j Maand van het huis jr T '95 rg I Gratis i woonideeën JAB MHbHH i hele wereld onder één dak Het bed als ultieme luxe Een plek om mezelf terug te trekken Het kleinste kamertje in beeld Moderne WC pas in achttiende eeuw uitgevonden Evenementen E boek U’ 4 5 ns ntaa*s maUenTbesVis^anm? <esn io-50% 2001 - PAGINA 20; DE TILBURGSE KOERIER ■DONDERDAG 8 MAART 2001 - PAGINA 21 Maison Mondiale kersen. ERREIN 08-03-2001 er op jziek INE. 11321 1 Door Caroline van Esch Voorletters. Straat Huisnummer TEGELS SANITAIR g|| tgina’s MSTOETZ Oost west, thuis best maakt in Nederland weer opgang. Waar je ook om je heen kijkt, overal wordt verbouwd en ge timmerd. De ene buurman is nog niet klaar of de andere begint. Vrachtauto's met interieurobjecten rijden af en aan. Blijkbaar hechten we steeds meer waarde aan comfortabel wonen. En terecht. Want in deze jachtige tijd is een plaats waar men zich op z'n gemak voelt, al dan niet omringd door kennissen, vrienden of familieleden, onontbeer lijk. De Maand van het Huis helpt u om uw huis nóg gerieflijker te maken. i kamers, sanitair, i sfeerverwarming. j de basiselementen van uw huis en uw eigen leefsfeer. Niet de gemakkelijk- 1 maart isten in ilaapve lair in is bek van zij De WC heeft vele veranderin gen ondergaan. MECC Maastricht: TEFAF Maastricht uinst- en antiekbeurs. Info: tel. 073-6145165 als in ;doen ,vk en irretje 61 Tilburg I3)5360625 boeren, cerd KORTING Turnhoutseweg 5 Baarle-Nassau Tel. 013-507 88 68 www.betermeubel.com 00/01 verpselen en de Eski- i de hand hun behoef- stand kunnen houden, leme huizen bouwen voor “ladesh en Iran. twe wo- taanwe- „eitenstal zou als drinkens- steeds weg als de deze treiu tieven, gr re tekster drukt -r flanel linner ij het inrichten van uw huis, iioorlijk ingrijpend. Een ex- in de rug kan daarom ui- I zijn. ingen. jgenl- itvangt 500 pag... met de nieuwste trends in wonen en slapen. ste zaken bij I Envaakbehc tra steuntje terst zinvol Het vrouwenurinoir Lady P van Sphinx dient het gemak en is extra hygiënisch. I gelukkig gewoon alléén In een moderne slaapkamer gaan fun<_. tegenwoordig hand in hand. We brenge onze slaapkamer en besteden steeds me tgen steeds i meer straat 84 in Til- z.e is geopend tot en met vrij- 12.00 tot 17.30 zaterdag van 7.00 uur. In alle rust, in een schone, verwarmde ruimte doen we tegenwoordig onze behoefte. Met een druk op de knop of een ruk aan het touw spoelen we de kleine of grote boodschap weg. Vroeger was dat heel anders. Toen deden de mensen hun bood schap gewoon midden op straat, boven de mesthoop of ergens in de vrije natuur. “-| Maand van het Huis Stuur deze coupon in een envelop zonder postzegel naar: BeterMeubel wonen slapen, Antwoordnummer 11025, 3430 ZJ, Nieuwegein. BeterMeubel Buitenland Niet in élke land hebben ze net zo'n "modem" toilet als r Nederland. Het schijnt dat de Chinezen hun behoefte doe. in het varkenshok. Het poepgat zit recht boven het hok ei iedere keer als er iemand naar de WC moet, kijkt knorretji Poepgoed Wilt u meer te weten te komen over het toilet en alles daar om heen, dan is het vast en zeker de moeite waard om een kijkje te gaan nemen bij de tentoonstelling Poepgoed die nog tot 25 juni in het Natuurmuseum in Nijmegen te zien is. De tentoonstelling brengt de geschiedenis en de toekomst van de toilet treffend in beeld. Verder wordt alles over poep in deze expositie op een vrolijke, verhelderende