Ut Rooie Bietje: 'terug naar de basis' F TROSSEN LOS! TUIN y Buffetkast Denise Balkonkast Rosie planten gras groen fris bloemen heesters Kindertuin ‘t Schoffeltje Ecologische tuinderij aan de rand van de stad KESatT S H 1 -DONDERDAG 22 MAART 2001 - PAGINA 17 DE TILBURGSE KOERIER 2001 - PAGINA 16 9 bouwen garage erwijderen asbest :593r/f^),ijk wintermaanden minder van de k Aanbieding is geldig tot 1 week na verschijning in deze krant of zolang de voorraad strekt. tuincentrum tilburg zuid bv Stappegoorweg 229 Tilburg Tel. 013 - 535 69 91 Fax. 013-535 19 48 3 vergroten woning i bedrijfspand met 01) ■groten woonhuis Gestart als buitenproject van La Poubelle, heeft ecologische tuinderij Ut Rooie Bietje er inmiddels alweer een bestaansgeschiedenis van zo'n twintig jaar opzitten. Na een korte aanloop op een terrein langs het spoor bij Udenhout, vormt een lap grond van één hectare aan de Koningshoeven 62 al bijna twee decennia lang de ak ker van Ut Bietje. Toch weten maar weinig Midden-Brabanders dat ook zij als particulier bij Ut Rooie Bietje te recht kunnen. En wat de bedrijfsfilosofie van dit ecologische bedrijf is, daar moet vrijwel iedereen naar gissen. In deze Tuinbijlage eens wat minder informatie over groene gazons, snijbloemen en tuinmeubelen. Deze keer richten wij onze aandacht op ander groen: het kweken van groenten zoals Ut Rooie Bietje dat doet en de groenvoorzieningen in de grootste 'dierentuin' van Nederland, het 120 ha. grote Safaripark Beekse Bergen. )O uur. Op de >orstellen. koolrabi, spruiten, pompoenen, (deze opsom- Regeling >ezwaar- en ciale Zaken imenstelling wat loeven enW de volgende TUIN SPECIAL 2001 SPECIAL 2001 aarbeien zijn bij merkoninkjes!" door worden er groenten ver- 'ergroten woning 2 vergroten woning sar 8.41) zijn ont' rerkings /allen: irg, ROC Midden itie, betreffende het sgebouwen milieu- in 9 veranderen moge biedt. En Ut Rooie Bi jzien er itieël voorhanden is, jn en schoffelen handmatig gedaan. 1 uitbreiden kantoor en van garage- ilopen van 14 gara Z01) garagebedrijf met Ing Stress Less Elke verandering in de tuinvijver is nadelig voor vijvervissen. Door stress- en paniekreacties kan de slijmlaag op de schub ben van de vissen beschadigd raken. Velda heeft daar iets op gevonden en brengt het middel Stress Less op de markt. Dit pro duct beschermt en herstelt de slijmlaag van de vissen. Verder wordt een goede waterkwaliteit bevorderd en worden chloorres- ten uit leidingwater gehaald. .plein 130, 5038 TC 9.00 tot 16.00 uur. iduren, of voor oezicht telefoon- Dit jaar gaat voor de negentiende keer op rij Kindertuin t Schoffeltje van start. De kindertuintjes zijn te vinden achter de Pucciniflat in Tilburg-noord. Kinderen van vijf tot twaalf jaar zijn van harte welkom om hier de grondbeginselen van het tuinieren te leren. Ze leren omgaan met tuingereedschap en mogen zelf de tuintjes ver zorgen. Kinderen die niet alles zelf kunnen staan niet in de kou. Drie vrijwilligers staan klaar om de kinderen met raad en daad bij te staan. Ook ouders zijn van harte welkom om hun kinderen mee te helpen. Om za den, planten en gereed schap te kunnen kopen en te onderhouden wordt een bijdrage gevraagd van f 15,- voor het eerste kind en f 10,- voor elk vol gend kind uit een gezin. De bijdrage geldt voor het gehele seizoen. Het seizoen start op maandag 2 april en ein digt in de laatste week van september. In deze periode zijn de tuintjes op maandag en