WIJZE r I Wat een kunst 1 Wensen en behoeften van de Tilburgers staan centraal n! 1 Ook u kunt deelnemen aan ontwikkeling ouderenbeleid 2001-2004 t vel t 14 POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I straat 102, 5038 SR Tilburg, of -t I I t I Ouderen Trefpunt 't Sant Volksdansinstuif 55+ VID0 Spreekuur blinden en slechtzienden Historische quilts Portretten van mantelzorgers Kaarten in De Reit Cadeaubon bibliotheek Hobbies en internet 2000 - PAGINA 14 •DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 - PAGINA 15} DE TILBURGSE KOERIER 350 M2 2000 op=op ft 28 cm 19,95 educatie en vrije tijd. Op basis daarvan wordt lokaal oude- komen praten: "Het gaat ook u aan". geven kan worden. In de middagpauze wordt de deelnemers Wethouder Wilbert van Herwijnen: "De nieuwe generatie vijftigplussers is mondiger en vitaler." FOTO: MERLIN DALEMAN 2 Kets" Jan van Groos op fioen.nl n, nd en), antraciet ust voor In zo'n cursus kan bijvoorbeeld het thema "Verboden Kunst" aan bod komen. Daarin komt de "ontaarde" kunst die door Hitler rond de Tweede Wereld Oorlog verboden werd aan de orde. De beeldende kunst altijd zo'n twintig procent van de 65-plus- sers in dit land. Voor Tilburg praten we dan over ruim 6000 senioren. Dat sinds 1994 de uitkeringen weer ge- Een inschrijfformulier voor deze con ferentie vindt u op de gemeentepagi- na’s in deze editie van De Tilburgse Koerier. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Inclusief 2 goudvissen Waterplantje HET WOORD IS AAN... Om te voorkomen dat in dit computer tijdperk de cultuur in een vergeethoek raakt, organiseert de Unie KBO de cur sus Wat een kunst. Daarin komen aller lei thema's aan bod en door het hele land zijn cursusleiders te vinden, die opgeleid zijn om deze cursussen op uit nodiging te geven. Op vrijdag 8 december wordt in de Postelse Hoeve een start- Ook niet onder ouderen. Mensen die al leen van AOW of van AOW en een klein pensioentje moeten rondkomen, leven WW„TO,W1.^„11W nog steeds in armoede. Dat is toch nog situatie waar ik geen ander woord voor non Ho CC nil .o dgn g||g m00je WOOHOO van de VVD ten spijt. Groep twee houdt zich bezig met educatie en vrije tijd onder leiding van Prisma, de provinciale ondersteuningsinselling op het gebied van welzijn en educatie. Be langstellenden kunnen zich daar in de ochtend- of de middagbijeenkomst bij leven lang hard voor gewerkt en informa- moest in die tijd idealistisch en realistisch zijn en werk van kunstenaars als Picasso was daarom uit den boze. Ook de muziek werd door de Nazi's aan banden gelegd. De afkomst van de musici of van de com ponist werd belangrijker gevonden dan de muziek zelf. Alle muziek van Joodse componisten werd verboden en uitvoerende musici van Joodse afkomst mochten niet langer op treden. Ook lichte muziek werd streng ge censureerd, omdat dit genre brede lagen van de bevolking bereikte. In 1935 mocht jazz-muziek niet meer gespeeld worden ft 13,95 ft 13,95 fl 11,95 ft 9,95 fl 13,95 fl 13,95 fl 10,95 sorting Sinterklaas is weer in het land en veel kinderhartjes kloppen sneller. Toch zullen duizenden kinderen geen ca deautjes krijgen op 5 december. Daar is hun moeder te arm voor! In de krant las ik dat Dijkstal het bestaan van armoede in Nederland ontkent. Op de televisie hoorde ik iemand anders van de VVD ook al zoiets zeggen. Er wordt dan geschermd met allerlei bedragen en percentages. Een feit blijft echter dat de armoede in Nederland ondanks alle mooie woorden niet minder is geworden Groepsgesprekken Op de startconferentie worden drie apar te groepen samengesteld. In groep één wordt gepraat over de wensen van al lochtone ouderen, in groep twee over educatie en vrije tijd en in groep drie over wonen en welzijn. Van de gesprekken die in conferentiegroepen plaatsvinden en de wensen die daar ter tafel komen wordt verslag gedaan. Het is duidelijk dat het aantal allochtone ouderen in Noord-Brabant de komende jaren sterk toe zal nemen. Omdat deze senioren specifieke behoeften hebben, is op de conferentie een aparte groep ge formeerd die daar zowel in de ochtend- De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in De Tilburgse Koerier. Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- als in de middagbijeenkomst over praat. LIZE, de organisatie die zich bezighoudt met de belangen van mediterrane oude ren, en Palet, het steunpunt voor multi-cul- turele ontwikkeling, leiden deze gesprek ken. "Sommige allochtone vijftig-plussers hebben misschien behoefte aan aparte woon-, ontmoetings- en informatievoor zieningen, maar het kan ook zijn dat al lochtonen uit andere culturen de voorkeur geven aan meer geïntegreerde voorzie- ningen.Onderzoek dat gedaan is naar de behoeften van Turkse ouderen vormt in deze gesprekken wellicht een belangrijke leidraad voor het gesprek", aldus Van Her wijnen. Groep drie staat onder leiding van de wo ningcorporaties en van De Twern, die een belangrijke rol speelt bij beleid en uitvoe ring van het ouderenwerk. Daar wordt geïnventariseerd welke wensen er leven op het gebied van wonen en welzijn. "In die gesprekken kunnen vragen op tafel komen die te maken hebben met mobili teit zoals de toegankelijkheid van het openbaar vervoer", verwacht Van Herwij nen. "Of wensen die betrekking hebben op zelfstandig wonen. Het is duidelijk dat er steeds meer behoefte komt aan' extra service in de vorm van maaltijdenexpres en boodschappen- en klussendiensten." Hij vindt het ook belangrijk dat iedereen deel kan nemen aan nieuwe maatschap pelijke ontwikkeling en mee kan genieten van de welvaart, ook ouderen met een smalle beurs. "Ook zij hebben daar een Vervolg Als vervolg op de conferentie gaat de ge meente van januari tot maart ook derge lijke gesprekken houden met de bewo ners van verzorgingshuizen en in wijken waar veel senioren wonenDan zal er ge praat worden over onderwerpen als de beschikbare hoeveelheid senioren-wo- ningen, de veiligheid- en veiligheidsbele- ving en gewenste activiteiten voor oude ren. Op grond van al deze informatie wordt een voorstel gemaakt voor aanvullende voorzieningen, dat allereerst voorgelegd zal worden aan ouderenorganisaties en betrokken instellingen om verzekerd te zijn van voldoende draagvlak. Daarna wordt de nota Lokaal Ouderbeleid aan de gemeenteraad aangeboden. Gestreefd wordt naar een presentatie in april 2001 een lunch aangeboden en na de middag- j bijeenkomst is er tijd om gezellig nog even met elkaar na te praten. op de Duitse radio. Dat verbod gold trou wens ook voor alle "negermuziek". De cursusleiders behandelen allerlei the ma's die in overleg met de groep gekozen worden. Zo kan ook gekozen worden voor het thema "Hoe ziet uw ideale huis eruit?", een onderwerp dat op het terrein van de architectuur ligt. De cursus wordt aangeboden via afdelin gen van de KBO, maar ook niet-leden kun nen aan de cursus deelnemen. Als er be langstelling is voor zo'n cursus, kan de afdeling contact opnemen met mevr. B.Bonnier, tel 073-6444066. U kunt zich aanmelden voor de confe rentie -liefst voor 5 december- bij de gemeente Tilburg, afdeling Cultuur, Sport en Zorg, mevr. R. Lannoye, post bus 717, 5000 AS Tilburg. Telefoni sche aanmelding is mogelijk via nr. 5429127 of per fax via nr. 5428783. De conferentie vindt plaats op vrijdag 8 december van 09.30-15.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10 in Tilburg. Deelname aan de conferentie -inclusief koffie, thee, lunch en een drankje na afloop- is kostenloos. Op vrijdag 8 december wordt in de Postelse Hoeve een start- renbeleid ontwikkeld voor de komende vier jaar. In deze edi- conferentie gehouden waar autochtone en allochtone vijf- tie een gesprek over deze conferentie met wethouder Wil- tig-plussers wensen op tafel leggen op het gebied van wo- bert .van Herwijnen, die het ouderenbeleid in zijn portefeuil- nen en welzijn, verkeer en vervoer, veiligheid en zorg, Ie heeft. Hij nodigt alle senioren uit die daarover mee willen /'rJns'otïA wriiö tii/4 hoeic doon/on IrtLaal mido. knmon nratotT naat nnk n aan" et deze conferentie waaraan IW/I zo'n honderd Tilburgers deel AwA kunnen nemen, wordt de af trap gegeven om een ouderenbeleids plan te ontwikkelen. Als er veel meer Til burgers zijn die zich aanmelden voor de conferentie, dan wordt nog een tweede dag georganiseerd. "Alle ouderen die ideeën hebben