W I J z ME ‘Wonen en zorg moeten goed op elkaar afgestemd worden’ L A i>x BenW akkoord met hoofdlijnen ouderennota ‘Zilverrijk Tilburg’ Combinatie zorg en werk staat centraal op Mantelzorgdag COLOFON Grenzeloos Vitaal in Tilburg Oudere vrijwilligers in Noord Trejpunt ‘t Sant Ontspanning in De Reit Dansen in De Baselaer Lezing over ouder worden Kwalificatieconcert seniorenkoren Voorlichting over euro r |l I I I I ri li I I I - DE TILBURGSE KOERIER -DONDERDAG 18 OKTOBER 2001 - PAGINA 14 DE TILBURGS u o januari POSTSCRIPTUM Wethouder Wilbert van Herwijnen: “Boodschappendiensten bij afwezig heid buurtwinkels. zelf ook energie in steken om hun socia le netwerk op peil te houden”, vindt Van Herwijnen. De laatste vijfjaar is er veel veranderd in het ouderenbeleid. Ouderen willen zolang mogelijk thuis blijven wonen. Maar hoe ouder ze worden, des te meer zorg is er no dig om dat mogelijk te maken. Er komen meer levenloopbestendige nieuwbouw woningen en de komende vijftien jaar worden zesduizend woningen met subsidie van de gemeente aangepast aan de behoeften van senioren. Wethouder ouderen beleid, Wilbert van Herwijnen, licht de nota Zilverrijk Tilburg toe. Het ouderenbeleid voor 2001-2006 gaat uit van de behoeften van senioren. Tijdens drie bijeenkomsten in de stad is gepeild wat Tilburgse ouderen nodig vin den. In Udenhout en Berkel-Enschot in ventariseerden bewonerswerkgroepen zelf de wensen van ouderen op het ge bied van wonen, zorg en welzijn. Uit die peilingen blijkt dat senioren behoefte hebben aan aangepaste woningen, een veilige woonomgeving, zorgvoorzienin gen en winkels op loopafstand, toegan kelijkheid van het openbaar vervoer en aan een centraal informatiepunt. Onderlinge afstemming Deze resultaten zijn opgenomen in een conceptnota en besproken met woon- en zorginstellingen en hetOTO, het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties. Die maakten er nogal wat kanttekeningen bij, maar in de herziene versie konden zij zich goed vinden. “Deze manier van wer ken heeft meer tijd gekost dan we voor zien hadden, maar dat is het wel waard geweest”, vindt de wethouder. “Want het ouderenbeleid moet ook gedragen wor den door de instellingen. Die regelden voorheen hun eigen zaken, maar ze moeten in de toekomst hun werkzaam heden meer op elkaar gaan afstemmen. Op verzoek van de instellingen speelt de gemeente daarbij een bemiddelende rol. Op 23 oktober wordt in de Schouwburg een afsluitende bijeenkomst gehouden. De instellingen laten dan horen dat zij het zelf ook belangrijk vinden hun schouders onder de uitvoering van dit beleid te zet ten.” i “Het streven van de gemeente k is zoveel mogelijk voorzienin- gen naar de ouderen toe te brengen. Dat lees ik in allerlei Q beleidsnota’s. Op het Pater van den Elsenplein verdwijnen de winkels, en nu ook het postagentschap. In die buurt wonen veel ouderen. Waar moeten zij nu heen voor hun gewone voorzieningen? Met alleen maargoede voornemens is een heel andere weg geplaveid. Drop Oud den met een zorgcentrum en ouderenwo ningen in het midden en daaromheen zorg voorzieningen en activiteiten voor senioren op loopafstand. De haalbaarheid van dit plan wordt door de gemeente onderzocht. In Tilburg-West is de afgelopen jaren al een groot aantal woningen aangepast aan de behoeften van ouderen. Daar wordt de woonomgeving nu ook verbeterd: er ko men veilige looproutes naar winkelcentra en andere voorzieningen die senioren veelvuldig gebruiken. In nieuwbouwwijk De Wijk wordt een speciale woonzorgzone opgezet. Daar komen zorgwoningen, groepswoningen, een activiteitencentrum en er is 24-uurs zorgverlening beschik baar. Groepswoningen Uit de