donderdag van 18.30 tot 20.00 uur geopend. Aanmelden kan op zaterdag 31 maart van 10.00 uur tot 12.00 uur bij de tuintjes. De vrijwilligers Wim, Pierre en John staan dan klaar om de kinderen in te schrijven. De medewerkers van Ut Rooie Bietje zijn merendeels vrijwilli- Ecologisch tuinieren rtla rtnnr |->'j|pver|PnAn‘4a in_ Wie hii omlnnianh tiiiniaran -en zjj it 41 vergroten vergroten woning ne wet bestuurs- belang rechtst ebeuren binnen zes BenW het besluit lezwaarschrift dient enW van Tilburg, Tilburg. Het irschrift schorst de vergunning niet gedaan als het imissie voor de nzake een irschriften )t vestiging van t voor het Nieuw assortiment excl.aardewerkpotten voor binnen en buiten o Ak OB JACOBS Goirkestraat 53b - Tilburg Bij vruchtwisseling krijgen diver-l se gewassengroepen jaarlijks! een andere plaats in de tuin. Een! kool haalt andere voedingsstof fen uit de bodem dan een wortel, De voedingsgewoonten van een krop sla zijn anders dan die van een spruit Er vindt ieder jaar ont-||ü^ trekking plaats van andere voe dingsstoffen, waardoor de aarde vruchtbaarder blijft. Ook bodem-^ schimmels raken in verwarring. verd- i ontvangen van jssfeer van inzage van 22 maart 2001 bij Wijkzaken. gen I akkoord gegaan jen van bauw- Nieuw seizoen Dat de winter niet de meest pro ductieve periode in de akker bouw is, laat zich raden. Toch is er dan nog genoeg te doen bij Ut Rooie Bietje. Zeker de laatste weken wordt er hard gewerkt aan de voorbereidingen van het nieu we tuinseizoen. "Er is inmiddels gespit en geploegd en we heb ben de tuin goed bemest. In de kassen zijn we al bezig met het poten van de plantjes." Het oogt nu allemaal nog kaaltjes aan de Koningshoe 62, maar binnen enkele weken groeit en bloeit bij deze bijzonde re ecologische kwekerij weer al les wat van oudsher op de Ne derlandse akkers thuishoort. blijven minder waar! Ecolo- leerden we vroeger op school al. dewerkers zich te zeggen, "ook mer. Toch heeft Ut Rooie Bietje vinden voor een vers groenten den. Waardoor zo'n 20 jaar gele- Zij spreken met de begeleiders af gisch tuinieren betekent wel op Als jaar in jaar uit hetzelfde ge- in de ecologische akkerbouw een assortiment dat er wezen pakket. Eén van de services van op wel- een bewuste en verantwoorde was op dezelfde akker verbouwd worden wel degelijk machines mag: bietjes, ijsbergsla, kropsla, deze ecologische kwekerij be- ke dagen ze werken. Voor de één wijze omgaan met datgene wat wordt, zijn na verloop van tijd alle gebruikt." diverse kolen, radijs, raapsteel, staat namelijk uit de wekelijkse is daarbij een ochtend het maxi- de natuur aan mogelijkheden voedingsstoffen op. Hij wijst op een ploeg die naast broccoli, bonen, peulen, capucij- groentenpakketten, waarop men maal haalbare, terwijl anderen biedt. En Ut Rooie Bietje heeft Bovendien krijgen soortgebon- de werkschuur staat: "Geloof dagelijks in "de tuin" te vinden daarbij het voordeel dat het over den ziektes en schimmels alle maar niet dat wij spitten en ploe- ners, prei, uien, wortels, bloem- zich kan abonneren, (in de win- kool, tomaten, courgettes, kom- termaanden zijn dit tweeweke- een groot arbeidspotentieel be- kans om zich lekker in de aarde gen met de hand. Dat zou gek- mkommers, aardbeien, bessen, lijkse pakketten). De samenstel- te nestelen om van daaruit hun kenwerkzijn." verse kruiden, rabarber, mais, ling van het pakket wisselt met imissie voor de nzake het Awb- i de heer B. de jen