fff. W I 'Organisaties moeten zelf laten zien hoe leuk vrijwilligerswerk is' Vrijwilligers zijn de smeerolie van de maatschappij Tarief deeltaxi verlaagd in de vrije sector POST SCRIPTUM COLOFON S3 'r -s Ouderenwerk 55 Plus De Reit In de put, uit de put Gezonde voeding Rommelmarkt Werkgroep 50-plus Carnavalsfist voor senioren Bibliotheek en vnjwillig(st)ers F] I I 1 I I I I I I I I I I DONDERDAG 25 JANUARI 2001 - PAGINA 17 Rl 2001 - PAGINA 16 DE TILBURGSE KOERIER John Buckens en An ja van Spl under. FOTO: MERLIN DALEMAN dewerker van 't Gilde die opmerkt dat zij er an: te koop! Riek Flipse-Tiemens antie 1^1 if H. 29,95 »ets huren al j Er is de laatste tijd nogal wat te doen over de Oude Markt. Het fietspad moest verdwijnen, de bomen moe ten worden verplaatst en nu moet ook de oude pomp weg. Dat moet al lemaal omdat een restauranteige- naar daar last van heeft. Wat de klan ten ervan vinden is blijkbaar niet belangrijk. Van mij mag deze man naarde pomp lopen! zelf op uit moeten om jongere ouderen voor het werk van hun organisatie te inte resseren. Een verontruste gebruiker van het openbaar vervoer HET WOORD IS AAN... baarheid van voorzieningen. Dat plan werd aangeboden aan de ambtenaar belast met het openbaar vervoer. Die liet weten dat de gemeente geen invloed meer kon uitoefenen op de planning van de buslijnen en schoof het bewoners- plan terzijde. Wethouder Jan Hamming FOTO: FRANS VAN AMEIJDE In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Arbeidsvoorwaarden "Vrijwilligerswerk wordt ook aantrekkelij ker als vrijwilligers een goede plek krijgen binnen een organisatie", vindt Anja van Splunder. "Het moet vanzelfsprekend iromzet realiseert i telt. Océ zoekt i en oplossingen roducten én een iment willen wij is, maar dat het heel gezellig, bevredigend en inspirerend kan zijn om daar als vrijwil liger een steentje aan bij te dragen." Dat is ook de bevinding van John Buckens, me- Het gebruik van de deeltaxi voor passagiers zonder mobiliteitsproblemen is goedkoper geworden. De eigen bijdrage is daarmee gelijkgesteld aan de kosten voor het openbaar vervoer. Reizigers zonder deeltijdpas betalen voortaan als een basistarief van (2,75. De deeltijdtaxi bestrijkt een gebied van drie zones en over schrijdt de grenzen van Tilburg, Goirle, Berkel-Enschot en Udenhout niet. De gemeente heeft een nota samenge steld over het openbaar vervoer en de meest biedende vervoersorganisatie mocht een plan opstellen. Daarin wordt voorgesteld expresse-lijnen te laten rij den die snel van de ene kant naar de an dere kant van de stad rijden en T-lijnen Nota Vrijwilligersbeleid Wethouder Jan Hamming die vrijwilligers werk in zijn portefeuille heeft, wil dit jaar samen met de vrijwilligers een nieuw be leid opzetten voor de komende jaren. Gi steren kwam hij bijeen met een aantal vrij willigersorganisaties om te inventariseren wat belangrijke knelpunten zijn in het vrij willigerswerk in Tilburg. Dat gesprek vormt het uitgangspunt voor de vragen die aan een Tilburgse organisaties voorge legd zullen worden. Die vragen worden verwerkt in een startnotitie. Met de pre sentatie van die nota wordt op 7 februari de aftrap gegeven voor het Internationale Jaar van de Vrijwilligers in Tilburg. In juni moet er een concreet plan op tafel die de wijken doorkruisen. De gemeente bood gelegenheid om op dit plan te re ageren. Vertegenwoordigers van oude renorganisaties en bewonerscommis sies uit Tilburg West werkten een gedetailleerd alternatief plan uit, waarin rekening gehouden werd met de bereik- wordt niet gewijzigd. Wie gebruik maakt van de deeltaxi moet er wel rekening mee houden dat ook an dere passagiers gelijktijdig vervoerd wor den. Dat houdt in dat de rit langer kan du ren, want de deeltaxi moet ook andere passagiers afzetten. Houdt u er ook reke ning mee dat u de deeltaxi een uur van te voren moet bellen (tel. 5499954) en dat deze taxi een kwartier eerder of later dan de afgesproken tijd bij u kan arriveren. Dit jaar is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het In ternationaal