WIJZE aan activiteiten in ’Er is veel behoefte de eigen sfeer’ Onderzoek naar de behoeften van Turkse ouderen RT! Na de Ramadan vieren we het Suikerfeest POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i 1 De Zomer van 1823 Nederland in Beweging PC-cursus 50+ Demonstratie NS- kaartjesautomaat Seniorenacademie Leren omgaan met Internet Toneel door ouderen Informatie over Spoorwegen Ouderenwerk De Reit Ouderen Trefpunt 55+ 't Sant Turkse ouderen in bibliotheek r i i DONDERDAG 11 JANUARI 2001 - PAGINA 13 georganiseerd en stelt de deelnemers in I hotel e zomer Projectmedewerker Emin Ustüner FOTO: PETER LIGTENBERG Riek Flipse-Tiemens IUIS foop.nl alle i en maart De Tilburgse binnenstad heeft een nieuw logo. De hoofdletter "T". De slo gan voor de binnenstad is vanaf nu dan ook: "Kom naar Tilburg binnen stad, de T(hee) staat al voor u klaar!" leven van de Turkse ouderen hier in Ne derland en over het leven dat zij leidden in Turkije. Zij vertelden toen ook dat ze graag naar hun eigen land terug zouden keren. Ze misten hun familieleden die woonden, maar besloten uiteindelijk om toch hierte blijven omdat hun kinderen en kleinkinderen wilden blijven wonen. Door met elkaar over gewone dagelijkse din gen te praten, raakten Nederlandse en Turkse ouderen steeds meer met elkaar aan de praat en ontdekten ze dat er ook veel overeenkomsten in de manieren van leven en denken waren." Om de allochtone buurtbewoners te laten zien dat de deelname aan een nieuwe sa menleving veel tijd vergt, liet Ustüner hen een video zien over Nederlanders die naar Contacten Uit het onderzoek blijkt ook dat er behoef te is aan meer ontmoetingsplekken waar HET WOORD IS AAN... Emin Ustüner die tot eind 2001 als pro jectmedewerker bij Palet is aangesteld, Onderzoeksresultaten Sherida Kalamat Ali, de consulente van INRUIL MOGELIJK! nden/pla- rk wanden/ mettegel- kplaat, oven, cabine, 2e rolder/berg- T DE TILBURGSE KOERIER de huisarts. Maar daar moet ik wel bij ver melden dat Turkse ouderen zijn groot ge bracht met een groot ontzag voor de arts. Daarom zullen ze niet snel klagen over hun huisarts. Het is dan ook opmerkelijk dat sommige geïnterviewden toch niet zo te vreden zijn. Zij vinden dat hun huisarts hun klachten niet serieus neemt en dat hij te wei nig tijd voor hen heeft. Ook door taalproble men verloopt het contact tussen patiënt en huisarts vaak moeizaam. Nu het nieuwe millenium dan eindelijk écht begonnen is aan mij de eer om een nieuwjaarsgroette schrijven aan de lezers van de Seniorenwijzer. Misschien dat de vaste lezers onder u mijn producten ken nen, want normaal gesproken vul ik een andere vaste pagina in de Tilburgse Koe rier, namelijk Kleurrijk Tilburg. Met aan dacht voor het Turkse ouderenproject is ook de Seniorenwijzer deze keer kleurrijk. En dat zet je aan het denken, zo op de En drinken en veel zoetigheden: Turks Fruit, Bakkar en suikerklontjes. Ookvoorde kinderen is het een leuk feest. Familie en vrienden worden door de kin deren met een bezoekje vereerd. Zij ver wennen de jeugd rijkelijk met zoetigheid en geld. Maar het is ook heel belangrijk voor ons dat tijdens dit feest de dierbare overlede nen niet worden vergeten. Wij gaan dan gezamenlijk naar het kerkhof, herdenken de doden en lezen daar de Koran .Daarna wordt er iets gegeten, bijvoorbeeld een broodje en voor de kinderen is er dan weer wat zoetigheid. Aan het eind van de Ramadan viert de Islamitische bevolking drie dagen lang het Suikerfeest. De Ramadan-maand is de maand van vasten en onthouding. Het is een tijd waarin op tussen zonsopgang en zonsondergang niet gegeten wordt en ook andere plezierige dingen even aan de