‘TZ.enatvt'Ub 2000 Kerstdiner 2000 H Het 'decembergevoel' buiten en binnen :iss Kerst-in 2000 IRG Kt Beleef kerstsfeer van vroeger Is 3. Tournedos Rossini ox? W, K5bloem •DONDERDAG 14 DECEMBER 2000’- PAGINA 11 000 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER voorraod strekt 5432629 Sfeer kerststukje met hulsttakjes, dennen groen en dennenappels. FOTO; R.V.D. BURG en 17 uur tUIMING potten planten 9 Een van de kerstgroepen die er te zien zijn in het Poppenmuseum. Tilburg Voor 6 personen: Voor 6 personen: im 12 kanten, rhit de bak Voor 6 personen: ming 79,- Kerst-matinee Kerstsfeermiddag Bosch en Duin verzorgt een avondvullend kerstdiner 4. Gevulde Hertenkalfsbout ken te Bosch en Duin’s chefkok Tom van de Koevering. k- en denk er is niet 1. Marmer van konijn, haas en wild zwijn 2. Heldere getomateerde bouillon pIDCj 5. Kerstdessert jen l Kerstpromenade in Hilvarenbeek d en Excel Lnctueel. KORTING iEN BIJ: trots op erkers emen. I en ROPEN ur CHOENEN 30% tTING JN - TWINS - -ELI Het ultieme k grote groene I bessen, elk sneeuw. V het terras ui l sfeervöl uit. iCHOENEN ITING TO- >NE-TERRA g zo in flensje aan dank en SCHOENEN r 50% RTING ÏPHISTO - ESIA-SHAKTI u>wUting met een oliebollenkraam, een speciale zondagsactiebon bij besteding vanaf 15 gulden. Ontbeende bout van een hertenkalf (160 gram p.p.) 300 gram Wild poulet im verschillende soorten wild Katenspek Slagroom (ongezoet) Alleen het eiwit Cranberries (Preiselbeeren) Bakboter Rode wijn (bij voorkeur een zoete) Maïzena Kalfsjus Rode port Roomboter Bakboter Voor 6 personen: 11/2 Liter 2 eieren 200 gram *0,5 dl 250 gram 2 stuks 100 gram 100 gram i introductie in september and ver- concert Jasela- Familie, sfeer, gezellig, denne- groen... allemaal woorden die onlos makelijk aan de decembermaand verbonden zijn. De kerstboom in de huiskamer, de kerstmarkt in het centrum en speculaas bij de warme chocolademelk. Juist met tuinplan ten zijn er veel mogelijkheden om dit decembergevoel te versterken, zo wel buiten als binnen. Voor 6 personen: Per persoon één tournedos van 180 gram Per persoon één plak eendenleverpaté van 30 gram 1 dl *tr 200 gram 100 gram Bereiding: mee zelf een kerstkrans maken, doen met groen. Diverse potten voor aan de deur. met grotere en kleinere planten en het geheel een knusse uit straling. Wat is er nou lekkerder dan onderuit zitten in een gemak kelijke stoel, met uitzicht over de wintertuin met de hulst met de dikke rode bessen. et jaar 2000 is een heel bijzonder jaar voor Bosch en Duin. Bosch en Duin viert dit jaar haar 7O-jarig bestaan en kreeg tevens Anthonie Coenders als nieuwe eigenaresse. Gevolg hiervan was onder meer de aanleg van nieuwe terrassen en tuinen, een metamorfose van het interieur en een vernieuwing van het management. De locatie is uitermate geschikt voor feesten, bruiloften, zakelijke bijeenkomsten, avontuurlijke uitdagingen in de Loonse en Drunense duinen of gewoon een hapje en drankje bij het haardvuur of op het terras. Met kerst ziet het volledig vernieuwde team er naar uit om u culinair te verwennen met 's middag bijvoorbeeld een uitgebreide kerstbrunch. In de namiddag is er de mogelijkheid om samen te gaan kerstgrillen. U kunt ook genieten van het avondvullend kerstdiner. cring duii w ?rwijk orgar Polyfonie op 13.00-16.00 Wildzwijnfilet (één stuk) Stronken witlof Kristalsuiker Gembernat öbd;°.snse f SPECIAAT GEPRIJSD, Onze chefkok Tom van de Koevering geeft zijn geheimen prijs en geeft u hieronder de receptuur voor de bereiding van het kerstdiner, voor het geval u toch zelf aan de slag wilt. Tomatenpuree SSSn Gehakte groene kruiden (peterselie, bieslook, bladselderij) In de Kunstkring aan de Stations straat in Oisterwijk organiseert jon gerenkoor Polyfonie op 17 decem ber van 13.00-16.00 uur een kerstmatinee m.m.v. Barbershop- koor the Singing Pearls-oisterwijk, zanggroep Catalpa-De Moer en jongerenkoor Polyfonie-Oister- wijk. De