Vrijwilligersjaar. Er worden veel activiteiten on dernomen door het Lokaal Comité Tilburg en de gemeente om vrijwilligerswerk aantrekkelijker te maken. Het is belang rijk werk dat in Tilburg door zo'n veertigduizend mensen met enthousiasme wordt gedaan, maar er moet meer waardering voor komen en de voorwaarden voor vrijwilligers werk moe ten beter worden, vinden wethouder Jan Hamming en de voorzitter van het Lokaal Comité, Anja van Splunder. liggen bij de gemeenteraad. De politieke partijen die vertegenwoordigd zijn in het College hebben laten weten dat zij meer geld beschikbaar willen stellen voor vrij willigerswerk. Jan Hamming verwacht dan ook dat zij positief zullen reageren op voorstellen voor verbetering van het vrij willigerswerk. "Tilburg kan het werk dat die 40.000 vrij willigers doen niet missen", vindt Jan Hamming. "Het is de smeerolie van onze samenleving. Daarom gaat hij regelmatig bij hen op bezoek om met hen te praten het werk dat zij doen." Hamming is en thousiast over nieuwe vormen van vrijwil ligerswerk zoals de vraagbakens. "Die servicepunten zijn op in verschillende wijkcentra van start gegaan en daar ma ken heel veel senioren dankbaar gebruik van. Maar ze kunnen alleen draaien dank zij de inzet van veel vrijwilligers", merkt de wethouder op. Om zelf te ervaren hoe het is om als vrijwilliger te werken, gaat hij bin nenkort een middag stage gaan lopen als vrijwilliger in de verpleging. Hamming vindt het ook van belang dat vrijwilligers regelmatig bij elkaar komen en onderling ervaringen uitwisselen. Daarom organiseert de gemeente in sep tember samen met het Lokaal Comité Til burg een dag voor alle vrijwilligers. Op 7 december, de Internationale Vrijwil- ligersdag, wordt dit Internationale Vrijwil ligersjaar afgesloten met uitreiking van de Vrijwilligersprijs én met de presenta tie van de Vrijwilligersnota. Het is de be doeling dat daarmee beleid wordt vast gesteld dat het vrijwilligerswerk een stevige steun in de rug geeft. Donderdag 1 februari kunt u weer gezellig een kaartje komen leggen. Er kan worden gerkozen uit rikken, jokeren of hoogjas- sen. Er is voor iedereen een prijsje, en een kopje koffie of thee is gratis. Aanvang 14.00 uur. Zaal open om 13.30 uur. Zondag 18 februari is er een dansmiddag met gezellige muziek in een leuke sfeer. Die duurt van 14.00 tot 18.00 uur. De zaal gaat om 13.30 uur open. Zondag 25 februari is er een dansmid dag in carnavalsfeer (Kastelenzaal). De toegang is gratis. Aan vang 14.00 uur. Zaal ook nu open om 13.30 uur.Donderdag 22 februari tenslotte is er bingo met mooie prijzen. Er worden 10 ronden gespeeld, met iedere ronde vijf prijzen te winnen. Een kopje koffie of thee is gratis. Aanvang om 14.00 uur. Zaal open om 13.30 uur.Alle activiteiten vinden plaats in wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4 in Tilburg. Begin maart start GGZ Midden-Brabant opnieuw een cursus In de put, uit de put. Die bestaat uit tien bijeenkomsten en is bedoeld voor 55-plussers die last hebben van sombere gevoelens of voor degenen die al eerder depressief zijn geweest en een terugval willen voorkomen. Het is geen praatgroep of psychotherapie en er wordt niet ingegaan op jeugdervaringen of diepe innerlijke roerselen. Tijdens de cursus leert u technieken waarmee de pressieve klachten worden tegengegaan, bijvoorbeeld hoe u zich kunt ontspannen en hoe u anders kunt leren denkenEr wordt ook duidelijk gemaakt aan welke signalen te merken is dat iemand de pressief is en dat het belangrijk is voldoende plezierige activitei ten te ondernemen. Zelf actief aan het werk gaan met wat u leert in de cursus is belangrijk. Voor een goed resultaat bent u per dag minimaal een half uur bezig met lezen en oefenen. U kunt zich opgeven bij GGZ Midden-Brabant, afdeling preven tie: tel. 013-5808296. Daar kunt u ook meer informatie vragen over de cursus of een folder aanvragen. Na aanmelding krijgt u een uitnodiging voor een kennismakingsgesprek met de cur susleiding. Het cursusmateriaal kost zestig gulden. Op woensdag 31 januari is er in het Ouderen