WIJZE ,r RT Genieten van wat je nog wel kunt Tips bij omgaan met dementie erking OEVE )A /IMA POST SCRIPTUM COLOFON Veel senioren hebben baat bij fysiotherapie i ■Lr O» j Afscheid John Mols Trefpunt 't Sant Hoorspelen voor visueel gehandicapten Hobbymarkt Rommelmarkt in Noord Tarieven 'vrije reizigers' Deeltaxi Volksdansinstuif 55+ Kaarten in de open lucht Gezond bewegen, gezond blijven r i i 1 I I I I I I I I 2000 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER men kijken. Zij maken hen de hele dag mee en heb- Drop Oud Dementie is niet alleen ingrijpend voor de Riek Flipse-Tiemens ie Yards 16j. EN) •RDAG6JULI NAPARK scoop: Lawn Dogs 36 122 ël. 013-59 00 589 J REMMEN ERS klussen en in te spelen op het verande rende gedrag van de dementerende. Weten van vergeten. Tips en adviezen bij het omgaan met dementie (ISBN 90- 5050-360-1) is geschreven door Marco Blom, Frits Tjadens en Patricia Witha gen. Het boek van 400 pagina's kost HET WOORD IS AAN... Kaatsheuvel on Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. v...Male Gigolo 12j. IUT lag 5juli2000 0-22.00 uur Ouur 00 uur ch12j. 20.30 uur 20.30 uu Ie kennis, het koppe- geldstromen aan de grote stedenbeleid. -15.00 uur netTuesdaynight DONDERDAG 29 JUNI 2000 - PAGINA l| Veel dementerenden vinden het prettig het streeknieuws uit regionale dagbladen of huis-aan-huisbladen te lezen. Vaak roe pen die berichten associaties op met ge beurtenissen en plaatsen die de demente rende zich nog goed herinnert. Het voorgaande is een van de vele tips uit het nieuwe boek Weten van vergeten. Tips en adviezen bij het omgaan met dementie van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW). In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Fysiotherapeute Annemarie van Hest doet loopoefeningen met me vrouw De Ronde. foto: peter ligtenberg it 44, The Choice- support 8DAG5JUU IN zaal, Zwijsenplein t: Bart van den Armand en Dimitri 'HE TOWN 1.00 uur beach i het juiste adres, t nu de kleine n filter. st 8-15.00 uur uziektheater nservatorium:'Net op KERK 15.00 uur ra: cd presentatie rgelmuziek DERN ongen-14.00 uur p m.m.v. Lisette Eibers HEATER snweg 147 Oisterwijk - sterwijkse Spelers: IDE OOM jweg Goirle -14.30 uur (toneel speelt Knecht .30 uur n 12J. Ouur 19.30-22.00 uur 00-20.00 uur Ondanks een vernietigend rapport van de Rekenkamer gaat de aanleg van de Betuwelijn door. Kosten on geveer 10 miljard gulden. Toen er voor het onderwijs wat extra miljoenen gevraagd werden, was er volgens minister Zalm geen geld. Blijkbaar is het prestige van minis ters meer geld waard dan het welzijn van kinderen. Annemarie van Hest is in dienst bij een maatschap voor fysiotherapie, waar ook mensen werken die gespecialiseerd zijn in acupunctuur, manuele therapie en haptonomie. "Mensen die ouder worden, zijn kwetsbaarder dan jongeren", vindt de fysiotherapeute. "Ze raken sneller uit hun evenwicht. Ze vallen, breken hun pols en durven dan niet meer naar buiten omdat ze bang zijn dat het nog een keer gebeurt. Dat kan ertoe leiden dat ze ver eenzamen. Ze komen dan bij me met een lichamelijke klacht, maar later blijkt dat daar meer achter zit. Voordat ik met oe feningen begin, neem ik daarom eerst even tijd om mensen hun verhaal te laten doen. Huisartsen hebben minder tijd, maar wij hebben per behandeling een half uur." "Een half uur alleen maar oefenen is ook lang, want ouderen worden