8Ö Allochtonen en Mantelzorg w i j z Fietsvierdaagse Midden-Brabant 1 Gids 'Vroeger zorgde mijn moeder voor mij, nu zorg ik voor mijn moeder Lekker fietsen in eigen tempo ►ter COLOFON vl m) Hoof Zomertijden in de bibliotheek Rikken, jokeren, bridgen De Seniorenwijzer gaat op vakantie Nieuw jasje voor de Seniorenwijzer Letterlabyrint Steunpunten opplussen Volksdansinstuif 1 ll I I r ll I ■DONDERDAG 28 JUNI 2001 - PAGINA 17 DE TILBURGSE KOERIER .um.nl 583 76 30 an wil gaan. thousiastelingen opdagen. Nu ik ouder geworden ben, vind ik het fijn BHKHHH G UTRECHT POSTSCRIPTUM Big niveau. r je functie pr onze ijd ligt ?ld met werk zij ziek of hulpbehoevend worden. FOTO: ALAIN LEMMENS, FOTOMAKERS VEGHEL men, goede excursies mee te maken en als het warm is in een bus te rijden met air istverleners, t zich op de ie betekenis den van het de afdeling 1 reageren, p aa zorg voor itreft, lever straties. VERK 1 lit jaar? and, :h die reis HET WOORD IS AAN... C T I E ll 2001 - PAGINA 16 I Het uitkomen van de video ’Allochto nen en Mantelzorg' uitgebracht door het Bureau voor Emancipatiezaken Noord-Brabant was aanleiding voor hulpverleners daarover ervaringen uit te wisselen. Er bleek behoefte aan een overzicht van alle activiteiten op dit gebied en aan één loket waar alle mantelzorgers terecht kunnen. Een gesprek hierover met Florence Bell, de maakster van de video. ganiseerd. ring zijn als er één loket komt waar man- Als allochtone ouderen in een verzorgings- telzorgers terecht kunnen met al hun vra- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. De video met handleiding die aangeeft hoe een gesprek gevoerd kan worden over dit onderwerp is te bestellen bij het Bureau voor Emancipatiezaken Noord- Brabant evenals het boekje 'Eén hand,vijf vingers, allemaal anders! Vijf portretten van mantelzorgers'. Tel. 073- 6143045. De video met handleiding kost 45 gulden (exclusief porto) en het boekje kost 12,50. Voor meer informatie over de cursus 'Familiezorg' kunt u terecht bij André Coenen, tel. 5355635. Als u lid bent van de Bezorgdienst van boeken aan huis, dan krijgt u van de bezorger te horen of de bezorging in de vakantie uitvalt. Wellicht krijgt u dan een pakket voor zes weken tegelijk. Prettige vakantie! De video is gemaakt, omdat er signalen van allochtone vrouwenorganisaties kwamen dat veel mantelzorgers in een benarde positie verkeren. Zij verlenen op vrijwillige basis langdurig zorg aan hun partner, hun moeder of vader, aan een familielideen vriend of vriendin. Allocht one mantelzorgers zijn echter nog ster ker dan autochtone vrouwen geneigd om die zorg helemaal op hun eigen schou ders te nemen. I Een voorbeeld is Shasma Malin die uit Somalië vluchtte en nu al jaren dag en I nacht voor haar 58-jarige moeder zorgt die de ziekte van Parkinson heeft. In het boekje 'Een hand, vijf vingers, allemaal anders! Vijf portretten van mantelzor gers' doet Shasma haar verhaal. Een ci taat daaruit: "Ik ben blij dat ik voor mijn moeder kan zorgen, maar dat betekent wel dat ik altijd thuis moet zijn bij haar. Nu Taboe Allochtone ouderen hebben vaak nog hoge verwachtingen van hun kinderen. In hun cultuur is het vanzelfsprekend dat kinderen er zijn om voor hun ouders te zorgen als die ziek worden of te oud zijn om voor zichzelf te zorgen. Maar bij hun kinderen is de leefsituatie veranderd. Ze wonen vaak ver weg, hebben een drukke baan, een gezin of andere verplichtingen. Daardoor is het moeilijker voor hen ge worden om mantelzorg te verlenen. Het is echter niet eenvoudig om daar met hun ouders over te praten. Binnen de fa milie, maar ook binnen de eigen leefge meenschap is het taboe om dat probleem aan te snijden. "Daarom heb ik dit onder werp binnen de Turkse, Marokkaanse en conditioning. Een groep van veertig reizi gers levert altijd