WIJZE 'Als zij het kan, kan ik het ook' \x ll VIDO en de overgang in je leven Dansen in de Reit Feestelijke middag Alzheimer Vereniging POST SCRIPTUM COLOFON Trefpunt 't Sant Muziekmiddag Cabaretmiddag in de Baselaer Senioren Oppas Centrale Santstuiverfestival KBO-campagne tegen wachtlijsten Depressiviteit overwinnen Overgangsjaren in de bibliotheek 1 I I I I I F] I I ER 2000 - PAGINA 8 DE TILBURGSE KOERIER -DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2000 - PAGINA 9 Diversen FOTO: PETER LIGTENBERG szondheid Drop Oud och een knaak? Riek Flipse-Tiemens Kees Vermunt vieren? l.nl De opknapbeurt van de binnenstad kost 17 miljoen en naar 013 gaat per jaar 275.000 gulden. Als er voor de veiligheid van de ouderen 34.000 gulden wordt gevraagd dan is er geen geld, laat staan als wat extra gedaan moet worden voor ouderen met alleen A. O. kV. Bij de bestuurders van deze stad hebben de ouderen duidelijk afgedaan! In het kader van Wereld Alzheimerdag organiseert de Alzheimer Vereniging Mid den-Brabant op donderdagmiddag 21 september een feestelijke bijeenkomst voor dementerenden, hun mantelzorgers en belangstellenden. De bijeenkomst in de Pel- grimshoeve (Pelgrimsweg 27) duurt van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. trokken door een fraaie afbeelding van een kennelijk bejaard echtpaar dat - glimlachend- door de herfst van het le ven wandelt. Het beeld gaat vergezeld van de uitleg: "lekker verder leven met een beetje hulp van de thuiszorg", of iets van dien aard. De Thuiszorg is evenwel geen commerciële instelling die zoveel mogelijk moet verkopen. Mocht je on- Tilburg. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. j succes. het NS Plein, ir irieksadv.) teton Da s pas lachen! 12,00 14,25 16,50 18,75 21,00 23,25 25,50 27,75 30,00 woorden. HET WOORD IS AAN... te doen, zoals sjoelen. De bijeenkomst wordt muzikaal omlijst door looporkestje Ons Hermenieke. De Pelgrimhoeve is bereikbaar met buslijn 42 en 141 (uitstappen op de Ringbaan Oost)Er is in de omgeving voldoende par keergelegenheid. Belangstellenden voor deze bijeen komst kunnen zich tijdens kantooruren aanmelden bij Trudie van der Staak, tel. 4643307. Voor nadere informatie kunt u haar ook bellen. vragen. Verder is er een tentoonstelling te bezichtigen met schilderwerken die door dementerenden gemaakt zijn. De heer P. Tonies, die dementerenden bij het schil deren begeleidt, geeft daarover uitleg ge ven. Er is ook gelegenheid om spelletjes praten ze met hun partner, hun vriendin nen en familieleden door over de onder werpen die in de groep aan de orde zijn geweest. Ze doen hun mond vaker open, gaan tijd voor zichzelf nemen en genieten meer van het leven. Na de VIDO gaan vrouwen vaak door naar de MAPOS-cursus die dieper ingaat op de maatschappelijke positie van vrou wen. Daar wordt gepraat over onderwer pen als omgaan met je emoties, conflicten hanteren, seksualiteit en lichaamsbele ving en zinvol ouder worden. Het Trefpunt organiseert ook dit jaar weer een eigen Dag van de Ouderen, op woensdag 4 oktober om 10.00 uur met het Bra bant Duo. Voor uw inschrijving betaalt u (2,50, die op 4 oktober wordt terugbetaald. Inschrijven is mogelijk tot 28 september. In het Ouderentrefpunt aan de Beneluxlaan 74 is op woensdag 13 september een bingo met mooie prijzen. Kosten: f 7,50 voor een kaart van 10 ronden. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 20 september kunt u er bloemschikken. De kosten zijn afhankelij ke van het aantal en de prijs van de bloemen. Zelf meebrengen: mandje, potje of bakje een mesje en mogelijk wat groen. Aan vang: 10.00 uur. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert samen met de Zonnebloem op woensdag 27 sep tember een muziekmiddag. De grote MammaMia Band speelt dan vanaf 14.00 uur in de Ypelaer (Corellistraat 10). Toe gangsprijs f 4,-, inclusief een kopje koffie of thee. Kaartverkoop bij de Zonnebloem (mevr. Baarslag, Dirigentenlaan 83) en de SOON (mevr. v.d. Put, Componistenlaan 319). De vakantie is weer voorbij. Daarom organiseert de activitei tencommissie Groeseind-Hoefstraat een cabaretmiddag voor 50+ers op dinsdagmiddag 12 september met medewerking van Kwik, kwik, ziler. Plaats: De Baselaer, Hoefstraat 175. Aanvang om 14.00 uur. Entree, inclusief koffie/thee, in de voorverkoop in De Baselaer f 3,-; op 12 september aan de zaal f 3,50. Tussen het 45ste en 55ste levensjaar verandert er veel voor vrouwen. Niet alleen lichamelijk en psychisch, maar vaak ook in de leefsituatie. Kinderen gaan hun eigen weg, ouders worden hulpbehoevend en sterven. Daardoor kun je heel onrustig en onzeker wor den. Het helpt vaak als je daarover met andere vrouwen praat in een VIDO- groep (Vrouwen In De Overgang). Er is nu ook een avondgroep die meer in formatief gericht is. Deze landelijke organisatie bestaat ruim 25 jaar. MargaMaissan, lid van de VIDO- werkgroep, deed drie jaar geleden mee aan zo'n gespreksgroep. "Ik kwam alleen en zielig naar Tilburg en was op zoek naar nieuwe contacten. In mijn groep za ten vrouwen met heel verschillende ach tergronden en opleidingen. Maar we hadden één ding met elkaar gemeenwe waren allemaal op zoek naar een nieuwe invulling van ons leven. Daar kwam ik vrouwen tegen die het heel moeilijk had den door ziekte, overspannenheid, moei lijkheden op hun werk of door scheiding, maar die daar toch goed doorheen kwa men. Ik dacht: Als zij dat kunnen, kan ik het ook." Paulien Fokkema die in Tilburg al heel wat VIDO-groepen begeleidde, kwam zelf bij de VIDO terecht na gesprekken met een maatschappelijk werker. "Ik voelde me in die tijd heel onrustig en had veel last van wisselende stemmingen, maar ik vond het moeilijk om aan te ge ven wat me precies dwars zat. Ik ben naar een inloopochtend van de VIDO ge gaan en kwam daar vrouwen tegen die in een vergelijkbare situatie verkeerden. Die begrepen wél waar ik het over had." Werkwijze van de VIDO Een VIDÓ-cursus telt twaalf bijeenkom sten. De groep komt elke week bij elkaar en bestaat uit acht vrouwen. De bege- leidsters-hebben een training gehad. Zij zorgen ervoor dat iedereen aan bod komt en zij maken de afspraak met de groep dat persoonlijke verhalen onderons blij ven. Elke bijeenkomst begint met een rondje, waarin de vrouwen vertellen hoe het met hen gaat. De bijeenkomst wordt afgesloten met een positief slotrondje. Doordat de VI DO subsidie krijgt van de ge meente kost deelname slechts zestig gul den, inclusief koffie en thee. In het begin van de cursus wordt terugge keken naar vroeger. "Vrouwen leren vaak dat ze volgzaam en zorgzaam moeten zijn", zegt Paulien, "maar het is ook be langrijk dat je leert van je af te praten en voor je eigen behoeften op te komen. In het slotrondje noemt iedereen iets posi tiefs wat ze in haar opvoeding meegekre gen heeft. Aan het eind van die bijeen komst wordt altijd een huiswerkopdracht meegegeven. Bij deze bijeenkomst geven we meestal de opdracht mee op te schrij ven waar ze met hun ouders nog eens over zouden willen praten." Ook de lichamelijke klachten van de over gang komen ter sprake: opvliegers, zweetaanvallen midden in de nacht en heftige bloedingen. "Het is een opluchting Allerwegen tracht men onze aandacht te vestigen op producten en diensten die tot onze beschikking staan, en worden wij aangemoedigd die te kopen. Dat heet "reclame". Je hoeft maar even de straat op te gaan, de krant open te slaan, radio of t.v. aan te zetten, en de verkooplust schreeuwt ons tegemoet. Zoveel over vloed. Laatst werd mijn aandacht ge- Op woensdag 13 september vertelt een vrouwelijke huisarts aan de hand van een film over de overgang en hormoongebruik (20.00 tot 22.00 uur) en op woensdag 27 september komt een sjamanistische therapeute praten over de kansen die de over gang biedt (9.30 tot 11.30 uur). Alle VIDO-bijeenkomsten worden gehouden in buurt huis Loven/Besterd, Koestraat 164, ingang Park de Horion. Voor meer informatie of opgave voor een gespreksgroep kunt u bellen 4562738 of 5426591Folders over de VIDO zijn te vinden bij huisartsen, maatschappelijk werk, apotheken, bibliotheken