w* 50 jaar aan de Arke Noëstraat 1 /i Glasatelier Jaro Frater Kees Verhoeven wordt Jaroglas Nieuwe panden TBV aan de Spoorlaan R ff' 'Je hebt gewoon niet veel' P Rondom ter Linde 21 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 - PAGINA 15 DE TILBURGSE KOERIER )0Ó - PAGINA 14 de Kruisvaarderstraat. Frater Kees Verhoeven: tevreden met manier van leven. FOTO: PETER LIGTENBERG teresseerd of kijken in de gemeenschappelijke huiskamer. 1142 /oor hen mogen ig niet van plan EIN12 1-17.00 TRA'S thermopane 0 De gevel opgeleverd. 's Maandags gesloten L Arke Ni A. Moeder en dochter in de keuken. roducten van een paar van hun hobby's kom je her en der in de gangen tegen: figuurtjes van gebakken klei, waarvan de verkoopop brengst naar de fraters in Kenia gaat, die zich vooral bekommeren om wezen en 00,- k.k. 27,- k.k. aidspatiënten. Ook vergrote foto's die fra ters in Kenia van natuur, landschappen en hun projecten maakten, sieren her en der de muren. Kees Verhoeven (74) is de overste van het fraterhuis St. Denis aan )lle decoraties rlichting voor elk eur jvoor- ic aanbod jken maar i op het ge- g huren is De N wil am thun hij hem. "In schoonheid /en dat tt van Zon Jarop1 zijn va Glas-in-lood maakt van een deur iets bijzonders «Zo stonden de gevels er een paar maanden geleden nog bij. •De eerste gevel wordt voorzienvan metselwerk. veerde woning ie volksbuurt Woningzoekendenlijn: dagelijks telefonisch van 09.00-17.00 uur. tel. 594 05 00 jssen ar 'gouden' tprojectw eenvoudi enkele tege jn we ver- r ("uit de Schèèf t als moderne f jde lid- QwtoQ iaalzaak in tin •lein 19 Tilburg 13-5424725 WOXIhGCORFOAATIE traatl _en, leek t meterkast, apopgang t lichte tegelvloer eldiv.app. v-kast, combiketel r met douche, lenaansl lats met vijver, erom levert.: hier wo- twee jaar gezien gblij je. Niet Technische storingen: via huismeester itrapopgangen wgingehdfc ir-8.10x4.10 igeMoet trapkast Gezellige, semie .keuken hoekopstelling met pp met toegang tot met hoek-duobad. 115m2.lnli.360 n met thermopane 00,- k.k. 72,- k.k. Laurijssen onder ning aan de Ar Nimrodstraat 30 5042 WX Tilburg tel.(013)59405 94 Postbus 1120 5004 BC Tilburg uitmal gelegen t daarmee niet eens. wilden niet weg uit de buurt. Ze hadden het veel te leuk met alle an dere kinderen in de buurt en konden fijn spelen op de dijk. Niets dan lof horen we over de kinderen en kleinkinderen. Me vrouw LaurijsS' noemt ze haar' kinderen. Voor spoedgevallen buiten kantooruren tel. 594 05 55 Kopgevels Het omvangrijkste ject was toch wel de vervanging van 56 kopgevels. Dit was i dig om de gevelisol; te verbeteren zodat vocht geen krijgt. Dit] zeker niet i maar na er slagen zijr heugd te mogen mei den dat alle kopgevi inmiddels gemetsel zijn en dat ze op enl na opgeleverd zijn! Al met al hebben de heer en mevrouw Laurijssen al 50 heerlijke Met drie opgroeiende kinderen vond het echtpaar de woning jaren doorgebracht aan de Arke Noëstraat. En voor hen mogen toch wat te krap en ze stelden aan de kinderen voor op zoek te daar nog heel wat jaartjes bijkomen. Ze zijn nog niet van plan om te gaan verhuizen. Met z’n vijven Vijftig jaar geleden kwa men de heer en mevrouw met z'n tweetjes hi nen. Ze waren twe getrouwd en zeker ge; de woningnood erg bl met hun eigen huisje, lang daarna werd de e ste zoon geboren. Uitéin- Om de kwaliteit van de woningen op peil te houden heeft de TBV het afgelopen jaar verschillende werkzaamheden uit gevoerd. In een aantal douches werd mechanische ventilatie