s O en Qlemn| NO pel jrsb; 'We moeten opnieuw voor Europees voetbal gaan' Elles Martens 12,5 jaar Willem II Opening fanshop op woensdag 31 januari met heel veel plezier! Archiefcommissie ligt op koers \n Opel DONDERDAG 25 JANUARI 2001 - PAGINA 13 II 2001 - PAGINA 12 DE TILBURGSE KOERIER Jantje huilt en Jantje lacht Mariano Bombarda vol vertrouwen over tweede competitiehelft 4 om Peter Année het rechterrijtje.' Dat het zover lieuwe Statistische feiten nd. Willem II - Sparta a Uit ll-archief. Dit initiatief kwam voornamelijk tot stand naar aan- 0-3 wor- 2-0 Elles, gezicht van de dubwinkel. Foto: Fotoburo Toin Damen Seizoenen Dat Elles wordt gewaardeerd worden bewaard en wat kan wor- Frans Brouwers Harrie Verhoeven Tilburg 680468 oefrit zelf baar geheel. Immers, naast de documenten en de vereniging waren bijna 70 vastlegging beginnen, vindt er archiefdozen met jnateriaal be- eerst nog een overlegfase plaats etels en boilers ■oot tot klein gesp, gew. gel. verl. 1954-1955 1956-1957 1958- 1959 1959- 1960 1960- 1961 1961- 1962 1962- 1963 1965- 1966 1966- 1967 1979- 1980 1980- 1981 1981- 1982 1982- 1983 1983- 1984 1987- 1988 1988- 1989 1989- 1990 1990- 1991 1991- 1992 1992- 1993 1993- 1994 1994- 1995 1995- 1996 1996- 1997 1997- 1998 1998- 1999 1999- 2000 2000- 2001 een op de moderne leest ge schoeid archief. Als de werkzaam- besteed ze veel meer tijd aan "haar" winkel. Ze doet de admini stratie, het voorraadbeheer en ers en het punt in de Champions League. Inmiddels heeft Elles iets meer met het spelletje. Het aller leukste is voor haar echter nog steeds de sfeer om het voetbal heen. Maar geen misverstand; Willem II is haar club en ze is bij ver loren wedstrijden niet in het beste humeur. Het moge duidelijk zijn: veel plezier in haar werk voor de club heeft ze nog steeds en wat El les betreft gaat dat gewoon zo door. Wie weet nog wel twaalf en een halfjaar. 37-591766 3-5282680 39-571350 16-568686 3-5350045 32-316571 por interessante documenten van de Thuis 4-3 0-0 0-0 3-3 0-1 1-0 6-1 0-2 5- 0 1-0 6- 0 3-0 3-2 0-0 Totaal 55 17 15 23 79-86 3-0 2- 0 3- 0 4- 2 0-1 2- 0 4-0 3- 0 2-1 4-1 0-4 0-2 1-2 Thuis 27 12 10 5 1-0 1-0 0-2 armings- edrijf J 007^ op de ?rechte Het is rumoerig in de Kievitshoeve op dinsdagavond 9 januari. De zoveelste nieuwjaarsreceptie is in volle gang. Mariano Bombar da laat de drukte, rustig nippend aan een Spa rood, aan zich voor bijgaan. Zijn dochtertje Marina vermaakt zich ondertussen prima. Wat wil je ook, met een lekkere Magnum in je handjes. Boven al het geroezemoes uit, kijkt Mariano terug op de eerste competi tiehelft. 'Na een redelijk begin verloren we in november drie wedstrijden op rij (NEC, Ajax en Feyenoord, red.). Als je dan te rugkomt van zo'n dip door de laatste vier wedstrijden te winnen, geeft dat een lekker gevoel. Toch had er wel meer ingezeten.' onverdiende overwinning. Maar de punten zijn toch maar mooi binnen bedenk ik. Woensdag 13 Ron van Berkel november: Heerenveen-Willem II. Op woensdag 31 januari, wan- ingericht. In dezelfde ruimte bevindt de 13 vrijwilligers van de dubwinkel neer Willem II tegen Sparta 2ich de balie van Supporters Service onder leiding van Elles Martens acht speelt, opent Willem II de deu- Unit waar supporters terecht kun- maanden in de Heuvelstraat ge ren van haar nieuwe fanshop, nen voor toegangskaarten, club- en werkt. De locatie naast het suppor- seizoenkaarten en informatie over terscafé is vanaf 31 januari weer het de Kids Side. enige officiële verkooppunt van Wil- Ze is het gezicht van de dubwinkel. Of zoals we dat tegenwoor dig noemen "de afdeling merchandising". Het is Elles om het even. De lol in haar werk is er niet minder om. Opmerkelijk is wel dat -zoals ze zelf zegt- ze eigenlijk niks met sport heeft (had). Dat behoeft natuurlijk enige toelichting. In