Trefpunt 55+ 't Sant in het wijkcentrum aan de Beneluxlaan 74 een voorlich- tingsochtend over gezonde voeding die gegeven wordt door mevrouw Van Hoek van de GGD. De bijeenkomst begint om tien uur en de entree is gratis. Voor liefhebbers wordt er op de dins dag- en donderdagochtend vanaf 9.45 uur een cursus Werken met speksteen gehouden. Daar hoeft u alleen de materiaalkos ten te betalen. Op woensdag 7 februari kunt u meedoen aan de bingo. Een kaart van tien ronden kost f 7,50. Koffie en thee zijn dan gratis. Eigenheimers Van 13 januari t/m 2 september is er in het Textielmuseum, Goir- kestraat 96, een tentoonstelling van zo'n twintig eigenheimers; ontwerpers die zelf (laten)produceren. Daarbij gaat het vooral om zeefdrukken want daarmee kan gemakkelijk aan de meter geproduceerd worden. Vrolijke stoffen voor kinderkamers, prachtige interieurstoffen en spectaculaire grote dessins waarin bladmetaal als koper en zilver verwerkt is. Daarnaast zijn er ook batiks, digitale prints en interieurobjecten in latex en pvc te zien. Bejaardenvereniging KBO 't Goirke organiseert op zaterdag 27 januari weer een gezellige rommelmarkt in wijkcentrum De Pa perclip, Oude Kapelstraat 25 in Tilburg. Deze rommelmarkt duurt van 10.00-15.00 uur. De Werkgroep 50+ van de.Stichting Loven-Besterd organiseert op dinsdag 30 januari van 14.00-16.30 uur een informatiemid dag in buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164 in Tilburg. De toegang is gratis, inclusief een kopje koffie. Het thema van de bijeenkomst is "Kiezen in een nieuwe eeuw”. Het wordt een ontspannende, informatieve middag over allerlei onderwerpen. U kunt onder meer kennis maken met een aantal nieuwe producten op het gebied van voeding, huishouding en welzijn. Na een dia-presentatie volgt een mondelinge toelich ting door een van de presentatoren. Er is ook gelegenheid tot het stellen van vragen en het bezoeken van de informatiemarkt. Nadat iedereen even de benen heeft gestrekt wordt een quiz ge houden, waarmee leuke prijsjes zijn te winnen. Carnavalsvereniging De Flepsteppers organiseert op vrijdag 23 februari een groot Carnavalsfist voor senioren in Schouwburg Tilburg. Het fist begint om 13.15 uur. Het belooft een groot spek takel te worden. Het gezelschap De Kammeraoi brengt een medley van Tilburgse sketches en liedjes. Voor het tonpraoten is Cees Coolen aanwezig. Verder zorgen De Biste Bend(e), de Frutblaoze en Blaos Pieplust voor een carnavaleske sfeer. Uitsmijters van deze middag zijn zanger Peter Smulders en zangeres Tina Rosita. Beide zullen in de grote zaal van de schouwburg optreden. Kaarten kosten f 10,- (incl. koffie en gebak) en zijn vanaf 1 fe bruari alleen verkrijgbaar aan de kassa van Schouwburg Tilburg. Een van de vele 'produkten', waar u dankzij vrijwilligers gebruik van kunt maken, is de bibliotheek. Zolang u in staat bent om zelf naar de Openbare Bibliotheek Tilburg te komen gaat dit niet op. Maar zodra u dit niet meer kunt, komt de bibliotheek naar u toe. En dat gebeurt met behulp van vrijwilligers. Zij bieden namelijk dat extra paar handen en benen, dat nodig is om enkele bijzon dere vormen van dienstverlening mogelijk te maken. Als u onverhoopt in het ziekenhuis komt te liggen, kunt u de Openbare Bibliotheek aan uw bed verwachten. Vrijwilligers van het ziekenhuis komen daar namelijk rond met boeken die ge huurd worden van de bibliotheek. Als u zelfstandig woont, maar door handicap of anderszins meer en meer aan huis gebonden raakt, kunt u een beroep doen op de Bezorgdienst van boeken aan huis (013-5470858). Dan worden de boeken voor u uitgezocht door een beroepskracht, maar ze worden bij u thuis gebracht door een vrijwilliger. Ook als u in een verzorgingstehuis woont, heeft u daar de be schikking over een kleine collectie boeken van de Openbare Bi bliotheek. Vrijwilligers van het verzorgingstehuis lenen de boe ken aan u uit, soms op een vaste plek, vaak ook bij u aan de deur. Al deze vrijwilligers worden vanuit de bibliotheek ondersteund, maar ze zijn niet in dienst van de bibliotheek. Wel