en wijkcentra. daar eens over te mogen uitwijden", zegt Paulien. "Veel vrouwen houden die ver halen voor zich, omdat ze het gênant vin den om daarover te praten. We hebben het dan ook over de verhoogde kans op borstkanker bij langdurig hormoonge bruik en over de nadelen van het gebruik van slaapmiddelen, die door huisartsen nog vaak voorgeschreven worden aan vrouwen die last hebben van de over gang." Veel aandacht wordt besteed aan toe komstplannen. "We praten dan over dro men die je als kind had en wensen die je alsnog zou willen realiseren", vertelt Pau lien. "Na de VIDO gaan veel vrouwen daarmee aan de slag. Ze gaan kinderen opvangen, studeren, pakken hun oude werk weer op of gaan veel lezen, wande len of schilderen." De cursus doet veel vrouwen goed. Thuis I Mantelzorgers hebben het vaak zwaar en soms zijn er te weinig of helemaal geen naasten waarop ouderen een beroep kunnen I doen. De stichting Senioren Oppas Centrale (SOC) kan in zul- I ke situaties uitkomst bieden en is 24 uur per etmaal inzetbaar. I De SOC biedt een afgebakend pakket aan, waarin het aanwe- I zig zijn, ondersteuning en licht verzorgend werk, kernwoorden zijn. De SOC biedt geen medische of verpleegkundige zorg. De oppassers zetten zich juist -tegen vergoeding- in op het terrein dat daarbuiten valt, maar daarom niet minder belangrijk is. I De SOC zoekt personen die op respectvolle wijze met ouder I wordende mensen kunnen omgaan. Er kan overdag, 's avonds I of 's nachts worden gewerkt. Spreekt dit u aan, bel dan de SOC, I tel. 0416-373736 (tussen 9.00 en 11.00 uur). Op zondag 17 september vindt op het Stuivesantplein in Tilburg voor de vijfde keer het Santstuiverfestival plaats. Tijdens dit fes tival zal Ons Hermenieke om 13.00 uur optreden. Om 15.20 uur staat zanger Lowie Boer op het programma. Op de informatie markt is de Katholieke Bond voor Ouderen en het ouderenwerk Koningshaven aanwezig. Het Ouderenwerk in de Reit organiseert een dansmiddag op zondag 17 september: dan kunnen de beentjes weer van de vloer. Hebt u zin in een gezellige middag, met een dansje of om zomaar wat gezellig kletsen, ga dan naar het wijkcentrum aan de Westertorenlaan 4. Kosten f 1,50. Aanvang: 14.00 uur, ein de 18.00 uur. Onder het motto Maak Nederland wachtlijstvrij ïs de Unie KBO (Unie van Katholieke Bonden van Ouderen) een landelijke cam pagne begonnen om creatieve ideeën te verzamelen, die kun nen leiden tot het wegwerken van de wachtlijsten in de oude renzorg. Op de website van de KBO (www.uniekbo.nl) is een ideeënmeldpunt geopend. Mensen met suggesties kunnen ook bellen naar de Gezondheidstelefoon voor senioren, tel. 0900- 8212183 (elke werkdag van 9.30 tot 12.30 uur). Bruikbare ideeën worden zo snel mogelijk aan het Ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS) aangeboden. Vernieuwing van de VIDO Voor vrouwen die overdag werken is er nu ook een VIDO-groep in de avonduren. Die is meer informatief van opzet omdat het niet goed werkt om 's avonds nog bezig te zijn met veel emotionele verhalen. De koffie-ochtenden die van 9.30 tot 10.30 uur op de eerste en derde woens dag van de maand gehouden worden zijn voor alle vrouwen uit Tilburg en omgeving toegankelijk. Daar kan informatie ge vraagd worden over de overgang en over de cursussen. Daarnaast zijn er informa tieve bijeenkomsten waar deskundigen vanuit verschillende gezichtspunten over de overgang komen praten. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of verhoopt de diensten van de Thuiszorg haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver- nodig hebben (waarvoor je via de zorg- haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat verzekeraar al hebt betaald), dat stuit je naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse op ellenlange wachtlijsten. De vraag is Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermei- immers groter dan het aanbod en hoeft ding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat niet nog eens te worden aangewakkerd. uw brief automatisch geplaatst