6© WIJZE Verwendag voor MS-patiënten w I. Ifcl 'Ik ben zuiniger op tijd en vriendschappen' Gesproken Koerier: handig bij leesproblemen POST SCRIPTUM COLOFON >org 3YAL ber lenlal JEUR F 1 I I I I I I I I I i bv r i i Dansen, goed voor lichaam en geest Goedkoper naar de Efteling Met ANB0 naar zuid-Limburg Cursussen Open School en Terra Nova Ouderen achter de computer Trefpunt 't Sant Kaarten in De Reit Folkloristisch dansen Volksdansinstuif 55+ Cursussen in bibliotheek MIUJ' ■m— DONDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 - PAGINA^ 2000 - PAGINA 8 DE TILBURGSE KOERIER Ir gevolgd i a g e s 3 CA Tilburg MS-patiënte Greet van Wijk: "Oog hebben voor de dingen die je nog wél kunt." FOTO: PETER LIGTENBERG :htü! De gesproken versie van het Tilburgse nieuws ook artikelen van de Seniorenwij- Riek Flipse-Tiemens 1,50 jur per week. rhand zijn van or de s, zodat zij svrije het werken in tele basis, de kandidaat ken, flexibel tout van uw huis ekkend is geschikt inbehandeld hout. ELLI EINZZ) Greet van Wijk is zestig jaar en heeft al 32 jaar Multiple Sclerose (MS), een ziekte van het zenuwstelsel die zeer uiteenlopende klachten veroorzaakt. Het centrale zenuwstelsel verwerkt binnenkomende signalen niet goed meer doordat de iso latielaag rond de zenuwbanen door nog onbekende oorzaak aangetast wordt. In Nederland zijn er naar schatting 15000 MS-patiënten, van wie een klein percenta ge de ziekte in ernstige mate heeft. Op 21 september organiseert de KBO Hei- kant/Quirijnstok in seniorensoos 't Hazennest een verwendag voor MS-patiënten. beter wezen! J. van Groos Informatie/opgave: coördinator Novka Stepanovic van het Netwerk blinde en slechtziende ouderen Tilburg, p/a De Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 5839999. bel dan even >13 - 5325604 537 ;en rker ELIN LOF XJjU STONE T r S3 j en jong rig met loethout, cotte ledailles ours. O behang in Tilburg is fisch bedrijf 'digen van HET WOORD IS AAN... ycopi ur\oi i vuioiü van iioi muuiyoc I weekblad bevat naast het belangrijkste Dagje uit KBO Heikant/Quirijnstok organiseert donderdag 21 september een speciale dag voor mensen met MS. 's Morgens is er een informatief deel met een lezing door revalidatiearts Van Gestel, een fysi otherapeut en een informatiemarkt. Daar- Wie blind of slechtziend is, of door een andere beperking niet of slechts met grote moeite kan lezen, kan toch het be langrijkste Tilburgse nieuws bijhou den. Elke twee weken verschijnt name lijk de Gesproken Koerier. Dankzij subsidie van de gemeente is deze cas- setteversie van de Tilburgse Koerier gratis. Dat dit 'voor deel' onge daan gemaakt wordt door prijsverhogin- Handig dus voor iemand met een visuele beperking, maar ook voor mensen die niet of moeilijk iets kunnen vasthouden. Wie dit arikel leest en in eigen omgeving zo ie mand kent, wordt daarom gevraagd haar of hem -oud of jong- te vertellen over het bestaan van de Gesproken Koerier. bij zijn ook andere geïnteresseerden wel kom. Ook 's ochtends biedt een verwen- team MS-patiënten massage, manicure, opmaken en haarverzorging aan. Na de warme maaltijd treedt het Brabants Duo op met conference en muziek. Een gratis toegangsbewijs kunt u aan vragen bij Greet van Wijk van de Mul tiple Sclerose Vereniging: tel. 0416- 373752. Informatie over MS en/of de vereni ging: tel. 070-3747777. Greet kan met haar stok maar een paar passen lopen. Gelukkig heeft ze de be schikking overeen busje. Haarscootmo- biel kan daarin mee, zodat ze bijna over al kan komen. Ze heeft heel lang niet geweten wat ze mankeerde. Ze had een 'doof' gevoel in haar linkerbeen, pijn in haar onderrug en veel last van vermoeidheid. Daardoor moest ze minder gaan werken. Maar pas nadat de fysiotherapeut haar veertien jaar geleden aanraadde een MRI-scan te laten maken, werd duidelijk dat ze MS had. "Dat was een opluchting”, vertelt Gr eet, "want toen wist ik eindelijk wat er aan de hand was." Huisartsen die geen patiënten met MS hebben, herkennen de ziekte vaak niet, omdat die tot zoveel verschillende klach ten kan leiden: gevoelloosheid en tinte lingen in de ledematen, slecht kunnen bewegen van armen en/of benen, even- wichts- en coördinatiestoornissen, slecht zien en