sneller moe. Bij ons in de praktijk is er ruimte om op je eigen manier te werken." Grenzen Vrijwel iedereen weet dat een fysiothera peut masseert en oefeningen met je doet, maar minder bekend is dat je daar ook moet leren uitzoeken waar je gren zen liggen. Als dat lukt, heb je geen of minder medicijnen nodig. De patiënten moeten ook leren op tijd hulp te vragen, ook al is dat niet gemakkelijk als je altijd alles zelf hebt gedaan. Als je in aanmerking komt voor fysiothe rapie, krijg je per klacht maximaal twee maal negen behandelingen per jaar van het ziekenfonds vergoed. Levert de be handeling na negen keer geen of niet ge noeg verbetering op, dan wordt de pa tiënt teruggestuurd naar de huisarts, die bekijkt welke andere mogelijkheden er deling meestal wat minder snel aan dan bij jongeren. Senioren gaan vooral naar de fysiotherapeut voor de behandeling van pijnklachten die voortkomen uit slijtage en voor revalidatie na een operatie. Lang durige behandelingen zijn bijvoorbeeld nodig als mensen een hersenbloeding hebben gehad, als ze lijden aan de ziekte van Parkinson of een ernstige vorm van reuma hebben. "In die gevallen proberen we de spieren te versterken door praktische han delingen te oefenen", licht Annemarie toe. "Ik leer ze bijvoorbeeld lopen met de rollator om de arm- en beenspieren te versterken. We oefenen ook han digheidjes: een gemakkelijke manier om op te staan van het toilet of het hanteren van hulpmidde len om weer zelf te kunnen eten." Met ouderen gaat Annemarie van Hest voorzichti ger om dan met jongeren. "Als je uit het ziekenhuis komt, moet je vaak je spieren opnieuw leren ge bruiken. Ouderen raken eerder ontmoedigd als je veel van hen verlangt. Ik neem dan kleinere stap pen, maar ga wel steeds een stukje verder. Er zijn gelukkig ook oude mensen die nog verbazingwek kend energiek zijn, zelfs na moeilijke perioden of als er veel wegvalt. Het is heel stimulerend om zulke sterke mensen mee te maken." Na een therapie is het vooral belangrijk datje in be weging blijft. Niet door hard te blijven werken. Maar door een ontspannen manieren van bewegen als wandelen, fietsen en zwemmen. Als een klacht echter niet meer verholpen kan wor den, is het vaak moeilijk te accepteren dat je som mige dingen niet meer kunt. "Maar als ze dat wel doen, genieten ze meer van wat ze wel kunnen en dan hebben ze een mooi leven", zegt Annemarie. geving. Veel dementiepatiënten wonen namelijk thuis en worden verzorgd door de partner, familie of mensen uit de directe omgeving. Weten van vergeten biedt deze mantelzorgers een welkome steun in de rug. Hoe voorkom je dat een dementiepatiënt gaat dwalen? Hoe zorg je ervoor dat hij of je als de patiënt zijn uiterlijke verzorging s deze worden beantwoord in dit boek. Dat geldt ook voor vragen over veiligheid, veranderend ge drag, sociale activiteiten, financiën en juri dische zaken. Door het lezen van Weten van vergeten kunnen verzorgers van dementiepatiën ten zich beter voorbereiden op wat hen te wachten staat, ideeën opdoen en er ande- Wachtlijsten en een tekort aan perso neel dat het niet goed gaat met de zorg is bekend. Maar het lijkt er op dat de genen die hun mondje weten te roeren, er nog het beste van af komen. Die con clusie trek ik uit twee voorvallen in mijn omgeving. Een 83-jarige vrouw komt op straat ten val en breekt daarbij een schouder. Met een arm in een mitella