zH w I J Duizendste klant Maaltijdenexpres Midden-Brabant ndelijk Maaltijdenexpres Meldweek ervaringen met het Reginaal Indicatie Orgaan POST SCRIPTUM COLOFON Carnaval in Baselaer Trefpunt senioren Informatie voor slechthorenden Lezingen in Scryption Groen Tilburg Ouderenwerkgroep De Spil Themabijeenkomst dementie Deeltaxi bellen r i i 1 I I I I I I I I I I I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. •DONDERDAG 8 FEBRUARI 2001 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER Een gezonde, smakelijke maaltijd en even een vriendelijk woord tie van Amarant. Dhr en mevr. Klazen, duizendste klant Maaltijdenexpres FOTO: GERRIE PETERS MMh., Riek Flipse-Tiemens M. Vriesma bureau Gezondheidszorg (IKG) opdracht gegeven een meldweek te houden. Inwo ners van Midden-Brabant kunnen in die week anoniem hun ervaringen met het RIO laten registreren. Het RCPC heeft als mensen op die manier contact met el kaar kunnen maken. Vroeger waren er verschillende eetpunten in de stad." Daar om heeft ze dat onlangs weer eens aan gekaart bij de ouderenadviseurs. besloten deze inventarisatie te houden om een beter beeld te krijgen van het functioneren van het RIO bekeken vanuit het perspectief van de klanten. Voor ouderen, gehandicapten en voor wie tijdelijk niet kan koken na een operatie. Er kunnen dagverse, langerverse en diepvriesmaaltijden besteld worden. Kosten hoofdmaaltijd ƒ7,35, soep ƒ1,65, toetje ƒ0,70. Een magnetron kan via de Maaltij denexpres gehuurd worden. Informatie en opgave: tel: 5442513 tussen 8.30 en 16.00 op werkdagen.. JM I gesloten) kAFSTRA T- HET WOORD IS AAN... U kunt het IKG in deze week op werkda gen tijdens kantooruren bellen op tel. 013 5421035. Het RCPC zal de resultaten met het RIO bespreken en hoopt daar mee een bijdrage te leveren aan de kwa liteit van de dienstverlening. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Bezorging van maaltijden door Brigitte de Roij foto: gerrie peters Gevarieerde maaltijden De klanten kunnen elke dag kiezen uit twee verschillende maaltijden. Soms moeten ze er even aan wennen, want zelf gekookt eten smaakt toch anders. Er is een commissie die de menu's samen stelt. Daar zitten ook een paar klanten in zitten. De commissieleden proberen zo veel mogelijk variatie in de maaltijden aan te brengen en met de wensen van de Regelmatig komen er klachten binnen over het RIO. Dat zorgt voor toewijzing van voorzieningen als thuiszorg, een plaats in het verzorgings- of verpleeghuis, voor zieningen voor gehandicapten en aanvragen van een Persoonsgebonden Bud get. Daarom wordt van 12 tot en met 16 februari een meldweek gehouden om zo wel positieve als negatieve ervaringen te registreren. r t i I Het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform Midden-Brabant (RCPC) dat vooral klachten binnenkrijgt over verple ging, verzorging en lichamelijk gehandi capten, heeft het Informatie- en Klachten- Even een reactie op het artikeltje in de se niorenwijzer van 25 januari betreffende de deeltaxi. Hebt U geen mobiliteitspro blemen en dus geen recht op goedkoop tarief, dan heeft het zin om bij de regulie- Toen de maaltijdenbezorging in 1972 startte in Tilburg onder de naam 'Tafeltje Dekje' ging het er nog heel primitief aan toe. De warme maaltijden werden in een krant gewikkeld op de fiets bij de klanten bezorgd. Nu worden niet alleen gekoelde dagverse maaltijd, maar ook langer houdbare en diepvriesmaaltijden piet be stelbusjes bezorgd in heel Midden-Bra bant. Birgitte rijdt deze ochtend door de Rees- hof en het Zand. Ze kent haar klanten en begroet hen met een vriendelijk woord en maakt soms een klein praatje. Ook dat is een belangrijk onderdeel van dit werk, want veel mensen wonen alleen en de bezorger van de Maaltijdenexpres is vaak de enige op een dag die bij hen langs komt. We gaan ook langs bij een goede beken- De Maaltijdenexpres bestaat bijna 30 jaar en vierde vorige week de inschrijving van de duizendste klant. Het bedrijf is uitgegroeid tot een modern cateringbedrijf voor ouderen, gehandicapten en patiënten die na een operatie tijdelijk niet meer willen of kunnen koken. Een belangrijk bij-effect is dat er aan de bel getrokken wordt als er iets mis is met een klant. De journaliste van de