W I Senioren overwinnen hun computervrees zt imini gei lü Huisartsenpost alleen voor spoedgevallen buiten kantoortijd r Internetten en e-mailen om contact te leggen en om bij te blijven sar 0900 322 22 22 Eerst bellen, dan komen! COLOFON NGS ibituerlings.nl 'OnsHermekie' Subjectsubsidie Excursie Brouwerijen Volksdansen Rommelmarkt Verouderingsonderzoek Maria in de bibliotheek Nieuwe Jeu de Boulesbanen Wonen plus ri li r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I I I I I I I I Bi S.’SSSK”-1 len gedaan als het ediend. il El 2001 PAGINA 14 ■DONDERDAG 3 MEI 2001 PAGINA 15 DE TILBURGSE KOERIER Op 9 april is de Huisartsenpost Tilburg gestart. Voortaan is er dus één centraal advies of er wordt aar! Wat zijn we toch blij met de deeltaxi. Een Bennie Blij POSTSCRIPTUM stijden matiecentrum ERREKIJKERS BODEMPRIJZEN 5 MOET WEG! vroegen het de begeleiders en de cur sisten van Seniorweb. De discussie over de Heuvel steekt de kop weer op. Moet de Heuvel k dicht blijven voor auto 'sof moet L alles weer vrij kunnen parke- ren Wat de beslissing ook zal Ik zijn, er is één troost. Het kan er nooit ongezelliger van worden dan het nu al is! van Seniorweb in de Ypelaer geen computercursussen zijn, wordt die ruimte gebruikt als een oefenplek waar iedereen wel kom is. In mei worden de eerste trapveldjes in gebruik genomen. Wilt u meer informatie over de cursussen van SeniorWeb of wilt u zich opgeven voor één van de cursussen, bel dan tel. 5424187. Muisproblemen Jan Scheff die ook cursussen van Seni orweb in Esbeek begeleidt, laat de deel- Trapveldjes De gemeente wil senioren in de gelegenheid stellen meer ver- !-use camera ts van ƒ22,95 or ƒ14,99 10 stuks, op=op! HET WOORD IS AAN... huisartsen uit Tilburg en omgeving samen. van 13.00 tot 18.00 met donderdag van m vrijdag van 13.00 -Enschot van 13.00 tot 18.00 .Xijd°angdevranaiVoS adres voor huisartsenhulp buiten kantoortijd. Deze post is bestemd voor alle pa tiënten uit Tilburg, Berkel-Enschot, Gilze, Moergestel, Oisterwijk, Riel en Udenhout. Als u 's avonds, 's nachts, in weekenden of hebt, kunt u het centrale telefoonnummer op officiële feestdagen dringend hulp van van de huisartsenpost bellen: 0900 322 noodapparatuur bij zich. Samen aan de computer werken is ook gezellig. FOTO: GERRIE PETERS Een paar weken geleden heeft de gemeente extra subsidie be- schikbaar gesteld aan zorgcentra en ouderenorganisatie om ook trouwd te raken met computers, internetten en e-mailen. Daar- daar het oefenen met computers mogelijk te maken. enW akkoord gegaan iingen van bouw- 15 verwijderen colovi- /11/01) 11 colovinyltegels 133/11/01) aanbouw an varkensstal veranderen van bank- 13/01) i in het ge bouw van de Thuiszorg aan de Lage Witsie- baan 2a (om de hoek van de Ringbaan West, Cursussen Bij de beginnerscursus leren cursisten de verschillende mogelijkheden van de computer kennen. Ze leren programma's opstarten en afsluiten, ze snuffelen wat rond op internet, maken een simpele tekst en versturen hun eerste e-mailtje (een bericht dat je verstuurt via de com- De gemeente biedt ouderen de gele genheid om op verschillende plaatsen in de stad kennis te maken met de mo gelijkheden van het computertijd perk. Op verschillende plaatsen in de stad kunt u binnenkort oefenen met de computer. Maar wat heb je daar nu aan in het gewone dagelijkse leven? We nemers stap voor stap wennen. Er kan weinig mis gaan, verze kert Jan hen altijd, want veel ouderen zijn bang dat het apparaat kapot gaat, als ze fouten maken. Hij laat het soms expres fout gaan, zodat ze zien dat het geen kwaad kan. Als de computer vastloopt, zet je gewoon het apparaat uit, is zijn simpele en ge ruststellende advies. Ouderen