WIJZE Vrij zijn om je eigen hulp te regelen <7/ Ej Maaltijdenexpres breidt service uit GTIP Voor- en nadelen van het persoonsgebonden budget OBS POST SCRIPTUM COLOFON g ersb.v ri i i i i i i i i i i FERS Lezersonderzoek Oudfit Zomerschool Terra Nova Cabaret in De Baselaer Open dag Reyshoeve Trefpunt 't Sant Brabants landschap Veiligheid in en om de woning Seniorenkoor zoekt versterking Met de kleinkinderen op pad r i i ■DONDERDAG 15 JUNI 2000 - PAGINA 11 INI 2000 - PAGINA 10 DE TILBURGSE KOERIER EXP. mm De redactie. 24 112 viatiej 13-5420113 die in Duitsland vervaardigd worden, Riek Flipse-Tiemens E EEK E R G N E N DEN lURD OP. te ektie FOTO: PETER LIGTENBERG moeten er minstens zeven (naar keuze) tegelijk worden afgenomen. Info: Maaltijdenexptres. tel. 5442513. 9 TILBURG 88 <\T 78 BURG 165439 In Oisterwijk wordt ernstig overwo gen tunnels te maken, zodat padden veilig aan de andere kant van de weg kunnen komen. In Tilburg is het op sommige plaatsen voorouderen nog niet mogelijk veilig over te steken. Maar hier denken ze zelfs niet aan tunnels! Drop Oud HET WOORD IS AAN... Koelvers gemaakt en kosten ƒ7,35 per stuk. Van de diepvriesmaaltijden (ƒ6,75), staat ben om voor mezelf te zorgen. Aan trekkelijk vind ik dat het gebouw veel licht en ruimte heeft. Ik vind het ook heerlijk dat alle kamers een flink uitzicht hebben, zodat je Herstel In het artikel Oudgedienden nemen af scheid van de KBO in de vorige Seni- orenwijzer kwam de heer Hendrich aan het woord. Daarin vertelde hij over de activiteiten van de afdeling Fatima; abusievelijk werden die ook aan hem toegeschreven. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Köpij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. V.O.F. ’ARFUMERIE 2, tel. 542041 RUIMING 1G rijen en n UIJN In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- wolken en sterren kunt zien, ook als je zelf zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Boekhuiding bijhouden Over de SVB waren Anne en Henk in eer ste instantie niet erg tevreden. "De uitbe taling aan de zorgverleners verliep aan vankelijk erg moeizaam", vertelt Henk. "Dat was vervelend, want een van de stu denten die huishoudelijk werk bij ons doet, was afhankelijk van dat inkomen." Inmid dels stuurt de SVB maandelijks een over zicht van de uitbetalingen. De boekhou ding kost ook weinig moeite meer, nu alles goed draait. Alleen het weekbriefje waar- ikondigingen voor plaatsing van een cur- bedraagt 25 gulden. Hierbij kop van maximaal 40 karak- an het woord cursus works- iet toegestaan. Voor elke re- ikters) meer betaalt u twee x de goede orde wijzen wij deze karakters ook spaties, ed. vallen. odiging is niet hetzelfde als i draagt een redactioneel ka nt dat alleen officiële afkor- erlandse taal gebruikt wor- ehoudt altijd het recht tot het wijzigingen of het weigeren nateriaal. condiging worden in begin- ippen geplaatst. Indien men 1 wil aanbrengen.dan wordt op opnieuw 25 gulden in re- Alle prijzen zijn exclusief condigingen dienen uiterlijk sing om 12.00 uur in ons be- Voordeel van de langer houdbare maaltij den (drie weken te bewaren in de koelkast) en de diepvriesmaaltijden (lang houdbaar) is dat de klant -meestal ouderen, maar ook mensen die pas het ziekenhuis verlaten hebben- niet elke dag thuis hoeft te zijn. Aan de andere kant hebben de bezorgers van de Maaltijdenexpres ook een sociale functie. Op weekdagen bezorgen ze de dagverse maaltijden vooral bij de klanten van 75 jaar en ouder. Als die niet open doen, is dat een signaal dat er iets niet in orde is, waarna de