6© IMB w w iri I Vraagbaken en informatiewinkels bieden bruikbare hulp Wa Voo Bruikbaar basispakket, maar ook nog wat kinderziektes Belastingproblemen bij gescheiden betaling COLOFON Huiselijk geweld Rommelmarkt Overbelaste mantelzorgers Eetpunt voor senioren Bewegingslos allochtone ouderen Bekkentherapie Digitaal voor late beginners L r il I I I I ri li I I I r- - iat i r* "TB DE TILBURGS DE TILBURGSE KOERIER -DONDERDAG 17 MEI 2001 - PAGINA 12 het project J.J. POSTSCRIPTUM ed w sstel Te, Stadsdei Bereil Stadsdei Wonei Informatiewinkel Zuid Don Sartostraat 2 Vanaf 5 juni nieuw adres: Pater van den Elsenplein 107 Ma/vrij: 9.00-12.00 uur Vraagbaak Koningshaven Fatimastraat 24-02 Ma/do: 14.00-17.oo uur Vrij: 9.00-12.00 uur Di en wo: 19.00 uur -21.00 uur Vraagbaak Oud-Zuid Piet Heinstraat 3a Ma/vrij: 9.00-12.00 uur De gemeente Tilburg wil de gokver- l slaving in de horeca aanpak- k ken. De gemeente Tilburg laat de Zomertraktaties sponsoren door Holland Casino. Dat is nou M Tilburgse logica! Knelpunten Ria van de Haterd, die als coördinator van Informatiewinkel Oud-Noord Hasseltstraat 256 Ma/vrij: 14.00-17.00 uur Vraagbaak Oud-Noord-Oost Hoefstraat 175 Ma/vrij: 9.00-12.00 uur Vraagbaak Zuid Op dit moment niet geopend Don Sartostraat 2 Vanaf 5 juni nieuw adres: Pater van den Elsenplein 107 Ma/vrij: 14.00-17.00 uur de Smeetskring gemaakt worden of kan een huisbezoek geregeld worden als dat De gemeent voor Tilbun jaren in uw hoek? Zijn t voor vervar Stad sp rog r; Stadsdeel h Stokhassel kernen Berl Ook de buit Tilburg No< maatregele Informatiewinkel Noord Brucknerlaan 20a Ma: 13.00-18.00 uur Di/do: 9.00-18.00 uur Vrij: 9.00-20.00 uur Informatiewinkel West Beneluxlaan 74 Ma/vrij: 9.00-12.00 uur Vraagbaak Heyhoef Vanaf september geopend: Kerkenbosplaats 1 Ma/vrij: 14.00-17.00 uur Vraagbaak De Nieuwe Stede Capucijnenstraat 156 Ma/do: 9.30-12.30 uur Wo: 18.00-21.00 uur HET WOORD IS AAN... kan dat tot problemen leiden. Het is verstandig er rekening mee te houden dat u aan het eind van het jaar te weinig betaalde belasting moet bijbetalen. Vanaf september 2000 zijn er in Tilburg zes vraagbaken en vier informatiewinkels waarvan sommige al langer functioneerden. Deze informatiepunten bieden een basispakket aan informatie. U kunt er met veel vragen terecht en zonodig wordt u doorverwezen naar andere organisaties. De dienstverlening is gratis en de klan ten zijn doorgaans heel tevreden. Maar sommige vraagbaken moeten af en toe sluiten wegens ziekte van medewerkers. Wethouder Hamming vindt dat daar een oplossing voor gezocht moet worden. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Als oudere een ziekbed meemaken van een ernstig zieke is een hele ervaring. En dan ook nog van iemand die alleen woont. Hoe moet dat toch georgani seerd worden, vraag ik me af. Familie, vrienden, buren? Eén ding is me heel duidelijk geworden. Als de zieke echt achteruit gaat, zorgt de terminale thuis- Wijkprofiel Per gebied w fiel opgestel waar de kans gebieden hc, Vijf gebied) Het Voorlopi vijf gebieder gebied staat jaren wordei zorg voorde lichamelijke verzorging. Die bekwame hulp is voor de zieke iedere dag weer een steun. Zelfs drie keer per dag of meer komt er een verpleegster. En 's avonds nog eens in bad ter verlich ting van onrust en spanning. Kleine sug gesties die met de huisarts besproken worden, de zieke die zich verwend voelt Vraagbaken zijn voortgekomen uit vrij willigerswerk dat erop