een gezellig gesprek zet ze een en ander uiteen. Na afloop is het mij volkomen duidelijk. Elles is dol op Willem II en (bijna) alles wat daarmee samenhangt. Op een nieuwe locatie naast het supporterscafé heeft Willem II in sa- Op 23 december van het vorig jaar lem II merchandise. menwerking met haar kledingspon- sloot de dubwinkel haar deuren op De gehele maand februari krijgt sor UMBRO een moderne fanshop de locatie in de Heuvelstraat in de iedereen op alle aankopen 20% V&D. Tijdens de verbouwing hebben korti ng Oproep Rolluik c De archiefcommissie roept sup- Een uit-en thuisshirt, cap en sjaal jaar bezig ben, het de laatste jaren "ortersop indien zij privé nog over waren de artikelen, die vanuit het pas echt professioneel wordt aan- "oude" supportershome werden gepakt. We moeten dus nog veel Uit 28 5 5 18 doelsal. 53-30 25-56 Onder invloed open. Elles doet en kan het niet Niks had ze met sport. Nooit zelf meer in haareentje. Twaalf vrijwil- beoefend en nooit enige interesse ligers -door haar geselecteerd- as- gehad voor welke sport dan ook. sisteren haar. Elles zelf doet dan Sinds het voetbalseizoen ook veel meer dan alleen de ver- 1987/1988 is er echter wat veran- kóóp. Officieel is ze tussen de 20 derd. Onder invloed van haar en 25 uurwerkzaam. In de praktijk echtgenoot en de kinderen ging Ruim twee jaar geleden is gestart met de opzet van een Willem teem. Omdat de commissie nog- ze een keertje mee. Willem II - FC maals alle documenten moet Groningen was de eerste wed- leiding van opmerkingen van de schrijvers van het "Jubileum- doorlezen en catalogiseren, vergt strijd die ze bezocht. Het oude verzending van bestellingen via in- boek Willem I1100". Het ontbreken van een goed geordend ar- deze fase veel tijd. Toch is het es- sportpark, vak F. Elles was ver- temet. Daarnaast regelt ze ook de chief werd als een handicap ervaren bij de samenstelling van genoemde publicatie. Sinds oktober ligt het zilveren Ik val van verbazing van mijn stoel, schijfje onaangeroerd bovenop Weer gewonnen. Wat doe ik hier mijn cd speler. Na de overwinning in dit vreemde land? Ik vraag aan op FC Utrecht draaide het voor het de kroegbaas of hij ooit van Wil- laatst. Ik speel de cd met het lem II heeft gehoord. Nee dat clublied altijd zo luid dat mijn bu- heeft ie niet. Wil hij toch de cd ren maar een conclusie kunnen draaien die in mijn binnenzak trekken: Willem II heeft gewon- brandt? Jawel. Weldra lopen twin- nen. Daarna blijft het wekenlang tig man een polonaise die niet be- stil. Verlies tegen NEC, Ajax, Fe- grijpen wie of wat Willem II is. Ik ijenoord en tegen RBC. Kan het krijg er een beetje heimwee van. nog erger? Ik kan het gestuntel Dit is geen echt Willem II feest. Za- niet meer aanzien. Was Co er nog terdag 16 december. Willem II- maar! 2 december Willem ll-AZ. Fortuna Sittard. Mijn mobieltje Gelijkspel. Weer geen feest in het staat aan. Een vriend belt: stand 2- stadion. Wegwezen hier. Ver- 1 voor Willem II, ik juich inwendig, vroegd naar de wintersport. Ge- even later 3-1. De overwinning is wonnen wordt er toch niet. Ruw een feit. Ik kan een vreugdekreet doe ik de cd in het doosje en leg niet onderdrukken. Mijn omstan- het tussen mijn warme kleding, ders kijken verbaasd. Ik wil feest- Leuk om te draaien voor een polo- vieren maar met wie? Ik moet en naise tijdens het après-ski. Mis- zal naar huis. Woensdag spelen schienkomikeenverzamelaarvan onze jongens tegen NEC en onze clubliederen tegen. Die kan het coach Hans zal er waarachtig wel ronde ding om niet van me krij- voorzorgen dat NEC een pak slaag gen. Wegermee. Willem II kan me krijgt. Daar moet ik bijzijn. Ik kan gestolen worden. Wordt het niet bij de vliegmaatschappij nog net tijd dat ik als transfervrije suppor- voor elkaar krijgen dat ik eerder teroverstap naar