I J Z E W 'Een cadeautje voor jezelf Grote variatie Zomeractiviteiten bij Terra Nova GGD geeft informatie 'aan huis' n 5995,- ■d r f Gezondheidsvoorlichting voor senioren COLOFON I I I I I I I I Verkennen van de bibliotheek Rommelmarkt Verantwoord medicijngebruik Kaarten Bingo Mozaïeken maken vanfimoklei Verzekering rechtsbijstand Website Vitaal Grijs Oproep KBO Heikant/Quinjnstok Spannende schrijvers in de bibliotheek 1 ll -DONDERDAG 14 JUNI 2001 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER 2001 - PAGINA 8 atisch cm. uit Tilburg-Noord, schilderen of met bloemschikken. Lezingen erbij. De eerste excursie gaat naar Rotter- 381 Weelde-Belgie Her geveer ander half uur. Het zijn levendige irkeur van de grootte van de groep. Als in uw or- lordelijk voor veel gêne bij vrouwen én bij mannen be- hoog om die goede voornemens ook uit te soneelzaken. POSTSCRIPTUM rijzen vanaf: 13)5131140 113)505 5073 Ook voor doeners Er is ook een grote variatie doe-activitei- "Tilburg gaat meer aandacht be steden aan de natuur in de stad", las ik in de krant. Als ze daarmee ook het groen in de binnenstad bedoelen, moeten ze ópschie ten, anders is dat weg! Chi, de Chinese leer die bestaat uit vloei- de Erasmusbrug. Daarna kan gekozen ende bewegingen die lichaam en geest worden vooreen museum, een mooieten- ontspannen én versterken. Creatief bezig toonstelling of voor lekker winkelen. zijn kunt u bij de Zomeractiviteiten met De tweede excursie gaat naar de Alblas- en Loon op Zand met beekdalen, heide, vennen en zandverstuivingen. Daarna gaat in op de lekkere, maar niet altijd even ge zonde manier waarop onze moeders vroe ger kookten. met toelichting van Peter Année als u niet deelneemt aan de excursie naar de Al- blasserwaard. I - Diny\ I Jan v voor het s. notoren met HET WOORD IS AAN... ipgenomen 19). ere een ein- spaarloonre- ciaal fonds. Dit keer zijn er lezingen over de zin van en in het leven, over vriendschap en de boeiende gedachten die de filosoof Aris- toteles daarover nagelaten heeft en over de geschiedenis en de toekomst van de monarchie. Aan de hand van prachtige dia's leert een kunstkenner u naar schil derijen te kijken en te overdenken I waarom het ene schilderij je meer treft dan het andere. Wim Wester die al jaren aan het zomer- progrémma deelneemt, vond de meeste In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. De Seniorenwijzer twee weken in De Al voor de achtste keer biedt Volksuniversiteit Terra Nova in de zomerperiode een programma aan met inspirerende lezingen, creatieve en sportieve activiteiten én bijzondere excursies. De Zomeractiviteiten worden niet meer in juni juli gehou den, maar in augustus, omdat veel deelnemers daar de voorkeur aan geven. Nieuw is ook dat er geen vaststaande activiteitenpakketten meer worden aangeboden: de deelnemers kunnen nu zelf hun eigen programma samenstellen. iheid en een uitge- vangt een .temming - aan de Deltawerken. dam, de stad die dit jaar uitgeroepen is tot Wie niet meegaat naar Rotterdam, kan op culturele hoofdstad van Europa. Tijdens de video de bijzondere Deense film 'Festen' rondleiding door die stad wordt veel aan- bekijken, gevolgd door discussie onder dacht besteed aan de moderne architectuur leiding van Paul Overmeer. U kuntgenie- en aan andere bezienswaardigheden als ten van fragmenten uit opera's van Verdi Omdat ik had gemerkt dat er iets aan de hand was met mijn vakantiegeld van de AOW ben ik maar eens gaan vragen bij de Sociale Verzekeringsbank in Tilburg. Ik had namelijk