aangebracht, het hang- ën sluitwerk wordt vernieuwd en de bewoners krijgen nog de keuze om hun zolder op te fleuren met nieuwe dakramen. delijk groeide het gezin uit tot 5 personen. Twee zonen en een dochter. De dochter kreeg het kleine kamertje achter de keuken en de zo nen sliepen op zolder. Het bleek niet makkelijk or dat in te richten want hl (2-persoons) bed moest beneden doorgezaagd worden en uiteindelijk op de vliering aangekomen weer aan elkaar gelast worden. Speciale oven Op de tafel ligt een glasobject bestaande uit diverse glassoorten die in elkaar zijn versmolten. "De uit eindelijke vorm wordt verkregen door verhitting en samensmelting van glaselementen en componen ten", vertelt Jaro. "In diverse kleuren. Als het ont werp goedgekeurd is dan worden op een basislaag van glas, diverse andere lagen gelegd. De technische maar ook de esthetische aspecten zijn hierbij erg be langrijk. Dan wordt het ontwerp in een speciale oven gezet en verhit. Het afkoelingsproces is erg belang rijk en neemt veel tijd in beslag. De creatie komt als vlakke plaat uit de oven. Deze platen kan men ver der bewerken maar ook gebruiken als wandpanelen, lichtelementen, deurpanelen en afscheidingen. Ver dere bewerking van de glasplaat gebeurt door ver vorming of verbuiging met mallen maar ook door de plaat in een oven op een verhoging te leggen en door een gat te laten zakken, het zgn. Sagging. Hierdoor ontstaan fraaie vazen of kunstobjecten." sning plaats. Het nieuwe ;n voor warm glas waar- jr bijvoorbeeld :s in gebouwen, taken zonder praat met vuur en vlam over glas. Iemand die vak met trots presenteert. "Ja, wé proberen ons enthousiasme voor glas over te brengen bij de men sen. Maar we zijn in de eerste plaats ambachtsman. Ons logo is de zon want zon is leven en licht. Het beeldmerk stelt de aartsvader voor als bewaker, in spirator en beheerder van het goede. Onze slagzin is Glaskunst per Definitie, want glaskunst moet er zijn, voor iedereen. Ook hebben we een kleine websites: http://www.jaroglas.com. Er staan veel ontwerpen niet op omdat er geen foto's van zijn Kontakt met andere glaskunstenaars wordt bij Jaro niet geschuwd. "Afgelopen week in Frankrijk werk ten we samen met zeven jonge kunstenaars uit o.a. Argentinië, Chili, Italië, Frankrijk en Engeland o.l.v. Frank van den Ham, wereldbekend glaskun stenaar. Het was een eldorado om de gehele dag over glas te praten. Volgend jaar komen enkele van hen naar Tilburg om samen wat te doen. Misschien ook een expositie, maar dat vinden we niet belangrijk." ïvels ge- t de gemeente met het verbeteren van de woon- Vbor plezierig wonen is voldoende groen in de i groot belang. Op dit moment is er onvoldoen de begroeiing die ook in de winter haar groene kleur be houdt. Daarom wordt eind september het bestaande groen verwijderd. In het najaar plant de gemeente dan de nieuwe begroeiing. Er is gekozen voor planten en bomen die ook in de winter een prettiger aange zicht vormen. De gemeente heeft hiervoor een voorstel ge daan dat met de bewoners commissies is besproken. Over de precieze uitvoering ontvangen de bewoners een informatiebrief van de ge meente. Functioneel De kamers van Kees Verhoeven zijn vooral functioneel ingericht: "Je hebt gewoon niet veel." De meeste spullen stonden er al toen hij hier negen jaar geleden kwam. Hij schafte alleen twee nieuwe stoelen aan en voor zijn werk een computer met fax en email. Aan de muren hangen in elke kamer een kruisbeeld en verder in de werk- en