WIJZE I1 Ouderenmishandeling bestaat echt n Is I et! mtie??? Startconferentie in Provinciehuis Den Bosch '4 4 63 POST SCRIPTUM COLOFON I I X jrvoer ri i i i i i i i i i i Folk Festival met swingende Portugese, Keltische en oer-Brabantse muziek Trefpunt 't Sant Je kunt meer dan Je denkt! Regionaal Seniorenorkest Amerikaanse quilts in Textielmuseum PC-cursus 50+ Muziek te kust en te keur 5 :S S ’J DONDERDAG 14 DECEMBER 2000 - PAGINA 13 DE TILBURGSE KOERIER ïstal op >ns, tering mogelijk jfiteer van 3IJDRAGE Riek Flipse-Tiemens Adufe, een Portugees muziekgezelschap opent het festival met een groots slagwerkspektakel. FOTO: AUGUSTO BRAZIO Fien v.d. Wiel MM! |abrio s PEUGEOT Een samenvatting van de ouderen conferentie van 8 december j.l.: le der voor zich en (hopenlijk) de wet houder voor ons allen! Nu maar afwachten. succes. iet NS Plein, 2968959 lag koopavond. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. irhuur rerhuur 352 3P 2 1 HET WOORD IS AAN... ieksadv.) 12,00 14,25 16,50 18,75 21,00 23,25 25,50 27,75 I 30,00 woorden. I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I voordeverschiininosdatum. Op het 2e Internationale Folk Festival in Til burg dat plaatsvindt van 17 tot en met 21 ja nuari kunt u genieten van intieme lunch concerten in zaal 16, massale optredens in 013 en in de schouwburg en van een mu zikale kroegentocht door de binnenstad. was het gesprek zo geregeld dat alleen allochtonen daar hun wensen voor de toekomst naar voren konden brengen. Dat viel me een beetje tegen want ik had daar graag met hen samen over gepraat. Achteraf bekeken was dat toch wel goed want zo word je gedwongen goed te luis- Al meer dan 25 jaar werk ik als vrijwillig ster in de Nieuwe Stede en ik ben naar de Ouderenconferentie gegaan om te horen wat andere Tilburgse ouderen te zeggen hadden. 's Morgens ben ik naar de workshop over allochtone ouderen geweest. Helaas l/2 zitbank cn til ruit i.z.g.st. - Tel. 013- VUT? Koop ccn ein; loc., wagor o, rail 5432290. teren en leer je hun speciale wensen kennen. Zij willen best samen met Ne derlanders naar een verzorgingshuis als daar ook rekening wordt gehouden met moslims en hindoes die geen varkens vlees of rundvlees mogen eten. In de workshop Wonen en Welzijn heb ik 's middags naar voren gebracht dat de stoepen zo aangelegd moeten worden dat je er met een rolstoel en e’en rollator goed op en af kunt. Of dat dan ook ge beurt, weet ik niet. Het zal in ieder geval niet van vandaag op morgen allemaal veranderen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Vlaamse liederen ten gehore. Muziek van eigen bodem komt aan bod op vrijdag 19 januari. Dan is er het optreden PL@T in de schouwburg met een combi natie van Brabantse muziek en Schotse doedelzakklanken. Op donderdag kunt u een muzikale kroegentocht houden langs allerlei folkgroepen in de binnenstad en het festival wordt afgesloten op zaterdag en zondag 20 en 21 januari met optredens van zeer uiteenlopende groepen in 013. Voor meer informatie kunt u tel. 5801424 of 5801411 bellen, maar u kunt daarvoor ook terecht op www.folkfestival.nl te genieten. Populaire muziek leent u voor één week. Bent u meer geïnteresseerd in muziek zoals er op het komende folkfestival te horen zal zijn? Ook op dat gebied beschikt de bi bliotheek over een ruime keuze. Of het nu gaat om muziek uit Brabant of uit Portugal. U vindt het in de muziekbibliotheek. Neem er eens een kijkje, of beter gezegd, leg uw oor er eens te luisteren! dan niet meer losliet, zag zij geen andere oplossing dan hem met een stok op zijn hand te slaan. Om aan deze ongewenste behandeling een einde te maken, werd be sloten dagopvang te regelen, want de vrouw was duidelijk overbelast. Zorgen voor ouderen kan erg zwaar zijn en dat geldt vooral voor de zorg voor demen terenden. Daarom is het belangrijk dat mantelzorgers in de gaten houden of ze het nog wel volhouden om lief en aardig voor iemand te blijven zorgen of dat er no dig iets anders moet gebeuren. Wanneer het hen te veel wordt, bestaat de kans dat zij zichzelf niet meer in de hand kunnen houden. Isolement Het blijkt dat mishandeling vaker voorkomt als senioren meer aan huis gekluisterd ra ken doordat ze niet goed meer uit de voe ten kunnen en als het aantal goede vrien den dat over de vloer komt vermindert. Dan raken ze snel