80 WIJZE AT IP! Tilburgers over leeftijdsdiscriminatie w /A L Ouderen betalen teveel belasting ÏÏ?9! md! 'Je bent nooit te oud voor het café of om te gaan dansen' r COLOFON Dansen in de Baselaer Vervolg ouderenconferentie Toneelstuk 'De Goot' Bloemschikken en kaarten KBO-boekje over levenseinde Internetcafé Zonnehof Themaochtend VIDO Cafés in de bibliotheek Internationale Vrouwendag 1 II I I I n il I I I I •DONDERDAG 8 MAART 2001 - PAGINA 11 2001 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER Kandinsky, een café waar jong en oud welkom is. FOTO:GERRIE PETERS zijn Met T-formulier belasting terugvragen van de drie voorafgaande foren iTlTl POSTSCRIPTUM telde anden en terug ufo! ze laten of ze binnen willen komen of dan liever ergens anders heengaan." [USSHOW: 21.00 uur 18.00 uur 17.00 uur 17.00 uur Ook op dinsdag 13 maart kan er gedanst worden. De Activitei tencommissie Groeseind-Hoefstraat houdt in wijkcentrum 'De Baselaer', Hoefstraat 175, een dansmiddag met muzikale be geleiding van Ton Maas en zang van Elise. Entree ƒ4,-inclusief koffie en thee. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Er zijn veel ouderen die geen gebruik maken van belastingaftrek voor bui tengewone lasten wegens ziekte en in validiteit. Dat is de ervaring van advi seurs van de KBO die daar vaak met 65-plussers over praten. Er zijn sterke aanwijzingen dat deze groep jaarlijks zo'n 50 miljoen teveel betaalt, meldt de KBO. De Tilburgse wethouders krij- b gen in het vervolg ƒ540,- on kostenvergoeding per maand. Ouderen krijgen waarschijnlijk binnen kort geen subjectsubsidie meer .Zou den wethouders die extra inkomsten nu echt harder nodig hebben dan 65- plussers? 11 TERHEY ring, geeft hij toe. "Maar mijn bezoekers verwachten een bepaalde sfeer en ik zorg daarom dat het juiste publiek binnen komt”, is zijn motivatie voor het gevoerde deurbeleid. De eigenaar van 't Elfde Ge bod houdt niet van zulke strenge toela tingsregels. "Je kunt dat ook anders doen", is zijn reactie. "Je creëert zelf een bepaalde sfeer. Als de muziek harder ge zet wordt, gaan mensen die daar niet van houden vanzelf weg." In de Openbare Bibliotheek vroegen wij bezoekers van allerlei leeftijden wat zij vonden van het weigeren van oudere klanten in cafés. "Waarom zouden oude ren daar niet mogen komen", was de meest gehoorde, wat verbaasde reactie. Alle ondervraagden vonden dat ook se nioren de vrijheid moeten hebben om naar optredens te gaan en om te gaan dansen in gelegenheden waar vooral jongeren komen"Mij stoort het niet als er ook ouderen komen", zei een meisje van 17. Iedereen zoekt toch zijn eigen groep je op." Als ouderen graag gaan dansen of naar een optreden willen gaan kijken waar veel jongeren komen, hebben ze daar geen bezwaar tegen. "Maar als er teveel ouderen zouden komen in een café, zou ik misschien zelf wel naar een andere café gaan", zegt een meisje van 17. Twee meisjes van 16 vinden het grappig als er ook ouderen naar 'jonge- renmuziek' komen luisteren. Oudere bezoekers van de bibliotheek geven wel aan dat ze zelf meer van rusti ge muziek en van een rustige omgeving houden. "Het selecteert zichzelf wel uit", zegt een man van 54. "Ik ga zelf altijd naar cafés waar het wat rustiger is." Een 72-jarige vrouw zegt dat zij niet naar een disco zal gaan, omdat ze weet dat ze zich daar toch niet happy zou voelen. Maar ze zou het schandalig vinden als ouderen daar niet binnengelaten worden. 