W I J Oudere Turkse vrouwen zijn vaak eenzaam R COLOFON ir Turkse kranten in de bibliotheek G r |l I Paosbingo en de Euro Brandwonden Brabantse pentekeningen en pastels Kaarten Zomerschool Terra Nova Huisbezoeken Hoogvenne Internetgebruik senioren ri li I I I I L 2001 - PAGINA 12 DONDERDAG 5 APRIL 2001 - PAGINA 13 DE TILBURGSE KOERIER J zn Kennis van de taal is onmisbaar als je contacten wilt leggen ERG ENEN illem met GSEWEC I POSTSCRIPTUM IU1 ossiel- Het was dapper dat ze tijdens de presentatie van het onderzoek naar de leefsitu atie van Turkse ouderen in Tilburg deelnam aan de talkshow. Selma Celik, een Turkse vrouw van 51 jaar die al 13 jaar in Nederland woont, is daarmee een stimu lerend voorbeeld voor andere Turkse vrouwen van haar leeftijd. Toen haar kinde kelijker om contact te leggen met hun bu ren en kunnen ze zichzelf beter verstaan- nu vaak mee moeten naar artsen en instel lingen om te tolken. meestal naar Emin. "Het zou goed zijn als er op korte termijn een Turkse ouderadvi- seur aangesteld zou worden, want aan het einde van dit jaar eindigt dit project", zegt Emin. "Dat zou het beste een vrouw kunnen zijn, want die kan zowel met de vrouwen als met de mannen contact leg- Plezier Selma zou heel graag eens een busreis je maken, net als Nederlandse ouderen dat doen. Ze woont nu al dertien jaar in Nederland en heeft nog niets anders ge zien dan Groningen en Tilburg. "We zou- De Openbare Bibliotheek Tilburg is er voor iedereen. In de bi bliotheek kunt u gratis de krant of een tijdschrift lezen. Veel ou deren maken biergebruik van. Ook Turkse ouderen kunnen dat doen. Er zijn namelijk ook Turkse kranten en tijdschriften in de idvertentie HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Het nieuwe openbaar vervoers- plan voor Tilburg: U bent vlug waar u wilt zijn als u goed kunt lopen, want veel haltes komen er niet! ..ww. WW....W...W.. ww ..ww .ww..w. Informatie die het bericht en het telefoonnummer van Als Selma informatie nodig heeft, gaat ze de beller voor haar op wil schrijven. Als de kinderen komen, vertalen zij het bericht voor haar en kan er teruggebeld worden. Onze schoondochter werd 50 en ging dus Sara zien. Maanden tevoren had ze al gezegd geen poespas te willen op die dag. Zo leuk leek Sara zijn haar nu ook weer niet. De visioenen van rimpels, kwaaltjes en het gevoel er op den duur er niet meer bij te horen, zullen daar wel toe bijgedragen hebben. Maar na wat ik in de trein op weg naar het Feest van de Halve Eeuw van twee vrouwen mocht horen, (wat is dat soms toch heerlijk om zonde gêne in de trein mee te luisteren naar het wordt gesteld volgens de Islamitische re gels te eten en ze zou het ook op prijs stel len als er in zo'n centrum een ruimte zou zijn waar de dagelijkse gebeden gehou den kunnen worden. Selma Celik komt uit Kayseri, een mo derne stad zo groot als Amsterdam in de buurt van Ankara. Ze was dus wel aan het stadsleven gewend, maar toch was de start in Nederland moeilijk. De eerste drie jaar woonde ze in Groningen, maar ze mocht van haar man geen Nederland se lessen volgen. Hij wilde dat ze thuis bleef. Uiteindelijk kon haar man hier niet aarden en keerde terug naar Turkije. Selma verhuisde met haar kinderen naar Tilburg en daar woont ze nu al tien jaar. Maar toen haar kinderen volwassen wer den en de deur uit gingen, begon ze zich eenzaam te voelen. Het arbeidsbureau stimuleerde haar om alsnog taalles te gaan volgen en naar een naaicursus te gaan. Daar maakt ze nu contacten met buitenlandse en met Nederlandse vrouwen en het is ook een goede oefening om Nederlands met el kaar te spreken. Dit jaar is ze begonnen met het