bezorgers via de Maal tijdenexpres de familie waarschuwen. De dagverse maaltijden (ƒ7,25) komen uit de keukens van Carte Deux/Amarant, waar de stichting Maaltijdenexpres ook gevestigd is. De langer houdbare maaltij den worden in Eindhoven bij de firma Heeft u meer dan drie maanden zorg of verpleging nodig en wilt u niet afhankelijk zijn van de thuiszorg? Dat kan. Met het persoonsgebonden budget (PGB) koopt u hulp zoals die wenst en er zijn geen wachtlijsten meer voor een PGB. Maar u bent wel zelf werkgever met de verantwoordelijkheden en administratieve rompslomp van dien. Voor mantelzorgers die meer willen weten over het PGB, houdt het Steun punt Mantelzorg op 26 juni informatiebijeenkomsten in Goirle en Tilburg. Ik was erg benieuwd naar het nieuwe zorg- en verpleegcentrum Reijshoeve dat vorige week officieel geopend werd. Het is gebouwd vanuit de visie dat er geen strenge scheiding moet zijn tussen verzorging en verpleging. Je hoeft niet meer naar een ander appar tement te verhuizen als je meer zorg of verpleging nodig hebt. Dan worden er kleine aanpassingen gemaakt zodat je Contract Anne vond het niet prettig dat er bij de vaststelling van het aantal uren hulp van uit gegaan werd dat kinderen en partner het werk in huis doen. "Dat is niet van zelfsprekend meer", stelt Anne. "De tij den zijn veranderd. Een van mijn doch ters werkt in de verpleging en woont in Breda. Ik kom zelf uit de verzorging en weet hoe zwaar dat werk is. Daarom wil ik niet dat ze daarnaast ook nog het huis houden voor mij moet doen." "Het is ook een probleem mensen te vin den die dit werk willen doen", zegt Henk die voor de administratie zorgt. "Want het is niet gemakkelijk iemand voor huishou delijk werk te vinden die wit wil werken. De eerste keer hebben we geluk gehad. Vrij snel nadat we een oproep in de flat had den opgehangen, kwam er een vrouw op af, die al een tijd op zoek was naar werk." Inmiddels hebben ze twee huishoudelijke hulpen die elk drie uur werken. Het voor deel daarvan is dat de een het werk kan overnemen als de ander uitvalt door ziek te of vakantie. Dat is geregeld in het mini- maxicontract, een ideaal contract om dit soort praktische zaken op te vangen. Per Saldo, de vereniging voor mensen met een PGB, hielp hen aan een bruikbaar voorbeeldcontract. "Ook nu nog zijn we lid van Per Saldo, om dat die onze belangen behartigt bij de So ciale Verzekeringsbank (SVB) en bij de overheid", vertelt Henk. "Bovendien blij ven we door de ledenbrief op de hoogte van de actuele ontwikkelingen en bij ont slagprocedures kunnen we een beroep doen op juridische bijstand." Klanten van de Maaltijdenexpres heb ben voortaan de keuze uit dagverse, langer houdbare en diepvriesmaaltij den. Soep en toetjes zijn ook op die drie manieren te krijgen. Dat geldt voor de circa zevenhonderd klanten in Tilburg en 250 mensen in Haaren, Oisterwijk en Hilvarenbeek. De wethouders van die gemeenten met Zorg in hun portefeuil le, verlengden op 31 mei hun meerja rencontracten met de Maaltijdenex pres. er kunt blijven wonen. Het is ook een hele vooruitgang datje in hetzelfde ge bouw kunt blijven wonen als je partner verpleegd moet worden. Want ik zou het heel erg vinden als je dan niet meer dicht bij elkaar kunt zijn. Bij de opening werd het nieuwe ge bouw in de Reeshof in alle toonaarden geprezen. Mijn maatstaf is of ik er zelf zou willen wonen als ik niet meer in op de gewerkte uren ingevuld worden, moet op tijd opgestuurd worden. Als de hulpverlener ziek wordt, betaalt de SVB de ziektekosten. Het gedeelte van het