_^ivi ivi i iam Lancia Y AvantGarde Variabel sperdifferentieel in BMW M3 Volvo V70 Cross Country 'WC VAN ROOSMALEN Nieuwe re etc. campagne Stichting Fiets Heer in 't verkeer, beer in 't terrein n/rr 8 JS 2000 - PAGINA Jaargang 12 nr 32 Donderdag 10 augustus 2000 Oplage 106.300 Deze week Autotest Chrysler PT Cruiser Limited Edition pag. 3 Uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dato DEALERS Airconditioning Van een dagblad dat zich al .013 I 5422133 jaren de “Krant van wakker Nederland” noemt, mag je toch verwachten dat ze met actuele en juiste informatie komen. ..013 I 5423030 Zonder nu direct mijn collega’s te willen aanvallen, moet mij toch van het hart dat ze in Amsterdam lang niet allemaal even wakker zijn. .013 5943943 Enkele weken geleden las ik op .013 I 5053944 de autopagina’s een uitgebreid artikel waarin kopers van een .013 I 5802020 oudere gebruikte auto werdén .013 I 5331206 gewaarschuwd voor eventuele problemen met de airconditio ning. Sinds 31 juli jl. namelijk mogen oude airco’s niet njcer gevuld worden met de milieu- .013 1 4652100 onvriendelijke R12 vloeistof. Sinds 1995 hebben alle nieuwe .013 14634355 het verhaal was, dat als men een oudere auto koopt waarvan de airco niet blijkt te werken, men tussen de f.2.000,= en .013 I 5420143 geschikt te maken voor de milieuvriendelijke vloeistof. Toen zo’n jaar of zes geleden de .013 I 5363924 komst van het koelmiddel R134a werd aangekondigd, was .013 I 5355575 dit inderdaad de gang van itronic listlar .013 I 5355655 zaken, maar jaren terug is er al Autobedrijven een vervangend koelmiddel voor .013 5351035 R12 op de markt gekomen. Dit koelmiddel heeft een fractioneel lagere koelcapaciteit, maar kan Lees verder bladzijde 3 probleemloos in de oudere air co’s gebruikt worden. Er zijn zelfs merken die met een aantal kleine aanpassingen oude syste men kunnen ombouwen naar R134a, zonder dat het meteen om duizenden guldens gaat. Dus, wie een oudere auto heeft of gaat kopen met airco, hoeft zich niet meer zorgen te maken dan voor 31 juli jl. De nog aan- l/l ting jublie wezige hoeveelheid R12 wordt afgetapt en op een verantwoorde wijze afgevoerd. Daarna wordt het systeem met de nieuwe vloei- stof weer gevuld en werkt de kost het opnieuw vullen van een airco een paar honderd gul den... Tony Vos ne ruimtes e.d. VOLVO RLEN, 'YCHEN. Het is aardig om te weten dat het concept van de terreinwaardige Volvo V70 Cross Country door Volvo aanvankelijk in de ijskast werd gezet, omdat er naar verwachting weinig belangstelling voor zou zijn. Uiteindelijk kwam deze 4x4 toch op de markt en bleek een schot in de roos. Inmiddels treedt de Cross Country in tweede gedaante aan. Ringbaan Zuid 3 TILBURG 013-5840000 Hoge Steenweg 85 LOON OP ZAND 0416-362450 vermelding. Het dak is voorzien van rails en de achterste zijruit heeft een extra omlijsting, waar door de ruit zelf iets kleiner is geworden. Drie delen Het interieur is in grote lijnen identiek aan de voorwielaange- dreven versies van de V70, maar heeft toch enkele specifieke ken merken. Zo introduceert Volvo op deze auto een achterbank die in "ormaal zo’n .usten, maar dit moment 00,= waar- itGarde i op zich wach- istantie wordt de Redactie: Tony Vos Tel. 0495/430930 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg itgave rier i.s.m. burg en it in geheel Loon op - il Ënschot, en I auto’s een milieuvriendelijk koelmiddel. De strekking van f.4.000,= kwijt zou zijn om het oude systeem om te bouwen en Daarom heef met GKN Vis nieuw zelfblokke ontwikkeld, het sperdifferentieel zelfs bij schillen tievoordelen g een oplopend tussen de aan wordt een h. opgebouwd, met de minste meer bepalend airco als