wel een aantal personen op bij wie ik me op mijn gemak voel. Mijn stelling is: het is mijn vakantie en ik ga er iets leuks van maken. Soms ga ik een dag alleen op stap, natuurlijk na overleg met de reisleidster. Of ik ga met een paar me dereizigers ergens dineren. Dan ben je even uit de groep weg. Ik heb ook kennis sen die voor zo'n manier van reizen kie zen en het dan echt naar hun zin hebben. Joop Janmaat De vakantie staat weer voor de deuren de Openbare Biblio theek Tilburg past zich daarbij aan. Zowel de openingstijden als de uitleentermijn veranderen. De openingstijden worden aan gepast aan de beschikbaarheid van het personeel en aan het verminderde gebruik. Maar er wordt ook rekening gehouden met de situatie. Zoals de kermis voor de deur van de Centrale Bibliotheek. De uitleentermijn van de boeken wordt in de vakantie op ver zoek aangepast. Als u de boeken wat langer wilt lenen, kan dat. Zeg dit wel direct als u aan de beurt bent. Als u de uitleentijd laat verlengen, hoeft u de boeken niet midden in uw vakantie in te leveren. In de bibliotheek krijgt u een briefje mee met de openingstijden die in juli en augustus gelden mee. Voor een overzicht van alle bibliotheken kunt u kijken in de Nieuwsbrief van juni en die van juli/augustus. U kunt ook kijken op internet: www.obtilburg.nl. Kies dan op de openingspagina voor 'nieuws' en daarna voor 'meer nieuws'. Onder het kopje 'Zomertijden' vindt u een over zicht van alle vestigingen. Mocht u in de vakantie (2 juli t/m 12 augustus) een bezoek wil len brengen aan de bibliotheek aan het Koningsplein dan gel den de volgende openingstijden: - maandag en dinsdag van 11.00 tot 20.00 uur - 4 juli t/m 8 augustus op woensdag van 11.00 tot 17.00 uur - donderdag van 11.00 tot 21.00 uur - vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur - In de kermisweek, zaterdag 21 juli t/m zaterdag 28 juli, is deze bibliotheek alleen 's ochtends open van 10.00-13.00 uur Beersche Heide. In Hilvarenbeek kunt u verschillende musea bekijken: het ge schied- en oudheidkundig museum De Doornenboom, Museum brouwerij De Roos of het Likeur- en Frisdrankmuseum. Als de plannen doorgaan, wordt u op het Frijthof in Hilvarenbeek op een muzikaal onthaal getrakteerd. De laatste tocht op donderdag 12 juli gaat naar de Oisterwijkse bossen en vennen. Dan komt u langs Bezoekerscentrum Oisterwijk dat interessante informatie biedt over dit prachtige natuurgebied. De route van 33 en 70 loopt langs Bierbou- werij de Schaapskooi en wie 70 kilometer fietst kan ook een bezoek brengen aan Kamp Vught. Aan het eind van deze dag wordt de fietsvierdaagse met muzikaal optreden van kwartet August De Laat af gesloten. Wie minimaal drie tochten heeft uitgereden, krijgt een herinnering aan deze fietsvierdaagse. Deelname aan de hele vierdaagse kost 17,50 per persoon en 45 gulden per ge zin. De kosten voor een dagtocht bedra gen 6 gulden per persoon en 15 gulden per gezin.Voor nadere informatie kunt u bellen tel.013-4560409. genen problemen." Mantelzorgers en degenen die zij verzor gen hebben zorg en ondersteuning op maat nodig, maar in veel gevallen wordt een standaardzorgpakket aangeboden door huisartsen, thuiszorg, verpleging- huizen en zorgcentra. "Dat kan vaak niet aangepast worden aan individuele situ aties en aan de grote diversiteit van leef patronen in de huidige samenleving", is de ervaring van Florence Bell. "Er is be hoefte aan een breder aanbod, zodat al lochtonen én autochtonen zelf kunnen kiezen wat het beste bij hun situatie en culturele achtergrond past. Een aantal jaren geleden kon je op de markt nog maar weinig gevarieerde groenten krijgen.Je moest toen naar een toko voor mango's, avocado's, papaja's en kousenband. Nu kun je dat allemaal op de markt krijgen. Zo zou het ook moe ten gaan met de