budget dat ze zelf in handen krijgen, mogen ze naar eigen goed dunken besteden. Daarover hoeven ze geen verantwoording af te leggen. Anne betaalt daarvan extra hulp. Op dit moment wordt bijvoorbeeld haar keuken verbouwd: het aanrecht wordt verlaagd en zo ingericht dat ze er met haar rolstoel bij kan. Als de verbouwing klaar is, komt haar vriendin een dag schoonmaken. Anne vindt het prettig dat ze haar dan kan betalen van het bedrag dat ze in eigen beheer hebben. "Mijn vrien din wilde dat geld eerst niet hebben", vertelt Anne, "maar ik heb haar uitgelegd dat we het juist voor dit soort speciale hulp krijgen. Daardoor durf ik haar ook gemakkelijk om hulp te vragen. Maar je moet die uren wel goed bijhouden en zorgen datje goed over zicht houdt op de uitgaven." Toegankelijker Jelle Vrijsen van het Zorgkantoor vindt dat er de laatste tijd bij de PGB's veel verbe terd is. De wachtlijsten zijn verdwenen, doordat de overheid het budget voor het PGB heeft verruimd. "Een probleem is nog wel dat veel men sen in de beginfase moeite hebben om door de papieren rompslomp heen te ko men. Maar de voorlichting door Per Sal do, de SVB en ook door ons zorgkantoor is nu veel beter", aldus Vrijsen. "Mensen krijgen bij de start duidelijke toelichting op de veelheid van regels." Het juninummer van Oudfit (verschijningsdatum 23 juni) bevat onder meer een lezersonderzoek. De redactie van dit blad, dat 60-plussers in de gemeente Tilburg gratis thuis ontvangen, wil graag weten wat de lezers ervan vinden. Onder de inzenders wordt een prijs verloot van honderd gulden. Verder heeft Oudfit een interview met Arnold Geboers, door voetbalclub Sarto uitgeroepen tot 'man van het seizoen'. De vut ter is daar onder andere barman, trainer en bezorger. Ook kwijtschelding van gemeentelijke belasting is een onder werp in de nieuwe Oudfit. En huisarts Rob Stok geeft aan wat huisartsen bij euthanasie kunnen betekenen. Verder besteedt Oudfit aandacht aan angst voor de computer, infor- matiewinkels, vrijwilligerswerk en een boek over 'nieuwe' ouderen. Terra Nova organiseert voor de zevende keer de Zomerschool Het cluster Geluk en wijsheidkent thema's als 'Het schrijven van je levensverhaal', 'De wereld van onze gevoelens' en 'Op zoek naar levenswijsheid'. Het cluster Kunst en creatief heeft onder andere de thema's 'Vincent van Gogh', 'Kunst via internet', 'Vijf tig jaar Cobra' en 'Wereldkunst in De Pont'. Beide groepen gaan samen op excursie naar Delft en bekijken de film Karakter. Data: 20, 22, 27 en 29 juni. Tijden: 10.00-12.30 uur en 13.30-16.00 uur. Kosten ƒ95,-. Deelname naar volgorde van inschrijving. In formatie: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, tel. 5426269. Het kwartet August de Laat verzorgt op dinsdag 20 juni een ca- baretmiddag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Aan vang 14.00 uur; entree ƒ3,50 inclusief een kopje koffie of thee. Kaartverkoop: mw. Looijkens (Molenstraat 37), mw. de Jong (Hoefstraat 10), het wijkcentrum en aan de zaal. Het is de laat ste middag van dit seizoen van de Activiteitencommissie Groes- eind-Hoefstraat. Het nieuwe woonzorgcentrum Reyshoeve houdt zaterdag 17 juni van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Het is een bijzonder gebouw met inleunwoningen, zorgappartementen enverpleeg- appartementen voor ouderen die in meerdere of mindere mate behoefte aan zorg hebben. Bovendien zijn er allerlei voorzie ningen in huis. Adres: Gendringenlaan 15. In het Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 21 juni bloemstukjes maken. Zelf meebrengen: pot je, mandje of bakje, een mesje en zo mogelijk wat groen. Kos ten zijn afhankelijk van het aantal en de prijs van de bloemen. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 29 juni kunt u er gezellig rikken en jokeren. Kos ten: ƒ1,50 p.p. Leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Op dinsdag en donderdag leert u brooddeegfiguren maken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op maandag 19 juni is er in het Trefpunt Koningsplein een in formatieve middag over het Brabants landschap, historische gebruiken en de leefwijze in de plattelandsdorpen. Dhr. Kuijpers zal dit presenteren met een diaserie. Deze middag begint om 14.15 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. In de pauze krijgt u een kopje koffie of thee aangeboden. Entree gratis. Adres: Ko ningsplein 251 Iedereen kan thuis een ongeval overkomen. Maar ouderen lo pen een groter risico, omdat zij meer kans hebben op een ern stige afloop. Het veilig maken van de woonomgeving is dan ook erg belangrijk. Vandaar dat Gezondheidswijzer Midden-Bra- bant deze maand aandacht besteedt aan dit thema. Hierover vinden op maandag 26 juni van 14.00 tot 16.00 uur en dinsdag 27 juni van 10.00 tot 12.00 uur themabijeenkomsten voorouderen plaats. Een gezondheidsvoorlichter (50+) van GGD Midden-Brabant vertelt welke maatregelen mensen zelf kunnen nemen om on gelukken in en om het huis te voorkomen. Aan de hand van de videoband Ouder worden en vallen wordt ingegaan op de ach tergrond van ongevallen thuis. Iedere deelnemer krijgt een checklist waarmee je thuis zelf kunt nagaan of het er veilig ge noeg is. Per bijeenkomst kunnen maximaal twintig personen deelne men. De twee bijeenkomsten vinden plaats in het hoofdkantoor van Thebe Woon- en Zorgservice (Lage Witsiebaan 2a). De toegang is gratis. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden door te bellen met 0900-8806. Dankzij een gift van het Anjerfonds en giften uit andere fondsen heeft het Tilburgs seniorenkoor De Koraal nieuwe kleding en een piano kunnen aanschaffen. Eén en ander maakt het moge lijk het niveau van het koor te behouden en te verhogen; een goede piano maakt de repetitie bovendien aantrekkelijker. Da mes en heren die graag zingen, zijn van harte welkom bij De Ko raal. Informatie: mw. R. Deckers, tel. 4675181 Krijgt u in de vakantie ook een kleinkind te logeren? Of fungeert u ook in de vakantie als oppas? Dan zijn wat ideetjes om te on dernemen nooit weg. In de Openbare Bibliotheek Tilburg kunt u terecht voor tips. Als het slecht weer is, doet u de kinderen en uzelf wellicht ple zier met het knutselboek Hoera het regentvan Marjo Keuning- Kunst. Hierin staat beschreven hoe kinderen vanaf 10 jaar met hulp van een ouder zelf spelletjes kunnen maken. De spelletjes zijn geschikt voor jongere kinderen. Met Spelletjes voor binnen en buitenvan Angelika Eder kunt u samen weer eens spelletjes als hinkelen, elastieken en kop-en-schotel doen. Wilt u er op uit, maar weet u niet of de kinderen het wel leuk zul len vinden? Raadpleeg dan (samen) de CD-rom Ik ga erop uit: (en mijn ouders mogen mee). Als u niet alleen een computer heeft, maar ook internet, kunt u ook kijken op www.gokids.nl U kunt natuurlijk ook gewoon in de gids Op stap met de kids kij ken. Hierin staan allerlei tips voor dagjes uit in Nederland en Vlaanderen. Voor de rustige momenten kunt u zorgen dat u wat voorlees boeken in huis heeft. Voor de kleinste kinderen zijn boeken als Dribbel bij oma en opa van Eric Hill of Kleine beer bij oma en opa heel herkenbaar. De grotere kinderen kunt u meenemen voor een bezoek aan de bibliotheek en zelf iets laten uitzoeken. Op uw pasje mag u ook kinderboeken lenen. Het Steunpunt Mantelzorg houdt op maandag 26 juni twee gratis informatie bijeenkomsten over het persoonsgebon den budget met de heer Knijf van Per Sal do. 