W I zH n't Werken in de volkstuin: gezond en gezellig ‘Lekker met je handen in de aarde wroeten’ COLOFON Kopij Seniorenwijzer Wandelclub 55+ Kaartfestival Computercursussen Seniorweb Gratis consumentenspreekuur Rommelmarkt in Noord Cursustijd in de bibliotheek r |l i I I I I ri ii I -DONDERDAG 9 AUGUSTUS 2001 - PAGINA 11 TUS 2001 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER an us I POSTSCRIPTUM 1 I I I ■K i i HET WOORD IS AAN... scheef omhoog drukken. Met het klimmen der jaren ben ook ik wat onhandiger gewor- van een gebroken been heb je een hele straat gerepareerd! Mw. C.Z. van Beverwijck ^Onderling contact is voorde meeste leden van volkstuindersvereniging ‘t Leijpark even belangrijk als het maal tje verse groente dat ze in het seizoen elke dag mee naar huis nemen. Ük )- k “Zoals de waard is, vertrouwt hij k zijn gasten” is een bekend ge- zegde. Nu de prijzen in de Tilburgse horeca opnieuw ver- Q hoogd zijn, is het de vraag of de gasten de waard nog wel vertrouw en. Drop Oud Het volkstuincomplex t Leijpark bestaat al bijna zestig jaar en vormt een bloeiende gemeenschap. Veel senioren oefenen daar hun gezonde en gezellige hobby uit. Je blijft in beweging, bent lekker in de buitenlucht, brengt elke dag een maaltje on bespoten groente mee naar huis en er is altijd wel iemand om een praatje mee te maken. “Je vergeet je zorgen doordat het op de tuin ontspannen werken is. Het is rus tig; je hoort hier alleen de vogeltjes fluiten. FOTO:GERRIE PETERS de vaste tradities behoren het mosselen eten, barbecuen en de Paas- en Kerstviering. een computer heeft gezeten. Als lid van de bibliotheek krijgt u I viiftien oulden kortino. Een handje helpen Werken op de volkstuin kun je tot op hoge leeftijd blijven doen. Op dit volkstuincom plex werkt een groot aantal zeventigers en er zijn zelfs leden die dik in de tachtig zijn. “Als ik niet meer bukken kan, doe ik het op mijn knieën”, zegt een vrachtwa genchauffeur die onlangs met de VUT gegaan is. “En als ik oud word, helpen ze me wel een handje. Dat is hier zo de ge woonte.” Voor senioren die het werk in de moestuin te zwaar gaan vinden, wordt een onderhoudsarme tuin aangelegd: een stukje gras met een border van bloemen. “Het zou sneu zijn om hen weg te sturen”, vindt een bestuurslid. “Die mensen komen hier al tientallen jaren en zijn erg gehecht aan hun tuin en aan de contacten die ze hebben opgebouwd.” Ook als mensen tij delijk niet voor de tuin kunnen zorgen om dat ze ziek zijn of een weekje met vakantie gaan, springen de buren in. Als dank mo gen zij de aardbeien en boontjes plukken die rijp zijn. Het onderling contact is voor de meeste le den even belangrijk als het maaltje verse groente dat ze in het seizoen elke dag mee naar huis nemen. De kantine is elke mid dag open. Op woensdag komen de vrou wen daar samen om te handwerken. Op dit moment zijn ze druk bezig met kussens die op de jaarlijkse open dag te koop zijn. Van de opbrengst van de handarbeidproducten en van de siervruchten die op een overge schoten stukje grond geteeld worden, be taalt de vereniging een deel van de onder houdskosten. Op zaterdagochtend is het extra druk en gezellig in de kantine. Dan hebben de le den om beurten de taak mee te helpen aan het algemene onderhoud van de tuin. De activiteitencommissie zorgt ervoor dat er verspreid over het jaar een aantal gezellige bijeenkomsten georganiseerd worden. Tot Weten wat je eet Het bestuur benadrukt dat er op de volks tuin op een gezonde manier groente ge teeld wordt. In principe wordt er zonder of met zo weinig mogelijk verdelgingsmid- delen gewerkt en het gebruik van koe mest wordt ontraden, omdat daardoor de grond te veel verzuurt. “Het is prettig te weten wat je eet”, vindt één van de be stuursleden. Hij legt zich nu nog toe op het kweken van bloemen, want dat kost minderonderhoud. Hij moet nog een aan tal jaren werken voordat hij met pensioen gaat en heeft alleen de zaterdag vrij om in de tuin te werken. “Maar het is ook goed voor je geestelijke gezondheid om te werken in de buiten lucht. Je vergeet je zorgen doordat het op de tuin ontspannen werken is. Het is rus tig; je hoort hier alleen de vogeltjes flui ten”, legt hij uit. Op zondag 19 augustus van 11.00 tot 16.00 uur zijn geïnteresseerden wel kom om dit volkstuinencomplex te ko men bekijken tijdens de gezellige jaar lijkse open dag. Er zijn hapjes en drankjes, kraampjes en demonstra ties. De ingang vindt u aan het fietspad in het oostelijk deel van het Leypark. De vakantie zit er weer op. Dat betekent dat deze ouderenpagi na weer elke twee weken verschijnt. Kopij daarvoor