ontwikkeling van het zor gaanbod van thuiszorg, verpleeghuizen en zorgcentra." Zij pleit niet voor een apart zorgaanbod voor Turkse, Marok kaanse en Surinaamse mantelzorgers, omdat ze bang is dat dit tot een ongezon de hokjesgeest zou leiden. In de Gids voor Mantelzorgers vindt u in formatie over hulpverlening, tijdelijke op vang, hulpmiddelen en vervoer. Deze gids wordt uitgegeven door het Steun punt Mantelzorg. Tel.3837930. Allochto ne en autochtone mantelzorgers kunnen voor hulp en advies ook terecht bij de ou- deradviseurs, die op werkdagen bereik baar zijn van 9 tot 12 uur op tel5350505. In je eentje rondreizen per bus is een hele omslag als je altijd met tweeën of met het om zo gemakkelijk ergens te kunnen ko- gezin op vakantie bent geweest. Ik vond het maar niets als ikdie bussen zag rijden. De K. B. O. wil van zijn brave ima- go af. en meer aan belangenbe- hartiging gaan doen. Ook de 26andere bonden hebben zulke M plannen. Nu nog de leden die dat kunnen en willen waarmaken! aken om, kunt bent een door- i en je besteedt iw dienstver- zij steeds verder achteruit gaat, komt ie mand van de thuiszorg haar twee keer per week douchen en 's middags verwis selt die haar luier en doet haar een pyja ma aan. Mijn moeder kan nog maar een klein beetje praten. Ik ben de enige die haar kan verstaan en begrijpt wat ze zegt of bedoelt. Daarom wil ik ook graag voor I haar blijven zorgen. Ik weet precies wat ze wil en wat ze fijn vindt. Mijn moeder heeft vroeger altijd voor mij gezorgd en nu zij ziek is, zorg ik voor haar. Dat is bin- nen onze religie gebruikelijk. Als ouders oud of ziek zijn, nemen de kinderen de zorg over. Bij ons gaan ouders nooit naar een verzorgingshuis of een verpleeg huis." of verpleeghuis opgenomen moeten wor den, is het van belang dat rekening ge houden wordt met hun behoeften. Zij zul len zich daar beter op hun plaats voelen als de voeding aangepast kan worden aan hun religieuze gewoonten en als er een ruimte beschikbaar is voor hun godsdien stige verplichtingen. In zorgcentrum Reys- hoeve in Tilburg is onlangs een nieuw stil tecentrum geopend. Daarin zijn symbolen uit verschillende levensbeschouwelijke achtergronden aangebracht om te zorgen dat alle ouderen zich daar thuis voelen. Er zijn ook zorg- en verpleeghuizen die hun gebeds- of stiltecentrum zo ingericht heb ben dat het 'decor' met een simpele han deling aangepast kan worden aan de godsdienstige achtergrond van verschil lende gebruikersgroepen. In wijkcentrum de Paperclip werd onlangs de cursus 'Familiezorg' gehouden. Turk se mantelzorgsters kregen daarin infor matie over de werking van het menselijk li- Kinderen zorgen voor hun ouders als chaam en over allerlei ziektes. Ook leerden ze hoe de verzorging thuis het beste aangepakt kan worden en welke diensten de thuiszorg en de Tilburgse zorgcentra en verpleeghuizen te bieden Surinaamse vrouwenorganisaties ter spra- 2 ke gebracht", zegt Florence Bell. "Daar is de hebben. Aan het eind van de cursus gin- drempel wat lager en kunnen we er, voor- zichtig, met elkaar over praten." De KBO-afdeling Berkel-Enschot nodigt 50-plussersuitTilburg- Noord,Udenhouten Berkel-Enschot uit om op donderdag 26 juli van 13.30 tot 17.00 uur te komen kaarten. Deze middag, die zich ook goed leent om andere vijftig-plussers te leren kennen, wordt gehouden in Cultureel Centrum 'De Schalm', Eikenbosch 1 in Berkel-Enschot. Aan deelname zijn geen kosten verbonden en bij binnenkomst krijgt u een kopje koffie of thee gratis. De Tilburgse Koerier verschijnt in de zomerperiode niet in week 30 en 31Dat houdt in dat de Seniorenwijzer in die periode ook uitvalt. Berichten voor deze kolom die ingestuurd worden vóór 5 juli kunnen nog geplaatst worden in de Seniorenwijzer van 12 juli. Berichten die na die datum binnenkomen, kunnen