HE I gemeente nieuws Bomen groeien niet langer tot in de hemel To w'BnlDI 1 Gemeentelijk huishoudboekje in orde Veel geld naar tal van nieuwe zaken Begroting helemaal in euro’s I I 'iJS FDb B<? «■P Cen>ec 4 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURGSI - Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg Opvallende investeringen ixtra mder Tilburg multiculturele samenleving Stijging woonlasten beperkt Van Piekbus naar (3/4) Eurobus abs. Stijging stijging 2001 2002 3,12 2,59 2,5 2,5 136,06 109,06 139,18 111,65 54,50 20,10 60,51 22,31 6,01 2,21 11,0 11,0 Afvalstoffenheffing Af: Zalmsnip 2,7 220,30 -45,38 226,31 -45,38 6,01 Totaal woonlasten in euro’s 514,58 19,94 494,64 Totaal woonlasten in guldens 1.133,98 44,24 4 1.098,74 De begroting zoals die nu is gepresenteerd, is een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders (B&W) aan de gemeenteraad. De plannen die op deze pagina staan, zijn dus nog niet definitief. De raad kan wijzigingen en aanvullingen aanbrengen. De vergadering van de gemeenteraad over de begroting is gepland op maandag 5 en dinsdag 6 november. Gelet op de bestuurlijke situatie - de WD-wethouders moeten terug treden uit het college van burgemeester en wethouders - is het de vraag of de vergadering inderdaad aanstaande maandag doorgaat. Houd voor meer informatie de berichtgeving in de lokale pers in de gaten. Bent u geïnteresseerd, kom dan in ieder geval luisteren op de publieke tribune in de raadzaal. Op welke datum de vergadering uiteindelijk ook plaatsvindt, de eerste dag begint de verga dering om 17.00 uur met de algemene beschouwingen. Daarin geven de politieke partijen in de raad hun mening over de voorstellen van B&W. Het college komt vervolgens met een reactie. De tweede dag wordt verder vergaderd vanaf 14.00 uur. Dan volgt nog een tweede debatronde. Aan het eind van de vergadering wordt de begroting 2002, al dan niet gewij zigd en aangevuld, door de gemeenteraad vastgesteld. Tilburg was er de afgelopen jaren een beetje aan gewend geraakt dat de gemeente elk jaar wel de nodige miljoenen extra kreeg uit Den Haag om nieuwe investeringen en voor zieningen te realiseren. Ook konden hierdoor de woon lasten voor de burgers beperkt blijven. Bij dit alles bleven de financiële reserves van de gemeente op peil. De begro ting voor 2002 en de jaren daarna laat zien dat aan deze trend een einde is gekomen. Er is nog steeds ruimte voor nieuwe zaken. Maar die is er alleen doordat de gemeente eerst op andere onderdelen van de begroting ruimte vrij maakt. Ook de woonlasten stijgen slechts licht. De gemeente geeft in 2002 ongeveer 4,3 miljoen euro (bijna f 9,5 miljoen) uit aan allerlei nieuwe zaken. Sport, cultuur, onderwijs, wegen en straten, jeugd, veilig heid. Naar heel veel onderwerpen gaat extra geld. Foto’s: Beeldveld, Wilfried Scholtes; Concernstaf gemeente Tilburg. Nieuwbouw van de Tilburgse Dans- en Muziekschool, uitbreiding van het zwembad in Reeshof en de verbouwing van de Hasseltse kerk. Dat zijn op de begroting voor volgend jaar de opvallendste investeringsprojecten. De Piekbus in Tilburg is een bekend fenomeen en een groot succes. In toene mende mate heeft het winkelend publiek de afgelopen jaren gebruik gemaakt van de mogelijkheid om tijdens koopavonden, zaterdagen en koopzondagen voor