entree is gratis. In het Poppen- en speel- goedmuseum te Tilburg wordt naast de permanente poppen- en speelgoedex- positie een grote exclusie ve kersttentoonstelling ge houden. Meer dan 125 traditionele kerststallen, 1500 nostalgische kerst ballen, oude kerstboom- verlichting en kerstversie ringen zijn er tijdens de kerstdagen te bezichtigen. De verscheidenheid van de kerstgroepen is groot en ook de materiaalsoorten van de kerstbeelden zijn zeer verschillend zoals porselein, papier maché, gips en rubber. De kerstbal len zijn zeer gevarieerd, van armoedige primitieve schuurtjes of grotten tot grote stallen met hooi zolders en verlichting. Ook de bekende uitvouwbare papieren kerststalletjes ontbreken op de ten toonstelling niet. Het oudste kerststalletje dateert van 1885. Het kindje Jezus in dit stalletje is gemaakt van was. De ouderwetse gekleurde kerstballen zullen bij menigeen herinneringen aan vroeger oproepen. Wie herkent niet de vogeltjes, theepotjes, kerkjes, kerstmannetjes, engeltjes, duiveltjes, waar men de kerstbomen mee opslierde. Een pracht aan glinsterende ballen waar men niet genoeg van kan krijgen. De kersttentoonstelling is van 13 december t/m 7 januari dagelijks geopend van 13.00-16.00 uur; op 2e kerstdag van 12.00-16.00 uur; op nieuwjaarsdag is 't muse um gesloten. Groepen van minimaal 20 personen kunnen na telefonische afspraak op alle tijden het museum bezichtigen, ook 's avonds. Het museum is rolstoeltoegankelijk. Poppen- en speelgoedmuseum, Telefoonstraat 13-15 in Tilburg. Tel. 013-5436305. Kerst Sing-In Oisterwijk Op 16 december organiseert stich ting Ecovata een Kerst Sing-In in Oisterwijk, waaraan de rockforma tie Solid haar medewerking ver leent. Het gebeuren zal het karakter hebben van een interkerkelijke ont moeting met vee samenzang, waar bij jong en oud actief betrokken worden in het zingen van moderne praise-songs en traditionele kerst liederen. Het thema van deze avond is 'Jump into the Light'. De Kerst Sing-In in Oisterwijk zal gehouden worden in De Kunst kring in de Stationsstraat. De toe gang is gratis. De aanvang is 19.30 uur. Sonantiyas en Combo Het Antiliaans koor Sonantiyas en Combo verzorgt op vrij dag 15 december om 20.15 uur in de Sint Jan, Goirle een kerstconcert onder de titel 'altijd op weg...'. De reacties op het kerstconcert twee jaar geleden, bij het 100-jarig bestaan van de Goirlese Sint Jan waren bijzonder enthousiast. Re den genoeg om Koro Sonantiyas, dat opgericht is door de in Goirle woonachtige Sonia van Sprang-de Castro, nog een keer te vragen voor een concert. Het kerstconcert 2000 krijgt een extra dimensie in verbindende en bezinnende tek sten, die de lijn van het kerstverhaal volgen, waarin Maria en Gabriel, Elisabeth en Jozef, os en ezel, herders en konin- gen, Jezus en Johannes, en ook de luisteraars altijd op v zijn, naar kerst, naar leven. De fraaie ruimte van de Sint j komt tijdens het concert helemaal tot zijn recht. hoeven i het ter- J te ge- -zijn, S Genieten in de serre Sg^aoTè. - Een geleidelijke overgang van binnen naar buiten wordt ge creëerd door een serre. Vooral in een wat koele serre kunt u veel Kerstconcert door mannenkoor St. Caecilia Het concert vindt plaats in de St. Willibrorduskerk te Berkel-Enschot op zondag 17 december om 13.30 uur. Het concert wordt verzorgd door het koor St. Caecilia en sopraan Karin Hertsenberg. Het mannenkoor werd op 21 februari 1877 opgericht door een aantal leden van de Zouavenbroe- derschap 'Fidei et Virtuti' te Tilburg onder de naam 'Liedertafel Sint Caecilia'. In 1929 werd de naam gewijzigd in Tilburgs Mannenkoor Sint Caecilia en in 1952 werd het predikaat Koninklijk verleend door Hare Majesteit Koningin Juliana. De zangsoliste van deze middag is Karin Herstenberg, sopraan. Zij werkt jaarlijks mee aan circa 12 voorstellingen van de rockopera 'Jesus Christ Superstar' en vertolkte rollen in diverse opera's, ope- rette's en