w HaVP O o s iby B. V. Textielfabrieken H. van Puijenbroek: moderne bedrijfsvoering achter industriële gevels i Werken bij LAME DYAL ber lenlal Er wordt iedere week 30.000 kilo garen gesponnen in de spinnerij/weverij rijden js ■s 2000 - PAGINA 24 -DONDERDAG 21 DECEMBER 2000 PAGINA 25 DE TILBURGSE KOERIER TEKST: HENK NAAIJKENS FOTOGRAFIE: PRIMEUR FnTÏÏt~| orraad leverbaar iedereen denkt mee René van Dommelen, hoofd Research en Development: "Textiel is niet stoffig!" RAFIJNE DRADEN VORMEN FIJNZINNIG CONTRAST m B. V. Textielfabrieken H. van Puijenbroek sksadv.) De HaVeP-winkels: up-todate kleding voor alle doelgroepen De textielindustrie in de Midden-Brabantse regio ging teloor en liet zijn sporen na, maar floreert bij de B.V. Textielfabrieken H. van Puijenbroek als nooit tevoren. Onder de traditionele sheddaken van de oude fabrieken in Coirle en Tilburg wer ken nog steeds de spinners en de wevers. Hun beroep heeft echter een evolutie doorgemaakt waar veel mensen geen weet van hebben. Moderne machines en tech nieken begeleiden het proces van het spinnen, weven en de veredeling van de stof fen, die de HaVeP-fabrieken dagelijks produceren. jij het n is ember opend ELLI EINZ3 Henk Gillissen is bedrijfsleider van de HaVeP-winkels in Coirle, Etten-Leur, Eindhoven en Meerhout (België). winterkleding bevat een ruime va riatie aan herenjacks." "Voorde dames verkopen'wij panta lons en rokken, blouses, truien en vesten in allerlei maten. Dit jaar star ten wij met een collectie grote ma ten. Onze collectie wordt in het voorjaar 2001 sterk uitgebreid. Ook beginnen we met een proefserie wa terafstotende en ademende jassen." "Alle artikelen hebben een gunstige prijsstelling. Dat is mogelijk vanwe ge onze rationele werkwijze. De prijs-kwaliteitverhouding is zeer goed en de prijzen zijn ongeveer 30% lager dan normaal. Onze win kels zijn op alle locaties goed te be- computercontrole." De fabriekshal bevat indrukwekkende spinmachines die feilloos de gepro grammeerde commando's uitvoeren. De ragfijne draden die ze produceren vormen een fijnzinnig contrast. "Ook de weverij ondergaat binnenkort een proces van modernisering", volgens Frans Vermeer. "We staan voor de keus om te investeren in nieuwe weef- machines van een al bij ons in gebruik zijnd type, of over te stappen naar re volutionaire weefmachines. Die bren gen de frequentie van 2 x 300 naar 2800 toeren. De keuze is onder meer "We zijn een uniek bedrijf om dat we alles in eigen huis doen", zegt pr-manager Sjef Jochems over het Goirlese textielbedrijf. "HaVeP is een verticaal geïnte greerd textielbedrijf. Dat wil zeggen dat alle bewerkingen, van grondstof tot eindproduct, binnen ons bedrijf plaatsvinden. Hierdoor kunnen wij een constante kwaliteit volle dig garanderen." reiken, je kunt de auto's praktisch voor de deur parkeren." afhankelijk van de resultaten van een laboratoriumopstelling." In de weverij produceren 54 weefau- tomaten iedere week zo'n 100.000 meter doek van 160 cm breed. De fa bricage van de doeken ontstaat door een kruising van lengtegarens (ket- tinggarens) met breedtegarens (in- slaggarens). Behalve 50 standaard kwaliteiten is het ook mogelijk rekening te houden met speciale eisen waaraan het doek moet voldoen. steed, waardoor de huidige bedrijfskleding veel prettiger zit. Ze vinden hun weg naar de dirty-end sector, maar ook naar de food-sector en de