nota blijkt dat elders in de stad kleine wooneenheden worden gebouwd voor ou deren die ook met extra zorg niet zelfstan dig meer kunnen blijven wonen. Die zijn on der andere bestemd voor allochtone ouderen. “Speciale groepswoningen voor allochtone ouderen zijn van belang omdat zij vaak behoefte hebben aan beroeps krachten die hun taal spreken”, aldus Van Herwijnen. “Zij beheersen de Nederlandse taal niet voldoende en soms verleren ze het Nederlands weer als ze ouder worden.” Er komen ook groepswoningen voor de menterende ouderen. “Echtparen willen meestal zolang mogelijk bij elkaar blijven wonen, ook als een van beiden gaat de menteren. Maar als dat niet meer lukt, is wonen in een kleine groep vaak de beste oplossing voor de dementerende partner”, vindt de wethouder. Karien Vissers: “Je moet voorkomen dat mantelzorg ten koste gaat van gezin of werk. “Vervolgens zijn we ook met moeder om de tafel gaan zitten, wantje wilt niet het ge voel hebben datje iets achter haar rug om regelt. We hebben dan ook gezegd: ‘We doen dit uit zorg voor jou, dat je zo lang mo gelijk in je eigen appartement kunt blijven wonen.' En dat is goed geweest, want nu zijn we meer open, kunnen we gemakke lijker zeggen dat iete moeilijk gaat." De praktijk leert Karien nu dat ze er op tijd bij was. Het soort hulp dat haar moeder De jaarlijkse Dagi van de Mantelzorger in de gemeente Tilburg wordt dit jaar op vrijdag 9 november van 10.30 tot 16.00 uur gehouden in ontmoetingsruimte ‘t Plein, Tongerlop lein 1 in Udenhout. Na ontvangst met koffie, thee en koek is er ontspanning in de vorm van workshops (bloemschikken, kaarten maken, biljar ten, koersbal,etc:.). Ook is een lekkere lunch. Aan het eind is er onder het genot van een drankje een opreden van Trudy en Toos. Deelname is grat is. U kunt u opgeven bij het Steunpunt Mantelzorg, tel. 5837930. Dat kan ook helpen bij het vinden van vervoer of oppas/verzorging van de zieke thuis. Voor de subregio Goirle/Riel, Oisterwijk/Moergestel en Diessen/Hilvarenbeek or ganiseert het Steunpunt op 2 november een Mantelzorgdag in het Goirlese Jan van Besouwhuis. Info: 58379930. FOTO: PETER LIGTENBERG Indicatie Orgaan (RIO). “En het duurt al twee weken voordat er iemand langs komt voor het eerste gesprek.” Nu is haar moeder in afwachting van meer huishou delijke hulp en misschien wat lichamelij ke verzorging. De twee zussen zorgen regelmatig voor een warme maaltijd voor hun moeder. “De mijne breng ik even langs als ik de kinderen naar school breng”, zegt Karien. “Dat doe ik met liefde en plezier; ze heeft krijgt, wordt bepaéild door het Regionaal ook altijd goed voor ons gezorgd.” Openbaar vervoer Voor de deelname aan het maatschap pelijk leven is betere toegankelijkheid van het openbaar vervoer van groot belang, staat in de ouderennota. “Senioren kun nen gebruik maken van de deeltaxi, maar ze gaan liever gewoon met de bus”, merkt Van Herwijnen op. “Het gemeentelijk be leid is erop gericht mettertijd overal bus- sen met een lage instap te laten rijden, zodat je er ook met een rollator en met een rolstoel in kunt. Maar het is helaas niet haalbaar al het materieel op korte ter mijn te vervangen.” Door de intensieve voorbereidingen die nodig waren om een stevig draagvlak te creëren voor dit beleid, komt de financië le invulling van dit beleid pas volgend jaar aan de orde. Vooraf is wel geld vrijge maakt om in 2002 een allochtone oude renadviseur aan te stellen. “Die heeft als taak allochtone ouderen tot nadenken aan te zetten over hun toekomstige woonsituatie. Want het is niet vanzelf sprekend én niet haalbaar meer dat kin deren de volledige verzorging van hun ouders op zich