vanouds. Gemiddeld 1 in]dan™L 'BMW Renova.... Chrysler Chrysler L. op Zand.0416 1 363993 Citroën Bertens Daewoo Auto Braat Tilb. ..013 I 4680044 Daihatsu Ad v.d. Wouw0416 I 363412 Ford P.v.d.Ven Ford Van Rijn Honda De Graaff Kia Schapendonk Mercedes Benz Autoparc04161 361553 Mitsubishi Kluitmans013 I 5443330 Nissan Denissen Opel Gebr. Vullings013 14680468 Peugeot Collaris Peugeot Spijkers Goirle013 I 5347771 Renault Van der Boom 013 I 5364011 Rover Seat Saab Zuid Oost013 4647676 •Seat Auto Noordhoek ..013 I 4553678 Skoda Subaru Dekkers.... Suzuki Gijsbers.... Toyota Autonova. Volvo Van Roosmalen ...013 I 5840000 VW Audi Auto Bongers013 I 5321411 bepaald door het wiel met de verminderde grip. Dat betekent dat op modder, sneeuw of ijs het tractievoordeel van een sperdif ferentieel beperkt is. Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur De moderne automobilist ver wacht van zijn vervoermiddel een maximale bescherming, een hoge zit met uitstekend uitzicht, comfortabel rijgedrag, complete uitrusting en eigenschappen die ervoor zorgen dat men tot in extreme omstandigheden kan blijven doorrijden. De extra’s zouden noi £5.000,= moeten kost Lancia biedt ze op dit aan voor zo’n f.3.000,- door de Y 1.2 Avant^j wordt verkocht voor £25.790,=. ving zo onder alle omstandighe den gewaarborgd blijft. Als een van de aangedreven wie len grip verliest, wordt via een geïntegreerde hydraulische pomp spontaan’ druk opgebouwd. Via een zuiger wordt hiermee een lamellenkoppeling bekrachtigd, die al naar gelang het toerental- verschil, het aandrijfkoppel naar Vrijdagen op 1 het wiel met de beste grip leidt. in Nederland Theoretisch is het zelfs mogelijk dat het volledige aandrijfkoppel naar één wiel gaat. Als vervol gens het toerentalverschil tussen beide wielen weer afneemt, neemt ook de druk af en vermin dert het sperkoppel. Het resul taat, meer grip, een verhoogde veiligheid en meer rijplezier. de XC nog even i ten, in eerste ins auto altijd geleverd met de Comfort Line (Electronic Climate Control, mistlampen, cruise-control, boordcomputer) of Prestige Line (lederen bekle ding, lichtmetalen wielen, elek trisch bediende bestuurders stoel) optiepakketten. Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 gekozen uit de kleuren zwart of zilvergrijs waarin ook de bui tenspiegels worden gespoten. Tijdelijk levert Lancia de modem gelijnde Ypsilon in een fraaie AvantGarde uitvoe ring, waarbij de royale uitvoe ring aansluit bij de aloude Lancia-tradities. De stoelen en een deel van het dashboard zijn bekleed met alcantara in de kleur bor deauxrood. De bestuurders- De Automaat is een uit; van De Tilburgse Koerie Dealer Associatie Tilbv Omstreken, verschijnt u Tilburg, Goirle, Riel, Loon I Zand, Udenhout, Berkel Li i Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek. stoel kan in hoogte worden aan gepast en datzelfde geldt voor de stuurkolom. De 1,2 liter motor levert 60 pk. Airconditioning is standaard alsmede twee airbags, vier hoofdsteunen en een in twee delen neerklapbare rugleuning van de achterbank. Er kan bij de Y 1.2 AvantGarde worden los van vierwielaandrijving al voor dat men met een auto op een oneffen ondergrond verder komt. Het uiterlijk van de XC is aangepast. Het front kenmerkt zich door een hogere voorbumper in een contrastkleur (blauw of bruin) waarin ook de grille is opgenomen. Het ligt een beetje aan de gekozen kleur of we dit mooi kunnen vinden. In de bum per zijn ronde mistlampen opge nomen en aan de onderkant dient een fraai gestileerde alumi nium plaat als carterbescher- ming. De onderranden van de portieren hebben een dikke stoot- rand die doorloopt is in de spat- bordverbreders. Standaard staat