WIJ lx n't Ik had veel eerder een hoorapparaatje moeten aanschaffen’ I I K'- Achteruitgaan gehoor leidt vaak tot isolement COLOFON Gesproken Koerier Muzikale Dag van de Ouderen Kaarten in De Goede Herder Trefpunt ‘t Sant Demonstratie sierglasblazen Bingo en kaarten in de Reit Steun Filippijnse ouderen Middag over veiligheid in binnenstad Bingo in Wandelbos Lezen over slechter horen 1 ll I I I r il i I I I I L >001 - PAGINA 14 DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 20 SEPTEMBER 2001 - PAGINA 15 de tachtigja- POSTSCRIPTUM 1 I I I ■K i i HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van ‘Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Eigenwijs Toch zijn er nog veel senioren die lang wachten voor ze iets doen aan hun hoor- problemen. Dat komt doordat ze een ge sprek nog goed kunnen volgen als ze rustig met iemand zitten te praten. “Ze beseffen niet dat ze een groot deel van het gesprokene aflezen van het gezicht van hun gesprekspartner”, geeft Lemmens aan. “Ze kunnen het niet zo goed volgen als ze het gezicht van de ander niet goed kun nen zien of als ze in rumoerige ruimtes ver keren.” Misverstanden die voortkomen uit slecht horendheid kosten niet alleen de betrokke ne zelf maar ook huisgenoten veel energie. Vaak worden slechthorenden wantrou wend, houden zich afzijdig in gezelschap of willen niet meer mee naar feestjes en druk ke bijeenkomsten. “Als ze dan eindelijk een boorapparaat aanschaffen, hoor ik heel vaak de verzuchting: ‘Dat had ik al veel eer der moeten doen’”, zegt Lemmens. “Daarom hebben we die tekst ook op de winkelruit gezet.” Hij raadt vooral ouderen aan tijdig aan een apparaat te beginnen, omdat het op latere leeftijd langer duurt om er goed mee om te leren gaan. Er zijn mensen die het zo moeilijk vinden toe te geven dat het gehoor achteruitgaat, dat zelfs een gehoortest niet helpt. “Sommige slechthorenden die onder druk van partner of kinderen hier komen, blijven volhouden dat ze goed horen. Ook als het tegendeel blijkt.” Als Lemmens hen als test woorden laat nazeggen terwijl hij een blad voor zijn mond houdt, maken ze fouten. Maar ze ontkennen dat glashard, ook al be vestigt hun partner dat ze die woorden niet goed nazeggenNa één of twee jaar komen sommigen terug om alsnog een apparaat aan te schaffen. Veel 45-plussers hebben niet alleen een leesbril nodig om de krant te kunnen le zen, maar ook hun gehoor gaat vanaf die leeftijd vaak achteruit. Bij een gehoor- verlies van 35 decibel of meer aan het beste oor vergoedt de zorgverzekeraars de kosten van een boorapparaat tot een bepaald maximum. De Seniorenwijzer sprak met Hans Lemmens, vestigingsleider van Beter Horen, die al 22 jaar werkzaam is in deze branche. Door de toenemende vergrijzing is het aantal mensen dat een boorapparaat draagt de afgelopen tien jaar sterk geste gen. Zorgverzekeraar VGZ meldt dat er niet alleen sprake is van een sterke stij ging van de aanschaf van het aantal boorapparaten na het vijfenveertigste jaar, maar dat na het vijfenzeventigste jaar dit aantal ook nog eens verdubbelt. Uit onderzoek blijkt dat van c1- rigen ruim zestig procent slechthorend is. Afgelopen zaterdag was er een L Vrijwilligersmarkt op de Heuvel. Belangstellende ouderen be- zochten de stands. Ook een paar jongeren toonden wat inte resse. Bij navraag bleek dat de laat stee geen tijd of geen zin hebben. Wie zal er voor die generatie zorgen als de oudere vrijwilligers uit de tijd zijn? Drop Oud Tijdens de Vrijwilligersmarkt, afgelopen zaterdag op de Heuvel, was het weer niet zo best en daardoor was de belang stelling ‘s morgens niet zo groot. Dat is jammer, want het aanbod van vrijwilli gerswerk was zeer gevarieerd: senioren die de deur uit willen en behoefte hebben aan contact, kunnen zeker iets van hun gading vinden en anderen laten meege nieten van hun talenten. Vooral zorgcentra zitten te springen om vrijwilligers. .Senioren zijn daar zeer ge wild omdat ze rust, tijd en levenservaring hebben. Zo meldde een 80-jarige zich al eerder aan bij een verpleeghuis om piano te spelen voor demente bejaar den. Hij speelt nu tot zijn eigen genoe gen en dat van de bewoners elke week een middag bekende wijsjes. De mees te zorgcentra hebben een coördinator Vergoeding Als de gehooruitval tussen de 25 en de 35 dB ligt, kan een klein hoorapparaat je aangeschaft worden dat