volgen van Nederlandse lessen. Ze spreekt nu zoveel Nederlands dat ze zich redelijk kan redden. Eens in de twee weken gaat Selma ook naar de koffie ochtend in het Centrum voor Buitenland se vrouwen aan het Wilhelminapark. kan ze maar met moeite kleine stukjes lo pen. Daarom verplaatst ze zich vooral door Tilburg met de fiets. Haar vingers zijn rood van de henna. Dat helpt om de pijn in handen te verminderen, zegt ze. Selma gaat altijd alleen naar de huisarts en naar de specialist in het ziekenhuis, maar die contacten verlopen moeilijk. Ze begrijpt vaak niet precies wat de artsen bedoelen. Maar ook daar lost ze dit probleem op door de arts de belangrijkste zaken op te laten schrijven. Net als de meeste Turkse ouderen wil Sel ma zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Als ze niet meer voor zichzelf kan zorgen, wil ze wel naar een verzorgings centrum. Ze gaat er niet vanuit dat haar kinderen haar zullen verzorgen als ze hulpbehoevend wordt. Ze wil hen ook niet .w.n...w tot last zijnWel vindt ze het belangrijk dat ren het huis uit gingen, begon ze zich eenzaam te voelen. Om meer aansluiting te ze in een zorgcentrum in de gelegenheid \A/nrHt nnetolrl t/nlnanc rln lelamiticnha ra. krijgen met Nederlandse en buitenlandse vrouwen, is ze dit jaar alsnog Neder lands gaan leren en naar naailes gegaan.A Voorbeeldfunctie Emin Ustüner, de projectleider van het onderzoek, vindt het dapper dat Selma alsnog de stap gezet heeft om de cursus Nederlands te gaan volgen. "Selma is een goed voorbeeld voor deze vrouwen", vindt hij. "De meeste Turkse vrouwen van haar leeftijd vinden zichzelf te oud om dan nog Nederlands te gaan leren”. Tijdens het interview treedt Emin als tolk op, maar hij moedigt haar aan zoveel mo gelijk Nederlands te praten. Het kost nog veel moeite en ze moet vaak zoeken naar woorden, maar ze kan wel duidelijk te maken wat ze bedoelt. Ze vult ook veel aan met gebarentaal en met haar spre kende ogen. Selma vertelt over de contacten die ze in de buurt heeft. Daar wonen twee Turkse vrouwen en af en toe maakt ze een klein praatje aan de deur met haar Nederland se buurvrouw. Met haar andere buur vrouw die uit Afrika afkomstig is, heeft ze contact gelegd door haar taart te leren bakken op z'n Turks. De telefoon beantwoorden is moeilijk, want ze begrijpt meestal niet wat er ge zegd wordt. Maar voor dat probleem heeft ze een uitstekende oplossing ge- Aanpassen van de hulp Selma heeft problemen met haar gezond heid. Reumatische klachten die hier in Ne derland begonnen zijn. Ze heeft pijn in haar rug, laat ze merkenen ze heeft ook last van haar handen, knieën en enkels. Daardoor gekeuvel van je medereizigers) valt dat toch reuze mee.Het waren vrouwen van mijn leeftijd en ze hadden het samen over allerlei dingen die hen bezighielden. En dat waren geen rimpeltjes of kleine kwaal tjes, maar dat ging over de kleur van het haar van een van hun dochters of van een kleindochter. Rood met iets van groen er doorheen. Het stond beeldig volgens de spreekster. De relatie van een gezamen lijke kennis kwam ook ter sprake. Ze kwa men tot de conclusie dat het maar goed is De ouderenadviseurs van De Twern zijn telefonisch bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. Tel.5350505 Palet, het Steunpunt voor Multiculturele Ontwikkeling, Noorstraat 80 (tel 5321436) kan informatie geven over het onderzoek en de daaraan verbonden activiteiten. Het CBV, Centrum voor Buitenlandse Vrouwen aan het Wilhelminapark 62 verzorgt eens in de 14 dagen in de even weken een koffieochtend voor oudere Turkse vrou wen op woensdagsmiddags van 14.00 tot 15.30 uur. Selma Celik vertelthaar