nemen”, vindt de wethou der. Rond 2004 komen er nog drie fullti me plaatsen voor ouderenadviseurs bij. Dat maakt het mogelijk bij alle 75-plus- sers op huisbezoek te gaan om te peilen of er behoefte is aan extra zorg. De nota Zilverrijk Tilburg wordt in januari 2002 besproken in de raadscommissie en in februari door de gemeenteraad vastgesteld. De uitvoering van het oude renbeleid hangt af van hoeveel geld de politiek beschikbaar stelt na de gemeen teraadsverkiezingen van maart 2002. “Maar nü hebben de politieke partijen al de gelegenheid in hun partijprogramma punten uit dit beleid op te nemen die zij belangrijk vinden”, aldus Van Herwijnen. ‘Zorg dat het werkt': dat is dit jaar het thema van de Dag van de Mantelzorg. Er zijn steeds meer mensen die te maken krijgen met de combinatie van werk en zorg voor een partner, familielid, vriend(in) of bekende. Met name wer kende vrouwen kunnen zo een zware last op hun schouders hebben. Het is dus zaak de zorg goed te organiseren: dat je op tijd de juiste professionele hulp inschakelt die helpt om de mantelzorg vol te houden. Karien Vissers was in de gelegenheid dat te doen. Haar 78-jarige moeder werd na een ziekenhuisopname in de vroege zomer slechter ter been en had dus meer hulp no dig. En natuurlijk vond en vindt ze het pret tig dat Karien en haar broer en zus -alle drie begin veertig- wat vaker langs komen. Er viel wel wat te regelen, maar er waren ook beperkingen, besefte Karien. De drie kinderen wonen in Tilburg, dus dat is een voordeel. Karien heeft een eigen tekstbu reau en kan daardoor wat schuiven met haar werktijden. Maar dat werk vraagt toch 25 30 uur per week en ze heeft zelf ook twee kinderen. “Ik begon me af te vragen hoe ik het moest doen”, vertelt ze. “Er zijn natuurlijk de Thuiszorg en andere instellin gen. Maar je weet niet precies waarvoor je in aanmerking komt en je leest ook over wachtlijsten. En ik begrijp mijn moeder ook wel: zij heeft zo lang het gaat liever geen vreemden over de vloer. Dus wisten we niet goed waar te beginnen.” Sluipend proces Via een folder kwam ze in contact met het Steunpunt Mantelzorg. Karien: “Dat was erg verhelderend. In een gesprek met ons drieën werden we ons er nog meer van be wust dat deze zorg een sluipend proces kan worden: er komt af en toe een kwaaltje bij, waardoor een steeds groter beroep op je ge daan wordt. Je moet juist voorkomen dat het ten koste gaat van je werk of gezin. Datje op een gegeven moment zegt: ‘Ik kan niet meer, ik wil niet meer verder zo.’” Buurtwinkels Bij het aanpassen van bestaande wonin gen kunnen ouderen in de nabije toe komst de hulp inroepen van de klussen- dienst Care and Repair. “Onderzoek wordt ook gedaan naar de mogelijkheid buurtwinkels te behouden of nieuwe te vestigen, omdat senioren vaak niet zo goed ter been zijn. Maar als dat niet lukt, moeten er boodschappendiensten ko men die aan huis kunnen bezorgen”, vindt de wethouder. Per wijk zal er ook een basispakket aan activiteiten voorou deren beschikbaar komen. De gemeen te zal wijkcentra en ouderenbonden sub sidie geven om daar cursussen en activiteiten te verzorgen. Er worden ook speciale projecten opge zet om ouderen op te sporen die geïso leerd geraakt zijn en begeleiding nodig hebben. Het netwerk van ouderen wordt door het wegvallen van vrienden en ken nissen steeds kleiner en vooral als hun partner overlijdt, lopen ouderen kans te vereenzamen. “Maar senioren moeten er Woonzorgzones In de conceptnota Woonvisie van de ge meente, die eind september uitkwam, staat dat er na 2006 waarschijnlijk geen nieuwe zorgcentra meer bij zullen ko men. Dertig tot veertig procent van de nieuwbouwwoningen