mivi i icicii 9 Chrysler Voyager 5* ffl Stilo opvolger Fiat Bravo en Brava Speciale edities Mitsubishi Space Star en Carisma Voortzetting van een succesnummer rat ■=<^1 V Nieuwe Nissan Primera maakt Japans debuut - Jaargang 13 »nr07 Donderdag 15 februari 2001 Oplage 107.300 Uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dato pag.3 Deze week Autotest Hyundai Elantra 2.0i Executive DEALERS Knip en scherp Het was zondag morgen wel heel .01315422133 radio erop gewezen werd dat ik .01315423030 eruit moest. Werk aan de winkel, want om halfzeven moest ik me .01315943943 ..01315053944 .01315802020 kennis te maken met nieuwe mo- dellen. Je moet dan als journa list zelfde overweging maken of ...04161361553 Grote grille de nieuwswaarde opweegt tegen .01315443330 de halvering van je weekend. Nu Verbeterde motoren was dat bij de betreffende Chrys- .01314652100 Ier introductie geen enkel pro bleem. We zouden immers in twee dagen tijd rijden met de .01314634355 vernieuwde Voyager, de nieuwe .01315347771 Sebring en Sebring Convertible. 33 mogelijkheden j Maar liefst drie auto’s en met de Grand Voyager meegerekend .01315420143 .01314647676 sling, i i men nog een kleinere noviteit achter de hand te hebben in de Common rail .01315363924 vorm van de 1,6 liter motor voor de Neon. Kortom, het kost wel .01315355575 een dag van je weekend, maar .01315355655 het levert ook voldoende op. De zon stond hoog aan de hemel, .01315351035 .01315840000 .01315321411 tolócaties kwam ik zo terecht in een gigantisch windmolenpark staan. Eenmaal buiten de auto werd al snel verklaard waarom deze opwekkers van schone ener gie juist op die plek stonden. Mijn pet waaide spontaan af en op sommige plaatsen was het ven staan. Ik wdchtte een fractie van een seconde af waarop de lar wind even zou afnemen, knip! En wat denkt u, nog gelukt en scherp ook... Tony Vos lat fders e.d. op Schiphol melden. Auto-im- porteurs worden door hun fabri- zelfs vier carrosserievarianten. Ter plaatse aangekomen bleek I met meer draaiende wieken dan dat er in Nederland in totaal erg vroeg, toen ik om 4.30 uur op pijnlijke wijze door mijn wekker- d,e temperatuur tipte aan de 20 graden, dus wie gaat er dan nog klagen. Op zoek naar aardige fo- zelfs moeilijk jezelf staande te houden. Dat merkte ik vooral toen ik met de Sebring Converti ble een overzichtsfoto wilde ma ken en absoluut niet stil kon blij- Sinds de introductie in 1983 heeft Chrysler zo’n 9 miljoen exemplaren van de Voyager verkocht en daarmee is dit model verreweg de meest geprodu ceerde ruimtewagen ter wereld. Sinds 1996 kennen we de tweede generatie die binnenkort in een ver nieuwde uitgave bij de dealers arriveert. EN, HEN. de Space Star Diamond voor £36.390,= kan worden geleverd. De Carisma EXE is zeer luxueus van karakter met zijn elektri sche portierruiten (4 stuks), 15 inch lichtmetalen wielen en meegespoten dorpelverbreders. In het interieur krijgt de EXE een houtinleg in de middencon sole, gekleurde tellers en fraaie binnenbekleding. ABS enair- conditioning zijn uiteraard ook aan boord. De Carisma EXE kan worden gekozen met de 1,6 liter 16V motor of de 1,8 liter GDI als vierdeurs sedan en vijfdeurs hatchback vanaf £44.295,=. BMW Renova Chrysler Chrysler L. op Zand...04161363993 Citroën Bertens.... Daewoo Auto Braat Tilb01314680044 Daihatsu Ad v.d. Wouw04161363412 Ford P.v.d.Ven.. Ford Van Rijn.... Honda De Graaff.. Kia Schapendonk01315331206 Mercedes Benz De Ster. Mitsubishi Kluitmans.... Nissan Denissen Opel Gebr. Vullings01314680468 Peugeot Collaris Peugeot Spijkers Goirle Renault Van der Boom01315364011 Rover Bink •Seat/Saab Zuid Oost Seat Auto Noordhoek...01314553678 Skoda Elan Subaru Suzuki Toyota Autonova Volvo Van Roosmalen VW/Audi Van Mossel ing. Ho ellicht nog ie vooral bij Maar over kant regelmatig gedwongen journalisten op de meest vreem de tijdstippen mee te nemen om Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Meer dan 60 procent van de Eu ropese Voyagers worden echter geleverd met een dieselmotor Samen met VM Motori in Italië ontwikkelde Chrysler een volle dige nieuwe machine met 2,5 ter inhoud, directe common inspuiting, 16 kleppen, turbo en intercooler. Deze krachtbron le vert een fors vermogen van 140 'pk en een koppel van 312 Nm bij 1800 tr/min. Een feest van soup lesse, zo bleek tijdens onze eerste boordcomputer in de dakconso- le. De LX is er vanaf £80.860,= als 2.4 en £92.860,= als diesel. Daarboven vinden we nog