i© W I Ouder, en nóg wijzer met medicijnen Open dag Seniorenacademie r v ISSI J Z E Bij twijfel: raadpleeg uw apotheek of arts sensible Dor: POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i ...r. Niets te zien in de bibliotheek? Infomarkt Dag van de Ouderen Leren op latere leeftijd Dag voor MS-patiënten Gratis naar Land van Ooit Nederlands-Indië in WOU Huidig Japan in 't Sant Slechtzienden- en Blindenlijn i i I to rwApo' -DONDERDAG 10 AUGUSTUS 2000 - PAGINA 11 Ouder worden heeft veel leuke kanten, maar gaat ook nogal eens gepaard met ge- Najaarscursussen Tilburg Drop Oud kil/ Met veel plezier heb ik in de vorige Seniorenwijzer het artikel met allerlei tips voor Riek Flipse-Tiemens se Koerier s verwijderen en :n ook individüe- □p uw lichaams- i van de voet. De en blijft voldoen- latige transpiratie t “ademen”! wat u maar wilt gevoelige voeten schacht van Xflex De gemeente overweegt toestem ming te geven voor een vuurwerk- bunker op het oude Volt-terrein. De bewoners uit de buurt zijn vierkant tegen. Maar deze wens van omwo nenden zal waarschijnlijk wel in de lucht verdwijnen. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. HET WOORD IS AAN... Seniorenacademie Brabant gaat in september weer van start met een ge varieerd najaarsprogramma. Naast Til burg zijn ook Roosendaal, Breda, Eind hoven en Den Bosch de plaatsen waar cursussen gegeven worden. Op vrijdag 25 augustus houdt de Seniorenacade mie op de Katholieke Universiteit Bra bant een open dag. t, kappen van een eik In 559* bekendgemaakt 10 HOENEN SCHOENEN i/n 14, Tilburg. 113 535 0017. 00 tot 19.00 uur. 1-Enschot tot en met vrijdag Kl^CCr. hoef) tot en met woensdag België, ons buurland (geschiedenis, politiek, economie) Ervaringsberichten van zingeving, psychologisch verkend In dialoog met Abraham Joshua Heschel (godsdienstfilosofie) Augustinus in het Latijn (theologie/cultuurgeschiedenis) Franse schrijvers tussen mythe en utopie Christusbeelden in verschillende culturen (theologie) Internationale conflicten, de rol van religie en ethiek Over de dood heen? (filosofie) Poëzie en muziek, twee handen op één hart Afrika, kleur in een boeiend continent (cultuur/antropologie) De Nederlandse/Brabantse volkscultuur Duurzaam en integraal waterbeheer Persoonlijkheidsleer Leerpsychologie in de klinische praktijk Kennismaking met de psychologie Kunst na'45 Wetenschapsfilosofie in historische perspectief Oriëntatiecursus Oosters Christendom tot en met woensdag eUnUr;Sevrang8V30 te controleren op de houdbaarheidsdata. En als er iets over is, spoel het dan niet door het toilet, maar breng het terug naar de apotheek. Die zorgt ervoor dat oude en overtollige medicijnen op een verant woorde manier vernietigd worden. Meer weten? Vraag bij uw apotheek naar de folder Ouder worden en ge neesmiddelen. Bij het ouder worden verandert het li chaam, en daardoor reageert het ook an ders op medicijnen. Een paar voorbeel den: het kan langer duren voor een medicijn gaat werken; het medicijn kan sterker gaan werken, of langer; het duurt langer voordat de medicijnen weer uit het lichaam zijn, en hierdoor zouden ook (eerder) bijwerkingen kunnen ontstaan. Daarom is extra wijsheid en oplettend heid bij alle partijen -gebruiker, apothe ker en arts- een goede zaak. Reactievermogen Sommige medicijnen hebben geen wissel werking met andere nodig om flinke bijwer kingen te hebben. Zit er een gele sticker op de verpakking met daarop de tekst Dit ge neesmiddel kan het reactievermogen ver minderen, dan is het verstandig geen auto te rijden. Waar veel mensen niet aan denken is dat zo'n waarschuwing niet alleen be doeld is voor mensen achter het stuur, maar ook bijvoorbeeld bij schoonmaakklusjes, bij het oversteken van de straat en op de trap. In dat soort gevallen, maar ook in het al gemeen geldt dat u met uw apotheker een afspraak kunt maken om uw geneesmid delen eens door te nemen in een persoon lijk gesprek. Dat de apotheek het medicijngebruik in de computer registreert, kan ook in andere geval len nuttig zijn. Als u bijvoorbeeld een tijdje el ders