pas op genomen worden in de Seniorenwijzer van 9 augustus. De redactie is bezig met de 're-styling' van deze pagina. We wil len de zijkolom wat indikken, zodat er meer plaats overblijft voor een extra foto. De bijdrage van de bibliotheek krijgt een apart plaatsje op de pagina. Als de inhoud daarvan op het hoofdarti kel slaat, komt de bijdrage van de bibliotheek bij het hoofdarti kel te staan. Ook de kop van de pagina wordt gemoderniseerd en 'Het woord is aan' zal in het vervolg volgeschreven worden door redactieleden. Die geven daarin hun visie op actuele za ken en maken u deelgenoot van hun observaties omtrent zaken die betrekking hebben op het leven van senioren in Tilburg en omgeving. Maar ook kwesties die spelen in de buitenwereld in de brede zin van het woord kunnen in die rubriek aan bod ko men. Als er ingezonden brieven binnenkomen die voor onze doelgroep van belang zijn, kunnen die natuurlijk ook een plekje krijgen in deze rubriek. Lezers van deze pagina die suggesties hebben voor wijzigingen van de Seniorenwijzer nodigen wij van harte uit die toe te sturen aan de redactie. Reacties die vóór 19 juli binnenkomen bij de Koerier zullen meegenomen worden bij de nieuwe opzet van de pagina. U kunt uw ideeën sturen naar De Tilburgse Koerier, NS plein 14, 5014 DA Tilburg, maar u kunt ons ook faxen: 013- 5359985 of e-mailen: redactie@tilburgsekoerier.nl. Tijdens de zomertentoonstelling Letterlabyrint toont het Scryp- tion, museum voor schriftelijke communicatie in Tilburg, een bij zonder project van drie letterontwerpers. Het is een speel- en doetentoonstelling die heel geschikt is voor kinderen van 8 t/m 12 jaar en hun grootouders. Speurend en dwalend door een la byrint van opdrachten ontdekt u samen met die kleine bezoe kers allerlei wetenswaardigheden over letters. Waarom de eer ste letters zijn bedacht en waarom elke letter er anders uitziet. Deze tentoonstelling is tot 21 oktober te zien en te doen in het Scription, Spoorlaan 434a, schuin tegenover het station. Dit museum is dinsdag t/m vrijdag open van 10 tot 17 uur en op za terdag vanaf 13 uur. Steunpunten voor ouderen zijn kleinschalige voorzieningen die onder andere zorgen voor alarmering en huishoudelijke zorg en die maaltijden kunnen leveren. In bijna alle steunpunten in Bra bant staat een deel van de bewoners op de wachtlijst voor een verzorgings- of verpleeghuis. De provincie wil deze steunpun ten nu ook geschikt te maken voor zwaardere vormen van zorg, zodat ze ook een bijdrage kunnen leveren aan het verminderen van de wachtlijsten. In bijna 75 procent van de gevallen zijn de woningen bij steunpunten nu al geschikt voor de opvang van mensen die verzorging nodig hebben en bij de resterende wo ningen is dat eenvoudig te realiseren. Op zondag 1 juli is erweer een volksdansinstuif voor 55-plussers in wijkcentrum de Baselaer. In de Hoefstraat 175. Onder leiding van Netty Tönissen worden allerlei nationale en internationale dansen uitgevoerd. Iedereen die kennis wil maken met volks dansen is dan welkom van 11 tot 13 uur. De entree prijs is 2,50. Open leerweek Terra Nova In september start Terra Nova niet met de traditionele open dag maar met een open leerweek. Van 3 tot 8september kunt u gra tis een hele week meedoen aan allerlei activiteiten. Een mooie gelegenheid om de docenten en de activiteiten te leren kennen. Wie meer informatie wil over deze week of het cursusoverzicht 2001/2002 aan wil aanvragen bij Terra Nova kan tel. 5426269 bellen, die aanvraag faxen via faxnummer 5437450 of via e- mail: vutilb1@csnet.nl. gen ze op excursie naar een zorgcentrum. In september wordt het tweede deel van deze cursus gegeven in samenwerking Angst voor het onbekende met Steunpunt Mantelzorg en de thuis- Het inroepen van hulp van buiten stuit bij zor9- Dan kunnen