musicals. :H8gS 200 gram *3 grote 50 gram Bereiding: - Peper en zout de 3 stukken vlees en bak ze in een casserole aan alle kanten mooi bruin. Het vlees kunt u tegelijk in dezelfde pan bakken. Na ongeveer 5 minuten haalt u het vlees uit de pan en laat dit afkoelen. Neem een schone casserole en smelt voorzichtig de boter, de suiker en het gembernat.Hierna schenkt u de jus d'orange in - De wdtlof die u^^ft ontdaan varide bittere kern en in reepjes is gesneden, gaat nu ook in de pan. Het vuur kan nu uit en u laat dit mengsel zo één minuut staan. - U verdeelt de witlof in hoopjes over de borden, en giet de res terende saus rond de witlof. Snij het konijnfilet in dunne plak - “dzwWUe,. - Afgarneren kan eventueel met pijnboompitjes, uitgebakken spekjes en gebruineerde amandelen. - Dit gerecht Kunt u zowel warm als koud eten Op zondag 17 december vindt in Hilvarenbeek een kerstpromenade vanll.00-17.00uur 300 gram Vraag uw poelier or 100 gram *ldl *2 eieren *2 50 gram 200 gram *3 dl 50 gram - Voor de bereiding van dit recept is het gebruik van een keukenmachine of blender noodzakelijk. Ook het gebruik van een spuitzak is aan te raden. Bereiding: - Als eerste plaatst u het wildpoulet en katenspek voor ongeveer 30 minuten in de vriezer. Als deze licht bevroren zijn, doet u deze in de mengkom van de keukenmachine of blender. U "draait" het mengsel tot dit een mooi glad geheel is geworden. Hierna mengt u de eiwitten en de room door het mengsel. Een aanrader is om bij dit mengsel een klein scheutje cognac toe te voegen. - De bout met peper en zout bestrooien en vullen met de farce, met be hulp van een spuitzak. - Neem een passende braadpan en verhit de bakboter. Schroei de bout aan alle kanten dicht. Blus het vlees af met de rode wijn en 2 dl water. - Plaats de pan in de op 160 graden voorverwarmde over voor 11/2 uur.- Haal het vlees uit de pan en voeg de cranberries toe aan het braadvocht. - Eventueel kunt u de saus nog afbinden met maïzena. - Snij plakken van 1 cm dik, zodat de vulling in het midden van de plak te zien is. Verdeel de plakken over de borden en overgiet ze met een rui me lepel saus.- De Werkgroep Rekreatief orga niseert op zondag 17 december van I4.00tot 17.00 uur een gezel lig en creatieve sfeermiddag in wijkcentrum De Kasteelhoeve, liasselstraat 256 in Tilburg. Alle wijkbewoners, van jong tot oud, kunnen in een prettige kerstsfeer creatief bezig zijn. Kinderen zi jn ook welkom. Diverse workshops worden er georganiseerd zoals: kerstkrans, kerstkaarten, kerst ballen. glas in lood, kaarsenma kerij. gehiksteentjes en Mod Potch. De entree is gratis. Bereiding: - Schil de peren en snij er blokjes van. - Verwarm een klontje boter in de koekenpan en voeg de peren, honing en de suiker toe. Bak dit lichtbruin en zet nu het vuur laag, voor ongeveer 1 minuut. - Voeg de rode wijn en de crème de cassis toe. - Neem voor dit gerecht 6 diepe borden. - Knij p op ieder bord 2 mooie bolletjes caramelijs en verdeel de peren met het vocht over het ijs. Suiker Crème de cassis Rode wijn Caramel-ijs met hazelnoten of nougat Kerstconcert Kwint in Loon op Zand De eerste repetitie van de Loonse zang groep Kwint was in december 1997. Op 21 december a.s. heeft deze zang groep de eer om op te treden in het café brasserie De Kiosk. In het verleden werd de kiosk in Loon op Zand vaak gebruikt voor activiteiten op muzikaal gebied. Kwint heeft als zanggroep de primeur bij het in ere herstellen van dit gebruik. De periode rond Kerstmis is bij uitstek een gelegenheid om in een warme, sfeervolle ambiance, de klanken van Kwint ten gehore te brengen. Vandaar dat Kwint, speciaal voor deze avond, een bijzonder kerstrepertoire heeft in gestudeerd. De zanggroep nodigt u uit om op don derdagavond 21 december te komen luisteren naar het kerstconcert in de Kiosk aan het Oranjeplein in Loon op Zand. Kwint zingt twee keer, van 21.00 uur tot 21.30 uur en van 22.00 uur