Het autojaar2000 E I A V. 3 f in zicht n Ik ra >c/a 7 1 M j e Ford Focus WRC i Einde voor :ia Oldsmobile il fes* I Tj "rallyauto van hetjaar" TT A F 1Lmr DE TILBURGSE KOERIER IBER 2000 «PAGINA 8 DE AUTOMAAT» DONDERDAG 21 DECEMBER 2000 «PAGINA 9 Aluminium /SS. Hoop op de poten rl Zomer en winter Modelwisselingen I alarm ..2000 1.1998 ..1999 ..2000 .SUL, SB, ..1997 ..1991 Onrust zaaien Brug geslagen 0022 ers gjgjj WORLD RALLY TEAM Hetjaar 2000 zit er bijna op, eenjaar waarover in de historie veel gefantaseerd is en waarover de voorspellingen veelal ver dergingen dan de werkelijkheid. Als we toekomstvoorspellers uit dejaren zestig mochten geloven, zouden we al lang op va kantie gaan naar de maan en rondrijden in grote glazen bollen die ook konden vliegen. Niets van dat al! lame om cj cunnen ma Hetjaar 2001 dient zich aan en het ziet er naar uit dat de komende maanden net zo interessant zullen gaan worden. jrogramma jp. Sinds en- nder dezelfde si van de vertrouwde uitstraling sionprogram- ien garantie, len van een aliteitslabel Ditjaar wer- eer op zo’n omst van de •eemde mer- o’s uit hogere eel omgaan oda of een an- en hebben •s met dit pro- [iodealers aan gramma on- ivername ijfdeurs merk gaan i die tech- ia van de Te- Ireep van hetjaar met -‘ional Vehicle, iunvnde segmenten in “■’genuitgebreide I een jong publiek aanspreekt. Het gelijken met de Toyota Yaris Verso, lIoJi dc nvdige overeenkomsten Land is het de Et ±jcun, de vijfdeurs ver- rijwel identiek is aan de jok sportieve aspira- i voor een 1,8 liter turbo rijl er ook een Cupra-versie rV6. W- il Motors ook in eigen land in de kosten jn concurrentiepositie te kunnen verbete- n hiervan is het laten verdwijnen van het his- Zonder ook maar enig gevoel voor de eigen 3 komende jaren geschrapt worden en blijven Cadillac over. Bij General Motors bètreu- it er de laatste jaren veel in Oldsmobile i nieuwe producten en de inzet van de ruk staan. De huidige modellen van Olds- einde van hun geplande levenscyclus, en probleemloze onderdelenleverantie dan ten. i. In Noord- Freelander populaire model, nent, heeft naast deuwe motoren i en 2 liter common j aangepakt. zat ook niet bepaald stil ue het nieuws vooral voor de laat- ande GS300 werd op details her- llere broer met de 8 cilinder GS430, - *~e. De RX300 SUV is in Ameri- aar leverbaar en maakt na diverse aan- ip naar Europa, waar dit model een rela- nor> TQoet aanspreken. Een hele andere icl ucxus voor de LS430, een statige li- Een andere VW-dochter is Skoda, die bezig is een zeer actueel programma op te bouwen. De nieuwe Fabia staat al op het onderstel dat VW zelf binnenkort gaat ge bruiken op de nieuwe Polo. De Fabia startte zijn carrière als vijfdeurs hatchback die door zijn afmetingen tussen de compactklasse en middenklasse in zit. Begin volgend jaar volgt een compacte en tegelijk ruime stationwagon. Subaru heeft een vrij bescheiden modellenpi en daarom vallen modelwisselingen direct oj kele dagen heeft de Impreza een opvolger one naarn. Er is zelfs een deel behouden. Het leveringsprogramma bestaat uit de se dan en Plus stationwagon en net als voorheen kan er worden gekozen uit drie motoren, waaronder de zeer krachtige 2 liter turbo. Bij de Opel noemde we al de Suzuki Wagon R+, die Su zuki met een facelift voorstelde. Ook Suzuki bouwt dit model in Europa, maar brengt haar eigen techniek in. Toyota is het merk dat ditjaar de meeste nieuwe model len op de markt bracht. Een facelift werd er doorgevoerd op de Avensis en Corolla. Helemaal nieuw is de Previa een zeer grote ruimtewagen met een opvallende vormge ving. De MR2 volgt zijn gelijknamige voorloper op, maar is geen coupé met targadak, maar een volwaardige road ster. In het sportieve segment kwam Toyota ook met de Celica op de proppen, een 2+2 coupé met een zeer strak ke lijnvoering. Van een heel andere orde is de RAV4, de opvolger van de Funcruiser. Er is een drie- en vijfdeurs variant met een afwijkende lengte en de keuze uit twee- ofvierwielaandrijving. Technologisch nieuws is de Pri us, de eerste in serie gebouwde hybride-auto ter wereld, die na