verhaal. FOTO: GERRIE PETERS andere regelingen die voor hen van be lang zijn. Op die bijeenkomst kunnen al lerlei vragen gesteld worden die leven bij deze Turkse ouderen. Hij adviseert haar dit bericht door te geven aan haar vrien dinnen en aan kennissen. Dit soort bij eenkomsten wordt georganiseerd door een kerngroep van Turkse ouderen. Het ligt in de bedoeling dat die groep allerlei activiteiten gaat opzetten en het is be langrijk dat er met stedelijke organisaties als de thuiszorg en de woningcorporaties gepraat wordt over het toegankelijker maken van de zorg voor Turkse ouderen. I Openbare Bibliotheek Tilburg te vinden. I Vooral in de bibliotheek aan het Koningsplein is er keuze. Er zijn I daar drie kranten: Milliyet, Hurriyet en Turkiye. Daarnaast zijn I er daar ook verschillende tijdschriften. Er zijn drie opinieweek- I bladen: Aktuel, Noktaen Milliyet Sanat. Er is een blad over pop- muziekEn er is een damesblad: Arnica. I Ook in de wijkbibliotheken vindt u vaak een krant. Meestal is dat I de Hurriyet of de Milliyet. Number 1Soms is er een Turkse I krant te lezen op de computer: Hurriyetim internetim. I Loop gerust de bibliotheek eens binnen. Er is een folder in het I Turks'Kutuphaneye hos geldiniz'. I U bent van harte welkom I Sizi bekliyoruz vonden. Als de telefoon gaat, roept ze: "Even wachten". Dan loopt ze de straat op en klampt iemand aan die het telefoontje voor haar wil aannemen. Ze vraagt dan of dat al die vooroordelen over relaties tus sen ouderen aan het verdwijnen zijn. Ik begreep uit het gesprek dat die kennis en haar partner heel gelukkig waren, zonder dat ze bij elkaar woonden. En daar gaat het toch maar om in het levenvonden ze. "Even Monica bellen hoe laat de trein aankomt", zei een van de vrouwen en haalde warempel een mobieltje uit haar tas. "Wat is dat toch een heerlijke uitvin ding", zei ze. "Ik zou er niet meer buiten kunnen en het is nog veilig ook zo'n ding bij de hand te hebben." Ze stapten een station eerder uit dan ik, wat stram en stijf, mij met een glimlach achterlatend. Mijn dochter die mij van het station kwam ha len, keek me verbaasd aan toen ik zei: "Ik heb in de trein gehoord dat ook voor Sara de wereld nog wijs open ligt." Schoonmoeder dan ook vooral de vrouwen die behoefte derenadviseurs. Op werkdagen kunnen hebben aan een eigen ontmoetingsruimte, jje van g qo tot 12.00 uur gebeld worden Als ze Nederlands leren, wordt het gemak- voor informatie of er kan dan een af spraak gemaakt worden. Emin maakt Selma er ook op attent dat er baar maken als ze boodschappen doen en binnenkort een informatiebijeenkomst naar de huisarts gaan. Dat maakt hen ook gehouden wordt voor Turkse ouderen minder afhankelijk van hun kinderen, die Over de AOW, de WAO, de Bijstand en Hier oud worden Emin constateert dat de gesprekken die voor het onderzoek met de Turkse ouderen gehouden zijn, veel effect gehad hebben. "Door de vragen die de intermediairs toen stelden, zijn veel Turkse ouderen pas goed gaan beseffen dat ze hier oud zullén wor den. Jarenlang hebben ze geprobeerd vol doende geld te sparen voor een huis in Tur kije. Dat lukte vaak niet. Maar toch bleven veel Turken van de eerste generatie in hun hart nog steeds de stille hoop koesteren dat ze misschien toch nog eens terug zouden gaan. Daardoor was het voor hen niet zo belangrijk zich de taal eigen te maken en te leren hoe de gemeentelijke diensten, wooncorporaties en instellingen voor zorg en welzijn werken. Door de vragen die hen tijdens het onder zoek werden voorgelegd, zijn ze zich gaan realiseren dat ze hier voor altijd zullen blij ven wonen. De meeste ouderen willen ook niet scheiden