circa 600 gulden kost. Dat wordt niet door zorg verzekeraars vergoed. Maar bij een ge hooruitval vanaf 35 dB is een collectie goede, moderne boorapparaten ver krijgbaar die betaald worden door de zorgverzekeraar. Voor duurdere apparaten die extra comfort bieden, vooral aan mensen met hogere gehooruitval, moet een eigen bijdrage betaald worden. Zonodig kan vergoeding aangevraagd worden via de Audioloog Hans Lemmens geeft uitleg over een hoorapparaatje. FOTO PET goede diensten bewijzen. Bij een der gelijke gehooruitval worden ook vaak de deurbel, de babyfoon en de wekker niet gehoord. Lichtflitsen als die van een fototoestel kunnen een waarschu- wingssignaal geven. Ook een trillend apparaatje, dat aan broek of rok beves tigd wordt, kan waarschuwen. Het ge luid van de televisie kan versterkt wor den met een hoofdtelefoon. Op eenvoudige wijze kan ook een ringlei ding in huis worden aangelegd. Voor al deze hulpmiddelen geven zorgverze keraars een vergoeding. Ringleidingen zijn er ook in de meeste kerken, in de schouwburg en in veel ont moetingsruimtes van zorgcentra. Het is wel goed vooraf te vragen of de ringlei ding aan staat, omdat dat wel eens ver geten wordt. Het zou voor slechthoren den prettig zijn als in andere ontmoetingsgelegenheden ook ringlei ding aanwezig zou zijn. Voor twee a drieduizend gulden kan die aangelegd worden. Er is ook draagbaar systeem in de handel: er hoeft in de zaal alleen een snoer uitgelegd te worden. Ouderenbond ANBO houdt op 11 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een thema middag over boorapparaten en andere hulpmiddelen. Hans Lemmens van Beter Horen beantwoordt dan al uw vragen in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Leden en andere belangstellenden zijn welkom. Toegang en koffie/thee zijn gratis. rwiwrcTERLIGTENBERG Bijzondere Bijstand. Met zo’n verfijnd ap paraat zijn ook gesprekken in een druk kere omgeving goed te verstaan en wor den bijgeluiden in rumoerige ruimtes naar de achtergrond gedrongen. Als het boorapparaat vijf tot zeven jaar oud is, wordt een groot deel van de kos ten voor een nieuw apparaat door de zorgverzekeraar vergoed. Bij vervanging binnen zes jaar wordt 1010 gulden per boortoestel uitbetaald, is het apparaat zes tot zeven jaar oud dan wordt 1210 gulden vergoed en is het apparaat meer dan zeven jaar gebruikt dan wordt een vergoeding van 1410 gulden uitgekeerd. VGZ vergoedt via aanvullende verzeke ringen ook een percentage van het rest bedrag, maar dat geldt niet voor zorgver zekeraar CZ. Voor mensen met een visuele of andere leeshandicaps bestaat De Gesproken Koerier. Deze cassette met een selectie van artikelen uit De Tilburgse Koerier wordt tweewekelijkse gratis thuisgestuurd. Vaste onderdelen zijn het nieuws, columns en de Seniorenwijzer. Als u iemand kent die blind of slechtziend is of die op een andere manier problemen heeft met lezen, kunt u hem of haar wijzen op het bestaan van De Gesproken Koerier. Informatie/opgave: Centrum voor Gesproken Lectuur (CGL), tel. 0486-486486. Op maandag 1 oktober wordt in de Tilburgse schouwburg de Dag van de Ouderen gevierd. Het wordt een gezellige muziek- middag met Vader Abraham, het Seniorenorkest van de NK Harmonie, accordeoniste Yvonne en presentator/zanger Berry van Wijk. De kaartverkoop verloopt goed, maar u kunt nog bij de kassa van de schouwburg (Louis Bouwmeesterplein 1) een kaartje a ƒ10,- kopen of bestellen via het reserveringsbureau(tel. 5432220). Mogelijk zijn er op 1 oktober ook nog kaartjes ver krijgbaar, maar vol is vol! Zaal open 13.30 uur. Bij KBO De Goede Herder (Isidoriusstraat 6) kan op maandag en woensdag vanaf 13.30 uurgerikt worden. De bedoeling is dat een nieuwe club ontstaat. De al bestaande bridgeclub van De Goede Herder heeft plaats voor vier nieuwe, gevorderde spe lers. Deze club speelt op vrijdag van 13.45 tot 17.00 uur. Rikkers en bridgers kunnen vrijblijvend een kijkje nemen of bellen met P. Vogels (4671897) óf T. van Heeswijk (4671516). In Ouderen Trefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 26 september kaarten. Deze leuke rik- en jokerochtend kost ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdag en donderdag kunt u er gipsvormen gieten en beschil deren. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op woensdag 3 oktober houdt het Trefpunt vanaf 10.00 uur een eigen viering van de Dag van de Ouderen. Hiervoor moet u zich wel tevoren inschrijven. Bij Club 92 (Senioren Tilburg zuid-west) geeft Mart Martorell op woensdag 3 oktober een demonstratie sierglasblazen. Ook niet-leden zijn welkom. De presentatie is van 9.30 tot 11.30 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Donderdag 27 september is er in wijkcentrum De Reit een bin- gomiddag voor ouderen. Er zijn tien ronden met iedere ronde vijf prijzen. Een kopje koffie of thee is gratis. Kosten 5,- per kaart. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 4 oktober kunt u kaarten in het wijkcentrum. U kunt jokeren, rikken of hoogjassen, er is voor iedereen een prijsje. Een kopje koffie of thee krijgt u er gratis bij. Kosten 2,50. Aanvang 14.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. De Katholieke Bond van Ouderen in het bisdom ‘s-Hertogenbosch (KBO) bestaat 50 jaar en viert dat natuurlijk. Daarnaast wil de KBO ter gelegenheid van dit jubileum een aantal projecten voor oude ren in de Filippijnen steunen, in samenwerking met het Solidariteitsfonds van de landelijke Unie KBO. Voor felicitatiegif- ten is een banknummer opengesteld: 121940837, Rabobank, t.n.v. KBO Den Bosch, jubileumprojecten. Een kwart van de inwoners van de Tilburgse binnenstad is ou der dan 65 jaar en voelt zich vaak onveilig en daardoor beperkt in de bewegingsvrijheid. Daarom is er dinsdag 2 oktober een bij eenkomst in buurthuis Binnenstad (Langestraat 13). De politie geeft tips over veiligheid op straat en in huis. Een medewerker van de gemeente en de ouderenadviseur zijn ook aanwezig. Bij hen kunnen oudere centrumbewoners hun tips kwijt om de vei ligheid in de binnenstad te verbeteren. Onderwerpen: het ver keer, veiligheid op straat en in huis, uitgaan, pinnen etc. Vanaf 14.00 uur staan koffie, thee en koekjes klaar. Qm 14.15 uur begint de middag die duurt tot 16.15 uur. Het buurthuis is toegankelijk voor rolstoelgebruikers. KBO Wandelbos organiseert maandag 1 oktoberom 14.00 uureen bingomiddag in wijkcentrum ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). Ook n iet-leden zijn welkomU krijgt er een g ratis kopje koffie of thee Rommelmarkten in Noord Op zaterdag 22 september houdt de stichting Symphonie van de drie seniorenflats aan de Mendelsohnstraat een rommel markt. Die vindt van 10.00 tot 16.00 uur plaats in de ontmoe tingsruimte De Symphonie (tegenover zwembad de Drieburcht). Entree: ƒ1,-. Seniorensoos ‘t Hazennest organiseert een rommelmarkt op zondag 30 september. Adres: Kreverplein 27. De markt duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Entree ƒ1,50, inclusief een koffie, thee of frisdrank. Komt het bij u geregeld voor dat de één de bel wel hoort en de ander niet? Of moet de tv steeds een beetje harder? Dan kan dat betekenen dat u of uw huisgenoot slechter bent gaan horen In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over het gehoor, slechthorendheid en eventuele hulpmiddelen. Eem kort stukje over slechthorendheid is te vinden in Ouderen, hoe kwetsbaarvan de arts H. Pot. Hij verzorgde een medische rubriek in het maandblad van ouderenbond PCOB. Veel uitgebreider is het boek Slechthorendheid van dr. T.S. Kapteyn. Dit is een deel uit de serie Spreekuur thuis. Aan dit boek werkte de Federatie van Audiologische Centra mee. En dat is te merken aan de technische informatie over gehooron- derzoek. Trouwens, als u slecht ziet, is dit boek geen aanrader: het is gedrukt in een vrij kleine letter. Erg praktisch is Geen goed gehoor; wat nu?van M. Rodenburg. Daarin staat informatie over technische, pedagogische, psy chologische en maatschappelijke aspecten van doofheid en slechthorendheid. Door de goede inhoudsopgave en het regis ter is de informatie over ouderen en slechter horen snel te vin den. Met name pagina 77 is een opsteker voor ouderen. Meer weten? Kijk via internet op www.nvvs.nl. Dit kunt u -te gen betaling- ook in de bibliotheek doen. In de vestiging op het Koningsplein is Gezondheidsinformatie gratis te raadplegen. Vraag gerust om hulp bij de inlichtingenbureaus: genoemde ti tels staan verspreid door de bibliotheek. Klantvriendelijke hulp Beter Horen heeft vestigingen in verschil lende delen van de stad; op zaterdag is ook het filiaal op de Westermarkt open. Bij een aantal optiekzaken is er een we kelijks spreekuur. De zorgcentra