Wj k i emeentemeuws nd Geef het door, rechts gaat voor Vanaf 1 mei gaan alle bestuurders van rechts voor voor wie en waar? voorrang krijg je! J Enkele veel gestelde vragen b NES De belangrijkste wijzigingen in het kort IE Voorrang héb je niet, ■DONDERDAG 26 APRIL 2001 - PAGINA 13 DE TILBURGSE KOERIER Dit is een publicatie van de gemeente Tilburg s koop gevraagd tsen/Brom ietsen Vakantie 05 9 P‘st/ itemet www.lomex.nl Wat is het grootste voordeel van deze maatregel? Meer informatie Op gelijkwaardige kruisingen gaan bestuurders van rechts voor. lantie. kfsoorten Vanaf 1 mei 2001 geldt een nieuwe voorrangsregel. en geleiders van rij- of trekdieren of vee. coolste ?stjes. Bestuurders moeten op gelijkwaardige kruisingen voorrang verlenen aan alle bestuurders van rechts. Vanaf 1 mei a.s. moeten we op gelijkwaardige kruisingen voor rang verlenen aan alle bestuurders van rechts. Maar wat verstaan we nu precies onder bestuurders en wat is een gelijkwaardige kruising? Celijkwaardige kruising De nieuwe voorrangsregel geldt alleen op gelijkwaardige kruisingen (waar onder ook T-kruisingen). Celijkwaardige kruisingen zijn kruisingen waar de voorrang niet apart geregeld is. Een kruising waar de voorrang wel apart geregeld is, is een voorrangskruising. Een voorrangskruising herkent u aan bv. verkeerslichten, voorrangsborden, haaientanden of aan een inrit- /uitritconstructie. Hier verandert de voorrangsregel dus niet! Dit geldt ook op kruisingen van een verharde met een onverharde weg: bestuurders op de onverharde weg moeten voorrang blijven verlenen aan alle bestuurders op de verharde weg. Waarom deze verandering? De maatregel is genomen om de voorrangsregels te vereenvoudigen. Vanaf 1 mei 2001 geldt de algemene voorrangsregel ‘rechts gaat immers voor alle bestuurders en niet meer alleen voor bestuurders van motor voertuigen. Hierdoor wordt de voorrangsregeling een stuk logischer en duidelijker. Dit voorkomt misverstanden, waardoor de kans op verkeers ongevallen op gelijkwaardige kruisingen zal afnemen. Het is ook een veilig idee dat we nu dezelfde regels hebben als de Europese landen om ons heen. Op vakantie bijvoorbeeld hoeven we ons in die landen niet meer aan te passen aan andere voorrangsregels. Aantal kruisingen aangepast Een aantal gelijkwaardige kruisingen in Tilburg zou met de nieuwe voor rangsregel verkeersonveilige situaties kunnen opleveren. Om dit te voor komen wordt van deze kruisingen een voorrangskruising gemaakt. Dit gebeurt door het plaatsen van voorrangsborden en haaietanden of het aanleggen van inritten. Op de volgende kruisingen worden binnenkort voorrangsborden en haaientanden aangebracht: Locatie Sibeliusstraat-Sibeliuspad Enschotsestraat-Lovense Kanaaldijk Tauernpad - Ardennenlaan Tauernpad - Dolomietenlaan Tauernpad-Vogezenlaan Leijparkweg - Reigerstraat St. Oloflaan - Cornelstraat Brugstraat-Coirkekanaaldijk Redemptoristenstraat Hebben bestuurders van rechts dus altijd voorrang? Dat is niet juist geformuleerd. Voorrang is niet iets waar je recht op hebt. Voorrang moet verleend worden. Daarbij geldt de nieuwe voorrangsregel alleen op gelijkwaardige kruisingen. Wat moet ik allemaal weten om deze maatregel toe te kunnen passen? Naast kennis van de verkeersregels en weten dat de nieuwe voorrangsregel ingaat per 1 mei 2001is het van groot be lang om kruisingen voorzichtig te naderen. Dat geldt zeker zolang nog niet iedereen aan de nieuwe regel gewend is. Neem niet zomaar aan datje voorrang krijgt. Oogcontact met de medeweggebruiker kan daarbij een belangrijke rol spelen. Heeft u nog vragen over de nieuwe voorrangsregel? Bel dan de postbus 51 informatielijn: 0800 -8051, van maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 1 7.00 uur. Of kijk op www.geefhetdoor.nl Moet men op een woonerf of in een 30 km-zone ook voorrang verlenen aan bestuurders van rechts? Ja. Bij het verlaten van een woonerf geldt al dat u voorrang Waarom voert Nederland deze maatregel in? De voornaamste reden is grotere duidelijkheid door vereen voudiging van de verkeersregels. Daarnaast zorgt de regel voor een meer gelijkwaardige positie in het verkeer voor fietsers. Tot slot sluit Nederland zich nu aan bij de verkeers regels in internationaal verband. Dat de voorrangsregels eenvoudiger worden en dus duidelijker. Wat is het grootste nadeel van deze maatregel? Dat het tijd kost voordat iedereen helemaal gewend is aan de nieuwe