een andere club? dan gepland in Nederland ben. Als PSV wint dikwijls thuis en Eindho- de weerlicht snel ik vanuit Amster- ven is niet ver. Bovendien spelen dam naar Tilburg en terwijl de daar onze relikwieën Ramzi en countdown uit de speakers komt Kolkka? Die kunnen zorgen voor en de spelers het veld opkomen zit mooie herinneringen aan betere ik precies op tijd in vak M. De wave tijden. Zaterdag 9 september: gaat door het stadion. Ik ga uit Fotg: Fotoburo Toin Damen Roda JC-Willem II. Ik zet de radio mijn dak. Niks geen PSV. Hup WH- profvoetballer. Ik had het geluk aan tijdens de rust. "Roda ver- lemjlül! dat ik bij mijn eerste invalbeurt te- krijgen en benutten. Zo simpel is om dit seizoen rond de vijftien riano een perfecte voorbereiding uitgangspositie. Het is alleen jam- zuimt een voorsprong te nemen Hernieuwde kennismaking gen FC Twente direct scoorde, te- het. Alleen: dat is natuurlijk afhan- doelpunten uit te komen. Dan ben op de tweede competitiehelft.'De mer dat een groot aantal clubs van 5-0, schreeuwt de verslag- De aanpak van Hans Westerhof gen Feyenoord werd helaas een kelijk van mijn eigen vorm, van de ik voor dit jaar echt tevreden.' En eerste dagen moet je er alleen heel dicht bij elkaar staat. Daarom gever. Ik weet genoeg. Terecht andere ambities? 'Ik richt me het weer even inkomen. Het klinkt moeten we heel scherp, blijven, ben ik naar het buitenland ge- van de mensen die om mij heen liefst op de korte termijn', zegt vreemd; maar als je twee weken want anders staan we zo weer in vlucht. Ik wil de opkomende crisis spelen. Daarnaast moetje nietver- Mariano enigszins geheimzinnig, vrij bent, raak je je balgevoel een het rechterrijtje.' Dat het zover niet meemaken. Even later wint bij FC Groningen.'Dat maakt nog ook waar het in het voetbal om geten dat ik vorig seizoen een half- 'Andere ambities houd ik liever beetje kwijt. Daar hebben alle spe- komt, daar gelooft Mariano niet mijn nieuwsgierigheid het van maar eens duidelijk hoe klein de draait: de kansen die je krijgt, jaar uit de roulatie ben geweest voor me.' Iers last van. Gelukkig komt dat in. 'We hebben een goede spe- mijn overtuiging dat de Tricolores voetbalwereld eigenlijk is. Je komt moet je benutten. Dit is mijn be- vanwege een gebroken voet. Dat gevoel heel snel terug. En daarna lersgroep, die alles in zich heeft meteènnederlaagnaarhuismoe- elkaaroveraltegen.'Dehernieuw- roep. Daar heb ik alles voor over.' was een vervelende blessure met Perfecte voorbereiding is iedereen weer fris in de kop om om Europees voetbal te spelen, ten. Ik hoor nog net dat Landzaat de kennismaking zorgde niet voor i elkaaroveral tegen.'Dehernieuw- roep. Daar heb ik alles voor over.' was een vervelende blessure met Perfecte voorbereiding de kennismaking zorgde niet voor een lange nasleep. Ik heb tijdens Dat de winterstop op een verkeerd de rest van de competitie met ver- Dat zou een prachtige prestatie in de laatste minuut een straf- grote verrassingen.'De werkwijze Persoonlijke ambitie de hersteltrainingen eerst weer moment kwam, daar is Mariano trouwen tegemoet te zien.' zijn. Als we het op het nippertje schop benut en mijn duppie toch van Westerhof is vrijwel hetzelfde Mariano scoorde tot nu toe zes goed rinoeten leren lopen, omdat het niet helemaal mee eens.'Het niet halen, dan is dat natuurlijk ba- nog wint. Ik aarzel dekroegbaas te nahlavan l-lii haaft ni i allaan aan Vaar Pon hootio manar unnr rlo io nnho\A/nct vnnryirhtinor hont waron lanno mAanrlon van inli tnt trhorn hliivoq len. Maar We mogen Onszelf ach- Vragen mijn Cd te laten Schallen. Nu kan ik weer gewoon voluit en met december. Dan is het heer- Volgens Mariano moet Willem II teraf niet kunnen verwijten dat we Nee, niet doen. Ik géneer me. Een jp die bovendien meer kwali- twee seizoenen met respectieve- gaan; ik heb nergens last meer lijk om twee weken je gedachten opnieuw alles in het werk stellen niet alles op alles hebben gezet. van.'Omdatteonderstrepen, legt te kunnen verzetten.' Het trai- om Europees voetbal af te dwin- We gaan er gewoon voor.' jt hij.'Normaal ge- hij de lat voor zichzelf redelijk ningskamp in Marokko dat nu - -- --■‘!i* J- 1--r moment kwam, daar is Mariano trouwen tegemoet te zien.' t het niet helemaal mee eens. 