slechts 1 piek een retourtje centrum te kopen. Hoewel een aantal gemeentelijke tarieven volgend jaar fors omhoog gaat, kan de stijging van de woonlasten voor de inwoners van Tilburg binnen de perken blijven. Van de tarieven die van invloed zijn op de woonlasten, is het rioolrecht de grootste stijger. Zowel het rioolaansluitrecht als het rioolafvoerrecht gaat met 11% omhoog. Dit wordt veroorzaakt door doorberekening van de kosten die met de aanleg en het onderhoud van de riolering zijn gemoeid. Ook de afvalstoffen heffing gaat omhoog: met 2,7%. ‘Tilburg moet een kleurrijke stad zijn waar het voor alle burgers prettig wonen, werken en leven is’. Dat valt onder meer te lezen in de onlangs verschenen Kadernota Multiculturele Samenleving van de gemeente. Voor die multiculturele samenleving trekt de gemeente de komende jaren extra geld uit. En wel zo’n 300.000 euro (f 660.000,-) per jaar. Het Meldpi Trouwlaan inmiddels t bewoners, hulp biedt met psychh erg eenzaai men er mee dinator Jan ouderenad' woordiger dan op hult gelijkheden op te losser geleiding n f 1,1 i i retourtje irage oml ing lar de >en eu >ud vé Woonlasten De woonlaste 117.780,-euro .luisve wijkorg jongerenwer Veiligheid In 2002 en 20( jecten. Hierz wijken pakt. E„ naar veil! herinne control Onroerend zaakbelastingen - eigenaar gebruiker *n in euro’s ten zijn gebaseerd op een gemiddelde waarde van woningen in Tilburg van (f259.560,-) in 2001. mte volgend jaar 4,5 uitbreiding van het idepeuter- Rioolrecht - aansluitrecht - afvoerrecht gensschaki schoon te nr corporatie metdebewi de situatie pen. Redactiea< Seniorenw. 5038 SR Ti Tilburg; tel. Kopij kan o, tie-adres ot bus 10001, Deadline i schijningsa ■DONDERDAG 1 NOVEMBER 2001 - PAGINA 10, De euro komt er aan. Iedereen is er al volop mee bezig. Ook de gemeente Tilburg. Om alvast te wennen aan de nieuwe munteen heid, zijn alle bedragen in de begro ting voor 2002 in euro’s opge nomen. In de offic‘“' begrotingsstukke hier en daar nog naê drag ‘een vertaling' In deze publicatie d bij elk bedrag. Eenzaamhi Het project sitief effect wordt als er goed met ie van het Me weg helpen pressief wo lies van eer dingen dieti kwamen de boven de 7 den met eer In die gev< Piet Brokke kend gezicb even langs, goed met u mer. Soms of drie keer behoefte ai ouderen die hebben me vogeltje dat zeten, heefl Marian de V laan registre komen voor tijd worden c week. Die kt zelf of van ook afkoms gen maakt verwarde in meld dat de straat dager Maar de mt de woningb werkers: d( agent, de pt ouderenbor Maaltijdene aan ‘Wijzer Een enkele voor urgent dierte, veroc van haar bu dere vrouw de zelf in te een oplossi Verbouwing Hasseltse kerk in zicht Dankzij een gemeentelijke investering van bijna 2,3 miljoen euro (f 5 miljoen) lijkt de verbouwing van de Hasseltse kerk met pastorie tot een multifunctioneel complex voor de wijk realiteit te gaan worden. Eerdere plannen om in de voormalige kerk een aantal instellingen gezamenlijk te huisvesten bleken onoverkomelijk duur. In het nieuwe complex vinden straks de wijkorganisatie Goirke-Hasselt, de Openbare Bibliotheek, de naschoolse opvang en het jongerenwerk van Kompaan onderdak. Zwembad Reeshof In uitbreiding van het zwembad in Reeshof investeert de gemeer -1J miljoen euro (bijna f 10 miljoen). Dit geld gaat onder