tot 22.30 uur. De toegang is gratis. Kerst voor singels "Van termen als passief achter de gera niums, overgeschoten of muur bloempje willen we helemaal niets we ten." Aldus John Schoonbeek van de service-organisatie voor alleenstaan den Kenissenkring. "Dat is niet het ,J -vat wij hebben opgebouwd. De a.leenstaanden die wij jaarlijks te gen komen zijn actieve mensen met een drukke baan of net begonnen aan een pensioen en zijn uitstekend in staat om hun eigen vrije tijd te organiseren." Kerst op z'n Amerikaans. Belangstel lenden konden in schrijven voor een intiem etentje voor 4 tot 6 personen. Het wordt gemeenschappelijk voorbe reid en gehouden bij een gastheer/- vrouw thuis. Een ieder kan b.v. een on derdeel voor z'n rekening nemen en voorbereiden. Zo verras je elkaar en je zelf met je kookkunst en de ervaring leert dat een dergelijk etentje een bron vormt voor oneindig veel gesprekstof en bovendien zeer gezellig is. Ook op vallend veel mannen hebben zich voor dit idee aangemeld. Wie belangstelling heeft voor de servi ce-organisatie Kennissenkring kan bel len met 0164-259334 om de infokrant te bestellen. En of een kijkje nemen op www.kennissenkring.nl (internet) Bereiding: - Klop de 2 eiwitten los (schuimig) en vermeng deze samen met de tomatenpuree door de koude runderbouillon. - De bouillon tegen de kook aanbrengen en zo 10 minuten laten staan.Zeef nu de bouillon door een passeerdoek (bv een theedoek). Voeg de sherry toe en eventueel peper en zout. - Klop de 2 eieren los en zeef er de bloem bij. Goed mengen en al roerende de melk toevoegen. - Voeg nu de groene kruiden toe en een snufje zout. - Verhit de koekenpan met een beetje olie. Giet het beslag de pan dat u een mooi dun flensje krijgt. Nadat het flensj allebei de zijden is gebakken, legt u het op een snijplank snijdt er reepjes van. - De reepjes kunt u over de soepkoppen verdelen. Borstel de chantharellen schoon en snij er plakjes van. Ook deze verdeelt u over de soepkoppen en schenk er voorzichtig de hete bouillon op. - Peper en zout de tournedos aan 2 kanten. - Neem een grote casserole en verhit de bakboter tot deze licht bruin is. Leg de tournedos in de pan schroei deze mooi dicht. Om het bestoresultaat te krijgen blijft u de tournedos in bewe ging houden. Voor een mooie medium gebakken tournedos bakt u deze 4x2 minuten per zijde (dus 2x2 minuten per zijde). U legt de tournedos in een ovenschaal en schuift ze in een oven van 120 graden. - Dit is alleen maar nodig om u de tijd te geven om de saus te be reiden. - Blus de braadjus af met de kalfsjus en de rode port. Breng de jus tegen de kook aan en voeg de roomboter in blokjes toe. U zult zien dat er een mooi licht gebonden saus ontstaat.- - Verdeel de saus over de borden en leg er de plak eendenlever paté op. Eventueel afgarneren met een plukje waterkers. kerstbeeld in de tuin is een e hulst met honderden rode bedekt met een mutsje Vooral in een grote sierpot op is of bij de voordeur ziet dit er j uit. Ook erg mooi in de de cembermaand is de Skimmia. Net als de hulst heeft dit struikje wintergroen blad en rode bessen. Vanwege zijn be scheiden formaat kan deze in een wat kleinere pot staan. De hulst en de Ski mmia kunnen goed aangevuld worden met kleine potten met bijvoorbeeld buxus of kleine coniferen. Ook binnen Al deze typische kerstplanten h niet alleen maar te pronken op h ras. Ze zijn ook nog eens goed bruiken. Vooral als ze wat groter kunt u zonder problemen takjes 1 pen van de hulst, de Skimmia en i feren. Met de takjes, eventueel aange vuld met dennen groen en dennenappels, kunt u een kerststukje maken voor binnen. Ook kunt u hier- Kerst-quiltmarkt in Textielmuseum In het kader van de quilttentoonstelling 'Living Tradition, Historische Amerikaanse quilts' organiseert het Nederlands Textielmuseum op zater dag 16 december een sfeervolle kerst-quiltmarkt in het museum aan de Goirkestraat 96. Op het voorplein van