moet pre cies één week voor de verschijningsdatum binnen zijn, op de donderdag ervoor dus. Wandelclub 55+ Tilburg, die sinds november 1997 bestaat, or ganiseert eenmaal in de maand een wandeling van ongeveer 10 kilometer, met een koffiepauze onderweg. Aan deze wan delingen kunnen 55-plussers meedoen die deze afstand zon der problemen kunnen lopen. De volgende wandeling, op don derdag 23 augustus, gaat voor het grootste deel over bospaden. Start en eindpunt zijn bij wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. Vertrek tussen 10.00 en 12.00 uur; terug komst voor 15.30 uur. Kosten ƒ3,- per persoon. Informatie/voor- aanmelding: secretariaat Wandelclub 55+, tel. 4680548. Zondag 19 augustus wordt op de Heuvel het zesde openlucht kaartfestival voor 50-plussers gehouden. Naast bridge, klaver jassen en rikken is er dit jaar voor het eerst gelegenheid om ook het Tilburgse hoogjassen te spelen. De middag, die muzikaal omlijst wordt, begint om 12.00 uur met de registratie van de deelnemers, die daarna ‘koffie plus’ krijgen. Gekaart wordt er van 13.00 tot 17.00 uur. Na het berekenen van de'uitslagen volgt rond 18.00 uur de prijsuitreiking door wethouder Frans Puls. Deelname kost ƒ15,-, inclusief lunch. De horeca op de Heuvel rekent prettige prijzen voor verdere consumpties. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij café-restaurant De Korenbeurs, hotel Mercure, Stads VVV Tilburg (in het Gemeentelijk Informatiecentrum) en de stadswinkels Berkel- Enschot, Udenhout en Reeshof. De inschrijving sluit op 13 au gustus. Stichting Seniorweb Tilburg e.o. organiseert weer verschillen de cursussen voor 50-plussers. Beginners kunnen in acht les sen kennismaken met de pc (ƒ124,-). Voor gevorderden zijn er de cursussen Omgaan met Windows (besturingssysteem), Omgaan met Word (tekstverwerking) en Omgaan met Netwerken (internet en e-mail). Deze bestaan elk uit twaalf lessen. De kosten (ƒ198,-) zijn inclusief lesmateriaal (boeken en diskettes). Bij voldoende deelname starten de lessen vanaf 3 september in de Andreas-school (Koningshaven), het Beatrix College (Reeshof), wijkcentra De Kasteelhoeve (Goirke) en De Ypelaer (Noord). Inlichtingen: tel. 5424187. Het Advokatenkollektief houdt elke vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur een gratis consumentenspreekuur. Daar kunt u terecht met vragen over kwesties op het gebied van koop, reparatiekosten, verzekeringen, colportagepraktijken, reizen e.d. Bij het Advokatenkollektief en op andere plaatsen is ook een gratis fol der verkrijgbaar over de rechten en plichten van consumenten. Vraagbaak Heyhoef van start Hoe kom ik in aanmerking voor de Deeltaxi? Wat is dementie ei genlijk? Is er een overzicht van activiteiten in Tilburg op het ge bied van dagbesteding voor ouderen? Met dit soort vragen kunt u terecht bij Vraagbaken in verschil lende wijken. De nieuwste gaat komende maandag openop de eerste verdieping van bibliotheek Heyhoef in de Reeshof. In de Vraagbaak vindt u informatie over onder meer gezondheid, be langengroepen, aangepast vervoer, sociale voorzieningen, wo nen en woonvormen, zorg(instellingen), ontmoeting en dagbe steding, financiële en wettelijke regelingen. De medewerkers van de Vraagbaak helpen ook bij het invullen van formulieren; in sommige gevallen verwijzen ze door naar een andere instel ling die meer deskundig is. De informatie en hulp zijn gratis. Open; ma. t/m vrij. 14.00 tot 17.00 uur. Adres: Kerkenbosplaats 1 5043 RXTilburg; tel. 5719754. E-mail: vbheyhoef@obtilburg.nl Trefpunt 't Sant Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is weer aan een nieuw seizoen begonnen. Woensdag 22 augustus is de eerste kaart - ochtend, waarop je kunt rikken en jokeren. Entree ƒ1,50; er zijn leuke prijsjes te winnen. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Elke dinsdag- en donderdagmorgen kunt u er met fimo een mo zaïek maken. U betaalt alleen de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Biljarten, kaarten of gezellig wat kletsen kan op maandag en vrij dag vanaf 10.00 uur. Bij seniorensoos ’t Hazennest is op zondag 12 augustus weer een rommelmarkt. De opbrengst komt ten goede aan het werk van deze soos. Adres: Kreverplein 27 (hoek Van Anrooylaan/Van Kalmthoutlaan). De markt duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Entree: ƒ1,50, inclusief een koffie, thee of frisdrank. De vakantie is bijna voorbij. Dat betekent dat de jeugd binnen kort weer terugkeert in de schoolbanken. Ook voor volwasse nen begint het cursusseizoen. Bent u op zoek naar een leuke en leerzame tijdsbesteding? In de Openbare