geïsoleerd en heeft de omgeving geen goed zicht meer op hun doen en laten. De meeste 'slachtoffers' maken geen melding van de mishande ling. Ze willen wel dat de mishandeling stopt, maar ze willen niet dat hun partner of kind erop aangesproken wordt of zelfs vervolgd kan worden en ze zijn vaak ook bang dat ze in een verzorgings- of ver pleeghuis terecht komen als ze er melding van maken. In veel gevallen hebben ook hulpverleners niet in de gaten dat er sprake is van mis handeling omdat ze daar weinig vanaf we ten. Daarom is het van belang dat ze sig nalen leren herkennen die daarop kunnen wijzen. Blauwe plekken, zwellingen, schrammen en fracturen waarvoor tegen strijdige verklaringen gegeven worden, Adufe, een Portugees muziekgezelschap opent het festival op woensdag 17 januari in de schouwburg met een groots slagwerk spektakel. Deze groep oogstte veel succes zowel op de Expo in Lissabon in 1998 als op de Expo 2000 in Hannover. Wie van deze muziek houdt, komt op dit festival volop aan Conferentie De startconferentie Brabant tegen oude renmishandeling die op 1 december in het Provinciehuis in Den Bosch gehouden werd, was bedoeld om hulpverleners van de ernst van dit probleem te doordringen en te bekijken hoe dit probleem aange pakt zou kunnen worden in deze regio. Uit de gesprekken kwam naar voren dat deze problematiek allereerst binnen de instel lingen besproken zou moeten worden. Daar zou iemand aangewezen kunnen worden als aanspreekpunt en de instel ling zou kunnen bepalen hoe er gehan- zijn trekken, want er zal nog veel meer mu ziek uit Portugal te horen zijn. Tijdens het festival treedt een reeks Portugese gezel schappen op die hier zelden te horen zijn geweest, maar die bekend staan om hun hoge kwaliteit en om de orginele bewerking van traditionele muziek. Maar er zijn nog vele andere stromingen vertegenwoordigd op dit festival. Kelti sche muziek is te horen op zaterdag 20 ja nuari in013maarookopdonderdag 18 ja nuari in zaal 16. Daar brengen de drie zangeressen van de Belgische groep Moi ra in een lunchconcert zowel Keltische als deld moet worden als er een melding bin nenkomt. Samenwerking van hulpverlenende in stanties is bij het vinden van oplossingen voor dit soort delicate problemen ook van groot belang en het zou goed zijn als er in Brabant ook een centraal meldpunt zou komen waar slachtoffers en hulpverle ners terecht kunnen voor hulp en advies. Bij het opzetten van een netwerk voor ou derenmishandeling kan gebruik gemaakt worden van de ervaringen van andere netwerken die zich bezig houden met huiselijk geweld, zoals het netwerk voor kindermishandeling. Bij de GGD en het maatschappelijk werk lopen al kleinschalige projecten voor ou deren die in de problemen zijn geraakt. Dat is het Meldpunt Psychische proble men, een initiatief van de GGD dat on langs in de Trouwlaan/Oerle van start is gegaan en het project Begeleid Wonen voor Ouderen van het maatschappelijk werk. Zolang er nog geen gezamenlijke aanpak van ouderenmishandeling ontwikkeld is, kunt u contact opnemen met de huisarts, maatschappelijk werk of de GGD als u signalen opvangt die op ouderenmishan deling zouden kunnen wijzen. Als man telzorg voor ouderen te zwaar wordt voor mantelzorgers kunnen zij terecht bij het Steunpunt Mantelzorg tel: 5837930. Meer informatie over ouderenmishande ling vindt u in het boek De au van ouder dom, dat ookte leen is bij de Openbare Bi bliotheek aan het Koningsplein en bij filiaal Noord. Dit boek gaat dieper in op de praktijk van hulpverlening bij oudermis handeling. I 17.750 Ouderen Trefpunt 55+ 't Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg (tel. 4671926), organiseert op maandag 18 en dinsdag 19 decem ber een ochtend waarop kerststukjes gemaakt kunnen worden. Aanvang beide keren om 10.00 uur. Belangstellenden moeten zelf een mandje, potje of bakje, mesje en eventuele bijzondere dingen meebrengen. Hoezo komt de ouderdom met gebreken? Juist iedereen, on geacht leeftijd, kan wel veel plezier beleven aan lekkere en ver antwoord bewegen/dansen op muziek. Om te voorkomen dat ouderdom met gebreken komt is het goed om het lichaam en geest soepel te houden. En waarom dat dan niet op een leuke, gezellige, ontspannende manier samen met anderen? Ans de Beer, dansdocente, heeft al jarenlange ervaring met be- wegingslessen