'Het gebleven. Hij heeft nu alleen een keer. Een beetje mager voor de je onbewust voorzichtiger bent, waren lange maanden van juli tot Scherp blijven nm+ornnrnnn+nr hncróil/l/inn ton rli ik.+nncrnrnr wan rln Mi i l/ar» ik \A/oor noxA/nnn \/r\li lit an mat rloromhor Plan ic hö+ hoor- V/nlriöHC A grotere groep ter beschikking. Een dub-topscorer van de voorbije groef teiten in huis heeft. Willem II is een lijk zeventien en elf doelpunten. subtopper. In mijn tijd bij FC Gro- 'Misschien', zegt hij.'Normaal ge- hij de lat voor zichzelf redelijk ningskamp in Marokko dat nu gen. 'We staan nu op de zesde ningen speelden we in de midden- sproken moet ik de meeste kansen hoog.'Mijn persoonlijke ambitie is voor de deur staat, is volgens Ma- plaats. Dat is op zich een goede kelijk van mijn eigen vorm, van de ik voor dit jaar echt tevreden.'En eerste dagen moet je er alleen was Mariano niet vreemd. Van zuiver doelpunt afgekeurd. Toch teamprestaties en van de vorm andere ambities? 'Ik richt me het weer even inkomen. Het klinkt 1994-1996 heeft hij ruim twee zat ik daarna beter in mijn vel en jaar onder zijn leiding gevoetbald stond ik weer in de basis. Dat is Een echte verklaring voor de wis- moot.\ Het was niet slecht, maar selende resultaten heeft Mariano ook niet goed.' niet. 'Twee van de afgelopen drie seizoenen waren natuurlijk uit- Eigen kansen' zonderlijk goed voor een club als Niet slecht en niet goed. Dat vat Willem II. Een vijfde plaats en vice- aardig samen hoe Mariano denkt kampioen, datzijn prestaties die je over zijn eigen spel tot de winter- niet zomaar evenaart. Ook de stop. 'In het begin draaide het komst van Hans Westerhof naar team niet echt geweldig. Dat had Willem II was wennen voor de absoluut invloed op mijn spel, groep. Hij is een trainer met een want jk ben redelijk gevoelig voor heel andere aanpak dan Co Adri- teamprestaties.' Dat hij mede aanse. Voorheen draaide het veel daardoor in de wedstrijden tegen meer om opgelegde discipline. FC Twente en Feyenoord flans Westerhof combineert die bank begon, vond hij een ter discipline met het aanspreken van beslissing. 'Daar kan ik niets over spelers op hun eigen verantwoor- zeggen. Het was gewoon een j delijkheid. Ik kan met beide werk- mindere periode, klaar. Als je niet wijzen goed uit de voeten, want ik brengt watje moet brengen, sta je weet precies wat ik wil. En daar er gewoon naast. Dat weet je als Mariano Bombarda: "We gaan er gewoon voor". werk ik gewoon naartoe.' sentieel voor het uiteindelijke kocht. Niet zozeer het spelletje, bezorging van de wedstrijdaffi- doel: een zo compleet mogelijk en maar vooral de sfeer en alles rond- ches. Zo is manlief ingezet in de -i--1-x om de wedstrijd sprak haar aan. Reeshof. De verkoop gaat prima. Het is een hele klus om documen- sonen. Bij dit onderzoek zijn ver- schoeid archief. Als de werkzaam- Na nog enkele wedstrijdbezoek- De artikelen worden steeds moei ten van onze vereniging te bunde- schillende interessante onderwer- heden zijn afgerond, zullen alle jes, wist ze het. Ze wilde iets voor er en het aanbod gevarieerder.'Je len tot een overzichtelijk en bruik- pen ontdekt, waarvan de inhoud documenten over de periode de club doen. Na een telefoontje leert veel door om je heen te kij- zich uitstekend leent voor publica- 1896-1982 zijn geordend. Daarna met toenmalig directeur Van