gericht was oude ren, gehandicapten en WAO'ers de hel pende hand te bieden. Ze onderscheiden zich van de informatiewinkels doordat ze buurtgericht zijn en zich vooral richten op vragen over uitkeringen en allerlei rege lingen. De informatiewinkels zijn wijkge richt en houden zich vooral bezig met vragen over wonen, welzijn en zorg. Bei de soorten informatiepunten bieden het zelfde basispakket aan hulp en informa tie en ze leveren maatwerk door in te gaan op specifieke vragen en problemen van hun klanten. Doorpraten "Soms beginnen bezoekers eerst over kleinigheden als losliggende stoepte gels, maar als je wat verder doorpraat blijkt dat ze eigenlijk voor dieperliggende problemen komen”, zegt Marian. Dat door een schoon bed en door de verzor ging. Er is goed contact met degene die in huis zorgt voor de regeling van be zoek, boodschappen, maaltijden, de was, enzovoort en een gezinsverzorg- ster komt enkele uren per week het hoognodige poetsen. In de krant en op de tv komt er zo vaak kritiek op de thuiszorgorganisaties. Nu heb ik een heel goede ervaring en ik ver trouw erop dat indien nodig terminale hulp door de thuiszorg heel goed en zorgzaam gegeven wordt. De thuiszorg kiest in ieder geval voor het geven van goede terminale zorg. Er rust nog steeds een taboe op huiselijk geweld, het meest voorkomende geweldsmisdrijf in Nederland. 45 procent van de Nederlandse samenleving is daar zelf ooit slachtoffer van ge worden en het gaat dan niet om incidenten. Een kwart van de bevolking heeft zelfs te maken met steeds terugkerend huise lijk geweld. De Werkgroep Mensenrechten wil het taboe dat rust op huiselijk geweld verbreken. Door de werkgroep Mensen rechten wordt op 17 mei om 20.00 uur bij Emancipatiecentrum Feniks aan het Wilhelminapark 55 aan de orde gesteld wat huiselijk geweld doet met de slachtoffers en wat zijzelf aan deze situatie kunnen veranderen. De aanwezigen krijgen de moge lijkheid om via uit het leven gegrepen scènes aan te geven hoe voorkomen kan worden hoe zo'n situatie uit de hand loopt. Fe niks en de Blauwe Maan (voorheen Vrouwen tegen Seksueel Geweld) hebben deze bijeenkomst georganiseerd en bieden belangstellenden, vrouwen én mannen, de gelegenheid aan deze gratis bijeenkomst deel te nemen. II kunt zich opgeven bij Feniks. Tel. 5421896. KBO 't Goirke houdt op 26 mei in de Paperclip, Oude Kapel straat 25 van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt. De entree kost één gulden. Als mantelzorgers de hulp niet meer aankunnen, kan dat leiden tot verwaarlozing en geweld. Uit onderzoek van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn, NIZW, blijkt dat mantelzorgers dan niet snel genoeg professionele zorg inschakelen. Het NIZW ontving begin deze maand 200.000 gulden voor Voorkoming van ouderenmishandeling' van het Nationaal Fonds Ouderenhulp dat elk jaar zomerzegels te koop aanbiedt en van de Stichting Sluyterman van Loo. Met dit geld zal onder zoek verricht worden. Die onderzoeksresultaten worden ge bruikt om het publiek beter voor te lichten over ontsporingen van mantelzorg. Wilt u hier meer over weten of hebt u behoefte aan ondersteu ning dan kunt bellen met het Steunpunt Mantelzorg tel. 013- 5837826. Als u niet graag alleen eet, moeite krijgt met koken of met het doen van zware boodschappen, dan kunt u van maandag tot en met vrijdag om 12.00 uur deelnemen aan de maaltijd in het Tref- punt voor Ouderen, Koningsplein 251De maaltijd bestaat uit