van hun kinderen en klein kinderen die hier inmiddels ingeburgerd zijn. Ze beginnen zich nu te realiseren dat het voor hen noodzakelijk is alsnog een cursus Nederlands te gaan volgen. Be heersing van de Nederlandse taal is on misbaar als ze deel willen nemen aan al lerlei activiteiten en contact met de buren willen hebben. De mannen hebben over het algemeen meer contacten. Zij spreken elkaar een paar keer per week bij de moskee. Uit het subsidie om deze ouderenadviseur aan I De Seniorenwijzer twee weken in De I Dinyi I Jan v I Redactieadres I Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- 1 bus 10001,5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- I schijningsdatum. Bijeenkomst ouderenbeleid Tilburg-Noord De gemeente is bezig het ouderenbeleid voor de komende jaren gestalte te gevenIn december is een startconferentie gehouden om de mening van de Tilburgers te peilen over de belangen van ouderen met betrekking tot welzijn, wonen en zorg. Om ook met de bewoners in de wijken over deze zaken te praten, wordt op woensdag 11 april een wijkbijeenkomst voor de bewoners van Tilbbrg-Noord. Die zijn dan welkom van 14.00 tot 17.00 uur in Zorgcentrum de Heikant, Schubertlaan 700.50-plussers en ook jongere Tilburgers die over het ouderenbeleid willen meepraten en die nog niet in de gelegenheid zijn geweest om daarover hun mening kenbaar te maken, zijn dan van harte welkom. In het Ouderentrefpunt 't Sant aan de Beneluxlaan 74 wordt op woensdag 11 april bingo gespeeld met een speciaal paastintje. Er zijn erg mooie prijzen te winnen. Het wordt waarschijnlijk erg druk dus u kunt het beste op tijd aanwezig zijn. Een kaart voor 10 ronden kost ƒ7,50. De bingo begint om 10 uur, maar de zaal is al om 9.30 open. Op 18 april wordt informatie gegeven over de invoering van de Euro. Nog even en dan krijgen we er allemaal mee te maken. Ongetwijfeld zijn er senioren die daar nu al vragen over hebben. Die informatie wordt verzorgd door het Nationaal Forum voor de Introductie van de Euro. Komt u tijdig want na 10 uur kan nie mand meer binnen gelaten worden. Op 11 april houdt SOON, de Samenwerkende Ouderenorgani saties Noord, in wijkcentrum De Ypelaer, in de CoreHistraat 10 een informatiemiddag over brandwonden. Die word't gegeven door de Nederlandse Brandwondenstichting uit Beverwijk. Voor 50 -plussers uit Tilburg-Noord is de toegang en een kopje thee of koffie gratis en de bijeenkomst begint om 2 uur. Ook de activiteitencommissie van de Nieuwe Stede in de Ca- pucijnenstraat 156 houdt een voorlichtingsbijeenkomst over dit onderwerp op 19 april. Jaarlijks worden meer dan 50.000 men sen voor brandwonden behandeld, maar veel van die ongeluk ken zijn te voorkomen. De voorlichting gaat over gevaarlijke si tuaties in keuken badkamer en slaapkamer, risico's bij het gebruik van licht ontvlambare vloeistoffen en regels die u in acht moet nemen bij het bieden van hulp. Ook wordt informatie ge geven over huidtransplantaties. Ook deze bijeenkomst is gratis toegankelijk Van 3 tot 28 april is in de Centrale Bibliotheek aan het Konings plein een tentoonstelling te bekijken met pentekeningen en pas tels van Kees Koster. Te zien zijn een dertigtal Brabantse land schappen en stadsgezichten. Deze werken zijn te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Op donderdag 5 april kunt u weer een kaartje komen leggen bij het Ouderenwerk voor 55-plussers in de Westertorenlaan 4. Er kan worden gekozen uit rikken, jokeren en hoogjassen.Ie dereen krijgt een prijsje en de koffie en thee zijn gratis. De toe gang kost 2,50. Aanvang 14.00 uur. De Terra Nova Zomerschool verhuist van juni naar