9® WIJZE Positie van ouderen verandert c Senioren moeten, in Tanzania blijven werken zolang als het kan IS Levensverhalen van vrouwen uit Same en Tilburg COLOFON Een lege plek invullen Kaarten en bingo Volksdansen Fietsen Lezing over ouder worden Revue voor senioren Voorlichting over dementie Museumweek voor ouderen WAO-beoordeling Bonte middag Beelden van Afrika ri li I I I I I I I rafter ?edaan als het r il i DONDERDAG 31 MEI 2001 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER 2001 - PAGINA 10 Echt oud ben je in Tanzania pas als je niet FOTO: WERKGROEP TANZANIA jrgt voor e meest ic over- idviseurs i advies, En neem ek mee. KL POSTSCRIPTUM <en met lassen. sen dakkapel laatsen tuinhuisje Op Festival Mundial in het Leijpark maken Tilburgers kennis met de cultuur en het leven in minder rijke landen. Daarom neemt deze Seniorenwijzer een kijkje in het leven van ouderen in Same, een district in het noordoosten van Tanzania. Tilburg heeft al vijftien jaar een stedenband met dit straatarme gebied, waar ouderen ge wend zijn zolang mogelijk in hun eigen onderhoud te voorzien. k Volgend jaar krijgen mensen die al drie jaar een uitkering hebben 1000 gulden meer. Het gaat om mensen in de bijstand, de WAO en de WW. Over men sen die al jaren moeten rondkomen van alleen A O W wordt zoals ge woonlijk gezwegen! men manieren om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Kleine projecten als het HET WOORD IS AAN... bij fragmenten uit dit boek voorgelezen wor den. Dit boek kost 19,50 en is te verkrijgen STRA p/a Vincentiusstraat 102, i, of Postbus 3078,5003 DB tel. 5839999. i opgestuurd worden naar het redac- rgse Koerier, Post- rg; tel. 5368805. )uur voor de ver in deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. smeester en aan met de bouwplannen: dat zij voor hun kleinkinderen moeten zor gen en het zware werk op de akkers op nieuw op zich moeten nemen. De nieuwe Vraagbaken en Informatie- winkels in de Tilburgse wijken zijn nuttig, begrijp ik uit het artikel in de vorige Seni orenwijzer. Ze zijn laagdrempelig, rede lijk dichtbij huis, en bieden vakkundige dienstverlening. Wie met vragen zit of een formulier moet invullen kan er te recht. Behalve als zo'n Vraagbaak gesloten is door ziekte van de medewerker, want meer kunt werken. De gemiddelde le vensverwachting is 47 jaar en maar drie procent van de bevolking is ouder dan 65 jaar. Maar dat betekent in Tanzania niet datje dan ophoudt met werken. De mees te ouderen tussen de 65 en 75 jaar moe ten blijven werken om zichzelf én hun fa milie te onderhouden. Ze werken op de akker en zorgen voor de kippen, de scha pen en de geiten. Pas als ze dat niet meer kunnen, vallen ze terug op hun familie. De meeste Tanzanianen leven van de op brengst van een klein stukje eigen grond. Arm zijn betekent in dit land niet genoeg te eten hebben of het schoolgeld voor de kin deren niet kunnen betalen. In de traditionele cultuur leefde een fami lie bij elkaar op één erf en elk lid had ver gaande verantwoordelijkheden voor kin deren, kleinkinderen, grootouders, nichten en neven, tantes en ooms. De kin dersterfte neemt af, maar de geboortecij fers blijven nog erg hoog. Afrikaanse vrou wen hebben veel kinderen nodig om water en brandhout te halen en om later voor de ouders én de grootouders te zorgen. De moderne tijd Ouderen werden in de traditionele sa menleving met veel respect behandeld omdat zij de taak hadden de tradities aan hun kinderen en kleinkinderen door te geven. Ze