soep, hoofdgerecht en een toetje en kost negen gulden. Van te voren kunt u opgeven wat u wilt eten. Wilt u meer informatie of wilt u zich laten inschrijven, bel dan tel. 5420513. In dit Trefpunt voor Ouderen kunnen senioren gezamenlijk een maaltijd gebruiken, maar zij kunnen er ook komen om elkaar te ontmoeten voor een kop koffie en een praatje of om deel te ne men aan allerlei activiteiten. U kunt er sjoelen, bingo, rikken en koersbal en er is ook ruimte voor nieuwe activiteiten. Af en toe wordt een spelletjesmiddag gehouden. Het Trefpunt is op zoek naar vrijwilligers die zin hebben om de activiteiten te begelei den. Daarvoor kunt u zich aanmelden bij Hellen Tonglet. Tel. 5423198. Weinig allochtone ouderen nemen deel aan 'Meer Bewegen voor Ouderen'. De drempel is blijkbaar erg hoog. Daarom is Bots gestart met het project 'Gezond bewegen voor allochtone ouderen'. Er wordt nu gezocht naar lesgevers uit eigen land en taalgebied die deze groep les willen geven. Voor enthousiaste lingen die het leuk vinden om bewegingsactiviteiten te begelei den, bestaat de mogelijkheid daarvoor een opleiding te volgen. Als u daar belangstelling voor heeft, kunt u zich via tel. 5352625 opgeven voor de informatiemiddag die op 15 mei om 13.30 uur gehouden worden in de Willem Il-straat 23. Het eerste deel van deze opstapcursus bestaat uit 18 bijeen komsten. Daarna kunt u al aan de slag als groepsassistent. Het tweede deel van de cursus kan met een certificaat 'Groeps-be- wegingsassistent voor ouderen' afgerond worden in december 2002. Dan kunt u zelfstandig aan de slag met allochtone oude ren. Deze opstapcursus kost 250 gulden en wordt afhankelijk van de inschrijvingen in Tilburg of in Eindhoven gehouden. VIDO, Vrouwen in de Overgang, nodigt vrouwen tussen de 40 en de 60 jaar uit om op woensdag 23 mei een thema-ochtend over bekkentherapie bij té wonen. Dan komt bekkentherapeute Jet Lampe uitleggen hoe u om kunt gaan met lichte klachten van de bekkenbodem. Ze leert u oefeningen waar u direct mee aan de slag kunt gaan. Het is handig om gemakkelijke kleding te dra gen en eventueel een handdoek mee te nemen. Deze gratis bij eenkomst wordt van 9.15 tot 12.00 gehouden in wijkgebouw Lo- ven/Besterd in de Koestraat 164, ingang Park de Horion. zo luidt de titel van het boek van Mike Ackermans. Dat is een van de vele boeken in de Openbare Bibliotheek Tilburg over computers. Het is geschikt als eerste kennismaking met com puters en nieuwe media en het is verschenen in 'Het vervolg', een serie boeken speciaal voor jonge ouderen. In dit boek komt een aantal ouderen aan het woord over hun ervaringen met computers, e-mail en internet. Wilt u daarna zelf aan de slag en heeft u een computer om op te oefenen, dan zijn de zelfstudieboeken van Addo Stuur aan te bevelen. Recent zijn van zijn hand verschenen: 'Windows 98 voor senioren' en 'Internet en e-mail voor senioren'. Hierin wordt alles stap-voor-stap uitgelegd. Al doende achter de pc leert u steeds meer mogelijkheden van de computer gebruiken. Voor deel zijn de duidelijke letter en opmaak. Als het grote formaat u afschrikt, kunt u beter beginnen met het cursusmateriaal uitgegeven door de Unie KBO. Dit zijn 'Cursis tenboek ouderen en internet' en 'Ouderen achter de pc'. Heeft u zelf geen computer maar zou u wel graag willen leren hoe u iets opzoekt op Internet, zodat u bijvoorbeeld in de biblio theek even op www. kunt kijken? Dan is de cursus 'Internetin- structie