het besluit ewijzing van deelcompen- Verordening e aanleg Sternet- 1997; imissie voor de nzake het icht tegen het g van een voor- locatie vergroten van 2 vergroten bedrijfs- louwen 143 Ss»* gebouw (200 units) ideren voorgevel Tilburg, M.C.W. i, betreffende het nilieubeheer. Tilburg, rt, betreffende het recreatie-inrlch- Nog even geduld en dan kunnen de trossen los van deze Pieris japonica prelude. De knoppen veranderen in prachtige witte bloemtrossen. Deze winterharde en groen- blijvende heester staat graag in de halfschaduw. 95 f (€3,61) Terug naar de basis snel bleek de belangstelling voor met de aarde bezig te zijn. Ze be- sief kan telen. De producten van Want het lekkere hapje Terug naar de basis is voor Ut de producten van Ut Rooie Bietje leven de natuur, de seizoenen, Ut Rooie Bietje krijgen het ECO- vorig jaar van smulden, is Rooie Bietje een heel wezenlijk zo groot te zijn, dat de kwekerij zien de gewassen groeien. Het is keurmerk. Daar zitten natuurlijk wenen en wat er nu staat... dat uitgangspunt. Dat heeft alles te moest uitbreiden. Op de Ko- het begin van een bewustwor- wat consequenties aan vast. Zo lusten zij niet! Plantenziektes zo preventief bestreden, jiten tegen onkruid, bete- door instanties als Jan Wier, twee "Bietjes", zowel in Uden- Kentron, Traverse en de reclas- hout als Tilburg, maar al snel sering begeleid werden, dienden werden alle activiteiten ver eigenlijk een soort werkervaring plaatst naar de Koningshoeven grip "terug naar de basis” door de op te doen om zo geleidelijk aan 62. ecologische wijze van tuinieren, weer zelfstandig de draad van hun leven op te kunnen vatten. Probleem daarbij was dat waar gers die door hulp de een het liefst de hele dag bin- stanties verwezer nen ten-zijn als voorwaarde om te Breed assortiment koolrabi, spruiten, pompoenen, hetaanbodvandetuin,maareen "Wij hebben altijd een breed as- boerenkool(deze opsom- pakket biedt zeker voldoende j groen welig sortiment, maar wel seizoensge- ming heeft niet de pretentie volle- groenten voor zo'n 4 dagen. Wie voldoende ar- bonden. Om peulen hoefje bij dig te zijn). Naast restaurant De iets minder vastigheid in het aan- ons in de herfst niette komen. En Imme heeft Ut Rooie Bietje ook bod wil, kan vanaf medio mei tot ons echt de zo- natuurvoedingswinkels als Soli- eind oktober op maandag, merkoninkjes!" Het hele jaar daire en De Paardebloem en woensdag of vrijdag 's middags groentenspeciaalzaak De Pi- 1 sang ook e het begin van een bewustwor- wat consequenties aan vast. Zo maken met het ontstaan van de ningshoeven in Tilburg bestond dingsproces dat voor de mees- worden in de tuin geen bestrij- worden 2 kwekerij. Een aantal mensen die die mogelijkheid. Even waren er ten van hen de eerste stap terug dingsmiddelen en kunstmest ge- Niet spui vormt naar een vaste baan en/of bruikt en werkt men via het kring- kent dat er behalve de gewenste een opleiding. Ook op de akker loopdenken. Als bemesting gewassen ook nog het een en hanteert Ut Rooie Bietje het be- gebruiken de tuinmannen en - ander aan overig vrouwen van Ut Bietje organi- tiert. Aangezi sche mest, compost, verteerd beidspotentie. materiaal van groentenresten, wordt wieder stro en bladafval. srlenendein- Wie bij ecologisch tuinieren aan Het kringloopdenken heeft alles Ook oogsten en plukken vindt door worden er groenten ver- groentenspeciaalzaak De Pi- tussen 13.00 en 16.30 uur in het zijn. Groene geitenwollen sokken