Vff. WIJZE u 1 Inspraak over toekomstige buslijnen Ffï- i i. Ouderen en Verliefdheid j r?' /t >e harmonie Voorgestelde routes buslijnen rampzalig voor ouderen in West: IES WMA COLOFON r il 1 Eisenpakket ANBO-belastingadvies EBHO-voorlichting Ouderenkoor Sint Anna Dansinstuf Soekmekaar Hulp bij buitenzetten duobak PC-cursus voor senioren Inspraak Oude lente, late liefde Beoordeling Seniorenwijzer Vervolg ouderenconferentie 1 ll I I I I iE TILBURGSE KOERIER ^RT 2001 - PAGINA 10 'Natuurlijk kunnen ouderen ook nog vlinders in hun. buik krijgen' ieater Louis uw brief automatisch geplaatst wordt. Theater Kaatheuvel POSTSCRIPTUM De Reit: Routevoorstel van de gemeen te (links) en het voorstel ingediend door wijkorganisatieWest (onder). De Heer Janssens van de stadsdeelraad West licht het alternatieve plan toe FOTO. GERRIE PETERS In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat eindredacteur), tde Vries Andes VSP7nOB Interactive Joop Janmaat, Karei Luiijf (einc Barth Noordzij, Genie Peters, Mat c IDBRABANTS iUM straat 41 de horizon aimers, zelfproducerende 22.15 uur lat van boord lOuur 15 uur I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie: Het wordt weer lente, de vogels beginnen weer te tierelieren en ook mensen krijgen dan soms weer 'lentekriebels'. Maar geldt dat ook voor ouderen? Kun je nog wel verliefd worden als je ouder wordt? Tweeëntwintig senioren praatten daar over op de themaochtend 'Ouderen en Verliefdheid' die op 8 maart in buurtcen trum De Boomtak gehouden werd. Een reactie op briefschrijver R.Riemus in de Tilburgse Koerier van 22 februari. Waarom zet de schrijver niet de namen van de zaken in de krant. Als die bekend zijn kunnen zij er ook voor zorgen via hun spo«rWEa kinderen en familie dat die zaken geme den worden. En waarom doen deze men sen geen aangifte van ouderendiscrimi natie Zulke zaken mogen voor mijn part nu al gesloten worden. H.Gijzen 20.15 uur 18.45-21.30 uur 19.15-21.30 uur an jou vo.: 21.30 uur 5-21.30 uur de, jaarwisseling, maansver- lari hebben we met aandacht chaduw van onze planeet op s zwarte schijf van de aarde ijk een anders gekleurde ring was onze dampkring, de at- zijn wij om te kunnen leven, lijk. staat heeft hij naar boven ge- r "Van de aarde af gekeken" :houwd. Nog nooit in de mil - !t in een van de vele bescha- d opgekomen dat het rnoge- >eheel iets te veranderen. Iets te voegen. De stabiliteit en de teel wekt steeds weer ontzag el, we zijn naar de maan ge- n enkele brokken materiaal r de aarde. Tijdens de aktivi- een en ander achter gebleven de aarde en mogelijk in de iets gebeurd. De klimaatver- rrming hier op onze planeet is, van de mensen. We heb- ■schat in negatieve zin dan. als beïnvloeden mogelijk is in positieve zin. Economen tend wat het zal gaan kosten, r dat zal het niet oplossen. :nsen zeilen naar Antarctica. :n en kijken waarwehet over telpen. Leven moetje voor- noetwel.Oh,ja,ookuitbun- vlaar voorzichtig. Bij watwe ;ten we oog hebben voor alans. Voor harmonie. Ieder Kees van der Zande ra., di., wo.: 20.00 uur catcher 5 uur D< plannen van de gemeente voor het bisvervoer in de wijken zijn slecht ge- vdlen bij de ouderen in Tilburg-West. De kritiek is dat de T-lijnen die de wij ken moeten ontsluiten, niet langs vcorzieningen en plaatsen komen wiar veel ouderen wonen. "Vooral ou deren uit de Reit die van het openbaar vervoer afhankelijk zijn, dreigen hier door geïsoleerd te raken", zegt de heer Janssens, vertegenwoordiger van de stadsdeeladviesraad voor ou deren die meegewerkt heeft aan het maken van alternatieve busroutes. Vorig jaar zijn deze alternatieve busroutes voorgelegd aan Liesbeth Trip, de ambte naar van de gemeente belast met deze planning. "De reactie was toen weinig hoopgevend", vindt Janssens. "De ge meente