voor 55+' van de Openbare Bibliotheek Tilburg wellicht een aanrader. Op 6 juni a.s. gaat deze cursus van start in bibli otheek Lyndacker (Wagnerplein). Meer informatie kunt u krij gen in alle vestigingen bij de inlichtingenbureaus. Heeft u wel zelf een computer, dan is het leuk om te weten dat de Openbare Bibliotheek deze maand een aanbieding heeft. Elke tweede CD'Rom kunt u lenen voor half geld en er geldt een langere uitleentermijn. Laat digitaal beginnen? Het kan in de bibliotheek. kunnen opvoedingsproblemen zijn, proble men in hun relatie of gebrek aan contacten. "Soms kan ik daar zelf iets aan doen", aldus De Weijer. "Voor een oudere man die be hoefte had aan meer contacten heb ik di rect een afspraak kunnen regelen in een zorgcentrum waar hij vrijwilligerswerk kon gaan doen." Vragen die ze niet direct op kan lossen, verwijst ze door naar het buurt- maatschappelijk werk, de ouderenadvi seur of naar de adviseur van de woning corporatie. Dat vraagbaak Oud-Zuid goed loopt, komt ook doordat hij ingebed is een netwerk van hulpverleners die nauw met elkaar samen werken. De buurtconciërge, de wijkagent en het maatschappelijk werk verwijzen door naar de vraagbaak en Marian heeft goede contacten opgebouwd met instan ties in de stad. "Het is ook van belang dat buurtbewoners steeds hetzelfde gezicht zien", zegt Marian. "Als een vraagbaak moet sluiten omdat de medewerker lang ziek is, moet het vertrouwen opnieuw op gebouwd worden." In het Voorlc maatregelen te kunnen zc eigenlijk een hebben bijvc terreinen, or ruimte, mille Kinderziekte Wethouder Jan Hamming vindt dat de in formatiewinkels en de vraagbaken goed draaien. "Er zitten een aantal kanjers bij de vraagbaken", zegt Hamming. "Maar door het aantrekken van de arbeidsmarkt worden goede krachten aan het ID-be- stand onttrokken doordat ze een baan krijgen. Op dit moment is er te weinig aan bod om de vraagbaken van goede krach ten te voorzien." Hamming beschouwt dat echter als een kinderziekte. "Als we binnenkort de resultaten van het afgelo pen half jaar evalueren, komt het punt van de personele bezetting en van de ziekte- vervanging bij de vraagbaken zeker op tafel", veronderstelt de wethouder. "Het woord is dan aan de politiek. Die moet kie zen of ze voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten of dat ze meer geld voor het personeel van de vraagbaken beschik baar wil stellen." Vraagbaak Oud-Zuid Deze vraagbaak in buurtcentrum Trouw- laan krijgt veel verzoeken om hulp bij het invullen van formulieren. Dat zijn vooral formulieren voorsubjectsubsidie, studie- kosten-financiering, bijzondere bijstand en kwijtschelding van gemeentebelastin gen. "Voorde meeste buurtbewoners die hier komen is de ambtelijke taal in die for mulieren te moeilijk”, zegt Marian de We ijer die deze vraagbaak runt. Ze geeft daarom vaak een lijstje mee waarop staat welke paperassen meegebracht moeten worden om het formulier in te kunnen vullen. Ze heeft niet alleen deze formulieren in voorraad, maar ook infor matiefolders over allerlei stedelijke in stanties. Er komen erg veel ouderen bij de vraag baak. Naar schatting de helft van de klan ten is boven de 65. Zij hebben vooral vra gen over deeltaxi, thuiszorg en AOW. "Veel ouderen hebben er nog steeds moeite mee om subjectsubsidie of bij zondere bijstand aan te vragen”, zegt Marian. "Zij hebben het gevoel dat ze dan hun hand op moeten houden." Maar het zijn wettelijke regelingen