en uitdagende manier gepresenteerd. Want wat is er nou ge woner dan poep? Jong en oud, mens en dier, iedereen heeft er dagelijks mee te maken. Kleine kinderen gaan er onge- DOOR CAROLINE VAN ESCH inctionaliteit en gezelligheid meer tijd door in geld aan deze ruimte. HILVARENBEEK, Diessenseweg 45, tel. 013-5052557 maandag t/m zaterdag geopend, vrijdag koopavond en eigen huis, een plek onder de zonJaren geleden een megahit van René Froger (met dank aan tekst schrijver Henk WestbroekJe eigen stek, een eigen vas te plek. Voor deze themapagina's neusden we eens rond bij de hedendaagse jeugd. Want hoe jong je ook bent, een eigen plek, of die nu 40 m2 of 6 m2 groot is, is voor iedereen belangrijk. Menige tiener heeft al een uitgesproken idee of de inrichting van zijn/haar kamer. Wij waren te gast bij vijf Middenbrabantse tieners. Loungen in de slaapkamer We kunnen niet meer om de loungetrend heen, maar dat wil niet zeg gen dat we met z'n allen in de slaapkamer op de grond gaan slapen. Niets is minder waar. Het loungen komt voornamelijk tot uiting in de toename van comfort en luxe in de slaapkamer. Letterlijk en figuur lijk komt er in de toekomst meer ruimte voor rijke materialen, tech nisch hoogwaardige slaapsystemen, ingebouwde audioapparatuur en flat screen tv's aan de muur. Het bed zal, als centraal middelpunt, steeds groter worden in 1 én volume. De consument kan kiezen uit allerlei opties in v materialen van de ombouw, verlichting en bijpassende zitmeul bijzettafeltjes en kasten. Verder valt het gebruik van grote kt op. Rechtopstaand tegen de achterwand van het bed of als leefkussen in de ruimte. Heerlijk om je in te nestelen of mooi als accessoire. Ver rassend zijn de 'eetkussens' met een stevig bovenblad en een zachte onderkant voor op schoot voor een makkelijk ontbijtje op bed. Om het gevoel van luxe te versterken is het meubilair ove~:“J De moderne WC werd pas in Engeland in de achttiende eeuw uitgevonden. De WC heeft ondertussen al veel ver anderingen ondergaan en men verzint toch steeds weer nieuwe technieken en modellen. Geschiedenis De Romeinen maakten gebruik van een voorloper van het moderne toilet. In Pompei en Herculaneum heeft men "privaten" gevonden, die op een continu spoelend riool waren aangesloten. Vanaf die<tijd is er echter lange tijd geen vooruitgang geweest. Tussen de Romeinse tijd en de negentiende eeuw zijn er nauwelijks verbeteringen aan gebracht in het kleinste kamertje. Sterker gezegd, er be stond amper een kleinste kamertje. In de Middeleeuwen deden de edelen hun behoefte in een apart, aan de kasteel- muur bevestigd kamertje. Hun uitwerpselen belandden in het gunstigste geval in de slotgracht of in een ravijn. Hy giënisch was dat niet, want vaak werd het slotwater als was- of als drink water gebruikt. De gewone stad- of dorps bewoner had niet eens een eigen kamertje, zij deden hun behoefte gewoon in de vrije natuur of ergens op een mest hoop. Kakstoel In 1450 werd de gemaksstoel of de kakstoel geïntrodu ceerd. Deze stoel stond vaak niet in het slaapvertrek maar maakte gewoon deel uit van het meubilair in het woon vertrek. Van Lodewijk de Veertiende is bekend dat hij ge woon doorging met het ontvangen van zijn onderdanen terwijl hij zijn behoefte deed op de kakstoel. Advies De Maand van het Huis wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. Vorig jaar bleek het initiatief van