bedankt de bi bliotheek hen regelmatig voor hun inzet. Onbekende vrijwilligers zijn er ook. Namelijk de mensen die voor hun moeder, de buurman of hun partner boeken ruilen. Ook hen wil de bibliotheek vanaf deze plek bedanken. it een pre. ikkelende markt, eidsvoorwaarden, litendienst krijgen defoonvergoeding. met plezier omdat ze graag onder de mensen zijn, ze de mogelijkheid krij gen om er hun ta lenten te ontplooi en of omdat ze door dat werk het gevoel krijgen ergens bij te horen. In een tijd dat veel organisa ties om vrijwilligers zitten te springen, moeten de organi saties er zelf op uit om vrijwilligers te werven. Ze moeten laten zien dat wer ken in het verzorgingshuis, bij de buurt- speeltuin of bij de sportvereniging niet saai zijn dat alle onkosten die vrijwilligers ma ken vergoed worden. Vrijwilligerswerk mag mensen geen geld kósten. Daar naast is het een keiharde voorwaarde dat organisaties zorgen dat vrijwilligers tij dens het werk verzekerd zijn", aldus Van Splunder. Sommige organisaties houden ook func tioneringsgesprekken met hun vrijwilli gers, waarin zij hun wensen en klachten kunnen bespreken. Dat geeft hen het ge voel dat ze serieus genomen worden en er echt bij horenDaarom is het ook zo be langrijk dat vrijwilligers net als de betaal de krachten een kerstpakket krijgen, uit genodigd worden voor personeelsfeestjes en dat ze af en toe te horen krijgen dat hun inzet gewaardeerd wordt. Contour geeft een goed voorbeeld door ook de vrijwilligers te behandelen als interne kandidaten bij vacatures. Als de gemeente binnenkort het ver voersplan op tafel legt, mag het de raadsleden duidelijk zijn dat daarbij van inspraak weinig sprake is geweest. ruim drie gulden. De eigen bijdrage voor passiers mét een deeltaxi-pas ligt lager dan het openbaarvoerstarief. Dit tarief I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters 1 Mat de Vries I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- 'rinting for ofessionals In de nabije toekomst wordt het openbaar maken tegen deze gereduceerde prijs, vervoersysteem in Tilburg ingrijpend ge- Tot voor kort bedroeg de eigen bijdrage wijzigd worden. Besloten is de kosten te n- verlagen om in de tussenliggende periode het vervoer van huis-tot-huis mogelijk te I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Het Lokaal Comité is een breed samen werkingsverband waarin naast de ge meente en Contour ook De Twern, het Missionair Servicecentrum Tilburg, het OTO (Overlegorgaan Tilburgse Oude renorganisaties), De Tilburgse Koerier, het TweeSteden Ziekenhuis en de Rabo- Bank zitting hebben. Omdat dit comité vindt dat veel mensen een te beperkt beeld hebben van vrijwilligerswerk, wil het zich in dit Vrijwilligersjaar vooral rich ten op het zichtbaarder en inzichtelijker maken van het vrijwilligerswerk. "De meeste mensen denken bij vrijwilligers werk aan een vrouw die koffie schenkt in het wijkhuis of die de bloemen verzorgt in het ziekenhuis", zegt Anja van Splunder, die als coördinator van het Steunpunt Vrij willigerswerk van Contour het initiatief nam voor de oprichting van het Lokaal Comité Tilburg. "Er zijn echter heel veel soorten vrijwilligerswerk. Bij Contour zit ten meer dan driehonderd verschillende vacatures in de bak en dat is niet alleen werk dat een jarenlange inzet vergt. Je kunt ook kiezen voor werk dat een week of een maand duurt of voor een eenmali ge klus.” Organisaties als 't Gilde, die ken nis en vaardigheden van ouderen ten dienste wil stellen van de Tilburgse sa menleving, merken dat veel senioren niet meer continue gebonden willen zijn aan dit vrijwilligerswerk. Zij hebben daarnaast ook nog andere verplichtingen of willen af en toe eens op reis. Anja van Splunder vindt dat er te veel ge klaagd wordt over het tekort aan vrijwilli gers. "Het is veel belangrijker om te laten zien hoe aantrekkelijk vrijwilligerswerk kan zijn. Het is niet voor niets dat er in Til burg tussen de dertig- en veertigduizend vrijwilligers actief zijn. Zij doen dat werk

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 17