W I ‘Werken in de psychogeriatrie is fantastisch’ S! II I J lc.prusM 11.00 Vijfentwintig jaar zorg voor dementerenden in De Hazelaar i ^223^ r il >per IATE ra STERD IS COLOFON iELET KAT i i i I Vader Abraham op Dag van de Ouderen Voor de zesde keer is op 1 oktober in Tilburg de Dag van de Ouderen. Op deze feestelijke bijeenkomst in de schouwburg van 14.00 tot 17.30 uur zijn er optredens van Vader Abraham, Yvonne, Berry van Wijk en het Seniorenorkest Tilburg. Kaarten a ƒ10,- zijn vanaf 1 september te koop bij de schouwburg of te be stellen via het reserveringsbureau (tel. 5432220). Wensen van ouderen gezocht Kaarten in De Goede Herder Gezondheidsmarkt Trefpunt ‘t Sant Excursie naar wijnmuseum Volksdansinstuiven Met de ANBO naar Burgers’ Zoo Danscursussen voor ouderen De Reit Lezen over dementie ,111WW 301 - PAGINA 6 -DONDERDAG 23 AUGUSTUS 2001 PAGINA DE TILBURGSE KOERIER XART W M A R K T FOTO: PETER LIGTENBERG Soorten cliënten uw brief automatisch geplaatst wordt. Twee maal per week komt er bij ons een Mw. R. Stienstra iknecht n POSTSCRIPTUM in ■mhmhv 3 sen lijm nodig. 'oningen, 'vierd: 9r verschijnt eenmaal in de Tilburgse Koerier. HF.T WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat ren van de lindebomen liggen in de goot. Zou een bladblazer meer effect hebben Het is te proberen. Of moet er een dure parkeerregeling komen, waardoor de straten op werkdagen weer een stuk le ger zijn? met de andere groepsleden gaat. Soms is er behoefte aan meer privacy om ongedwongen lichamelijk contact met de partner te kunnen hebben. “Daar zijn in De Hazelaar inderdaad weinig aparte ruimtes voor beschikbaar”, zegt Jan. “Maar meestal vinden wnm e daar toch wel een oplossing voor. ‘Misschien kun je haar volgende keer wat eerder naar bed brengen’, heb ik wel eens voorgesteld. ‘Dan kunnen jullie ongestoord even knuffelen en kun je haar eens lekker in stoppen.’ Voor sommigen is het ook een goede oplossing om hun man of vrouw eens een paar dagen mee naar huis te nemen.” Alléén in Golrtél GRIJZEN De ruimte tussen de twee woonafdelingen van de dementenafdeling fungeert als een plein. De wandtekening van herten, de bank en lantaarnpaal proberen een sfeer op te roepen waar mensen zich prettig voelen. gemeentelijk veegwagentje door de straat. Ik verbaas daarover, want ik vind het inefficiënt. Het wagentje kan name lijk alleen midden op straat rijden, omdat de zijkanten vol staan met auto’s van kantoormensen iets verderop, in het centrum. En juist zowat alle oude blade- Ie apparatuur De gemeente moet de belas- k ting 17 miljoen gulden betalen, omdat ze een pc-project voor haar ambtenaren niet goed Q heeft uitgevoerd. Nu zijn er tien tallen bedrijven in de stad die zo'n project ook hebben opgezet. Alleen hebben die daarover wel vooraf met de Belastingdienst gesproken. Drop Oud n li i i i Bewoners centraal Vijfentwintig jaar geleden stond de zorg voor deze ‘patiënten’ nog in de kinder schoenen. Toen lag de nadruk op de ver zorging: de bewoners werden gewassen en aangekleed, kregen te eten en wer den weer in bed gestopt. Er was te weinig personeel om activiteiten met de bewo ners te ondernemen en het besef dat ook voor dementerenden individuele behoef ten belangrijk zijn, was toen minder ont wikkeld. Na de verhuizing naar de Dr. Eijgenraamstraat kwam bij De Hazelaar een nieuwe ontwikkeling op gangDe be woners werden niet meer verzorgd door Vrijwilligers In De Hazelaar worden veel activiteiten ondernomen met de bewoners. De gan gen zijn omgebouwd, zodat er ruimte is voor gezellige zithoeken waar een groep lekker koffie kan drinkenGarderobes zijn omgetoverd in kookhoeken. Bewoners die dat nog kunnen, helpen af en toe mee de groenten schoonmaken of de aardap pelen schillen. Als dat niet meer lukt, is het ook gezellig om samen aan de keu kentafel te zitten terwijl de groepsleiding het eten klaarmaakt. Op oudejaarsdag oliebollen bakken in zo’n keuken verhoogt de feestvreugde, doordat de geur en het gespetter vaak oude herinneringen naar boven brengen. 