8Ö WIJZE ZG 'Tilburg: een stad met een lange carnavalstraditie' Inter OF Een worst voor Sint Clara 7* i: COLOFON ri i i i i i i i i i i Carnaval in Sint Anna Verliefde senioren. Seniorenonderzoek in de Reeshof Inzicht in uw eigen karakter Demonstratie mosdecoraties maken Bridgen in de Reeshof Begeleiders doojblinden gezocht Vastenaovond in de bibliotheek Nog meer carnavalsfeesten Vrijwilligers moeten ook leren omgaan met computer en Internet r i i DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURGS FOTO: RON'S PHOTOGRAPHY J.P. Plantin 'Geef 55+-vrouwen een computer en een cursus' H.F. v.d. Voss Seniorencarnaval in de schouwburgelk jaar volle bak. foto: rons photography ZZ 1 o 1 Riek Flipse-Tiemens f 1 i Tot voor kort ging ik een keer of vijf per sei- Gezelligheid kent geen tijd. FOTO: RON'S PHOTOGRAPHY R. Riemus. POSTSCRIPTUM 'k heb zo lang met de rommelpot gelopen 'k heb geen geld om brood te kopen rommelpotten], rommelpotten], geef me een cent dan ga ik voorbij. HET WOORD IS AAN... nd DAM Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. DONDERDAG 22 FEBRUARI 2001 - PAGINA 18 Fr. Teer, HEL J. v.d. Hooff gerd omdat we te oud zijn. We horen niet tot de doelgroep waar het programma voor bedoeld is. Het komt erop neer dat een an der voor ons uitmaakt waar wij een pilsje mogen drinken en welke programma's in teressant voor ons zijn. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Op zaterdag 2- Tilburg Road I sportpark 't V ternationale K Inhet2ediagi typediagram,' de fout ging t Brabants K 33x2218-23; je voor Fran maardepunte pen: 38-33 27: 32x21 26x6. In de huidige' beslist een w dens de komt weer van start gaat. Dat is ni schap van Bra maal vanweg van Aino daai Vier eeuwen lang wordt er al vasten avond gevierd in Tilburg. Ofwel carna val, want dat is hetzelfde, zegt Paul Spapens die er een boekje over schreef. Hij licht ook een paar tradities toe die nog altijd in ere gehouden wor den. Het is inmiddels ook traditie dat er speciale carnavalsfeesten voor senio ren gehouden worden. Maar wie denkt dat daar zittend carnaval gevierd wordt, heeft het bij het verkeerde eind. Het bestuur van de Heuvelse Kerk weigert aan vier horeca- exploitanten een nooduitgang aan te leggen die uitkomt op de tuin van de pastorie. Er zouden eens ongewenste per sonen binnen kunnen dringen. Eigen vei ligheid is dus belangrijker dan de veiligheid van vele anderen. Waar heb ik dat soort kreten al vaker gehoord? Dat voorbere sorteren kunt diagram. Het i natie. Na 34-2 met zijn eerste was doen (ja j kig genoeg tro aan bord 8 rr deerde 31-27 zelfde combin partij. De kam siorwas vervli paar extra rat Zeker de fair Kees van Bak grootmeester) stof opleveren Prins Hans d'n Irste trekt met zijn blaoska- pel, zijn Raad van Elluf en zijn lijfwacht door de stad en strijkt op zijn tochten ook in ver schillende zorgcentra neer. "Want carnaval is een feest voor alle leeftijden", vindt hij. "Als ik daar kom, houd ik voor de vuist weg een gezellig praatje en deel ik onder scheidingen uit aan bewoners die wel eens in het zonnetje gezet mogen wor den. Maar ik ben ook de trekker van het feest en ik vind dat de polonaise op geen feest mag ontbreken. Ik kom daar om de bewoners een prettige middag te bezor gen waar ze weer een hele tijd met plezier aan terug kunnen denken." In Spapens boekje is te lezen dat vasten avond vierhonderd jaar geleden een feest was dat bestond uit verkleed en gemas kerd dansen, lekker eten en drinken en ruwe spelletjes doen met beesten als kat- meppen en ganzenrijden. Het einde van het lof op zondag was het startsein voor de feestelijkheden. Wezen kregen dan vier stuivers om 'vastelavont' te vieren en arme kinderen gingen zingend langs de deuren met de rommelpot, een Keulse pot bespannen met een varkensblaas. Zo haalden ze