augustus. De belangrijkste reden daarvoor is dat steeds meer deelnemers liever in augustus meedoen aan de Zomerschool. De bijeenkomsten zullen plaatsvinden op maandag 20 en 27 augustus, op dinsdag 21 en 28 augustus en op woensdag 22 en 29 augustus. In het programma zijn twee busexcursies opge nomen. Het programma zal midden mei bekend gemaakt wor den. Als u het programma thuis wilt ontvangen, neem dan con tact op met Terra Nova. Tel. 5426269. De komende maanden worden in Hoogvenne huisbezoeken gehouden door het Ouderenwerk van De Twern. Het blijkt dat ouderen niet altijd op de hoogte zijn zaken die voor hen van be lang zijn. Het ouderenwerk wil ook meer inzicht krijgen in de woon- en zorgomstandigheden van de oudere wijkbewoners en hun wensen op het gebied van ontspanning en ontmoetingOu deren die mee willen doen, worden bezocht door vrijwilligers die voor dit dgel geschoold zijn. Die hebben een legitimatiebewijs bij zich van het ouderenwerk. Tijdens dit bezoek worden u niet alleen vragen gesteld, maar er wordt ook informatie gegeven over inkomensondersteunende subsidies. Voor het aanvragen van die regelingen kan gebruik gemaakt worden van de diensten van de ouderenadviseur en van medewerkers van de Unit Ouderenzorg. Er zal ook gepraat worden over woonomstandigheden, zorg, veiligheid en voor zieningen in de wijk waar behoefte aan is. Alles wat in het ge sprek aan de orde komt, wordt vertrouwelijk behandeld. De anonimiteit is dus gewaarborgd. Aan de hand van de informatie uit deze gesprekken wordt bekeken hoe de situatie van oude ren in de wijk verbeterd kan worden. Omdat internet een steeds belangrijkere plaats gaat innemen in onze samenleving als informatie en communicatiemiddel wil het college van b. en w. alle burgers in de gelegenheid stellen toegang te krijgen tot dit medium. Ze stelt daarom een subsidie van 75.000 gulden beschikbaar aan zorgcentra en ouderenor ganisaties om internet-ateliers op te zetten. gen. Dan kan zij de Turkse ouderen ver der begeleiden." Het college van b.en w. heeft inmiddels voorgesteld een allochto ne ouderenadviseur aan te stellen omdat het aantal oudere allochtone ouderen in Tilburg de toeneemt. De Twern ontvangt onderzoek blijkt echter dat de oudere Turk- te stellen. se vrouwen in Tilburg nog erg geïsoleerd Als Turkse ouderen informatie of hulp no- leven en weinig contact met elkaar hebben, jjg hebben bij het invullen van formulie- Zij voelen zich vaak eenzaam en het zijn ren kunnen ze ook nu al terecht bij de ou den col; vooral do vrou'.voo d;o behoefte derenadviseurs. Op werkdagen kunnen ?r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. Redactie ^-/vanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, - van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Gerrie Peters, Mat de Vries Dansende Turkse vrouwen bij de raadszaal in het stadhuis, foto: gerrie peters den een keer met een bus naar de Keu kenhof kunnen gaan met de Turkse ou deren", zegt Emin. "Zo'n reisje zou door de kerngroep of door een andere zelfor ganisatie georganiseerd kunnen wor den." Dat de oudere Turkse vrouwen veel ple zier met elkaar kunnen hebben, was wel duidelijk na afloop van de presentatie van het onderzoek. Die bijeenkomst waar heel veel Turkse ouderen naar toe gekomen waren, werd door de Turkse vrouwen be sloten met zang en dans in de ontvangst- hal voor de raadszaal. Toen was ook te zien hoe goed Selma en haar leeftijdge noten dansen kunnen. Het was duidelijk dat de Nederlandse vrouwen die uitgeno digd werden om met hen mee te dansen, daarin nog veel van hen kunnen leren. rek.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 13