8Ö W I F lJf J r 1 F I Meldpunt ouderen met psychische problemen Internet steeds interessanter 'urn Er wordt vaak veel te laat aan de bel getrokken POST SCRIPTUM COLOFON i I I I I Trefpunt 't Sant Notaris bij Trefpunt Rommelmarkt in Noord Modeshow en Ons Hermenieke Dansen en bingo in de Reit Ouder worden wereldwijd Feng Shui voor 50+ vrouwen Hoorspelmaand Omroep Brabant i i i i i i i i i i i ER 20Q0 - PAGINA 8 DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 - PAGINA 9 DE TILBURGSE KOERIER afzuigkappen ovens koelkasten kookplaten kranen vaatwassers ARATUUR Riek Flipse-Tiemens Als ik in deze tijd van het jaar de maan kinderen in die tijd. ins- I9 57,oo www.elbe.nl 6.01.34 iet van de ils in een n ook voor vuste keuze voor de ir wel erg 8) 543 42 68 en goed de wind liteit koppelt rvice, maken Als er in de gemeenteraad van Til burg volksvertegenwoordigers zit ten, hoe kan de CDA-fractie dan ver jongen? Het aantal ouderen in de stad neemt toch steeds meer toe. Drop Oud Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. TUUR I atuur paraten plaatst. |||R ERKEND llllil ||||1 Jan Bettgens: "Het kost vaak veel tijd om contact tot stand te brengen met ouderen met psychi sche problemen." FOTO: PETER LIGTENBERG beerden contact te maken, maar Annie deed niet open. Uiteindelijk besloten ze toen toch maar Annie's toestand aan te kaarten bij hulpverleners. Contact zoeken Deze en andere psychische problemen van ouderen kunnen buurtbewoners van de Trouwlaan/Uitvindersbuurt vanaf 23 november melden bij Wijzer Grijzer dat een jaar zal proefdraaien. Familie, buren itgrains is een kelend robijn- n fruitig aroma wijn in mond, eid en tannines eheel! niet naar elk woord apart. Dat scheelt een hoop plaatsen waar de zoekmachine de gevraagde woorden tegenkomt (hits) en dus is de lijst die je moet doorkijken een stuk korter. Passende hulp De medewerkers van het meldpunt pro beren ouderen met psychische proble men de meest effectieve hulp te bieden. Bij depressiviteit hebben sommige oude ren het liefst pillen. Anderen worden ge stimuleerd de cursus In de put uit de put van de GGZ te volgen. Bij problemen met rouwverwerking helpt de GGZ-cursus Rouwen en dan verder ouderen vaak weer goed op weg. "Soms echter gaan we eerst aan de slag met financiële problemen of woonproble men. Daarna lukt het veel gemakkelijker om te praten over de achterliggende psy chische problemen, die daarvan de oor zaak zijn”, is de ervaring van Bettgens. "Het blijkt dan bijvoorbeeld te gaan over onverwerkte rouw of over verstoorde rela ties met familieleden of hulpverleningsin stanties. Het is heel wat als het lukt om een verbroken relatie met de kinderen be spreekbaar te maken en zo ver te komen dat familieleden elkaar weer regelmatig zien." "Maar soms zijn mensen door een proble matisch verleden zo wantrouwend gewor den dat ze niemand binnenlaten. Dan kunnen we er alleen voor zorgen dat een wijkagent of een buurtconciërge op een afstand een oogje in het zeil houdt. Die kan dan alarm slaan als er signalen zijn dat het echt mis gaat." Het proefproject Wijzer Grijzer van GGD, GGZ en het ouderenwerk van De Twern loopt tot 1 januari 2002. Als de proef suc cesvol is, wordt overwogen ook in andere Tilburgse wijken zo'n meldpunt op te zet ten. Annie is een gefingeerde naam Adres Meldpunt Wijzer Grijzer: Piet Heinstraat 3A; tel. 5441200. Openingstijden van 9.00 tot 13.00 uur I De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of op de grond en graaiden met hun armen haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver- vrijwel alle snoep naar zich toe. Wij ston- haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat den er dan beteuterd bij met anderhalve naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse pepernoot. Koerier, Postbus 100015000 JA Tilburg, onder vermei- Een beeld dat ook nog op mijn netvlies ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat gebrand staat, is dat van een netje van uw brief automatisch geplaatst wordt. en hulpverleners kunnen terecht in het buurtcentrum, waar de Vraagbaak is on dergebracht. Tijdens openingstijden is daar altijd iemand aanwezig die de mel ding op kan nemen. Ook is het mogelijk om telefonisch een afspraak te maken. De