'Want dementerenden die diep in zichzelf verzonken zijn, reageren vaak wel op geuren, visuele indrukken en lijfelijke ge waarwordingen. Sommige bewoners vin den het heerlijk om met hun partner of met een groepsleider naar de snoezelka- mer te gaan. Daar staat een schommel stoel, met wierook of olie kan een lekke re geur verspreid worden, er kan rustgevende muziek gedraaid worden of met lichteffecten gewerkt worden. De kunst is uit te vinden waar iemand van ge niet. Ook in de speciaal ingerichte badka mer met verstelbaar bad kan met allerlei middelen een aangename sfeer ge creëerd worden. Ook gaan bewoners vaak met de bus er op uit. Dan wordt een wandelingetje ge maakt en samen een borrel gedronken. Om al die activiteiten uitte kunnen voeren zijn veel vrijwilligers nodig: in De Hazelaar werken er honderddertig. Hans is van plan om na zijn pensionering vrij williger te worden bij De Hazelaar. Dan kan hij het werk doen, waar hij nu niet aan toe komt: rustig de tijd nemen om bewo ners te helpen met eten of een wandeling met hen te maken langs het kanaal. Verpleeghuis De Hazelaar heeft deze maanden een feestje. Het is namelijk 25 jaar geleden dat het zonnige, huiselijk ingerichte gebouw bij het TweeSteden ziekenhuis geopend werd; verpleeg kundigen en patiënten trokken toen op een dag in juli met bedden en rolstoe len in een lange stoet van het tehuis Johannes XXIII -op de plaats waar nu het Verbeeteninstituut staat- naar de nieuwe behuizing. Vanaf dat moment heeft De Hazelaar op het gebied van de psychogeriatrie, de zorg voor demen terenden, een voortrekkersrol vervuld. Als een van de eerste tehuizen stelde het de behoeften van de bewoners cen traal. De Seniorenwijzer sprak met Jan Cornelissen en Hans Smits, die al sinds het begin bij De Hazelaar werken. Beiden zijn zorgmanagers, wat vroeger afdelingshoofd heette. “Het aantrekkelij ke van dit werk is dat deze bewoners gou deerlijk zijn”, vindt Jan Cornelissen. “Maatschappelijk normen spelen voor hen geen rol meer. Daardoor hebben ze vaak ontzettend veel lol.” Een mooi voorbeeld is hun reactie op de wolkbreuk van enkele weken geleden, vertelt Hans Smits. “We waren een dag je uit en gingen in landgoed De Utrecht wat drinken bij Den Bockenreijder. Ze hadden het grootste plezier toen het wa ter met bakken uit de hemel kwam, terwijl zij daar onder de parasols zaten met kletsnatte haren.” Het beeld dat dementerenden zielig zijn, gaat lang niet altijd op. Het zijn vaak de partners en familieleden die er de mees te moeite mee hebben. Het is immers niet gemakkelijk te leren communiceren met iemand die geen gesprek meer kan voe ren. De groepsleiding van De Hazelaar probeert hen zo goed mogelijk te bege leiden en geeft aan welke manieren er zijn om wel van eikaars gezelschap te ge nieten. Dementerenden hebben vaak behoefte aan lijfelijk contact en vinden het heerlijk af en toe eens geknuffeld te worden. Ook vinden ze het prettig om wat te wandelen in de grote tuin of samen bui ten in het zonnetje te zitten. een groot aantal verschillende verpleeg kundigen, maar iedereen kreeg een vaste groepsleider. “Op die manier kon je de zorg beter op de behoeftes van de cliënten af stemmen. Dat is het boeiende van dit vak", vindt Hans Smits die dit werk na vijfentwin tig jaar nog steeds fantastisch vindt. “Dementerende mensen kun je niet vragen wat ze het liefste willen. Het is de kunst uit te zoeken wat zij prettig of niet prettig vin den door goed op hun reacties te lettenWe bekijken soms video-opnames om te zien wat we met ons eigen gedrag bij hen te weeg brengen. Als je iemand onverhoeds van achteren vastpakt en zegt: ‘Kom meneer Jansen, we gaan naar de activitei tenbegeleiding’, maak je hen aan het schrikken of worden ze agressief. Als je hen eerst even aankijkt en dan vriendelijk aanspreekt, reageren ze veel rustiger.” “Daarnaast wordt ingespeeld op ieders ‘ei- gen-aardigheden’. Sommige