kant worden gezet. Hüsnü Sengül, me dewerker van Palet, Steunpunt voor multiculturele samenwerking, vertelt wat meer over de Ramadan en over het Suikerfeest. In de Ramadan wordt er voor zonsopgang met mate iets gegeten. In Turkije is het dan een leuke gewoonte om de mensen in een wijk of straat dan met tromgeroffel of fluit concert te wekken. Aan de mensen binnen de gemeenschap die het minder goed hebben, wordt eten en geld gebracht zodat ook zij de Ramadan gezond door kunnen komen. Als afsluiting van de Ramadan in de eigen sfeer activiteiten georgani seerd kunnen worden, aldus Karamat Ali. "De vrouwen raken door de zorg voor kin deren en kleinkinderen soms een beetje geïsoleerd. Zij hebben daardoor vooral behoefte aan simpele activiteiten als kof fiedrinken, naaien, borduren en koken en aan een. eenvoudige conversatiecursus. De mannen én de vrouwen hebben be langstelling voor bewegingsactiviteiten. Beide groepen gaven te kennen dat ze het leuk vinden om te gaan zwemmen." Emin Ustüner vindt het óók belangrijk om Turkse en Nederlandse ouderen met el kaar in contact te brengen. "In Eindhoven heb ik een aantal Nederlandse en Turkse buurtbewoners uitgenodigd voor een ge zamenlijke bijeenkomst. Ik liet de Neder landers vragen stellen over het dagelijkse mag er gefeest worden. Het Suikerfeest is voor ons een mooie en waardevolle af sluiting van de jaarlijkse Ramadan. Dan wordt het Suikerfeest gevierd om onze blijdschap te uiten over het feit dat ie dereen dezp periode goed en gezond is doorgekomen. Het Suikerfeest wordt uit bundig gevierd met zang en dans en met veel plezier. Maar vooral met lekker eten. drempel van zo'n nieuw millenium. Migra tiestromen waren er al in de tijd van de Ro meinen en hebben altijd min of meer moei zaam hun stempel op de samenleving gedrukt. Ook onze samenleving is voorgoed ver anderd, ook van kleur. Of je daar nu blij mee bent of niet, het feit ligt er. Als ik kijk op het kinderdagverblijf van mijn dochter tje, dan zie ik in haar groep misschien twee of drie 'echte kaaskoppen'. Al die andere rokkaans praten, die heel ver weg hun wortels en hun familie hebben maar er toch in slagen om te werken en te leven in onze maatschappij. Om daar mede vorm aan te geven. Dit zijn ook de migranten die nooit in de krant komen. Jammereigenlijk, dan zou het beeld van de multiculturele samenleving misschien wat positiever zijn. Maar dat is dan ook de paradox van integratie: zodra het geschiedt is, is dege ne die geïntegreerd is niet meer opvallend aanwezig op en hoor je er niets meer over. Eva Geelen Nieuw Zeeland geëmigreerd waren. "De eerste generatie beheerste de taal nog niet goed en maakte ook nog niet echt deel uit van die nieuwe samenleving. De tweede generatie die in Nieuw Zeeland opgroeide, slaagde daar wel in. Die video maakte dui delijk dat autochtonen hetzelfde gedrag vertonen als de allochtone ouderen." de gelegenheid vragen te stellen en hun wensen naar voren te brengen. Sherida Karamat Ali verwacht dat eind januari of begin februari de definitieve onderzoeks resultaten gepresenteerd kunnen worden aan de begeleidingscommissie waarin de Gemeente Tilburg, de woningcorporaties Wonen Midden-Brabant en Tiwos en de thuiszorg zitting hebben. Via de pers zal ook de Tilburgse bevolking op de hoogte worden gebracht van de resultaten van het onderzoek. Uit het onderzoek blijkt in ieder geval dat er veel behoefte is aan voorlichting in de eigen taal. De meesten geïnterviewden zouden het daarom op prijs stellen als ze daarvoor terecht zou den kunnen bij een Turks sprekende ou derenadviseur. Wonen Uit de onderzoeksresultaten blijkt dat er de afgelopen