meldingen, desgewenst anoniem, worden doorgegeven aan een kerngroep die drie of vier keer per maand bij elkaar komt. Deskundigen van de GGD, GGZ, het ouderenwerk en het maatschappelijk werk zoeken uit wat er van die persoon be kend is. Een van de leden van deze groep probeert dan contact te krijgen en bekijkt of hulp nodig en gewenst is. "Het kost vaak veel tijd om zo'n contact tot stand te brengen", is de ervaring van Jan Bettgens. "Meestal gaan we eerst een paar keer langs om een kort praatje te ma ken. We leggen dan uit dat buurtgenoten zich bezorgd maken, dat die de indruk hebben dat het niet goed met hen gaat. Er is al veel gewonnen als het lukt om een af spraak te maken voor een huisbezoek." Familieleden merken bijvoorbeeld wel dat hun vader of moeder vergeetachtig wordt, maar hebben moeite te erkennen dat de ouder dement aan het worden is. Vaak weten zij ook niet dat symptomen als verwardheid, agressie en angst te maken hebben met psychische proble men. En als er medewerkers van de thuiszorg huishoudelijk of licht verzor gend werk verrichten bij iemand met zul ke problemen, onderkennen die dat meestal ook niet, omdat ze daar niet voor opgeleid zijn. Ook buurtbewoners zien vaak dat er iets met de buurvrouw of buurman aan de hand is. Zij of hij doet een beetje vreemd, verwaarloost het uiterlijk, huis en tuin. Mensenschuw, in de war of achterdoch tig zijn: dat wordt ook wel opgemerkt. Maar de stap om dat te melden bij een hulpverlener is vaak te groot. Want het lijkt zo bemoeizuchtig. "Toch doen buren er r*J-1-1 Circa 15 procent van alle ouderen kampt met psychische problemen als dementie, depressiviteit en eenzaam heid. Vooral mensen die weinig con tact hebben met familie, buren en hulpverleners zoeken pas hulp als ze er erg slecht aan toe zijn. Op 23 no vember wordt in het buurtcentrum van de Trouwlaan/Uitvindersbuurt het meldpunt Wijzer Grijzer geopend. Dit proefproject van de GGD, de Geeste lijke Gezondheidszorg (GGZ) en het ouderenwerk van De Twern heeft als doel zulke ouderen op te sporen en te helpen. Het meldpunt is gekoppeld aan de Vraagbaak Oud Zuid die daar dan ook van start gaat. Steeds meer ouderen gebruiken inter net, blijkt uit onderzoek. De groei van internetgebruik is bij hen zelfs groter dan bij 30- tot 60-jarigen. Internet is leuk om al zwervend (surfend) informatie te vinden en nieuwe contacten op te doen. Maar ook is het nuttig om snel en goed koop met behulp van e-mail te commu niceren met andere mensen, bijvoor beeld met geëmigreerde familieleden. Omdat internet een wereldwijd netwerk is van computers met informatie, lijkt het soms zoeken naar een speld in de hooi berg. Maar er zijn zoekmachines die veel van die computers snel afzoeken op de in formatie die je nodig hebt. En je kun je zoekopdrachten preciseren, bijvoorbeeld door het gebruik van de tussen twee woordenOf door de woorden van je zoek opdracht tussen aanhalingstekens te plaatsendaardoor wordt alleen naar de combinatie van die woorden gezocht en door de bomen zie schijnen denk ik aan Sinterklaas, vroeger bij ons thuis in Delft, in de tijd rond de Tweede Wereldoorlog. We zetten onze schoen in de keuken bij een zwart gat onder het gasstel, bij kor te gordijntjes. De volgende ochtend von den we een mandarijn en wat peperno- Seniorweb Gestructureerd zoeken naar informatie is ook mogelijk op plaatsen waar veel links (internetadressen, waarnaar je meteen kunt doorklikken) zijn samengebracht. De speciale Nederlandse website voor oude ren, seniorweb, biedt bijvoorbeeld die mo gelijkheid. Als je op Seniorweb 'zoeken' aanklikt, krijg je zo tal van mogelijkheden in onder meer de categorieën vrije tijd, ac tueel, geld en wetten, gezond leven en educatie. Via Seniorweb kun je ook een andere leuke kant van internet gebruiken, de interactieve. Seniorweb heeft steeds een actuele opiniepeiling (deze week over de euthanasiepil), en je kunt met anderen een debat voeren (nu over klimaatveran- gouddraad, gevuld met kraaltjes. Mijn zus weet zich nog levendig te herinneren dat we met de tram naar Den Haag gin gen om de etalages van De Bijenkorf te bekijken. Daarin waren rijdende treintjes met overgangen die open en dicht gin gen, een stoomboot met rokende i en bewegende poppetjes