WIJZE 1 A\ oekt Iers Voorlopige teruggaaf belastingen opvangcentrum Traverse POST SCRIPTUM COLOFON Zorg op maat voor oudere thuislozen in ri i i i i i i i i i i J r i i Hoorspelmaand Omroep Brabant Trefpunt 't Sant Informatie over eenzaamheid De Reit Aanbod Thebe Dansen in De Baselaer Onderdak in de bibliotheek DONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER gewekt FOTO: PETER LIGTENBERG Extra hulp jntrum een stijgend Riek Flipse-Tiemens 20 >s meubel erprijs et moeten en perfect dat zeker en streng Srugman. nkele enthou- it leuk vinden chtenden per ssen aanvra- >ok wordt er :oördinerende wil nemen. Bij de gemeente en het Zorgkantoor is een aanvraag ingediend voor aanpas- L. van Wezel, voorzitter cliëntenraad verzorgingshuis De Bijsterstede Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. HET WOORD IS AAN... I I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I J Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001. I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I voordeverschiininosdatum. Er komt meer geld voor de zorg. Ook het CDA in Tilburg wil dat. Vooral voor de ouderen. Maar wat moeten de ouderen daarmee als er toch geen verzorgenden zijn? Drop Oud 2000 - PAGINA 10 I DE ir en vraag lefoon (013) nodig in de opvangcentra. Traverse, waaronder onder meer het voormalige Hui ze Poels en De Klinkert vallen, is een project gestart om te zorgen dat die voor zieningen er op korte termijn komen. Project Traverse is daarom gestart met een project om ditprobleemaantepakken. Allereerstzal methet acht uurperdag zeven dagen per week no- Beleidsmedewerkster José Buitendijk van Traverse: "Oudere dak- en thuislo zen zijn anders dan de doorsnee ouderen." ugman.nl In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei za ken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch ge plaatst wordt. Het aantal ouderen in opvangcentra voor dak- en thuislozen stijgt schrikbarend en daardoor ook de behoefte aan zorg. Maar het kost veel moeite om hen te plaat sen in de normale verzorgingstehuizen. Daarom zijn er óók extra voorzieningen Nog twee maanden en Nederland heeft een nieuw belastingsysteem. Vanaf 1 ja nuari krijgen we te maken met boxen die de tariefgroepen van nu vervangen. Ook de belastingvrije bedragen verdwijnen om plaats te maken voor een aantal heffingskortingen. De Belastingdienst verrekent die bij het verwerken van de aangifte; dat gebeurt na april. Om vanaf 1 januari maandelijks meteen het netto- inkomen te krijgen waarop u recht hebt, kunt u de kortingen tevoren op uw bank of girorekening gestort krijgen. Daarvoor moet u wel voor 1 december de het for mulier voor voorlopige teruggaaf invullen en opsturen. Wanneer vroeger ergens een ramp dreigde, werden de klok ken geluid. Mensen werden zo opgeroepen om hulp te bieden. En ze kwamen. De mouwen werden opgestroopt en men ging aan de slag. Zo kon de ramp voorkomen worden of de gevol gen ervan beperkt. Als voorzitter van de cliëntenraad van verzorgingshuis De Bij sterstede moet ik nu ook de noodklok luiden. Tijdens onze ver gaderingen met de directie blijkt dat het tekort aan personeel voor degenen die op de wachtlijst staan heeft Traverse een aanvraag voor extra zorg ingediend bij het Zorgkantoor, dat re gionaal de financiering van zorg regelt. Thuiszorg is voor hen niet voldoende. Daar om zijn verpleegkundige hulp gedurende De Federatie Opvang, het landelijk over koepelend orgaan voor de opvang van dak- en thuislozen, trok in september aan de bel omdat het aantal ouderen in de maatschappelijke opvang schrikbarend stijgt. Dat geldt zeker ook voor Brabant, zo blijkt uit de rapportage Vergrijzing in de maatschappelijke opvang die begin dit jaar uitgebracht werd door het PON (instituut voor advies, onderzoek en ont wikkeling in Noord-Brabant). Meer dan de helft van de bewoners in deze op vanghuizen is ouder dan vijftig jaar; in Tilburg zelfs 56 procent. Daardoor stijgt ook de behoefte aan zorg en verpleging. Maar ouderen die in een verzorgingste huis thuishoren, krijgen ten onrechte geen indicatie om daar geplaatst te wor den, aldus de Federatie. Er zijn op dit ge bied wel landelijke richtlijnen, maar re gionaal kunnen eigen accenten gelegd worden. Zo is hier het bureau VITO (Van