hebben vaak ook moeite met de muis. Dat apparaatje waarmee je van de ene kant naar de kant van het scherm kunt gaan, vereist een goede oog-handcoördinatie en vraagt wat oefe ning. Ook het dubbel-klikken gaat ouderen moeilijker af dan jon geren. Als hij les geeft, gaat Jan vaak rustig even naast hen zitten om in simpele woorden uitleg te geven en samen even te oefe nen. Dat werkt het beste is zijn ervaring. De begeleiders van Se niorWeb weten uit ervaring dat het belangrijk is tijd te nemen om ouderen de eerste beginselen te leren. Ze geven rustig en vrien delijk uitleg en vinden het geen punt als je het desnoods vijf keer fout doet. Iedereen kan in eigen tempo aan het werk gaan. Als de cursisten thuis met de computer oefenen en niet verder kunnen, mogen ze de helpdesk van SeniorWeb bellen. Via dat telefoon nummer krijgen ze advies waarmee ze weer verder kunnen. was, heb ik gebeld. Een meisje vertelde me dat ik de rit geannuleerd had. Toen ik dat ontkende, zei ze: "U denkt toch zeker niet dat wij dat doen?" Nee, dat gebeurt zeker vanzelf! Na ongeveer twee uur wachten en vele telefonische toezeggin gen in de zin van: er komt er zo een aan, de chauffeur die u komt halen, is net in zijn auto gestapt, kwam er tegen half twaalf eindelijk een chauffeur die me ver telde dat we nog even iemand anders op moesten halen. Om uit je vel te springen. Als je al geen handicap had, zou je er een van krijgen. een afspraak geregeld voor het spreekuur. Bij patiënten die direct hulp nodig hebben komt de rondrijdende huisarts op huisbezoek. Die rijdt in een gele ambulance auto met chauffeur en heeft wachtkamer. Deze huisartsenhulp valt ge woon onder uw verzekering. Patiënten die niet zelf naar de Huisartsenpost kunnen ko men, kunnen worden opgehaald door een taxi. Met de taxibedrijven zijn afspraken ge maakt dat er in die gevallen tegen geredu ceerd tarief-gereden wordt. In het pand is ook een apotheek gevestigd waar via spoedre- cepten medicijnen verkrijgbaar zijn. Hettele- foonnummervan die apotheek is:09002357323. Snel en efficiënt De Huisartsenpost is in het paasweekend gestart en draait nu snel en efficiënt. In de weekenden worden per dag zo'n 400 pa tiënten geholpen en door de week zijn dat ongeveer 180 patiënten per avond/nacht. Het is echter nog niet voor iedereen duide lijk dat de Huisartsenpost geen nieuwe hulpdienst is waar men met allerlei klach ten en vragen terecht kan. De Huisartsen post is alleen bedoeld voor dringende ge vallen die niet kunnen wachten tot de volgende ochtendtot na het weekend of tot na de feestdagen. Het oudste seniorenorkestje van Tilburg (en omstreken?) dat zoveel bejaarden en gehandicapten een plezierige muzikale middag bezorgt, heeft door natuurlijke omstandigheden die be grijpelijk zijn bij een seniorenorkest, nog plaats voor enkele ge zellige muzikanten die trompet, trombone, saxofoon of klarinet spelen. Wie komt ons orkest aanvullen? Wij repeteren op vrij dagmiddag. Er wordt geen contributie gevraagd. Voor meer in lichtingen of om u op te geven, kunt u bellen naar 013-5433104. Omdat de meeste politieke partijen bezwaar maakten tegen af schaffing van de subjectsubsidie heeft het College van B en W besloten deze voorziening niet af te schaffen. Dat houdt in dat 65-plussers die voor deze regeling in aanmerking komen deze bijdrage van 250 gulden in 2002 en de daarop volgende jaren kunnen blijven aanvragen. Van dat geld kunt u krant of tijd schrift, sportvereniging, een cursus of telefoonkosten betalen. De folder over de subjectsubsidie is verkrijgbaar bij het ge meentelijk informatiecentrum, bij de vraagbakens of de stads winkels en bij het kantoor van Sociale Zaken aan het Konings plein. Op woensdag 30 mei kunt u deelnemen aan een busreis naar de Heiniken Brouwerijen in Den Bosch.De bus vertrekt om 13. 