W I Toename aantal meldingen ‘Wijzer Grijzer’ Een vogeltje dat lang in een kooitje heeft gezeten, moet opnieuw leren vliegen’ Wonen, zorg en service in de wijk COLOFON 1 ll ?r verschijnt eenmaal in de I 3 Tilburgse Koerier. I I I I I I I I Bingo KBO Wandelbos Trefpunt ‘t Sant Ouderen in gesprek Volksdansinstuif 55+ Rommelmarkt in De Kievitshorst Dansen in De Baselaer Kaarten in ‘t Kievitslaer Lezing over verslavingen Vriendschapscursus 55-plusvrouwen Boeken over vrienden iq I •DONDERDAG 1 NOVEMBER 2001 PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER Ouderenadviseur Piet Brokken op huisbezoek. FOTO:GERRIE PETERS leving ;erveerd tot en us Drop Oud Graag wil ik reageren op artikelen in de POSTSCRIPTUM ie verga- lartijen in een 1 tweede gewij- lemeester zijn dus en terug- idering jeving in de In toene ik gemaakt van dagen voor rettig wonen, schenen nulticulturele n wel zo’n De naam Mevrouw de Jong is een gefin geerde naam. HET WOORD IS AAN... <an het zijn op de rt. Psychische problemen Als er sprake is van psychiatrische proble men verwijst het Meldpunt door naar de GGZ. “De oudere generatie is meestal niet gewend om sociale contacten op te bou wen. Activiteiten en gezelligheid werden vroeger vooral binnen de familie gezocht en het was niet gebruikelijk om hulp te vra gen aan buitenstaanders”, aldus Bettgens. “Daardoor is het moeilijker het verlies van dierbare familieleden of vrienden te ver- I 2001 - PAGINA 10, In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. end jaar 4,5 ling van het aande peuter jaar hebben we in de Piusstraat al vijf keer via de voordeur water binnen ge had. Iedereen die de geschiedenis van Til burg kent, weet ook dat al meer dan veertig jaar geleden de Koningswei en de Piusstraat plaatsen waren waar de i de Tilburgse naar verwach- :en. Voorlopig is 30 euro (f il investerings- Van de notitie van de Tilburgse VVD over het allochtonenbeleid k word ik niet erg blij. Zouden ze bij die partij niet weten dat je niet M witter wordt door anderen zwart temaken? Het Meldpunt ‘Wijzer Grijzer’ in de Trouwlaan draait ruim een jaar en is inmiddels bekend bij buurtwerkers en bewoners. Het is een proefproject dat hulp biedt aan ouderen die kampen met psychische problemen of die zich erg eenzaam voelen. De laatste tijd ko men er meer meldingen binnen. Coör dinator Jan Bettgens overlegt met de ouderenadviseur en de vertegen woordiger van de GGZ wie van hen er dan op huisbezoek gaat en welke mo gelijkheden er zijn om de problemen op te lossen. Meestal is langdurige be geleiding nodig. riolering het water niet kon verwerken. Daarom hadden de huizen in de Ko ningswei hoge stoepen voor de deur. Op een foto in een boek over Tilburg is te zien dat in het midden van de negentien de eeuw er al wateroverlast was bij de kruising Piusstraat/Koopvaardijstraat. Hoe een ambtenaar van de gemeente kan zeggen dat hem geen klachten be kend zijn, zegt meer over die ambtenaar- dan over de werkelijke overlast. Het wordt hoog tijd dat er wat aan gedaan wordt, want de bewoners hebben er meer dan genoeg van! Jan van Groos, een bewoner Af en toe gaan we samen een stukje wan delen. Maar in mijn eentje ga ik nooit naar buiten, want dan voel ik me zo verloren." Jan Bettgens heeft haar ook aangeraden eens te gaan kijken bij het huiskamerpro ject. Er is al iemand langs geweest om daarover te komen praten en die komt nog een keer terug. Maar mevrouw De Jong heeft het idee dat dat toch niets voor haar is. Marian de Weijer van Vraagbaak Trouw- laan registreert de meldingen die binnen komen voor ‘Wijzer Grijzer’. De laatste tijd worden dat er meer. Meestal twee per week. Die komen vaak van wijkbewoners zelf of van een familielid. Soms zijn ze ook afkomstig van iemand die zich zor gen maakt over een buurvrouw die een verwarde indruk maakt. Of er wordt ge meld dat de gordijnen bij iemand uit de straat dagenlang niet open zijn geweest. Maar de meeste meldingen komen van de woningbouwvereniging of van buurt werkers: de buurtconciërge, de wijk agent, de pastor of de thuiszorg. Ook de ouderenbonden, de