over seniorenvoorzienin gen in de stad, de wijk of in verzorgings tehuizen kunnen die naar voren brengen. Dat hoeven geen hoogdravende verha len te zijn." Wethouder Van Herwijnen opent deze dag. In zijn inleiding licht hij toe hoe het nieuwe beleidsplan tot stand zal komen. Het oude beleid stamt uit de jaren tachtig. In 1996 is overleg gepleegd of aanpas singen noodzakelijk waren, maar toen was daar geen behoefte aan. In navolging van de succesvolle werkwij ze van Vitaal Grijs die in de provincie Noord-Brabant gehanteerd is, zullen dit keer ook in Tilburg de ideeën van de vijf tig-plussers zelf ten grondslag liggen aan het nieuwe seniorenbeleid. "De nieuwe generatie vijftigplussers is mondiger en vitaler en meer gewend zelf richting te geven aan hun leven", vindt de wethouder. "Senioren blijven het liefst zo lang mogelijk zelfstandig en regelen zelf zonodig hulp en zorg aan huis. Het is de taak van de gemeente om zorg, welzijn en wonen zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen." Ouderen Trefpunt 55+ 't Sant, Beneluxlaan 74 in Tilburg, orga niseert op woensdag 6 december een lezing over de verande ringen in ons belastingstelsel door De Smeetskring. Aanvang om 10.00 uur. De toegang is gratis. Op woensdag 13 december staat een kerstbingo op het pro gramma. Deze bingo begint eveneens om 10.00 uur. Op zondag 3 december vindt de bekende volksdansinstuif 55+ plaats in De Baselaer, Hoefstraat 175 in Tilburg. Iedereen is van harte welkom om kennis te maken met volksdansen. Van 11.00- 13.00 uur wordt een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. VI DO, Vrouwen in de Overgang, organiseert op woensdag 6 de cember een koffie-ochtend in buurthuis Loven-Besterd, Koe straat 164 in Tilburg (ingang Park de Horion). Vrouwen tussen 40 en 60 jaar zijn dan welkom voor een praatje en een kopje kof fie. Er bestaat tevens gelegenheid om informatie in te winnen en u op te geven voor een gespreksgroep. Verdere inlichtingen: tel. 013-4562738 of 5426591. Op woensdag 6 december houdt het Netwerk Blinde en Slecht ziende Ouderen "Theofaan" van 14.00 tot 16.00 uur spreekuur in het Rode Kruisgebouw aan de Leonard van Vechelstraat 2. Dan kunt u informatie krijgen over de verstrekking van hulpmid delen, de begeleiding van maatschappelijk werkers, en de be handeling door zelfstandigheidstherapeuten. U kunt ook telefo nisch contact opnemen met het regionale centrum van Theofaan, tel. 076-5223030. Van 9 decembertot 18 maart kunt u in het Textielmuseum, Goir- kestraat 96, historische Amerikaanse quilts bewonderen. Quilts bestaan uit twee lagen stof met een vulling ertussen en de to plaag wordt van losse aan elkaar gestikte lapjes gemaakt of uit geknipte stukjes stof worden op een effen ondergrond gestikt. Quilts werden gezamenlijk vervaardigd ter gelegenheid van be langrijke gebeurtenissen in het leven als huwelijken en herden kingsbijeenkomsten. In de filmzaal van het museum kunt u een film over de vervaardiging van quilts bekijken. Eén hand, vijf vingers, allemaal anders! is een bundel met vijf portretten van mantelzorgers, foto's en korte stukjes proza en poëzie. Lilian van den Bergh schreef de verhalen en stelde de bundel samen die uitgegeven werd ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant. U kunt deze lustrumuitgave bestellen bij het Bureau voor Eman- cipatiezaken Noord-Brabant, tel: 073-6143045. De bundel kost 12,50 inclusief portokosten. Donderdag 7 december kunt u rikken, jokeren of hoogjassen bij het Ouderenwerk 55+ in de Wqstertorenlaan 4. Iedereen krijgt een prijsje. De toegang bedraagt 2,50. Koffie en thee zijn gra tis. U bent welkom vanaf 13.30 uur. In de Tilburgse bibliotheken is een cadeaubon verkrijgbaar voor internet- en computercursussen in de bibliotheek. Wie met Sint of kerst een origineel geschenk wil geven, kan zo'n cursus cadeau doen. In bijna alle vestigingen van de bibliotheek worden inter- netcursussen gegeven; in de centrale bibliotheek aan het Ko ningsplein en in Heyhoef in 2001 ook computercursussen. De ge- schenkbon kan ook gebruikt worden voor een lenerspas van de bibliotheek. Voor 7,50 kan men al een maand lenen (excl. leen- en