de Vereni ging Comfortabel Wonen zodanig in een behoefte te voorzien, dat besloten is dit jaarlijks te herhalen. Van don derdag 1 tot en met zaterdag 31 halen meer dan duizend detaillis het hele land alles uit de kast, om u ui terst deskundig en geheel vrijblijvend van advies te voorzien. Dat advies richt zich met name op keukens, bad- tegels, vloeren en In feite een mix van .pt voor aardse, pure materialen zoals wol, hout, hardsteen, of sisal in combinatie met hoogpolige tapij ten. Net als de vloer, kan ook het behang een eyecatcher in een ruimte zijn. Grote vlakken met duidelijke motieven bepalen veelal de sfeer. Het bedlinnen doet helemaal mee in trend met grafische vormen, retro-mo- grote realistische bloemen en literai- ksten. Vaak is het beddengoed gezeef- :t of geborduurd. Nieuw op dit gebied: sl. wafelkatoen, gewatteerde quilts en sn. Sierlijke lijnen in edel kersenhoutfineer en een hoogwaardige afwerking kenmerken de vormgeving van slaapkamer 'Sibelius'. Ver dere informatie: 033-2532708 De bezoeker van expositie Poepgoed kan zich verdiepen in i het nijvere werk van de mestkever, leren over dierendrollen I in vele soorten en maten en zich verbazen o ver onze eigen uit- werpselen.Ook thema's als gezondheid en hygiëne komen i aan de orde in de tentoonstelling. Voor kinderen is er een plee- borstelspeurspel en een poepkijkwijzer. Kortom. Poepgoed is een boeiende expositie voor jongen oud! l verwachtingsvol naar zijn warme hap uit. Een effectieve manier van kringloop toch? De Eskimo's hebben vette, zwarte uitwerpselen. Dit komt door hun voedingsgewoon ten. De honden zijn dol op deze uitwerpselen en de Eski mos moeten daarom met de zweep in i ten doen, zodat zij de honden op afstai In Koeweit liet de regering mode gastarbeiders uit India, Pakistan, Bangladesn a Toen zo'n Pakistaanse gastarbeider blij zijn nieuv ning betrok, werd hij aangenaam verrast door het zig westerse sanitair. Hij zag de badkamer voor geite aan en het bad als voederbak. Het toilet zou als drinl bak moeten dienen, alleen liep het water s... 2o Pakistaan aan het touwtje trok. 10 t/m 18 maart, Internationale ki 13 t/m 18 maart, Prins Bernardhoeve Zuidlaren MEKKA Wonen en leven 2001. Info: tel. 050-4098888 22 t/m 25 maart, Expo Center Hengelo Lentebeurs. Info: tel. 074-2559559 30 maart t/m 8 april, RAI Amsterdam Huishoudbeurs Huis Interieur. Info: tel. 020-5491212 20 t/m 24 mei. Landgoed Beeckestijn, Velsen Zuid Home and Garden Fair. Info: tel. 055-3012323 dwongen mee om, maar bij het ouder worden verandert dat. Er wordt dan nog slechts verhullend of gniffelend over poep gesproken terwijl we toch gemiddeld een jaar van ons leven op de wc doorbrengen om onze behoefte te doen. Onze hou ding tegenover dierenpoep is minder krampachtig. Het wordt gebruikt in de landbouw, als brandstof en zelfs om huizen mee te bouwen. Aankoopbedrag terug Wat zou u ervan zeggen wanneer u uw plannen voor een groot gedeelte, of misschien wel helemaal, kosteloos zou kunnen realiseren? Ook die moge lijkheid bestaat tijdens de Maand van het Huis. Wanneer u in maart daad werkelijk 'de koop sluit', maakt u na melijk kans om uw aankoopbedrag tot een maximum van maar liefst f H 25.000,- terug te ontvangen. Een unie ke mogelijkheid om uw geld nu eens echt twee keer uit te geven. Wie weet heeft u nog andere plannen op de plank liggen. verplaatsen Van wat spullen." Wat is je favoriete plekje en waar om? "Mijn bed. Daar kan ik lekker op liggen als ik tv. kijk of muziek luister. Ook met m'n vrienden en vriendinnen zit ik altijd op m'n bed." Waar ben je 'tmeeste aan gehecht? "Aan mijn foto's." Hoeveel invloed hebben jouw ou ders op de inrichting van je ka mer? "Niet veel, tenzij ik iets aan wilde schaffen wat te duur was." Wie poetst er? 