werden geraadpleegd door de stamhoofden bij problemen en bij activi teiten op allerlei gebieden. De oudere mannen namen de beslissingen over be langrijke aangelegenheden. Met die be slissing moesten ze het allemaal eens zijn en daarom duurden die vergaderin gen soms erg lang. De oudere vrouwen gaven de traditionele waarden en nor men door aan de jonge meisjes bij het be gin van de volwassenheid. Door de trek naar de steden is het leven in grote familieverbanden aan het ver minderen. De jongeren komen door hun opleidingen, de tv en moderne communi catiemiddelen met nieuwe ideeën in aan raking en hebben geen boodschap meer aan oude normen en waarden Daardoor gaat de speciale functie die de ouderen hadden bij het doorgeven van tradities en rituelen verloren en komen ze meer aan de zijlijn van de samenleving te staan. Ook de aids-epidemie is van grote in vloed op het leven van de ouderen. In sommige dorpen sterft een groot deel van de jongeren aan aids. Dat houdt niet alleen in dat de ouderen niet meer terug kunnen vallen op hun kinderen, maar ook dan is er geen goede vervang(st)er. Ook een probleem is dat de mensen die er werken nogal eens voor een 'normale' baan kiezen. Je kunt hen geen ongelijk geven, want de beloning in die nieuwe baan is meestal beter dan de maximaal 130 procent van het minimumloon die ze verdienen in de ID-baan (voorheen Mel- kert-baan) bij de Vraagbaak. Wethouder Jan Hamming (Welzijn en Wijkbeheer) noemt dat "een kinderziekte”; de politiek moet binnenkort volgens hem kiezen tussen "voor een dubbeltje op de eerste rang zitten of meer geld beschikbaar stellen." Als ik het goed begrijp is de keuze ech ter meer geld of opheffen van de Vraag baken, want met het spreekwoordelijke dubbeltje houd je blijkbaar de geschikte kracht niet vast. Dat was overigens vorig jaar september bij de officiële start van de Vraagbaken ook al te verwachten, gezien de booming economie. Dus had de Tilburgse politiek toen kunnen beslui ten om de Vraagbaakmedewerkers be ter te betalen. Want regeren is toch voor uitzien, nietwaar? tyfus veel voor. Vrouwen in een bergdorp in Same die acht kilometer moeten lopen om water te halen bij een bron in de bergen, hadden het plan opgezet een pijpleiding aan te leggen van die bron naar het dorp en een waterreservoir te maken in het dorp. Want water dragen is een zwaar en tijd rovend karwei dat door de vrouwen en de meisjes verricht wordt, leder gezin zou vijf gulden bijdragen om dit projectie kunnen bekostigen. Maar dit mooie plan mislukte door de extreme droogte van afgelopen drie jaar. Daardoor waren er geen land bouwoverschotten die op de markt ver kocht konden worden en dus ook geen geld voor dit project. Als alternatief zochten de vrouwen naar een donor die de 5800 gulden voor de aanleg van de pijpleiding wilde betalen. De Werkgroep Tanzania nam de taak op zich dit geld bij elkaar te brengen. Onder tussen verrichten de bewoners zelf de voorbereidende werkzaamheden door gleuven voor de pijpleidingen te graven. Centrum voor verzorging, verpleging en reactivering De Haze laar zoekt enthousiaste vrijwilligers. Als u één dagdeel of meer beschikbaar heeft (een ochtend,middag of een avond) en u wilt- die op een bijzondere manier invullen, neem dan contact op met de vrijwilligerscoördinator van De Hazelaar: tel. 4644100. Op zaterdag 23 juni deelt het promotieteam van De Hazelaar van 19 tot 20 uur folders uit om nieuwe vrijwilligers te trekken bij Al bert Heijn in de Jan Heijnstraat. Voor