spraakstoornissen doordat spie ren niet meer de juiste signalen van de hersenen krijgen. De meeste MS-patiën ten krijgen de ziekte tussen hun twintig ste en veertigste jaar, maar je kunt er oud mee worden. Mensen die het in lichte mate hebben, kunnen vaak gewoon hun beroep uitoefenen. MS heeft twee ver schijningsvormen: bij de ene wisselen perioden van achteruitgang af met (ge deeltelijk) herstel, bij de ander is alleen maar sprake van geleidelijke achteruit gang. Het verloop van MS is moeilijk te voorspellen. De oorzaak van MS is nog onbekend. Er zijn wel medicijnen die remmend wer ken, maar genezing is nog niet mogelijk. Wel wordt daar internationaal veel on derzoek naar gedaan. Waarschijnlijk hebben sommige mensen aanleg voor MS. Of ze daadwerkelijk MS krijgen, hangt af van factoren als hun weerstand en belasting. BenW van Tilburg weigeren om ruim 34.000gulden beschikbaar te stellen voor vergroting van de veiligheid van ouderen die in het centrum van de stad wonen. Dat ondanks het feit dat steeds meer ouderen zich onveilig voelen en daardoor in een isolement dreigen te raken. Het is duidelijk: in het college zitten geen ouderen. Drop Oud De gemeente Tilburg heeft het plan om de subjectsubsidie en andere maatrege len voor armoedebestrijding in 2002 te vervangen door een polisarrangemen tenmodel. Burgers wordt via de Ge- meentepagina's en de gemeentelijke website gevraagd mee te denken en te praten. Wie de voorstellen voor het polismodel leest, mist daarin de categorie ouderen. Het polismodel is nadrukkelijk gericht op mensen die (wellicht) kunnen werken. Dat is natuurlijk best te begrijpen, mits de ouderen met alleen AOW en eventueel In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001,5000 JA Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. zer en van de Gemeentepagina’s. Ook is er de rubriek Rondom Hart van Brabant met andere wetenswaardigheden. Drie Tilburgse vrijwilligers verzorgen de samenstelling van de Gesproken Koerier, die vervolgens bij het Centrum voor Ge sproken Lectuur in Grave wordt ingespro ken en gecopieerd. De abonnees krijgen de cassette gratis met de post thuisge stuurd. Het enige dat ze moeten doen, is na beluistering het adreslabeltje (laten) omdraaien en de etui met cassette weer (gratis) naar Grave terug te sturen. Patiëntenvereniging De Multiple Sclerose Vereniging Nederland telt ongeveer 12.000 leden, van wie er 9000 zelf MS hebben. De regio Brabant Noord-Oost, waaronder Tilburg valt, heeft drie lotgenotengroepen om uitgebreid ervaringen uit te wisselen: een groep MS- patiënten, een jongerengroep en een partnergroep. Regelmatig worden er ook voorlichtingsavonden gehouden, bijvoorbeeld over medicijngebruik. Ook zijn er in formele bijeenkomsten om ervaringen uit te wisselen en contacten te leggen. Le den met ernstige handicaps kunnen thuis bezocht worden. Mensen met MS en direct betrokkenen met vragen of behoefte aan een luisterend oor kunnen anoniem terecht bij de MS-telefoon, op werkdagen van 14.00 tot 21.00 uur bereikbaar: tel. 0900-8212108 (20 cent per minuut). Leven met MS Bij Greet manifesteerde de ziekte zich voor het eerst heel duidelijk toen ze haar eerste schub (spreek uit: 'sjoep') kreeg. "Ik stond in een winkel en opeens deden mijn benen het niet meer. Dat was een grote klap. Het is plotseling einde verhaal. Ik moest stoppen met werken. Maar ik kon niet stilzittendus heeft het me een jaar ge kost om mijn draai weer te vinden. Toen heb ik een tijd gewerkt bij Bureau Slacht offerhulp: fantastisch werk waarvan ik veel geleerd heb." "Je kunt goed leven met MS, als je er maar in slaagt een nieuwe invulling te geven aan je leven. En dat kost tijd", ondervond Gr eet, die nu actief is bij de regionale afdeling van de Multiple Sclerose Vereniging. "Er zijn veel dingen die je niet meer kunt. Ik kan niet meer sporten of werken. De kring mensen om je heen verandert daardoor drastisch." "Ook de angst voor wat je te wachten staat, verlamt je in het begin. Soms blijven men sen steken in die angst. Maar je kunt niet voortdurend met trieste verhalen bij ande ren aankomen. Er komt een tijd datje weer oog krijgt voor de dingen die je nog wél kunt en voor zaken waarvan je nog