de indruk dat we dit jaar bruto, dus vuil, minder vakantiegeld ont- het nieuwe belastingstelsel. Als ze ons bruto net zoveel hadden gegeven als vo rig jaar, dan hadden we dit jaar netto te veel overgehouden. Nu hebben ze ons bruto wat minder gegeven, maar netto zouden we allemaal iets meer over moe ten houden! Kort samengevat: we hebben bruto wat minder om netto iets meerte krijgen. Mocht dat bij u niet kloppen, dan kunt u reclame ren bij de Sociale Verzekeringsbank, schuin tegenover McDonald's op het Pi- usplein tegenover de Jan Aartestraat Jan van Groos ten in het programma opgenomen. Zo kunt u dit jaar een mini-computercursus van vier dagdelen volgen. Ze zijn heel geschikt voor beginners en spotgoedkoop, aldus Aley- dis. Als je alleen aan deze computercursus deel wilt nemen, dan kost dat zestig gulden Daarvoor kun je kennismaken met het tekstverwerkingsprogramma Word, leer je informatie opzoeken op internet en berich ten versturen via e-mail. Schrijf je in voor het hele programma, dan is deze cursus bij de prijs inbegrepen. U kunt zich ook inschrijven voor speciale fietstochten. Naarde Regte Heide waar uit leg gegeven wordt over de laatste ingrepen die zijn gedaan om het riviertje de Ley weer zijn natuurlijke stroomgebied terug te ge ven. En naar c' - waar u een uitgebreide rondleiding krijgt door deze weelderige plantentuin. Een an dere manier van actieve ontspanning is Tai vangen dan vorig jaar. Bij de S. V.B. werd ik erg vriendelijk te woord gestaan door een mevrouw die mij vertelde dat mijn in druk juist was. We hebben dit jaar bruto wat minder vakantiegeld van de AOW dan vorig jaar. Dat heeft te maken met De vijftigjarige KBO Den Bosch heeft als jubileumactiviteit een I verkenning van de bibliotheek op touw gezet in samenwerking I met de Bibliotheekcentrale. Ouderen kunnen gratis een intro- I ductie krijgen over de bibliotheek-nieuwe-stijl en het gebruik I van de nieuwe media. Ze kunnen ook deelnemen aan de ont- I wikkeling van literaire activiteiten. Bij de introductie wordt aandacht besteed aan de werkwijze met I de nieuwe catalogus en aan het gebruik van nieuwe media als I internet. Die uitleg kan zowel door ouderen als door jongeren I gegeven worden. Er zijn drie mogelijkheden om deel te nemen I aan literaire activiteiten. Voorlezen in de bibliotheek aan kinde- I ren, voorlezen aan ouderen in zorgcentra of informatie verza- I melen over Brabantse auteurs die lezingen verzorgen over ei- I gen werk. Wie interesse heeft voor een van deze activiteiten kan I contact opnemen met KBO Den Bosch, tel. 073-6444066. Senioren Soos 't Hazennest houdt op zondag 24 juni van 9.30 I tot 16.00 uur een rommelmarkt waarop waardevolle artikelen te I koop aangeboden worden die beschikbaar gesteld zijn door ou- I deren uit Tilburg Noord. De opbrengst komt geheel ten goede I aan het ouderenwerk van 't Hazennest. De entree kost 1,50. I Daarvoor krijgt u één consumptie gratis. Bij goed weer worden I de meubelen op het buitenterrein bij het KBO-gebouw aan het I Kreverplein 27 verkocht. De ANBO houdt op woensdag 20 juli om 14.00 uur een voor- I lichtingsmiddag over verantwoord medicijngebruik in samen- I werking met de GGD. Ook niet-leden zijn welkom. Koffie en thee I zijn gratis. De KBO-Berkel-Enschot nodigt 50-plussers uit Tilburg-Noord, I Udenhout en Berkel-Enschot uit om te komen rikken, jokeren en I bridgen in cultureel centrum 'de Schalm', Eikenbosch 1 in Ber- 1 kel-Enschot. Dit is een leuke manier om kennis met elkaar te I maken en om gezellig