00 uur bij wijkcentrum de Ypelaer en is daar ongeveer om 17. 00 uur terug. Deze excursie wordt georganiseerd door SOON, de Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord. Op maandag 14 mei kunt u tussen 10 en 12 uur kaartjes kopen in wijkcentrum de Ypelaer, Correlistraat 10. Ze kosten 7,50. Op zondag 6 mei wordt in de Baselaer aan de Hoefstraat 175 weer een volksinstuif gehouden van 11 tot 13 uur. Dan kunt u meedoen aan een programma van internationale dansen onder leiding van Netty Tönissen. De entree kost 2,50. Op zondag 6 mei wordt er in seniorensoos 't Hazennest aan het Krevelplein 27 een rommelmarkt gehouden. De senioren van Tilburg Noord hebben waardevolle artikelen geschonken voor deze rommelmarktwaarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het ouderenwerk van 't Hazennest. Bij goed weer wor den de meubelen buiten verkocht. Van 9.30 tot 16.00 uur bent u daar welkom. De entree is 1,50 en één consumptie, koffie, thee of frisdrank- is gratis. Ouderen boven de 85 voelen zich opmerkelijk gezond en zijn vi taler dan de gemiddelde Nederlander denkt. Uit een onderzoek dat bejaarden in Leiden volgt, blijkt dqt driekwart van de 85-plus- sers zich zeer gezond voelt. Verrassend genoeg hebben de hoogbejaarden die nog thuis wonen nauwelijks hulp nodig. Ze ventig procent doet alles nog zelf en heeft geen hulp nodig bij wassen, kleden en eten. Huishoudelijke hulp hebben ze bijna allemaal, maar de meesten hebben ze geen thuiszorg. Het zijn vooral kinderen, buren en vrienden die hen een handje helpen. Meimaand, Mariamaand. Voor katholieken in Tilburg betekent dit vooral een bezoek brengen aan de Hasseltse kapel. Daar naast kunt u ook een kijkje nemen in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar vindt u een aantal boeken over Maria en de Has seltse Kapel. 'De Hasseltse Kapel te Tilburg: troost en toever laat' gaat over de geschiedenis en de betekenis van deze kapel. 'Kapellen onderweg' bevat een aantal Marialegenden, verteld door bezoekers van Mariakapellen in Limburg, afgewisseld met impressies van hun ervaringen. Gewoonlijk worden in de meimaand ook veel Marialiedjes ge zongen. In de muziek-bibliotheek is een CD te vinden met die ti tel. Daar vindt u ook bladmuziek, namelijk'Vijftig Marialiederen, oud en nieuw'. 'Bloedmadonna' van Rudolf Geel is een moder ne roman over een madonnabeeldje dat begint te bloeden. Hier komen de meest uiteenlopende types op af. Dit boek is er ook in Grote Letters. Christian Makarian verrichtte een studie naar de achtergronden en de betekenis van het leven van Maria.Ge- noemde titels zijn vooral te vinden in de bibliotheek aan het Ko ningsplein. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Jeu de Boules is een spel dat in Frankrijk door jong en oud be oefend wordt. Vooral de ouderen zijn daar door jarenlange trai ning vaak zeer bekwaam in. Ook in Tilburg begint dit spel pop ulair te worden onder senioren. Op 20 april werden bij seniorensoos 't Hazennest twee jeu de boulesbanen geopend.aan het Kreverplein in Tilburg-Noord door wethouder Jan Hamming. Hij speelde onder het toeziend oog van tientallen KBO'ers een partijtje met Cees van de Wiel, voorzitter van de Katholieke Bond van Ouderen in Tilburg- Noord. Maar hij was kansloos tegen zijn geoefende tegenstan der. Jong en oud zijn welkom om op deze banen een spelletje te spelen. De banen zijn aangelegd door de gemeente in de voormalige groenstrook naast het clubgebouw van de KBO. Ze zijn niet al leen bestemd voor de KBO, maar ook voor de buurtbewoners. Dat leidt er wellicht