voorrangsregel. Wanneer deze kruispunten zijn aangepast, is de nieuwe regel hier dus niet van toepassing! De omwonenden van de kruispunten worden overigens in een bewonersbrief geïnformeerd over de aanpassing van de kruising en het tijdstip waarop dit gebeurt. De volgende twee kruisingen krijgen inritten: Brucknerlaan - Von Weberpad Lombardijenlaan - Lemmerstraat Cesworenhoekseweg - Duijnsbergseweg Apollostraat-Poseidonpad Besterdplein - Hoefakkerstraat Oijensingel - Dongewijkdreef Zand straat - Oisterwijksebaan Loenensebeek-Grebbe Linge-Berkelpad Bisschop Zwijsenstraat - Primus van Cilsstraat Moet in andere steden een trambestuurder nu ook voorrang verlenen aan bestuurders van rechts? Nee, de voorrangsregels voor de tram blijven gelijk. De tram krijgt op gelijkwaardige kruisingen altijd voorrang, onge acht of hij van rechts of van links komt. moet verlenen aan alle weggebruikers, dus ook aan voet gangers. Gaat de politie de naleving van deze nieuwe regel controleren? De politie gaat motorvoertuigen die gelijkwaardige kruisin gen naderen, op snelheid controleren. Dit gebeurt vooral in de periode augustus-oktober, als de scholen weer beginnen. Bovendien worden in de periode oktober-november (brom)fietsers extra gecontroleerd op zichtbaarheid (verlichting en reflectie). □genbosch 60 Bestuurders zijn alle weggebruikers, behalve voetgangers. Het gaat dus om bestuurders van motorvoertuigen, fietsers, bromfietsers, snorfietsers, bestuurders van brommobielen en invalidenvoertuigen, bestuurders van een wagen, ruiters Bestuurders Bestuurders zijn alle weggebruikers, behalve voetgangers. Het gaat dus om: bestuurders van een motorvoertuig (zoals auto, vrachtauto, bus, motorfiets of tractor); fietsers; bromfietsers; snorfietsers; bestuurders van een brommobiel of een invalidenvoertuig; ruiters; geleiders van rij- of trekdieren of vee, en bestuurders van een paard en wagen. Voetgangers en alle weggebruikers die daaraan gelijkgesteld zijn (zoals skeelers, skaters en steppers) vallen dus niet onder de nieuwe voorrangs regel! Dit geldt ook voor rolstoelers die van het trottoir of voetpad gebruik maken. KRAAN \u deren en met ar. Houdt u er rekening mee dat u voorrang wel moet krijgen, en niet zomaar moet nemen. Voor rang is geen recht. Het is dus van groot belang dat u als fietser, bromfietser, ruiter etc. per 1 mei 2001 geen voorrang neemt als u op een gelijkwaardige kruising van rechts komt. Let eerst goed op of u ook daadwerkelijk voorrang krijgt! Oogcontact met de medeweggebruikers kan daar een belangrijke rol bij spelen. Wees er altijd op bedacht dat bestuurders misschien geen voorrang verlenen. En neem bij twijfel geen risico en laat de ander gewoon voorgaan. Zorg bovendien vpoi een goede verlichting en reflectie op de (brom)fiets. V ilwijk iterdag) Verzending mogel.l* „(K.v.K WMM‘"r Me0' 1E0RIJF 3 BB Tilburg Fax 013-535 iNSE ard.nnen boerderijtje vii van 9 23 juni erg lae huur- info 5433967 CARAVAN th. iwvlietbad le kis loca- 300 mtr vn zee >169. ’RIL 2001 - PAGINA 1i 1GY, in prima staat. Graco (grote zwenk- m), diverse standen v.a. geboorte gebruikt len) incl. zonnekap, erbl. parasol voeten- 3 jaar oud, Voor 1 kind likt. Fl. 225;-.Tel. 013- 989. )R een goede gebruikte en fietsrepanties, moet ti bij de Statimsrijwiel- ng Tilburg. 7 Dagen week koopavmd. Tel. 5436194. IENFIETS ideaal t nieuw f200 .355139 IRUIKTE meubelen stellen eethoeken :n kleiimeubelen edels. Handdsondeme- Staps 0162424763. De nieuwe regel geldt alléén op gelijkwaardige kruisingen. Dit zijn kruisingen waar de voorrang niet apart geregeld is. Voetgangers, skeelers, skaters, steppers, etc. zijn géén bestuurders en vallen dus niet onder de nieuwe voorrangs regel. lezi®* Op 1 mei 2001 verandert een belangrijke voorrangsregel in Nederland. Vanaf die datum moeten bestuurders op gelijkwaardige kruisingen voorrang verlenen aan alle bestuurders die van rechts komen. Hiermee vervalt de regel dat ‘snelverkeer’ op gelijkwaardige kruisingen voor ‘langzaam verkeer’ gaat. Zo moeten bijvoorbeeld automobilisten op deze kruisingen straks ook voorrang geven aan fietsers van rechts. De gewijzigde voorrangsregel is dus van belang voor alle weg gebruikers. Daarom ontvangt u deze week een folder in uw brievenbus, met informatie over de nieuwe voorrangsregeling. Daarnaast ook op deze extra gemeentepagina meer informatie.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 13