Wl Binnenkort registratie tijdsduur deeltaxirit Gemopper over te laat ophalen en qfleveren naar plaatselijke doelen o COLOFON ■Bi IT I Energiebesparing Volksdansen I Workshop creativiteit Ouderenwerk De Reit Heropvoeding I Allochtone ouderenadviseur Leren internetten Inloopochtenden Mantelzorg Oranje-bibliotheek ri li I r il i IL 2001 - PAGINA 4 DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 19 APRIL 2001 - PAGINA 5 ide by ve film Seniorenwoongroep 'Samen Verder' krijgt breedbeeldtelevisie O r De vorige keer stond op deze pagina een Riek Flipse POSTSCRIPTUM tlërs interview met een oudere Turkse vrouw naar aanleiding van het onderzoek naar de leefsituatie van Turkse ouderen in Til burg. Schitterend is het toch om te lezen hoe sterk vrouwen kunnen zijn om wat van hun leven te maken en om steeds maar bezig te blijven hun eigen situatie en die van anderen te verbeteren. Zo'n vrouw als Selma Celik is toch een prach- LANS, ro’s ILM ANBOD IT T lêrs LEN HET WOORD IS AAN... Dat wordt bevestigd door Stefan Vrinds van AaboTax. "Het zou veel uitmaken als de passagiers klaar staan als de deeltaxi komt", vindt hij. "Wij moeten vaak tien mi nuten wachten omdat een klant zich nog moet aankleden of zijn tas of sleutels nog moet opzoeken. Daardoor komen we te laat aan bij de volgende passagier." Jan nes Ligtenberg van het TOG stelt voor bij vertragingen minder passagiers mee te nemen zodat de klanten toch op tijd op hun afspraak kunnen zijn. Redactieadres: Seniorenwijzer, 5038 SR Tilburg, Tilburg: tel. 58391 ‘'-bijkan opgestuurd worden naar het redac- i-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- - -burg;tel. 5368805. 12.00 uur voor de ver in deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Aanvraag rit deeltaxi: tel. 013-5499999. De deeltaxi rijdt van 6.30 tot 01.30 uur en in het weekend tot 02.30 uur. Met vragen, opmerkingen en klachten kunt u terecht bij de klantenservice: tel.013-5499954 Klachten over de deeltaxi kunnen ook ingediend worden bij het TOG, tel. 4686165 Een deeltaxi-pas kunt u aanvragen bij de WVG (gemeente): Tel. 5428811 Een rit binnen Til burg kost voor pashouders ƒ1,50. Voor een rit naar de Reeshof moet ƒ2,25 extra betaald wor den. Met een pasjeshouder rpag ook een begeleider mee. Dat koèt perstrip 0,80. Twee strip pen in de stad en drie strippen naar de Reeshof. Vanaf maart kunnen alle Tilburgers gebruik maken van de deeltaxi. Binnen de stad kost dat 5,50 en naar de Reeshof ƒ2,75 extra. p/a Vincentiusstraat 102, of Postbus 3078, 5003 DB 339999. tig voorbeeld voor zoveel anderen. Ook voor autochtone vrouwen die na een af geronde fase in hun leven weer een nieuwe uitdaging aan willen gaan. Hoe zo te oud en grijs? Niemand is te oud om te leren en wat van het leven te maken. Dat toont zo'n vrouw als Selma wel aan. Wat een spitsvondige oplossing van haar met die telefoon. Ze verdient een pluim op haar hoofddoek. En dan die een bijdrage aan bij het Ouderen- IRG veg 62, Goirle In 1994 ging de deeltaxi van start. Die brengt Tilburgers die niet met het openbaar vervoer kunnen reizen van deur tot deur. Omdat er meer passa giers gelijktijdig vervoerd worden, moet wel rekening gehouden worden met extra omrij-tijd. Veel Tilburgers zijn blij met de deeltaxi, maar er wordt ook gemopperd over te laat ophalen en afleveren van passagiers. Daarom wordt nu in de taxi's geregistreerd hoelang de ritten duren. De deeltaxi is een van de voorzieningen die gefinancierd wordt vanuit de WVG, de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Wie gebruik wil maken van deze regeling die het mogelijk maakt tegen geredu ceerd tarief met de deeltaxi mee te rijden, kan bij de gemeente een pasje aanvra gen. De passagiers moeten wel een aan tal regels in