JZS W I w i n E> ‘Een zelfverzekerde houding maakt je minder kwetsbaar” E> Markt met tips om de veiligheid te vergroten EN Presentatie gemeentelijk ouderenbeleid s POST SCRIPTUM COLOFON '1 19 1 I J I I I I I I I I I I I Deadline: donderdag 12.00 uur eken Veiligheid in binnenstad Dag van de mantelzorger Lezing over slechter horen Trefpunt ‘t Sant Infomarkt in De Nieuwe Stede Voorlichting over de euro Volksdansinstuif 55+ Test automobilisten Brandwonden Overgang en gestalttherapie Urineverlies Eetpunt senioren binnenstad Bewegen voor de buis r i I I I ER 2001 - PAGINA 6 DONDERDAG 4 OKTOBER 2001 - PAGINA 7 DE TILBURGSE KOERIER FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud Karei Luiijf (eindredacteur) voorde verschijningsdatum. VRIJDAG KOOPAVOND tie itsen iemt Het afgelopen jaar heeft de gemeente Tilburg, in nauwe samenwerking met een groot aantal organisaties en instellingen in de stad, gewerkt aan een nieuwe nota ouderenbeleid. De toenemende vergrijzing en de wensen van ouderen op het gebied van wonen, welzijn en zorg waren daarbij belangrij ke aandachtspunten. Begin oktober buigt het college van burgemeester en wethouders zich over de uitgangspunten van de nota. Eind oktober organiseert de gemeente twee bijeenkomsten waarin de ouderen zelf kunnen kennismaken met de beleidsvoornemens van de gemeente en alle betrokken instellingen. Heeft u belangstelling voor het bijwonen van een van deze bijeenkomsten? Kijk dan voor meer informatie op de pagina Gemeentenieuws in deze Koe rier. Daar vindt u ook een antwoordcoupon waarmee u zich kunt aanmel den voor een van de twee dagen. 'een I Communicatie nicatie.nl ,15) \^5 4,52) Pinnen is het meest veilig, als je dat overdag doet op een redelijk drukke, over zichtelijke plaats. itdrukkings- presentatie. en lantaarn in de tuin, hangend als I te plaatsen. >gte 29 cm usief kaars) eerlichtje svorm ampenolie) 16 cm De Tilburgsche Waterleidingmaat schappij is zonder enige kennisge ving flink aan het graven in het wa terwingebied bij de Blaak. Daar zou de gemeente nou eens een Stok-je voor moeten steken. Op zaterdagmiddag 6 oktober start de Week van de Veiligheid voor café de Popcorn aan de Paleisring met een Veiligheidsmarkt. Daar wordt gedemonstreerd hoe je op allerlei manieren voor je eigen vei ligheid kunt zorgen. 65-Plussers zijn minder vaak slachtoffer van criminaliteit en geweld dan anderen, maar vóelen zich buiten wel minder safe. Want als je fysiek minder goed in staat bent jezelf te verweren, kan dat tot onzeker gedrag leiden en dat verhoogt je kwetsbaarheid. Een gesprek met Rob Luijten van de politie die de nadruk legt op het belang van een zelfverzekerde houding. Pinautomaten “Het is belangrijk dat je zo zeker mo gelijk overkomt”, benadrukt hij. “Ga je pinnen, zorg dan dat je het een paar keer samen met iemand geoefend hebt, zodat je weet hoe het apparaat werkt. Dan kun je die handeling vlot afwerken, je geld opbergen en daar na rustig je weg vervolgen. Door zo’n zekere houding val je minder op en loopje minder risico. Het is het beste overdag te gaan pinnen, maar moet je dat toch een keer ‘s avonds doen, dan is het verstandig een goed ver lichte, drukbezochte plek te zoeken Zakkenroller Op de Veiligheidsmarkt bij de Pop corn aan de Paleisring staan komen de zaterdagmiddag organisaties als GGD, politie, brandweer, slachtoffer hulp en Veilig Verkeer. Die bieden praktische informatie en geven de- Fietscursus Voor senioren die zich op de fiets on zeker voelen, is de cursus ‘Veilig en gezond op de fiets’ van de fietsbond een aanrader. Daarbij worden de fiet sen nagekeken en gehoor, ogen en reactievermogen getest. Ook worden gevaarlijke verkeerssituaties