de Li mited alleen in combinatie met de Grand Voyager voorzien van airco met drie zones, automa tisch hoogteregeling, geheugen op de bestuurdersstoel, elek trisch bediende schuifdeuren, uitgebreider audiosysteem, le deren bekleding, stoelverwar- ming en traction control. De 3.3 V6 Limited kost £115.335,= en de CRD komt op £116.335,=. De duurste Voyager is de 3.3V6 Li mited met permanente vier- wielaandrijving voor £119.385,=. i De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dealer Associatie Tilburg en Oms treken, verschijnt in geheel Til- burg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oister- wijk, Moergestel en Hilvarenbeek. Het totale leveringsprogramma van de Voyager is flink uitge breid van 18 naar 33 verschillen de mogelijkheden. De basisversie heet SE en heeft een rijkere spe cificatie dan voorheen met onder meer ABS, airco, 6 luidspekers en in de zijruit geïntegreerde an tenne, centrale vergrendeling, elektrisch bediende zijruiten en spiegels en vier airbags. De prijs is in bescheiden mate verhoogd naar £59.995,= voor de normale Voyager en £65.995,= voor de Grand Voyager. Beiden met een 2,4 liter bezinemotor. Redactie: Tony Vos Tel. 0495/430930 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg van obstakeldetectie. De achter kant van de bank of stoelen is voorzien van tassenhaken Het interieurconcept met banken of losse stoelen is gelijk gebleven. Nieuw zijn ook uitklapbare be kerhouders aan de achterstoe- len, een verplaatsbare midden console, een instelbare bekerhouder voorin en aircondi tioning met drie afzonderlijk in stelbare zones: bestuurder, pas sagiers, achter (Limited). De Mitsubishi Space Star Dia mond en Carisma EXE staan voor extra luxueus uitgeruste varianten die met een flink con sumentenvoordeel op dit mo ment worden aangeboden. Ui teraard zijn beide auto’s in een beperkte oplage leverbaar, zodr enige snelheid is geboden. De Space Star Diamond is geba seerd op de 1.3 Family die is uit gebreid met airconditioning, elektrisch bediende voorportier ruiten, centrale vergrendeling met afstandsbediening en mist lampen in de voorbumper. Nor maal kost de Space Star Family £34.995,=. De genoemde extra’s worden voor een meerprijs van slechts £1.395,= geleverd, zodat Naar keuze kan deze motor ook worden geleverd met een vier- traps automaat. Deze versnel lingsbak is altijd standaard bij de 3,3 liter V6, die door een ande re cilinderkop een hoger vermo gen en koppel levert. De 3,3 liter is goed voor 180 pk en 285 Nm en geeft de Voyager het meest een Amerikaans karakter. De eerste foto’s van de nieuwe Nis san Primera doen inmiddels de ron de. De auto lijkt als twee druppels water op de Fusion of Primera Con cept. Toch duurt het nog even voor dat de nieuwe sedan en stationwa gon ook bij ons in de showroom staan. Dat gaat nog ongeveer een jaar duren. De Europese versie zal voor het eerst op de IAA in Frank furt as. september te bewonderen zijn en enige tijd later zullen de eer ste auto’s vanuit de Engelse fabriek de oversteek naar het vaste land maken. Nissan slaat met deze Pri mera een volledig nieuwe weg in. De auto was al in ontwikkeling toen Renault bij Nissan de touwtjes in handen kreeg, dus is er nog niet sprake van een gemeenschappelij- Chrysler heeft de carrosserie verder verstevigd om met name beter te scoren bij een front- en zij-impact. De airbags werken af hankelijk van de zwaarte van de klap (multi-stage) en zijairbags zijn standaard evenals vier schijfremmen, ABS en EBD. Traction Control en vierwielaan- drijving behoren tot de mogelijk heden. Het remsysteem is rui mer bemeten dan bij de Amerikaanse versies en dat was geen overbodige luxe. De wielop hanging is wat bouwwijze betreft gelijk gebleven, al zijn alle on derdelen onder de loep genomen en waar nodig opnieuw afge stemd. Ook is er hard gewerkt om met diverse isolatiemaatre- gelen het geluid verder terug te dringen. De vernieuwde Voyager is lever baar met twee bekende benzine motoren die op vele details zijn verbeterd met als resultaat meer souplesse en een lager verbruik. De 2,4 liter 4 cilinder met 16 kleppen is goed voor 151 pk en een koppel van 226 Nm. Gekop peld aan een vijfbak blijkt deze motor ook in bergachtig gebied prima te voldoen. Er is een top mogelijk van 183 km/u, althans bij de versie met korte wielbasis. De nieuwe Voyager verschijnt eind maart/begin april in de showroom. Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 De driedeurs (4,18 meter lang) toont wederom zeer sportief en krachtig en heeft een voorbumper in drie seg menten. De vijfdeurs (4,25 meter lang) ziet er veel braver uit en dat onder meer omdat de ruitpartij ver der naar buiten is geplaatst, uiter aard voor het verkrijgen van meer binnenruimte. Het front is in princi pe gelijk aan de driedeurs, maar De 2.5 CRD kost respectievelijk £72.995,= en £77.995,=. De LX- uitgave staat voor lichtmetalen wielen, dual zone airco, audio systeem, dakrails, elektrisch ver stelbare bestuurdersstoel, mist lampen Voor en een Chrysler stelde zich tot doel de bestaande Voyager zo aan te passen dat men met het totale pakket van de auto weer voorop kan lopen in deze klasse. Aller eerst is de Voyager aan de bui tenkant aangepast, zonder zijn vertrouwde profiel te verliezen. Alle zichtbare plaatwerkdelen zijn anders van vorm. De neus toont krachtig door zijn grote grille, de forse heldere koplam pen, nieuwe bumper en motor kap waarin de vorm van de gril le wordt voortgezet. Aan het profiel vallen vooral de uitge bouwde wielkasten en de extra taillelijn onder de ruiten op. Aan de achterkant zijn het de bijna driehoekige achterlichten die hier het verschil maken. De Voyager is een aantal centime ters gegroeid, maar dat komt volledig op het conto van de nieuwe bumpers. Gelukkig is het derde remlicht verplaatst naar de dakspoiler en hierin is de sproeier geïntegreerd. Nieuwe foefjes zijn de elek trisch bediende schuifdeuren die afhankelijk van het uitrus tingsniveau worden geleverd. Vooral kleinere en minder krachtige personen (kinderen) ondervinden hiervan veel ge mak. De Grand Voyager kan worden geleverd met een elek trisch bediende achterklep die net als de zijdeuren is voorzien kennismaking. Het geluidsni veau zou wellicht nog iets om laag kunnen, vooral bij lagere toerentallen. Maar over het tota le karakter van de nieuwe motor hebben we niets te klagen. Er hoeft betrekkelijk weinig gescha keld te worden, probleemloos trekt de motor vanuit lage toe rentallen op en is daardoor een aanzienlijke verbetering ten op zichte van de bestaande diesel motor. De motor ligt mooi inge- kapseld in de motorruimte en is voorzien van twee balansassen voor een trillingvrije loop. De 2,5 CRD-motor is er alleen met een ,5 li- vijfbak die zorgt voor een top van t rail 185 km/u en acceleratie van 0 tot 100 in 11,9 seconden.. Chrysler is zich bewust van de potentie van een diesel met automaat voor de Europese markt, maar is daar op dit moment niet mee be zig. hier vinden we ook een specifieke bumper. De vijfdeurs is enkele cen timeters hoger dan de driedeurs. Hierdoor zitten de passagiers ook iets hoger boven de weg en legt de vijfdeurs een link naar het midi- MPV segment. Beide auto’s hebben een afwijkende achterkant, waarbij de achterlichten niet zoals bij de Punto hoog gemonteerd worden. De nieuwe Fiat Stilo wordt onthuld op de Autosalon van Genève eind deze maand en wordt in oktober/novem- ber bij de dealer verwacht. Het mo torenprogramma bestaat uit vier benzinekrachtbronnen (vanaf 1,6 li ter) en twee common rail diesels. Naar verwachting zullen de ver koopprijzen flink boven die van de Bravo en Brava liggen. ke bodemgroep of andere technie ken. De nieuwe Primera heeft fraaie lijnen met name in het pro fiel en is veel origineler dan al haar voorgangers. De stationwagon krijgt een kloek formaat en lijkt aan de achterkant enigszins op de Laguna Grand Tour van Renault, toch nog familietrekjes. Het dash board is ook helemaal anders dan anders met in het midden geplaats te klokken en een vlak liggend pa neel met diverse bedieningsknop pen. Het is nog te vroeg om over exacte motoren en specificaties te kunnen spreken, maar dat ook de Europese Primera er ongeveer zo uit gaat zien, staat als een paal bo ven water. Fiat heeft zojuist de eerste foto’s vrijgegeven van de opvolgers van de huidige Bravo en Brava, Stilo ge naamd. Ook nu gaat het weer om een drie- en vijfdeurs middenklasser die echter in hun styling dichter bij elkaar lijken te staan. De auto’s ko men zichtbaar uit dezelfde school als de huidige Punto met een opval lend strakke belijning. Uit klantenonderzoek is geble ken dat een aantal eigenschap pen van de Voyager beslist be houden moest blijven, zoals onder meer de afmetingen, de voorwielaandrijving, uitneem- bare stoelen, de tweede schuif deur, vlakke vloer en de mak kelijke instap. lB?CJ2226i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 21