in =1 HE) Chrysler Sebring en Sebring Cabrio BMW Williams F1-team goed beslagen ten ijs TSU Snelle Mondeo op komst S IS Verkooprecord voor Chrysler in Nederland OTA Yaris Total Care van Toyota Europese primeurs bij General Motors Eerste Fiat met brandstofcel Als u een statement wil maken... ,s is üssii ■S: s ii s ii DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT» DONDERDAG 15 MAART 2001 «PAGINA 7 IAART 2001 «PAGINA 6 VAULT 6V aut. .2001 Fluitconcert iet Wielkasten Hoog gespecificeerd :he ;,el ca rt. LA bied Met een redelijk succes verkoopt Chrysler op de Eu ropese markt de Voyager MPV en Jeep terreinwa gens, maar als het om sedanmodellen gaat, heeft de Europese koper ineens andere voorkeuren. Met de nieuwe Sebring sedan heeft het merk toch wel een erg aantrekkelijk aanbod, terwijl de cabriolet voor slechts een handje vol mensen is weggelegd. i model- Iterna- )uwd in haar t in München. .1998 .1999 .1997 (LI, LPG....1997 Luna1997 1997 xi.... .tion. 1992 1997 1993 1998 .1990-1994 1994 1996 mo115.000 ton_.O4-1«9 -60.000 km ....08-1993 ®uw$Ml...26.000 km...03-1999 worpoitei.... 17.300 km ...05-1999 tüifdak134.000 km ....01-1996 tag,,1sleeig..25.000 km ....11-1997 .1996 .2000 .1997 .1997 .1998 .1994 .1999 man Pe Yaris en1 ^UÖI .2000 .1997 .1998 .1998 .2000 een iatig (ie i ruimtewagens in r2000 2000 telt Hetj laam FW23 en 1 ijn voorganger, i vnrig seizoen aan de *.<=en. Vanwege veran- Samen met Toyota Financial Services heeft importeur Louw- er positief -Ji, méér dan l ^>3,5 procent, n geen enkele lanken aan de ....1991-1993-1995 1993-1994 1993 1997 nov. 1996 nov. 1998 1994 man ten skozen. zijn ook ilen wielen wikkelingswerk bij Michelin. Er zijn zes chassis beschikbaar en in totaal heeft BMW meer dan 200 V10-motoren gebot Formule 1-fabriek i ’arqui speciaal voor de l Yaris Verso de Yaris p.o.a. 2001 deringen in de reglementen zijn er een aantal aërodynamische wijzigingen aan de carrosserie doorgevoerd. De BMW-motor is lichter en compacter geworden, levert meer vermogen en draagt bij aan een betere dynamiek van het chassis. de motor, een 4,2 liter 6 cilinder in lijn die merkbaar zuiniger zal zijn dan zijn voorganger. per met sportieve aspiraties. Het chassis is 20 mm verlaagd en er worden P225/40R18 Dun lop banden gebruikt om de Ron- al 16-spaaks wielen. klepper in het vooronder. De be doeling is dat deze motor een vermogen gaat leveren van 220 pk en op deze kracht zijn onder stel en aandrijflijn aangepast. De auto staat op 18 inch licht metalen wielen met laagprofiel banden, heeft een aantal aëro dynamische aanpassingen aan de carrosserie en dubbele uitla ten in roestvrij staal. Het interi eur paart luxe aan sportiviteit met Recaro voorstoelen bekleed met leer, een specifiek instru mentenpaneel, een navigatie systeem en alle denkbare featu res. Ford probeert met de ST Concept geen race-auto neer te zetten, maar een luxueuze top- De compleet nieuwe voorbum per geeft de Mondeo ST een ex tra ‘dikke’ uitstraling, terwijl ook de afwijkende achterbum per een krachtige indruk achter laat. We kunnen met een gerust hart stellen dat de Mondeo ST Concept een stap verder is dan een conceptstudie. Na enige fijn- slijperij zal dit model op niet al te lange termijn leverbaar wor den. De nieuwe vierdeurs Chrysler Sebring is een volledig nieuw ontwikkelde auto die met zijn lengte van 4,84 meter fors beme ten is. Toch wil Chrysler met deze vierdeurs gaan concurreren in het segment van onder meer de Volkswagen Passat en Ford Mondeo. De Sebring is tevens leverbaar als vierpersoons cabriolet die nog een paar centimeter lar is dan de sedan. Overigens delen beide auto’s niet hun onderstel, omdat de Sebring Cabrio geba seerd is op de bestaande Stratus Convertible. Toch zijn er in het uiterlijk de nodige parallellen tussen beide auto’s te vinden. De lange cabriolet is een elegante verschijning. Het is jammer dat het interieur in vooral lichte tin ten