door gesproken en er wordt geoefend in evenwicht houden, omkijken, hand uitsteken en het maken van nood stops en uitwijkmanoeuvres. Deelna me aan zo’n cursusdag kost tien gul den. Wie hierover meer wil weten, kan 040-2216087 bellen. om te pinnen. Als je toch lastig geval len wordt, spreek dan iemand aan en vraag om hulp.” Oudere mensen kunnen doorgaans rekenen op de hulp van omstanders, is zijn ervaring. Als je kleinere bedra gen pint, is de kans kleiner dat je in paniek raakt bij een aanval. “Je eigen veiligheid is belangrijker dan een paar tientjes kwijtraken”, vindt Luij ten. “Als verweer niet direct helpt, kun je beter je geld afgeven en goed op letten hoe de dader eruit ziet. Dan kun je dat signalement daarna zo snel mogelijk doorgeven aan de politie. Die is snel te bereiken op tel. 0900- 8844 en kan dan onmiddellijk achter de dader aangaan. Intuïtief een flinke klap uitdelen met een tas helpt soms prima, maar onzeker verweer werkt eerder averechts.” Tasjesdieven Veel oudere vrouwen zijn bang van hun tas beroofd te worden. “Tasjes dieven die op zoek zijn naar een slachtoffer beslissen pas op het laat ste moment of ze tot actie over zullen gaan”, aldus Luijten. “Als ze in het donker een vrouw op de fiets zien aankomen, die een schichtige indruk maakt, zullen ze daar eerder op af gaan dan op iemand die in stevige in druk maakt. Als je wat sportiever ge kleed bent en je maakt een zelfverze kerde indruk is de kans minder groot dat ze een greep naar je tas durven doen.” Luijten adviseert vrouwen hun tas in ieder geval zo te dragen dat de klep naar de binnenzijde gekeerd is. Nóg beter is je tas onder je jas te dragen, vindt hij. Want zelfs als je je tas dia gonaal over je lichaam draagt, slaagt een bijvoorbeeld tasjesdief op een scooter er vaak toch in de draagband van je tas met een snelle haal van een mes door te snijden. Het is ook wijzer geen tas in het mandje van de rollater te zetten of in het achtervak van het scootmobiel en het is ook veiliger je portemonnee niet in je boodschap pentas op te bergen. monstraties over wat je zelf kunt doen om je veiligheid te vergroten. Zo toont een acteur-zakkenroller hoe hij omstanders ongemerkt allerlei spullen kan ontfutselen. Door spullen uit openhangende tasjes en jas- en broekzakken te halen maakt hij op speelse wijze duidelijk dat je het der gelijke lieden niet te gemakkelijk moet maken. Er staat ook een stand waar je ‘ge vaarlijke' plekken in de stad kunt aan melden: losliggende stoeptegels waarover je struikelt of die lopen met een rollator moeilijk maken, en over steekplaatsen waar het licht zo kort op groen staat dat je de overkant maar met moeite haalt. Ook kan het gaan om kapotte lantarenpalen of suggesties voor het aanbrengen van verlichting op donkere plekken. Klachten en suggesties worden door gegeven aan de gemeente die daar mee aan de slag gaat. Thuis kunt u zulke klachten doorgeven aan het Centraal Meldpunt via het gratis tele foonnummer 0800-1920. Dit is op werkdagen bereikbaar van 8.00 tot 17.00 uur. Uit landelijk onderzoek blijkt dat voor al senioren en vrouwen zich onveilig voelen op straat. Maar het zijn vooral mannen tussen de twintig en veertig die slachtoffer worden van criminali teit en geweld. Luijten geeft aan dat het voor de veiligheid van ouderen vooral belangrijk is aandacht te be steden aan hun houding, gedrag en kleding. Gebleken is dat mensen zich in hun straat en hun buurt niet zo onveilig voelen. Vooral ‘s avonds voelen veel senioren zich op plekken waar ze minder vaak komen niet op hun ge mak. “Als je lid wordt van een vereni ging en je moet daarvoor ‘s avonds naar een onbekende plaats, dan voel je je meer op je gemak als