Zonnebloem en de Maaltijdenexpres geven meldingen door aan ‘Wijzer Grijzer’. Een enkele keer wordt hulp gevraagd voor urgente gevallen. Stank en onge dierte, veroorzaakt door de talloze katten van haar buurvrouw, bezorgden een ou dere vrouw zoveel overlast dat ze dreig de zelf in te grijpen als er niet snel voor een oplossing gezorgd werd. Jan Bett gens schakelde het BAT in om het pand schoon te maken en zorgde dat woning corporatie TIWOS afspraken maakte met de bewoonster om te voorkomen dat de situatie opnieuw uit de hand zou lo pen. Langer thuis kunnen blijven wonen: het is de centrale gedachte achter al het ou derenbeleid. In Tilburg-Noord start een nieuw project dat ook daaraan moet bij dragen: Wonen, zorg en service in de wijk. Een van de doelen is het aantrek ken van nieuwe verzorgenden uit de wijk zelf. Vorige week ondertekenden de deelne mers een gezamenlijk contract. Dat zijn Thebe (thuiszorg), stichting De Wever (de gezamenlijke verzorgings- en verpleeghui zen in de noordelijke helft van de stad), cor poratie Wonen Midden-Brabant, de ge meente en de initiatiefnemer, de plaatselijke pers, waarin staat dat de ge meente hard op zoek is naar de oorza ken van de wateroverlast die de laatste maanden bij fikse regenbuien ontstond. Waarom er nu pas gezocht wordt, is voor mij onbegrijpelijk. De afgelopen zeven werken en dat leidt vaak tot depressivi teit.” Jan Bettgens gaat regelmatig op be zoek bij mevrouw de Jong.* Zij werd aangemeld omdat het contact met de thuiszorg niet goed liep. Ze was ook erg somber en kwam de deur haast niet meer uit. Vroeger deed ze alles samen met haar man, maar die is 15 jaar gele den overleden en ze heeft ook geen contact meer met haar familie. Jan raadde haar aan de huisarts om anti-depressiva te vragen. “De laatste tijd is de somberheid wat afgenomen”, vertelt mevrouw De Jong. “Als ik vroe ger overlijdensadvertenties in de krant zag staan, dacht ik vaak: ‘Die zijn goed af’. Nu ben ik blij dat ik leef.” Ook de om gang met de gezinsverzorgster is ver beterd. “Ik was nogal terughoudend en had er moeite mee dat zij huishoudelij ke zaken anders aanpakte dan ik ge wend was. Nu maak ik me daar niet zo druk meer over. Ik vind poetsen tegen woordig minder belangrijk dan samen een praatje maken.” Via de Vrijwillige Thuiszorg van Contour krijgt ze eens in de veertien dagen be zoek van een vrouw van in de zestig. Dat is een echte vriendschap gewor den. “Het is feest voor me als ze komt. Deskundigheidsbevordering Een ander belangrijk doel van ‘Wijzer Gr ijzer’ is het verstrekken van informatie over psychische problemen. Daarover wordt bijvoorbeeld bijscholing gegeven aan gezinshulpen van de thuiszorg en aan vrijwilligers van de Maaltijdenexpres. De ouderenbonden organiseren in het kader van dit project ook regelmatig bij eenkomsten over dementie, depressivi teit in deze buurt. Die worden druk be zocht. De Nieuwsbrief van ‘Wijzer Grijzer’ en de Outfit besteden eveneens regel matig aandacht aan psychische proble men. Het project ‘Wijzer Grijzer’ loopt door tot 1 juli 2002. Maar als de evaluatie positief uitvalt, is de kans groot dat dit werk voort gezet wordt, in de Trouwlaan en mogelijk ook in andere Tilburgse wijken. Bettgens vindt het belangrijk dat de contacten met de GGZTIWOS en de Thuiszorg de ko mende tijd uitgebouwd worden. “Het kost nu nog veel tijd om de juiste personen te pakken te krijgen en de werkzaamheden kunnen beter op elkaar afgestemd wor den”, vindt hij. “Ouderen die zich een zaam hebben bijvoorbeeld vaak meer be hoefte aan twee uur hulp vier keer per week dan aan twee keer vier uur hulp.” GP Meldpunt ‘Wijzer Grijzer’, Piet Heinstraat 3a; tel. 5441200. Open: maandag, dins dag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Via internet een melding door geven kan ook: vraagbaak.oud- zuid@home.nl Eenzaamheid Het project ‘Wijzer Grijzer’ heeft een po sitief effect omdat er snel hulp geboden wordt als er signalen komen dat het niet goed met iemand gaat. De bemiddeling van het Meldpunt kan iemand weer op weg helpen als die vereenzaamt of de pressief