zal tegen die tijd le- vensloopbestendig gebouwd worden. Dat houdt in dat de meest vitale woon functies op de begane grond geconcen treerd kunnen worden als dat nodig is. Uit de behoeftepeiling in Udenhout en feerkel-Enschot kwam naar voren dat er behoefte is aan woonzorgcirkels: gebie- Maatschappijlijk actief zijn en een positief beeld van ouderen bevorderen: dat is het doel van het provinciaal project Vitaal Grijs. In dat kader is er op zaterdag 27 oktober een gratis kijk-, luister- en doedag in Tilburg. Het doorlopende programma van 10.00 tot 16.00 uur in de KUB en bij Boerke Mutsaers heeft vele activiteiten: niet alleen voor senioren, maar ook voor hun (klein)kinderen, beroepskrachten en vrijwilligers van organisa ties op het terrein van wonen, zorg en welzijn. De nieuwste snufjes op het gebied van veiligheid, wonen, com fort en communicatie zijn er te zien, zoals een ‘geautomati seerde woning’ (=domotica); daarin gaat de huisverlichting aan en uit of gordijnen open en dicht op basis van steminstruc- ties? Bij Boerke Mutsaers is zo’n woning opengesteld en wor den er rondleidingen verzorgd. Verder is er een aparte compu terruimte, waar begeleiders samen met de bezoekers ‘internetten’ Bezoekers kunnen ook hun stem laten horen in een Lagerhuisdebat, waarin prominente gasten als VVD-kamerlid Anke van Blerck uit Tilburg prikkelende onderwerpen aan de orde stellen. Daarnaast zijn er informatiestands en works hops, waar ouderenorganisaties, gemeenten, maatschappelij ke organisaties en projectgroepen hun thema’s op een speelse manier onder de aandacht brengen. Ook kunnen bezoekers onder het genot van een kopje koffie ge nieten van een optreden van Anita Meijer of een cabaretvoor stelling of film zien. Actief bewegen kan bij Meer Bewegen voor Ouderen, koersbal of tai-chi. Het evenement vindt plaats in gebouw A van Universiteit Tilburg (KUB). Toegang gratis. Voor vervoer vanaf station Tilburg-West wordt gezorgd. Bijzondere voorstellingen Mime Festival Volgende week wordt in Tilburg voor de derde keer het Moving Mime Festival gehouden, een landelijk festival met hedendaags bewegingstheater. Speciaal voor ouderen zijn er twee humo ristische voorstellingen van theatergroep De Daders. De tekst loze voorstellingen van circa een uur zijn ‘s middags om 15.30 uur te zien. Op maandag 29 oktober is dat in de Studiozaal van de schouwburg Dikwijls, een hilarische voorstelling voor klus sers en mensen die graag naar klussers kijken. Dinsdag 30 ok tober is in De Vorst (Willem II straat 47-49) Flus te zien, een in- trigrerend spel over hoe scènes van een detective-hoorspel dankzij een computer op hun plek vallen. Kaartjes kosten ƒ20,- (Pas 65: ƒ17,50) per voorstelling. Reserveren (kosten ƒ2,50 per kaartje): bespreekbureau schouwburg, tel. 5432220. Vrijdag 26 oktober presenteren organisaties uit Tilburg-Noord met oudere vrijwilligers zich in winkelcentrum Wagnerplein. KBO Heikant/Quirijnstok, verzorgingshuis De Heikant en oude renwerk Het Web tonen wat je bij hen als vrijwilliger kunt doen en wat deze organisaties ouderen in de wijk te bieden hebben. De dag duurt van 10.00 tot 18.00 uur. In Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 24 oktober een gezellige rik- en jokerochtend. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op yvoensdag 31 oktober kunt u er bloem schikken. Zelf meebrengen: mandje, potje of bakje, en mesje en zo mogelijk wat groen. Prijs afhankelijk van het te maken stuk je en de bloemenprijs. Aanvang 10.00 uur. Ouderenwerk 55-plus De Reit organiseert zondag 21 oktobervan 14.00 tot 18.00 uur een gezellige dansmiddag. Entree: ƒ1,50. Donderdag 25 oktober is er een bingo met mooie prijzen. Kosten ƒ5,- per kaart. Donderdag 1 november kunt u rikken, jo keren of hoogjassen. Kosten ƒ2,50; aanvang 14.00 uur. Plaats: wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 30 oktober een dansmiddag. De middag duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Adres: wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175. Kosten ƒ4,-; voorverkoop ƒ3,-. Op maandag 22 oktober houdt geriater dr. Van der Veer, verbon den aan het TweeSteden ziekenhuis, een lezing over ouder wor den in het Trefpunt voor Senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38. Aanvang 14.00 uur. Entree, koffie en thee zijn gratis. De seniorenkoren uit Tilburg (Ouderenkoor De Reit, Cantabile, De Koraal, Het Herderkoor en De Kasteelzangers) laten ook dit jaar weer van zich horen in de Concertzaal. Op dinsdag 23 ok tober zingen zij hun kwalificatieconcert. Ook brengt het ensem ble De Wildacker uit Goirle enkele stukken ten gehore. Toegang gratis. Het concert duurt van 14.00 tot 17.15 uur. KBO De Goede Herder organiseert op dinsdag 30 oktober een voorlichtingsmiddag over de euro. De middag begint om 14.00 uur. Adres:lsidorusstraat 6. Iedereen is welkom, ook niet-leden. Bang in de binnenstad? Bent u bang of onzeker als u zich op straat begeeft? Vindt u de omgeving onveilig, of het verkeer erg druk? Misschien kan een boek van de Openbare Bibliotheek Tilburg u helpen. Blijf er niet voor thuis is zo’n positief boek. Het is een boek over zelfbescherming voor 55+ vrouwen. De schrijfsters Maartje de Best en Maria Steenman vertellen o.a. hoe u minder kwetsbaar overkomt en hoe u weerbaarder wordt. Ze vertellen ook in het kort hoe angst ontstaat. Kortom, dit boek omvat meer dan alleen zelfverdediging. Als u onzeker bent in het verkeer kan het helpen als u de ver keersregels (ook de nieuwste) nog eens bekijkt. Hier zijn meer dere boeken over. Gaat het om de omgeving waar u woont? Bemoei u dan met de wijze waarop deze is ingericht. Lees de stukken van de ge meente over stedebouw en herinrichting van de binnnenstad Hart van Tilburgleefbaar en kloppend. Kijk of u in Sociale vei ligheid in Tilburg nog voorbeelden ziet die u of uw woningbouw vereniging kunnen navolgen. Als u zich thuis voelt in uw wijk kan dat bijdragen aan een gevoel van veiligheid. Hermandad, dat zijn wijzelf: werkboek veiligheid door leefbaarheid gaat hierover. Ook in het Handboek ruimtelij ke aanpak van sociale veiligheid en criminaliteitspreventie in de gemeentelijke praktijk staan veel praktische tips, maar dit boek is vooral bedoeld voor medewerkers bij de gemeente. I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, B Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindrêdacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries zer verschijnt eenmaal in de I ze Tilburgse Koerier. I Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 1OOO1, 5000 JA Tilburg; tel 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- schijningsdatum. Dit artikel sc zeven weds de ploeg op kunnen we dan dat het I gaat. In sor den weliswé ren, zoals di uit tegen FC de ploeg de i meenemen het elftal ooi tegen FC Tv gen NAC ko gespeeld, rr duidelijk of sprong kun werd in iede gemaakt me spel thuis t< een kleine s I goed seizoe je van die v heel veel pl< krijgen met Daarnaast \a tie van het Alkmaarsep suretijd doo Jos van Niei 2. Een scl Nieuwstadt mooiste en sportbeelde heb ik een s len en zo vre Ondanks de resultaten b het begin v hoogste ree I menteel t Feyenoorde I plek en kam tevreden me ten als FC T\ Utrecht late liggen en zi naar de von self. Dat soc

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 14