geld op om ook vastenavond te kunnen vieren. De meeste ouderen kennen het refrein van dat lied nog wel. zoen met een aantal vrienden en vriendin nen, in leeftijd variërend van 35 tot 60 jaar in hetweekend uit op de Korte Heuvel. Pils je drinken en wat dansen. Helaas, dit kan nu niet meer overal. We worden gewei- Levendig en kleurrijk "De laatste twintig jaar is de carnavalsvie ring in Tilburg steeds levendiger en bruis- ender geworden", vindt Spapens. "De kiel is niet uit het straatbeeld verdwenen, maar de Tilburgers kunnen het zich nu permitte ren ook geld te steken in kleurrijke kledij zoals zij dat ook zien in de omringende ste den." Maar nog altijd wordt in Tilburg bin nen carnaval gevierd. In kroegen, zalen, wijk- en zorgcentra en in de schouwburg. Er is echter wel meer vertier gekomen in de straten doordat steeds meer van kroeg naar kroeg gedweild wordt. Wethouder Luijendijk debatteerde met FNV-vrouwen op 13 februari over de noodzaak 55-plusvrouwen in te wij den in het gebruik van computer en In ternet. Dat is niet alleen nodig om vrou wen gelijke kansen op betaald werk te geven, maar ook om hen volwaardig aan vrijwilligerswerk deel te laten ne men, betoogden de vrouwen Tineke van de Kraan, voorzitter van de FNV-Vrouwenbond en de Tilburgse wet houder van Sociale Zaken Wim Luijendijk gaven hun opinie over de stelling: ge meenten moeten 55-plusvrouwen een computer en een bij behorende cursus geven om sociale uit sluiting te voorkomen. De wethouder zag daar de noodzaak niet onmiddellijk van in. Hij vond het de eerst komende tien jaar nog niet nodig om voor deze groep vrouwen zul ke ingrijpende maatregelen te nemen. Wel vond hij het van belang hen mogelijkheden te bieden om met computer en internette le- Ik ben er vrijwel zeker van dat dit toela tingsbeleid alles te maken heeft met ver schil in bestedingspatroon tussen jonge ren en ouderen. Maar is er ooit aan de jongeren gevraagd of zij er problemen mee hebben als er ook ouderen op het aangeboden programma afkomen. Eerder werden we ook al met een zestal ouderen geweigerd in een aantal eet cafés op de Korte Heuvel. In sommige van die gelegenheden was geen enkel ta feltje bezet. Dat zijn toch duidelijk voor beelden van discriminatie op grond van leeftijd. De activiteitencommissie Ouderen Sint Anna viert op maandag 26 én op dinsdag 27 februari carnaval in de recreatiezaal van de Frater Mattheushof 1 aan de Capucijnenstraat. Carnavals- kapellen als de Vipkus, Eigenwijs, de Vreukers en de Restan- tjes en nog vele andere verlenen daar medewerking aan. Van 14.00 tot 23.00 uur bent u welkom met kennissen en vrienden. De toegang is gratis. Ouderen en verliefdheid is een inspirerend thema dat op don derdag 8 maart besproken wordt in wijkcentrum de Boomtak. De hemel wordt een tint blauwer als je verliefd bent, zegt een van de mannen in de film die vertoond wordt. De belangrijkste vraag die aan de orde komt is of je nog verliefd worden als je ou der bent en of je nog vlinders in je buik kunt voelen als je al lang een relatie met elkaar hebt. Spreekt het onderwerp u aan, dan bent u welkom in de Boomtak, Boomstraat 81 van 10.00 tot 12.00 uur. De toegang is gratis. De Wijkraad Reeshof heeft een onderzoek laten uitvoeren naar knelpunten en behoeften van 55+-ers in de Reeshof. In 'Oude rensignalement Reeshof 2000' zijn de resultaten van dit onder zoek opgenomen. Het eerste exemplaar van dit boekje is op 18 januari aangeboden het College van B en W. In het voorjaar van 2003 wordt samen met wijkbewoners nagegaan of de knel punten opgelost zijn en in wensen en behoeften is voorzien. Belangstellenden kunnen dit boekje ophalen in wijkcentrum de Heyhoef, Kerkenbosplaat 1 Op dinsdag 6 maart organiseert Sarah 50+-vrouwen samen met Emancipatiecentrum Feniks een lezing over psychogno- mie. Dat