wordt, bijvoorbeeld na het ver lies van een partner. Van de dertig mel dingen die tot nu toe zijn binnengekomen kwamen de meeste van alleenstaanden boven de 75 jaar. Tien meldingen had den met eenzaamheid te maken. In die gevallen gaat ouderenadviseur Piet Brokke op huisbezoek, die een be kend gezicht in de buurt is. “Ik kom eens even langs, want ik hoor dat het niet zo goed met u gaat”, is dan zijn binnenko mer. Soms is het voldoende dat hij twee of drie keer langs gaat. Dan is er vooral behoefte aan iemand die luistert. Maar ouderen die al jaren geïsoleerd leven, hebben meestal meer hulp nodig. “Een vogeltje dat lang in een kooitje heeft ge zeten, heeft tijd nodig om weer te leren vliegen”, is Piets ervaring. Als blijkt dat ze wel behoefte hebben aan contact, maar die stap zelf niet kunnen maken, gaat hij een paar keer met hen mee naar de bingo, naar het huiskamerproject of de activiteitenbe geleiding. “Na een paar keer hebben ze daar een vast plekje gevonden en durven ze ook op eigen gelegenheid wel te gaan. Dan kom ik alleen aan het begin van de bij eenkomsten even kijken. Maar ik blijf hen nog wel een tijdje volgen. Want de ervaring leert dat ze dikwijls een terugval krijgen. Of ze komen na verloop van tijd met dieper lig gende problemen op de proppen.” “Als ze één of twee keer per week onder de mensen komen, zie je ze opknappen”, ver telt Brokke. “Ze gaan beter eten, laten hun haar weer eens doen en worden wat min der somber.” iet rijk betaalde mte blijft iten te brengen, erhoogd: tot 3/4 Eurobus ;aat de gemeen- skaartje 1 euro (f" iljoen) lijkt de 1 complex voor erk een aantal het nieuwe Bibliotheek, de Zorg en werk centraal op Mantelzorgdag ‘Zorg dat het werkt’: dat is dit jaar het thema van de Dag van de Mantelzorg. Ofwelals je werk combineert met de zorg voor een partner, familielid, vriend(in) of bekende, is het belangrijk datje op tijd de juiste professionele hulp inschakelt die helpt om de mantelzorg vol te houden. De jaarlijkse Dag van de Mantelzorger in de gemeente Tilburg wordt dit jaar op vrijdag 9 november van 10.30 tot 16.00 uur ge houden in ontmoetingsruimte ‘t Plein, Tongerloplein 1 in Uden- hout. Na ontvangst met koffie, thee en koek zijn er workshops (bloemschikken, kaarten maken, biljarten, koersbal,etc.) en een lekkere lunch. Als besluit is er onder het genot van een drankje een optreden van Trudy en Toos. Deelname is gratis. U kunt u opgeven bij het Steunpunt Mantel zorg, tel. 5837930. Dat kan ook helpen bij het vinden van ver voer of oppas/verzorging van de zieke thuis. Op maandag 5 november organiseert KBO Wandelbos een bin go in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Aan de bin go die om 14.00 uur begint, kunnen ook 55-plussers meedoen die geen KBO-lid zijn. Het eerste kopje koffie of thee is gratis. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) verzorgt de GGD op woensdag 7 november een ochtend over patiëntenrecht. En tree en kopje koffie gratis. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 14 november is er een bingo-ochtend. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Inschrijfformulieren voor het St. Nicolaasfeest (28 november), kerststukjes maken (18 december) en de kerstviering (19 de cember) zijn verkrijgbaar bij het Trefpunt. De werkgroep Ouderen in Gesprek organiseert op dinsdag 6 november van 10.00 tot 12.00 uur een thema-bijeenkomst voor 55-plussers met als onderwerp ‘leder zingt zijn eigen lied’. Ton Baeten, voormalig abt van Berne, is de inleider. Deelnemers kunnen ervaringen uitwisselen en hun mening geven. De bij eenkomst loopt vooruit op gespreksochtenden in het voorjaar van 2002. en begint om 10.00 uur in het fraterhuis Joannes Zwijsen (Gasthuisring 56). De koffie staat vanaf 9.30 uur klaar. Kosten: ƒ5,-. U hoeft zich niet tevoren op te geven. Op zondag 4 november is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal program ma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree: ƒ2,50. Op zondag 4 november, wordt van 11.00 tot 16.00 uur in ver zorgingshuis De Kievitshorst (Beneluxlaan 101) een