komt ze thuis uit het ziekenhuis. Ze heeft geen kinderen of andere naaste familie, wel behulp zame, oude kennissen die echter geen raad weten met iemand met een ge broken schouder. De hele trits gebeld - thuiszorg, opvang in verpleeghuizen-, maar overal is het: "patiëntenstop". Ge volg: de vrouw zit een week thuis in haar nachthemd en krijgt geen licha melijke verzorging. Pas daarna wordt ze tijdelijk opgenomen in een verpleeg inrichting. Een andere vrouw is langdurig ziek en is van de wachtlijst voor thuiszorg af gevoerd, nadat ze twee weken bij haar zus was geweest. Na een aantal tele foontjes, waarin ze er stevig op aan dringt dat iemand haar situatie moet komen beoordelen, heeft ze nu twee maal per week hulp. Ouderen moeten dus leren strijdvaardig te zijn. Want de mondigen en de minder mondigen worden blijkbaar met twee maten ge meten. Mw. H. van B. Een fysiotherapeut masseert pijnlijke spieren en doet oefeningen. Minder bekend is dat je daar ook leert om te gaan met je beperkingen en op je eigen grenzen leert te letten. Want als je je lichaam steeds weer verkeerd belast, helpt fysiotherapie niet. De meeste ouderen die bij de fysiotherapeut in behandeling zijn, komen er met slijtageklachten of om te reva lideren. Bij ernstiger aandoeningen als de ziekte van Parkinson, zware vormen van reuma of de gevolgen van een hersenbloeding is een langere behandeling nodig. ƒ39,50 en is te koop bij de boekhandel of bij NIZW Uitgeverij, Postbus 19152, 3501 DD Utrecht, tel. 030-2306607, fax 030-2306389, e-mail bestel@nizw.nl; bestelnummer E31144. .00 uur rloop door Stichting erwijk en het Zuid- egeleidingsorkest «AG 3 JULI (straat 1 -21.00 uur ïde 100M eweg Goirle-20.30 uur stoneel speelt Knecht rasters ït 49-16.00 uur amilie Van der Vorst IDAG2JULI JGD 2-16.00 uur is Band (Benin); gratis 00 uur cused a.l. Ouur 9.00-21.30 uur 00-19.30 uur Algemeen directeur John Mols van de verzorgingshuizen De Bijsterstede, Den Herdgang en De Kievitshorst maakt per 1 juli gebruik van een regeling voor vervroegde uittreding. Hij is elf jaar directeur van Den Herdgang geweest. In 1998 kreeg hij ook De Bijsterstede en De Kievitshorst onder zijn hoede, toen de overkoepelende stichting daarvan een personele unie aanging met Den Herdgang. De stichtingen Kievitshorst en Den Herd gang gaan binnenkort waarschijnlijk op in stichting De Wever; verwacht wordt dat die voor de opvolging van John Mols zorgt. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 5 juli een fietstocht. Wie daar geen zin in heeft, kan die ochtend kaarten. Kosten voor het kaarten ƒ1,50. Mooie prijsjes. Aanvang 10.00 uur. Het Trefpunt is wegens vakantie van 10 juli t/m 4 augustus gesloten Visio, Audiotheek is de enige organisatie in Nederland die dank zij samenwerking met de omroepen, hoorspelen en radiodocu mentaires uitleent aan visueel en andere gehandicapten die niet op gebruikelijke wijze kunnen lezen. De audiotheek is nog relatief onbekend. Daarom vraagt Visio met een posteractie in Midden-Brabant aandacht voor de activiteiten van de nationale audiotheek. De omroepen zenden geen hoorspelen meer uit, terwijl er toch, vooral bij slechtzienden en blinden, grote behoefte bestaat aan hoorspelen en radiodocumentaires. Mensen die vaak hoorspe len willen beluisteren, zijn daarom aangewezen op de nationa le audiotheek van Visio. Niet alleen individuele abonnementen zijn mogelijk, ook