schil- dersector, om in moderne bedrijfstermen te spre ken. Een ander belangrijk product dat de HaVeP- textielfabrieken produceren is vlaggendoek. U kunt hier lezen dat wij binnen de muren van onze onderneming volop in beweging zijn. Door dat ons bedrijf verticaal is geïntegreerd hebben wij nu en in de nabije toekomst een grote di versiteit aan vacatures. Dat kunnen vacatures zijn in de spinnerij, weverij, Veredeling, magazijn of in een van onze winkels. Maar ook binnen onze eigen Technische Dienst zijn er mogelijkhe den. Ook binnen het hoofdkantoor kennen wij een grote verscheidenheid aan functies: verko pers binnen- en buitenland, inkopers, cad/cam- en administratieve medewerkers en medewer kers met een leidinggevende functie. Mocht u geïnteresseerd zijn in een functie binnen ons dynamisch bedrijf, neem dan contact op met de afdeling Personeelszaken en vraag naar Karel van Riel, tel. 013 - 5313233. Op dit moment kunnen wij direct een aantal medewerkers plaatsen in de volgende functies (m/v): 95.000 geverfd doek René van Dommelen toont trots de 70 meter lange gecomputeriseerde verfstraat waar zo'n 500 meter doek doorheen gaat. Per week verlaat ongeveer 95.000 meter geverfd doek in grote rollen de fabriek als eindproduct. Dat komt in de vorm van confectie via de eigen ateliers bij de klant terecht. Ook vlaggendoek is een belangrijk eindproduct. Je bent gek als je de textiel ingaat "Je bent gek als je de textiel ingaat'', krijgt hij van anderen vaak te horen. Zijn geanimeerde uitleg logenstraft deze opmerkingen ter plek ke. "Textiel is niet stoffig", beweert hij. "Het beroep kent zeer veel facetten en mogelijk heden. Textielbewerking is een oud proces medewerkers weverij medewerkers veredeling H.T.S.-er tiouwkunde Medewerker cad/cam Stagiaires op een aantal afdelingen 135 JAAR De HaVeP-textielfabrieken bestaan intussen 135 jaar en omvatten twee locaties. Het hoofdkantoor bevindt zich aan de Bergstraat te Goirle. Dit uitge strekte complex aan de rand van Corp en Rovert be vat ook de veredelingsafdeling, het magazijn en de winkel. Tegenover het Willem ll-stadion, aan de Ringbaan-Zuid, ligt de spinnerij/weverij. De con fectie is overgeheveld naar drie dochterbedrijven in België, Tunesië en Macedonië (loonconfectie) en vindt vervolgens weer zijn weg naar Goirle. Aan het atelier in België is een verkooporganisatie gekop- dat de laatste jaren grote veranderingen heeft doorgemaakt, vooral op technisch gebied. Dat maakt het vak erg boeiend." Constante verbetering "Het veredelingsproces is voortdurend on derhevig aan verbetering", vervolgt hij. Je moet er steeds voor zorgen datje concurre rend blijft. Dat geldt voor het hele proces, de chemie, het inkoopbeleid, de logistiek. De ontwikkeling bij ons heeft ertoe geleid dat er een halvering heeft plaatsgevonden van het logistiek proces. Ook hebben we veel aan dacht besteed aan de besparing van wateren- ergie. Bij een hoge productie verbruiken wij 50% minder water dan vroeger." Veel aandacht voor milieu Dit brengt ons bij het thema milieu. "Het milieu heeft bij Van Puijenbroek altijd veel aandacht gekregen. Wij hebben op dit terrein altijd voor opgelopen", volgens René van Dommelen. Aan het einde van de fabriekshal laat hij de installa tie zien die het mogelijk maakt de afvalstoffen gescheiden af te voeren. "Onze vernieuwde rio lering sorteert het afvalwater en ondergaat ver