Bibliotheek Tilburg is deze te vinden. U vindt er niet alleen folders van allerlei cursusaanbieders, maar er worden ook cursussen gegeven. In september gaan de eerste instructies Internet voor beginners en Internet voor 55- plussers weer van start, zowel in de centrale bibliotheek als in de wijkbibliotheken. Bijzonder aan de instructie voor 55-plus- sers is het aangepaste tempo en de mogelijkheid om vooraf een muisinstructie te volgen. Vooral handig als u nog nooit achter vijftien gulden korting. Wie uitgebreider kennis wil maken met de computer kan hier voor alleen in de centrale bibliotheek en de Heyhoef terecht. Daar beschikt de bibliotheek over een instructielokaal (‘t Web). De cursussen worden gegeven door docenten van Terra Nova. Er is een korte cursus Basiskennis computer 55-plus, waarna u direct een vervolgcursus (Word, internet en e-mail) kunt doen. Hiernaast vinden er allerlei cursussen van Terra Nova plaats in de bibliotheek. Nieuw is een studiekring voor senioren op het Koningsplein. Daar kunt u ook meedoen aan een leeskring of aan een cursus genealogie. Voor meer informatie kunt u terecht in de bibliotheek. Daar lig gen de cursusprogramma's voor u klaar. Schrijf u op tijd in. naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermei- Bij problemen als Isosliggende tegels kun ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat je het Centraal Meldpunt van de gemeen- uw brief automatisch geplaatst wordt. t? bcüc?. Mc?' dct !:jkt me te gek, e!e hot De honderd vijftig volkstuintjes liggen tus sen het Leypark en de hoge bomen van het Cenakel waar vroeger de nonnen hun gebeden liepen te doen. De gemeente heeft dertien volkstuincomplexen. Liefhebbers kunnen goedkoop een lapje grond van 200 m2 huren. De huisjes die daarop gebouwd zijn, worden te koop aangeboden. Die zijn bedoeld om in te schuilen als het regent en om een bakje koffie te drinken. Overnachten op de volkstuin is niet toegestaan. Op volkstuin ‘t Leypark wordt ervan uitgegaan dat alle leden hun moestuin goed onderhouden. Wie onkruid laat woekeren, bezorgt zijn buren daarmee overlast, want het on- kruidzaad waait over naar de omliggen de tuinen. Om een rustige sfeer te hou den, is het complex alleen toegankelijk voor leden en wordt er in de kantine geen alcohol geschonken. Volkstuinen gaan vaak over van vader op zoon. Tot voor kort waren het vooral de mannen die in de moestuin werkten. De opbrengst van de tuin vormde vroeger een belangrijke aanvulling op het gezins inkomen. Dat geldt voor de allochtone le den nog steeds. Voor de overige leden is ‘de tuin’ puur een hobby, die gezond is voor lichaam en geest. “Ik vind het heer lijk om met mijn handen in de aarde te wroeten. Ik hoef echt niet op gymnastiek les”, zegt een 60-jarige vrouw die op haar knieën met zorg worteltjes uit de grond haalt. De gezondheid van haar man is niet zo best. Daarom trekt zij ook het on kruid uit de grond en neemt ander zwaar werk van hem over. Vroeger hielden de vrouwen vooral de bloemen rond de huisjes bij, maar tegen woordig werkt er ook een aantal vrouwen in de moestuin. Dat zijn veertigers en ook oudere vrouwen van wie de man overle den is. “Zonder de tuin had ik het niet ge red”, vertelt een 70-jarige vrouw die on langs haar man verloren heeft. “Ik kan er hier over praten, want iedereen kende hem. En ik heb op de tuin ook altijd wat om handen.” in deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat den, heb ik gemerkt: struikelen en vallen is naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse zo gebeurd. Dus loop ik ook op het asfalt. Redactie: DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gertie Peters, Mat de Vries te bellen. Maar dat lijkt me te gek, als het om zoveel plekken gaat. Kan de gemeen- teerde straten. Een ouder echtpaar, dat te niet gewoon stadsdelen in hun geheel bij mij in de straat is komen wonen, heeft onderhouden? In straten met bomen de me het goede voorbeeld gegeven. Want, stoepen wat verhogen? Voor de kosten vertelden ze me, zij vinden het lopen op u“,_ ongelijke stoepen te gevaarlijk, vooral bij boomwortels die de tegels schots en De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. I Redactieadres: t Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, I Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver schijningsdatum. In mijn kinderjaren was een asfaltweg iets bijzonders: zo mooi en glad. Daarop fietsen was een luxe, vergeleken met kinderkopjes. Hoewel het eigenlijk niet mag, loop ik te genwoordig ook regelmatig op geasfal-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 11