wordt. Er is voor de Thuiszorg geen enkele re den om de afname van haar diensten te stimuleren. Waarom dan toch die recla me? Zou men ons er alvast op willen voorbereiden dat we er niet al teveel van moeten verwachten en straks met een BEETJE genoegen moeten nemen? Met alle respect voor de toewijding van de thuiszorg(st)ers: een misplaatste re clame. In oktober dit jaar start de GGZ Midden-Brabant opnieuw met een cursus 'In de put, uit de put', zelf depressiviteit overwinnen voor 55-plussers. Deze cursus is geen praatgroep of psycho therapie en gaat niet in op uw jeugd of diepste innerlijk. De cursus bestaat uit 10 bijeenkomsten. De kosten voor het cur susmateriaal zijn f 60,-. Voor aanvang van de cursus ontvangt u een uitnodiging voor een kennismakingsgesprek met de cur susleiding. Wilt u zelf actie ondernemen om iets te doen aan uw depressieve gevoelens, dan kunt u zich opgeven bij GGZ Mid den-Brabant, afdeling preventie, tel. 5808296. U kunt ook eerst een folder aanvragen. Wilt u meer weten over de cursus dan kunt u bellen met Martin Oude Aarninkhof, tel 5808296. trap en uitzoeken, ns Verhouden Tel. 1033. .SALON De Brug, verkoop, verhuur enmaal gedragen ken, tevens nieuwe >de 0499- 461346. AL elwerk 5074. I dinsd- g permaner watergolf, nt f' tel. sta je nooit alleen, den de duizenden lekenden bij het relatiebureau van id. Wilt u meer /er dè wijze waarop v partner kiest? Bel vrijblijvend: Mevr, ens, tel. 013- STICHTING Aangesloten bij mcommissie. Dat vrouwen op een gegeven moment in de overgang komen is bekend. Dat mannen ook een overgangsfase kennen, is minder algemeen bekend. Over de overgang bij beide groepen kunt u iets vinden in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Een boek waarin beide geslachten aan bod komen is 'Hoezo overgang?' van Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk. Het biedt een populair-wetenschappelijk overzicht van de meest voorkomen de veranderingen in het leven vanaf circa 45 jaar, met de nadruk op lichamelijke aspecten. In 'Het leven begint bij veertig' van Ton Vingerhoets bevat tien persoonlijke geschiedenissen van mensen die, rond hun veer tigste, een grote ommezwaai in hun leven (mee)maakten. De Stichting VIDO Nederland heeft meegewerkt aan de uitga ve van het korte en informatieve boekje 'Overgangsjaren: feiten en fabels'. Hierin worden de lichamelijke en psychische veran deringen tijdens de menopauze beschreven. Er worden ook ad viezen gegeven voor zelfhulp. De overgang kan een goede aanleiding zijn om eens stil te staan bij het ouder worden. Het boek 'Dicht bij later' van Hannny van de Horst richt zich op beginnende vijftigplussers. Hierin komen o.a. de sandwich-generatie en de VUT aan de orde. Hedendaagse vrouwen van boven de vijftig komen aan het woord in 'Midlife meiden' van Colette Dowling. Andere portetten van opmerkelijke vijftigers zijn te zien en te lezen in 'Het leven is een speelbal van de tijd' van Rose-Mary de Boer. INGEN? leid? depressie, etc. Praktijk voor en regressietherapie beek 013-5053608. I Naast het gezellig samenzijn is er gele- genheid om informatie te verkrijgen over dementie. De Alzheimer Vereniging heeft I er een informatiestand. Medewerker J. 1 van Laarhoven van GGZ Midden-Brabant is aanwezig voor het beantwoorden van sdag en tent f 42,50 rgolf, knippen, en lak. Alleen 30,-. Kapsalon Paterstraat 57 5433823. 1E-EN FSDEUREN, i, zonnewering, topkwaliteit voor prijzen! Bel voor ElectroDoor 3236. «FEESTJE onturenland.r -6430144, MG REP. zoals tsen korter mak. ook page Tel. 4563952 TEGELS, Heuga - v/a 3,95. Uw trap :rd all-inn 350,-. lopmatten 60x90 rapijttegelhuis-Huco hroditestraat 39/41 (ind. terr. lerg”) 013-5436903. LS zelf stofferen Wij hebben een llectie stof en alle :n. St. Janstraat 37 113-5433758. INDIG uw gelegd. :nd tapijt I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Z Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. - Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001. I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 9