zitkamer onder meer een werkrooster en foto's van zijn vijftigjarig fraterjubiluem in 1992 en van zijn schoonzus en haar kleinkinderen. Ook de gemeenschappelijke ruimtes zien er uit alsof de inrichting van enkele tientallen jaren terug stamt. Soms komen er relatief nieuwe spullen mee als er fraters van een te sluiten huis naar de Kruisvaardersstraat verhuizen, vertelt de overste. En, lachend: "Toen ik kort na mijn aantreden wat meubels wilde vervanger kreeg ik min of meer op mijn kop van een medefrater. Die blee heel handig te zijn en knapte die spullen op." Verhoeven is tevreden met deze manier van leven. "Je bent wel verantwoordelijk voor de materiële omstandigheden van 26 an deren, maar er is goed personeel. Je hebt geen gezin, bent lekker vrij, want er wordt gezorgd voor je natje en je droogje, 's Avonds zitje gezellig met zijn twintigen bij elkaar. Je doet een spelletje of je praat wat bij over al die verschillende bezigheden. Wantje hebt natuurlijk belangstelling voor eikaars werk en familie." Openingstijden: Het kantoor is dagelijks (ma t/m vrij) geopend van 09.00 Dit gesprek tussen de kunstenaar Boticelli en de monnik Savonarola gebruikt Glasatelier Jaro op cer tificaten bij levering van glasunica. We zijn te gast bij de glaskunstenaars van Glasatelier Jaro (sinds 1983 en vanaf 1995 te Hilvarenbeek) dicht bij het prachtige Vrijthof in Hilvarenbeek. Dit kleine gla satelier heeft door de jaren heen een grote reputatie opgebouwd op het gebied van ambachtelijk werk en speciale, unieke ontwerpen, die hier ontwikkeld en uitgevoerd worden. Glas fascineert, blijft fascine ren Het alleen zijn met het werk en het creëren is een soort rituele gebeurtenis. Op de lichtbak staat een 30 cm hoge vaas. Ernaast liggen murini's, staven van 1 tot 5 cm dik in allerlei kleuren. Verderop een glas- gebógen vorm van een corpus en her en der staan glas-in-lood panelen. We praten met Jaro, glazenier en woordvoerder. "Jaro is een alias voor idee en ont werp van glas-in-lood,-maar zeker ook voor specia le glasobjecten die we maken. 'Jaro' bedenkt en voert uit. De bedrijfsnaam verandert om aan te geven we meer met glas doen dan alleen het maken glas-in-lood panelen. Glasatelier Jaro wordt dus Ja roglas." Het groen Als alle kopgev reed zijn, start omgeving, omgeving van 'Het houden van vee is verboden, uitgezonderd een hond of een kat, kippen en duiven voor welke laatste twee een kooi volgens voorschrift op een nader aan te wijzen plaats mag worden ge maakt; het is verboden langs de straatzijde of in de voortuinen lijf- of wasgoed te hangen; in geval van herhaalde openbare dronken schap heeft de verhuurster het recht de huur, zonder inachtne ming van de opzeggingstermijn, onmiddellijk te doen eindigen. Groter atelier Bij Jaro is de afgelopen jaren hard gewerkt. Om de vele plannen te kunnen realiseren is de verhuizing naar een groter atelier aan de Lovense Kanaaldijk te Tilburg noodzakelijk. Die verhuizing is een soort reïncarnatie tijdens het leven. In december of janu- ap, zeker in het land van her- 1 januari 2000 nog 365 fraters 136 fraters in Nederland en de it zijn enkele zinnen uit het huurcontract dat de heer en mevrouw idertekendën op 3 september 1950 voor de TBV-wo- ning aan de Arke Noëstraat 80N. 50 jaar dezelfde woning I niet niks en daarom gingen we bij de familie op bezoek. D zeggen dat het een bovenwoning is. Dus klimmen we eerst de trap op en staan dan in de woning van de heer en mevrouw Laurijssen. Al 50 jaar is dit