en slobber- te maken met de vruchtwisse- grotendeels met de hand plaats, bouwd. Natuurlijk komt er in de sang als vaste afnemers. Maar... winkeltje aan de Koningshoeven zit, zij de vrijheid en het bui- vingers hebben ze vrijwel geen truien denkt is echt in zijn of haar ling. Dat gewassen voedings- "Niet dat wij vies zijn van machi- wintermaanden minder van de ook een toenemend aantal parti- zelf zijn of haar keuze maken. van allen. Wel een behoorlijke ontwikkeling blijven steken, stoffen aan de grond onttrekken, nes hoor," haast één van de me- akker dan in lente, herfst en zo- culieren weet Ut Rooie Bietje te kunnen functioneren nodig had- mate van motivatie en werklust. Niets blijkt minder waar! Ecolo- leerden we vroeger op school al. dewerkers zich te zeggen, "ook J_.‘..22j- egeleidersaf gisch tuinieren betekent wel op Als jaar in jaar uit hetzelfde ge- in de ecologische akkerbouw den besloten werd om een lap hoeveel uur per week en op wel- een bewuste en verantwoorde was op dezelfde akker verbouwd worden wel degelijk machines grond te huren en daar op ecolo gische wijze groenten te gaan verbouwen. Het initiatief bleek een succes. Werden er eerst al leen groenten geteeld voor vege- zijn. Stuk voor stuk waarderen ze tarisch restaurant De Imme, al het met hun handen, heel basaal, schikt, en daardoor arbeidsinten- Holgard breidt in tuinseizoen 2001 de deco-lijn uit met de Buffet kast Denise. Deze is gemaakt van een combinatie van geïmp regneerd hout met verzinkte, geperforeerde metaalplaten. De Buffetkast Denise is een handige, decoratieve kast, waar vast wel een plekje voor te vinden is. Prima geschikt om potterie, al lerhande klein tuingereedschap en decoratieve spulletjes in te plaatsen. De Buffetkast Denise heeft bovenaan een open voor zijde met 1 legplank. In het midden is een fraai verzinkt werkblad geplaatst met daaronder weer een deel met 1 legplank, welke wordt afgesloten door 2 deuren met geperforeerde platen. De verzinkte platen zijn metaalkleurig. Het product wordt geleverd als compleet bouwpakket, inclusief bevestigingsmateriaal en duidelijke opbouwhandleiding. Holgard Buffetkast Denise (hxbxd) 180x92x47 cm. Holgard neemt in tuinseizoen 2001 de Balkonkast Rosie op in het as sortiment. Deze is gemaakt van een combinatie van geïmpregneerd hout met een verzinkte, geperforeerde metaalplaat. De Balkonkast Rosie is een smalle hoge kast, die prima plek biedt aan allerlei deco ratieve en andere tuinspullen. Door zijn formaat past de kast prima op een kleine ruimte, zoals een balkon, maar uiteraard zijn er tal van andere toepassingen mogelijk. De Balkonkast Rosie heeft 4 legplanken en wordt afgesloten door 2 deuren, waarvan 1 deur voorzien is van de verzinkte, geperforeerde metaalplaat. Dit geeft de kast een speels accent. De verzinkte plaat is metaalkleurig. Het product wordt geleverd als compleet bouwpak ket, inclusief bevestingsmateriaal en duidelijke opbouwhandleiding. Holgard Balkonkast Rosie (hxbxd) 180x58x36 cm. Snoeischaar en slangenwagen Gardena komt dit seizoen onder meer met een nieuwe snoeischaar en slangenwa gen. Bij deze snoeischaar kan de openingswijdte van de handgrepen worden in gesteld. Daardoor is dit pro duct prettig en gebruiks vriendelijk voor iedereen. De zelfoprollende slangen wagen rolt zich bij terugrij den vanaf de werkplaats au tomatisch weer op. I w I \l 5 Van 13,95

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 17