je daar vooraf bij daglicht even een kijkje gaat nemen. Dan kun je je ook beter oriënteren als het donker is”, advi seert Luijten. Uitgaan Veel ouderen zien er tegenop in het weekend uit eten te gaan in de bin nenstad. Maar het risico dat ouderen dan lastig gevallen worden, is niet zo groot, aldus Rob Luijten. “Bij vecht partijtjes die daar op de late avond soms voorkomen, zijn vooral jonge ren betrokken. Word je toch lastigge vallen door iemand die een glaasje teveel op heeft, dan werkt het vaak goed om de gespannen situatie te neutraliseren. Even rustig luisteren en vriendelijk reageren met vage op merkingen als ‘O, ja? Wat interes sant! Wat leuk!’ helpen vaak het bes te. Daarna kun je meestal gewoon verder lopen. Je valt het minste op als je de indruk maakt dat je gewoon ge zellig uitgaat, net als al die andere mensen om je heen.” De Veiligheidsmarkt zaterdag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De Veiligheidsweek duurt tot en met vrijdag 12 oktober. Ook bij de an dere weekmarkten staat een truck van de politie met allerlei informa tie. Wijkagenten beantwoorden vragen over veiligheid in de wijk en bij hen kunt u enge plekken aan melden. Ook de brandweer is aan wezig en zorgt voor demonstraties en informatie. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Veel oudere inwoners van de Tilburgse binnenstad voelen zich vaak onveilig. Daarom is er donderdag 11 oktober een bijeen komst in Trefpunt Koningsplein. U krijgt er tips van de politie, maar kunt ook uw ideeën kwijt over het verbeteren van de veiligheid, in de binnenstad te verbeteren. Om 14.30 uur staan koffie, thee en cake klaar; aanvang 15.00 uur. De jaarlijkse Dag van de Mantelzorger in de gemeente Tilburg wordt dit jaar op vrijdag 9 november gehouden in ontmoetings ruimte ‘t Plein in Udenhout. Deelname is gratis. In de volgende Se niorenwijzer volgt meer informatie. Maar u kunt u ook nu al opge ven bij het Steunpunt Mantelzorg, tel. 5837930. Ouderenbond ANBO organiseert op 11 oktober een lezing over slechter horen bij ouderen en wat daaraan gedaan kan worden. Hans Lemmens van Beter Horen vertelt en beantwoordt vragen over dit onderwerp in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Ook niet-le- den zijn welkom. Toegang en koffie/thee zijn gratis. Aanvang 14.00 uur. Ouderen Trefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woensdag 10 oktober een bingo met leuke prijzen. Kosten: 7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdagen en donderdagen van oktober kunt u met fimo mozaïeken maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op donderdag 18 oktober is er van 13.30 tot 17.00 uur een ge zellige infomarkt met muziek in wijkcentrum De Nieuwe Stede (Capucijnenstraat 156). Daar vindt u informatie over zorg en wel zijn, cursussen, sport en spel en andere vormen van vrijetijdsbe steding. De entree is gratis; bovendien krijgt u een kopje koffie/thee en een consumptiebon. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) orga niseren op 17 oktober een voorlichtingsmiddag over de euro. In leider is dhr. Broeken van ouderenbond KBO. De middag in wijk centrum De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur. Entree is gratis, «venals een kopje koffie of thee. Op zondag 7 oktober is weer de volksdansinstuif 55+ in wijkcen trum De Baselaer (Hoefstraat 175). Er wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree f2,50 p.p. Als je wat ouder wordt gaan ogen en oren achteruit, waardoor je misschien minder goed kan functioneren als automobilist. Dan is de BROEMtest van 3VO, ANWB en Bovag wellicht iets voor u. Onderdeel is een rit in uw eigen auto met een rij-instructeur. An dere