jaren veel veranderd is in de manier waarop gedacht wordt over het sa menleven van Turkse gezinnen. "De meeste turkse ouderen zeggen dat ze zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven wo nen Het is echter niet duidelijk of zij de ver wachting hebben dat ze bij hun kinderen in zullen trekken als een van de partners overlijdt. Daar hebben de meesten van hen nog nooit met hun kinderen over ge praat”, zegt Sherida Karamat Ali. Door de vragen die hen in dit onderzoek gesteld werden, hoorden veel ouderen voor het eerst over groepswooncom- plexen, seniorenwoningen, ouderen steunpunten en de mogelijkheden die ver zorgingshuizen te bieden hebben. "Het is echter moeilijk om te bepalen hoe je in de toekomst het liefst zou willen wonen als je die woonvormen nog nooit gezien hebt", vindt Karamat Ali. "Daarom is er ook ge vraagd of ze belangstelling hadden om in groepsverband een bezoek te brengen aan deze woonvormen. Meer dan de helft van de geïnterviewden was daar wel in geïnteresseerd. Er zal dan waarschijnlijk de mogelijkheid geboden worden om een bezoek te brengen aan het Surinaamse woonproject in Tilburg. Dat bestaat uit een aantal zelfstandige woningen met een ont moetingsruimte, waar gebedsdiensten, cursussen 'meer bewegen voor ouderen' en voorlichtingsbijeenkomsten van til burgse instellingen gehouden worden." S 4054 SGR isma.nl Emin Ustüner is in november al begonnen met het benaderen van Turkse ouderen die mogelijk belangstelling hebben voor informatiebijeenkomsten en excursies. Eind januari zal de eerste informatiebij eenkomst gehouden worden over de mo gelijkheden die de thuiszorg te bieden heeft. Deze bijeenkomst wordt samen met de Stichting Turkse Gemeenschap is direct na het onderzoek aan de slag ge gaan met Turkse ouderen om activiteiten op te zetten. Hij heeft in Eindhoven een soortgelijk project begeleid en de manier van werken die hij daar ontwikkeld heeft, is ook voor dit project goed te gebruiken. De Educatieve Omroep, RVU, zendt op radio en tv een aantal g uitzendingen uit die de reis die Jacob van Lennep en Dirk van I Hogendorp in de zomer van 1823 door het Nederland maakten. I De beschrijving van deze wandeltocht zendt de RVU op radio 5 I op donderdag 1118 en 25 januari uit van 9.02- 10.00 uur. Ook I op woensdag 17 en 24 januari zijn op Nederland 3 van 20.30- I 20.55 nog twee uitzendingen over deze bijzondere wandeltocht. I Elke weekdag is er om 9.05 op Nederland 1 een programma dat I u de mogelijk biedt om op een aangename manier dagelijks een I kwartier bewegingsoefeningen te doen. Het is een mix van een- I voudige beweegoefeningen, wetenswaardigheden en tips voor I een gezonde en actieve leefstijl. Stichting Seniorweb Tilburg e.o. organiseert verschillende com- I putercursussen. Het gaat onder meer om de cursussen Kenni- I smaken met de PC, Omgaan met Windows, Omgaan met I Word, Omgaan met Netwerken, Omgaan met Access, Omgaan I met Excel en Omgaan met Powerpoint. Bij voldoende belang- I stelling wordt gestart op 15 januari. Mensen kunnen hun be- I langstelling kenbaar maken door hun gegevens en voorkeuren te sturen naar Alpenwoud 520, 5022 MV Tilburg; tel. 5424187. I Op woensdag 23 januari houdt SOONde Samenwerkende Ou- I deren Organisatie Noord samen met de NS een informatiemid- I dag in wijkcentrum de Ypelaer, in de Corellistraat 10. Er wordt dan i een demonstratie gegeven met een kaartverkoop-automaat. Zo I kunt u leren omgaan met zo'n automaat en bent u in staat om zelf I op het station een kaartje uit zo'n automaat te halen. De entree is gratis, evenals koffie en thee. De zaal is open om B 13.15 uur en de bijeenkomst begint om 