dering) of meedoen aan mailgroepen met specifieke onderwerpen, zoals huisdie ren, hobby's, stamboomonderzoek, ko ken, tuinieren, of aan de vriendinnenclub van 50-plus vrouwen. Via de lokale sites op Seniorweb kunt u ook delen van de laatste Seniorenwijzer en Oudfit nog eens lezen, ingeval u die al weggegooid hebt. Adres: www.seniorweb.nl Andere leuke en/of nuttige internetadres sen voor ouderen zijn www.senior-uit- zendbureau.nl. www.beterzien.nl en members.tripod.lycos.nl/yuri; de laat ste heeft vooral advertenties van bedrij ven die zich richten op de 65+-markt. www.dds.nl/~babushka is van de stich ting Babushka die zich richt op relaties tussen (klein)kinderen en grootouders. Op www.kaboem.nl vind je spelletjes die je met je kleinkinderen kunt doen. En de Wijze Oude Wijven (WOUW) doen hun naam eer aan, omdat ze ook een eigen site hebben: www.xs4all.nl/~wouw "Toch doen buren er goed aan om dat soort zaken te meldenWant hoe langer je ërmee wacht, des te erger worden de pro blemen. In een laat stadium is het veel moeilijker om mensen goed te helpen", stelt Jan Bettgens, de sociaal-verpleeg- kundige van de GGD die projectleider is van Wijzer Grijzer. Hij haalt een voorbeeld aan uit zijn beroepspraktijk. Het betrof een vrouw van bijna 80 jaar, Annie*. Ze was gescheiden, woonde al 25 jaar alleen en was een stevige drinker. Ze had geen huisarts en vrijwel geen sociale contacten. Ook met haar drie kinderen had ze heel weinig contact. De buren van Annie merk ten dat ze de laatste tijd nog nauwelijks buiten kwam. De hoeveelheid lege fles sen naast de deur breidde zich snel uit. Ze maakten zich zorgen over haar en pro- ten. Toen het oorlog was, lag er een rood sterappeltje. We hebben lang moeten wachten tot Sint weer sinaasappelen en chocola bracht. gen, een Op 5 december kwam Sint zelf. Naast de sch00rsteenar_rr drie kinderen uit ons gezin waren er elk te zien Een geweldige belevenis jaar ook kinderen uit een ander, groot kjnderen in die tijd. gezin. Als Piet strooide, wierpen die zich Mw j Budding HET WOORD IS AAN... In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woens- I dag 22 november kaarten. Kosten ƒ1,50 p.p. Mooie prijsjes. I Aanvang 10.00 uur. Op de maandag- en vrijdagochtenden biedt het Trefpunt gele- I genheid om te biljartenkaarten of een krantje te lezen onder het I genot van een kopje koffie. Aanvang 10.00 uur. Biljarten kan I elke ochtend behalve op de woensdagen 22 en 29 november. In het Trefpunt voor senioren aan de Vredeman de Vriesstraat I 38 komt notaris Mettrop woensdag 22 november over verschil- I lende onderwerpen spreken. Aan de orde komen vragen als I hoeveel je elk jaar aan (klein)kinderen mag overmaken en hoe I je voorkomt dat kinderen veel belasting moeten betalen over I hun erfenis. Verder zal hij het nodige toelichten over allerlei ver- I anderingen in de belastingwetgeving en over wijzigingen in het I erf- en schenkingsrecht. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gra- I tis, evenals koffie of thee. In het Trefpunt kunt u ook elke woensdagmiddag kaarten. Seniorensoos 't Hazennest in Tilburg Noord organiseert op zondag i 26 november een rommelmarkt. Bij goed weer staan er ook meu- I beien buiten het gebouw. Adres: Kreverplein 27 (hoek Van An- I rooylaan/Van Kalmthoutlaan). Open van 9.30 tot 16.00 uur. Entree I ƒ1,50 inclusief een kopje koffie of thee of een glaasje frisdrank. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) I organiseert samen met De Zonnebloem op 22 november een I modeshow door Marto Mode. De show wordt vanaf 14.00 uur I gepresenteerd in wijkcentrum De Ypelaer (Corellistraat 10). De entree is gratis, evenals iets lekkers bij de koffie en een verlo- I ting. Na de presentatie is er gelegenheid tot kopen. Op 24 november organiseert de SOON een gezellige middag I met Ons Hermenieke. Deze middag vindt plaats in Huize Hei- I kant (Schubertstraat 700). Entree gratis. Aanvang: 14.00 uur. Het ouderenwerk in de Reit organiseert zondag 19 november I een dansmiddag. Kosten/1,50. De middag duurt van 14.00 tot I 18.00 uur. Zaal open 13.30 uur. Op donderdag 23 november is er een bingomiddag met mooie I prijzen en een gratis kopje koffie of thee. Kosten ƒ5,- per