te kaarten. Wie interesse heeft kan zich I vóór 22 juli telefonisch aanmelden via tel. 5331128, tel. I 5334716 of tel. 5332957. Aan deelname zijn geen kosten ver- I bonden en koffie of thee bij binnenkomst zijn gratis. De overige consumpties zijn voor eigen rekening. Bij het Ouderenwerk 55+ 'De Reit' aan de Westertorenlaan 4 I wordt op donderdag 28 juni de laatste keer bingo van dit seizoen I gespeeld. Een kopje koffie of thee krijgt u gratis. Er worden tien I rondes gespeeld en een kaart kost vijf gulden. Bij elke ronde zijn I vijf prijzen te winnen. De zaal is open om 13.30 uur en de bingo I begint om 14.00 uur. Op de dinsdagen en donderdag in juni kunt u 's ochtends vanaf I 9.45 uur deelnemen aan mozaïekwerk met fimoklei bij Oude- I ren Trefpunt 55+ 't Sant in de Beneluxlaan 74. Op woensdag 20 juni kunt u daar bloemschikken. U moet dan wel I zelf een mandje, een schaartje en een mesje meenemen. Bloe- men kunt u ter plekke kopen. Het bloemschikken begint om 10 uur. I Steeds vaker wordt de KBO geconfronteerd met vragen van Ie- I den die betrekking hebben op consumentenzaken. In veel ge- I vallen gaat het om klachten over gebrekkige dienstverlening, I onduidelijke instructies en leveringsvoorwaarden, om woonge- I schillen of om andere conflicten. Omdat er ook een toenemend I aanbod is van diensten en producten die speciaal op ouderen I gericht zijn, biedt de KBO haar leden een op maat gemaakte I rechtsbijstandsverzekering aan. Deze 'KBO Rechtszeker Polis' I vormt een individuele aanvulling op de collectieve belangenbe- I hartiging van de KBO. Gezinsdekking, arbeidsconflicten, huis- I eigenarendekking en rechtsbijstand voor motorrijtuigen kunnen I worden uitgesloten. Op die manier wordt zo'n verzekering ook I financieel haalbaar voor gepensioneerde ouderen. De KBO kent ook een verzekering voor oudere automobilisten I waarbij elke leeftijdsgrens en elk verlies van opgebouwde no- I claimkorting is uitgesloten. Voor meer informatie kunt u contact I opnemen met Arno Heltzel, tel. 073-6123475. De nieuwe website van het Brabantse actieprogramma vitaal I Grijs, www.vitaalgrijs.nl, is sinds kort beschikbaar voor oudere I Brabanders met belangstelling voor alles wat zich rond Vitaal I Grijs afspeelt. Daarop is allerlei informatie te vinden over com- I puterprojecten voor en door ouderen, wonen en veiligheid en I 'ouderenproof gemeentelijk beleid. Die site bevat naast nieuws I en achtergronden ook een regelmatig terugkerende column I met de mening van een bekende Brabander. De rij wordt geo- I pend door gedeputeerde ouderenzorg drs. L. van Nistelrooij Deze KBO-afdeling is al geruime tijd op zoek naar een pening- I meester m/v. Het is de hoogste tijd dat deze belangrijke functie I ingevuld wordt. KBO-leden die iemand kennen die dit werk zou I kunnen en willen doen, worden verzocht contact op te nemen I met onze secretaris mevrouw Hoesen die bereikbaar is op tel. I 4563592. Ook niet-leden komen voor deze functie in aanmer- I king. Juni is al jaren de maand van het spannende boek. Boekhan- I dels en bibliotheken besteden extra aandacht aan detectives en I thrillers. Ook de Openbare Bibliotheek Tilburg doet hier aan I mee. Dit jaar is het motto: crime.nl. In vrijwel elke vestiging vindt I u een presentatie van met name Nederlandse thrillers. Behalve I Baantjer kunt u hierbij denken aan schrijvers als Henk Apothe- I ker, René AppelJef Geeraerts, Tomas Ross, Jacob Vis en vele I anderen. Zij doen qua spanningsopbouw en plot al lang niet I meer onder