acht nemen. De deeltaxi moet uiterlijk één uur van tevoren besteld worden en de klant kan een kwartier voor of na het afgesproken tijdstip opgehaald worden. Om de deeltaxi te bestellen moet het cen trale telefoonnummer van het Personen vervoer Zuid-Nederland (PZN) gebeld worden. Dat is het bedrijf dat de organi satie van de deeltaxi in handen heeft. Vanuit de telefooncentrale van de PZN worden de ritten naar taxibedrijven door gesluisd. Dit vervoerssysteem stelt Til burgers die niet zelfstandig kunnen rei zen in staat om tegen geringe kosten vervoerd te worden. Er zijn nogal wat gebruikers die moppe ren over de service van de deeltaximaar veel officiële klachten worden er niet in gediend bij de afdeling WVG van de ge meente, bij de PZN of bij het TOG, het Til- burgse Overleg Gehandicapten. "Passagiers bellen de centrale wel als de deeltaxi hen niet binnen de afgesproken tijd afhaalt, maar er zijn maar weinig mensen die dan een klacht indienen. Het is daarom de vraag of het aantal officiële klachten een goed beeld geeft over het functioneren van deze vervoersdienst", zegt Jannes Ligtenberg, directeur van het TOG. Te laat Enige tijd geleden kwamen er regelmatig klachten binnen dat er drie personen op de achterbank vervoerd werden. Vol gens de regels mogen er maximaal drie personen meegenomen worden in de deeltaxi. Eén voorin en twee op de ach terbank. "Dat is inmiddels opgelost door dat PZN de taxibedrijven nog eens goed op deze afspraak gewezen heeft", zegt Ligtenberg. "De meeste klachten, dat zijn er zo'n 2 of drie per week, gaan nu over te laat opgehaald of afgeleverd worden. Vooral klanten die op een vaste tijd bij een specialist of op een club moeten zijn, dienen een klacht in. "Als passagiers op bezoek gaan bij familie of vrienden vin den ze het vaak niet zo'n punt als ze wat later opgehaald worden of als ze wat la ter aankomen," merkt Ligtenberg op. "Af en toe gaat het flink mis en dat is erg vervelend", geeft directeur R. de Beer van de PZN toe. "Maar dat zijn gelukkig Meetapparatuur De gemeente heeft met de PZN afgespro ken dat 97 procent van de ritten binnen de gestelde tijd gereden moeten worden. Maandelijks wordt bijgehouden of aan deze afspraak wordt voldaan. In januari werden er 40.000 ritten gemaakt, waarvan er 1700 niet op tijd gereden waren. Omdat toen meer dan 4 procent niet aan de norm voldeed, werd daar door de gemeente op gere ageerd, aldus wethouder Van Herwijnen. De PZN gaf aan dat dat te wijten was aan overbelasting bij enkele taxibedrijven. De metingen van de laatste maanden liggen uitzonderingen. Als er erg veel te-laatmel- dingen binnenkomen van een taxibedrijf wordt daar eens grondig mee gepraat. Ver betert de situatie op korte termijn niet, dan krijgt zo'n bedrijf minder ritten toegewezen. Mocht de dienstverlening daarna nog on der de maat blijven, dan nemen we af scheid nemen van zo'n bedrijf. Maar dat komt zelden voor", aldus De Beer. "De voornaamste oorzaak van het te laat ko men van deeltaxi's ligt bij de passagiers." vindt de directeur van PZN. Even er tussenuit met de deeltaxi. Rinus de Wildt, taxichauffeur bij hetzelfde echter^weer binnen de afgesproken g^ren- bedrijf, is 68 jaar en rijdt graag met de deel- 1 "Als chauffeur op de deeltaxi moet je ge duld hebben", vindt hij. "Het zijn mensen die niet zo snel vooruit kunnen. Ze kunnen niet met de bus en een flink eindje lopen lukt ook niet meer. Voor hen is de deeltaxi kleinere bedrijven is de aanschaf van deze apparatuur erg duur. Daarom heb ben zij nog wat respijt gekregen. Dit jaar wordt wel een tevredenheidsonderzoek uitgevoerd door de gemeente en daar mee zullen ook de oorzaken van ontevre- dansende vrouwen, dansend naar hun eigen pijpen, maar gezamenlijk en arm in