1 in s Dag van de Architectuur architecten uit BOUW SPECIAL BOUW SPECIAL «■«■Hé? life, Architectuurprijs Midden Brabant kleurt EURS IRS Welstands-prijs daagt f FM 51 CL N FECT1E 40 DONDERDAG 29 JUNI 2000 - PAGINA 17 DE TILBURGSE KOERIER in.nl Morgen, vrijdag 30 juni, wordt de jaarlijkse Dag van de Architectuur ge houden. Een landelijk gebeuren, waarvoor staatssecretaris Van der Ploeg in Breda de aftrap geeft. Toch krijgt deze landelijke Dag dankzij de regio nale BNA-kringen vooral een plaatselijke inkleuring. Ook in Tilburg zijn diverse activiteiten georganiseerd. Meest in het oog springend is daarbij de uitreiking van de tweejaarlijkse architectuurprijs Midden Brabant. FOTO'S: PETER LIGTENBERG waai enmensen. ■S Het studentencentrum van de KUB van Christiaan Kieckens relfstandig nd wordt uw Ij een uitstekende keus! Zwerfvuilactie bewoners Valeriaanhof TOT -Z Stuy\ Westpoint Fijn wonen begint op... NEESKUNDE Keukens van Hans Verkerk: Dakkapellen en torenflats, tuinschuurtjes en woonwijken; de welstandscom missies in Noord-Brabant adviseren jaarlijks over zo'n 35.000 bouwplannen in zestig gemeentes. Dat is niet niks: zo'n 90% van alle bouwplannen in Brabant wordt bekeken door de in totaal vijftien welstandscommissies die Noord Bra bant telt. In onze regio is dat, weinig origineel van naam, de welstandscom missie Tilburg. Alle regionale commissies samen vormen de Welstandszorg Noord Brabant. En die provinciale organisatie reikt jaarlijks een Welstands- prijs uit. Recent zijn de genomineerden voor deze prijs bekend gemaakt. Wat doet de Welstandszorg, waarom bestaat er een Welstandsprijs en wat vin den bouwers en architecten ervan? Vragen waarop we proberen in dit artikel een antwoord te geven. mingbouw aan de westkant van het tin door architect Erik van Eegeraat Huis (her)inrichten: hoe pak je dat aan? :n Nuenen ïreda. j recent issie vanl sn wor- j senio- geeft kcou- voor de ikt. En 1; De; 300.1 aan de Poststraat Dansen is het enige 7el van een winkel in de ,erd door architectenbu- genomineerd in de categorie Ipuien. imineer- i de Ent ten daarom ng weet te Torkomende iet een 98 99 en afspraak. vies en aatsen tje" wordt, 9. de vorige naar een n bijvoorbeeld bouw van het goed; in t uit onze jphalen. nauwkeurig N EUS npoktaMuwUwpOistwwijk '8l<m 7000 Mwrtn 10 3-2381 Weelde-Belgie Niet te streng De te beoordelen projecten dienen aan een aantal criteria te voldoen, maar zo g Luijten grif toe: "Wij zijn daar redelijk lant in.In principe mag ieder project dat na e prijs gerealiseerd is, meedingen nominatie. Dat verklaart waarom I popcentrum 013 en de hoog- t Cenakel, inmiddels al lang ge- 5"“ realiseerd en opleverd, nu pas op de lijst van genomineerde projecten staan. Luijten laat zich niet verleiden om al vast een tip van de sluier rondom de winnaars op te lichten. Het enige wat hij kwijt wil is dat er in beide categorieën een winnaar is. „>wel de gemeente als Wonen Mid- den-Brabant ondersteunen waar mo gelijk initiatieven van bewoners die bijdragen aan de leefbaarheid van de buurt. UNI 2.000 - PAGINA 16 De afdeling Midden Brabant scoort vrijwel alle categorieën zijn projecten regio te vinden. Sinds twee jaar weten kopers van keukens de weg te vinden naar Hans Verkerk Keukens te Tilburg. In augustus 1999 is de zaak over genomen door Niels v.d. Pol en Perry Marchal die samen met hun medewerkers de klanten van dienst zijn en uitstekend advies ge ven. Daarnaast is Hans Verkerk Keukens al 35 jaar marktleider in de Benelux. Het bedrijf met de ge renommeerde naam bestaat uit tachtig zaken. woordelijk voor de nieuwe VPRO-studio) en de in Amsterdam gevestigde Engelse ar chitect Gordon Haslett. EnVojo. KosJ&Moo'ke Schvurmon, 3 K. k' ES ;ns veel 's. Op korte ■nontagevak igen het indig m aan Enthousiast Dit jaar wordt de Welstandsprijs voor de vijfde achtereenvolgende maal uitgereikt. En het en thousiasme bij ontwerpers en opdrachtgevers lijkt met het jaar te groeien. Dit jaar werden