Indicatie Tot Opname) terughoudend met het plaatsen van mensen met psy chosociale problemen in verzorgingste huizen. Bovendien, zo luidt een ander ar gument, de oudere thuislozen zijn al onderdak bij Traverse. De Belastingdienst heeft de afgelopen maand ruim 1,2 miljoen van deze formulie- ren gestuurd naar de mensen, waarvan zij vermoedt of zeker weet dat zij recht heb ben op de voorlopige teruggaaf. Mogelijk zijn er mensen die ze niet hebben weten op te sporen. Zij kunnen zelf zo'n formulier aanvragen bij de Belastingdienst. Vrijwel iedereen, ook mensen zonder in- komën maar met een verdienende part ner, krijgt te maken met de algemene heffingskorting van bijna 3500 gulden per persoon per jaar. Met name voor deze kor ting is het invullen van de voorlopige te ruggaaf van belang. Werkenden hebben daarnaast recht op de arbeidskorting van ruim 2000 gulden. Voor mensen met opgroeiende kinderen zijn er nog aparte kortingen op de te beta len belasting. Speciaal voor 65-plussers zijn er twee kor tingen. Ouderen met een jaarinkomen on- nu nog net ondervangen kan worden door intern te schuiven met de beschikbare krachten. Maar door de toenemende ver grijzing zal dit aantal verzorgenden niet de zorg aan de oude ren kunnen bieden, waarop ze recht hebben. Nodig zijn ziekenverzorg(st)ers, bejaardenverzorgsters, be jaardenhulpen en/of mensen die een opleiding willen volgen om dit werk te kunnen doen. Hoofdzaak is dat ze ouderen een warm hart toedragen. De directie luidt over dit tekort al een hele tijd de noodklok, maar er komen geen mensen opdagen, ondanks het feit dat er zeer variabele werktijden mogelijk zijn. Dat verontrust ons zeer. Ook ongerust zijn we over het grote tekort aan vrijwilligers dat dreigt te ontstaan. Terwijl juist zij het leven van onze bewoners extra kleur geven. De noodklok luidt. U bent aan zet. Voelt u zich aangesproken, dan kunt u contact opnemen met een zorgmanager van een van de verzorgingstehuizen. der 58.004 gulden hebben recht op de ou derenkorting van 520 gulden. 65-Plussers die daarop recht hebben en alleenstaand zijn, komen in aanmerking voorde aanvul lende ouderenkorting van 547 gulden. De genoemde bedragen kunnen overigens nog iets veranderen, omdat de Tweede Kamer de tarieven nog moet goedkeuren. Wie informatie wil over het nieuwe belas tingstelsel en/of over zij of haar situatie, kan gratis bellen met de Belastingtele- foon: 0800-0543. Informatie en advies is voor mensen met een bruto-jaarinkomen onder 64.000 gul den ook te krijgen bij de Smeetskring, de Tilburgse stichting voor fiscale rechtshulp. Die is telefonisch bereikbaar op werkda gen van 9.30 tot 16.00 uur: tel. 4677797 Via dat nummer kunt u ook een afspraak maken voor het spreekuur op vrijdag n mensen van ennis en ervar- nieder (onder lanisaties en 3d gebruik wil- j om kennis en Engelse con- poppen ver- boswandelin- in deze publicatie de lijgevoegde teke- u vragen over de u contact opnemen van de dienst verzoek kan pas bezwaarschrift is "Deze thuislozen zijn anders dan de doorsnee ouderen", licht beleidsmede werkster van Traverse José Buitendijk toe. "Ze kunnen zich niet zelfstandig handhaven in de maatschappij doordat ze niet in staat zijn een sociaal netwerk te creëren of te onderhouden. Ze hebben geen vrienden en vaak ook geen contac ten met familie. Het zijn dus letterlijk al leenstaanden. Daardoor komen ze in moeilijkheden als ze ziek worden pf als ze psychische problemen krijgen. Vaak zijn ze al bij veel hulpverleners geweest voor ze bij ons, bij Traverse, terecht ko men. Door het tolerante klimaat dat er heerst, slagen ze er hier wel in een plek je te vinden. Maar de opvangcentra ko men in de problemen doordat er steeds meer oudere bewoners komen die extra zorg nodig hebben." I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie J Seniorenwijzer, p/a Vincentius- Dit voorjaar heeft Traverse samen met het Woonzorgcentrum Johannes Zwijsen van de fraters aan de Gasthuisring onderzocht hoe het gesteld is met die behoefte aan zorg. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat zestien bewoners meteen voor opna me in een verzorgingshuis in aanmerking komen. Voor hen moet snel een oplossing gevonden worden. Daarnaast zijn er nog circa zestig senioren met psycho-sociale problemen die in de toekomst in een ver zorgingscentrum geplaatst moeten wor den als ze extra lichamelijke verzorging nodig hebben. Maar het is moeilijk een indicatie voor een verzorgingshuis te krijgen van het RIO (Re gionaal Indicatie Orgaan); de verzorgings tehuizen hebben liever niette veel van deze moeilijke klanten. Daar komt nog bij dat de bewoners soms terugkeren naar het op vangcentrum omdat ze zich in de verzor gingscentra niet op hun plaats voelen of omdat hun gedrag niet geaccepteerd wordt door de andere bewoners. Daarom vragen sommige verzorgingshuizen de garantie dat de kamer bij Traverse enige tijd voor hen vastgehouden voor het geval er pro blemen ontstaan. Verslaafden komen so wieso niet in aanmerking voor plaatsing. In de maand november zendt Omroep Brabant vier hoorspelen uit. Daaronder zijn drie nieuwe hoorspelen, die speciaal zijn ge schreven door Brabantse auteurs en uitgevoerd worden door Brabantse acteurs. De hoorspelen zijn vanaf 5 november iede re zondag te horen tussen 12.00 en 13.00 uur en worden op donderdag herhaald tussen 19.00 en 20.00 uur. Ter gelegen heid van de hoorspelmaand is in de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein tot 15 november een tentoonstelling te zien over het hoorspel in het verleden. Bovendien verschijnen er een CD over het actuele hoorspel en een boekje met Brabantse hoorspelteksten. Zondag 5 en donderdag 9 november wordt om 12.00 uur het hoorspel Het bittere kruid van Marga Minco uitgezonden, een productie van de TROS-hoorspelkern uit 1984. Op 12 en 16 no vember is de uitzending van Mosje Lebke te horen, naar een ee nakter van Jan Christiaans uit Antwerpen. Het gaat over een joodse jongen, die na de oorlog moet kiezen tussen het joods- orthodoxe milieu waarin hij geboren is en het roomse milieu, dat hem tijdens de oorlog opving. Zondag 19 november en donder dag 23 november is het de beurt aan De Vervloeking van Theo van der Put. Op 26 en 30 november is Lijk aan de dijk te horen, een thriller van Jan Smeets onder regie van Ellie Verbiest, een 'veteraan' van de hoorspelafdeling van de VARA. Op zondag 3 december wordt het boek Luister en huiver ge presenteerd. Deze uitgave bevat drie hoorspelscripts en een uitgebreide inleiding over Het Hoorspel in de 21 ste eeuw. Op de CD Ogen dicht, oren open en je hebt een eigen beeld staan zes actuele hoorspelproducties, waaronder één uit Bra bant: Beeld van genade. Alle Nederlandse bibliotheken krijgen deze CD voor hun uitleen. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 8 november een bingo-avond. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 15 november kunt u er bloemschikken. De kos ten zijn afhankelijk van het aantal en de prijs van de bloemen. Zelf meebrengen: mandje, potje of bakje, een mesje en zo mo gelijk wat groen. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtenden in november kunt u memoboard-popjes maken. U betaalt slechts de materiaalkos ten. Aanvang 9.45 uur. Op de maandag- en vrijdagochtenden biedt het Trefpunt gele genheid om te biljarten, kaarten of een krantje te lezen onder het genot van een kopje koffie. Aanvang 10.00 uur. Biljarten kan elke ochtend behalve op de woensdagen 8,15,22 en 29 november. De St. Nicolaasviering op woensdag 29 november en de Kerst viering op woensdag 20 december zijn al volgeboekt. Wel kunt u in het Trefpunt kerststukjes maken op maandag 18 en dins dag 19 december (10.00 uur). Inschrijfformulieren bij het Tref punt. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op 8 november samen met de GGD een informatie middag over eenzaamheid en wat je daartegen kunt doen. Plaats: wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10. Entree: gratis. Aanvang: 14.00 uur. U wordt ontvangen met een gratis.kopje koffie/thee. Ouderenwerk De Reit organiseert donderdag 2 november een kaartmiddag. U kunt rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor ie dereen een prijsje en een kopje koffie of thee. Kosten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. Zondag 19 november is er een dansmiddag. Kosten ƒ1,50. De middag duurt van 14.00 tot 18.00 uur. Donderdag 30 november wordt er sinterklaasmiddag gevierd. Kosten ƒ5,-. Aanvang 14.00 uur. Inschrijven kan tijdens de