kunt genieten." Als je op jonge leeftijd MS krijgt, is het heel moeilijk, vindt ze. "Ik had toen al een rela tie, een gezin en een baan. Voor jongeren met MS zit dat er soms niet meer in." MS heeft voor Greet ook goede kanten ge had. "Nu veel niet meer vanzelfsprekend is, heb ik meer aandacht voor de dingen die echt belangrijk zijn. Doordat ik minder energie heb, ben ik zuiniger geworden op mijn tijd en mijn vriendschappen. Ik waar deer het erg als mensen attent zijn en dat laat ik ook merken." Een ziekte als MS legt een zware belasting op je relatie. Dat weet Greet uit ervaring en uit verhalen van lotgenoten. "Je bent af hankelijk van de hulp van je partner. Als ik val, probeer ik altijd zelf weer op de been te komen, want het liefste doe ik zoveel mogelijk zelf. Maar hulp nodig hebben be tekent niet dat de relatie ongelijkwaardig is. Er zijn een heleboel dingen die ik wel doe, die blijven liggen als ik er niet ben. Het is goed dat je dat allebei merkt en ook te gen elkaar zegt." "Waar ik moeite mee heb is dat we som- een klein pensioen maar niet vergeten worden in de nieuwe armoedebestrij ding. Navraag daarover bij een ambtenaar Ie- gen: niemand lijkt er rekening mee te verde het volgende antwoord op. "Voor houden. Dezelfde drogreden werd vorig 2001 blijft de subjectsubsidie voor oude- jaar gebruikt om de subjectsubsidie van ren nog wel bestaan, maar geldt daarna 500 naar 250 gulden terug te brengen, alleen nog voor kinderen en dus niet Pas na die maatregel gingen de huren meer voor ouderen. De gemeente heeft omhoog, evenals de energierekening, namelijk de indruk dat de koopkracht van de prijs van het treinkaartje, etc. In 2000 de minima langzaam verbetert (onder zijn deze ouderen er alleen maar op ach- meer door het nieuwe belastingstelsel) teruit gegaan; in 2002 zal dat heus niet en dat er op dit terrein een stapje terug i kan worden gedaan." mige dingen niet meer samen kunnen doen, zoals wandelen in de Drunense Duinen. 'Ga maar met iemand anders wandelen', zeg ik wel eens tegen mijn man. Je moet elkaar vrijheid geven." I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I I voorde verschijningsdatum. Dansdocente Ans de Beer heeft jarenlange ervaring met bewe- gingslessen voor ouderen. In kleine gezellige groepen wordt veel aandacht besteed aan de individuele deelnemers besteed bij het soepel houden van de gewrichten en versterking van buik- en rug- spieren.ln de groep op woensdag van 10.00 tot 11.00 uur is nog plaats voor nieuwe deelne(e)m(st)ers. De cursus wordt gegeven in de studiozaal van De Muze (Carré 19). Ervaring is niet nodig, wel inzet en enthousiasme. Een proefles is gratis, de koffie na de eerste les ook. Informatie/opgave: Ans de Beer, tel. 5350406. Op vertoon van een legitimatiebewijs kunnen 60-plussers in sep tember op werkdagen voor ƒ25,- naar de Efteling in plaats van ƒ34,-. Op de dinsdagen, woensdagen en donderdagen in sep tember kunnen ouderen om 10.30 uur bovendien gratis mee met rondleidingen door het attractiepark. Omdat er maximaal 25 men sen mee kunnen, is reserveren noodzakelijk: tel. 0416-288111 Ouderenbond ANBO organiseert op woensdag 27 september voor leden en niet-leden een uitstapje met de bus naar het zuid- Limburgse heuvelland. Vertrek om 8.30 uur in de Lochtstraat (bij grote Albert Heijn); terugkeer rond 20.30 uur. Na koffie in Weert en een koffietafel in Vaals rijdt de bus de Mergellandroute. De dag wordt in Netersel afgesloten met een diner.Opgeven kan via tel. 5356149 of 06-23182993 van organisator dhr. Oomen. Prijs ƒ84,50, over te maken op banknr. 