liet weten dat ze niet kon beloven dat er met de plannen van de wijken reke ning gehouden zou worden bij de definitie ve planning van de buslijnen. De nieuwe busvervoers-organisatie die in de toe komst het busvervoer gaat regelen, krijgt namelijk een grote vinger in de pap bij het vaststellen van die planning. Als die maat schappij de nadruk vooral legt op efficiën- cy, zou dat wel eens ten koste kunnen gaan van de behoeften van de oudere en ge handicapte gebruikers van het openbaar vervoer", meent de heer Janssens. Daarom hebben de wijkorganisaties in fe bruari alle fracties uitgenodigd om hen de alternatieve plannen van de wijkorganisa ties voor te leggen. Die toonden wél veel belangstelling voor de routeplanning van de ouderen in West. Visie van de gemeente Wethouder Els Aarts benadrukt dat de rou tes die door de gemeente in het vervoers plan zijn aangegeven een voorlopig karak ter hebben. "Het is een eerste voorstel en zeker nog geen vaststaand plan", aldus Aarts. Op de commissievergadering be gin deze maand is bepaald dat binnenkort inspraakbijeenkomsten gehouden zullen worden om te inventariseren wat de wen sen en behoeften van de wijkbewoners zijn. Die zullen in juni gehouden worden in elk van de vier stadsdelen. Plaats en tijd wordt tijdig bekend gemaakt via de Koe rier en de wijkkranten. Liesbeth Trip zal dan aanwezig zijn om vragen, wensen en zorgpunten met bewoners te bespreken. "Alle suggesties worden meegenomen", verzekert wethouder Els Aarts. "Maar dat Désirée Laterveer, ouderenadviseur van De Twern, had deze bijeenkomst georga niseerd omdat ze merkte dat er vaak la cherig en plagerig gereageerd wordt als duidelijk wordt dat ouderen verliefd zijn. In verzorgingshuizen wordt het door mede bewoners niet echt geaccepteerd als ou deren hand in hand met hun nieuwe vriend of vriendin rondlopen, viel haar op. Ze vindt het jammer dat mensen elkaar daar de ruimte niet voor geven. Kinderen moeten er vaak ook erg aan wennen als hun vader of moeder op latere leeftijd een nieuwe partner krijgt, vindt Désirée. Die reageren daar soms erg afwijzend op. Meestal ver andert dat wel na verloop van tijd. Om dat onderwerp eens serieus ter spra ke te brengen, besloot ze er een thema bijeenkomst aan te wijden. Vooral de vas te donderdagochtendklanten van De Boomtak, allemaal vrouwen, waren aan wezig en op de aankondiging in de krant waren ook een paar mannen en een echt paar afgekomen. Iedereen vond dat ver liefdheid niet aan leeftijd gebonden is en verliefdheid deed hen vooral denken aan warme gevoelens, aandacht voor elkaar, knuffelen en vlinders in je buik. Sommi gen konden zich wel voorstellen dat ze zelf nog een keer verliefd zouden kunnen worden als iemand heel speciale aan dacht aan hen zou besteden. Maar een aantal vrouwen moest er niet meer aan denken nog eens verliefd te worden en een nieuwe relatie aan te gaan. Op deze themaochtend werd ook de vi deofilm 'Late liefdes' van het Humanis tisch Verbond vertoond, waarin verschil lende koppels vertelden over hun verliefdheid en de relatie die zij op latere leeftijd aangegaan waren. Een man van 85 die weer helemaal verliefd geworden wil niet zeggen dat we ook aan alle wen sen kunnen voldoen. Er zullen prioriteiten gesteld moeten worden want het budget is beperkt. Het busvervoer in de stad kost jaarlijks 25 miljoen gulden. Een derde van die kosten wordt met kaartverkoop opge bracht. Bij het maken van de nieuwe plan nen moeten we er wel voor zorgen dat we binnen dat budget blijven." Na de inspraakbijeenkomsten wordt een eisenpakket opgesteld, dat in de raads commissie besproken zal worden. Wet houder Aarts geeft de voorkeur aan zo'n lijst boven een van te voren vastgesteld plan. Het voordeel is dat daarmee creatie ve combinaties gemaakt