ook toe dat er nieuwe contacten ontstaan tussen jongeren en ouderen. De Tilburgse uitvaartonderne ming Monuta/Dielemans sponsorde dit initiatief en overhandig de bij de opening een cheque van 2500 gulden voor de aan schaf van het spelmateriaal. Op zondag 6 mei worden om 14.00 uur drie nieuwe Jeu de Bou lesbanen in de tuin van ontmoetingscentrum Padua, gelegen aan de Hoefstraat 195, officieel geopend door Wilbert van Her- wijnen, de wethouder die het ouderenbeleid onder zijn vleugels heeft. Na de opening is er gelegenheid het spel te beoefenen en een van de leden van Jeu de Boulesvereniging Padua legt dan uit hoe dit spel gespeeld moet worden. Meer contact "Er wordt wel eens beweerd dat mensen vereenzamen als ze veel met de computer bezig zijn", zegt Jan Scheff. "Natuurlijk zijn er mensen die de hele dag achter dat ding zitten, maar de com puter kan ook tot uitbreiding van je contacten leiden. Dat zie ik wel aan mijn trader. Die komt weinig de deur meer uit, maar hij houdt wel de ontwikkelingen op computergebied bij, want hij wil met zijn zoons mee kunnen praten. Het is geen man die veel con tacten in de buurt zoekt, maar hij e-mailt met veel plezier met zijn kleinkinderen." "Als je wiltkun je nu vrienden of kinderen even een mailtje sturen mét een fotootje erbij", stelde Vlietstra in de les over e-mailen voor. "Dat kan zelfs als ze in Canada wonen. Ze liggen dan op dit moment te slapen, maar als je hen nu mailt, vinden ze morgen je berichtje in hun mailbox (de opslagplaats van electronische brieven in de computer)." Wilt u weten wat wonen plus inhoudt of wat een ouderadviseur voor u kan doen? Kom dan naar de voorlichtingsmiddag die de aktiviteiten-commissie Groeseind-Hoefstraat op 8 mei houdt. Dan wordt ook uw kennis over de wijk getoets in een quizwaar bij aardige prijsjes te winnen zijn. De toegang is gratis evenals het eerste kopje koffie of thee. Deze bijeenkomst begint om 2 uur. -TASSEN 5, Samsonite, Activ, rd, Hama =op korting! ens belang rechts,- s betrokken, hiertegen :leed bezwaarschrift in gebeuren binnen zes rop BenW het besluit LH Tilburg. Het waarschrift schorst de i of vergunning niet 480C puter). Senioren die al wat meer compu- terervaring hebben, kunnen aan een starterscursus deelnemen. Er is een starterscursus om te leren omgaan met het besturingssysteem Windows, een starterscursus om te leren werken met teksten én een startercursus waarin je leert internetten en e-mailen. Wie daarna J nog verder wil, kan cursussen volgen om te leren werken met speciale program- - - ma’s als Access, Excel of Powerpoint. De cursussen van SeniorWeb zijn niet duur. De beginnerscursus van 8 lessen kost 124,- __agewerkt wordt. De Huisartsenpost heeft drie 17.00 uur dringend een huisarts nodig klachten gesteld en u krijgt een passend spreekkamers, één behandelkamer en een Spreekuur tiënten één vast punt te geven waar ze bui- foontarief: 22 cent per minuut en de In de Huisartsenpost gevestigd h..l~ won non h. .ioor+o ,.,onhHii3 ie Innnar rlon wiif min, .tan bOUW V3n de ThuiSZOFO 330 de Li van 13.00 tot 18.00 erdag van 12.00 tot In wijkcentrum de Ypelaer aan de Corel- listraat worden op maandag en dinsdag I cursussen van SeniorWeb gehouden en Tsnbehn?rechtusrb' °P woensdag van 10 tot 12 uur is er gele genheid om extra te oefenerï. De cursus sen van SeniorWeb zijn laag-drempelig en ze zijn op verschillende plekken in Til burg en omstreken te volgen. In een zaal op de bovenste verdieping van de Ypela er staan veertien computers opgesteld, ank sector bestuurs- Alle plaatsen zijn bezet. Vlietsra, de be- tn'voodo'i*^ voor- ge,eider van de cursus, vindt het vooral belangrijk dat vijftig-plussers plezier krij gen in het omgaan met de computer en i dat ze hun angst voor dat apparaat kwijt- raken. "Je kunt er zoveel leuke dingen mee doen", vindt hij. 