een or ganisatie zoals bijvoorbeeld de afdeling oogheelkunde van een ziekenhuis kan lid worden. De hoorspelen staan op audiocas settes die in speciale dozen gratis door de PTT verstuurd wor den. Catalogus en folder zijn in verschillende leesvormen verkrijg baar. Een abonnement kost ƒ31,- per kalenderjaar. Informatie: Visio, Audiotheek, dhr. B. Theunis, Amersfoortsestraatweg 180,1272 RR Huizen; tel. 0356985755. Ouderenwerk Samen Sterk organiseert samen met het oude renwerk van De Twern op donderdagmiddag 6 juli in de Nieuwe Stede een hobbymarkt. Bezoekers kunnen dan kennismaken met onder meer de techniek van boekbinden, driedimensionaal kunstknippen, schilderen, gedichten schrijven, poppen maken, fotografie, internet en nog vele meer. De entree is gratis; aan vang 13.30 uur. Adres: wijkcentrum de Nieuwe Stede, Capucij- nenstraat 156. Informatie: tel. 5436664. Zondag 2 juli is er een rommelmarkt in 't Hazennest; bij goed weer staan de meubelen buiten het gebouw. Adres: Kreverplein 27 (hoek Van Anrooylaan/V. Kalmthoutlaan). Open van 9.30 tot 16.00 uur. Entree ƒ1,50, inclusief een koffie, thee of frisdrank. Het college van B en W heeft vorige week nieuwe tarieven vast gesteld voor gebruik van de Deeltaxi door 'vrije reizigers', men sen die niet lichamelijk gehandicapt zijn. De verplichte ver- voerspas blijft gehandhaafd maar er hoeft geen apart bedrag meer voor betaald te worden. De kosten van de pas worden doorberekend in de stripprijs. De gemeente hoopt dat daardoor rpeer 'vrije reizigers' gebruik gaan maken van de Deeltaxi. De tarieven en prijzen voor de WVG-gerechtigden blijven gelijk. De nieuwe stripprijs voorde 'vrije reizigers' is ƒ3,69 (wasƒ 3,11 Het vervoersgebied beslaat maximaal vijf zones. De nieuwe ta rieven zijn: 1 zone=4 strippen=(14,76 (binnen Tilburg); 2 zo- nes=5 strippen=/18,45 (Reeshof, Berkel-Enschot); 3 zones=6 strippen=/22,14 (Udenhout); 4 zones=8 strippen=/29,52 (ver der gelegen bestemmingen)5 zones=10 strippen^36,90. Informatie over deelname aan de Deeltaxi en verkrijgen van de vervoerspas: klantenservice van de PZN (Personenvervoer Zuid Nederland), tel. 5499954. Op zondag 2 juli is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijkcen trum De Baselaer(Hoefstraat75). Iedereen is van harte welkom om kennis te maken met volksdansen. Zoals gewoonlijk wordt van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Woensdag 12 juli kunnen 55-plussers van 13.30 tot 17.30 uur bij Seniorensoos 't Hazennest (Kreverplein 27, Tilburg-Noord) bridgen, rikken, hoogjassen en jokeren. Bij minder goed weer wordt binnen gespeeld. In iedere categorie zijn mooie prijzen te winnen. Leden en niet-leden zijn welkom, deelname is gratis, evenals het eerste kopje koffie of thee. De inschrijving sluit op 7 juli. Aanmelden in 't Hazennest, tel. 4556919. Wie op latere leeftijd nog goed uit de weg wil kunnen, moet voor al blijven bewegen. Dit staat in vrijwel alle boeken over ouder worden. U vindt die in de Openbare Bibliotheek Tilburg. De centrale bibliotheek heeft het nieuwe boek Gezond ouder worden is de toekomst van Tonny Swinnen. Hierin worden de belangrijkste ouderdomsklachten beschreven. Er wordt ook verteld wat u zelf kunt doen om ze te voorkomen. Han Mulder kiest een andere invalshoek. In Het Fit Plus pro gramma geeft hij een compleet plan voor een gezonde levens wijze. Bewegen neemt hierbij de grootste