driejaar experimenteren in Japan nu ook in Eu ropa op de markt komt. Toyota heeft er alle vertrouwen in, getuige de 5 jaar volledige fabrieksgarantie. Anno 2000 rijden we nog gewoon op vier wielen met ban den, verstoken nog steeds benzine, LPG of dieselolie en hebben in toenemende mate met files te maken, maar ook daarvan had men vele tientallen jaren geleden al ge hoord. Volvo heeft ook niet stilgezeten en heeft vooral het mid dendeel van haar programma gewijzigd, terwijl ook de S40 en V40 ingrijpend werden aangepakt, zonder noe- menswaardige uiterlijke gevolgen. De V70, het meest belangrijke Volvo-model, werd geheel herzien en deelt zijn onderstel met de grote S80. Een direct opvolger van de S70 komt er niet, wel is de S60 recent verschenen. Technisch gelijk aan de V70, maar met een uiterst spor tief ogende carrosserie waardoor in het segment van de BMW 3-serie onrust gezaaid wordt. Volkswagen is een merk van uitersten en dat zien we ook aan het nieuws van 2000. Begin ditjaar werd de Lupo 3 liter leverbaar, een compacte auto met extra lich te carrosserie en zeer zuinige 1,2 liter turbodieselmotor. Wie zijn best doet kan er 1 op 33 mee rijden, maar 1 op 24 blijkt de praktijk. De grote Passat was al een chique, voorname auto, maar de uitstraling is nog verder verbe terd. Bovendien werden technisch de nodige wijzigingen doorgevoerd. Zo is Volkswagen bezig haar volledige die- selprogramma te herzien. Steeds meer TDI-motoren ma ken gebruik van pompverstuivers om aan strengere mi lieunormen te kunnen voldoen. Net als in Europa gaat General snijden om zo snel mogelijk zijn ren. Een van de onderdelen hiei torische merk Oldsmobile. F heritage zal Oldsmobile del Chevrolet, Buick, Pontiac en C ren ze deze stap vooral omdat l geïnvesteerd is, maar ondanks i dealers bleef het merk onder druk mobile blijven in productie tot het i Uiteraard staat GM garant voor een aan de huidige Oldsmobile-kle-*"- Maar er gaat meer gebeuren. In Noord-Amerika zal 10 procent van het huidige personeelsbestand verdwijnen, dit wordt veroorzaakt door het inkrimpen van de productie en mede door efficiencyverbeteringen bij de sign en administratie. Verschillende modellen zullen naar andere fa brieken verhuizen, met name om capaciteit vrij te maken om meer pic kups, 4x4’s en SUV’s te kunnen maken. Rover is de maker van originelen en de Fre antwoord op compacte SUV’s. Dit populair Curopese bestseller in het 4WD-segmt een aantal uiterlijke wijzigingen twee nie gekregen. Het gaat om de 2,5 liter V6 rail turbodiesel. Verder is het chassis i Lexus, onderdeel van Toyota, zs dit jaar, maar bewaarde het nie ste maanden. De bestaar„_ zien en kreeg een snellere t~ de snelste Lexus tot nu toe. I ka al anderhalf jaar leverbar passingen de stap tief jonge doelgroep moi doelgroep voorziet Lex v mousine in het topsegment. Mercedes verving een van haar best verkopende model- Rustiger vaarwater Daihatsu herzag niet alleen het programme rios en Sirion, maar start op de valreep va de levering van YRV, de Young Recreatioi Typisch zo’n auto die tussen verschillende valt, maar door zijn vlotte vormgeving i mogelijkheden vooral een jong publiek best is de YRV te vergelijken met i~ waar het model technisch de nodige mee heeft. Ford bewaarde haar belangrijke nieuws voor het einde van hetjaar, de nieuwe Mondeo, die tweede werd in de Auto van het Jaar verkiezing. Net als voorheen is er een sedan, hatchback en stationwagon. De Mondeo is in alle richtingen gegroeid en behoort tot een van de ruimste auto’s in dit segment. Samen met deze auto introduceert Ford een reeks nieuwe motoren, 16-kleps benzinemoto ren en een nieuwe direct ingespoten 16V turbodiesel. Ford heeft op dit moment de beschikking over de sedan, de twee andere varianten volgen iets later. Honda hield het behoorlijk rustig en voegde de Ameri kaanse Accord Coupé aan haar programma toe. De nieuwe Civic zal over zo’n twee tot drie maanden in de showroom verschijnen. Daarentegen was het Koreaanse Hyundai bijna hyperactief met in één jaar tijd de nieuwe Trajet ruimtewagen, de vier- en vijfdeurs Elantra