volgens een biologisch zuiveringsproces. De verontreinigde stoffen komen terecht in contai ners, waar speciale bacteriën voor een geleide lijke afbraak zorgen. Ook is het mogelijk de kleurstoffen te verwijderen door het uitvlokken van pigmenten, die vervolgens worden afgefil terd. Het Waterschap ontvangt steeds minder heffing van ons, dat valt ze tegen," grinnikt hij. peld voorde Belgische markt. In Duitsland beschikt de firma bovendien nog over een verkoopkantoor. ucces. it NS Plein, "De formule van de winkels is: het aanbieden van een pakket kleding dat zich qua prijs en kwaliteit ver houdt tot de collectie van HaVeP", ontschrijft hij. Voor de doelgroepen verkopen wij beschermende be drijfskleding, maar ook mensen met kantoorfuncties kunnen bij ons terecht voor passende kleding. Leuke, sportieve overhemden, trui en en polo's, vrijetijdsbroeken, het zit allemaal in onze collectie. Onze "Wacht niet te lang, de collectie is weer geheel vernieuwd en u weet: op op, pech weg," is het advies van Henk Gillissen. 'S wordt leur, die MODERNE BEDRIJFSKLEDING Het hoofdproduct van HaVeP is nog steeds de be drijfskleding, die een beschermende en vuilwe- rende functie heeft. De eentonige kleurstelling van vroeger is veranderd in moderne tinten. Bedrijven bestellen graag bedrijfskleding in een eigen kleu rencombinatie, voorzien van hun eigen logo. Ook aan draagcomfort wordt steeds meer aandacht be- Uw bedrijf ook in beeld? Bel voor meer inlichtingen naar De Tilburgse Koerier, Dhr J. Donders. 01 3 536 88 OS raat 13, tilburg gewoon naar u 1895 ELIN LOP fVEAD STONE Na het spin- en weefproces ondergaat het doek een aantal nabehandelingen in de vere delingsafdeling te Goirle. De restanten van katoenzaden en andere onzuiverheden wor den verwijderd en een behandeling met wa terstofperoxide verandert de natuurlijke kleur van beige naar wit. Vervolgens het doek voorzien van de gewenste kle vervolgens gefixeerd wordt. De aangebrach te kleurstoffen zijn zeer specifiek vanwege de hoge eisen waaraan bedrijfskleding tegen woordig moet voldoen. Tijdens het laatste proces, de finishing, worden eigenschappen aangebracht om het doek bijvoorbeeld wa terafstotend, brandvertragend en krimpvrij te maken. "Vooral in de spinnerij hebben we de laatste jaren behoorlijk geïnvesteerd. Het machinepark is eigenlijk in zijn ge heel vernieuwd. Op dit moment be schikken we over de modernste spin- technieken", legt hij uit. "Waar vroeger nog sprake was van handmatige ar beid, maken we tegenwoordig ge bruik van robot-automaten. Het hele proces wordt bewaakt met behulp van gen FE HUUR I ijd'g tvakantie Frans Vermeer is productieleider van de spinnerij/weverij, gevestigd aan de Oude Coirleseweg, grenzend aan de Ringbaan-Zuid te Tilburg. De ruwe katoen en polyester ondergaan hier hun eerste bewerking. Weinig Tilburgers zullen zich realiseren dat HaVeP-werknemers hier de oude ambachten van het weven en spinnen nog steeds uitoefenen. Maar de manier waarop dit gebeurt is niet te vergelijken met de handmatige huisnijverheid van vroeger. Het eindproduct dat de textielfa brieken van Van Puijenbroek ver laat komt gedeeltelijk terecht in de HaVeP-winkel te Coirle. Watje niet verwacht bij een fabriek die werk kleding vervaardigt, is een moder ne winkel die up-to-date kleding presenteert. De winkel bedient alle doelgroepen en bevat een moderne collectie