I J z E W Fifty fit-soos in Drieburcht trekt veel ouderen Sport- en Spelspoorboekje gesplitst Aquajoggen: speels ontspannen en goed voor je lijf yiMA T POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i I I I I F I I >s- Dagen van de Mantelzorg KBO-campagne tegen wachtlijsten Trefpunt 't Sant Dementie Voorlichting over euro St. Anna Voetverzorging Blaosfestival De Reit Rijvaardigheidstest Bewegen voor de buis DE TILBURGSE KOERIER DONDERDAG 5 OKTOBER 2000 - PAGINA 9 2000 - PAGINA 8 Gezonde waterpret in De Drieburcht. FOTO: PETER LIGTENBERG |11 okt. 2000 Drop Oud Riek Flipse-Tiemens mijn vader ziek en opgenomen in een sa- haar spaarzaamheid en creativiteit. Mw. R. Stroink Bewegen is een must voor iedereen die in conditie wil blijven, zeker voor ouderen. Maar het kan ook heel aan genaam zijn en contact met anderen opleveren. Een dinsdag- of donder dagmiddag doorbrengen in de soos van het extra verwarmde bad in de Drieburcht in Tilburg-Noord is voor veel senioren in Noord hét uitje van de week. Twee redactieleden van de Se- niorenwijzer gingen de sfeer proeven bij de watergymnastiek en aquajog- ging en in de warmwater-soos. Evenwicht Aan het einde van het eerste onderdeel mogen liefhebbers zich nog even uitleven met de gekleurde buizen waarop we drijf- oefeningen hebben gedaan. Je kunt daar mee zo hard op het water ketsen dat het water om je oren spat. Daarna kan er kof fie gedronken worden en actievelingen trekken nog wat baantjes in het grote bad. Dan komt het actiefste gedeelte, het aqua joggen. Dat cardio-deel is onder meer goed voor hart, longen en bloedsomloop. De bodem gaat een stuk omlaag zodat we met een wetbelt, een zwemvest datje drij vend houdt, zwevend door het water oefe ningen kunnen doen. Dat ontlast de ge wrichten en is daarom heel geschikt voor mensen met gewrichts- en rugklachten. Het is een hele kunst om goed in even- Tegen inlevering van deze bon kunt u GRATIS deelnemen aan een fifty fit-les in één van de Tilburgse zwembaden: Drieburcht, Reeshof of recreatiebad Stappegoor. Deze bon is geldig in de maand oktober 2000. Maximaal 1 bon per klant. natorium. Het was crisistijd en mijn moe der had het moeilijk. Met moeite wist ze de eindjes aan elkaar te knopen. Daarbij kwam het valies goed van pas. De ge- 144, kleine zaal - met Houwitser OVEN 3-10-16.00 uur "duin baanl Udenhout- 3-20.30 uur etToonbos. serveren tel. 0.: 18.45-21.30 uur Duur lak af!! door de panjie iG 9 OKTOBER 144, kleine zaal- iet songs: Ohla, lotorists, Parker ATORIUMZAAL 13.00 uur hobo, door Nielandt en ;en 310 OKTOBER ZAAL 20.30 uur ibeGroupe ATORIUMZAAL 13.00 uur cello door :hel Dispa IURG 15 uur :a: Biksl kG 11 OKTOBER 15.00-21.30 uur iconds 5 uur 3.45 uur !8-10.00uur al Hart van Brabant t62-10.30/12.30 uur etitie Tilburg Big 7.00 uur IURG 00/16.00 uur weg en Lotti loning van Katoren sen, truien, borstrokken en ander lijf goed. Er was zelfs voor linnengoed ge spaard: lakens en slopen. Van de inhoud van dat valies hebben wij als kinderen groot profijt gehad. Enkele jaren nadat mijn ouders trouwden, werd 1.30 uur entatieMcGyvers EHUIS Muzepet: Jenneke i Eddie Franken, USKERK nhout-15.00 uur ken bespeelt het gel Lezers van de Seniorenwijzer kunnen deze maand gratis aan een fifty fit-les meedoen tegen inlevering van de bon op deze pagina. Informatie over zwemtijden en -prijzen de Sportinfolijn, tel. 5429999. 144, kleine zaal- Earthtone 9 ATORIUMZAAL 19.30/21.00 uur ziektheater'der da rt Weill IURG onal Dance •VERKOCHT AG 12 OKTOBER I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. Z 5839999. - Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschiininasdatum. rz De beweegbare bodem is afgesteld op borsthoogte: om mee te kunnen doen, hoef je dus niet te kunnen zwemmen. Wie zich niet zo safe voelt in het water, kan een gordel gebruiken of een zwem- bandje om het hoofd boven water te hou den. Je kunt ook eerst bij de rand van het zwembad blijven. In het water komen kan via een brede trap met leuningen. Vanuit een rolstoel kun je met een badlift te wa ter worden gelaten. Er is ook een aantal extra ruime kleedkamers en toiletten. Als verwennerij zijn er zonnebanken en twee cabines met infrarode lampen. De Heyhoefpromenade heeft te kampen met fietsers in het voetgan- gersgedeelte en verkeerd gepar keerde auto's. Het Reeshofpark wil maar niet van de grond komen. Nu lijkt er ook nog eens de eerste tien jaargeen station te komen. De Rees hof is aardig op weg een Reessof te worden. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. Het eerste SSS 55+ telde dertig pagina's, het laatste meer dan zestig bladzijden met ruim 350 sport- en bewegingsactiviteiten voor 55-plussers. Het werd zo dik dat er wicht te blijven. Daarom moet je voor het aquajoggen wél kunnen zwemmen. Maar wie op de bodem wil staankan dat achter de lijn. Aan het einde van dit onderdeel dimt Jeanette het licht en drijven we in stil te een poosje uit bij een zacht muziekje. Na nog een koffie-en-theepauze volgt tot slot een wat rustiger gymnastieksessie. De walsmuziek daarbij zet aan tot water- dansen, waarvan iedereen zichtbaar ge niet. leggen voor zichzelf de lat nog wat hoger: ze zijn legionella-veilig, de waterkwaliteit is uitstekend en ze hebben strenge maat regelen tegen bacteriën en schimmels. Bovendien wordt er maandelijks gecon troleerd. Het Sport- en Spelspoorboekje 55+ (SSS 55+) is in ruim tien jaar zo populair geworden dat het niet meer bestaat. Er moesten zoveel activiteiten in komen te staan dat deze jaarlijkse gids te dik werd. Daarom is het boekje op een han dige manier gesplitst in een Sportwijzer en een Beweegwijzer. Ook deze boek jes zijn gratis. Op de Ouderendag zou in de schouw burg een meidenkist te zien zijn, las ik op de Seniorenpagina. Ineens sprongen mijn gedachten weer zo’n 65 jaar terug. Mijn moeder had namelijk ook zoiets toen ze bij een boerenfamilie in dienst kwam. Geen meidenkist, maar een klein valies met wat lijfgoed. Meer niet. In de twaalf jaar dat ze op die boerenstee werkte, is dat een groter valies gewor den. Met als inhoud: zelf gebreide kou- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of breide kleding werd zorgvuldig uitge- haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver- haald, de draden om een plankje gewon- haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat den zodat ze weer mooi strak werden, naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Oma, die altijd wel wat op de pennen had, Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermei- breide dan weer de mooiste truien en ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat kniekousjes. Zo leek het zeker in onze uw brief automatisch geplaatst wordt. beleving als kinderen. Toen een van ons naar een vakantiekolonie ging, maakte mijn moeder pyjama’s van de lakens. Haar trouwjurk werd mijn zondagse jurk. Ja, die meidenkist bracht me even terug in de tijd waar armoe onze deur helaas ook niet voorbij ging. Maar het valies van mijn moeder blijft voor mij een heel goe de herinnering aan die periode, dankzij Uitje In 1994 introduceerde Yvonne Sister mans, bedrijfsleider van Drieburcht, dy namisch bewegen op populaire muziek, dat veel senioren trok. In 1997 is ze met de soos begonnen, die ook een groot suc ces bleek. Op dinsdagmiddag is het erg druk. Dan komen er zo'n zestig, zeventig mensen. "Zo'n uitje breekt de week en leidt tot nieuwe contacten”, vertelt ze. "Daarom houden we ook elk jaar een fietstocht in de zomer en een bingo-dan- sant rond kerst." Sommige mensen mijden zwembaden uit angst voor legionella of voetschimmel. Maar dat is niet nodig, want de hygiëne heeft hoge prioriteit, stelt Yvonne Sister mans. De Tilburgse zwembaden voldoen natuurlijk aan de wettelijke eisen, maar nietjes er niet meer inpasten en de omslag te klein werd. Tijd voor een splitsing: de Sportwijzer en de Beweegwijzer. Voordeel van die splitsing is ook dat je nu het boekje kunt meenemen met de actvi- teiten, waarin je echt geïnteresseerd bent. Voorheen kwam het nogal eens voor dat ouderen van 65 jaar en ouder het boekje lieten liggen, omdat er 'Sport 55+' op stond. Terwijl er toch allerlei activiteiten op het ge bied van Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) in stonden. Gemiste kansen dus. De nieuwe opzet kan iedereen aanspre ken. Voor personen ouder dan 55 jaar is 144, Bat Cave-20.30 met Strange Fruit, chwa/ttack, Fetch ATORIUMZAAL 19.30/21.00 uur ziektheater'der