kunnen worden, vindt zij. "Dat eisenpakket is een keiharde voorwaarde in de onderhan delingen met de vervoermaatschappijen", verzekert de wethouder. "Met de vervoers maatschappij die de gunstigste voorwaar den biedt, gaan we voor vier tot maximaal zes jaar in zee. Daarna wordt bekeken of die maatschappij aan onze wensen vol doet." Aarts zou het een goede zaak vinden als ook in de tussenliggende periode nog eens bekeken zou worden of het vastge- stelde busplan goed functioneert. "Met de invulling van de routes moet wel flexibel worden omgegaan", vindt Aarts. Er hoeft niet bij elke algemene voorzie ning een bushalte te zijn. Dat hangt ook af van het aantal bezoekers dat bijvoor beeld ih een wijkcentrum komt. Als er niet zoveel bezoekers komen, zouden wijk bewoners daar ook met een deeltaxi naar toe kunnen gaan." was, vertelde dat hij een roos voor zijn nieuwe geliefde in zijn tuin had geplant. Zijn vriendin wist nog niet of ze wel met hem wilde trouwen. Voor haar hield dat een belofte in voor altijd. Haar vriend wil de graag trouwen omdat hij het gevoel had dat anderen zijn relatie met haar dan meer serieus zouden nemenmaar hij wil de de beslissing niet forceren. Een ander stel genoot erg van het samenzijn, van kleine lieve aanrakingen en van elkaar af en toe eens lief aankijkenmaar vond zich te oud om de liefde te bedrijven. De video riep herkenning op en werd heel ontroerend gevonden. Sommigen vertel den naar aanleiding van deze beelden over hun eigen ervaringen. Eén vrouw was zelf verliefd maar wist niet goed hoe ze contact moest maken en hoe ze haar gevoelens zou kunnen laten merken. Dé sirée overweegt in haar team voor te stel len zo'n themabijeenkomst ook in andere wijkcentra te houden omdat duidelijk is dat daar veel belangstelling voor is. 65-plussers die alleen AOW krijgen, maar ook degenen die AOW krijgen aangevuld met een aanvullend pensioen hebben kunnen buitengewone terugvragen via een T-biljet over dit jaar én de drie voorafgaande jaren. Standaard kan afgetrokken wor den ziekenfondspremie AOW, nominale premie ziekenfonds, ouderdomsaftrek en de huisapotheek. Bijkomende kosten kun nen zijn het aanvullingsfonds van het ziekenfonds, de eigenbij- drage voor het ziekenfonds in 1998, zelfbetaalde kosten voor de tandarts, hulpmiddelen als bril, gebit, kousen en gehoorap paraat, vervoer voor medische behandelingen en premie uit vaartverzekering. Belastingteruggave heeft geen nadelige gevolgen voor sociale uitkeringen en kwijtschelding van gemeentelijke lasten en huursubsidie. Een handleiding voor de teruggave van belasting kunt u aanvragen via tel.5810603. U kunt ook advies vragen bij de 'Smeetskring', die gratis geeft bij belastingzaken. Bel voor een afspraak tel. In het seniorentrefpunt aan de Vredeman de Vriesstraat 38 wordt op maandag 26 maart een voorlichtingsbijeenkomst over E.H.B.Ó. gehouden. De bijeenkomst begint om 14.00 uuren en tree, koffie en thee zijn gratis. Op woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur bent u daar altijd welkom om een spelletje te doen, een kaartje te leggen of om een praatje te maken. Het KBO-koor in Sint Anna heeft dringend behoefte aan uitbrei ding. Zowel zangers als zangeressen boven de 55 jaar zijn van harte welkom. Er wordt elke donderdonderdag gerepeteerd van 10 tot 12 uur in de Frater Mattheushof 1 (Capucijnenstraat). Om deel te kunnen nemen, hoeft u geen noten te kunnen lezen Zingt u graag, neem dan contact op met dhr. Van Vugt, tel. 5365826. Op vrijdag 30 maart vindt van 14.00 tot 16.00 uur de maande lijkse instuif voor 50-plussers plaats in Buurthuis Soekmekaar, Generaal Kockstraat 2a. Die instuif wordt georganiseerd door vier dansgroepen, maar is ook toegankelijk voor andere vijftig plussers. Het programma wordt samengesteld