voor 60-plussers. In kleine groepen, 8 a 10 per sonen, kan Ans volop aandacht geven aan de individuele deel nemer en diens specifieke mogelijkheden. Zeker bij deze categorie mensen is het soepel houden van vooral de schou der-, heup-, en kniegewrichten van belang. Ook het versterken van de buik- en rugspieren vraagt de nodige oefening. Boven dien blijkt het samen dansen en bewegen veel plezier te geven. Het houdt lijf en leden gezond en soepel waardoor het hele be wegingsapparaat beter functioneert. En het is een bekent feit dat hierdoor ook de hersenen geactiveerd worden waardoor de persoon sneller en alert blijft regageren. Iedere les begint met een rustige warming-up, meestal op mu ziek, om de spieren warm te krijgen. In de vervolgoefeningen wordt aandacht besteed aan de totale mens: rug- en buikoefe- ningen, strekoefeningen, krachtoefeningen en coördinatieoefe- ningen. Bovendien is er ruim tijd voor degelijke ademhalings oefeningen en het leren ontspannen van spieren waardoor ook de geest tot rust kan komen. In januari start een nieuwe cursus voor 45-plus, mannen en vrouwen. Op maandag- en woens dagochtend van 10.00 tot 11.00 uur worden deze lessen gege ven in de studiozaal van De Muze, Carré 19 te Tilburg. De groe pen worden samengesteld naar leeftijdscategorie. Ook mensen die geen ervaring hebben met deze vorm van be wegen worden van harte uitgenodigd! Het enige wat nodig is is inzet en enthousiasme. Voor meer informatie en opgeven kun je bellen met Ans de Beer, tel. 06-16106556. Op maandag 8 januari om 10.00 uur is er een gratis proefles, de koffie na de eerste les is ook gratis. Ouderenwerk 55 plus De Reit Ouderenwerk 55 plus De Reit, Westertorenlaan 4, organiseert op zondag 17 december een dansmiddag met medewerking van het Hank Boomgaard Trio. Aanvang om 14.00 uur. Op donderdag 21 december staat een kerstbingo op het pro gramma. Die begint eveneens om 14.00 uur. Evenals voorgaande jaren verzorgt het Regionaal Seniorenor kest Midden-Brabant o.I.v. Maarten Jense weer de inmiddels tra ditionele muzikale ouderen-middag in de Concertzaal Tilburg. De data voor deze concerten zijn dinsdag 17 april en woensdag 18 april, aanvang beide keren om 14.00 uur. De toegangsprijs voor deze muzikale happening is slechts f 10,- per persoon. In de pauze krijgt u bovendien een gratis kopje koffie of thee. Kaarten zijn te bestellen door het aantal te bestellen kaarten x f 10,- over te maken op rekening 170234134 ten name van RSO onder vermelding van de datum waarop u wilt komen. Met de datum van uw keuze wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. De plaatsen worden toegekend op volgorde van bestelling. In maart 2001 worden de kaarten verstuurd. Zit u in een rolstoel, meldt dit dan a.u.b. bij het secretariaat, tel. 5052671Het aantal plaatsen voor rolstoelers is beperkt. Wilt u sa men met familie en/of vrienden komen? Bestel de kaarten dan via één adres en bankrekening. U krijgt dan plaatsen naast elkaar. Van 9 december t/m 18 maart 2001 worden topstukken uit de collectie historische quilts van het Philadelphia Museum of Art in het Nederlands Textielmuseum aan de Goirkestraat 96 ge toond. Van 23 maart t/m 10 juni 2001 krijgt deze historische ten toonstelling zijn tegenhanger in de vorm van een presentatie van hedendaagse Amerikaanse quilts. De quilts uit de collectie van het Philadelphia Museum of Art da teren uit de 19e eeuw. Het zijn appliqué quilts uit de eerste helft van de 19e eeuw, waarbij vooral van Engelse en Franse be drukte katoenen stoffen (sits of chintz) gebruik is gemaakt. Daarnaast worden er patchwork quilts van de Amish getoond en enkele zgn. 'Crazyquilts' van zijde en fluweel uit het laatste kwart van de 19e eeuw. Op zaterdag 16 december organiseert het museum een Kerst- quiltmarkt. Op deze kerstmarkt zal een grote variëteit aan quilt- producten en feestelijk tafellinnen te koop zijn. Verder zullen er die dag quilt-demonstraties in het museum plaatsvinden. Alleen op deze dag is er een speciale entreeprijs van f 5,-, incl. muse- umbezoek. Stichting Seniorweb Tilburg e.o. organiseert binnenkort ver schillende computercursussen. Het gaat onder meer om de cur sussen Kennismaken met de PC, Omgaan met Windows, Om gaan met Word, Omgaan met Access, Omgaan met Excel en Omgaan met Powerpoint. Bij voldoende