waar iedereen recht op heeft, vindt Marian en dat zegt ze ook tegen de klanten die van deze gratis hulp gebruik maken. De vraagbaak heeft een eigen ruimte waar iedereen met vra gen aan kan komen. "Niemand weet wat hier besproken wordt of met welke vra gen iemand komt", zegt Marian. Dat is vooral in buurten waar iedereen elkaar kent van belang. ken uitgerust zijn met ID-krachten, (de voormalige Melkert-banen). de vraagbaken en de informatiewinkels in De medewerkers van de informatiewin- dienst is van De Twern, geeft aan dat slui- kels én van de vraagbaken hebben edi ting van de vraagbaken door ziekte van de ter een intensieve cursus gevolgd zodat medewerker inderdaad een belangrijk ze goed toegerust zijn voor dit werk", ver- knelpunt is. Voor de medewerkers van de zekert Van de Harterd. "Zowel de infor- vraagbaken kan namelijk geen vervanger matiewinkels als de vraagbaken zijn ingeschakeld worden, omdat de vraagba- daardoor verzekerd van een goede Voor allerlei vragen kunt u bij de medewerkster van de Vraagbaak terecht. FOTO: PETER LIGTENBERG dienstverlening. Het vertrouwen van de instanties die met deze informatiepunten samenwerken, ontwikkelt zich in de goe de richting", vindt Ria van de Haterd. "Vooral als ze merken dat deze mede werkers goed werk leveren." AOW en pensioengelden werden meestal vanuit één instantie overgemaakt. Dat 'reserve' achter de hand te houden voor bij gaat veranderen. Als dat per 1 juli door verschillende instanties gedaan wordt, betaling aan het eind van het jaar. U kunt wellicht berekenen hoe groot dat bedrag zal zijn, maar u kunt ook advies in- Door die veranderde uitbetaling kan het taling voor te weinig betaalde belasting, winnen bij de Smeetskring, die gratis be- zijn dat u in een andere belastingschijf valt. Als u daar geen rekening mee houdt, kan lastingadvies verstrekt. Via tel. 4677797 Dan ziet het er aanvankelijk naar uit dat u dat een onverwachte tegenvaller zijn. Als kan een afspraak voor het spreekuur van minder belasting hoeft te betalen. Maar de per 1 juli uw AOW en pensioengelden i,™ belastingdienst telt naderhand die inkom- door verschillende instanties uitgekeerd sten bij elkaar op en vraagt achteraf bijbe- worden, kan het verstandig zijn om een nodig is. Uw mening Het Stadsprc zeggen wat 2 Stadsprograi een goed ide De gemeente gemeente he inspraakbud kunt u meed ook van de s De woninge je merken d de leidingei belangrijk Tilburg. Da plannen vo< - In de wijke en Het Zand al de eerste i voerd die vo wijk(ontwikl - Voor de wij start een wij ook hier een voeren. - De start vai fietstunnel c verlengde v< gepland in 2 ontbrekende Blaakroute, i en doorloop terrein Kraai zijn. In de wijk 2 begonnen m van de riolei groenvoorzi dertig-kilom uitvoering h in 2003. - Op bedrijvi start in 2002 een pakket t - In Reeshof gepland. Bij een bewaakt Hiervoor wo jaren planne uitgevoerd. - Vooruitlop heringericht deel van De andere prob baar wordt. -Tot slot is i het beheer e Reeshof, wa punt op de a I De Seniorenwij. I twee weken in L Redactie - Dinyvan Bladel- Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries rijzer verschijnt eenmaal in de I t De Tilburgse Koerier. Redactieadres J Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102. I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- I bus 10001, 5000JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde ver- I schijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 12