is een snelle methode om inzicht te krijgen in uw eigen karakter en dat van anderen. U krijgt daardoor een beter beeld van uw sterke en zwakke kanten en van uw gezondheid. Over dit onderwerp wordt niet alleen informatie gegeven, maar er worden ook 'oefeningen' gedaan. De lezing wordt gehouden van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname kost ƒ2,50 inclusief thee of koffie. De lezing wordt gehouden in het gebouw van Feniks, Wil- helminapark 62. Vooraf aanmelden bij Feniks, tel. 5421896, is gewenst. Op woensdag 28 februari wordt in Ouderentrefpunt 't Sant, Beneluxlaan 74, gedemonstreerd hoe u decoraties met mos kunt maken. Deze nieuwe vorm van het maken van decoraties is momenteel erg in trek is. De demonstraties begint om 10 uur en de entree is gratis. Op woensdag 7 maart is er ook weer bingo. Een kaart van tien ronden kost ƒ7,50. De bingo begint om 10 uur. KBO Reeshof start voor bewoners van het verzorgingshuis 'De Reyshoeve' een nieuwe cursus bridgen op 2 maart. Eenmaal per 14 dagen wordt op vrijdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur lesgegeven en op de tussenliggende vrijdagen kunt u gewoon bridgen. Heeft u belangstelling, bel dan tel. 5334716 of 4680808. Deelname kost ƒ1,- per middag voor KBO-leden. In Nederland leven zo'n 5000 doofblinde mensen. Net als u ge nieten ze van zwemmen, winkelen, wandelen of even de kroeg in. Daarbij hebben ze echter hulp nodig. Sinds 1 april 2000 kun nen doofblinde mensen 208 uur per jaar een beroep doen op een begeleider van het Project Begeleidersvoorziening Doof- blinden. Begeleiders krijgen een financiële vergoeding. Heeft u hier belangstelling voor, dan kunt u voor meer informatie tel. 073-5588282 bellen. Als u deze week in de Openbare Bibliotheek komt, hoeft u niet ver te zoeken om iets over carnaval te vinden. Het grootste deel is vermoedelijk al uitgeleend. In de meeste bibliotheken zijn op dit moment de boeken over de geschiedenis van vastenaovond, verkleden en schminken bij elkaar gezet in een presentatie rond dit onderwerp. Dat scheelt zoeken in allerlei kasten. Vraag bij 'inlichtingen' waar u deze presentatie vinden kunt. Daar ligt waarschijnlijk ook het boek 'Vrouweke, 't is vastenao- vond'. Dat is geschreven door Paul Spapens. Het gaat over de geschiedenis van vier eeuwen carnaval in Tilburg. In 'Ideeën voor sprookjesfiguren komen zowel de kleding als de schmink aan de orde. In de muziekbibliotheek aan het Koningsplein vindt u de cd's met feestmuziek bij elkaar. Daar zijn ook cd's van Bra bantse muzikanten en blaaskapellen bij elkaar gebracht. Voor informatie wat er zoal te doen is in Kruikenstad kunt u kij ken op internet. Het e-mailadres is www.kruikenstad.com. U kunt ook kijken op de gratis internetpagina's die voor u gese lecteerd zijn door de Openbare Bibliotheek TilburgU komt daar via de rubriek'Tilburg'. Overigens, alle vestigingen van de bliotheek van de bibliotheek zijn op maandag 26 februari gesloten en dinsdag 27 februari sluiten de bibliotheken om 17.00 uur. Op donderdag 22 februari wordt carnaval gevierd in wijkcen trum De Baseaer, in de Hoefstraat 175. Van 13.30 tot 16.30 uur speelt daar het bekende orkest 'Ons Hermieneke'. Als u ver kleed komt, maakt u kans op een mooi prijsje. Een toegangs kaart kost ƒ4,-. Vrijdag 23 februari houden de Flepsteppers een groot Carna- valsfist in de schouwburg. Het spektakel begint om 13.15 uur. U kunt daar onder andere genieten van optredens van de Kamme- raoi, tonpraoter Cees Gooien, de Biste Bend, Peter Smulders en Tina Rosita. De kaarten kosten ƒ10,- inclusief koffie en gebak. Van alle leeftijden De laatste tien jaar is de traditie ontstaan speciale carnavalsfeesten voor ouderen te houden, omdat het er in kroegen en za len soms wat al te wild aan toe gaat. Zo vieren de de Flepsteppers