14.00 uur. Van eind januari tot half april kunt u weer allerlei interessante I cursussen volgen bij de Seniorenacademie in Tilburg. De meeste cursussen bestaan uit 10 bijeenkomsten en ze worden in de ochtend- of de middaguren gehouden. Een greep I uit het cursusaanbod: in de cursus Gezondheids-psychologie I worden onderwerpen als stress, psychische stoornissen, pijn I en eetstoornissen behandeld en in de cursus 'Trees have roots, Jews have legs' komt literatuur aan de orde die u nader kennis I laat maken met de eeuwenoude wijsheid, spiritualiteit en bitter- I zoete Joodse humor. Deelname aan de cursussen kost 325 gul- I den. U kunt zich opgeven via het inschrijfformulier dat in de cur- I susgids is opgenomen. Deze gids kunt u aanvragen via tel. 1 08778-76388. Ook senioren kunnen veel plezier hebben van Internet. Zonder I dat u de deur uit hoeft, kunt u dan informatie opvragen, inkopen I doen en bankzaken regelen. Er is nu ook een mogelijkheid om I thuis computerles te krijgen en te leren omgaan met Internet en e-mail. Een aantal studenten van de Katholieke Universiteit Bra- bant hebben onlangs het Computer Internet Project opgezet. I Het totale pakket bestaat uit computer, printer en e-mail- en In- I ternet-aansluiting en kost 4599 gulden inclusief de cursus en het I cursusmateriaal. De computer wordt thuis bezorgd en geïnstal- I leerd. De cursisten krijgen privéles aan huis en als er nadien nog I vragen zijn, kunnen zij drie jaar lang gebruik maken van een ser- vicelijn. Wilt u meer informatie, bel dan 013-5800304. De Udenhoutse-toneelgroep Voor Ons Plezier (VOP) brengt op i vrijdag 19 en zaterdag 20 januari een blijspel in drie bedrijven: I 'Gezelschap gevraagd' van Marijke Cromvliet. Korte inhoud van het stuk: Een gepensioneerde vrijgezel wordt verweten "een vent van niks" te zijn. Hij ligt maar op de bank en I denkt dat bejaard zijn een ziekte is die nooit overgaat. Een chro- I nische ziekte. Hij meent te horen bij die lui die alleen maar een- I zaam kunnen zitten. Maar buurlui en toneelvrienden laten hem I met allerlei fratsen ontdekken dat hij zo'n kleurloze figuur hele- I maal niet is. En... hij doet mee! Zo'n simpele advertentie toch! De uitvoeringen vinden plaats in ontmoetingscentrum 't Plein, I Tongerloplein 1 in Udenhout. Aanvang om 20.00 uur. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) or- I ganiseren op 24 januari i.s.m de Nederlandse Spoorwegen een I informatiemiddag in De Ypelaer, Corellistraat 10 in Tilburg. Er I zal ook een demonstratie worden gegeven van de kaartverkoop met de automaat. Aanvang om 14.00 uur. De toegang is gratis. I Ouderenwerk 55 Plus De Reit, Westertorenlaan 4 in Tilburg, or- I ganiseert zondag 21 januari van 14.00-18.00 uureendansmiddag I met gezellige muziek. Op donderdag 25 januari om 14.00 uurstaat I een bingo op het programma. Een kopje thee of koffie is gratis. Ouderen Trefpunt 55+ 't Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg, orga- I niseert op woensdag 17 januari een thema-ochtend bloem- I schikken. Aanvang om 10.00 uur. Op woensdag 24 januari staat I een kaartochtend met rikken en jokeren op het programma. Er I zijn leuke prijsjes te winnen. Aanvang eveneens om 10.00 uur. I "Kutuphanemize hos geldiniz" ofwel 'Welkom in de bibliotheek" I is de titel van de folder van de Openbare Bibliotheek Tilburg voor I Turkstalige bewoners van de stad. Hierin wordt uitgelegd wat de I bibliotheek hen te bieden heeft. Het gaat hierbij om dingen die I voor iedereen gelden als de gratis entree, het gratis lezen van I kranten en het niet-gratis lenen van materialen. Daarnaast wordt I in de folder de kleine collectie