'Een man van 50 werd geweigerd bij een optreden in Vasquesz omdat hij te oud was', schreef het Brabants Dag blad begin vorige maand. De eigenaar geeft toe dat hij een streng deurbeleid hanteert, maar beweert dat het weige ren van deze man met zijn 'presenta tie' te maken had en niet met zijn leef tijd. Jongere en oudere Tilburgers vinden in ieder geval dat er in café's nooit op grond van leeftijd geselec teerd mag worden. Openbaar Bezoekers de toegang weigeren omdat ze te oud zijn, slaat nergens op, vinden alle ondervraagden. Verschillende van hen maken zich er echt kwaad om. Zij vin den het belachelijk en ronduit discrimine rend om ouderen de toegang te weigeren tot een café. "Ze zouden een bordje op moeten han gen dat ouderen er niet in mogen", zegt een meisje van 18. "Dan zouden ze zelf ook wel inzien hoe stom dat is." Vooral ouderen vinden dat onderscheid maken naar leeftijd onzinnig is. "Muziek en dansen heeft daar toch niets mee te maken", vindt een vroüw van 47. "Je bent nergens te oud voor", vindt die vrouw van 72. "Ze vinden ons toch ook niet te oud om vrijwilligerswerk te doen." Café’s zijn openbare gelegenheden. Die Als de buitengewone lasten boven de 12,2 procent van het onzuivere inkomen uitstijgen, mogen extra kosten afgetrok ken of teruggevraagd worden. Het gaat daarbij om de premie ziekenfonds, de premie ziekenfondswet (zwf), ouder- domsaftrek, huisapotheek, tandarts, ge hoorapparaat, hulpmiddelen, bril, uit- Ik wil eens aan de bel trekken over het gevecht dat ik moet leveren om een goe de rolstoel te krijgen. Mijn oude stoel is al een tijd geleden afgekeurd. Die was he lemaal versleten, maar met mijn nieuwe rolstoel kan ik niet overweg. Ik heb een rolstoel nodig waar ik binnen én buiten mee kan rijden. Die nieuwe is niet ge schikt om buiten mee te rijden, want die kan niet tegen de regen. Hij is ook niet stabiel genoeg om er stoepen mee op en af te gaan. Ik voel me daar niet veilig in, ik ben bang dat hij omkiept. Met deze rol stoel kan ik bovendien niet vervoerd wor den met een taxi omdat ik er dan uit moet. Dat lukt niet, want ik kan niet lo pen. Vroeger kreeg je rustig de tijd om een nieuwe rolstoel uit te proberen en had je meer keuze. Maar Welzorg die de WVG adviseert over de aanschaf van nieuwe rolstoelen heeft tegenwoordig een overeenkomst met maar één of twee leveranciers. Als je een auto of een fiets koopt, neem je vaartverzekering, lidmaatschap thuis zorg en reiskosten in verband met ziekte. De ervaring leert dat bijna alle ouderen die alleen AOW of AOW met een niet te_ groot aanvullend pensioen krijgen, bo ven die 12,2 procent uitkomen. Veel se nioren denken dat ze niet genoeg kosten maken om voor teruggave in aanmerking te komen, maar zowel paren als alleen staanden blijken daar in veel gevallen recht op te hebben. Uit berekeningen van de Belastingdienst blijkt dat zelfs mensen met een aanvullend pensioen van 17000 gulden daar nog aanspraak op kunnen maken. Ouderen krijgen de teveel betaalde be lasting vaak niet terug omdat zij geen be lastingformulier invullen. Maar het is ook er toch ook een die lekker rijdt. Voor mij is die rolstoel nog veel belangrijken Het is mijn stoel, mijn bank en mijn vervoermiddel. Ik wacht nu al enkele maanden op een bruikbare rolstoel en voorlopig rijd ik in mijn oude stoel. Daar moesten echter no dig nieuwe banden op. Bij Welzorg heb ik banden aangevraagd die niet zo snel slij ten, want ik moet veel draaien en keren. Die zou ik krijgen was me beloofd, maar toen puntje bij paaltje kwam, hadden ze toch goedkope banden opgezet die heel snel versleten zijn. Ik was laaiend, want ik voel me dan behandeld als een klein kind. Welzorg heeft vrij spel omdat dit be drijf geen concurrentie heeft van andere bedrijven. Het zou goed zijn als je een nieuwe rolstoel ook via het persoonsge bonden budget aan kon schaffen. De activist Opinie Ouderenorganisaties Het OTO, Overleg Tilburgse Ouderenor ganisaties, heeft zich inmiddels ook over deze kwestie beraden. Paul Wijman, be stuurlid van het OTO, geeft aan dat het OTO unaniem van mening is dat dit een vorm van discriminatie is. "Iedereen moet vrij zijn om een café of een theater te be zoeken. De schouwburg