belangstelling wordt gestart vanaf 15 januari 2001 Mensen kunnen hun belangstelling kenbaar maken door hun gegevens en voorkeuren te sturen naar Alpenwoud 520, 5022 MV Tilburg; tel. 5424187. Houdt u niet zo van lezen, maar bent u dol op luisteren naar mu ziek? Ook dan kunt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg te recht. Naast boeken beschikt de centrale bibliotheek aan het Koningsplein namelijk over compact discs. Ze zijn te vinden op de muziekafdeling op de eerste verdieping. Op dit moment vindt u er een kleine presentatie van kerstmuziek. Lenen van muziek is een goedkope manier om eens andere mu ziek dan gewoonlijk te ontdekken. Het lenen van CD's kost f3,50 per keer. Als het om klassieke muziek gaat mag u CD's drie we ken houden, lang genoeg dus om er ook met de kerstdagen van Ouderenmishandeling komt vaker voor dan meestal gedacht wordt. Eén op de twintig 65-plussers heeft er wel eens mee te maken gehad. Maar het is nog taboe om daarover te praten en de signalen die op mishandeling wijzen zijn onbekend, ook bij hulpverleners. Op 1 december kwam een aantal hulp verleners van verschillende Brabant se instellingen bij elkaar om te be spreken hoe slachtoffers van ouderenmishandeling het beste ge holpen kunnen worden. R 2000 - PAGINA 12 RKOOP JROPAL NRECHT- LADEN iaat leverbaar an fabriek ATERDAGS 0-13.00 UUR wkerksedijk 21a st benzinepomp) GOIRLE 13-5431988 kunnen duiden op fysiek geweld. Slechte lichaamsverzorging en vervuiling van het huis zijn vaak tekenen van verwaarlozing. Ouderen die te lijden hebben van psy chisch geweld als beledigen, treiteren, dreigen en vals beschuldigen zijn soms angstig, boos of verdrietig, maar ze kun nen ook een versufte, verwarde of neer slachtige indruk maken. Ouderen die aan bed of stoel vastgebonden zijn, kunnen striemen hebben aan polsen en enkels en als de verzorger de hulpverlener geen kans geeft om met een oudere te praten, kan ook dat een teken zijn dat er iets niet in orde is. Een huisarts, maatschappelijk werker of een hulpverlener van de thuiszorg of van de GGD die vermoedt dat er sprake is van mishandeling kan dat met de betrokkenen bespreken en met collega's of met ande re instellingen overleggen wat de beste oplossing in dit geval zou kunnen zijn. De bescherming van de veiligheid is bij ou derenmishandeling belangrijker dan be scherming van de privacy. Het slachtoffer heeft wel het recht om tussenkomst van hulpverleners te weigeren. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- ishandeling is een hard IW/I woord en de eerste reactie XvA als dit onderwerp op tafel komt is meestal ongeloof. Komt dat echt voor? Ook hier in Brabant? Er is sprake van ouderenmishandeling als iemand van wie een oudere gedeel telijk of volledig afhankelijk is hem of haar lichamelijke, psychische of materiële schade toebrengt. De "dader" is meestal de partner of een familielid, maar het kan ook een hulpverlener zijn. Het is vaak moeilijk te bepalen wanneer een ge spannen zorgverhouding overgaat in mishandeling. In de meeste gevallen is er geen boze opzet in het spel, maar komt mishandeling voort uit onwetendheid, overbelasting of onmacht. Tinie Bierman, projectleider van het Lan delijk Steunpunt Bestrijding Ouderen mishandeling die op de conferentie het werk van deze landelijke organisatie toe lichtte, gaf een aantal voorbeelden: Een kleinzoon die de zorg voor zijn oma op zich had genomensloot haar overdag als hij moest gaan werken op in de kamer met piasemmer en wat eten en drinken. Hij deed dat omdat zij anders naar buiten ging en de weg naar huis niet meer terug kon vinden. Besloten werd voor haar een plaats in het verzorgingshuis te regelen. Een man van bijna tachtig had een huur der in huis. Ze hadden veel contact en aten regelmatig samen. Na verloop van tijd vroeg de huurder hem geld te leen om een auto te kopen. Hoewel ze duidelijke afspraken hadden gemaakt over de te rugbetaling, kreeg de oude man zijn geld niet terug. Toen hij daar een paar keer een opmerking over had gemaakt, werd de huurder kwaad en vertrok met de noorderzon. Een oudere vrouw zorgde voor haar man die leed aan de ziekte van Parkinson. Als ze hem op het toilet wilde zetten, klamp te hij zich vast aan de steunbeugel, maar omdat hij die stang

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 13