bij vrienden of familie logeert, of een weekend naar een andere stad gaat en uw medicijnen bent vergeten, kunt u daar naar een apotheek gaan. Die kan uw eigen apothe ker vragen om welk middel het gaat. U krijgt dan een voorraadje voor een paar dagen. Een bestaand recept laten doorbellen, faxen of emailen, kan natuurlijk ook als u een andere arts of specialist raadpleegt. of u een tablet mag fijnmaken. Ook han dig zijn een hulpmiddel waarmee u medi cijnen makkelijk uit een doordrukstrip kunt halen en een hulpmiddel voor het gebruik van oogdruppels. Verder is prettig dat de meeste apotheken een kosteloze bezorg- service hebben. Het is verstandig om minstens een keer per jaar de inhoud van het medicijnkastje In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg, onder ver melding van 'Het woord is aan...' Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Wie op latere leeftijd slecht is gaan zien, zal misschien denken dat hij of zij in de bibliotheek niets meer te zoeken heeft. Toch is dit een misverstand. In de Openbare Bibliotheek Tilburg is ook 'leesvoer' aanwezig voor mensen die slecht zien. Het begint al met boeken in een duidelijke druk, voor mensen die moeite krijgen met kleine lettertjes. Deze boeken staan tus sen de gewone romans, maar hebben een extra etiket (een gro te D van 'duidelijke druk' met daarin een oog). Voor mensen die daarmee niet geholpen zijn, bestaan er boe ken in GROTE LETTER. Deze boeken staan in elke bibliotheek in een aparte kast en hebben een extra etiket met daarop een levensgrote G van 'Grote Letter'. Door de groeiende vraag naar boeken in grote letterdruk, is het aantal titels in deze druk flink toegenomen. Het aantal uitgeverijen en daarmee de keuze in soort boek is ook gegroeid. De laatste boeken van Yvonne Keuls, Maeve Binchy en Nicci French zijn bijvoorbeeld in grote letter verkrijgbaar. Mensen die deze grote letter, ook met behulp van een lees- hulpmiddel, niet meer kunnen lezen, kunnen overstappen naar het gesproken boek Voor deze boeken kunt u het beste te recht bij de Anders Lezen Bibliotheken, zoals de Le Sage ten Broek bibliotheek. In de Openbare Bibliotheek Tilburg is maar een fractie van het aanbod in gesproken boeken te vindenMaar zo kunt u er wel mee kennismaken. Bovendien kunnen ze u in de bibliotheek aan informatie over de Anders Lezen Bibliothe ken helpen. Overigens zijn gesproken boeken ook bedoeld voor mensen met een andere handicap dan een visuele. U kunt hierbij den ken aan mensen die moeilijk of niet een boek kunnen vasthou den, bijvoorbeeld door reuma. En als u voor de boeken niet meer hoeft te komen, is er altijd de muziekafdeling nog, waar u veel plezier aan kunt beleven. Leg uw oor eens te luisteren in de bibliotheek bij u in de buurt. Vra gen staat vrij. een dagje uit in en rond Tilburg gelezen. Ik wil graag enkele aanvullingen geven, uitstapjes waarmee ik altijd goed 'scoor'. Allereerst het museum de 'P'OPkamer. Naast een verzameling oude en antieke poppen en alles wat daar bij hoort, is er ook een grote verzameling oude gebruiks voorwerpen te zien. Tevens is er oud speelgoed, waaronder op religieus gebied kinderaltaartjes en ander toebehoren om 'misje te spelen'. De verzameling geeft een beeld van het dagelijkse leven in het Brabant van de eerste helft van de vorige eeuw. Eigenaresse Miep Willard heeft bij alles prachtige verhalen. Voordat u een bezoekje brengt, eerst even bellen voor een afspraak: tel. 0161-224294. Adres: Hulteneindsestraat 12 (oude Bredaseweg, afslag bij café-restaurant De Stad Pa rijs). Mijn tweede tip is een bezoek aan 'Peerke Donders'. Bij de kapel, gewijd aan Peer- ke Donders, ligt een oude parkachtige tuin met daarin een groots uitgebeelde kruis weg; elke statie is aangeboden door een andere parochie. In het midden van het park staat een openluchtkerk en bij de ingang het opnieuw opgebouwde wevers- huisje, waarin Peerke als kind heeft gewoond. Bij dit alles staat een café- restau rant waar het goed toeven is. Bent U met de fiets, rijd dan ook even naar De Schans, een oud stukje