wordt uitgevoerd, die erg be smettelijk zijn. De cabriokap wordt een stabilistorstang toege past. Van ouderwets Ameri kaans veergedrag is dan ook he lemaal geen sprake meer. De auto kan in deze klasse wat rij gedrag betreft behoorlijk met zijn vooral Europese concurren ten mee, zonder het comfort uit het oog te verliezen. De Chrysler Sebring sedan komt vanaf maart/april beschikbaar als 2.0 LE voor £55.225,=. Dit is de prijs die zal gelden voor de versie met vijfbak. Tijdelijk wordt voor dit bedrag standaard de automaat gemonteerd, die la ter dit jaar £59.225,= zal gaan kosten. De Sebring Cabrio be gint bij £85.725,= als 2 liter LE met vijfbak en komt in de meest complete vorm op £100.865,=. Voor dat bedrag wordt de 2.7i LX voorgereden. Het Italiaanse Fiat richt zich bij haar ontwikkeling op het verder een fraaie stof uitgevoerd en is zelfs voorzien van een regen- gootje om te voorkomen dat men bij het openen van de portieren langer nat wordt. De kap wordt volledig is delen elektrisch neergeklapt na het losmaken boven de voorruit, maar verdwijnt niet onder ee: afdekkap. Deze moet handmt worden aangebracht, wat in c praktijk veelal achterwege wordt gelaten. In de rugleuning van de stoelen zijn de rolgordels geïntegreerd die op deze manier altijd goed op het lichaam aan sluiten. Dé opbouw van het ca- brio-programma komt met de se- Chrysler heeft bij de Sebring ge kozen voor een beperkt model lenprogramma bestaande uit hoog gespecificeerde types. De Sebring is leverbaar als LE en LX, waarbij zaken als airconc tioning, een audiosysteem, ce trale vergrendeling met af standsbediening, elektrische raam- en spiegelbediening, el trisch verstelbare bestuurder stoel, koplampsproeiers, met leer bekleed stuurwiel, cruise control en verlichte make-up spiegels standaard zijn. De n< completere LX onderscheidt 2 door 16 inch lichtmetalen wie len, lederen bekleding en stoe verwarming, middenarmsteu achter en een boordcomputer De bagageruimte.heeft een fli ke inhoud van 453 liter en dit uit te breiden door de rugleur van de achterbank in twee on lijke delen neer te klappen. E aardigheidje is een ontgrende knop aan de binnenkant van kofferdeksel. Mocht men om welke reden dan ook opgeslot raken, dan kan men via deze ‘glow in the dark’ hendel een v naar buiten verschaffen. Aan de basis van het program ma staat een 2 liter 16V motor met een vermogen van 140 pk bij 5700 tr/min en een koppel van 188 Nm bij 4350 tr/min. Alhoe wel voor deze krachtbron een handgeschakelde versnellings bak is voorzien, levert Chrysler in eerste instantie zonder meer prijs een viertraps automaat simpelweg omdat de vijfbak nog niet direct beschikbaar is. Hier mee haalt de Sebring een top van 180 km/u. De 4 cilinder is voldoende krachtig onder Neder landse omstandigheden. De tweede motor is de uit de 300M bekende 2,7 liter V6 24-klepper goed voor 200 pk bij 5900 tr/min en 260 Nm bij 4300 tr/min. Een machine die merkbaar meer te vertellen heeft en een top neer zet van 216 km/u. De V6 is uit sluitend met automaat lever baar, een uitermate comfortabele combinatie! De auto heeft beslist aan aan trekkelijke vormgeving die op een aardige manier typisch Amerikaans is. Iemand die in dit segment een statement wil ma ken is met de Sebring prima uit. De wielkasten zijn duidelijk zichtbaar uitgebouwd en worden via de dorpels denkbeeldig met elkaar verbonden. De daklijn verloopt bol en de portiergrepen worden in de carrosseriekleur gespoten net als overigens de bumpers. De auto staat mini maal op 15 inch wielen. De ach terkant doet wat vormgeving be treft enigszins denken aan de grote 300M, en ja hoor, de mist lampen zijn als losse units in de bumper opgenomen. Het front kenmerkt zich naast de heldere koplampen door een smalle gril le onder het vleugellogo van Ch rysler, terwijl het gros van de luchttoevoer naar de motor via een chroom omlijnd rooster in de bumper gaat. In eerste aanblik toont