inschrijfgeld) tot maximaal 33,- voor een heel jaar. Deze prij- zen gelden tot 1 januari 2001De geschenkbonnen zijn verkrijg- I baar in alle vestigingen bij de klantenservice van de bibliotheek. Wat mij heilig is' Heiligen en hun verhaal doen het goed in de donkere dagen voor kerstmis: Voor de Unie KBO is het feest Sint. Nicolaas - de goedheiligman - een uitgelezen moment om haar nieuwste bro chure 'Wat mij heilig is' te presenteren. Geïnspireerd door de goedheiligman, deelt de Unie KBO deze week meer dan 1000 exemplaren uit van deze brochure. Alle plaatselijke afdelingen van de KBO worden verrast met dit geschenk. Een toepasselijk gebaar gezien de tijd van het jaar en een 'waardevol' cadeau. Zeven min of meer bekende Nederlanders, die zeker geen hei lige boontjes zijn maar wel bijzonder, vertellen in deze brochu re wat voor hun 'heilig' is. En heilig staat hier voor dat wat je lief is, dat wat je bijzonder veel waard is. Het gaat hierbij om zaken uit het gewone leven, herkenbaar voor ieder mens. Hoe zit het met mij, wat is mij heilig? Zingeving is een belangrijk goed, ze ker in een tijd waar aandacht voor elkaar niet meer zo vanzelf sprekend is. Bij het boekje is een aantal gespreksvragen toe gevoegd om bezinning te stimuleren. Er verschijnt tevens een handleiding bij de Unie KBO, gericht op het werkén in kleine groepen met deze thematiek. Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met Els Braas, voorlichter tel. (073) 6123475. Bent u geïnteresseerd in muziek, genealogie of reizen? Kom dan naar de Openbare Bibliotheek Tilburg en geef u op voor een cursus of workshop, waarin u leert hoe u het Internet kunt ge bruiken bij uw liefhebberij. Of u nu op zoek bent naar muziek, uw voorouders of een hotel in Frankrijk: internet kan u daarbij van dienst zijn. Hoe? Dat leert u tijdens de workshops Internet voor muziekliefhebbers (13 fe bruari), Genealogie (13 december) of Reizen op internet (10 ja nuari). Zo'n workshop duurt twee uur en kost voor leden f 30,- en voor niet-leden f 40,-. Ze vinden allemaal plaats in de Cen trale Bibliotheek aan het Koningsplein. Meer informatie en een inschrijfformulier vindt u in de folder Internetcursussen 2000- 2001Deze is verkrijgbaar in elke grotere vestiging van de bi bliotheek. Als u nog helemaal niet bekend bent met internet kunt u kiezen uit internet-instructies voor beginners en internet-in- structies voor 55-plussers. Deze vinden zowel in de Centrale als in de meeste wijkbibliotheken plaats. Het verschil zit hem in de duur, de kosten, het tijdstip en de mogelijkheid vooraf een muis- training te volgen. Voor sommige cursussen is in december nog plaats, anderen beginnen weer in januari of februari. Voor meer informatie kunt u terecht bij 't Web instructielokaal Konings plein) en de inlichtingenbureau's van alle wijkbibliotheken. Gebruik voor betaling bijvoorbeeld een cadeaubon van de Openbare Bibliotheek. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of koppeld zijn aan de loonontwikkeling is haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver- natuurlijk waar. Wat iedereen die hier- haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat mee schermt, vergeten schijnt te zijn, is naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse dat de achterstand op dat moment al Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder ver- zo'n kleine 18 procent bedroeg. Een melding van 'Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet achterstand die door de koppeling niet is dat uw brief automatisch geplaatst wordt. goedgemaakt en die ook later nooit is hersteld. Als de ouderen er vanaf vol gend jaar misschien iets op vooruit gaan, lopen ze in werkelijkheid nog steeds minstens 15 procent achter bij de rest. Daardoor verkeren ze nog steeds in een aansluiten. In kleinere groepen wordt daar tie en advies over inkomensondersteu- gepraat over de behoefte om op latere nende maatregelen moet daarom voor ie- leeftijd kennis bij te spijkeren en over eigen dereen goed toegankelijk zijn." tijdse manieren waarop daar vorm aan ge- Ir de rdddogpoozo *.*/ordt do doo!““~

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 15