arm. Mooier kan het toch niet, zo met de raadszaal op de achtergrond. In het Brabants Dagblad van 9 april las ik dat de KUB en Palet, het steunpunt voor multiculturele ontwikkeling, van plan zijn onderzoek te gaan doen naar multicultu rele vraagstukken. Dat staat al een hele tijd bij velen op de agenda en het is de hoogste tijd om oplossingen te gaan zoeken voor problemen op het gebied van onderwijs, zorg en ouderenvoorzie ningen. Oplossingen die thuishoren in de moderne samenleving. De Selma's en een professor voor Multiculturele za ken hebben we al om daar een goede start mee te maken. We hebben nieuwe bestrating in de Heuvelstraat. Dat heeft miljoe- K nen gekost. Die hebben wij moeten betalen. Gewone bak- stenen waren veel goedkoper geweest. Nu komt de gemeente geld tekort voor het schoonhou den van deze bestrating. Dus mogen u en ik daar vijf gulden extra voor gaan betalen. Maar wij hadden toch niet om die dure stenen gevraagd? FOTO:GERRIE PETERS denheid goed onderzocht worden", ver zekert de wethouder. "Een punt dat dan ook goed onderzocht moet worden is het rolstoelvervoer", geeft Ligtenberg aan. De chauffeurs die dat vervoer verzorgen, zijn opgeleid om de rolstoelen goed in de deeltaxi te bevesti gen. Maar in de weekenden wordt af en toe met studenten gewerkt die daar niet voor opgeleid zijn. "Dat is niet accepta bel", vindt ook De Beer. "Iedereen die met de deeltijdbus rijdt, moet een instructie hebben gehad hoe een rolstoel bevestigd moet worden, zodat de passagiers veilig vervoerd kunnen worden." I Op 2 mei komt de heer Moonen van het Energie-team in het Oude- I rentrefpunt 't Sant aan de Beneluxlaan 74 vertellen hoe u kunt be sparen op uw energierekening. Op deze ochtend wordt ook gestart met de eerste fietstocht. Beide activiteiten beginnen om 10 uur. Woensdag 25 april wordt er vanaf 10.00 uur gerikt en gejokerd. Er zijn dan mooie prijsjes te winnen. De toegangsprijs is 1,50. Op maandag en vrijdag kan er ook gekaart worden en u kunt elke dag biljarten in het trefcentrum. Loop gerust eens binnen. Elke vrijdag vanaf 10 uur wordt er gekaart om aardige prijsjes. Dat kost u 1,50. Op dinsdag en donderdag wordt er met touw op jute mooie werkstukken gemaakt. U betaalt alleen de materiaalkosten. Aanvang om 9.45 uur. Op vrijdag 27 april vindt de maandelijkse instuif voor 50-plussers plaats in Buurthuis Soekmekaar in de Generaal Kockstraat 2a. Die wordt geleid door Lucia Linkels. Delnstuif wordt gehouden I van 14.00 uur tot 16.00 uur Het programma wordt door de deel- I nemers zelf bepaald, want die kunnen eigen verzoekdansen I aanvragen. I De lichaamsgerichte therapeute Ineke Meulenbroek geeft op I woensdag 25 april van 9.30 tot 12 uur een workshop waarin I aandacht besteed wordt aan de creativiteit van vrouwen. Vrou- I wen hebben hun creativiteit jarenlang vooral op hun gezin ge- I richt. Hoe je je creativiteit ook voor jezelf kunt gebruiken laat I deze therapeute u ervaren in deze workshop. Die wordt geor- I ganiseerd door de VIDO (Vrouwen in de Overgang) in wijkge- I bouw Loven/Besterd in de Koestraat 164. Ingang Park de Ho- I rion van 9.15 tot 11 uur. Vrouwen van 40 tot 60 jaar zijn dan van I harte welkom. De entree is gratis. I De VIDO houdt elke 1e en 3e woensdag van de maand een I koffieochtend. Daar kunt u terecht voor een praatje, informatie I en u kunt zich dan ook opgeven voor een gespreksgroep van 12 I bijeenkomsten die 60 gulden kost. Op zondag 22 april hpudt Ouderenwerk 55-plus in de Wester- torenlaan 4 de laatste dansmiddag van het seizoen. Die middag begint om 14.00 uur en de entree kost ƒ1,50. Op donderdag 26 april wordt een bingomiddag gehouden van af 14. 