zegt toch ook niet dat ouderen niet toegelaten kunnen worden bij moderne interactieve voorstel lingen omdat ze daar te oud voor zijn." Het OTO is van plan een brief te richten aan B&W om bezwaar te maken tegen dit be leid en zal het college vragen aandacht aan dit probleem te besteden. Op 23 maart en 11 april worden wijkbijeenkomsten gehouden als vervolg op de ouderenconferentie die in december gehou den werd. Op deze bijeenkomsten wil de gemeente met u van gedachten wisselen over wonen en zorg. De bijeenkomst van 23 maart is bestemd voor Tilburgers die ten zuiden van de spoorlijn wonen en wordt gehouden in Zorgcentrum Tilburg Zuid, Gen. Smutslaan 224. Op 11 april komen bewoners aan bod die ten zuiden van de spoorlijn wonen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in Zorgcentrum De Heikant, Schubertstraat 700. Beide bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur. Lees voor verdere informatie het artikel 'Vervolg ouderenconferentie' in deze Koerier. Op vrijdag 23 maart brengt toneelgroep 'De Garsthof' het blijspel 'De Goot' op de planken in verzorgingscentrum 'De Heikant' aan de Schubertstraat 700. Het is een blijspel dat speelt in Pension 'De Goot'. Het kleurrijke gezelschap dat daar woont, zorgt voor de nodige misverstanden. De middag wordt georganiseerd door SOON, Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord. Voorde bewoners van 'De Heikant'is de voorstelling gratis toegankelijk, maar andere bezoekers betalen ƒ3,50 inclusief koffie en thee. De voorstelling begint om 14.00 uur en 'De Heikant' is bereik baar met de buslijnen 4143,44 en 45. Op 8 maart wordt 'De Goot' ook vertoond in buurtcentrum Lo- ven-Besterd, Koestraat 164 en op 14 maart in 't Kievitslaer, Be- neluxlaan 74. Beide voorstellingen beginnen om 14.00 uur. Op 9 maart kunt u voor de voorstelling in 't Kievitslaer kaartjes ko pen van 10.30 tot 11.30 uur. Op woensdag 14 maart kunt u in 'Ouderentrefpunt 't Sant' aan de Beneluxlaan 74 vanaf 10 uur aanschuiven bij een groep die zich bezighoudt met bloemschikken. De prijs van deelname is afhankelijk van de prijs van de bloemen die u gebruikt. Zelf moet u meebrengen een mandje, potje of bakje en een mesje. Ook is het aan te bevelen wat groen mee te nemen uit eigen tuin. Op woensdag 21 maart wordt er gerikt en gejokerd. De toegang kost 1,50 en er zijn leuke prijsjes te winnen. Op een heldere manier wordt in het boekje 'Zorg om het le venseinde' ingegaan op de vraag hoe goede zorg gegeven kan worden bij het levenseinde van ouderen en welke ethische vra gen daarbij gesteld kunnen worden. Uitgelegd wordt ook wat er verstaan wordt onder palliatieve zorg, versterven, abstineren en euthanasie. De epiloog gaat in op de spirituele kanten. Het boekje is bedoeld voor ouderen, hun familieleden en vrienden en voor personeel van zorginstellingen. Deze uitgave is te be stellen door tien gulden over te maken op gironummer 76233 ten name van de Unie KBO in Den Bosch onder vermelding van de titel. Niet-leden betalen 12,50. Zorgcentrum Zonnehof, Prof. Gimbrèrelaan 30, opent op 21 maart samen met Seniorweb en de Openbare Bibliotheek Til burg een internetcafé. Tijdens de openingsmiddag die van 14.00 tot 16.00 uur gehouden wordt, kunt u informatie krijgen over de mogelijkheden van internet en over activiteiten en cur sussen na de opening. Er staan dan een aantal computers ge reed die gebruikt kunnen worden. In dit internetcafé zullen altijd instructeurs aanwezig zijn. Dat zijn vrijwilligers die u bij het ge bruik van internet kunnen helpen. Ook buurtgenoten en oudere wijkbewoners zijn van harte welkom in dit café. Bij de VIDO, Vrouwen in de Overgang, houdt de psycholoog An- net Maag op 15 maart van 9.15 tot 11.30 uur een lezing over het onderwerp 'Gelukkig zijn’. Ze behandelt dan het opheffen van belemmeringen