hun eigen stekje. De woonkamer is niet groot maar wel knus. Langzaamaan druppelen de kinderen en kleinkin deren binnen tot de woon kamer volzit. Het wordt een gezellige bedoening en de verhalen over vroe ger blijven natuurlijk niet uit. ari aanstaande vindt de oper atelier krijgt ovenfaciliteiter door mogelijkheden ontstaan voor glasprojecten in restaurants, entrees ui etc. Glas kan een ruimte aangenamer ma aantasting van de architectuur. "Dat is fijn om te doen", zegt Jaro. "En of het nu een klein paneel, een compleet huis of een restauratie betreft, elk project is een uitdaging. Om de creativiteit te waarborgen blijft 'Jaro' klein. Maar samenwerking met anderen kan goed zijn. Dat doet je nadenken. Enkele op drachten staan reeds voor volgend jaar op stapel." Begin 2001 verhuist de TBV naar deze panden aan de Spoorlaan. Bijna alle afdelingen gaan mee naar het nieuwe kantoor. Alleen ons Onder- houds- en Installatiebedrijf blijft ge vestigd aan de Nimrodstraat. Daar is ook de werkplaats en kunnen de on- derhoudsbussen makkelijk in- en uit rijden. Aan de Spoorlaan is niet vol doende ruimte om dat allemaal te kunnen realiseren. Vanaf de opening wordt u ontvangen in de woonwinkel. De woonwinkel wordt gevestigd in het meest rechtse pand. In de winkel kunt u bijv beeld terecht om het laatste as van huurwoningen te bekijk ook voor allerlei adviezen c bied van wonen. De verhuizing vergt een hoop tijd en voorbereiding. Daarom is besloten om in de laatste maanden van dit jaar onze publicaties in de Tilburgse Koe rier terug te brengen tot een keer in de maand. We houden u op de höogte van de ontwikkelingen. "Waarin bestaat de Schoonheid?" vroeg 1 de kleur? Neen. In de Vorm? Neen. De i komt voort uit de overeenstemming tussen de vor men en de kleuren; maar de ware bron van de schoonheid der dingen is het licht dat ervan uitgaat, en er is geen licht dan wat uit de ziel voortkomt. Har monie en licht, dat is de ganse schoonheid, en 't is al leen in de ziel dat gij er het geheim van zult vinden." Schoolhoofden In het verleden woonden er maximaal 35 fraters in het huis, nu le ven er 24 fraters en drie inwonenden. Daarbij horen ook de fraters die van te sluiten huizen in onder meer Amsterdam en laatstelijk van huize Petrus Donders in het Goirke naar de Kruisvaarders straat. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is ongeveer 75 jaar. In 1954 verhuisde de religieuze gemeenschap van de Antonius- straat naar het nieuwe huis aan de Kruisvaardersstraat, dat net als de in hetzelfde complex gelegen parochiekerk van Fatima en voor Hij is een geboren en getogen Tilburger ("uit de Schèèf). Hoe hij aangesproken wordt, maakt hem als moderne frater niet veel uit: "Pacianus, Pas, frater Verhoeven, Kees: het ge beurt allemaal." Hij heeft de leiding over de praktische gang van zaken in dit huis van de fraters vban Tilburg, het huis houden en de verzorging. Maar door ziekte en sterven van medefraters heeft hij ook de zorg voor de vogelkooi, voor de vissen in het vijvertje van de binnentuin en voor de zomer- planten in de tuin die grenst aan het aanpalende verzorgings huis op zich genomen. Daarnaast bezoekt Kees Verhoeven regelmatig -"hoewel er dat veel minder zijn geworden"- de fami lieleden die in het buitenland werkende fraters opvangen als ze voor verlof in Nederland zijn. Ook zijn medefraters hebben nogal wat bezigheden. Drie zijn echt slecht ter been, maar willen nog niet naar het verzorgingshuis van de fraters aan de