en de Santa Fe sport utility. Drie totaal verschillende model len waarmee Hyundai haar positie in de verschillende segmenten enorm zal verstevigen. En ook voor het ko mende jaar staat er het nodige nieuws op de rol. Kia is in rustiger vaarwater gekomen sinds de over door Hyundai. De nieuwe Rio zal als sedan en vijfu hatchback een belangrijke positie binnen het mer’- innemen. De Carens is een midi-ruimtewagen die i nisch is afgeleid van de Shuma. Begin december werd de Ford Focus WR( den Autosport Awards Diner uitgeroi auto kreeg deze titel na een uiterst si Het Britse blad Autosport organiseer ren. Het Ford Martini World Rally T constructeurkampioenschap en de rijt werden derde en vierde. Op 18 januari as. star met de Monte Carlo Rally. Hetjaar 2000 heeft een behoorlijke reeks nieuwe auto modellen opgeleverd. Een aantal zijn inmiddels al een vertrouwd onderdeel van het straatbeeld geworden, an deren zijn nog nauwelijks zichtbaar. Dat komt dan door hun exclusiviteit of door het feit dat ze nog maar net bij de dealers zijn gearriveerd en pas vanaf januari volop zullen worden uitgeleverd. Een goed voorbeeld daarvan is de nieuwe Alfa 147. Hij staat pas sinds begin november bij de dealer en werd kort daarna verkozen tot ‘Auto van het Jaar 2001’, ter wijl Alfa met hetzelfde model ook een Gouden Stuurwiel in de wacht sleepte. De Alfa 147 is een driedeurs model aan de bovenkant van de middenklasse waarmee het merk de strijd aanbindt met modellen als de VW Golf en BMW 3-serie Compact. Een vijfdeurs verschijnt komend vooijaar evenals een krachtige common rail diesel. De Alfa 147 is een sportief rijdende, maar tegelijk comforta bele auto met een uitermate fraaie vormgeving met ele menten uit het rijke verleden van het merk. Maar 2000 levert nog een andere schoonheid van Alfa op, de 156 Sportwagon, een echte life-style stationwagon waarbij de vormgeving belangrijker is dan de functie. Aluminium wordt in de autowereld veelvuldig voor di verse onderdelen toegepast, maar een volledig uit dit materiaal opgetrokken carrosserie is nog steeds bijzon der. We komen het nog wel eens tegen bij dure sportwa gens en topklasse limousines, maar Audi kwam ditjaar met de compacte A2 op de proppen met een volledig alu minium carrosserie. Deze metaalsoort is licht en sterk tegelijk, waardoor Audi kan volstaan met relatief kleine en zuinige motoren. Ondanks zijn compacte buitenafme tingen biedt de A2 voldoende ruimte aan vier passagiers en een behoorlijke hoeveelheid bagage. De verkoopprijs is in verhouding tot de afmetingen aan de hoge kant, maar voor dat geld schaft men zich wel een technolo gisch hoogstaande auto aan. IC tijdens het in Londen gehou- sroepen tot ‘Rallyauto van hetjaar’. De spannend wereldkampioenschap, art de prijsuitreiking al tientallen ja- Team werd ditjaar tweede in het rijders Carlos Sainz en Colin McRae -^ar{. aiweer het seizoen 2001 Opel bracht vooral nieuws aan de onderkant van haar programma, met midden in hetjaar de nieuwe Agila, ge baseerd op de reeds bestaande Suzuki Wagon R+. Opel bouwt dit model in haar eigen fabriek in Polen en rust de Agila uit met een eigen drie- en viercilinders motor. Ook de Corsa onderging ditjaar een gedaantewisseling. De nieuweling blijft er vertrouwd uitzien,’maar is een flinke slag groter geworden. Het Astra-programma werd aan gevuld met de tweedeurs coupé die bij Bertone wordt ge bouwd. Het zat Peugeot met haar grote nieuws ditjaar niet mee. De 607 zou in juni bij de dealers komen en vanaf septem ber geleverd worden. Maar de grote limousine is pas sinds een paar weken in de showroom te bewonderen en de eerste exemplaren zullen in januari worden afgele verd. De 206 Coupé Cabrio werd eveneens in zijn defini tieve verschijningsvorm gelanceerd, maar is vanwege enorme populariteit de eerste tijd uitverkocht. Renault kwam ditjaar met een aantal bijzondere auto’s in piepkleine of nieuwe marktsegmenten. Van de ver trouwde Scénic, hét voorbeeld bij de midi-MPV’s, kwam de RX4 uit, een variant met permanente vierwielaan- drijving die opvallend hoog op de poten is geplaatst en