er uit de 35.000 Brabantse ontwerpen door de regiona le welstandscommissies maar liefst 104 plannen genomineerd, waarvan er 102 meedingen naar de Welstandsprijs. Twee plannen werden nog te prematuur bevonden. Welke criteria bij het nomineren een rol spelen? De plannen moeten ter beoordeling aan één van de Brabantse welstandscommissies zijn voorge legd en boven de middelmaat uitsteken. Archi tectuur is daarbij niet het belangrijkste. Dat bete- Fietstocht en expositie Om ook belangstellende inwoners van Tilburg kennis te laten maken met mar kante architectonische projecten in Til burg wordt op zaterdag 1 juli een fiets tocht van zo'n 15 kilometer georganiseerd, die de deelnemers langs de genomineerde projecten maar ook langs andere actuele architectonische za ken voert. Gezien de afstand is het Kaats- heuvelse project niet in de fietstocht op- 1 Bij de BNA, de Bond van Nederlandse Architecten, zijn in geheel Brabant zo 'n 400 a 500 architecten aangeslo ten. De kring Midden Brabant telt een tachtigtal leden. Een architect wordt niet zomaar lid van de BNA. Aller eerst moet de kandidaat in kwestie afgestudeerd ingeni eur zijn, die zich heeft laten registreren in het wettelijk register van architecten. Na twee jaar aantoonbare praktijkervaring kan het lidmaatschap van deze Bond aangevraagd worden. De Midden Brabantse nominaties vormen slechts een deel van de in totaal 102 voorgedra gen projecten. Toch is de welstandscommissie Tilburg niet ontevreden. De genomineerde pro jecten uit deze regio zijn er in geslaagd om bo ven de middelmaat uit te steken. En vervullen daarmee een voorbeeldfunctie voor het 'alle daagse bouwen'. szorg iaagse bouwen' enheid en inzet eer zijn toch tot www.hendriks.nl ^™;DRIKS Vooral erkenning Steef Luijten, voorzitter van de kring Mid den Brabant van de BNA laat er geen ondui delijkheid over bestaan: de architectuurprijs Midden Brabant is vooral een stuk erken ning en waardering. De beoordeling van de 48 ingebrachte projecten, 12 in de categorie beneden fl 300.000, - en de rest daarboven, heeft negen nominaties opgeleverd. De jurering die tot de nomaties leidde, ge schiedde door een vakjury bestaande uit Pa trice Girod, een Franse architect, Jacob van Rijs van het bureau MVRDV (o.a. verant- Geen eenheidsworst Ais het gaat over architectuur denkt vrijwel ie dereen meteen aan in het oog springende bouw projecten. Projecten waar vaak gerennomeerde architecten voor aangezocht worden. Carte blan che krijgen ze niet, maar gezien de financiële po sitie van hun opdrachtgevers zijn er voldoende mogelijkheden om architectuur met een grote A te realiseren. Gelukkig, want zij zorgen voor ver rijkende variatie in het aanzicht van woonwij ken, winkelcentra en bedrijfspanden. Toch vor men die prestigieuze projecten maar een fractie van alles wat er jaarlijks gebouwd en verbouwd wordt. Bij dit 'alledaagse bouwen', zoals we het gemakshalve maar zullen noemen, speelt het be schikbare budget van de opdrachtgever een min stens even grote rol. Alleen: meestal in beper kende zin. Met de Welstandsprijs wil Welstands? Noord-Brabant vooral het 'alleda stimuleren tot wat meer bevloger om met de beperkte middelen die aantrekkelijke resultaten te komen. grote verrassing als ze echt een aantal keren de handen uit de mouwen heb- i gestoken. In de winter kan het zwerfvuil opruimen vervangen den door sneeuw ruimen en bij ren het pad voor het huis schoonma ken. De gemeente Tilburg sponsort al het materiaal dat nodig is voor deze ac tie, zoals bezems, vuilniszakken enz. jv «„tie op Tevens gaat de gemeente twee keer per 14.00 uur, jaar tijdens de grote schoonmaakacties met veegwagens en zuigers door de Prijs De service van Hans Verkerk Keu kens gaat ver. Perry en Niels: "Het is belangrijk voor ons dat de klanten tevreden zijn. Ze kunnen een keuze maken uit diverse Duitse merken van uitstekende kwaliteit. Daar naast leveren we alle merken in- bouwapparatuur. U vertelt ons