de Sebring compacter dan dat ie in werkelijkheid is, de auto komt wat gedrongen en een tikkeltje sportief over. De vorm geving zal ongetwijfeld meer mensen aanspreken dan zijn voorganger, de Stratus. De naam Sebring werd in Amerikf overigens al langer gebruikt voor de coupé en cabrio. Op het gebied van veiligheid mag je het een en ander van een Amerikaans merk verwachten. Het is de eerste Chrysler die wordt voorzien van gordijnair- bags naast de gebruikelijk air bags in het stuurwiel, dashboard en de stoelen. De deuren zijn voorzien van maar liefst twee verstevigingsbalken en dat heeft mede geleid tot een maximale score bij de US-NCAP botsproe- ven. Ook is het remsysteem krachtiger geworden dan bij de Stratus en is standaard uiter aard voorzien van ABS. De wiel ophanging, met voor onder meer double wishbones en achter een multi-link constructie, is voor de Europese markt stugger van af stemming. Zowel voor als achter Dit jaar kruipen Ralf Schuma cher (25) en de even oude Colom biaan Juan Pablo Montoya achter het stuur van de bolides. Schu macher rijdt al zijn derde seizoen bij Williams, terwijl Montoya in de Formule 1 debuteert na een succesvolle carrière in de Formu le 3000 en het Amerikaanse CART FedEx Championship. Als testrijder is de Spanjaard Mare Gêné aangetrokken die 33 Grand Prix starts op zijn naam heeft. Ford is bijna klaar met een op volger van de Mondeo ST200, die gebaseerd was op het vorige model en aan het einde van de levenscyclus op de markt kwam. In Genève toonde het merk de Mondeo ST Concept. Ford is be zig een complete range sportieve modellen op te zetten. Zo zijn de RS-modellen direct van rally- auto’s afgeleid en worden de ST- varianten meer toegesneden op sportieve automobilisten die op zoek zijn naar betere prestaties. De ST Concept ligt meer dan een sluier op van de nieuwe Mondeo ST. De auto is geba seerd op de vierdeurs Mondeo met de bekende Düratec V6 24- dieselmotoren alsmede op r len die zijn voorzien van alt tieve aandrijfsystemen, waarmee de uitstoot aan schadelijke stof fen tot nul wordt gereduceerd. In dat kader moet de auto met brandstofcel gezien worden. Fiat richt zich met name op de PEM- versie, wat staat voor Proton Exchange Membrane. Bij deze brandstofcel reageren waterstof en zuurstof met elkaar bij een re latief lage temperatuur. Deze techniek wordt toegepast in de eerste brandstofcelauto van het merk, de Elettra H2 fuel cell, een experimenteel voertuig dat geba seerd is op de Seicento Elettra, de kleinste volledig elektrisch aan gedreven vierpersoons auto van dit moment. Fiat heeft bewust voor deze kleine auto gekozen, omdat men ervan overtuigd is dat milieuvriendelijke aandrijf systemen vooral tot hun recht ko men in de stad, waar milieuas pecten zwaarder wegen dan rijeigenschappen. Van Cadillac wordt de Vizón ge toond, een luxueuze Sport Utility voorzien van een 305 pk sterke 4,6 liter Northstar V8 motor. Het interieur van deze conceptstudie Total Care opgezet. Het gaat hier onder meer om een financie- ringsmogelijkheid vanaf 18 jaar met een lage rente, een looptijd van 24 tot 36 maanden en een maximum van 20.000 km per jaar met een gegarandeerde restwaarde. Een aanbetaling is niet noodzakelijk. De klant be taalt één bedrag per maand ook voor de verzekering, rechtsbij stand, ongevallen inzittenden, reparaties, onderhoud en wegen belasting. Daarmee wordt het rijden van een Yaris of Yaris Verso wel heel aantrekkelijk. Geïnteresseerden kunnen een calculatie maken op www.toyo- ta.nl. De financiering wordt in een vorm van een doorlopend krediet aangeboden. De restwaarde wordt van te voren bepaald ui teraard afhankelijk van de loop tijd. Samen met Centraal Be heer Achmea is een zeer uitgebreide verzekeringspolis ontwikkeld .met een vaste pre mie en hoge instapkorting. Hier bij kent men geen regiotoeslag. Voor onderhoud en reparatie kan men bij iedere Toyota- dealer terecht en als een eventu