'De cursisten kun nen alle mogelijke informatie opzoeken I op internet. Het is bijvoorbeeld erg han dig als je op reis gaat en snel kunt nagaan i hoe je vanaf huis met de snelste verbin ding bij familie en vrienden komt. Maar je kunt via internet ook de meterstand van het gas doorgeven of een kaartje voor de film reserveren." Het eerste uur van de cursus wordt theo rieles gegeven, het tweede uur kunnen de cursisten aan eigen opdrachten wer ken. Als ze niet verder kunnen, roepen ze Vlietstra of ze klampen de andere bege leiders aan. Vaak helpen de cursisten el kaar met de opdrachten. Dat werkt prima en het is ook erg gezellig Een van de vrouwen zoekt een recept op internet. Zij 1 is thuis bezig met een cursus Spaans op de computer: Want je leert het vooral door het veel te doen. Veel oefenen thuis is daarom het belangrijkste advies van de begeleiders. Met het oefenboek dat in de I cursus gebruikt wordt, kan ook thuis ge oefend worden. ’oef) van 13.00 tot 18.00 met donderdag van :n vrijdag van 9.00 uw huisarts nodig had, belde u voorheen 22 22. Zij zijn tot 8.00 uur bereikbaar, uw huisarts of de vervanger. Om de belas- Daarna kunt u weer terecht bij uw eigen ting van de huisartsen te verlichting en pa- huisarts. U betaalt u het normale tele- ten kantoortijd hulp van een huisarts wachttijd is niet langer dan vijf minuten, kunnen krijgen, is de Huisartsenpost Til- Als u belt, krijgt u een van de verpleeg- burg opgericht. Daar werken zo'n honderd kundigen aan de lijn die speciaal getraind vlakbij de Hasselt-rotonde) wordt spreekuur huisartsen uit Tüburg en omgeving samen, zijn om direct te onderzoeken welke hulp gehouden door twee of drie huisartsen. De Zij hebben daar om beurten dienst. Als u in u nodig heeft en om de juiste hulp voor u wachttijden zijn kort, doordat er op afspraak het vervolg door de week 's avonds na te regelen. Er worden vragen over uw gewerkt wordt. De Huisartsenpost heeft drie aa nsnrppkksmers één hehsndelksmer en een van 13.00 tot 18.00 met donderdag van m vrijdag van 9.00 om komen er op verschillende plaatsen in de stad digitale trap veldjes. Dat zijn oefenplekken waar ouderen en jongeren terecht kunnen om elkaar te Teren met computertechnieken om te gaan. Daar zijn ook begeleiders aanwezig. In de tijd dat er in het lokaal- Teleac geeft op dit moment de computercursus 'Je bent nooit te van Seniorweb in de Yoelaer aeen comoutercursussen ziin. oud ....'op Nederland 1. Die is op zondag van 17.20-17.45 te be kijken. De herhalingen zijn te zien op zaterdag van 15.05 tot 15.30 uur. Het cursusboek is gratis te downloaden via internet. alternatief vooral diegenen, die geen ge bruik kunnen maken van het openbaar vervoer. Niet omdat ze het niet willen, maar omdat ze het niet kunnen. Van deur tot deur en met enkele huisregels: tijdig aanmelden, een kwartier voor en na de afgesproken tijd klaar zitten en rij den maar. Het lijkt een uitkomst. We zijn de overheid dankbaar dat dit allemaal kan en ook nog tegen een laag tarief. Maar nu de praktijk: een paar keer per week ga ik naar mijn zus met de deeltaxi. Van de week om 9 uur had ik een taxi be steld. Toen hij er om half tien nog niet men Gemeentelijk van 13.00 tot 18.00 sdag en vrijdag van donderdag van 9.00 I De Seniorenwijzer i I twee weken in De 1 Redactie: - Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries Redactieadres I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- 1 bus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- I schijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 15