Ja- rt Weill IURG onal Dance •VERKOCHT .30 uur I: Richard ZAAL 14.30 uur ontmoetingen: irmonie Oefening leek en Donk en de krmonie Sophia's oonopZand HET WOORD IS AAN... Vanaf het doelgroepenbad klinkt op don derdagmiddag aanstekelijke muziek. Zo'n dertig 50-plussers zijn druk in bewe ging en kletsen er onderwijl vrolijk op los. We plonsen direct in het aangenaam warme water (31 graden). Wie verwacht dat het er rustig en bedaard aan toe gaat, vergist zich. Wij vinden het behoorlijk pit tig. "Op de soosmiddag op dinsdag ligt het tempo nog hoger", melden een paar routiniers. "Het heet ook niet voor niets fifty fit", zegt gymnastiekdocente Jeanet te van der Meer, die het tempo er bij de warming up goed in houdt. Maar ze zorgt er wel voor dat iedereen op eigen tempo mee kan doen, want de leeftijd varieert van voor in de vijftig tot dik in de zeventig. Jeanette heeft er lol in om met senioren te werken. Ze zoekt populaire muziek uit die hen aanspreekt. Om nieuwelingen kennis te laten maken met de groep draait ze een dans. Ook wij haken spon taan in en maken zo contact met de men sen die hier al jaren komen. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Gerrie Peters Mat de Vries Adres redactie Seniorenwijzer, p/a Vincentius- de Sportwijzer samengesteld. Dus de ac tiviteiten meteen sportief karakter staan in één gidsje. De Beweegwijzer staat vol activiteiten van iets rustiger aard. Van deze activiteiten raak je niet buiten adem en ze kunnen in dagelijkse kleding worden uitgevoerd. Alle MBvO-activiteiten staan bijvoorbeeld in de Beweegwijzer vermeld. Beide informatiegidsen zijn onder meer gratis verkrijgbaar bij bibliothe ken, wijkcentra, huisartsen, apothe ken, sportcomplexen en het gemeente lijk informatiecentrum. Goedkoop De soos op dinsdag- en donderdagmid dag is niet duur: ƒ5,30 voor een hele mid dag of zes keer voor ƒ26,60. Nog voorde liger is een abonnement voor zes weken voor diezelfde prijs. Daarmee kunt u aan alle fifty fit-activiteiten deelnemen. Elke dag is er iets te doen: zwemles, water gymnastiek, aquajogging, of recreatief zwemmen met sfeervolle verlichting en muziek. In de Reeshof zijn ook fifty fit-activiteiten. Op dinsdag kunt u met een combi-kaartje deelnemen aan water- en zaalactiviteiten; op donderdag aquajoggen, watergym en baantjes zwemmen. In Stappegoor zijn er de hele week fifty fit-activiteiten. 6j- uur House 12|. 00 uur -19.30-22.00 uur 1.00-20.00 uur 'review itorm 16j. 00 uur ■19.00-22.00 uur x i.00-20.00 uur 30 uur -18.30-21.30 uur 1.00-19.30 uur ■18.30-20.30 uur 4.00-19.30 uur sntrale jntour aar ale van de stichting jaar. Daarom wordt janiseerd voor alle ewerkers en be- iurende deze p6rio- i waren bij het werk centrale. Dit feest erdagavond 18 no men, en heb je om i ook geen uitnodi- ddtjebijeen vande leSOS-Hulpcentra- »r 12 oktober a.s„ 1544. Mantelzorg -zorgen voor je zieke of gehandicapte naaste- is niet iets waar je voor kiest; het overkomt je. Vrijwilligers, zorgorga nisaties en het Steunpunt Mantelzorg in Tilburg zetten mantel- zorgers eens per jaar in het zonnetje. Deze gratis Dag van de Mantelzorg biedt onder meer onge dwongen contact met andere mantelzorgers, informatie, een lekkere maaltijd, entertainment, verzorging door kapsters en schoonheidsspecialistes. Dit jaar is die dag op zaterdag 11 no vember van 9.30 tot 16.00 uur in de aula van de Katholieke Uni- versiteit Brabant (KUB), Warandelaan 2. Voor mantelzorgers die zorg dragen voor iemand met psychi sche of psychiatrische problemen wordt zondag 12 november een aparte Dag van de Mantelzorg georganiseerd. Van 11.00 tot 16.00 uur is er een gevarieerd programma met workshops, cabaret en een lunch in het hoofdkantoor van GGZ Midden-Bra- bant (Jan Wierhof 7). Informatie/aanmelden: zorgcentrale Thebe, tel. 0900-8806. De Unie KBO (Unie van Katholieke Bonden van Ouderen) voert een landelijke campagne om creatieve ideeën over het weg werken van wachtlijsten in de ouderenzorg te verzamelen. Op de website van de KBO (www.uniekbo.nl) is een meldpunt ge opend. Ideeën kunt u ook doorbellen naar de Gezondheidste- lefoon, tel. 0900-8212183 (elke werkdag van 9.30 tot 12.30 uur). Bruikbare ideeën worden aan het Ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) aangeboden. In Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 11 oktober een bingo. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ron den. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 18 oktober kunt u er bloemschikken. Zelf mee brengen: een potje, bakje of mandje, een mesje en zo mogelijk wat groen. Kosten afhankelijk van de hoeveelheid en de prijs van de bloemen. Aanvang 10.00 uur. De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant organiseert op maandag 9 oktober een voorlichtingsbijeenkomst over demen tie. Naast praktische tips wordt aandacht geschonken aan wat dementie is, andere ziektebeelden die erop lijken en welke in stanties kunnen helpen als een familielid dement wordt. De bij eenkomst is bedoeld voor mensen die zorgen voor een demen terende of iemand kennen die dement is, en tevens voor verzorgend en verplegend personeel en vrijwilligers. Aanvang 20.00 uur in verzorgingshuis Koningsvoorde, Gen. Smutslaan 224. Toegang: gratis. De Aktiviteiten Commissie Groeseind-Hoefstraat en de KBO Hoefstraat organiseren op dinsdag 10 oktober een voorlich- tingsmiddag over de euro. U kunt er ook vragen stellen. Entree gratis, evenals koffie/thee. Aanvang 14.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175). Woensdag 11 oktober organiseert werkgroep Ouderen St. Anna een informatieve middag, waarop apotheker mw. F. Bren- ninkmeijer-de Groot vertelt over de laatste ontwikkelingen op het gebied van medicijnen. Aanvang 14.00 uur. Gratis entree, evenals een kopje koffie of thee. Vanaf dinsdag 17 oktober is er om de veertien dagen een rik- concours. Aanvang 14.00 uur. Gratis kop koffie of thee. De ac tiviteiten vinden plaats in Steunpunt Frater Mattheushof 1 (in de Capucijnenstraat). Het Trefpunt voor senioren Gasthuisring/Vredeswijk organi seert op maandag 9 oktober een lezing over voetverzorging door Van de Hout Podo-Orthesiologie en Podologie. Er is gele genheid om vragen te stellen. Aanvang 14.00 uur in het pa rochiehuis (Vredeman de Vriesstraat 38). Toegang gratis, evenals een kop koffie of thee. Op zondag 15 oktober is er in wijkcentrum De Reit van 14.00 tot 18.00 uur een muziekfestival met diverse blaoskapellen. Toe gang gratis. Adres: Westertorenlaan 4. Maandag 13 november wordt in en om wijkcentrum Heyhoef (Kerkenbosplaats 1weereen rijvaardigheidstest voor ouderen geohouden. Bij deze Broemtest (opgezet door ANWB, BOVAG en 3VO) wordt niet alleen het weggedrag van 50-plussers aan een proef onderworpen, maar ook de theoretische kennis. Te vens worden gehoor en gezichtsvermogen getest. De test heeft geen gevolg voor het rijbewijs; u krijgt wel deskundige adviezen. Ook gehandicapten kunnen deelnemen, zo nodig met een aan gepaste auto; voor hen geldt geen leeftijdsgrens. Zij en oude ren kunnen zich tot 28 oktober opgeven bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG), tel. 4686165. Kosten ƒ20,- Oogproblemen De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert donderdag 12 oktober een lezing door opticiën E. van Gijzen. Aanvang 14.00 uur. Belangstellen den kunnen ook vragen stellen op deze middag in de Postelse Hoeve (Dr. Deelenlaan 1). Bent u niet zo'n held om mee te doen met een sportclubje? Ook op eigen gelegenheid kunt u aan uw conditie werken. In de Openbare Bibliotheek vindt u verschillende mogelijkheden. Kwiek! is een videoband met daarop tien gymlessen voor thuis. Elke les neemt ruim een kwartier in beslag. De oefeningen zijn speciaal voor 55-plussers bedoeld. Zo kunt u bewegen voor de buis. Als u nooit tijd heeft, heeft u misschien iets aan het boekje Fit terwijl u wacht van Eleanor Rowe. Hierin vindt u allerlei oefe ningen om te doen terwijl u aan de telefoon wacht, in een auto zit, op de slaap wacht. Niet alle oefeningen zijn even serieus be doeld. Het is ook een boekje om mee te lachen. Het boek Bewegen als je ouder wordtvan Ton Duijvestijn is wel serieus. Hierin staan lichamelijke oefeningen in woord en beeld voorouderen. Wie niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk fit wil blijven, kan te rade gaan bij Tony Swinnen. Hij schreef het boek Rust roest met allerlei praktische adviezen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 9