door de deelnemers zelf, want iedereen kan een verzoekdans aanvragen. Ouderen en gehandicapten kunnen hulp krijgen bij het ophalen van de duobak als het problemen geeft om de bak op de dag van inzameling buiten te zetten. De duobak kan dan vervangen wor den door een kleinere bak of een afvalemmer. De mogelijkheid bestaat echter ook dat een medewerker van de vuilophaal dienst de bak uit uw tuin of berging haalt en hem voor u leegt. Ook het verlagen van de dorpel kan helpen om dit probleem op te lossen. U kunt daarvoor bellen met tel. 5429782 of een schriftelijk ver zoek richten aan Wijkzaken afdeling Toezicht, postbus 90157,5000 LL Tilburg. Ook kan een aanvraag gedaan worden bij een van de stadswinkels. Stichting Seniorweb Tilburg e.o. organiseert binnenkort een PC-cursus voor 50-plussers. Het gaat om een beginners-cur- sus "Kennismaken met de PC". De cursus omvat de volgende onderwerpen: aangename kennismaking, toetsenbord, sys- teemkast binnenste buiten, beeldscherm beter bekeken, rand apparatuur, windowswerk (Windows 95/98), schrijvenderwijs (Tekstverwerken Word), Internetwerk (Internet en e-mailen). De kosten voor acht lessen zijn f 124,-. Bij voldoende deelname zullen de lessen starten op 3 april op maandagochtend, maandagmiddag en/of dinsdagmiddag in wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10 in Tilburg. Indien U belangstelling heeft om deel te nemen aan deze cursus, meldt u zich aan op tel. 5424187. De ene keer lees ik in de krant M dat de gemeente Tilburg zo' n 35 miljoen gulden overheeft, de indere keer komen ze miljoenen te- tort om de subjectsubsidie te kun- len betalen. Wie het snapt mag het reggen, maar volgens mij weten ze iet zelf niet! K De plannen van de gemeente komen voor ce Reit het hardste aan omdat daar totaalgeen voorzieningen voor de eerste levensbehoeften aanwezig zijn. Voor al hun boodschappen zijn de bewoners aangewezen op de Westermarkt. "Nu kunnen ze daar nog met bus 46 en 47 naar oe, maar in de toekomst moeten ze twee buslijnen nemen om daar te ko men', geeft de heer Janssens aan. "Dat word een hele klus als je met volle tas sen erugkomt. Voor ouderen met een rollabr en voor gehandicapten is dat bij na nét te doen." Maa ook de ouderen uit het Wandelbos I en let Zand hebben zware kritiek op de routes die door de gemeente gepland zijn De T-lijnen komen namelijk niet langs ouderencomplexen als de Parkflat, het Marius Koolencentrum en de flats aai het Kwendelhof en langs voorzie ningen als het politiebureau, het crema- torum en de begraafplaats. "Het zijn vcoral ouderen die vaak een bezoek aan het kerkhof brengen", licht de heer Jans sens toe, "en het is ook van belang dat senioren met de bus naar het politiebu reau kunnen om aangifte te doen van in braak en diefstal. Dat ligt nu voor veel wijkbewoners te ver af om daar te voet heen te gaan. Daarom worden een groot aantel inbraken niet bij de politie ge meld." In het Openbaar Vervoersplan van de gemeente staat er op maximaal 350 neter van belangrijke voorzieningen een bushalte moeten zijn. De vakorganisatie West, de stadsdeel- advésraad voor ouderen, ouderenorga- nisaies en de tewonerscommissies van ouderen- coirolexen in West hebben vorig jaar ge zamenlijk alternatieve routes uitgestip peld Die routes gaan dieper de wijken in en tomen langs alle voorzieningen die belangrijk zijn voor senioren én langs pladsen waar veel ouderen wonen. Om er zelf een goed beeld van te krijgen kun nende bewoners de versies van de rou tes die de gemeente voor deze wijken héét uitgestippeld vergelijken met de al ternatieve versie van de wijkorganisaties in cé wijkcentra van de Reit, het Zand en hetWandelbos. Romans met liefde als thema zijn er in overvloed, maar boeken waarin de liefde oudere mensen overkomt