Tilburg rond de kerk in de relatief nieuwe wijk Noord. M. van Bladel De Seniorenacademie is bestemd voor 50-plussers die over uiteenlopende on derwerpen wat willen bijleren op universi tair niveau. Dat betekent niet dat deelne mers een academische achtergrond moeten hebben, wel dat ze zelfstandig (overwegend Nederlandstalige) literatuur kunnen bestuderen en een inbreng heb ben in de hoor- en werkcolleges. Bij enke le thema's is wel enige voorkennis ge wenst; welke dat zijn staat in de cursusgids. De cursussen worden overdag op werk dagen gegeven. Ze zijn behoorlijk popu lair, want van de 21 thema's in Tilburg zijn er al drie volgeboekt. Maar de nog overge- blevén cursussen zijn ook interessant en bestrijken een breed terrein, van politiek en (cultuur)geschiedenis tot theologie. Bijna alle cursussen kosten 310 gulden; bij inschrijving voor meer cursussen is korting mogelijk. Soms moet u de reader(s) apart betalen. Mensen met een minimuminko men kunnen een tegemoetkoming in de kosten krijgen van het studiefonds Sed Vi tae. De brochure bevat uitgebreide informatie over alle praktische zaken, inclusief de cursussen in de andere steden, die overi gens niet al te ver van Tilburg liggen. Op de open dag op 25 augustus houdt een aan tal docenten inleidingen van een uur over hun vakgebieden. Op de dag, die van 9.45 tot 16.00 uur duurt, is natuurlijk meer infor matie te krijgen over de cursussen, met name die in Tilburg. De open dag wordt in en bij Zaal Y1 van de KUB gehouden. Voor de brochure, overige inlichtingen en inschrijving kunt u ook terecht bij het secretariaat van de Seniorenacademie, p/a Fontys Hogescholen, Prof. Goos- senslaan 1,5022 DM Tilburg; tel. 0877- 876388. Open op werkdagen, behalve vrijdagmiddag. De vijfde Dag van de Ouderen in Tilburg wordt op maandag 2 oktober gehouden in de schouwburg .Inde foyer is er dan de ge bruikelijke informatiemarkt. Instellingen, (ouderen)organisaties en bedrijven die daaraan willen deelnemen kunnen een plaats reserveren. Plaatsing gebeurt op volgorde van binnenkomst van de aanvragen; sluitingsdatum 1 september. Inlichtingen/re- serveren: mw. R. Rombouts, tel. 5441324. Prisma Brabant, een provinciaal ondersteuningsinstituut dat zich onder meer bezighoudt met vorming, houdt dinsdag 22 au gustus een paneldag over leren op latere leeftijd. De dag, geti teld Tijd van leven..., tijd van leren?, vindt plaats in kader van provinciaal onderzoek. Deelname aan deze gezellige en leer zame dag voor 50-plussers is gratis. De gesprekken worden door deskundige trainers begeleid. De dag, die van 10.00 tot 16.00 uur duurt, wordt gehouden in het kantoor van Prisma (Spoorlaan 460, Tilburg). Tussendoor is er een lekkere lunch; eventuele reiskosten worden vergoed. Informatie/aanmelding: Prisma Brabant, Jeanne van Leijsen, Postbus 10346, 5000 JH Tilburg; tel. 5441440; e-mail: jleijsen@prisma-brabant.nl Elk jaar organiseren KBO Heikant/Quirijnstok en de Kring Til burg van de KBO een gratis dag voor een speciale doelgroep. Dit jaar gebeurt dat op donderdag 21 september in samenwer king met de afdeling Brabant van de Multiple Sclerose Vereni ging Nederland. Na de ontvangst om 10.00 uur wordt die och tend voorlichting gegeven, onder meer op een informatiemarkt. Ook is er een 'verwenteam' met een fysiotherapeut, kapsters en schoonheidsspecialistes voor de MS-patiënten. Na de warme maaltijd volgt tot ongeveer 16.00 uur een gezellige middag met muziek of cabaret. Wie interesse heeft, kan zich opgeven bij de Multiple Sclerose Vereniging Nederland, Afdeling Brabant, Echternachstraat 1 5224 TA 's-Hertogenbosch. De rest van dit seizoen kunnen mensen van 55 jaar en ouder op woensdagen Het Land van Ooit gratis bezoeken op vertoon van hun legitimatiebewijs. De Grenzen van Het Land van Ooit zijn geopend tot en met 29 oktober. Let wel: van 11 september t/m i 3 oktober is het park alleen in de weekenden geopend! Tot en met zaterdag 20 augustus is in de centrale Openbare Bi bliotheek Tilburg (Koningsplein 10) de fototentoonstelling Ne- derlands-lndië in de Tweede Wereldoorlog te zien. De tentoonstelling geeft onder meer een beeld van de gebeur tenissen, de locaties en de namen van de kampen in het voor malige Nederlands-Indië, Thailand, Birma en Japan tijdens de Japanse overheersing. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) begint het nieuwe sei zoen met gewone activiteiten als bingo op woensdag 16 au gustus (ƒ7,50 voor tien ronden) en bloemschikken op 23 au gustus. Bij dat laatste zijn de kosten afhankelijk van de bloemen en moeten deelnemers zelf een mesje en een bakje, mandje of potje meebrengen. Beide ochtenden beginnen om 10.00 uur. Daarnaast staan twee ochtenden in het teken van Japan. Op dinsdag 15 augustus is er een origami-workshop. Na de ken nismaking met deze vouwkunst zijn er Japanse thee en zoutjes. Donderdag 24 augustus wordt voorlichting gegeven over het Japanse yoghurtje Yakult. Deze ochtenden duren van 10.00 tot 11.30 uur; deelname is gratis. Als iemand een oogaandoening krijgt, rijzen er allerlei vragen. Is er nog iets aan te doen? Hoe erg wordt het? Wat valt er met hulp(middelen) te bereiken? Voor dit soort informatie en advies kunt u terecht bij de Slecht zienden- en Blindenlijn (SB-lijn). Er zijn zoveel soorten hulp en hulpmiddelen voor slechtzienden en blinden dat het aanbod on overzichtelijk is. Daarom kan een telefoonmtje naar de SB-lijn moeite en geld besparen. Ook familieleden, hulp- en dienstver leners en andere betrokkenen kunnen bellen. De SB-lijn staat open op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur: te;. 030-2945444. Tips Voor het gebruik van medicijnen leest u natuurlijk de bijsluiter en het etiket. Daar- in staat ook hoe het medicijn bewaard I moet worden, bijvoorbeeld in de koel- 8 kast. Is er iets niet duidelijk? Ga langs met uw vraag of bel naar de apotheek. Daar geeft men graag uitleg bij twijfel, als u wilt weten op welke tijden u het middel precies moet gebruiken, als het innemen problemen geeft, enzovoort. Het kan gebeuren dat u vergeet uw me dicijn in te nemen. In de bijsluiter staat of u het alsnog moet nemen of dat u gewoon moet doorgaan met de volgende dosis. Staat het er niet in, of niet duidelijk, vraag het dan even na bij uw apotheek. Doe dat ook als u last krijgt van een bijwerking. Verander niet zelf de dosering, maar vraag advies aan arts of apotheker. Het apotheekteam houdt in de computer I bij welke middelen u gebruikt en houdt in de gaten of die middelen goed samen gaan. Als dat niet het geval is, kan dat ernstige gevolgen hebben. Ook kunnen sommige geneesmiddelen eikaars wer king verzwakken of versterken, waar door er bijwerkingen kunnen ontstaan. Als er kans is op zo'n wisselwerking, dan overlegt de apotheker met de arts. Een wisselwerking kan ook ontstaan met middelen die zonder recept te koop zijn, zoals kruidenmiddelen, pijnstillers en middeltjes voor maag en de verdere spijsvertering. Vertel daarom bij de arts J of in de apotheek welke middelen u zelf nog meer gebruikt. als u vragen over de I o gemaak^Vweken^aïe1 zondheidsklachten. Gelukkig zijn die vaak te verlichten met (verstandig) medi- er8mijn van3 cijngebruik. 'Dokter' niet teveel zelf; uw apotheker geeft graag advies. :ge van burgemeester en lend en tevens een 1 rlopige voorziening bij rechtbank is ingediend ining pas gebruik dat op het verzoek om ziening afwijzend is schrift indienen bij het :ester en wethouders 90155, 5000 LH verzoek om een voorlo- lienen bij de President sntsrechtbank te Breda, Postbus 90110, 4800 ijk verzoek kan pas en bezwaarschrift is Handig Uw apotheek kan u helpen aan handige hulpmiddelen om medicijnen te gebrui ken: doseerboxen en doseeretuis die het makkelijk maken om middelen op tijd te nemen. Zo zijn er ook tablettensplijters en tablettenvergruizers, maar daarbij moet u wel even in de bijsluiter kijken of navragen DE TILBURGSE KOERIER ’US 2000 - PAGINA 10 I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. - Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I voordeverschiininasdatum. l P ^hï>lETl£A/ üi ’/o

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11