'Tedere twee weken doet mijn moeder mijn kamer, voor de rest houd ik het zelf bij. Gisteravond zei mijn moeder nog dat er wat haar betreft wel vaker iemand van de krant langs mag komenwant ik was flink aan het opruimen!" Als je een cadeaubon van f250,- kreeg om spullen aan te schaffen voor je kamer, wat zou je dan ko- "Allerlei kleine dingetjes om m'n kamer aan te kleden bijvoorbeeld kussentjes, kaarsjes en fotolijst jes." Kleur en warmte De kraakhelderewitte ruimtes, strakke lijnen en neutrale kleuren zijn verleden tijd. Het strenge mini malisme maakt plaats voor kleu ren, ronde en organische vormen en materialen met een hoge aaibaar heidsfactor. Nog steeds zorgen grijzen, witten en naturellen voor een basis, maar wel in een combi natie met uitgesproken kleuren. Warme kleuren en ton sur ton tinten De slaapkameï is niet langer een kamer om alleen in te slapen. Het is een multifunctionele ruimte geworden waarin luxe en comgort een belangrijke rol spelen. In onze zoektocht naar meer rust in ons jach tige leven is de slaapkamer voor veel mensen misschien wel 'de vei ligste plek op aarde' en biedt daarom volop mogelijkheden als relax- ruimte, kantoor en thuisbios. Het resultaat is dat slaapkamers in de toekomst een oase worden met het bed als ultieme luxe. plannen en ideeën laten schijnen. Die alles afweten van materialen en kleu ren, uitgebalanceerde indelingen, de nieuwste snufjes en de juiste sfeerma kers. Kortom, deskundigen die uw wensen en de praktijk op perfecte wij ze weten te combineren. Voor zo'n gedegen advies is een maat- schetsje of wensenlijstje van wat u wel en niet wilt een handige ondersteu ning. Daarmee stapt u bij een deelne mende detaillist binnen die u herkent aan de speciale raamposten Of u kijkt op internet (www.maandvanhe- thuis.nl) welke detaillisten in uw regio deelnemen. De rest is vooral een kwes tie van een goed gesprek. Voor het personeel waren er latrines, een meerpersoons- poepdoos, bestaan de uit een flinke plank met gaten waarop je gezame- lijk kon zitten en waarde poep in een goot, gat of sloot viel. Aan het einde van de achttiende eeuw vonden de Britten de moderne WC uit. Ze gingen mas saal op grote schaal riolen en waterlei dingen aanleggen. De mensen bleken ook steeds preutser te worden en wilden niet meer op een meeipersoonspoepdoos hun behoefte doen. In die tijd zijn de toiletten uitgevonden waar we gel onze behoefte op kunnen doen. Lauwwarme waterstraal Tegenwoordig vindt men steeds meer nieuwe dingen uit. Zo bestaat er al een toilet met ingebouwde zitvlaksproei- er. Deze komt na een druk op de knop tevoorschijn en spuit een lauwwarme waterstraal in de richting van zitvlak. Ook worden tijdens het poepen de vieze luchtjes weggezogen. En na de lauwwarme waterstraal wordt u met warme lucht droog geblazen. In Japan gaat men nog verder. Er is daar een WC op de markt die uw hartslag en bloeddruk meet, uw urine analy seert en deze gegevens dan ook nog eens automatisch over het telefoonnet naar uw huisarts zendt. Een niet alledaagse