ken, maar vooral door naar de die in het bezit zijn tie in Tricolores Magazine. Inmid- zal dé periode 1983-heden wor- Dommelen begon ze met de ver- supporters te luisteren. Wij hou- van de vereniging, beschikken dels zijn daarde eerste artikelen in den bewerkt. koop van dubartikelen. den zoveel mogelijk rekening met veel particulieren overwaardevol- de historiereeksreeds versche- die wensen. Maar vergeet niet leprive-verzamelingen. Dezewor- nen. Oproep Rolluik dat, ondanks dat ik hier nu al 12,5 den niet in alle gevallen afgestaan c.q. in bruikleen gegeven. Deson- Vervolgtraject danks slaagde de archiefcomhnis- De commissie heeft zich ten doel sie erin om een eerste ordening gesteld om uiterlijk 1 april 2001 vereniging beschikken, deze af te aangeboden. Op woensdagmid- leren', aan te brengen in de vele dozen klaar te zijn met de tweede fase, staan aan Willem II. Alles wordt dag en tijdens de thuiswedstrij- met documenten. Alle documenten zijn dan gerubri- opgenomen en opgeborgen in den. Elles deed de kast open, stal- ceerd naar onderwerp en tijds- een universeel systeem, volgens de een en ander uit op een tafel en 'Zo is1 het dus heel belangrijk om ding met de club. Het is aange- Eerste en tweede fase volgorde. de hedendaagse normen van het opende het rolluik aan de zijkant op het juiste tijdstip het goede ar- namer te werken in het stadion. Bij het Tilburgse gemeentearchief Voordat Vve met de’bewerking en archiefwezen. Tot in lengte van ja- van het gebouw. Naast de frituur- tikel in de winkel te hebben. De lijnen zijn dan wat korter en ren kunnen volgende generaties verkoop. Na afloop werd alles Met kerst moet je geen T-shirts nou ja het is gewoon prettiger', kennisnemen van een belangrijk weer keurig ingepakt, opgebor- hebbenenindezomerminderaf- schikbaar. In de eerste fase zijn alle tussen het gemeentearchief van stuk verenigingshistorie. De kans gen en het luik gesloten. Ze vond tershave. Zo blijft er dus steeds dy- Moskou documenten beoordeeld op histo- Tilburg en de directie van de is dan klein dat er waardevolle do- het leuk en gezellig. Met de komst namiek voor mij. En verschuift het rische waarde. Of anders gezegd: Openbare Bibliotheek Tilburg. cumenten ter zijner tijd worden van het nieuwe stadion verander- werk zich meer en meer naar za- binnen de club weet ze wel. Het wat dient voor het nageslacht te Beide instellingen hebben hun vernietigd. de er wat dingen. Elles kreeg meer ken naast de directe verkoop. Ik is allemaal professioneler dan in medewerking toegezegd bij het Men kan hierover contact opne- verkoopruimte en het aantal arti- verheug me nu al op de opening haar begintijd. De sfeer is echter denvernietigd.Dezefasewasheel opstellen van een definitief onder- men met de administratie van Wil- kelen werd aanzienlijk uitgebreid, van <^e nieuwe winkel in het ver- nog steeds gemoedelijk en de lij- 1 belangrijk. Het begrip historische werpschema en bij het regelen lem II, of met Herman van derVen, De merchandising had zijn intrede bouwde stadion. Als het goed is nen voor overleg zijn nog even waarde is daarbij zo ruim mogelijk van de toegankelijkheid via mo- Vlierlaan 60 in Tilburg of Naud J. gedaan. gaat dat in februari gebeuren, kort. Een hoogtepuntwas de uit geïnterpreteerd. Vervolgens is aan derne communicatiemiddelen. van derVen, Auteurslaan 116 Overigens is het tijdelijk onderko- nodigingdiezekreegommeete de hand van codering een selectie Daarbij wordt gedacht aan een zo- eveneens in Tilburg. Medewerkers men bij V&D hartstikke fijn hoor. gaannaarMoskou.Onvergete- gemaakt naar onderwerp en per- ver mogelijk gedigitaliseerd sys- NaudJ.vanderVen Inmiddels is de winkel dagelijks Maartochmisikeenbeetjedebin- lijk, de reis, de stad, de Willem II-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 13