de Volvo op zesspaaks stalen wie len van een stoer ontwerp en tegen meerprijs op eveneens zes spaaks lichtmetaal met in één van de spaken de vermelding “XC’. Ook aan de achterkant zien we een hogere bumper en in grote letters de Cross Country- drie delen neerklapbaar is. Eigenlijk moeten we spreken over twee afzonderlijke stoelen met daartussenin een vlak gedeelte die bij gebruik door maximaal twee personen vooro ver kan worden geklapt tot arm- steun of kan worden uitgewisseld voor bijvoorbeeld een koelbox of een uitneembare tas. De interi eurinrichting is verder bijzonder luxueus en de kleuren zijn uitste kend op elkaar afgestemd. Volvo Vierwielaandrijving Voila, en dat is precies wat Volvo met de V70 Cross Country (XC) biedt. De carrosserie is vol ledige identiek aan de recent nieuw verschenen V70, een kloeke stationwagon van een typische Volvo-signatuur. Volvo zet de XC wat hoger op de wie len en zonder dat men het direct zou verwachten heeft dit model een grondspeling die ver geleken kan worden met een Sports Utility Vehicle zoals bij voorbeeld een Jeep Grand Cherokee. Grondspeling samen met de juiste banden zorgen er seft BMW M samen v iscodrive GmbH een terend systeem t variabele M si. Hiermee kan extreem grote gripver- voor de beslissende trac- gezorgd worden. Bij 1 toerentalverschil aangedreven wielen hoger sperkoppel waardoor het wiel grip niet langer 1 is en de aandrij- De nieuwe BMW M3 krijgt als noviteit een variabel M-sperdif- ferentieel opgenomen in de ach teras om een hogere koersstabi- liteit en optimale tractie te ver krijgen. De tot nu toe gebruikte sperdifferentiëlen zijn koppelge- voelig en kennen een zelfblokke- rende werking van maximaal 25 procent. In een bocht leggen het binnenste en buitenste wiel een verschillende afstand af en die verschillen wórden door het dif ferentieel gecompenseerd. Als een aangedreven wiel dreigt door te slaan, bouwt het sperdif ferentieel een blokkerende wer king op. Het conventionele sper differentieel werkt koppelgevoe- lig, waarbij het koppel wordt levert de XC zeer compleet met onder meer ABS met EBD, air bags, zijairbags en inflatable cur tains, vijf hoofdsteunen, Isofix, centrale vergrendeling met afstandsbediening, elektrisch bediende en verwarmde buiten spiegels, airconditioning, elektri sche ramen, houtlook inleg en speciale Cross Country vloermat ten die uitstekend bij het karak ter van de auto passen. Overigens laat de basisversie van De Stichting Fiets is een nieuwe publiekscampagne gestart met de slogan ‘Fietsen op vrijdag. Afgesproken werk.’ Hiermee wil de stichting het fietsen naar het werk stimule ren. De campagne bestaat uit een TV-commercial, waarvan de tune ‘Het is weer vrijdag’ wordt gezongen door Marcel de Groot, de zoon van Boudewijn de Groot. Daarmee neemt hij de fakkel van zijn vader over die een kwart eeuw geleden de hit parade bereikte met het num mer ‘Hoe sterk is de eenzame fietser?’ Uit de cijfers blijkt dat er vol doende mogelijkheden zijn om fietsen naar het werk te promo ten. Van de 5,7 miljard autorit ten die jaarlijks in Nederland worden gemaakt, zijn er 3 mil jard korter dan 7,5 kilometer. Daarvan vallen er 464 miljoen in de categorie woon-werkver- keer. Juist voor deze riten is de fiets een uitstekend alternatief. Maar er is ook nog een andere aanleiding voor de campagne. het werk krijgen l een steeds infor meler karakter. De kleding op veel kantoren is niet zo zakelijk meer. Een trui kan en mag. Deze ontwikkeling staat bekend als ‘casual Frida/. En daar haakt de campagne ook op in. Bij casual Friday past immers een meer ongedwongen vervoer middel: de fiets.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 17