programma-onderdelen zijn een oog- en gehoortest en een theorieles. De test voor 50-plussers is vrijblijvend en heeft géén gevolgen voor uw rijbewijs. De eerstvolgende BROEMtest in Tilburg is op maandag 29 okto ber in wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1Deelnemers moeten in het bezit zijn van een geldig rijbewijs en een auto. Kos ten: f20,-, te betalen op giro 4880784 t.n.v. TOG Tilburg, o.v.v. Broemtest. Wie wil meedoen, kan zich voor 12 oktober aanmel den bij het TOG, tel. 4686165. Daar kunt u ook meer informatie krijgen. Activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat en KBO Hoefstraat organiseren op dinsdag 9 oktober voor 55+ers een informatie middag met de Nederlandse Brandwonden Stichting. Plaats: wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). De entree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Aanvang 14.00 uur. Vido organiseert een themaochtend, waarop Ineke Breukers uit leg geeft over hoe je door Gestalttherapie beter kunt omgaan met de overgang. De ochtend is op woensdag 10 oktober van 9.30 tot 12.00 uur in wijkgebouw Loven/Besterd (Koestraat 164, ingang park Horion). Vanaf 9.15 uur is er koffie en thee. Deze ochtend voor vrouwen van 40 tot 60 jaar is kosteloos en geheel vrijblijvend. Informatie: tel. 4562738 of 5426591 Op 11 oktober is in buurthuis In de Boomtak (Boomstraat) een voorlichtingsbijeenkomst over urineverlies en wat daaraan te doen is. Eén op de twintig volwassenen heeft er wel eens of re gelmatig last van. De oorzaak kan met ouder worden te maken te hebben, maar ook aan een ziekte of aandoening liggen. De och tend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Bij het Eetpunt voor senioren in de binnenstad wordt sinds enke le weken vers gekookt en dat smaakt heerlijk. De prijs is hetzelf de gebleven: slechts negen gulden voor een maaltijd met voor gerecht, hoofdgerecht en nagerecht. Aanmelden: één week voor de dag of dagen dat u wilt komen eten. Het Eetpunt is er voor ie dereen die graag in gezelschap eet, het fijn vindt dat er voor hem/haar gekookt wordt en voor weinig geld een verantwoorde maaltijd wil nuttigen. Adres: Koningsplein 251tel. 5420513. Voor meer informatie kunt u bellen of binnenlopen. Bent u niet zo’n held om mee te doen met een sportclubje? Ook op eigen gelegenheid kunt u aan uw conditie werken. In de Open bare Bibliotheek Tilburg vindt u enige mogelijkheden. Kwiek! is een videoband met daarop tien gymlessen voor thuis. Elke les neemt ruim een kwartier in beslag. De oefeningen zijn speciaal voor 55-plussers bedoeld. Zo kunt u bewegen voor de buis. Als u nooit tijd heeft, heeft u misschien iets aan het boekje Fit ter wijl u wacht van Eleanor Rowe. Hierin vindt u allerlei oefeningen om te doen terwijl u aan de telefoon wacht, in een auto zit, op de slaap wacht. Niet alle oefeningen zijn even serieus bedoeld. Het is ook een boekje om mee te lachen. Het boek Bewegen als je ouder wordt van Ton Duijvestijn is wel serieus bedoeld. Hierin staan lichamelijke oefeningen in woord en beeld voor ouderen. Wie niet alleen lichamelijk maar ook geeste lijk fit wil blijven, kan te rade gaan bij Tony Swinnen. Hij schreef het boek Rust roest met allerlei praktische adviezen. Begeef u dus naar de bibliotheek en beweeg voor de buis of met een boek in de hand. het werk, met sven, etc. - ca. 2 1/2 uur e u: I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters, Mat de Vries Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; I Tel. 583 99 99 I Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier postbus 10001. J 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. *2001

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 7