plaats in. Maar ook voeding en zelfs uitstapjes komen aan bod. In Bewegen zonder pijn geeft dokter Lode Dossche een over zicht van de letsels van het bewegingsapparaat en hun thera pieën. Informatief als u meer wilt weten over bepaalde spier ziekten of gewrichtsziekten. Als u meer wilt weten over fysiotherapie, maar het mag geen leerboek zijn, dan is de dokumentatiemap Fysiotherapie wel licht iets. Die bevat kopieën van kranten- en tijdschriftartikelen. Veel mensen met beginnende rug-, nek- en knie- of armklach- ten hebben baat bij bewegingstherapie. Een van de bekendere methoden is de Mensendieck-oefentherapie. In Gezond bewe- gen van Inez van Eijk staat een beschrijving van de therapie met enkele tips en oefeningen. Het gaat hierbij vooral om bewust be wegen. Blijf gezond, beweeg gezond, begeef u naar de bibliotheek. De sociale kant In verzorgingshuizen vragen bewoners na verhalen van anderen te hebben gehoord, of ze bij Van Hest in behandeling kunnen komen. Ze moeten dan eerst klaagt." naar de huisarts voor een verwijzing. Verpleegkun- - I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- patiënt zelf, maar ook voor de naaste om- zij goed eet en voldoende drinkt? Wat doe je als de patiënt zijn uiterlijlzQ verwaarloost? Vragen als I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar - het redactie-adres of naar De Til- I +T’er’ f0SfbcUoSof0001’ I ren’ov’er i^’l^ Z^eede’de verzor- I 5000 JA Tilburg te!. 536880S I ging handiger aan te pakken, tijd te be- I Deadline, donderdag 12.00 uur I sparen op noodzakelijke maar tijdrovende 1 voorde verschuninosdatum. .r Andere therapieën Haptonomie behandelt lichamelijke klachten die veroorzaakt zijn door psy chische problemen, die onderdrukt zijn. Ergotherapie leert mensen dage lijkse handelingen uitvoeren en hulp middelen hanteren als defecten niet meer verholpen kunnen worden. Ma nuele therapie behandelt storingen in gewrichten, vooral in de wervelkolom. Bij chiropractie worden druktechnie ken gebruikt bij problemen in de wer velkolom. De acupuncturist werkt met naalden om storingen in de energieba- nen op te heffen. Annemarie springt soms ook bij digen in de dagbehandeling vragen Annemarie ook a|S de partner of familie het moei- regelmatig of ze naar een van hun cliënten wil ko- lijk hebben met de situatie. - - men kijken. Zij maken hen de hele dag mee en heb- "Laatst kwam ik bij een vrouw die zijn. Bij oudere ben snel in de gaten als ze iets mankeren. erg energiek is geweest en altijd arena oor an Hee| bijzonder vindt Van Hest het contact met de- voor haar man gezorgd heeft, mente patiënten. "Die leven in een andere wereld, Toen zij ziek werd, moest hij op maar ze vertellen veel als het je lukt om hun manier Zjjn tachtigste nog leren het huis- van denken te volgen. Familieleden denken vaak houden te doen. Ik kan me voor dat het wel meevalt met de pijn waar zulke patiën- stellen dat dat niet meevalt. In ten af en toe over klagenMaar het is wel belangrijk z0'n geval help ik mensen aan in- zulke klachten serieus te nemen. Want deze men- formatie over de maaltijdenservi- sen zijn vandaag al vergeten, dat ze gisteren pijn Ce, het installeren vaneenalarm- gehadhebben.lkvraagdefamiliedanofzijeropwil- systeem of over het aanvragen len letten in welke situaties de patiënt over pijn van extra huishoudelijke hulp."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11