's Middags van 14.00 tot 16.00 uur is de eerste bijeenkomst in het Jan van Be- souwhuis (Thomas van Diessenstraat 1 Goirle); 's avonds van 20.00 tot 22.00 uur is de tweede in wijkcentrum 't Kievitslaer (Reinevaartstraat 55, Tilburg). Aanmel den: Thuiszorg Midden-Brabant, tel. 0900-8806. Informatie: coördinator Char les Snijder van Steunpunt Mantelzorg, tel. 5837826. Per Saldo, informatie en advies over het PGB: maandag t/m donderdag, tel. 030-2304066. Anne Koopman is 50 jaar en heeft al een aantal jaren de spierziekte MS (Multiple Sclerose). Ze kan heel moeilijk lopen en ook haar handen kan ze niet goed meer gebruiken. Daardoor is ze niet in staat om voor het huishouden te zorgen. Haar part ner Henk kan dat niet van haar overne men, want hij mist het gebruik van één hand. Via de thuiszorg kregen ze een goe de alfahulp, maar er zaten wel een aantal beperkingen aan, vindt Anne. "Bood schappen doen mocht onze hulp niet, we mochten haar de huissleutel niet geven en als ze ziek werd, moesten we het'zes we ken zonder hulp kunnen uitzingen." Vier jaar geleden lazen Henk en Anne over de mogelijkheid een persoonsge bonden budget aan te vragen en daar mee zelf hulp in te huren. Ze maakten er als een van de eersten in deze regio on middellijk werk van. Aanvankelijk kreeg Anne een budget voor vier uur huishou delijke hulp per week. Dat is inmiddels uitgebreid tot zes uur, omdat de spieren in Anne's handen hard achteruit zijn ge gaan. De hoogte van het budget wordt ook bepaald door het inkomen. Henk en Anne vallen in de laagste inkomenscate gorie en betalen een eigen bijdrage van vijf gulden per uur. Met de uitbreiding van de service hebben de bezorgers van de Maaltijden expres nieuwe tenues gekregen. niet meer naar buiten kunt. Maar het ge bouw heeft nog wel wat aankleding nodig. Het straalt nog weinig leven en gezelligheid uit. Vooral de gangen die nu nog wat donker en anoniem zijn, zouden meer karakter krij gen als er schilderijen en planten komen. Dat geldt ook voor het grote plein vóór de Reijshoeve, dat nog erg kaal is. Met wat bo men en struiken kunnen schaduwrijke hoe ken gemaakt worden waar het aantrekkelijk is om een praatje met elkaar te maken. Reijshoeve is een gebouw dat alle moge lijkheden biedt om een centrum te worden dat uitnodigt tot een levendig sociaal ver keer. Als het die verwachting waarmaakt, wil ik er later graag wonen. Gerrie Peters Hoe werkt het PGB Wie in aanmerking wil komen voor een persoonsgebonden budget (PGB), kan zich aanmelden bij het regionale Zorg kantoor; hier is dat het ziekenfonds VGZ. Een medewerker van het Regio naal Indicatieorgaan (RIO) bepaalt ver volgens welke en hoeveel zorg nodig is. De aanvrager kiest zelf zijn of haar zorgverlener. Die wordt betaald door de Sociale Verzekeringsbank (SVB), die het grootste deel van het PGB beheert. Wie hulp nodig heeft bij de boekhou ding kan een beroep doen op Per Sal do; het lidmaatschap van deze landelij ke belangenvereniging van PGB-houders kost ƒ50,- per jaar. I De Seniorenwijzer verschijnt I eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Köpij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline donderdag 12.00 uur I voordeverschiininosdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11