meer naar uitbrei—.o zwembad met een 25 meter sportbassin en naar vergroting van het bestaanc en kleuterbassin. iciële een zie je slechts aast het eurobe- g’ in guldens. doen we dat nog ’003 heeft de gemeente een extra potje beschikbaar voor veiligheidspro- zit elk jaar 340.000 euro in (f 750.000,-). De politie zal in de Tilburgse >n problemen inventariseren die met dit tijdelijke extra geld kunnen worden aange- Boven op de 340.000 euro gaat er elk jaar sowieso 250.000 euro (f 550.000,-) extra 'ligheid in de stad. Wie zich de brand in het studentenpand in de Goirkestraat lert, zal het niet verbazen dat van dit geld onder meer een bedrag gaat naar extra >le van zogeheten verblijfsgebouwen. Onderhoud wegen, straten en verlichting Het meeste geld voor ‘nieuw beleid’ gaat naar de kwaliteitsverbetering van wat we het openbaar gebied noemen: per jaar 1,3 miljoen euro (ca. f 2.865.000,-). Er wordt een inhaalslag gepleegd voor zaken als onderhoud van wegen en straten, openbaar groen en openbare verlichting. Het gemeentebestuur had onlangs al geconcludeerd dat de kwali teit van deze voorzieningen sowieso omhoog moet om de stad aantrekkelijk te houden Voor bewoners en bezoekers. Om dat te realiseren zou eigenlijk een bedrag nodig zijn van jaarlijks 2,95 miljoen euro (f 6,5 miljoen). Daarvan is nu 40% beschikbaar. Verschillende onderhoudswerkzaamheden zullen vervroegd worden uitgevoerd. Om klachten van burgers over achterstallig onderhoud van de bestrating te verhelpen wordt volgend jaar 150.000 euro (f 330.000,-) extra vrij gemaakt. Meer dan de helft van dit bedrag gaat naar uiteenlopende initiatieven en experimenten die met name zijn gericht op integratie van nieuwkomers in Tilburg. Om al die initia tieven goed op elkaar af te stemmen, is ook extra geld nodig. Tenslotte kunnen organi saties van allochtonen op een financiële bijdrage rekenen wanneer ze er in slagen om samen met bestaande instellingen meer allochtonen te bereiken. Het extra geld voor de multiculturele samenleving staat voorlopig gereserveerd tot en met 2004. Dan beslist de gemeenteraad over structurele financiering. De gemeente trok hiervoor per jaar 159.000 euro (f 35( mëe maar heeft te kennen gegeven hiermee te willen si proberen om het Ministerie van Verkeer en Waterstaat op Op de begroting voor volgend jaar is de gemeentelijke bi 500.000 euro (f 1,1 miljoen). Zonder rijkssubsidie kan dc rijden. Een retourtje centrum kost dan omgerekend f 1 telijke bijdrage omlaag naar 259.000 euro (f 570.000,-). 2,20). Jeugd en onderwijs De gemeente gaat de komende jaren meer geld uitgaven aan de Tilburgse jeugd. Dat vloeit voort uit de Kadernota Jeugdbeleid die onlangs is vastgesteld. Het geld gaat onder meer naar preventief jongerenwerk, jeugdzorg en -hulpverlening en sportactiviteiten voor jongeren. In totaal gaat het om bijna 750.000 euro (ca. f 1.650.000,-). In het onderwijs is veel geld nodig voor de huisvesting van scholen. Het rijk gaat daar volgend jaar extra geld voor uittrekken. Tilburg profiteert daar ook van. Op de gemeen tebegroting voor volgend jaar staat daardoor een extra bedrag van bijna 0,5 miljoen euro (f 11 miljoen). In de jaren daarna wordt dit bedrag verdubbeld. Sport en cultuur Extra geld gaat er ook naar sport en cultuur. De gemeenteraad heeft dit jaar voor