00 uur. Er worden tien ronden gespeeld en in iedere ron de zijn vijf prijzen te winnen. Een kaart kost ƒ5,00. Koffie en thee zijn gratis. I De RVU, de Educatieve Omroep, zendt op woensdag 25 april van I 20.30 tot 20.40 het programma 'Verbeter de mensch' uit op Neder- Iand3. Dat is een serie over de pogingen tot heropvoeding van ach- I tergestelde gezinnen in de 19e en 20e eeuw. De herhaling van dit I programma kunt u bekijken op 1 mei van 14.10 tot 14.20 uur. I De meerderheid van de raadscommissie ging op 6 april akkoord I met het voorstel van het college van b. en w. in Tilburg een ou- I derenadviseur voor allochtonen aan te stellen. I Omdat het aantal allochtone ouderen in Tilburg toeneemt is er behoefte ontstaat om specifiek voor deze doelgroep een oude renadviseur aan te stellen. Uit het onderzoek naar de leefsitu atie van Turkse ouderen was ook al gebleken dat er behoefte was aan een allochtone ouderenadviseur. Maar deze adviseur wordt niet alleen voor de Turkse ouderen, maar voor dienstver lening aan alle allochtone ouderen aangesteld. De Twern ont vangt daarvoor subsidie van de gemeente. Het collegevan b. en w. stelde ook voor het internetgebruik bij ouderen te bevorderen door een extra subsidie beschikbaar te stellen aan zorgcentra en ouderenorganisaties om internetate liers op te zetten. De commissie ging daarmee akkoord. In mei gaan ook de eerste digitale 'trapveldjes' van start. Onder andere bij Seniorweb in wijkcentrum de Ypelaer in Tilburg- Noord, in het Missionair Service Centrum aan de Bredaseweg en bij het Centrum voor Buitenlandse vrouwen. Dat zijn plek ken waar jong en oud, allochtoon en autochtoon kunnen leren omgaan met de computer en met internet. In totaal zullen er 30 digitale trapveldjes komen die drie jaar in gebruik zullen zijn. Ze zijn vooral voor ouderen, jongeren en allochtonen bedoeld. Op donderdag 26 april van 10 tot 12 uur vindt in wijkcentrum De Kateelhoeve, Hasseltstraat 256 de eerste inloopochtend 'Zor gen Zonder Zorgen' voor mantelzorgers plaats. Er zal dan een korte inleiding gehouden worden over het Persoons Gebonden Budget, dat een zieke de mogelijkheid biedt zijn mantelzorger voor het werk te betalen. Daarnaast is er koffie met gebak en alle tijd voor uw vragen. Voor vragen die met mantelzorg te maken hebben, hulp bij het invullen van aanvraagformulieren, een luisterend oor of het de len van ervaringen kunnen mantelzorgers voortaan terecht op de 'Zorgen Zonder Zorgen' inloopochtenden die iedere laatste donderdag van de maand gehouden worden van 10 tot 12 uur in wijkcentrum De kasteelhoeve. Met de verloving nog vers in het geheugen en Koninginnedag in het vooruitzicht is het leuk een bezoekje te brengen aan de Openbare Bibliotheek Tilburg. U vindt er een schat aan boeken over het Huis van Oranje. Een chronologische beschrijving van de levens van alle belangrijke leden van het huis van Oranje Nassau vindt u in 'Het Huis van Oranje'. Het is geschreven door Reina van Ditshuyzen. De derde druk bevat de levens van de eerste Van Nassaus tot 1997. In 'Juliana: mens en majesteit' beschrijft Ans Herenius het leven van koningin/prinses Juliana tot en met het begin van 1999. Elk hoofdstuk beslaat tien jaar. Een ander recent boek over Juliana is 'Een koninklijk paar in beeld'. Aan de hand van fofo's wordt een beeld gegeven van de gebeurtenissen uit het leven van Ju liana en Bernard. Het leven van koningin Beatrix komt uitge breid aan bod in het boek 'Beatrix: mens en majesteit' van J.G. Kikkert. Dit boek is verschenen in 1998 en beschrijft haar leven van haar geboorte tot dan toe. In 'Aan het hof' beschrijft Remco Meijer de monarchie onder koningin Beatrix. Ook over prins Wil- lem-Alexander is al menig boek geschreven. Een recent boek 'Willem-Alexander: Prins van Oranje' uit 1999 is eveneens van de hand van J.G. Kikkert. Het bestrijkt net nog de periode waar in Maxima in beeld kwam. Het Huis van Oranje vindt u dus ook in de bibliotheek bij u in de buurt. De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de I twee weken in De Tilburgse Koerier. I :c 03 jcc. cc .cjdt s.