voor hun buitenlandse collega's. Naast Baantjer I worden steeds meer van deze schrijvers ook in Grote Letter uit- I gegeven. Bij de presentatie vindt u een keuzelijst met recente I titels, voorzien van commentaar. Er ligt ook een krant van de Te- I legraaf in de bibliotheek: 'Juni - de maand van het spannende I boek 2001'. Wilt u meer weten over de maand van het spannende boek? Kijk I dan op www.crime.nl. Dit kan ook in de bibliotheek bij u in de I buurt. Aleydis Overmeer organiseert deze we ken met groot enthousiasme. "Het valt op dat er erg veel senioren op afkomen'', zegt ze. Onder hen zijn veel alleenstaan den. Die kijken vaak op tegen de zomer maanden, omdat dan veel activiteiten stilliggen. Daarom vinden ze het gezellig in die periode samen met anderen activi teiten te ondernemen. "Waarom zou je in de zomermaanden thuis zitten niksen, als je mee kunt doen aan de activiteiten van Terra Nova", vindt mevrouw Van Beurden die alle zomerprogramma's van de Volksuniversiteit gevolgd heeft. De Zomeractiviteiten vinden in de laatste twee weken van augustus plaats, 's mor gens en 's middags. Tussen de middag kun je jezelf verwennen met een lekkere lunch tegen een redelijk bedrag. "Ieder een zou zichzelf zo'n zomercursus moe ten gunnen”, vindt Aleydis. "Het is een cadeautje voor jezelf.” Duur is het niet. Doorgemeentesubsidie kan de prijs laag gehouden worden. Wie intekent op het totale programma, inclusief excursies, betaalt 135 gulden. Betaal je vóór 1 juli dan kost het maar 120 gulden. Open leerweek In september gaat het gewone programma van Terra Nova weer draaien. Deze keer starten we niet met de traditionele open dag maar met een open leerweek. Van 3 tot 8 september kunt u gratis een hele week aan allerlei activiteiten meedoen. Een mooie gelegenheid om de docenten en het niveau van de activiteiten te leren kennen. Dan worden er ook weer actuele themamidda gen gehouden in Zorgcentrum Het Laar, in serviceflat De Duynsberg en bibliotheek Lyndacker in Noord. Wie meer informatie wil over de Zomeractiviteiten of zich wil in schrijven, kan de folder opvragen bij Terra Nova via tel. 5426269, via faxnr. 5437450 of via de E-mailvutiIb 1 @csnet.nL Ook het cursusoverzicht 2001/ 2002 kunt u op die manier aanvragen. i hoog- :he en voe- •verleg met laakt met I TOT T IANTHAT* Miweslwp Oitterwjk ÉL. centra om i lerhande onderwerpen. Bij dit initiatief op de apotheek dit materiaal verschaft. van de Brabantse GGD's is gekozen voor voorlichters die zelf de vijftig ge- Contact leggen passeerd zijn, want die weten het beste De bijeenkomst 'patiëntenrecht' is gericht wat er onder senioren leeft. op mondigheid bij de huisarts en in het Overleg ziekenhuis en de bijeenkomst 'Stilstaan Deze voorlichtingsbijeenkomsten van de Uit landelijk onderzoek is gebleken dat ou- bij bewegen' is vooral gericht op vallen in GGD worden gehouden in nauw overleg Horan interesse hebben voor een groot huis. Want door ongelukkige valpartijen met de aanvrager en ze zijn daardoor zeer onderwerpen die direct of indirect gebeuren de meeste ongelukken in huis, wisselend van samenstelling. Ze duren on- De activiteiten worden begeleid door vakmensen die veel weten over de on- 1 derwerpen waarover ze spreken"Oude ren zijn kritisch", zegt Aleydis. "Als do centen niet echt thuis zijn op het gebied waarover ze spreken, prikken de deelne- mers daar zo doorheen." De lezingen vinden dan ook veel aftrek. serwaard. Dat is een tocht waarbij allerlei landschapsvormen bekeken worden en Excursies van deskundige toelichting voorzien. Er De excursies zijn ieder jaar weer het meest wordt een bezoek gebracht aan het Bra- gewild. Het zijn aan steden en landschap- bantse deklandschap tussen Oisterwijk pen die de meeste mensen lang bijblijven. 