tus sen 10.00 en 17.00 uur. Bent u door de domotica-woning aan het denken gezet? Vraagt u zich af hoe u zich in de toekomst moet redden in uw huis? Misschien is dan nu het moment aangebroken om iets te ver anderen aan uw huis of uw woonomgeving. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u verschillende boeken die u hierbij kunnen helpen. In haar boek Orde op zaken bespreekt Addy Schortinghuis- Sprangers allerlei zaken die bij kunnen dragen tot een efficiën ter en rustiger leven. Ze besteedt onder meer aandacht aan het huis gemakkelijker inrichten, verhuizen of kleiner gaan wonen en aan veiligheid. Wilt u zelf wat voorzieningen in huis aanbrengen, kijk dan eens bij de doe-het-zelf boeken. Er is keuze te over. De cursus Klussen in huisvan Teleac leert u hoe u zelf inbraakveilig hang en sluitwerk kunt aanbrengen of buitenverlichting kunt plaat sen. Nico Zwinkels doet u veel tips aan de hand in zijn Doe-het- zelf-boek. Wilt u zelf met elektra aan de slag, weet dan goed wat u doet. Voor kleine reparaties op dit gebied kunt u een boek als elektriciteit van Martien Hoogendijk gebruiken. Ook de boeken van de Consumentenbond uit de serie Zelf klussen kunnen van pas komen. Vooral als u reparaties wilt uitvoeren, ruimte wilt winnen in huis of uw woning wilt verbeteren. wasma- isten, drogers leveren wij apparaten met 3 garantie! Leo van el. 013-5424415 ER kan werk 013-5441963 een goed ver- ■oep van sint en bezoek? Ook voor ’en en bedrijven. nfo 013-4676375. VAC-werk De VAC heeft in de beginfase de werk tekeningen voor deze woning van com mentaar voorzien. Maria Voskens die namens VAC-Tilburg meekijkt, is en thousiast over het eindresultaat. Wel valt het haar op dat de radiatoren in dit huis achter de gordijnen staan. “Daardoor gaat inderdaad extra warm te verloren”, geeft Corien toe. “We heb- Een andere slimme uitvinding is de deli- ben in dit huis veel aandacht besteed very-box. Dat is een bezorgkast naast de voordeur die van buitenaf te openen is door het intoetsen van via speciale codes. De postbode kan in het bovenvak post stukken kwijt en de boodschappendienst van de supermarkt kan bederfelijke waren in de koelkast onderin zetten. Erg handig als je niet goed uit de voeten kunt of als je vaak niet thuis bent. In alle kamers van dit huis kun je automa tisch de cd-speler, de tv of de radio op de juiste zenders inschakelen en met een af standsbediening kunnen vanuit het bed de gordijnen gesloten worden en kan ook de verwarming aan- of uitgezet worden. Daar kun je veel gemak van hebben als je ziek of beperkt in je beweging bent door een han- GP Belangstellenden kunnen een af spraak maken om het domoticahuis bij Boerke Mutsaers te bezichtigen via tel. 0497-514984 of email info@smart- homes.nl. De presentatie met rondlei ding kost voor particulieren 25 gulden per persoon, inclusief koffie. aan zuinig gebruik van energie, maar in dit geval hebben we de voorrang gege ven aan het schoonheidsaspect. We hebben in dit geval ook maatregelen ge nomen om het energieverlies zoveel mogelijk te beperken.” Met kennersoog kijkt de VAC-vrouw ook naar de toiletten. “Eén van de toilet ten is niet geschikt voor rolstoelgebrui kers”, zegt ze“Er is te weinig ruimte om te kunnen draaien zodat je van je rol stoel gemakkelijk op de toiletpot terecht kunt komen.” Ze wijst ook op een nadeel van de schuifdeuren die op veel plaat sen in het huis zijn aangebracht. Die zijn minder geluiddicht dan deuren. Maar ze hebben ook voordelen. Er is weinig oneel b.z.a. voor het ruimen uin en rooien van n en andere sloop lamheden. Tel. 06- Veilig gevoel Corien legt enthousiast uit hoe de tech niek in dit geautomatiseerde huis werkt. Vooral voor senioren is het gevoel van veiligheid van groot belang, heeft ze ge merkt. Bij de voordeur is daarom een ca mera aangebracht. Als bezoekers bij dit huis aanbellen, kunnen de bewoners vanuit hun ‘luie’ stoel niet alleen horen maar ook zien wie er op de stoep staat. Via het televisiescherm kan beoordeeld worden of het goed volk is. Dan kan met de afstandsbediening de deur ontgren deld worden: een handige uitvinding die ook goed van pas komt als je slecht ter been bent en de hulp van de thuiszorg voorde deur staat. Als je het huis in het donker nadert, gaan buiten de lichten branden en als je bin nenkomt springen ook daar automatisch de lichten aan. “Dat klinkt misschien wat overdadig voor de generatie die met zui nigheid is grootgebracht”, zegt Corien, i “maar dat soort zuinigheid komt ouderen soms duur te staan. Als je bij het zoeken naar het lichtknopje struikelt en been of heup breekt, ben je veel meer geld kwijt dan je voor zo’n verlichtingssysteem moet neertellen.” Om valpartijen te voorkomen is het huis zoveel mogelijk drempelvrij. De badka mers heeft een anti-slipvloer, er is een zitbankje in de douche en wastafel en bad hebben een termostaatkraan om verbrandingen te voorkomen. In het hele De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. I Redactieadres: s Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- schijningsdatum. V o.a. losse centen Is kleingeld zilv- Idens en rijks- Tevens gevraagd nederlandse en dse tele- en. Tel. 013- Euromunt Tilburg. KTE meubelen n eethoeken kas kleinmeubelen Handelsondeme- «0162-424763. SPULLEN voor arkt+ meubeltjes+ nogen defect zijn. tel. (na 16.00u.) 506. Super Nintendo+ 100,- 06- in goede staat! Graag wil ik even mijn complimenten kwijt voor het vaste bibliotheekhoekje, rechtsonder op de Seniorenwijzer. Meestal worden daar op een handzame manier boektitels en begeleidende infor matie gegeven over het onderwerp van het langere artikel. Gevolg: ik zoek in de bibliotheek ook naar deze boeken. Door het thema ‘vriendschap’ van de laatste keer kreeg ik zo Blijf er niet voor Redactie: Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries JDER b.z.a. voor lagdelen oppas. 5-01 .TIES tel kas

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 15