Seniorenwijzer reed een ochtend mee met vaste bezorger Birgitte de Roij en de redactie testte ver schillende maaltijden "Ook voor kankerpatiënten is de wachttijd voor opname op intensive care in het St. Elisabethziekenhuis zes tot acht weken". Dat stond in de krant van zaterdag j.l. Als je dan thuis ligt te wachten moet het toch wrang zijn te weten, dat het geld voor meer bedden wordt gebruikt om de staats schuld af te lossen. Signalering In deze route is er één vrouw waar Brigitte zich de laatste tijd zorgen over maakt, want er staan vaak maaltijden van een paar dagen geleden in de koelkast. Als Bri gitte vraagt of er iets aan de hand is, krijgt ze antwoorden waar ze niet echt wijs uit kan worden. Omdat er ook geen contact persoon is bij wie geïnformeerd kan wor den, zoekt de coördinator van de Maaltij denexpres contact een maatschappelijk werkster die even gaat kijken. Het komt ook wel eens voor dat de bezorgers klan ten op de grond aantreffen. Die zijn ge vallen, konden niet meer overeind komen en waren ook niet in staat anderen te waarschuwen. Alle bezorgers, ook de vrijwilligers die via Contour bij de Maaltij dendienst werken, hebben een EHBO- cursus gevolgd, zodat ze weten hoe ze in zulke situaties moeten handelen. Als iemand niet open doet, belt Brigitte eerst bij de buren. "Als ook dat niet lukt, ga ik aan het eind van de route nog even l^ngs", licht ze toe. Niet alle klanten blij ven thuis om de maaltijd in ontvangst te nemen. Bij sommige deuren staat een koelbox waarin het eten gedeponeerd wordt. Van sommige adressen heeft Bri gitte de sleutel en af en toe geeft ze haar pakketje volgens afspraak af bij de buren. Bij een van de laatste adressen blijft ze wat langer weg. "Dat was een nieuwe ling", licht ze toe. "Die wist niet meer hoe de magnetron werkte. Het verhuurbu- reau had het te snel uitgelegd." De mees te klanten kopen zelf een magnetron, om dat dat goedkoper is. Na een jaar hebben ze de kosten eruit. Huisartsen, ziekenhuizen, de thuiszorg en ouderenadviseurs wijzen vaak door naar de Maaltijdenexpres. "Toch zijn er nog veel mensen die het bestaan ervan niet kennen of niet weten welke mogelijk heden er bij ons zijn", zegt Van Zantvoort. De Maaltijdenexpres kan ook in vakantie periodes ingeschakeld worden. Er kan ook gekozen worden voor diepvriesmaal tijden, zodat de klant minder vaak thuis hoeft te blijven voor de bezorgdienst. Een extra maaltijd bestellen kan ook. Maar daar moet wel de kostprijs voor betaald worden. Een hoofdmaaltijd kost dan ƒ9, 60. Vaste klanten betalen de subsidie- prijs. De gemeente neemt dan de kosten voor administratie en vervoer voor haar rekening. Vorige week heeft de Maaltijdenexpres de duizendste klant binnengehaald. Die heeft een feestelijke maaltijd aangeboden gekregen. "Het is wel jammer dat er in de stad nog maar één eetpunt over is”, vindt Van Zantvoort. "Het is toch ook belangrijk re taxibedrijven te informeren naar hun mogelijkheden voor 65-plussers om goedkoop met de taxi te rijden. U neemt een tienrittenkaart van f 65,00 en betaalt per rit een vast bedrag van f 5,00 extra. Dus voor f 11,50 brengt men u met twee personen door de hele stad. Dat is altijd goedkoper dan openbaar vervoer of deel taxi zonder pas over drie zones. U moet wel net als bij de deeltaxi een uur van te voren bespreken en het kan in uitzonde ringsgevallen voorkomen dat u met meer deren in dezelfde taxi zit. Bovendien moet U in de deeltaxi per persoon betalen, dus als een van u twee geen deeltaxipas heeft en dus vol tarief moet betalen is het waar schijnlijk al goedkoper. Wie zich op wil geven voor de Maaltijden expres, vragen heeft of een folder toege stuurd wil krijgen, kan de Maaltijdenex pres op werkdagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur.Tel: 5442513. De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op donderdag 22 februari een gezellige carnavalsmiddag voor 50- plussers in wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. Deze middag duurt van 13.30-16.30 uur. Muzikale medewerking wordt dan verleend door het bekende orkest "Ons Hermenieke". Kom vooral verkleed, dan maakt u namelijk kans om een leuk prijsje te winnen, kaarten kosten f 4,-. Bij de Baselaer betaalt u in de voorverkoop