wordt voorzien van echte 4WD-details. Heel andere koek is de Clio V6 waarin de 2,9 liter motor achter de voorstoelen is geplaatst. Op circuits was dit model als weer bijna twee jaar actief, maar de straatversie wordt nu in een beperkte oplage aangeboden. Rover profiteert al bijna een vol jaar van de nieuwe 25 en 45 de respectievelijke opvolgers van de 200 en 400. Rover kwam dit jaar op eigen benen te staan en heeft vergaande plannen om onder de merknaam MG een aantal begerenswaardige en zeer sportieve auto’s te gaan aanbieden. Seat’s belangrijkste nieuws is de Leon, sie van de Toledo die technisch vrijwel Volkswagen Golf. De Leon heeft ook ties, want er kan worden gekozen voor een 1,8 lit met vierwielaandrijving, terwijl er ook een Cupr op stapel staat met een 2,8 liter as ontvangen, ifgeleverd, de •oot kantoor in sn en voorzien ten voor de 3 bijkomstig- s voor mij «lang dat het e drie jonge len, de C-klasse. De nieuweling heeft een sportievere vormgeving, want alle merken zullèn en moeten jongere mensen binnenhalen. De auto kenmerkt zich door ty pisch gevormde koplampen en natuurlijk geribbelde achterlichten. Mercedes levert alle modellen met moder ne meerkleps benzinemotoren of common rail diesels. Komend jaar komen er de nodige varianten bij, zoals de driedeurs Sport Coupé en Combi. Mercedes kwam dit jaar ook met de S400 GDI, de eenzame top op dieselge- bied. Mitsubishi versterkte haar mogelijkheden in het 4WD- segment met eerste de compacte Pajero Pinin die in Ita lië wordt gemaakt en de grote Pajero die voor het eerst in zijn bestaan is voorzien van een zelfdragende carros serie. Een stoere auto met een eigenzinnige vormgeving, waardoor een brug wordt geslagen tussen een echte ter reinwagen en een Sport Utility. De middenklasse wordt door Nissan veel beter bediend sinds de komst van de Almera 3-, 4- en 5-deurs en de Tino midi-MPV op hetzelfde onderstel. De auto hebben een moderne vormgeving en zijn veel beter op de Euro pese smaak afgestemd dan de voorgaande modelserie. Alhoewel de huidige 3-serie van BMW al weer enkele ja ren op de markt is, is het merk bezig het programma verder te verfijnen. Dat leverde dit jaar een paar uiterst begerenswaardige uitvoeringen op. Na de sedan, coupé en touring verscheen de cabriolet voorzien van een fraaie kapconstructie die het mogelijk maakt er zomer en winter mee te rijden. BMW start de 3 cabrio in de gro tere motorvarianten, maar voor de toekomst staan ook 4 cilinders geprogrammeerd. Aan de sportieve top van het programma is inmiddels de M3 beschikbaar gebaseerd op de coupé, maar er komt ook een cabrioversie aan. Een van de meest opvallende nieuwe auto’s van hetjaar 2000 is zonder twijfel de Chrysler PT Cruiser, een midi- MPV met een wel zeer Amerikaanse styling. De ontwer pers hebben de klassieke hotrod als voorbeeld genomen en die vertaald naar de huidige tijd. De PT Cruiser is dan ook een model zonder vergelijk, maar belangrijk is dat dit model ook bijzonder praktisch en bruikbaar is en beschikt over prima rij eigenschappen. Er is alleen een 2 liter 16V leverbaar, maar als het model in de loop van 2001 in Oostenrijk geassembleerd zal gaan worden, zul len er ook diesels aan het programma worden toege voegd. Het lijkt al weer even geleden, maar 2000 leverde bij Ci troen de Xsara Picasso op, een midi-ruimtewagen met een typisch Franse signatuur. Of men nu de Picasso wel of niet mooi vindt, origineel is deze auto beslist. Daar naast wordt een forse binnenruimte geboden en slaat het modfel met zijn rijgedrag een brug naar grote MPA’S. Naast twee benzinemotoren is de Picasso ook leverbaar met de uitstekende HDi common rail diesel. Het interi eur is origineel van inrichting en uiteraard op diverse manieren in te richten. In hetzelfde segment kwam Daewoo met de nieuwe Ta- cuma op de proppen met een geslaagde vormgeving en rijke keuze aan motoren en uitrustingsvarianten. Het programma zal nog verder worden uitgebreid, want voor succes op de Europese markt is absoluut een diesel noodzakelijk. 46-FS-TN] Mi

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 32