^3 .T.ct dc dcc!- zen- Om beter na te kunnen gaan of de Hij bekijkt het ook van de andere kant, taxibedrijven zich aan de tijdslimieten hou- -■xz-i_ -z- den, is afgesproken alle taxi's uit te rusten met apparatuur waarmee begin- en eind tijd van een rit vastgelegd kan worden. "Een aantal grote taxibedrijven zijn in- middels uitgerust met deze meetappara- heel belangrijk. Ze zijn er even uit, kunnen tuur, aldus Van Herwijnen. "Maar voor de een praatje metmij en met elkaar maken en zitten niet de hele dag binnen." ook memo-blocs. Handig om uw bood- nieuwe piano en een KBO-afdeling kon er gulden toe en op 5 april kwam LiesbethDec- schappen of afspraken op te noteren. Bin- Redactie: - DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries Redactieadres 1 I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- I 1 bus 10001,5000JA Tilburg; tel. 5368805. 1 I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- I I schijningsdatum. Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries besteed aan projecten voor ouderen. Jaar- zomerbloemen zit 40 cent extra. lijks wordt zo’n 2 1/2 miljoen gulden bij- De helft van de opbrengst gaat naar de een videorecorder voor de gemeenschap- eengebracht waarmee honderden projec- gemeente waar de zegels en kaarten ver- pelijke ruimte. De bewoners drinken daar ten en activiteiten voor ouderen worden kocht zijn. De Tilburgse afdeling mag dus vaak koffie met elkaar en er worden in die gefinancierd. Het Nationaal Fonds Oude- zelf beslissen aan welke ouderenprojec- ontmoetingsruimte allerlei activiteiten on- renhulp draagt het CBF-keurmerk, wat in- ten die vijftig procent besteed wordt. In dernomen. Omdat de gemiddelde leeftijd houdt dat minder dan 20 procent van de op- 1999 ging het geld van de zomerzegels in vrij hoog is en een aantal bewoners niet zo brengst opgaat aan bureaukosten. Tilburg naar een toneelvoorstelling over goedmeeruitdevoetenkan.vonddegroep Vrijwilligers verkopen in de zomermaanden mantelzorg, Zorgcentrum De Heikant het prettig om daar samen ook af en toe postzegels, dubbele kaarten, ansichtkaar- richtte van het geld een snoezelruimte in, naar een mooie film te kunnen kijken. ten, speelkaarten en dit jaar voor het eerst De zomerzegels komen er weer aan. Vanaf 24 april zijn ze te krijgen in post kantoren, in winkels en in zorgcentra. Door een gift van het Nationaal Oude- t - renfonds dat de Zomerzegels uitgeeft, Helft ODDrCIlgSt ZOUlCTZC^ClS kan het ouderenwooncomplex'Samen r Verder' in Tilburg een breedbeeld-tv en I een videorecorder aanschaffen voor hun ontmoetingsruimte. De opbrengst die voorheen naar allerlei winkels en zorgcentra. Op de postzegels vroeg welzijnsdoeleinden ging, wordt sinds 1992 van 80 cent die opgesierd zijn met fleurige fonds voor audiovisuele apparatuur. Er was besteed aan projecten voor ouderen. Jaar- zomerbloemen zit 40 cent extra. behoefte aan een breedbeeld televisie en liikc u/nrrlt ?n'n 91/9 milinan milHon hii- Tilburgs seniorenkoor kreeg een Het Juliana Welzijnsfonds zegde duizend a/p niann pn ppn KRO-pfriplinn knn Pr c i z‘ z~ -.z r.z-.zzzz. 2:c- een computer van aanschaffen. kers, vrijwilligster van het Fonds Ouderen- nenkort worden deze artikelen te koop aan- De ouderenwoongroep 'Samen Verder' hulp, de bewoners een cheque overhandi- geboden in postkantoren, bibliotheken, die in de Trouwlaan 41 gehuisvest is, gen met de rest van het benodigde bedrag.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 5