Gasthuisring. De anderen zijn, ondanks het feit dat ze op leeftijd zijn, nog behoorlijk actief: bestuurlijke functies, organist in kerken ("elke dag een begrafenis"), hebben werk bij Centrale Lectuurvoorziening voor Missionarissen of zijn 's mi dags portier in het huis zelf. Het is een krimpende gemeenschap komst. In de hele wereld waren op 1 van Tilburg. Daarvan vormden de T. 116 in Indonesië de grootste groepen. De TBV heeft maar zelden langs hoeven I komen om een repa- l ratie te verrichten in 1 de woning. Mijnheer B Laurijssen doet al- B les zelf. Volgens de H kinderen is het niet M te tellen hoe vaak de kamer opnieuw ^B behangen is. Ook ^B heeft mijnheer Laurijssen zelf wat handigheid- jes aangebracht. Zo kunnen de ramen aan de voorzij- woon uitgetild worden. Erg handig bij warm weer maar ook als meubels in en uit de wo ning getild moeten worden. Rondom ter Linde in de wijk Heikant in Tilburg Noord is een buurt met een echte woonfunctie. De di recte omgeving is van alle gemakken voor zien. To vinden we er een winkelcentrum en verschillende re creatiemogelijkhe den. De woningen van de TBV zijn di rect herkenbaar aan de karakteristieke ko lommen, de zachte grijstinten en de fris se pastelkleuren. Het merendeel van de woningen heeft een voor- en een achtertuin en ze zijn ruim van opzet. die tijd nieuwe bejaardenhuis St. Jozefzorg, ontworpen was door architect Bedaux. Het fraterhuis heeft onder meer een eigen ka pel, waar de fraters nog twee maal daags een half uur bijeenko men: 's ochtends en aan het eind van de middag. Daarnaast zijn er een eetzaal en een grote, maar wat donkere gemeenschappelijke huiskamer. Ondereen van de voorgangers van overste Verhoeven is er aan de kant van de tuin van St. Jozefzorg een soort serre bij gebouwd. In die lichte tuinkamer wordt vaak de koffie en de thee gedronken; het is ook de plaats in huis waar Kees Verhoeven het meest aan gehecht is. Vroeger had elke frater één klein kamertje voor zichzelf. Schoolhoof den hadden ertwee, want die moesten hun (school)administratie kwijt Tegenwoordig hebben de fraters twee kamertjes. De overste is nog steeds iets behuisd in twee iets grotere kamers. Maar om een idee te geven van de grootte: slaapkamers in de nieuwbouw van de Reeshof zijn veel ruimer bemeten. Alle kamers hebben twee inbouwkasten: een voor kleding, de an der met een wastafel. Gemeenschappelijke douches en we's zijn op de gang. De inrichting van de kamers varieert tegenwoordig sterk, vertelt Kees Verhoeven. De vroegere fraterkamer bevatte alleen een bed, stoel en bureau ("we waren onderwijsmensen"). Nu zijn er ook heel sober ingerichte ruimtes, maar ook kamers met veel persoonlijke spulletjes. Ongeveer twee derde van de fraters heeft een tv op de eigen kamer; de anderen zijn daarin niet géin- «w.. - jor op gaan naar een andere ruimere woning. Maar de kinderen waren Mijnheer Laurijsse: werkte aan het begi van hun trouwen in textiel. Maar om het gezin beter te kunnen onderhouden besloot hij in de haven te gaan werken. Dit beteken de wel 22 jaar op en neer reizen vanen naar Rotterdam of zelfs naar Duitsland. j Mevrouw Laurijs- I sen zorgde voor de 1 kinderen en regelde jf het hele huishou- f den. In deze tijd werd de huur nog iedere week opgehaald en ze had dan ook voor alles een potje; huur, kolen, licht noem maar op. Het is bijna niet voor te stellen maar ze betaalden destijds ƒ3,70 aan huur per week. WOHIUfiCORFO RATIE wl E?.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 15