waardoor energie beter kan doorstromen en de gezondheid bevorderd wordt. Bij deze lezing zijn alle vrouwen van 40 tot 60 jaar welkom in buurthuis Loven-Besterd, Koe straat 164, ingang Park de Horion. De toegang is gratis. Nee, in de Openbare Bibliotheek Tilburg is geen café voorhan den. Maar er zijn wel boeken over kroegen en dergelijke te vin den. Een bekend maar wat ouder boek is 'Tilburg aan tap en ta fel' van Paul Spapens en Jace van de Ven. Een nieuwere horecagids van Tilburg is 'Het groot uitgaansboek' met daarin alle horecagelegenheden van de stad en directe omgeving uit 1996. Per gelegenheid staat er een omschrijving in van het pu bliek waarop gemikt wordt. Handig als u als oudere een gele genheid zoekt waar u zich thuis kunt voelen. Leest u liever over uitgaan dan is 'Uit de horeca getapt' iets voor u. Het boek is een verzameling verhalen en anekdotes van hedendaagse Neder landse schrijvers. 'Nederlandse café-interieurs' is een kijkboek. Het biedt een fotografische ontdekkingsreis langs Nederlandse cafés. Als u van geschiedenis houdt, is het boek 'De herberg in de Nederlanden: een blik in de beschavingsgeschiedenis' van B.H.D. Hermesdorf wellicht iets voor u. Veel van de genoemde titels zijn maar in één vestiging aanwe zig. U kunt zo'n boek voor u klaar laten zetten en het zelf opha len. Dat kan kosteloos. Als u het boek op laat sturen naar de bi bliotheek bij u in de buurt kost dat twee gulden. Op zoek naar een café? Begin eens in de bibliotheek. mogelijk dat geld terug te vragen via een T-formulier. U kuynt het zelfs nog terug vorderen over de afgelopen drie jaren. Een T-formulier kan aangevraagd wor den bij de Belastingdienst, tel: 0800- 0543. U kunt gratis bellen van maandag t/m donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag tot 17.00 uur. Heeft u behoefte aan hulp bij het invullen, maak dan een af spraak met "De Smeetskring' aan de Dra- gonstraat 11 die gratis rechtshulp biedt aan particulieren. Vraag wel even welke gegevens u dan mee moet nemen. Tus sen 9.00 en 14.30 uur zijn deze vrijwilli gers, studenten belastingrecht van de KUB, bereikbaar op tel: 4677797. In ge val van ziekte of invaliditeit kan ook een bezoek aan huis geregeld worden. Op 8 maart wordt elk jaar Internationale Vrouwendag gevierd om aandacht te besteden aan de positie van vróuwen, 's Avonds om 19.30 uur begint de thema-avond 'De kracht van vrouwen' in Zaal 16, Carré 16, bereikbaar met buslijn 42. Dan wordt het gelijknamige boek gepresenteerd en aangeboden aan een vertegenwoordigster van de gemeente. Er worden ook stuk jes voorgelezen uit deze verhalenbundel die gaat over het leven van Nederlandse en Afrikaanse vrouwen en er wordt met de zaal over gediscussieerd. Om 21.30 uur kunt u meedoen aan een workshop Afrikaanse dans en daarna is er gelegenheid om na te borrelen en te dansen op internationale muziek tot 02.00 uur 's nachts. Op zondag 11 maart is er dans, muziek en voorlich ting in het Turks Centrum, Carré 50, van 13.00 tot 17.00 uur. moeten voor iedereen vrij toegankelijk zorgd uiterlijk. Witte sportschoenen zijn zijn", zegt een man van 54. "Ze mogen best bij ons bijvoorbeeld uit den boze." Maar hij iets organiseren voor bepaalde doelgroe- ontkent ten stelligste dat de man die op pen", maar dan is het een besloten bijeen- het optreden van Groove Connection af komst. Als het geen besloten bijeenkomst kwam, geweigerd is op grond van zijn is, moet iedereen naar binnen kunnen. Bij leeftijd en vindt ook dat het Brabants Dag- een optreden waar vooral jongeren op af blad zijn reactie verkeerd heeft weerge komen, mogen ze dat wel zeggen tegen geven. "We hebben er duidelijk op gewe- ouderen, maar ze moeten hen zelf de keu- zen dat deze man niet toegelaten kon worden omdat zijn presentatie niet paste bij deze gelegenheid. Maar blijkbaar