kaart. I Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Deze activiteiten vinden plaats in wijkcentrum De Reit, Wester- I torenlaan 4. Zondag 19 december wordt in wijkcentrum De Schans in Til- I burg-Noord onder het motto Ouder worden wereldwijd een in- I terreligieuze ontmoeting georganiseerd. Iedereen is welkom, I met name ouderen uit Tilburg-Noord. Tijdens de middag wordt I stilgestaan bij hoe wijkbewoners uit verschillende culturen ou- I der worden beleven. Na binnenkomst met koffie en thee is er I een viering. Daarna volgen vertoning van de video Vitaliteit in I kleuren gesprekken in kleinere groepen over thema's als een- g zaamheid, religie, verzorging en voorzieningen, toekomstbeel- dén. Tof slóf is er een (interculturele) maaltijd. De middag in De Schans (De Schans 123) duurt van 14.30 tot circa 17.30 uur. In- I formatie: mw. L. Goedan (tel. 4553800) of dhr. H. Hoogveld I (4560523). Werkgroep Sarah 50+ organiseert op dinsdag 21 november I een lezing door mw. Schlosser over Feng Shui, de Chinese leer I over de invloed van inrichting van leven en wonen op gezond- I heid en geluk. De lezing voor 50-plus vrouwen begint om 14.00 I uur in het stedelijk emancipatiecentrum Feniks (Wilhelminapark I 62). Graag tevoren aanmelden bij Feniks, tel. 5421896. In de maand november zendt Omroep Brabant vier hoorspelen I uit. De hoorspelen zijn iedere zondag te horen tussen 12.00 en I 13.00 uur en worden op donderdag herhaald tussen 19.00 en I 20.00 uur. Vanavond is nog de herhaling van Mosje Lebke te I horen, naar een eenakter van Jan Christiaans uit Antwerpen. I Het gaat over een joodse jongen, die na de oorlog moet kiezen I tussen het joods-orthodoxe milieu waarin hij geboren is en het I roomse milieu, dat hem tijdens de oorlog opving. Zondag 19 no- I vember en donderdag 23 november is het de beurt aan De Ver- I vloeking van Theo van der Put. Op 26 en 30 november is Lijk I aan de dijkte horen, een thriller van Jan Smeets onder regie van I Ellie Verbiest, een 'veteraan' van de hoorspelafdeling van de I VARA. De CD met actuele hoorspelproducties Ogen dicht, oren open en je hebt een eigen beeldïs in alle Nederlandse bibliotheken te I leenOp 3 december verschijnt het boek Luister en huiver met I drie scripts en een inleiding over het hoorspel in de 21 ste eeuw. I www.obtilburg.nl www.obtilburg.nl is het adres van de Openbare Bibliotheek I Tilburg op internet. U vindt er natuurlijk algemene informatie, I maar u kunt er ook vragen stellen en per e-mail uw boeken ver- I lengen. Daarnaast kunt u via deze site verbonden worden met I andere Tilburgse instellingen. Doorklikken naar links heet dat in I internet-jargon. U kunt natuurlijk gewoon ook nog zelf de bibliotheek bezoeken, I bijvoorbeeld om (beginners)cursussen over computer en inter- I net te volgen. Informatie daarover is verkrijgbaar bij de inlich- I tingenbureaus en in 't Web, waar veel cursussen plaatsvinden. I Weet u al wat over internet, maar heeft u thuis geen aansluiting? I Dan kunt u in de bibliotheek voor 3 gulden per half uur op het I wereldwijde web surfen. Informatie over de overheid, Tilburg, actuele informatie en kran- I tenartikelen is in elke Tilburgse bibliotheek op gratis internet- I plekken verkrijgbaar. Vaste rubrieken met wisselende informa- I tie zijn OPmaat (overheid), Tilburg, jongeren, muziek en I kranten. Ze vervangen vaak (deels) gedrukte informatie, zoals I Staatscourant, wetboeken, sommige encyclopedieën. Daarom I is het belangrijk internet te leren gebruiken. Moeilijk is dat niet; I probeer het maar eens uit op zo'n gratis internetplek. Iri de Tilburgse bibliotheken is overigens een cadeaubon ver- I krijgbaar voor internet- en computercursussen in de biblio- I theek. De geschenkbon kan ook gebruikt worden voor een Ie- I nerspas van de bibliotheek. Tarieven voor een lenerspas van I ƒ7,50 voor een maand (exclusief leen- en inschrijfgeld) tot maxi- I maal ƒ33,- voor een heel jaar. Deze prijzen gelden tot 1 januari I 2001De geschenkbonnen zijn verkrijgbaar in alle vestigingen I bij de klantenservice van de bibliotheek. ow iiuiui IWIJZ.UIp/a v ii iuui iiiuo- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I I voordeverschiininasdatum. l

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 9