allochtone deelneem- veel allochtone ouderen ook op weerstan- sters z'ch verder in de zorg bekwamen en den die voortkomen uit angst voor het on- mogelijk ook de stap maken naar een op bekende. "Zij hebben vaak voorstellingen leiding op dat gebied. van verpleeg- en verzorgcentra die niet be rusten op de realiteit", zegt Bell. "Die Zorg op maat ideeën komen voor een groot deel voort uit Mantelzorgers, en dat geldt niet alleen angstfantasieën. Het zou goed zijn als voor allochtone mantelzorgers, weten deze ouderen kennis kunnen maken met meestal niet waar en bij wie ze kunnen zorgcentra en verpleeghuizen in de buurt, aankloppen voor hulp en ondersteuning, zodat ze zien en horen hoe het daar echt "Je wordt vaak van het kastje naar de aan toe gaat." Naar aanleiding van het on- muur gestuurd", weet Florence Bell ook derzoek naar de behoeften van Turkse ou- uit eigen ervaring. "Daardoor duurt het deren in Tilburg worden zulke excursies lang voordat de hulp geboden wordt die zij hier binnenkort al voor deze ouderen geor- nodig hebbenHet zou een hele verbete- verschijnt eenmaal in de I J Tilburgse Koerier. I Redactie s- n:~vvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), ’’eters, Mat de Vries a Vincentiusstraat 102, I f Postbus 3078, 5003 DB 339999. I I De Seniorenwijzer twee weken in De Diny\ I Jan v Barth Noordzij, Gerrie Peters,! Redactieadres I Seniorenwijzer, p/a 5038 SR Tilburg, of F Tilburg: tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- 1 bus 10001, 5000JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline:donderdag 12.00 uurvoorde ver- I schljningsdatum. Op 9,10,11 en 12 juli wordt ook dit jaar Even afstappen weer de Fietsvierdaagse gehouden. De De stempelpost is altijd ondergebracht bij tochten die dan gereden worden, zijn een gezellig café. Onderweg krijgen de vooral in trek bij vijftigplussers. Er lig- deelnemers elke dag een gratis versna- gen weer mooie routes voor u klaar van pering aangeboden door de Jumbo, de 33, 45 en 70 kilometer. Vorig jaar kwa- sponsor van deze fietsvierdaagse. On- men er ondanks het bedroevend slech- derweg kunt u zelf een leuk plekje zoeken te weer toch nog zo 'n driehonderd en- om te gaan picknicken of u kunt even van *t—de route afwijken om uit te rusten bij een gezellig rustig cafeetje. In elke route zijn De routes voeren u langs stille dorpen, over ook speciale afstapmogelijkheden aan- wijdse heidevelden en door bossen, ven- gegeven. De eerste tocht op maandag 9 nen en moerassen. Zoals de traditie wil, is juli gaat naar de Loonse en Drunense het organiserend comité op bezoek ge- Duinen. U kunt dan afstappen bij reptie- weest bij de zusters Clarissen in Someren lenhuis de Oliemeulen en de tocht van 33 om worst te offeren. Dat gebruik wordt nog km gaat ook langs recreatieplas 't Blauwe steeds in ere gehouden als bij grote eve- Meer. Wie 45 of 70 kilometer fietst kan nementen goed weer een grote rol pauzeren op een mooi plekje in de Loon- speelt.Wie een of meer tochten mee wil seen Drunense Duinen. fietsen kan zich 's ochtends melden bij de De tweede tocht brengt u op dinsdag 10 start- en finishpost aan de Stadssporthal juli naar de Strijbeekse Heide en naar de naast het Willem-ll-stadion. De deelne- Chaamse bossen. U kunt kiezen voor een mers aan de lange tocht van 70 kilometer tocht van 45 of van 70 kilometer en een starten vanaf 9 uur. Wie kiest voor een pauze inlassen bij recreatieplan 't Zand in tocht van 45 of 33 kilometer kan vanaf 10 Alphen. Wie 70 kilometer fietst, komt ook uur vertrekken. Om 18.00 uur moet ieder- nog langs recreatieoord Surae in Dorst, een terug zijn, want dan sluit het start- en fi- Op woensdag 11 juli gaat de route door de nishbureau. bossen van Gorp en Rovert en naar de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 13