woonwinkel waar, verdeeld over twee locaties, de verschillende "woon- en tuinkamers" ieder een eigen sfeer uits tralen. Een sfeer, overeenkomstig het land van herkomst van het in terieur. Dat is "Maison Mondiale", een woonwarenhuis waar ook u de wereld tegenkomt. China, Indonesië, Sri Lanka, Egypte, Marokko en Zimbabwe, om maar eens een paar van de vele landen te noemen, waarvan de cultuur in een breed assortiment vertegenwoordigd is bij Maison Mondiale. Het bijzondere van deze toonzaal vol kamers is verder, dat de meu bels heel geraffineerd gecombineerd worden met accessoires, voor zowel binnen en buiten, die niet per definitie uit hetzelfde land af komstig zijn. Een wandeling door Maison Mondiale betekent een wandeling door een fata morgana, die echt waar is. Neem er de tijd voor. De showroom van Maison Mondiale is te vinden aan de Kapt. Ne- mostraat 62 op het Industrieterrein Loven te Tilburg. Deze showroom is geopend dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De winkel van Maison Mon- A. diale is gevestigd aan de St. Josephstr; X burg. Deze woensdag 1 dag van V. uur en op 10.00 tot 17.i Nieuw licht Hoe vaak komt het niet voor dat u denkt: "Ja, ik heb wel een globaal idee hoe ik het zou willen, maar ik mis net de finesses." Of "Het is wel erg stan daard' wat ik heb bedacht." Logisch, want ieder zijn vak. U kunt nu eenmaal niet van uzelf verwachten dat u een ex pert op het gebied van comfortabel wonen bent. Gelukkig zijn daar ge noeg andere specialisten voor. Des kundigen die graag hun licht over uw We openen de reeks met de 15-ja- rige Susanne Schoften, woonach tig in de Blaak. Hoe zou jij de sfeer van jouw ka mer omschrijven? "Als een mengeling van roman tisch met een buitenlandse sfeer. Dat komt denk ik ook wel omdat ik de muren getamponneerd heb." Waarom vind je het belangrijk een eigen kamer te hebben? "Omdat je een plek moet hebben waar je jezelf terug kunt trekken. Ik kan hier op m'n gemak muziek luisteren, nadenken over dingen. Enneik kijk hier al m'n soaps Je hebt bewust voor deze inrich ting gekozen. Waarom? "Ik wou iets aparts. Zo'n doek aan het plafond gedrapeerd had ik in een restaurant gezien. Toen we een jaar geleden in dit huis gingen wo nen moest mijn kamer opnieuw in gericht worden en kon ik m'n gang gaan." De spotjes die onder het doek hangen geven echt een bij zondere sfeer." Verander jij je kamer vaak? "De laatste tijd niet meer. Sinds we hier wonen heb ik 'm nog één keer veranderd en dat was gewoon het -1— :n formaat _r.ies in vorm en ssende zitmeubelen, k van grote kussens -sdofalslee" sacces lad en een zacl T'ropbed. Om het gevoel van luxe te versterken is het meubilair oversized en loopt bijvoorbeeld de bedbodem royaal door als 'plaat' waarop het ^aken de kamer met minder strak, maar wel minder hard. Afhankelijk van de matras ligt. Op een bed moet vandaag de dag ook goed gezeten kun- sfeer wordt er gekozen voor aardetmten, heldere blauwtonen en frisse fuchsia- nen worden. Veel bedden hebben daarom een elektrisch verstelbare tinten, primair rood, helder groen, geel en oranje. Ook de vloer is door z n struc- bodem, waar bij sommige uitvoe- tuur materiaalkeuze steeds meer een blikvanger. Gekozen wordt voor aardse, ringen ook de afstandsbediening van de audioapparatuur en het licht zijn aangesloten. SPECIAL 2001 SPECIAL

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 21