welk budget u wilt besteden en wij tonen u de mogelijkheden. Natuur lijk brengen wij u graag een huisbe zoek, zodat we u nóg beter kunnen adviseren." De showroom van Hans Verkerk omvat naast zo'n vijftig keukenop- stellingen ook een afdeling badka mers. Het is dus zeer de moeite waard om een bezoek te brengen aan Hans Verkerk Tilburg. Adres: Bosscheweg 253a, 5013 AB Til burg; tel. 58112530. Diverse categorieën Je kunt geen appels met peren vergelijken. Daar om heeft de Welstandszorg Noord-Brabant ge meend om bij de selectie van de genomineerden diverse categorieën te hanteren. In totaal zijn er dat maar liefst elf, variërend van projectmatige woningbouw, verbouwingen en kleine bouw werken, bedrijfsbebouwing en kantoren tot nieuwbouw in oude omgevingen, reclames en winkelpuien en vormgeven aan duurzaam bou wen. De afdeli vrijwel <u regio te aan de Tilburgseweg in Goirle van de architec tencombinatie Van Dinter Storimans, de wo ning van Vermeer aan de Kasteelstraat in Hilva- renbeek van Luijten architectuur en stedebouw b.v. en de woning van Van Huijgevoort aan de Brabantlaan in Riel van bureau ir. Swillens. Twee nominaties in de categorie verbouwingen en kleine bouwwerken: de uitbreiding van de wo ning van Donders aan de Tilburgseweg in Goirle door architectenbureau Van den Heuvel en de verbouwing van de woning van Schelstraete aan de Loonse Molenstraat in Loon op Zand door Fennis architectuur. In de categorie bedrijfsbebouwing en kantoren zijn de showroom en uitbreiding van het kantoor van Van Esch aan de Edisonweg in Goirle door Bedaux De Brouwer architecten, de uitbreiding van Interpolis Tilburg door Bureau Bonnema en de bouw van het distributiecentrum van Takena- ka Nederland genomineerd. Het appartementencomplex door architectenbureau Frits I De vrij recent opgerichte bewoners commissie van het V aleriaanhof is me teen in actie gekomen. Samen met kin- ben deren uit de wijk is ze zwerfvuil gaan opruimen. Voor dit project zijn kinde ren uit de wijk van 6 tot en met 13 jaar gevraagd om samen met een begelei der van de commissie zwerfvuil op te ruimen. Afgelopen zaterdag is gestart, maar het is een terugkerende actie zaterdagen tussen 12.00 en één keer in de 2 maanden. Twee keer per jaar is er een grote schoonmaakac- wijk, tie en de eerste daarvan was op zater- Zowe dag 24 juni. Wonen Midden-Brabant sponsort de verrassingen die de kinderen krijgen na iedere keer dat ze meehelpen en een genomineerde plan uit Midden Brabant in de ca tegorie nieuwbouw in oude omgevingen. Bij bijzondere gebouwen zijn er twee nomina ties: de appartementen in een kerk aan de En- schotsestraat door Bollen architectuur en het kantoor-, school- en woongebouw aan de Ke- ijzerlaan in Goirle door de architecten werk groep. Tenslotte is de voorgevel Heuvelstraat, gerealiseer reau Frits Dansen, ge reclames en winkelp 'oor haar eidszorg therapie srmaal Therapeut an tot bij- en tomie/Fysiologie, ie en Intuïtieve ten keuze tatiecursus. 1 RD GELDROP. De kring Midden Brabant van de BNA reikt tweejaarlijks de architectuurprijs wljHjMidden Brabant uit. Doel daarvan: meer er- kenning krijgen voor, en waardering uit spreken over het werk van architecten uit het kring- gebied. Tijdens een feestelijke, besloten BNA-bijeenkomst op 30 juni zal wethouder Horvers om 15.45 uur de bij deze prijs be horende kunstwerken uitreiken aan de twee winnaars van dit jaar. De genomineerden zijn.... genomineerden in de categorie tot fl 1.000,- maken dus 50% kans op de ar chitectuurprijs. Er zijn in deze categorie maar twee genomineerden: de werkplaats voor kunstenaars bij het Faxx-gebouw, een project van architect Frans Coumans en de villa aan de Lovense Kanaaldijk 12 van Rens Heestermans. In de categorie boven fl 300.000,- zijn meer nominaties toege kend: woningbouw aan de westkant vna het Stuyvesantplein door architect Erik van Ee geraat, het studentencentrum van de KUB van Christiaan Kieckens, Popcentrum 013 van Benthem