rommel markt gehouden. Er is ook een loterij. De opbrengst komt ten goede van de bewoners van De Kievitshorst. Entree: ƒ2,-. Op dinsdag 13 november is er een gezellige dansmiddag met Ton Maas in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Kosten: (4,-; voorverkoop ƒ3,-. De middag duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Koffieochtend VID0 VIDO (vrouwen in de overgang) houdt elke eerste en derde woensdag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een koffieoch tend. Vrouwen tussen 40 en 60 jaar kunnen er dus op 7 no vember terecht voor een praatje en kopje koffie, maar ook voor informatie en hulp van ervaringsdeskundige vrouwen. Adres: buurthuis Loven/Besterd, Koestraat 164 (ingang park de Ho- rion). Informatie: tel. 4562738 of 5426591 De Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wandelbos (SOOWA) organiseren op woensdag 14 november een gezelli ge kaartmiddag in ‘t Kievitslaer. Vanaf 14.00 uur kunt u dan rik ken of jokeren. Voor een kopje koffie of thee wordt gezorgd. Kaartjes a ƒ3,50 zijn te koop op 7 november, van 10.30 tot 11.30 uur. Adres: Reinevaarstraat 55. Bij club 92 (55+ Senioren Tilburg zuid-west) verzorgt Leon de Le- ijer van Kentron (instelling voor verslavingszorg) op woensdag 14 november een lezing over druggebruik en verslaving aan drugs, alcohol en gokken. Hij zal daarbij ingaan op wat verslaving is, wel ke problemen er door gebruik en verslaving kunnen ontstaan, hoe je kunt zien dat iemand verslaafd dreigt te raken en wat Kentron doet. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Toegang is gratis. Donderdagmorgen 29 november start in wijkcentrum De Schans in Tilburg-Noord een vriendschapscursus van twaalf lessen. De cursus is bedoeld voor vrouwen boven de 55 jaar die hun vriendschappen willen verbeteren ofwel nieuwe vriend schappen willen sluiten. De lessen bestaan uit informatie, be spreken van persoonlijke ervaringen en oefeningen. Kosten: (40,-. Informatie bij Ine Theelen (ouderenwerk, tel. 4553800) of Ria Maas (ouderenadviseur, tel. 4552928). Het belang van vriendschap op latere leeftijd wordt wel eens on derschat. Hoe waardevol vrienden zijn, kunt u lezen in de Open bare Bibliotheek Tilburg. Ouder worden, nou en? van Gerard Ligthart en Cora de Vos is een praktische gids voor gezond ouder worden. Sociale con tacten zijn daar een belangrijk onderdeel van. In Zin in vriendschap van Nan Stevens wordt het belang van vriendschap onderstreept door verhalen van ouderen zelf. Ook wordt het nut van ‘vriendschapscursussen’ beschreven. Wie zich eenzaam voelt, doet er ook goed aan het boek Een zaamheid overwinnen van Doris Wolf eens te lezen. Het biedt een vijf-stappenplan waarin onder meer de oorzaken van een zaamheid uit de doeken gedaan worden. Ook het belang van een goede relatie met jezelf wordt door de schrijfster benadrukt. Verhalen over vrienden dragen titels als Je maakt me zo mooi en Vriendschap. In Eilanden van graniet kijkt een hoogbejaar de vrouw op haar sterfbed terug op de cruciale vriendschap met een andere vrouw, die grote invloed op haar leven heeft gehad. Tuin der vrouwen van Patricia Gaffney gaat over de hechte vriendschap tussen vier vrouwen van middelbare leeftijd die er voor zorgt dat ze ondanks de moeilijke omstandigheden het le- ven positief tegemoet treden. i experimenten i al die initia kunnen organi in slagen om Provinciale Raad voorde Volksgezond heid en Maatschappelijke Zorg (PRVMZ). De PVRMZ begon in 1999 met het te rugdringen van het tekort aan arbeids krachten in de zorg. Dit wijkproject moet daaraan bijdragen door het werven van herintreders, arbeidsgehandicapten en allochtonen uit Noord. Zij krijgen een opleiding en stage om eenvoudige hulp te kunnen verlenen. Een ander doel is het ontwikkelen van nieuwe producten en zorgarrangementen voor ouderen. In een volgende Seniorenwijzer leest u meer over dit project. I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- bus 10001,5000JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- schijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 11