I J Z E W 1 ‘Ook eigen bewoners willen meer levendigheid’ L an’t.j Vader Abraham op Dag van Ouderen 9 9 9 n I Rol zorgcentrum voor oudere wijkbewoners steeds belangnjker COLOFON i Trefpunt ‘t Sant De SOON Seniorenacademie Brabant Dansen in De Reit Vido (Vrouwen in de overgang) Seniorenkoor zoekt aanwas Cursus voor weduwen Met ANB0 naar Burgers' Zoo www.obtilburg.nl I 1 ll I I I IBER 2001 - PAGINA 14 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 2001 - PAGINA 15 )E TILBURGSE KOERIER Het internetcafé, een van de activiteiten in zorgcentrum Zonnehof voor de eigen en oudere wijkbewoners. /ul dan er 2001. Drop Oud Als je als ‘gewoon’ mens nieuwe vloerbe- POSTSCRIPTUM De middag duurt van 14.00 tot 17.30 uur. Naast Vader Abraham treedt accordeonis- te Yvonne op met met onder meer Hollandse meezingers, walsen, musettes HET WOORD IS AAN... Elk zorgcentrum heeft net als Zonnehof een eigen pakket acti viteiten voor oudere buurtbewo ners. Zo heeft bijvoorbeeld de Reijshoeve onder meer op maan dagmorgen een thema-uurtje over wat er in de kran\t staat, be geleiding bij uiterlijke verzor ging. Er zijn dus overeenkom sten, maar ook verschillen. Als u wilt weten wat het zorgcentrum bij u in de buurt biedt, bel dan op of ga er even langs. X 1 I I I ■K i >n? Kijk 0809. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. k “De Nederlandse ondernemer k is behoorlijk zelfgenoegzaam”, las ik in de krant van maandag. Dat artikel vervolgde: “Maar b hoogmoed komt voor de val”. Zou dat soms ook voor Nederlandse voetballers gelden? aanleunwoningen gesloopt zijn. De samenwerking strekt zich verder uit, vult Stawski aan. “Met Zorgcentrum Tilburg Zuid hebben we afspraken over verpleegzorg. En in het overleg met de gemeente hebben wij ons laten horen bij het opstellen van het Wijkontwikkelingsplan West, dat over hetzelfde gebied gaat als waarop wij ons richten: Reit, Zand en Wandelbos. Want als de mobiliteit bij het ouder wor den afneemt, is het belangrijk dat voor zieningen, winkels en openbaar ver voer om de hoek zijn of dat je thuis zorg krijgt.” Zo biedt Zonnehof al ruimte aan fysiotherapeuten, wil het zorgcentrum “De band tussen zorgcentrum en wijkbe woners is de afgelopen tien, vijftien jaar gegroeid”, vertelt de locatiemanager. “In de Cliëntenraad is er eerst uitvoerig ge discussieerd over de vraag of je niet-be- woners in huis moest halen. Inmiddels is het gewoon en is het aantal activiteiten fors uitgebreid. Dat heeft te maken met de vergrijzing in de wijk en met het feit dat het huis en de aanleunwoningen een an der soort bewoners hebben dan tien jaar terug. De gemiddelde leeftijd in huis is ruim 86 jaar en ook de mensen in de aan leunwoningen hebben meer zorg nodig dan toen. Maar ze zijn ook mondiger: ze staan erop dat we levendigheid creëren, ze willen andere mensen ontmoeten.” Het binnenlaten van “vreemden” bete kent geen groter risico op diefstal, stelt Stawski. “Dat is nog nooit gebeurd. We weten natuurlijk wie er komt en er is altijd een beroepskracht bij.” Praatje en maaltijd Buurtbewoners van 65 jaar en ouder zijn ook welkom om ‘s middags in de ont moetingsruimte van Zonnehof binnen te lopen voor een kopje koffie of thee en een praatje. Daarnaast kunnen ze voor 20 gulden per maand een abonnement op de activiteiten nemendat is inclusief ver snaperingen. Voor het restaurant van Zonnehof, waar veertig mensen uit de wijk dagelijks terecht kunnen voor een warme maaltijd, bestaat een kleine wachtlijst. Zo goed werkt de mond-tot- mondreclame. Verdere informatie over activiteiten staat in het huisorgaan Zonnewijzer, waarop niet-bewoners een abonnement kunnen krijgen en datje ook bij de balie kunt meenemen. Niet alleen over de kwaliteit van het Zonnehof-restaurant zijn de wijkbewo- hers tevreden. Ook de andere activitei ten trekken veel belangstelling. Loek Stawski denkt dat “vraaggericht” werken de oorzaak is: de invulling van middagen en avonden wordt bedacht door de Ook de zesde Dag van de Ouderen in Tilburg wordt een feestelijke gebeurte nis. Extra leuk is dat deze middag in de