bewoners In De Hazelaar wonen 305 cliënten. Er zijn zestig plaatsen voor chronisch so matische patiënten, zestig voor reacti vering (revalidatie) en 185 voor psy chogeriatrische verzorging. Ook zijn er twintig plaatsen voor psychogeriatri sche dagbehandeling: deze cliënten worden ‘s morgens thuis met een bus je opgehaald en krijgen tijdens hun dag in De Hazelaar onder meer therapie. De somatische patiënten hebben een of meer chronische lichamelijke gebre ken. Psychogeriatrische zorg wordt verleend aan dementerenden. Dementie kan verschillende vormen hebben; de Ziekte van Alzheimer is de meest bekende. Kleine groepen De tijd dat de bewoners de dag met twintigen 'op zaal’ doorbrachten en met vier of zes mensen op een slaapzaal la gen is ook voorbij. Nu leven ze in een groep van tien en gaat de voorkeur er naar uit dat niet meer dan twee perso nen een slaapkamer delen. Jan en Hans hebben daar hun vraagtekens bij, want zij vinden dat niet altijd ideaal. “Dementerenden die weinig meer met anderen communiceren, voelen zich vaak veiliger als ze met meer mensen een slaapkamer delen. Bewoners die bedlegerig zijn, kunnen zich heel een zaam voelen als ze weinig mensen om zich heen te hebben”, meent Hans Smits. “In de psychogeriatrische groepen van De Hazelaar zijn de bewoners meer op elkaar gericht dan op de somatische af delingen", geeft Jan Cornelissen aan. “Dementerende bewoners hebben meer behoefte aan gezelligheid. Partners, vrienden en familieleden ma ken ook deel uit van het groepsgebeu ren, want zij willen ook weten hoe het Tot 1 september kunnen wensen van oudere mensen door hen zelf of anderen worden aangemeld bij het Nationaal Comité Dag van de Ouderen. Dat zal op 1 oktober, de Dag van de Ouderen, een aantal van die kleinschalige, eenmalige wensen van en voor ouderen vervullen. Gezocht worden wensen waarvan de realisatie betekenis heeft voor een grotere groep ouderen. De actie is mogelijk door steun van het Nationaal Fonds Ouderenhulp, bekend van de Zomerzegels. De wensen kunnen gestuurd wórden aan: Wens voor Ouderen, Postbus 1999, 6801 BZ Arnhem. Bij KBO De Goede Herder (Isidoriusstraat 6) kan op maandag en woensdag vanaf 13.30 uurgerikt worden. De bedoeling is dat een nieuwe club ontstaat. De al bestaande bridgeclub van De Goede Herder heeft plaats voor vier nieuwe, gevorderde spe lers. Deze club speelt op vrijdag van 13.45 tot 17.00 uur. Rikkers en bridgers kunnen vrijblijvend een kijkje nemen of bellen met P. Vogels (4671897) of T. van Heeswijk (4671516). Op maandag 30 augustus organiseren het Ouderenwerk van De Twern en de GGD in café Bet Kolen (Broekhovenseweg 111; ingang Groenstraat) een Gezondheidsmarkt voor senioren. Circa dertig instellingen en organisaties geven er informatie, on der meer over hun cursusaanbodHet is niet alleen ‘droge’ voor lichting, maar bij een demonstratie roerbakken krijgt u een ge zond hapje en u kunt meedoen aan een proefles Meer Bewegen Voor Ouderen. Gezellig zijn ook een loterij, amusement en mu ziek. Tijd: van 13.30 tot 17.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert binnen kort twee mooie fietstochten: op de woensdagen 29 augustus en 5 september. Vertrek 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Verder kunt u er in september op dinsdag- en donderdagmor gen gipsvormen gieten en beschilderen. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 11 september een excursie naar Maison du Vin (Geminiweg 9). U dient er zelf naar toe te gaan. De rondleiding duurt van 14.00 tot 15.45 uur. Prijs ƒ4,-, inclusief een kopje kof fie en een glas wijn. Kaartjes zijn tot 5 september te koop in wijk centrum De Baselaer, Hoefstraat 175. Op vrijdag 31 augustus is in buurthuis Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) de maandelijkse dansinstuif voor 50- plussers o.l.v. Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico. Tijd: van 14.00 tot 16.00 uur. Op zondag 2 september is er van 11.00 tot 13.00 uur in wijk centrum De Baselaer de volksdansinstuif 55+ o.l.v. Netty Tönissen. Entree 2,50. Adres: Hoefstraat 175. Op woensdag 19 september kunt u met ouderenbond ANBO naar Burgers’ dierenpark. Deze reis voor leden en niet-leden kost 56,- p.p., zonder lunch. Vertrek om 8.30 uur vanuit de Lochtstraat (bij de grote Albert Heijn), thuiskomst om ca. 18.00 uur. Opgave en betaling op gironummer 4063196 t.n.v. ANBO Tilburg. Informatie: T. Oomen, tel. 5356149 of 06-32182993. Op vier plaatsen in de gemeente Tilburg kunnen 50-plussers van af volgende week o.l.v. Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico wekelijks folkloristisch dansen: op woensdag van 10.30 tot 12.00 uur in cultureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1, Berkel- Enschot), op donderdag van 10.00 tot 1115 uur en van 13.30 tot 15.00 uur in buurthuis Soekmekaar (Generaal Kockstraat, Tilburg), en ook op donderdag (van 15.30 tot 17.00 uur) in buurt huis De Kubus (Fatimastraat)Op het programma staan volks- en andere dansen uit de hele wereld, aangepast aan de mogelijk heden van de deelnemers. Ook de gezelligheid is belangrijk. Bij. alle groepen kunnen nieuwe leden meedoen of je kunt er een keertje gaan kijken. Informatie: tel. 4553691 (Mundo Etnico). Ouderenwerk 55-plus De Reit houdt donderdag 6 september de eerste kaartmiddag van het nieuwe seizoen. U kunt rikken, jo keren of hoogjassen. Kosten 2,50, inclusief kopje koffie of thee. Aanvang 14.00 uur. Adres wijkcentrum: Westertorenlaan 4. Heeft u in uw naaste omgeving te maken met iemand die erg vergeetachtig wordt? Vraagt u zich bezorgd af of het misschien om dementie gaat? Dan kunt u te rade gaan bij de huisarts. Maar over het geheugen en de verschillende vormen van dementie kunt u ook informatie zoeken in alle vestigingen van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Leven met dementie is het boek van een Teleac-cursus over dit onderwerp. De schrijvers Marco Blom en Rosi Reubsaet begin nen met normale vergeetachtigheid en geven verschillende oorzaken voor geheugenstoornissen, waaronder dementie. Ook belichten ze verschillende vormen van dementie, zoals vasculaire dementie en de ziekte van Alzheimer. Het is een praktisch boek vol achtergrondinformatie. Als de diagnose ‘dementie’ gesteld is, kan degene die die de pa tient verzorgt veel hebben aan een boek als de Alzheimer infor matiegids. Op zestig pagina’s staan de meest praktische tips bij de verzorging. Verder staan er nog een aantal nuttige adressen en meer boeken om te lezen in. De heldere eenvoud van dementie van Huub Buijssen is be doeld als een gids voor familie. Het is bedoeld als een handrei king voor het omgaan met een dementerend familielid. De emoties die komen kijken bij dementie, zowel bij de patient als de mensen uit de omgeving, komen aan de orde in Mijn leed, mijn lief van Bere Miesen. Door beide kanten te belichten kweekt de schrijver begrip voor eikaars situatie en dat kan de omgang vergemakkelijken. houden van uitslapen en daarvoor krij gen ze dan ook de gelegenheid. Het is niet meer zo, dat er ‘s ochtends snel ge geten wordt om op tijd te zijn voor de ac tiviteitenbegeleiding. Je moet ook uit zoeken aan welke activiteiten een cliënt echt plezier beleeft. Er zijn demente renden die het leuk vinden naar de bin go te gaan, maar er zijn er ook die ge nieten van klassieke muziek. We vragen aan de partner of aan een ver trouwde vriendin of een familielid hoe een nieuwe bewoner het beste bena derd kan worden. Vroeger ging de groepsleiding ervan uit dat zij daar het meeste verstand van had.” f BIL GRATIS 0800-0233535 i I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters,Mat de Vries Redactieadres: Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB I Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, i Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadlinedonderdag 12.00 uur voor de ver- schijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 7