het museum wordt een overdekte markt gehouden waar een groot aantal quiltwinkels afkomstig uit heel Ne derland en België hun producten aanbieden. Verder worden er die dag doorlopend demonstraties gegeven op het gebied van quilt- en patchw- orktechnieken. Een greep uit de producten die verkocht worden zijn quilt en patchworkstoffen, Amerikaanse en Hollandse, antieke tweedehands stoffen, kerststoffen, kerstkaarten en kerstballen van stof, boeken, sjablo nen. kaarsen, kerststukjes, quiltpakkelten en allerlei accessoires. De kerst markt wordt gehouden in traditionele kerstsfeer met een flonkerende tex- tielkerstboom in de hal van het museum, 'engelengezang' op het voorplein en winterse lekkernijen in het museumcafé. In de museumwinkel zijn ex clusieve damasten, servetten en tafellinnen specifieke kerstcadeautjes voor vrienden en familie of het ultieme sieraad bij een kerstoutfit te koop. beeld ws Dit jaar organiseert de werkgroep Kerst-in voor de vijfentwintigste keer op eerste kerst - 350 allee dag een Kerst-in vanaf 14.00 uur in de Montfortkerk, Corellistraat 231. De Kerst-in is vijfentwintig jaar geleden gestart door een groepje enthousiaste mensen, die van Kerst mis een feest wilden maken voor velen. Kerst-in betekent: samen kerstfeest vieren, jong en oud. blank en zwart, open huis voor ieder een. Na een gezellige kerstmiddag volgt ook dit jaar weerom ongeveer 18.00 uur een fees- telijke kerst-koffietafel. Voor de organisatie ndn daarvan is het belangrijk om het aantal deel nemers te weten. Belangstellenden kunnen zich voor 18 december opgeven bij: Rina de Kok, tel. 4555086 of Annemarie de Man, tel. 4554323. Schriftelijk aanmelden kan ook. -,-i‘AA r V T Stuureen briefje naar: Werkgroep Kerst-in, ptatevan 11.00-17.00 uur. Tijdens p/a Componistenlaan 209,5049 HC Tilburg. de wmkelopening zijn er de vol- Deelname aan de Kerst-in is gratis. Dit geldt gende activiteiten: een kerstman op ook voor deelname aan de koffietafel. Voor de arrenslee die mandarijnen en ca- mensen. mindergoed bij kas, hoeft deelname deautNs u'tdeen kastaaJe’ dan ook geen belemmering te zijn. Heeft u muziekgroep Dre vervoersproblemen? Ook daarin is voorzien. Pe Wir Met K®rs' Muziek, de U kunt gebruik maken van de Deeltaxi. Geldt Scouting met een oliebollenkraam, dat niet voor u, dan kunt u op eerste kerstdag, op de dag zelf dus, vanaf 13.00 uur bellen naar de Montfortkerk, tel. 4553262. Kerstconcert in De Baselaer Het groot gemengd koor Weeldezang uit België zal een sfeervol kerstconcert verzorgen voor de Tilburgse ontspan ningsvereniging voor minder-validen. UB.V1U1I- Het koor behoeft geen I op weg meer! Zij hebben reeds ir Sintjan 19999 een fantastische avona zorgd voor de vereniging. Het co vindt plaats in wijkcentrum De Ba er, Hoefstraat 175, tel. 5435909. Traditiegetrouw is er bij binnenkomst warme chocolademelk en krenten brood en in de tweede pauze koffie met iets lekkers. Tevens volgens oud ge bruik voor alle leden een heerlijke ban- ketstaaf om thuis nog even aan deze avond terug te denken. Leden die geen deeltaxi hebben en niet zelf voor vervoer kunnen zorgen, kun nen dit aanvragen bij dhr. A. Westland op donderdag 14 december tussen 18.00 en 20.00 uur; tel. 4552797. Kersttijd in Winkelcentrum Westermarkt Op zaterdagavond 16 december wordt voor de 7e keer de tradionele Cand lelight koopavond georganiseerd in het winkelcentrum aan de Wester markt te Tilburg. Vanaf 17.00 uur wordt de verlichting in de passage ge doofd en zorgen nieuwe kroonluchters voor een Candlelight effect. De winkels van het winkelcentrum zijn dan tot 22.00 uur geopend. De bezoe kers worden getrakteerd op Glühwein, koffie, thee en limonade. Het koor Canzonetta zorgt voor toepasselijke muziek. Op koopzondag 17 december zorgt een heus salon-orkest voor de muzi kale ondersteuning. De winkels zijn dan geopend van 12.00 tot 17.00 uur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11