heeft hij toch de indruk gekregen dat die weige ring met zijn leeftijd te maken had. Het kan onierijders ag 10 maart organi- sportclub De Baro- Zwijntjesrit. Dit is srit, die meetelt voor nschap 2001, maar ;re belangstellenden n. Er wordt gereden zoor ervaren deelne- ider ervaren deelne- innende deelnemers x>it een kaartleesrit Voor de start is er, leelnemers van de C 15 uur gelegenheid Ie route-opdracht te wordt verreden in de van Breda en heeft snelheid van 30 ;n is mogelijk tussen r in café-zaal Schut- veg 165 te Molen re inlichtingen over C De Baronierijders ’eter Schets, tel. 076- volle maan meditatie/ lantra zang d is al bekend dat het I :t volle maan op zijn I ude cultuurvolkeren I gebruik om te reini- I iizichten op te doen I eriode. Dit deden ze I i, mantra's te zingen, I n wat fout ging de af- samen te mediteren start te maken tot de Het Thashi Gampa leditatie Centrum wil I ;n om in speciale ge- I die corresponderen I n de chakra's, samen ervaring met eenie- iag 9 maart om 19.00 I en opgave: tel. Gampa Boeddhis- I Centrum, Tilburgse- I Riel. Doelgroepen Op de vraag waarom hij oudere bezoekers zijn dat de portier het daar uiteindelijk de toegang weigert, licht Hylke Damhuis, maar bijgelaten heeft", aldus Damhuis, de eigenaar van Vasquesz, zijn toelatings- Hij hanteert strenge toegangsnormen beleid toe. "Wij hanteren een streng deur- omdat 'het plaatje van de avond moet beleid, maar dat heeft met de presentatie te kloppen’. De lange lijst met huisregels maken. Bezoekers moeten kleding dragen hangt in de hal en boven de bar, maar de die past bij de sfeer van de avond. We ac- toelatingseisen kunnen per avond ver- cepteren alleen bezoekers met een ver- schillen en dat leidt wel eens tot verwar- Meldpunt discriminatie Bij het Anti-Discriminatie Bureau (ADB) in de Willem ll-straat 3 zijn de afgelopen tijd meerdere meldingen binnengekomen dat cafébezoekers geweigerd zijn op grond van leeftijd. Zij werden op vrijdagavonda- vond niet toegelaten omdat ze niet jong en trendy genoeg waren, aldus Coby Katu- Bin-Mara, cosrdinator van het ADB. "Het is vaak moeilijk aantoonbaar dat er spra ke is van discriminatie", zegt zij, "omdat de toelatingsnormen onduidelijk zijn en dat geeft de mogelijkheid naar eigen wil lekeur bezoekers buiten te sluiten." Aangifte doen van leeftijdsdiscriminatie is desondanks zinnig, vindt Katu-Bin-Mara, want zo kunnen mistoestanden gesignal eerd worden. Over het gevoerde deurbeleid in de horeca wordt niet alleen jaarlijks gerap porteerd aan de horecabedrijven in Tilburg, maar ook aan de politie en de gemeente. Wie melding wil maken van een geval van leeftijdsdiscriminatie kan bij het ADB terecht op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. ?r verschijnt eenmaal in de I Tilburgse Koerier. I Redactieadres t Seniorenwijzer, p/a Vincentiusstraat 102, I 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redac- tie-adres of naar De Tilburgse Koerier, Post- I bus 10001, 5000JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de ver- I schijningsdatum. nweek wvg t/m 16 maart organi- achtenweek rondom •orzieningen Gehan- r bestaat de WVG 7 an gehandicapten en leren. Maar ondanks aire en buitenparle- g gaat er nog steeds :d van vervoer, wo- irzieningen. Daarom lang telefonisch en ikbaar tussen 10.00- 7.00 uur, en kunnen i, e-mailen of schrij- ler is (013)5811808, :.douw@home.nl en aven 29. De reacties 1 en gebruikt om de tot verbeteringen >P brengt u graag op itslagen van deze ac- r informatie bereik- >363272. I De Seniorenwijzer I twee weken in De Redactie - Diny van Bladel- Verbunt, Riek Flipse- Tiemens, I Jan van Groos (voorzitter), Wilma Hurkens, Joop Janmaat, Karei Luiijf (eindredacteur), Barth Noordzij, Genie Peters, Mat de Vries ftk

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 11