schouwburg de eerste activiteit is na de opknapbeurt van dat gebouw. Vader Abraham is de grote publiekstrekker van deze ‘herinwijding’. Kaarten voor deze gezellige middag zijn nu al te koop voor een tientje. dekking gaat uitzoeken, kijkje naar allerlei dingen. Je let op doelmatigheid, kleur, sterkte en natuurlijk op de prijs. Als er veel over gelopen wordt, wil je ook weten of het gauw vuil wordt; en als dat zo is, wil je ook nog weten of je het dan gemakkelijk kunt schoonmaken. Als je al die dingen weet, bepaal je de keus. De gemeente werkt duidelijk anders. Die legt een nieuwe bestrating in de binnenstad die wel fraai is, maar vrijwel onmogelijk schoon te houden. Eigenlijk zou het eerlijk zijn om te zeggen dat het een miskoop is ge weest. Maar ja: een miskoop van 10 miljoen gulden toegeven is wel heel erg moeilijk. Dus wordt er meer geld uitgetrokken voor het schoonhouden. Nu al 650.000 gulden per jaar. DatisperTilburgerongeveer(3,50. Voor dat geld zouden veel oneffenheden in trottoirs en fietspaden kunnen worden ge repareerd. Maar aan de burgers wordt niets gevraagd. Dus gaat er nu ook Chinees gra niet in de Nieuwlandstraat, want van fouten leren is er niet bij voor de gemeente! Kees Linker een winkel huisvesten en overlegt het met huisartsen en een apotheek over de vestiging van een medisch centrum. En om de eigen bewoners ook meer het idee te geven dat ze niet op een eilandje leven, komt er een kinderdagverblijf. Loek Stawski: “Dat wordt zo gebouwd dat het speeltuintje zo zichtbaar mogelijk is voor onze bewoners.” Eenzaamheid Een nieuw project voor Tilburg, dat Zonnehof opzet in samenwerking met Thuiszorg, huisartsen en ouderenadvi seurs van De Twern, is gericht op bestrij ding van eenzaamheid onder buurtbewo ners. Voorlopig gaat het om maximaal vijftien mensen. Ook deze Dagopvang Plus wordt ontwikkeld in samenspraak met ouderen uit de wijk. Als het slaagt, is een bijkomend voordeel dat de mensen die dreigen te vereenza men minder snel een beroep op de zorg doen. Maar eerste doel is natuurlijk dat ze uit hun isolement komen. “Daarvoor gaat eerst een medewerker van het Regionaal Indicatie Orgaan bij hen om te kijken of ze inderdaad begeleiding nodig hebben”, vertelt Stawski. “En als deze ouderen meedoen, kunnen ze natuurlijk niet al leen deelnemen aan al onze activiteiten, maar krijgen ze bok speciale aandacht. Dat gebeurt in praatgroepen. En die zijn zo intensief als ze zelf willen.” Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), waarin de plaatselijke ouderenbon den samenwerken. In de schouwburg is een beperkt aan tal plaatsen voor rolstoelgebruikers. Zaal open: 13.30 uur. Kaarten a (10,- zijn te koop bij de schouwburg of te be stellen via het reserveringsbureau (tel. 5432220). Mogelijk zijn erop 1 oktober nog te koop aan de zaal, maar het is verstandig nu al kaarten te kopen. Want: op is op. Meer Bewegen voor Ouderen, ge spreksgroepen, de uitleen van de bi bliotheek in huis, tai-chi, hersengym nastiek, bingo, filmavonden, een internetcafé, kerkdiensten voor prote stanten en katholieken, quizen en spellenavonden: een greep uit de ac tiviteiten van zorgcentrum Zonnehof. Die zijn niet alleen bedoeld voor de ei gen bewoners, maar ook voor oudere mensen uit de buurt. De rol van zorg centra voor oudere wijkbewoners wordt de komende jaren steeds be- langrijker. De Seniorenwijzer sprak met locatiemanager Loek Stawski van Zonnehof en beleidsfunctionaris Konnie van Geffen van de overkoepe lende stichting De Thuishoven. “Zonnehof is op weg hét centrum met ouderenvoorzieningen in de wijk te worden.” „er,lipse-Tiemens, Wilma Hurkens, liijf (eindredacteur), srs, Mat de Vries Ouderen Trefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woens- I dag 12 september een bingo-ochtend. Kosten 7,50 voor een I kaart van 10 ronden. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 19 sep- I tember kunt u er bloemschikken. Zelf meebrengen: mandje, pot- I je of bakje en een mesje. Prijs afhankelijk van de bloemenprijs en I het te maken stukje. Aanvang: 10.00 uur; zaal open: 09.30 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) I opent op 26 september het seizoen 2001-2002 samen met de I Zonnebloem. Het wordt een muzikale middag met het I Seniorenorkest van de Nieuwe Koninklijke Harmonie. De middag I wordt gehouden in De Ypelaer (Corellistraat 10). Aanvang: 14.00 I uur. Entree: 2,-, inclusief kopje koffie of thee. Kaartverkoop van- I af 1 september voor Zonnebloem bij M. Baarslag (Dirigentenlaan I 83) en R. v.d. Put (Componistenlaan 319). De kleurrijke brochure van de Seniorenacademie laat weer een I gevarieerd aanbod zien aan cursussen voor ouderen die een I brede algmenee ontwikkeling hebben en/of minstens middel- I bare school hebben. In Tilburg worden de meeste cursussen I gegeven in de Katholieke Universiteit Brabant (KUB). De leer- I gang psychologie wordt vernieuwd. Speciale informatie is ver- I krijgbaar in de eerste week van september in de bibliotheken te I Tilburg (centrale), Berkel-Enschot en Goirle. Informatie en aanmelding kan via de brochure, die verkrijgbaar I is via het secretariaat: tel. 076-5210771Ook in de centrale bi- I bliotheken zijn brochures te verkrijgen. De inschrijving stopt op I 14 september. Meer informatie op www.hovobrab.com. Het Ouderenwerk De Reit organiseert een dansmiddag op zon- I dag 16 september. Kosten ƒ1,50; tijd: 14.00-18.00 uur. Zaal I open: 13.30 uur. Adres: Westertorenlaan 4. Iedere eerste en derde woensdag van de maand is er een kof- I fieochtend van 09.30 tot 10.30 uur, waar vrouwen tussen de 40 1 en 60 jaar welkom zijn voor een praatje en kopje koffie, maar I ook voor informatie en hulp. Ook is er de mogelijkheid u op te I geven voor een gespreksgroep, twaalf keer voor 75,-. Adres: I buurthuis Loven-Besterd, Koestraat 164 (ingang Park de I Horion). Informatie: tel. 4562738 of 5426591 ‘Persoonlijkheid en relatie’ is het thema van een ochtend die I Vido organiseert op 12 september. Anita Landewe geeft uitleg I over de gelijknamige cursus. De methode is gericht op analyse I van de eigen belevingswereld. Tijd: van 09.30 tot 12.00 uur. I Deze morgen is kosteloos en geheel vrijblijvend. Het Tilburgs Seniorenkoor De Koraal bestaat al 118 jaar, heeft I 43 leden en staat onder leiding van Wil van Leijsen. Op het re- I pertoire staan vooral klassieke liederen. Het koor zoekt nieuwe I leden vanaf 50 jaar. Repetities zijn op donderdag van 14.00 tot I 16.00 uur in zorgcentrum Zonnehof. Informatie: secretariaat, I mevr. Rietje Deckers, tel. 4675181 Decursus Verlies en dan verder... is bedoeld voor weduwen die I moeite hebben de draad weer op te pakken. Het leven verder vormgeven, hoe doe je dat? Hoe doen ande- ren dat? Dit komt aan de orde in deze cursus voor weduwen van I 60 jaar en ouder, die langer dan een jaar weduwe zijn. Er zijn I tien bijeenkomsten van twee uur en een terugkomenbijeen- I komst na ongeveer drie maanden. De groep bestaat uit acht tot I tien vrouwen en twee begeleidsters. In het cursusboek kunnen I de deelnemers nalezen wat er tijdens de cursus is besproken. I Verder staan er artikelen in over besproken onderwerpen. De cursus, georganiseerd door de afdeling preventie van de I GGZ Midden-Brabant, wordt gegeven op vrijdag van 10.00 tot I 12.00 uur. De volgende cursus start op vrijdag 21 september. I Deelname kost 25,-. Vooraf heeft iedere deelnemer een ken- I nismakingsgesprek met de cursusleidsters. Informatie, folder en aanmelding: secretariaat van de afdeling I preventie, tel. 5808296. Op woensdag 19 september kunt u met ouderenbond ANBO I naar Burgers’ dierenpark. Deze reis voor leden en niet-leden I kost ƒ56,- p.p., zonder lunch. Vertrek om 08.30 uur vanuit de I Lochtstraat (bij de grote Albert Heijn), thuiskomst om ca. 18.00 I uur. Opgave en betaling op gironummer 4063196 t.n.v. ANBO I Tilburg. Informatie: A. Oomen, tel. 5356149 of 06-23182993. Reageert u inmiddels, bij het zien van zo’n ‘adres’ met de ge- I dachte: “Daar ga ik eens een kijkje nemen” Of denkt u“Wat is I dat nu weer”? In het eerste geval bent u waarschijnlijk al een I geregelde WereldWijdeWeb bezoeker. Wellicht dat u