worden eveneens regelmatig bezocht: daar krijgt verzorgenden instructie over hoe ze be woners kunnen helpen om te gaan met boorapparaten en andere hulpmiddelen. Ook bij particulieren worden zonodig huisbezoeken afgelegd. Als het gebruik van de apparaten problemen oplevert, kunnen klanten altijd gratis terecht. Volgend jaar krijgen waarschijnlijk alle vestigingen van Beter Horen een ge luidsarme kamer. Daarin komt appara tuur om allerlei geluiden na te bootsen, zoals een voorbijrijdende trein, het geluid van een druk pratend gezelschap of ge luiden die je hoort in een rijdende auto. Dan kan precies gemeten wat onder ver schillende omstandigheden met een boorapparaat verstaan wordt. Onzichtbaar Lemmens merkt dat de drempel om een boorapparaat te dragen de laatste jaren minder hoog geworden is. “Vanaf de ze ventiende eeuw werd de oor-trompetge bruikt om beter te kunnen horen. Maar pas sinds 1960 zijn boorapparaten zo veel kleiner geworden dat ze vrijwel on zichtbaar in of achter het oor gedragen kunnen worden. Er zijn nu zelfs appara ten verkrijgbaar die zo klein zijn dat ze on zichtbaar in de gehoorgang aangebracht kunnen worden. Helaas zijn die vooral voor zeventig-plussers meestal niet zo makkelijk te hanteren.” Omdat veel dragers van een boorappa raat er belang aan hechten dat het zo min mogelijk opvalt, wordt meestal gekozen voor een grijs, beige en lichtbruin appa raat. Want dat zijn kleuren die goed pas sen bij de kleur van het haar of van de huid. De felgekleurde boorapparaten die ook in de handel zijn, vallen vrijwel alleen bij kinderen onder de veertien jaar in de smaak. Bij de intake besteedt Lemmens er veel tijd aan om zijn klanten over hun drem pelvrees heen te helpen. “Achteruitgang van het gehoor is heel normaal”, vindt Lemmens. “Dat hoort bij het ouder wor den, net als kaler worden en een leesbril nodig hebben om de krant te lezen.” Hij probeert zijn klanten ervan te overtui gen dat het dragen van de huidige boor apparaten bijna niet opvalt. Zij krijgen de gelegenheid het een tijdje uitte proberen. Dan kunnen ze zelf merken hoe de om geving reageert. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactieadres: i Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. 1 Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver schijningsdatum. Hulpmiddelen Steeds vaker komen ouderen én jongeren uit zichzelf voor een gratis gehoortest in dit soort winkels. Maar de meeste klanten zijn eerst door de huisarts naar het Audiologisch Centrum of naar de KNO-arts (keel-, neus en oorarts) verwezen. In het ziekenhuis wordt medisch onderzoek ge daan naar de oorzaak van de gehoorklach- ten. In het Audiologisch Centrum wordt door technisch geschoolde medewerkers gemeten of de cliënten hoge en lage tonen horen en of zij gesproken woorden goed verstaan. Soms blijkt uit onderzoek dat er geen spra ke is van gehooruitval. Er zijn mensen die slecht horen doordat hun aandacht snel af geleid wordt. Dan zijn ze even de draad van het gesprek kwijt. Dat gebeurt ook als er door elkaar gepraat wordt of als er teveel zaken tegelijk hun aandacht vragen. Een combinatie van gehooruitval en concentra- tieproblemen komt vooral bij ouderen vaak voor. In audiologische winkels zijn niet alleen boorapparaten, maar ook allerlei andere hulpmiddelen verkrijgbaar. Zo is het soms lastig om met een boorapparaat een tele foongesprek te beluisteren. Dat probleem kan opgelost worden door de hoorn iets bo ven het oor te houden of het oorapparaat even uit het oor te halen. Maar bij een ge hooruitval van meer dan veertig decibel (dB) kan een versterker aan de telefoon die uitzoekt welke talenten u in huis heeft en welke activiteit u het beste ligt. Zo zor gen ze ervoor dat de juiste vrijwilliger op de juiste plek terechtkomt. Ook bij vrijwil- ligerscentrale Contour kunt u eens gaan snuffelen tussen meer dan driehonderd vacatures. In dit Internationale Jaar van de Vrijwilligers is er veel aandacht voor het belang van vrijwilligerswerk. De ge meente Tilburg wil meer geld vrijmaken om dit werk te ondersteu nenHet zou ook een mooi resultaat zijn van dit jaar als grotere instellingen die met veel vrijwilli gers werken 'een onkostenvergoeding voor hen als vaste post op de begroting opnemen. Een al jaren actieve vrijwilligster Redactie Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 15