Turkse materialen gepromoot. Bent u de Turkse taal niet machtig maar bent u wel geinteres- I seerd in Turkije en/of in uw Turkse leeftijdsgenoten? Ook dan I heeft de Openbare Bibiotheek Tilburg u wat te bieden. Bij de in- I formatie over landen staan behoorlijk wat boeken over het land I Turkije: zowel reisgidsen als geschiedenisboeken als video- I banden met aardrijkskundige informatie. Vaak staat er tussen I alle kookboeken ook wel een boek over de Turkse keuken. Informatie over Turkse ouderen is veel moeilijker te vinden. In I Overdestreepkomenverhalenuitdepraktijkaanbod. Deprak- I tijk betreft vooral die van hulpverleners die met alllochtone ou- I deren werken. Recenter is het boek Het win-win-effect: verslag I van het Waardig oud worden in Nederland 1996-1998. Het gaat I om een project met een samenhangend aanbod van welzijn, I zorg en wonen, ontwikkeld met en voor allochtone ouderen. Het aantal Turkse ouderen in Tilburg neemt sterk toe. Maar omdat zij nog weinig ge bruik maken van voorzieningen op het gebied van wonen, welzijn en gezondheid is het afgelopen jaar onderzoek gedaan naar hun wensen en behoeften. Op grond van die informatie worden nu activiteiten opgezet om de deelname aan de Nederlandse samenleving te bevorderen en de bestaande voorzieningen geschikt te maken voor Turkse ouderen. Het is tevens de bedoeling een kerngroep te vormen die in de toe komst voor de belangen van deze ouderen in Tilburg op kan komen. Dit tweejarige project wordt uitgevoerd door Palet, het Steunpunt voor multicultu rele ontwikkeling in Noord-Brabant, in sa menwerking met de sector Ouderenwerk van De Twern en de Stichting Turkse Ge meenschap. Tien jaar geleden woonde er in Tilburg nog maar een kleine groep ou dere Turkse mannen. Momenteel wonen hier zo'n 500 Turkse mannen en vrouwen van boven de vijftig jaar. Aan het onderzoek dat van maart tot no vember 2000 gehouden is, hebben 125 Turkse ouderen deelgenomen. 65 man nen en 60 vrouwen uit verschillende Til burgse wijken zijn in die periode bezocht door Turkse intermediairs. Deze contact personen vroegen of Tilburgse woon, zorg en welzijnsvoorzieningen bekend waren, welke ervaringen de geïnterview den daarmee hadden en welke aanpas singen nodig waren om deze voorzienin gen ook voor Turkse senioren geschikt te maken. Tijdens deze huisbezoeken wer den niet alleen vragen gesteld, maar er werd ook informatie gegeven over activi- I teiten, regelingen en voorzieningen. Palet die op dit moment bezig is met de uit werking van de interviews, heeft al een eerste indruk van de resultaten. Het is haar opgevallen dat deze ouderen maar weinig gebruik maken van de meeste zorgvoorzieningen. "Ze weten meestal niet wat de thuiszorg voor hen kan bete kenen en er zijn maar enkele geïnterview den die daar gebruik van maken", zegt ze. "Turkse ouderen gaan wel naar de huis arts, de apotheek en het ziekenhuis en de meesten zeggen dat ze tevreden zijn over In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of peutertjes hebben allemaal één of twee haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver- buitenlandse (groot)ouders. De kindjes le- haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat ren Nederlands, de ouders werken: dit zijn naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse de migranten die niet op straat samen- Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermei- scholen, waar niemand bang voor is. Dit ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat zijn de migranten die thuis Turks of Ma uw brief automatisch geplaatst wordt. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2001 | | pagina 13