de laatste keer dit seizoen kunt terecht bij Ouderenwerk 55-plus 'De Reit' in de Westertorenlaan 4 om te kaarten en bin go te spelen. Op donderdag 7 juni is de laatste kaartmiddag. Dus kom nog een keer een kaartje leggen. U kunt kiezen tussen rikken, jokeren of hoogjassen. De toegang kost ƒ2,50. Op donderdag 28 juni is de laatste bingomiddag. We spelen tien ronden en een kaart kost vijftien gulden. Er is voor iedereen een prijsje. Beide middagen beginnen om 14.00 uur en u krijgt een kopje koffie of thee gratis. Op zondag 10 juni is er weer een volksdansinstuif voor 55-plus- sers in wijkcentrum De Baselaer in de Hoefstraat 175. Iedereen is van harte welkom. Van 11 tot 13 uur kunt u onder leiding van Netty Tönissen meedoen aan een internationaal dansprogram- ma. Entree 2,50. Op woensdag 6 juni is er voor fietsliefhebbers weer een leuke tocht uitgestippeld door Ouderentrefpunt 55+ 't Sant aan de Be- neluxlaan 74. De afstand is niet al te lang: ongeveer veertig ki lometer. We vertrekken stipt om 10 uur. Op woensdag 13 juni wordt er voor de laatste keer dit seizoen bingo gespeeld. Het zal dus wel gezellig druk worden en er zijn zoals altijd mooie prijzen te winnen. U kunt voor 7,50 een kaart voor 10 ronden kopen. Aanvang 10 uur. Op woensdag 13 juni houdt geriater Dr. Van der Veer,verbon den aan het TweeSteden Ziekenhuis een lezing over het wel en wee van het ouder worden. Deze lezing, georganiseerd door Senioren Tilburg Zuid-West vindt plaats in de kantine van Sport hal de Blaak, Grebbe 63 van 10 tot 12 uur. Iedere 55-plusser is welkom. De Gouden Mix is een groep van twintig senioren die in zorg centra entertainment brengt uit de jaren 1938-1948. Deze groep wil ouderen laten genieten van zang en toneel uit de periode waarin zijzelf jong waren. De repetities worden iedere vrijdag van 14 tot 16 uur gehouden en de contributie bedraagt tien gul den per maand. Voor meer informatie en voor opgave kunt u tel. 5344653 bellen. Donderdagmiddag 21 juni houdt de KBO samen met het project 'Wijzer Grijzer' een voorlichtingsbijeenkomst over dementie. Er wordt dan aandacht geschonken aan de vraag wat dementie is, hoe vaak het voorkomt en aan andere ziektebeelden die op de mentie lijken. Ook worden praktische tips gegeven over de om gang met dementerenden. Er is ruime gelegenheid voor het stellen van vragen en voor discussie. De voorlichting wordt ge geven door Elly van Stiphout van de Alzheimer Vereniging Ne derland. De bijeenkomst wordt gehouden in buurthuis Trouw- laan, Piet Heinstraat 3a van 14 tot 16 uur. Een groot aantal Brabantse musea houdt ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de KBO een speciale museumweek voor 55-plussers van 11 tot en met 16 juni. Die musea zijn tij dens de normale openstelling gratis toegankelijk voor 55-plus- sers. Gevraagd wordt een museumkaart of een andere legiti matie te tonen waaruit uw leeftijd is afte leiden. Deze dagen zijn bedoeld voor alle senioren. Wilt u meer informatie, bel dan 073- 6444066. Op woensdag 6 juni houdt het ombudsteam van het Missionair Servicecentrum, aan de Bredaseweg 204 (zij-ingang links) een voorlichtingsbijeenkomst over de WAO-beoordeling. Tijdens deze bijeenkomst komen de volgende onderwerpen aan de orde: wat is er veranderd aan het voortraject, hoe kunt u zich voorbereiden op de beoordeling, wat kan de uitslag van die be oordeling zijn en welke stappen kunt u dan nog ondernemen. Heeft u interesse en wilt u zeker zijn van een plaatsje, neem dan contact op met het ombudsteam, tel. 5801142. Het gemengde koor 'Resurrexit' brengt liedjes uit de jaren vijftig en zestig op de Brabantse Bonte middag op dinsdag 12 juni. Deze feestelijke bijeenkomst wordt gehouden in wijkcentrum de BaselaerHoefstraat 175. Kaartjes kosten in de voorverkoop drie gulden en vier gulden aan de zaal. Aanvang 14 uur. Wie zich een beeld wil vormen van het leven van mannen en vrouwen in Tanzania en Afrika kan daarvoor dichtbij terecht. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u enkele boeken over Tanzania en legio boeken over Afrika. Voor feitelijke informatie over Tanzania kunt u het boek met die titel van Nico Kussen- drager uit de Landenreeks van de Novib lezen. Maar u kunt ook in de encyclopedie 'Encarta' kijken. Deze is in elke bibliotheek te vinden op een gratis te raadplegen computer. Voor een toeristische rondleiding door Tanzania kunt u de vi deoband 'Tanzania' geproduceerd door Sacha Neghabat bekij ken. 'Beelden van Afrika' is een aanrader als u kennis wilt ne men van het hedendaagse leven daar. Het bevat tien verhalen over voorwerpen uit het dagelijkse leven in Zwart-Afrika. Het boek bevat veel kleurenfoto's. Meer foto's zijn te zien in 'Wie al leen loopt, raakt de weg kwijt'. Dit is een fotoboek over vrouwen in Afrika. De toelichtingen erbij bestaan uit passages uit de Afri kaanse literatuur. In 1992 was er in het Afrika Museum een ten toonstelling te zien over de ouder wordende mens in Afrika. De foto's waren gemaakt door Angèle Etoundi Essamba. Het boek bij die tentoonstelling heet 'Zij hebben de tijd aan hun zijde: ou der worden in Afrika'. De meeste beelden van mannen en vrou wen in Afrika zijn te vinden in de bibliotheek aan het Konings plein. opzetten van een moestuin, kippen houden Water en voedsel of een winkeltje runnen. Het bisdom geeft De voeding van ouderen is eenzijdig en cursussen om de ouderen bij het opzetten kennis over uitgebalanceerde voeding van die projecten te ondersteunen. Daar- ontbreekt. Er wordt veel graanpap gege- naast verleent het bisdom extra zorg aan ten, want er is te weinig voedsel beschik- vereenzaamde ouderen. baar waar voldoende eiwitten en vitami- Met de gezondheid van de ouderen is het nen in zitten. De laatste jaren is de niet best gesteld. Velen sterven bij gebrek algemene voedselvoorziening in dit dis- aan medische voorzieningen door diarree, trict sterk verslechterd doordat het er al malaria, koorts, darminfecties en longont- drie jaar lang bijna niet geregend heeft, steking. Als ouderen ziekten opdoen, is er Daardoor zijn de oogsten mislukt. De VN vaak geen dokter in de buurt. Dan moeten stuurt voedsel om de ergste nood te leni- ze te voet twintig of dertig kilometer over onverharde bergpaden om een ziekenhuis Ondersteuning Het bisdom Same biedt arme en vereen zaamde ouderen extra ondersteuning. Uit onderzoek naar de leefsituatie van oude ren bleek namelijk dat ouderen die geen onderdak bij familie kunnen vinden soms bij de dieren in de stal moeten leven. Om vereenzaming en bittere armoede te voor komen, heeft het bisdom groepen opgezet voor ouderen om hun problemen maande lijks samen te bespreken. Ze zoeken sa- Een klein handeltje om in je inkomen te voorzien. gen. Dat voedsel, vooral maïs, wordt door het bisdom gedistribueerd. te bereiken. Daarom is het belangrijk dat er Het meest urgente probleem is het ge in de dorpen medische hulpposten worden brek aan schoon en veilig drinkwater, opgericht waar artsen en