ele schade via de dealer wordt uitgevoerd, ontvangt men een korting van f.300,op het eigen risico. De Toyota-dealer heeft een Yaris Total Care calculator, een com puterprogramma waarmee een op maat gesneden offerte kan worden samengesteld. Op de stand van General Motors debuteren in Genève een aantal modellen op de Europese markt. De nieuwe TrailBlazer is de opvol ger van het huidige Blazer-model. De auto krijgt een onafhankelijke voorwielophanging, multilink achteras en geventileerde schijf remmen op alle wielen. Nieuw is Het vorige Formule 1-seizoen le verde voor het B WM Williams team een derde notering onder de constructeurs op en dat was een complete verrassing. BMW Mo- torsport-directeur Gerhard Ber ger heeft niet de illusie dat de achterstand op de erkende top- teams in het tweedejaar al zal worden ingelopen. BMW heeft met Michelin een nieuwe banden leverancier gekregen die na lange tijd weer terugkomt in de Formu le 1. BMW en Michelin bevinden zich daardoor in een leerproces. De auto waarmee wordt gereden draagt de naam FW23 en lijkt ui terlijk op zijn voorganger, de FW22, die vorif start verscheen Deze V10-krachtbron is voor 2001 helemaal nieuw ontworpen op be trouwbaarheid, vermogen en rij gedrag. De technici van Williams en BMW zijn in een jaar tijd geïn tegreerd tot een homogeen team, waardoor er een uitstekend werk klimaat heerst. Als voorbereiding op het nieuwe seizoen werden 19.000 testkilometers gereden en werkte het team mee aan het ont- t jaar 2000 werd door Chrysler en Jeep in ons land zeer esloten. Zo werden er 6.715 nieuwe auto’s afgeleverd, m tevoor. De winst ten opzichte van 1999 bedraagt 23,5 - De daling van de markt had op de Chrysler-verkopen invloed. De grotere verkoopaantallen zijn vooral te da nieuwe Neon, waarvan er veel meer werden verkocht dan aanvan kelijk begroot (1.624 stuks). De Voyager ruimtewagen blijft het meest populaire model met 1.771 eenheden, een geringe daling ten opzichte van 1999. Dat was voor een deel te danken aan de aankondiging van het vernieuwde model. De Voyager nam de tweede plaats op de verkoopranglijst van grote ruimtewagens in achter de Renault Espace. Chrysler verwacht de nummer 1 j tie dit jaar weer te kunnen terugwinnen. Er moeten dit jaar Voyagers worden afgezet. Bij de resultaten voor het jaar 1 de bijzondere PT Cruiser nauwelijks mee. De auto werd pas in de loop van het jaar geïntroduceerd en vanwege de enorme populari teit in de hele wereld zijn er flinke levertijden ontstaan. Daarom zal de assemblage binnenkort ook in het Oostenrijkse Graz wor den opgestart. Vorig jaar werden er toch 578 PT Cruisers op ken teken gezet. Inmiddels zijn er bijna 2.000 orders genoteerd. Aan het succes van Chrysler droeg ook de Jeep Grand Cherokee bij. Met 1.053 exemplaren is de Grand Cherokee marktleider bij de grote SUV’s. Chrysler verwacht in 2001 de grens van 7.000 auto’s werd door juwelier Bulgari ont worpen. Dit model heeft als tech nische highlights een MagneRide chassis controlesysteem, adaptie ve cruise control, StabiliTrak sta- biliteitscontrole en bestuurders- herkenning met behulp van een vingerafdruksensor aan het stuur. rust en ook in twee var (LE en LX) worden gek Specifiek voor de LX zi hier 16 inch lichtmetal en lederen bekleding. Tijdens het rijden mét de cabrio is goed te merken dat we met een auto met een forse lengte van doen hebben. De carrosserie is niet bepaald vrij van torsie. Chrysler past geen rolbeugels toe, zodat bij een koprol alleen de versterkte voorruitstijl soe laas moet bieden. Overigens heeft men de ervaring dat het aantal koprollen met dit type auto nog lager ligt dan bij een gesloten sedan. De kap zorgt bij hogere snelheden voor wat wind geruis, terwijl de rechtopstaan de elektrische antenne bij 120 km/u een aardig fluitconcert geeft. MM ^<7 A ,gBTCJ2276l aoorontwiKKeien van oenzine- en Mondeo

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 27