slechts f 3,- voor een toegangsbewijs. Trefpunt senioren aan de Vredeman de Vriesstraat 38 organi seert op maandag 12 februari een themabijeenkomst over de euro. Over dit onderwerp wordt dan voorlichting gegeven door een medewerker van de AMRO-bank. Aanvang om 14.00 uur. De toegang is gratis. Hebt u zin in het leggen van een kaartje of wat gezellig kletsen? U bent iedere woensdag van harte welkom van 14.00-17.00 uur. Vogeltentoonstelling Vogelvereniging De Vink organiseert komend weekend een grote vogeltentoonstelling met beurs in de Evenementenhal, Groenstraat 139/511 in Tilburg. Op vrijdag 9 februari is er een speciale middag voor 50-plussers. Deze middag duurt van 13.00-17.00 uur. De NWS (Nederlandse Vereniging voor slechthorenden) is een landelijke patiëntenbelangenvereniging voor alle mensen met hoorproblemen. In de maanden februari tot en met april zal de NWS afdeling Tilburg en omstreken zich in verschillende Tilburgse bibliotheken presenteren. De presentatie biedt infor matie over slechthorendheid en plotsdoofheid, hulpmiddelen, spraakafzien (ofwel liplezen) en activiteiten van de NWS en is te bekijken in: Central Openbare Bibliotheek, Koningsplein (7 februari-7 maart), Wijkbibliotheek 't Sant, Beneluxlaan (7 maart- 30 maart) en Wijkbibliotheek Udenhout (2 april-27 april). Tevens zal elke maand een "spreekuur hoorproblemen" plaats vinden, verzorgd door één of meerdere ervaringsdeskundigen van de NWS afdeling Tilburg en omstreken. Nadruk ligt op voorlichting over slechthorendheid en het gebruik van hulpmid delen. Plaatsen en data zijn: Centrale Openbare Bibliotheek (woensdag 21 februari), Wijkbibliotheek 't Sant (dinsdag 27 maart) en Wijkbibliotheek Udenhout (maandag 23 april), steeds van 13.30-16.30 üur. Ook mensen met de ziekte van Ménière, Tinnitus en/of Hyper- acusis kunnen bij de spreekuren terecht. Voor een optimale communicatie tijdens de spreekuren zal er een speciale, mo biele ringleiding worden gebruikt. Het is mogelijk om voorhet spreekuur in de Centrale Bibliotheek vooraf in te tekenen. De presentaite is tijdens normale ope ningstijden van de betreffende bibliotheken te bekijken. De museumvertellingen die geregeld plaats vinden in het Scryption, museum voor schriftelijke communicatie, zijn in fe bruari gewijd aan de nieuwe tentoonstelling 'Schrijver in de Dop' en de kunstpresentatie 'Goud op Sneeuw'. De tentoonstelling 'Schrijver in de Dop, de vulpen in al haar facetten' die geopend is vanaf vrijdag 9 februari, is meteen al aanleiding voor een museumvertelling. Zondag 11 februari om 14.00 uur nemen Tineke Schuurmans, samensteller van de ten toonstelling, en Jeanne van Putten-Van Sprundel, organisator van de jaarlijkse Internationale Dag van de Vulpen in het Scryp tion, de bezoekers mee door de tentoonstelling en vertellen over hun liefde voor de vulpen. Ook het kunstproject Goud op Sneeuw, dat nog te zien is tot en met 4 maart, is aanleiding voor een lezing. Op zondag 18 fe bruari om 14.00 uur houdt beeldend kunstenares Els de Meijer een lezing over haar werk en de intieme confrontaties die de aanleiding vormen voor haar projecten. Els de Meijer werkt daar waar cultuur en natuur naadloos samensmelten. Het arctisch gebied, de poolzone van Canada, is haar atelier. Zij zoekt de sa menwerking met de inheemse bewoners van dit gebied in kunstprojecten die eenmalig zijn en gebonden aan één specia le plaats. Club 92 (55+ Senioren Tilburg Zuid-West) organiseert een in formatiebijeenkomst over het onderwerp 'Hoe groen is ons Til burg?'. De informatie wordt verzorgd door J. van Summeren, groenontwerper van de gemeente Tilburg, op woensdag 14 fe bruari van 10.00 tot 12.00 uur. Plaats: sporthal de Blaak, Greb be 63 in Tilburg. Iedere belangstellende 55+er is van harte wel kom. U wordt ontvangen met een kopje koffie of thee. Ouderenwerkgroep De Spil is op zoek naar nieuwe leden voor gym en voor de koersbalclub. Bent u ouder dan 55 en het lijkt u wel wat, dan bent u van harte welkom op buurthuis De Spil. De gene die interesse heeft voor de gym kan vrijblijvend een kijkje komen nemen op donderdagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur. Belangstellenden voor de koersbalclub zijn welkom op donder dagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur. Beide activiteiten worden gehouden in buurthuis De Spil, Heikestraat 54 in Tilburg. Tele fonische informatie: tel. 5425729. Op maandag 19 februari organiseert Alzheimer Nederland, af deling Midden-Brabant een themabijeenkomst/lotgenotencon- tact voor familieleden van dementerenden, vrijwilligers, hulp verleners en belangstellenden. Als gastspreker is uitgenodigd Jasja Oosterhof, werkzaam als psycholoog bij Zorgcentrum Zuid. Zij zal een lezing geven over de belevingsgerichtebena- dering. Dit is een benaderingswijze die er van uitgaat, dat ie dereen een eigen persoonlijkheid, sociale situatie en levensge schiedenis heeft, die hem/haar gemaakt heeft tot de mens die hij nu is. Je probeert zo te ontdekken wat een dementerende prettig vindt en waarom hij/zij anders reageert dan u zou ver wachten. De bijeenkomst is van 20.00-22.00 uur in verzor gingshuis Koningsvoorde, Generaal Smutslaan 224 in Tilburg. Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen. In de vorige Seniorenwijzer werd vermeld dat zonder deeltaxi pas gebruik gemaakt kan worden van de deeltaxi. Dat kan sinds kort tegen openbaar vervoertarief. Het telefoonnummer dat u moet bellen has echter niet juist. Het goede nummer om de deeltaxi te bestellen is 013 5499999. n het I de van Brigitte, wiens vrouw enige tijd ge leden is overleden. "In het begin kookte hij nog wel voor zichzelf', vertelt ze, "maar dat ging steeds meer achteruit. Zijn ene dochter woont ver uit de buurt en zijn andere dochter heeft een betaalde baan en een druk gezin. Voor hem is de maaltijddienst een uitkomst." klanten rekening te houden. De redactie van de Seniorenwijzer proefde ook ver schillende maaltijden. De soepen bevielen goed met een snufje peper en zout. De hoofdmaaltijden werden ook heel smake lijk gevonden. Gewoon lekker, Hollands etenDe porties waren echter zo stevig dat de meeste toetjes bleven staan. Op de dag dat wij de route rijden, heeft bij na iedereen hutspot gekozen. Af en toe is er ook soep of een toetje bijbesteld. De hoofdmaaltijd kost ƒ7,35, een toetje ƒ0,70 en soep ƒ1,65. Het valt Brigitte op dat veel ou deren het alleen bij de hoofdmaaltijd houden. "Als je alleen van AOW moet rondkomen, kost het een aardige duit", vindt ze. "De meeste klanten bestellen vier maaltijden per week. Als je dan vier keer een complete maaltijd neemt, ben je bijna veertig gulden kwijt." Als ik daar met coördi nator Nel van Zant voort na de rit over praat, geeft ze aan dat bijzondere bijstand aangevraagd kan wor den als de kosten te hoog oplopen. Een ou derenadviseur kan hel pen daar een aanvraag voor in te dienen, geeft ze als suggestie mee. Die is alle weekdagen te bereiken op telefoonnummer 5350505. IARI 2001 - PAGINA 8 illigers it wellicht iets voor u. U anderen met uw eigen i de leeftijd van twee tot :en goede kilometerver- uitmaken van een team leer u met vakantie gaat collega-vrijwilliger uw inderen 's morgens van Kleuterheil in Goirle. tan uzelf tot 15.45 uur. weer klaar om dezelf- brengen. De kinderen rg; zij zijn allemaal ver- em dan zo spoedig mo- Fieke Mol, afdelings- tel. 5435971. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- narant, de Mytylschool abobank Tilburg wilde de hockeyvereniging en aan de feestelijkhe- jubileum van Forward, r leden op zaterdag 13 n Eurospel georgani- opgedeeld in verschil- een soort 'Spel zonder rbij werden overgeble- gezet in nep Euro's. De op deze wijze werden digden een waarde van i zullen aan de NOVIB ze instantie, die zich in- eld, houdt ditjaar een inzamelen van buiten- :nd jaar, door de invoer ie meer hebben. Rabo- het verlengde hiervan het zakje te doen door jaar te stellen voor een ingen. De spellen, zijn serd door de Rabobank kt om mensen met e™ te laten wennen aan 1.^ vanaf 2002 in 121an- )nd ïbruari organiseert de i debat over arbeid, in- eeuw in Mercure Ho- uvelpoort 300. Tineke ïr van de FNV Vrou- t dhr. Luyendijk, loco- rder van sociale zaken :ntes verplicht moeten n boven de 55 jaar een iet aan te bieden om so- komen. Belangstellen- >m en krijgen volop de iraten hierover en over met de combinatie van rbeid te maken hebben, de bijeenkomst begint 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 9