bedrijfskleding, vrijetijds- kleding en huishoudtextiel. Ook particulieren kunnen in deze win kel terecht. De spinnerij kent twee spinmethodes, de open-end en de ringspin. De ene techniek maakt gebruik van middel puntvliedende kracht en slingert de vezels in elkaar. In het andere geval ontstaat het garen door rekken, strek ken en draaien. De geautomatiseerde spinmachines herstellen automatisch de draadbreuken, verwisselen de vol le cones en controleren de kwaliteit van het garen. Wekelijks wordt bij Ha VeP Textielfabrieken ongeveer 30.000 kilo garen gesponnen. CARNAVAL 2001 "Vroeger maakte HaVeP ruim 350.000 kielen voor Carnaval. In de Havep-winkels is het nog steeds ie der jaar feest: half februari veran dert de zaak in een waar CARNA- VALSPARADIJS. Een collectie kleding en accessoires, meer dan 3000 verschillende artikelen, volop keus voor leuke, lage prijzen, daar word je zo-wie-zo al vrolijk van." iE1,95 1,85 1,95 1,95 1,50 L25 1,35 1,50 1,95 1,50 5 lak, ruitenwisser standsbediening, ar dieselmotor IEDEREEN DENKT MEE "We verkopen zowel rechtstreeks aan de industrie, de tussenhandel en in onze eigen winkel". Sjef Jo chems verwijst naar de moderne bedrijfsvoering binnen HaVeP. Die kenmerkt zich door een 'platte' organisatiestructuur, zodat maximale betrokken heid ontstaat. “Wij hebben bijvoorbeeld geen se cretaresses. Iedereen denkt op alle niveaus mee aan het uitwerken van plannen. Er is nog wel een duidelijk familiekarakter aanwe zig, dat merkje aan de vertrou welijke manier waarop we met elkaar omgaan." 12,00 14,25 16,50 18,75 21,00 23,25 25,50 27,75 30,00 oorden. m 3-deurs gemaakte lakstoffen Frans Vermeer heeft de verantwoor ding voor de dagelijkse aansturing van de kwaliteit in de spinnerij/we verij. Hij onderhoudt continu contact met de ploegbazen en de ploegen. "Je zit in iedere overlegsituatie binnen de Tilburgse vestiging. Je moet bewaken watje maakt en dat vereist een voort durende controle van mens, product en kosten. Op basis van de planning is het belangrijk nauwkeurig in te schat ten welke kwaliteit vereist is. Daar voor moet ik een vertaalslag maken van de gegevens die ik uit Goirle krijg. Zaken als onderhoud, zowel curatief als preventief, slijtage en klimaat vra gen voortdurend om aandacht". 4E GENERATIE Intussen trekt de 4e generatie van Puijenbroek zijn industriële sporen. In het spoor van hun voorgangers gaat de ontwikke ling steeds verder. In de spinne rij staan momenteel nieuwe spinmachines die vele malen sneller zijn dan hun voorgan gers. Het volgend jaar zal moge lijk een aantal revolutionaire weefmachines een verdere ver betering te zien geven binnen de weverij van HaVeP. Hoezo tel oorgang van de textielindustrie in Midden-Brabant? OUDE BEROEPEN "Het beroep van spinner en wever bestaat nog steeds". Sjef Jochems wijst tijdens de rondleiding in de spinnerij/weverij op het voortbestaan van de oude beroepen in de textielindustrie. "De mensen hebben geen weet van de evolutie die in de textiel heeft plaatsgevonden. Dat is ook moeilijk voor te stellen als je die oude gebouwen ziet staan, die nooit een facelift hebben ondergaan. We stralen niet uit wat we doen", er kent hij. Achter de industriële gevels en onder de sheddaken regeert de moderne computergestuurde tech nologie. Grote machineparken heb ben de vroegere huisnijverheid al lang ingehaald.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 18