dan thuis I even achter uw computer kruipt en een kijkje neemt op de ho- I mepage van de Openbare Bibliotheek Tilburg. U kunt dan zoe- I ken in de catalogus van de bibliotheek, een keuzelijstje op het I gebied van dementie bekijken of via de webwijzer verder surfen I op het internet. In het tweede geval mist u een heleboel informatie. Hoe vaak I hoort of leest u niet het zinnetje: “meer informatie is,te vinden op I www....” gevolgd door de naam van een bedrijf of instelling? I Ook zonder eigen computer en zonder veel te weten over com- I puters kunt u toch achter die informatie komen. In de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u op enkele computers I gratis bepaalde pagina’s van internet bekijken. Het gaat dan om I informatie van de overheid (kies ‘actueel’), telefoonnummers, I consumentenbond of euro (kies ‘algemeen’), informatie over I brabantse schrijvers (kies ‘Tilburg') of een krante-artikel (kies I ‘kranten’). Hierbij kunt u gerust om hulp vragen van de mede- werkers. Deze informatie vervangt gedrukte informatie als het I telefoonboek of oude kranten. Een beetje handigheid in het ge- I bruik van toetsenbord en muis is -op den duur- wel prettig. Maar I ook dat is te leren bijvoorbeeld bij een cursus van de bibliotheek. I Twee leuke adressen om te bekijken zijn www.senionveb.nl en I www.korrelatie.nl De eerste bevat een heleboel interessants I voor iedereen boven de vijftig. U kunt er bijvoorbeeld deelne- I men aan een discussie’s over “plichtoma’s en pretopa’s’, spel- I letjes doen, maar ook informatie over reizen e.d. opvragen. Bij I de tweede kunt u terecht met allerlei vragen bijvoorbeeld over I gezondheidszorg of informatie lezen over vergeetachtigheid en I nog veel meer. Ook in de Openbare Bibbliotheek Tilburg kunt u I deze pagina’s bekijken, tegen betaling. Wilt u wat weten? Kijk dan op het WereldWijdeWeb! I De Seniorenwijze I twee weken in De Redactie L Dinyvan Bladel-Verbunt, Riek Flif I Jan van Groos (voorzitter), f Joop Janmaat, Karei Luiijf Barth Noordzij, Gerrie Peters.l en Oostenrijkse muziek. Het Seniorenorkest van de sociëteit Nieuwe Koninklijke Harmonie bestaat uit circa veertig muzikanten en staat onder lei ding van C. van Rooij. Dit orkest speelt zeer gevarieerde sfeervolle muziek, waaronder evergreens. Berry van Wijk is niet alleen de man die het programma presenteert, maar zingt ook Nederlandstalige liedjes, onder meer van Marco Borsato en Frans Bauer. De middag wordt georganiseerd door het Tilburgs comité Dag van de Ouderen. Dat is enkele jaren terug opgericht door het Activiteitenraad, met daarin vertegenwoor digers van de bewoners van het huis en de aanleunwoningen en van 65-plussers uit de wijk, onder voorzitterschap van een ac tiviteitenbegeleider. Dat het zorgcentrum steeds meer inspeelt op wat er in de wijk leeft, heeft niet alleen met de directe vragen om activiteiten van buurtbewoners te maken, legt beleidsfunc tionaris Konnie van Geffen uit. “De tendens in het beleid van overheid en zorgaanbie ders is om zorg en wonen steeds meer te scheiden. Mensen willen zo lang mogelijk op zichzelf blijven wonen en de zorg wordt daarom ook steeds langer thuis gebracht. De zorgcentra kunnen dat samen met bij voorbeeld de Thuiszorg goed organise ren.” Kinderdagverblijf Ook werken zorgcentra steeds meer sa men met woningcorporaties; in het geval van Zonnehof is dat Tiwos. Van Geffen: “De corporaties krijgen natuurlijk ook steeds meer te maken met oudere huur ders die in hun eigen huis willen blijven wo nen.” Tiwos heeft een paar jaar geleden twee flats met seniorenappartementen in de buurt gebouwd, zodat de bewoners daarvan gebruik kunnen maken van de diensten van Zonnehof. Het terrein van Zonnehof zelf biedt volgens Korrie van Geffen voor de toekomst volop mogelijk heid voor nieuwbouw, zeker als de oudste -jzer verschijnt eenmaal in de I i De Tilburgse Koerier. I Redactieadres Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 12.00 uur voor de ver schijningsdatum. Li H W T ■Ék /I i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 15