verpleegkundi- Door de aanhoudende droogte van de af- gen hulp kunnen bieden. De solidariteit on- gelopen jaren is er per gezin vaak maar der de dorpelingen is gelukkig groot. Ze wil- veertig liter water per gezin beschikbaar len allemaal meebouwen aan zo'n om te drinken, te koken en te wassen, hulppost. Het probleem is echter dat er Naar Nederlandse begrippen is dat ont- vaak niet genoeg geld is voor de benodig- zettend weinig, want wij gebruiken per de materialen. De Tilburgse Werkgroep dag 135 liter water. Niet per gezin, maar Tanzania heeft financiële ondersteuning per persoon. Door een tekort aan schoon bij dit project geboden. drinkwater komen ziektes als diarree en Tijdens het slotweekend van Festival Josephina Chamanga (78): "Ik ben het Mundial in het Leijpark op 16 en 17 juni enige overgebleven kind van mijn ouders. is de Werkgroep Tanzania met informa- Mijn broers overleden toen ze nog klein tie over de genoemde projecten aanwe- waren. Ze waren nog geen vier jaar... In zig. Ook is er een fototentoonstelling mijn stam waren inwijdingsriten verplicht over vrouwen daar en hier. Die werd op- voor alle meisjes die in de puberteit kwa- gezet naar aanleiding van het boek 'De men. Wij leerden er onder meer nederig- kracht van vrouwen' dat dit jaar door de heid in het huwelijksleven en hoe gehei- werkgroep werd uitgebracht. men binnen het gezin te bewaren. Ook werden we op onze maagdelijkheid on- Het is een boek met levensverhalen van derzocht... Na de geboorte van een baby vrouwen uit Same en uit Tilburg waarin ver- mag de man, uit angst voor een nieuwe schillen én overeenkomsten naar voren ko- zwangerschap geen seks hebben met men. Enkele citaten uit dit boek: zijn vrouw tot het kind groot genoeg is om Mwajuma Athumani (61"Ik ging maar tot water voor zijn ouders te halen. In die tus- en met de vierde klas naar school, want sentijd mag de man een seksuele relatie mijn moeder zag er niets in mij nog langer hebben met een andere vrouw.Omdat ik onderwijs te laten volgen... Toen ik op de oud ben, neem ik alleen als toehoorster dag van de huwelijksplechtigheid bijde wo- deel aan de bewustwordingscursussen. ning van mijn man aankwam, overhandig- Maar ik ben wel met verschillende vrou- de mijn schoonmoeder mij de volgende wen bij de tuinbouwgroep gegaan. Mijn werktuigen: een schoffel, een kapmes en man moedigt me daartoe aan, omdat ik zo Josephina Chamanga een bijl om hout te hakken... Ik ben op ge- in aanraking kom met nieuwe, construe- foto: werkgroep Tanzania vorderde leeftijd. Net als iedere alleen- tieveideeën." staande Afrikaanse vrouw heb ik al mijn hoop gevestigd op mijn kinderen. Godzij- De opbrengst van het boek gaat het water- dank heb ik in ieder geval nog twee kinde- project in Same. Er wordt ook een presenta- op het festival, bij de Tilburgse boekhandels ren waarop ik kan terugvallen.tie gehouden over Vrouwen en Water, waar- en bij de wereldwinkels in Tilburg en Goirle. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. ie wet bestuurs- belang rechtst- trokken, hiertegen 1 bezwaarschrift ïbeuren binnen zes Burgemeester en ebben verzonden, men dan te richten h)7odLHm%r waarschrift schorst of vergunning niet Redactie - DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries Redactieadres I Seniorenwijzer, - 5038 SR Tilburg, Tilburg; tei- Kopij kan i I tie-adres of naar De Tilburg^ bus 10001, 5000JA Tilburg; ti I Deadline: donderdag 12.00i I schijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 11