kaartmiddag van 2 november. Alle activiteiten vinden plaats in wijkcentrum De Reit, Westerto- renlaan 4. Club 92 (55+ Senioren Tilburg Zuid-West) organiseert samen metThebe/Thuiszorg Midden-Brabant een informatie-ochtend. Thema is de inhoud van het lidmaatschap van Thebe Woon- en Zorgservice, waarvan Thuiszorg Midden-Brabant een onder deel is. Daarover spreekt Bart van der Straaten, manager Le denservice Thebe. Hij beantwoordt ook vragen. De bijeenkomst op woensdag 15 november van 10.00 tot 12.00 uur in de kanti ne van Sporthal De Blaak (Grebbe 63) is voor iedereen vrij toe gankelijk. De Aktiviteiten Commissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 14 november een dansmiddag m.m.v.Ton Maas. U kunt er ook heen om zomaar wat bij te kletsen. De middag is van 13.30 tot 16.30 uur in wijkcentrum De Baselaer, Hoefstraat 175. Entree ƒ3,50; in de voorverkoop ƒ3,-. Dak- en thuislozen vindt je behalve bij Traverse ook in openba re gebouwen als de bibliotheek. Zolang ze niemand tot last zijn en zich gedragen als alle andere bezoekers is dat geen pro bleem. Een krant lezen of een boek inzien mag immers ieder een in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daarnaast treft u ook daklozen tussen de informatieve boeken en in de romans aan. Maar dan gaat het om boeken over dak en thuislozen. In Zwervers bijvoorbeeld komen zij zelf aan het woord. Dit boek bevat namelijk teksten, tekeningen, gedichten en uitspraken van bewoners en ex-bewoners van het mannen internaat De Veste in Amsterdam. Wie meer wil weten over de opvang en problematiek van dak lozen, kan beginnen met de dokumentatiemap Daklozen. Dit is een verzameling tijdschrift- en krante-artikelen. Voor de nieuwste trends in de dak- en thuislozenopvang kunt u te rade gaan in Experts van de straat. Dit is een onderzoek uit 1999 van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn verricht in opdracht van het Juliana Welzijn Fonds. Wordt u in uw eigen buurt geconfronteerd met daklozen en weet u niet hoe u hier mee om moet gaan? In Vrije vogels hebben G. van den Boom en J. Rijnen het daarover. De deftige zwerver van Jacob Sleutelberg is het autobiografi sche relaas van een succesvolle middelbare man. Door een persoonlijke crisis raakt hij verzeild in het bestaan van een dak loze zwerver. Een aanrader als u zich afvraagt hoe iemand in Nederland op straat belandt. RIO de indicatie voor deze zestien bewoners be- dig, evenals aanvullende huishoudelijke keken worden en de plaatsing voor een verzor- hulp en speciale activiteitenbegeleiding, gingshuis vastgesteld worden. Qii ■- "Bovendien willen we in de loop van dit jaar een samenwerkingsovereenkomst sluiten met het Fraterhuis dat we samen aan des- Door deze twee oorzaken verblijft er in het kundigheidsbevordering gaan werken", Tilburgse opvangcentrum een stijgend zegtJosé Buitendijk. "De medewerkers in de aantal ouderen dat extra zorg nodig heeft. verzorging bij het Fraterhuis kunnen onze Het personeel van Traverse echter is niet psycho-sociale expertise goed gebruiken en geschoold in intensieve lichamelijke ver- wij hun ervaring in het verzorgingswerk." zorging; hun vak is eigenlijk het verlenen Voor de bewoners die niet in de verzor- van psycho-sociale hulp. Ook de behuizing gingshuizen geplaatst kunnen worden en is er niet op ingesteld. De kamers, toiletten, ',nnr fW’onQn >.,onhtiüct ctoan douches zijn te klein. Het bad is te laag en dë bad lift is uit de tijd. sing van de benedenverdieping van een van de paviljoens van de voormalige Klin kert aan de Reitse Hoevenstraat. Omdat er bij Traverse wel eens agressieve inci denten plaatsvinden, hebben deze oude ren een beschermde plek nodig. In de douches en toiletten moeten extra voor zieningen komen. In de badkamer moet een verhoogd bad en een moderne badlift komen. Ook moeten er drie grote kamers worden gemaakt, waarin ruimte is voor apparatuur voor speciale zorg: bijvoor beeld voor mensen die op de wachtlijst staan voor het verpleeghuis of stervende zijn. Traverse hoopt nog dit jaar toestemming te krijgen voor de verbouwing van het pa viljoen. Het geld van het Zorgkantoor wordt ook nog dit jaar verwacht zodat de extra zorg gegeven kan worden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11