1hQwQ Wim Wester herinnert zich de excursies vo rig jaar naar Delft en Antwerpen nog goed, wordt het turfwinningslandschap tussen Grandioos vond hij ze en perfect georgani- Moer en Waspik bekeken en tenslotte de seerd. Die excursies geven de deelnemers Alblasserwaard. Daar wordt vooral aan een echt vakantiegevoel. Er gezellig met el- dacht besteed aan de waterbeheersing: kaar op uit gaan en onderweg iets lekkers aan de molens op de Kinderdijk die daar drinken op een terrasje. Want ook dat hoort vroeger een belangrijke rol in speelden en de Cottage Tuin in Haaren, Aleydis Overmeer: "Lekker genieten van de Zomeractiviteiten. --FOTO: PETER LIGTENBERG litvoeren van is. Je houdt raagt zorg ïitscontroles ee in de lezingen vorig jaar de moeite waard: "Je leert elkaar snel kennen doordat je volop I de gelegenheid krijgt om vragen te stel len. Je kunt je eigen mening naar voren brengen en dat levert onderling veel dis cussie op." Volgens Mevrouw Van Beur den zijn de lezingen goed te volgen: "Je hoeft er echt geen hogere opleiding voor gevolgd te hebben," vindt zij. mt slapen. Erzijn ook een aantal onderwerpen bijeenkomst 'Sociale contacten' wordt van de grootte van de groep. Als in uw or als 'Liefde, intimiteit en seksualiteit' waar- met de deelnemers gepraat over het op- ganisatie belangstelling bestaat voor zo'n over het beste in een kleinere groep ge- bouwen van nieuwe contacten en vriend- gratis bijeenkomst neem dan contact op praat kan worden. Dat geldt ook voor een schappen. Vaak neem je wel voor om bij met het Steunpunt Gezondheidsvoorlich- onderwerp als urineverlies, omdat er nog een club te gaan, maar is de drempel ting 50+van de GGD, tel. 073-6404566. ?r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. Redactie: i ^-yvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries Redactieadres: t Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- I bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- I schijningsdatum. Sinds februari 1999 gaan gezondheids- staat om daarover te praten. In deze bij- voeren. Aan het eind van die bijeenkomst voorlichters van de GGD op aanvraag eenkomsten wordt informatie gegeven worden huiswerkopdrachten meegegeven naar ouderenbonden, vrouwenvereni- over de vergoeding voor verbandmateri-die kunnen helpen om daadwerkelijk stap- gingen, patiëntenorganisaties en zorg- aal die via de huisarts aangevraagd kan pen te ondernemen. De bijeenkomst 'Voe- centra om informatie te geven over al- worden en over de discrete manier waar- ding: 'De soep van mijn moeder'gsst deren interesse hebben voor een aantal c J------ J!- met hun lichamelijke en geestelijke ge- Ër wordt een video vertoond en er wordt geveer ander half uur. Het zijn levendige zondheid te maken hebben. Er kan geko- informatie gegeven over mogelijkheden presentaties waarbij de toehoorders actief zen worden uit een groot aantal onderwer- om te voorkomen dat u van de trap valt, betrokken worden door gebruik van vi- pen zoals aspecten van het ouder worden, uitglijdt in de badkamer of van het keu- deo's, stellingenspelen en ganzenbord- medicijngebruik, botontkalking en beter kentrapje valt en slecht terechtkomt. Inde spelen. De keuze van werkwijze hangt af

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 9