zijn schaarser. Als dit een weerspiegeling van de werkelijkheid is, ziet het er somber uit. Toch zijn er in de Openbare Bibliotheek Tilburg wel romans te vinden waarin de late liefde een rol speelt. In 'Laatbloeiers'van E.L. Swann springt er een vonk over wan neer een oudere maar levendige weduwe bij het werken in haar tuin een knappe tuinarchitect ontmoet. In 'Langzame wals'van de auteur van de 'De bruggen van Madison County' wordt een oudere hoogleraar hopeloos verliefd op de vrouw van een col lega. Nog zo'n romantische geschiedenis is te lezen in 'Al wat wij van de hemel weten' van Ann Tuttle Villegas. Minder romantisch maar iets realistischer lijken de gebeurte nissen in de volgende boeken. 'Late liefde' van Bjorg Vik gaat over een zestigjarige vrouw die door een diep dal gaat na de dood van haar man, maar weigert te accepteren dat nu ook haar leven voorbij is. 'Oude lente' van Wil Vening gaat over de liefde die opbloeit tussen twee mensen die in een aanleunwoning wo nen. Het grootste struikelblok vormen de kinderen met hun vooroordelen over liefde op latere leeftijd. Liefde en romantiek vindt u in de bibliotheek bij u in de buurt. Uit een lezersonderzoek bij de Tilburgse Koerier is naar voren gekomen dat de Seniorenwijzer goed gelezen wordt. Honderd lezers vulden de vragenlijst in en zestig procent van hen is ou der dan 65 jaar. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat 25 procent van de geën quêteerden de Seniorenwijzer altijd leest. 21 procent leest de ouderenpagina vaak en 20 procent leest hem soms. Een derde deel van de ondervraagden leest deze pagina nooit. Op 23 maart en 11 april worden bijeenkomsten gehouden als vervolg op de ouderenconferentie in december. Daarin wordt gepraat over wonen en zorg. De bijeenkomst van 23 maart is bestemd voor Tilburgers ten zuiden van de spoorlijn en wordt gehouden in Zorgcentrum Tilburg Zuid, Gen. Smutslaan 224. Op 11 april komen de bewoners ten zuiden van de spoorlijn aan bod. Dan wordt een bijeenkomst gehouden in Zorgcentrum De Heikant, Schubertstraat 700. Beide bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur. =r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I I DinyvanBladel-Verbunt, RiekFlipse-Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, I 1 Vincentiusstraat 102, I tweg422 i van Velthoven, entresol lie van Nicolas van istein en Ada van 1DBRABANTS URMUSEUM an 434 ober niet wat je ziet; kijken en lUDEKERKJE aat WMiddelbeers i maart ie Mierlose schildergroep RIEPJOTR traat78 xt idlak aquarellen igustus tne Kamer MA enting 102 ien kunstenaars in een arkt Sarkl bets, werken uit de 1990-2000 tril van der Kraan, nfotogratie EN-EN LGOEDMUSEUM IRG istraat 13-15 iw kinderspelen en hapsspelletjes 1HALM losplaats 1Berkel-Enschot i's PTION an 434a ir in de dop RIESÜRTOUCHE ngenstraat 54 Oisterwijk 3erkovich en Franca Russ LS&ZO traat 125 warmde lenteverhalen ELMUSEUM lraat96 radition OORPORTAAL at 13a Oirschot aart van Inez Schenk (Haaren) UNDELGANGEN iENTEHUIS iRENBEEK 10, Hilvarenbeek ie Els van de Pas 16 t tot 15 juli ie Ad Lauwers •DONDERDAG 22 MAART 2001 - PAGINA 11 tdag 28 maart .2001 >0-20.30 uur 14.00-18.45-21.00 uur ra.: 14.00-19.30 uur omen Want a.l. K) uur 14.00-22.00 uur ra.: 14.00 uur f Life16j. 19.15 uur at12j. di.: 14.00 uur l6j.Ur )0uur 14.00-21.30 uur >0-20.00 uur 20.00 uur 30-20.00 uur mgeniality 12j. 10-21.00 uur 14.00-19.15-22.00 uur ra.: 14.00-20.00 uur QÖK r<rr— I Redactieadres: I Seniorenwijzer, p/a 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- I tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- 1 bus 1OOO1, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline:donderdag 12.00uurvoorde ver- I schijningsdatum. j

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 11