4063196 t.n.v. ANBO Tilburg. Bij onvoldoende deelname wordt het bedrag teruggestort. Bij de Open School (Wilhelminapark 54) kunt u in september te recht voor een groot aantal cursussen. Er nemen veel senioren deel aan de computercursus en aan de cursussen Nederlands, Engels, rekenen, geheugentrainingen wereldoriëntatie. Ook pop ulair bij 55-plussers zijn verhalen schrijven, kijk op kunst, positief denken, hoe zeg je wat je denkt en voor de leeskring waarin sa men boeken besproken worden. Voor 100 gulden per jaar kunt u meerdere cursussen volgen; de computercursus kost meer. Terra Nova houdt op zaterdag 2 september van 12 tot 16 uur open huis. Docenten geven informatie over de cursussen, o.m. de beginners- en vervolgcursus volksdansen en de cursus be weging voor 55-plussers. Op 29 augustus start een cursus zelf verdediging voor vrouwen; bij voldoende aanmeldingen komt er ook een aparte cursus voor 55-plus-vrouwen. Terra Nova organiseert op verschillende plaatsen in de stad stu diekringen voor senioren, waar de deelnemers onder leiding van docenten aantal actuele thema's naar keuze bespreken. Informa tie over plaats, tijd en kosten: Terra Nova, tel 5426269. U kunt ook het cursusboekje ophalen bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46. Stichting Seniorweb Tilburg e.o start in samenwerking met het Beatrix-College in de Reeshof op 26 september een cursus ou deren achter de computer. Die wordt op dinsdag van 19.00 uur tot 21.00 uur gehouden uur aan de Ketelhavenstraat 3. Er zijn zestien plaatsen beschikbaar en u kunt nog reserveren. Inlich tingen: H. Vlietstra, tel. 5119377 of 06-28452201 Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) houdt woensdag 30 augustus een gezellige rik- en jokerochtend. Kosten ƒ1,50 p.p. aanvang 10.00 uur. Woensdag 6 september is de laatste fiets tocht van het seizoen; vertrek om 9.30 uur. Ouderenwerk De Reit begint donderdag 7 september het nieuwe seizoen met een gezellige kaartmiddag. U kunt rikken, jokeren of hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje en het eer ste kopje koffie of thee is gratis. Kostenf 2,50. Aanvang: 14.00 uur; zaal open: 13.30 uur. Deze activiteit vindt plaats in wijk centrum De Reit, Westertorenlaan 4. Op vier plaatsen kunnen vijftig-plussers wekelijks dansen onder leiding van Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico. De nieuwe cursussen gaan deze weken van start. De groepen dansen op woensdag van 10.30 tot 12.00 uur in De Schalm (Eikenbosch 1 Berkel-Enschot), op donderdag van 10.00 tot 11.15 uur en van 13.30 tot 15.00 uur in buurthuis Soekmekaar (Generaal Kock- straat), en ook op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur in buurt huis De Kubus (Fatimastraat). Bij alle groepen zijn nieuwe le den welkomOp het programma staan volks- en andere dansen uit de hele wereld. Het programma wordt aangepast aan de mo gelijkheden van de deelnemers. Ook gezelligheid en sociale contacten zijn belangrijk. Informatievel 4553691 (stichting Mundo Etnico, Lucia Linkels). Op zondag 3 september is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Iedereen is welkom om kennis te maken met volksdansen. Zoals gewoonlijk wordt van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree is (2,50 p.p. Als u op zoek bent naar een leuke cursus, denk dan ook eens aan de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar vindt u folders en gidsen van allerlei cursusaanbieders. Maar u kunt ook cursus sen in de bibliotheek zelf volgen, zoals computercursussen in het instructielokaal 't Web op het Koningsplein. Voor de cursus Kennismaken met de computer voor 55-plussers is er nog plek (bij het schrijven van dit artikel) op de cursus die dinsdag op 10 oktober van 11.00 tot 12.30 uur start (8 lessen). De cursussen Word 97, Internet e-mail voor 55+ en Word 55+ sluiten hier in januari 2001 op aan. Internet wordt steeds belangrijker als het gaat om het vinden van informatie. Vandaar dat u in elke grotere bibliotheek terecht kunt voor een kennismaking of cursus. Er zijn overal internet-in- structies voor beginners (3x2 uur) en vrijwel overal aparte inter- net-instructies voor 55-plussers (3x 1,5 uur). Deze laatste is in grote lijnen gelijk aan de vorige, maar wordt in een rustiger tem po gegeven. Bovendien kunt u vooraf een muistraining volgen. Deze cursussen beginnen voor een deel al vroeg in september, andere in oktober. Geef u dus op tijd op. Speciale workshops van 2 uur als Internet voor muziekliefheb bers, Internet en genealogie en Reizen op Internet worden al leen gegeven in de centrale bibliotheek. De eerstgenoemde is op 24 oktober. In de bibliotheek bij u in de buurt liggen folders met uitgebreidere informatie en kan men vertellen of er nog plek is op de cursus van uw keuze.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 9