beide onderwerpen nieuwe beleidsnota’s vastgesteld. Dat betekent voor het sportbeleid volgend jaar nieuwe uitgaven tot ruim 0,5 miljoen euro (f 1,1 miljoen). Daar komt de jaren daarna nog eens ruim 100.000 tot 150.000 euro (a 220.000,- tot f 330.000,-) bij. Er wordt onder andere extra geïnvesteerd in binnen- en buitensportaccommodaties. Voor de uitvoering van het nieuwe cultuurbeleid is de komende jaren 0,3 miljoen euro (f 660.000,-) per jaar beschikbaar. Dit geld is onder meer nodig om meer Tilburgers deel te laten nemen aan alles wat de stad aan cultuur te bieden heeft. Ook gaat er extra geld naar voorzieningen op het gebied van de beeldende kunst. De gemeente gaat flink wat meer geld uitgeven aan het schoonhouden van de binnen stad en aan kwaliteitsverbeteringen bij de huisvuilinzameling door het Brabants Afvalteam (BAT). Door de opbrengsten van de verkoop van het gemeentelijk afvalver werkingsbedrijf de Spinder kan de tariefstijging van de afvalstoffenheffing niettemin beperkt blijven. De Onroerend zaakbelastingen (ozb) stijgen in 2002 met 2,5%. Dat percentage komt overeen met de te verwachten inflatie voor 2002. Door evenals vorig jaar de zogeheten Zalmsnip volledig door te geven aan de burger haalt de gemeente voor elk huishouden 44,24 euro (f 100,-) van de woonlasten af. Die stijgen uiteindelijk met 4%. De gemeente kwam bij het opstellen van de begroting 2002 meevallers en tegenvallers tegen. De belangrijkste meevaller is de bijna 5,4 miljoen euro (bijna f 12 miljoen) extra die de gemeente van het rijk krijgt. Maar daar staat onder andere tegenover dat de kosten die de gemeente moet maken, naar verwachting met gemiddeld 5,8% stijgen. Verder heeft de gemeenteraad dit jaar een aantal besluiten genomen waardoor de uitgaven vanaf volgend jaar flink toenemen. Bijvoorbeeld op het gebied van sport, cultuur, jeugdbeleid en ouderenbeleid. Alles bij elkaar geeft de gemeente volgend jaar 4,3 miljoen euro (bijna f 9,5 miljoen) uit aan nieuw beleid. Om dat te kunnen doen, moet er ook bezuinigd worden, en wel voor bijna 1 miljoen euro (f 2,2 miljoen). Die bezuinigingen gaan maar voor een zeer klein gedeelte ten koste van voorzie ningen in de stad. Ook gaan enkele tarieven omhoog maar de stijging van de gemiddelde woonlasten blijft beperkt en komt op 4%. Om de begroting sluitend te krijgen doet de gemeente volgend jaar een klein beroep op haar reserves: 50.000 euro (f 110.000,-). In de begroting gaat in totaal ruim 725 miljoen euro om (f 1,6 miljard Binnenkort is het definitieve besluit te verwachten over nieuwbouw van de Tilburgse Dans- en Muziekschool aan de zuidzijde van het Koningsplein. Dat gaat naar verwach ting tussen de 9 miljoen en 13,6 miljoen euro (f20 tot f30 miljoen) kosten. Voorlopig is voor volgend jaar een investeringsbedrag uitgetrokken van bijna 100.000 euro (f 220.000,-). De gemeenteraad beslist later hoeveel geld er uit een speciaal investerings- fonds beschikbaar moet komen. 50.000,-) uit. Ook het rijk betaalde stoppen. De gemeente blijft at op andere gedachten te brengen. 2 bijdrage al fors verhoogd: tot i dan in Tilburg de 3/4 Eurobus L Van VVD wore bijdi witte tem. I De Seniors I twee weke: Redactie DinyvanBIt I Jan van Gi Joop Janrr Barth Noorc Vfö' W -.WW

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 10