en Crouwel, woningen voor verstandelijk gehandicapten in Kaatsheuvel van Camiel van Stegeren, de nieuwbouw van hetjustieel complex Willem II van Hans Wijffels, de hoogbouw van het Cenakel van Jacques de Brouwer en de renovatie van de Beukenflatdoorde Architecten Werkgroep. Genomineerden Tot september blijft het koffiedik kijken. Pas dan zal een jury onder voorzitterschap van pro fessor W. Dik in elke categorie een prijswinnaar kiezen en de uiteindelijke winnaar van de Wel- standstrofee 2000 bekend maken. De Middenbrabantse inbreng bestaat uit de vol gende projecten: in de categorie projectmatige woningbouw: 38 woningen in de Loosche Akker in Hilvarenbeek van architect Ad Smeulders en de beoogde woontoren Westpoint aan de Ringbaan West van Van Aken architectuur. In de categorie individuele woningbouw zijn genomineerd: de woning en winkel Yorulmaz kent niet dat plannen met een hoog architecto nisch gehalte buiten de boot vallen. Ook zij zijn in de selectie opgenomen maar het gaat toch vooral om typische welstandsaspecten waar ontwerpers en Opdrachtgevers rekening mee houden. Enkele voorbeelden daarvan: inpassen in de woonomgeving, toepassing van reclame, zorgvuldig omgaan met details. genomen. De meestal 50 tot 80 deelnemers aan deze fietstocht dienen zich om 10.30 uur te verzamelen bij de kapel van het Ce nakel aan het Cenakel (hoek Kempenbaan/ Ringbaan Zuid). Zij worden in subgroepjes verdeeld en begeleidt door architecten die hen zullen voorzien van alle gewenste tekst en uitleg. Vanaf 3 juli worden de negen genor de projecten ook tentoongesteld in mapassage. De werknemers van Hans Verkerk Tilburg ontvangen hun gasten graag en zijn ervaren in hun vak. Service is belangrijk en dat stralen ze dan ook uit. Aan el ke klant wordt veel tijd besteed. Toegevoegde ser vice is de mogelijkheid van het ko pen van een keuken op afroep; de klant zoekt een keuken uit voor een bepaalde prijs en bepaalt later waar en wanneer di e geplaatst moet wor den, bijvoorbeeld in een nieuwe woning of na een verhuizing. Even tuele wijzigingen kunnen alsnog worden uitgevoerd. Een huis betekent voor de meeste Nederlanders veel meer dan een dak boven het hoofd. Ons kli maat maakt dat we gemiddeld tachtig procent van onze vrije tijd binnenshuis doorbrengen. Daarom besteden we veel zorg en aandacht aan de inrichting van ons huis. Doe-het-zelfprogram- ma's en tijdschriften over wonen zijn niet voor niets zo populair in ons land! Vele Nederlanders ver- welkommen elke aanleiding om een kamer, keuken of meteen het hele huis (opnieuw) in te richten. Verhuizen is de meest voorde hand liggende reden om opnieuw in te richten. Volgens het CBS zijn wij Nederlanders ook redelijk 'verhuis- lustig’. Mannen veranderen gemid deld 8,1 keer in hun leven van wo ning en vrouwen zelfs 8,5 keer! Maar er zijn ook genoeg andere re denen te bedenken om eens een fris se wind door uw huis te laten waai en. Zoals gezinsuitbreiding, of juist het feit dat de kinderen het huis uit gaan. Misschien zijn de meubels of is de stoffering aan vervanging toe. Of bent u gewoon uitgekeken op uw oude interieur en wilt u eens wat anders. Het kiezen van een nieuw interieur is uiterst persoonlijk, maar er zijn wel trends in te ontdekken. De belangrijkste trend van het mo ment is eigenlijk: alles mag en alles kan. Dit biedt u enerzijds de moge lijkheid een privé-paradijsje te creëren, dat perfect aansluit bij uw woonwensen. Aan de andere kant loopt u het ri sico door de bomen het bos niet meer zien. Daarom is het handig een leidraad te hebben. Voor een vakkundig ad vies op maat kunt u een binnenghuisarchitect in schakelen. Maar u kunt ook uw ei gen plan trekken. Dit kost meer tijd, maar het is ook een stuk goedkoper. Talrijke boeken over het interieur en binnenhuisarchitectuur kunnen u op weg helpen, u vertellen waar u op moet letten, tips geven en leuke ideeën aan de hand doen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 17