al vanaf 1987 carnaval met de senioren in de schouw burg. Met hun eigen blaoskapel die be kende deuntjes, schlagers en Weense operettemuziek speelt, weten ze de stem ming er goed in te krijgen. De tonpraoters ren werken om een goede plaats op de ar beidsmarkt te kunnen vinden. Tineke van de Kraan en ook de andere vrouwen die aan het debat deelnamen, brachten daar tegenin dat vrouwen op dit gebied al een behoorlijke achterstand hebben opgelopen. Voor de vijftigplus sers onder hen zijn bovendien extra maatregelen nodig om te zorgen dat zij aan vrijwilligerswerk kunnen blijven deel nemen. De FNV-vrouwen gaven aan dat zij niet volwaardig aan discussies binnen de bond zouden kunnen deelnemen zon der computer- en internet-vaardigheden. Zij zouden dan voor een belangrijk deel buiten de discussies staan die in de bond gevoerd worden, want veel informatie wordt ook daar al uitgewisseld via e-mail. Dat zette de wethouder aan het denken. Hij beloofde serieus aandacht aan dit punt te zullen schenken en het met wet houder Van Herwijnen die seniorenza ken in zijn portefeuille heeft te zullen be spreken. "De geestelijke en de wereldlijke gezags dragers hadden het niet zo op vastenavond begrepen, omdat het er dan nogal eens ruig aan toe ging", vertelt Spapens. "De pastoors waren er echter vooral op uit de eerbaarheid van het vrouwvolk te bewa ken." In sommige tijden werd dit feest dan ook verboden. Ook na de oorlog had de Gemeente Tilburg nog weinig op met de viering van carnaval. Burgemeester Becht doorbrak echter die weerspannige houding door op carnaval demonstratief een boe renkiel aan te trekken, toentertijd dé offi ciële carnavalsdracht in Tilburg. Het lopen met de rommelpot is in de vijfti ger jaren verdwenen, maar het brengen van een worst naar de Clarissen, die in middels naar Someren verhuisd zijn, is een pens toe. "Vóór belangrijke feestdagen traditie die nog altijd in stand wordt gehou- als carnaval werd een worst naar de Cla- den. "Sint Clara werd beschouwd als een rissen gebracht die van aalmoezen leef- belangrijke weer-heilige", licht Paul Spa- den. Men ging er namelijk van uit dat Sint Clara voor mooi, helder (klaar) weer kon zorgen." richten zich dan wat minder op de politiek, maar wat sappige en scheve grappen gaan er ook bij de senioren wel in. Er zijn dan niet alleen optredens in de grote zaal, maar ook in de foyer. "We hebben ge merkt dat ook ouderen het gezellig vinden als ze af en toe een beetje in beweging kunnen komen", zegt Fred Verhaat van de Flepsteppers. "Als Peter Smulders op treedt in de foyer gaan de rollators aan de kant en wordt er flink gehost. Het is daar ook aantrekkelijk omdat je dan af en toe een borreltje kunt pakken. Zelfs om een uur of zes half zeven vinden velen het nog zo gezellig dat ze moeite hebben er een punt achter te zetten." Bent u ouder fotografie als 1 daarmee verdi dan bij de wer deel van de Contour. Er I belangstelling brengen u dt mensen die on advies bij het 1 Is uw interesse contact op mei Gilde. Ons adr 5038 TV Tilbi 013-544595 gilde.tilburg@t komen. Op elk< morgen is er tu iemand aanwei meren. De Kruikenloo] I prestaties lever I met een knipt I laatste jaren ne I mersdateenva I lesk verkleed r kenloopkentdi I hoofdnummer J over 20 km en I wedstrijd van h den bestaande Midden Brabar I Traditiegetrouv I om 11.11 uur I complex aan c I startschot door I stadsprinsen. D en loopsters die tatielopenoveri minuten later voor-naar keu; recte nabijheid Hoog nivei Voor KNAUw 1 20 km wedstriji in de klassen r nen veteranen wen senioren prijsuitreiking ne. Het wedsti kenloop mag coursrecords Krotwaar) en I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001. I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. rfc: 11

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 18