WIJZE Oudgedienden nemen afscheid van KBO 9 Na AOW in het ziekenfonds? 'Door samen te organiseren krijg Je een band met elkaar' STAAT POST SCRIPTUM COLOFON ÓJ iel Cursusmarkt In bibliotheek Zomerschool Terra Nova KBO-activiteiten in Reeshof Deelname hobbymarkt Trefpunt 't Sant Praatprogramma over clementie Volksdansinstuif 55+ Fietsen naar Noord-Spanje Kaarten in openlucht Excursie naar Diamantgroep pi I I I I I r i i WOENSDAG 31 MEI 2000 - PAGINA 11 DE TILBURGSE KOERIER IEI 2000 - PAGINA 10 afzuigkappen - ovens koelkasten - kookplaten kranen vaatwassers ’ARATUUR FOTO: PETER LIGTENBERG 15 '5 van particulier naar ziekenfonds kan Riek Flipse-Tiemens Mw. D. v. Blade www.elbe.nl MIS 3-5358092 1010 ARD 2000 Van veel drinken krijg je een bier buik. Van veel achter de computer zitten schijn je tegenwoordig deuk- dijen te krijgen. Weet u wat ik krijg als ik op televisie zie hoe allerlei be stuurders van dit land elkaar de schuld toeschuiven? Een kunstkop. Drop Oud kwam, had de bond een stoffig image. Hij vindt dat de KBO vooral een belangenor- Voor ouderen die er in inkomen op ach teruitgaan als ze 65 jaar worden, kan het interessant zijn van de particuliere ziektekostenverzekering naar het zie kenfonds over te stappen. Daarbij geldt wel een inkomensgrens. Nu is dat een te verwachten belastbaar inkomen van 41.100 gulden van de aanvrager en zijn of haar partner in het kalenderjaar na- jet daarvoor. Wie geen aangifte voor de in komstenbelasting hoeft te doen, kan de bruto bedragen op de jaaropgave(n) van inkomen gebruiken. Regel is dat het belastbaar inkomen van twee jaar geleden getoetst wordt; in 2000 dus dat van 1998. Maar als dat een stuk ho ger ligt dan het inkomen van na de 65e ver te kijken of er nu eindelijk eens gekaart kan worden", is zijn ervaring. "Voor die oude mensen is de KBO er vooral voor de gezelligheid. De KBO is er ook om een zaamheid te bestrijden", zegt Hendrich. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Modernisering Toen beide penningmeesters aantra den, verwezen ze het oude kasboek on middellijk naar de prullenbak, want dat Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. Frits Hendrich (I.) en Jan van de Ven: de ouderenbond als bestrijding van eenzaamheid en belangen behartiger. zienden. "Daar mee bereik je veel ouderen en het is een goede gele genheid om dan ook de KBO te promoten", vindt Van de Ven. Hij bracht een en thousiast team bij elkaar, verzorgde straat niet meer op om te staken." Hendrich houdt zich vooral bezig met de zorg voor de 160 KBO-leden van verzor gingshuis Sint Jozefzorg. Hij haalt de con tributie op, houdt de boekhouding bij, re gelt dat het KBO-blad Nestorbq alle leden komt en organiseert af en toe een bingo. Zelf neemt hij ook graag deel aan het kaarten en biljarten. Voor inhoudelijke thema-avonden bestaat daar weinig be- JO in Heikant en Quirijnstok, langstelling. "Dan zitten ze na een uur al maximum-premie betaalt, kan het teveel betaalde terugkrijgen van het zieken fonds. Dat geeft ook informatie over de hoogte van de maximum-premie. Algemene informatie over AOW en in houdingen: Informatiewinkel Sociale Verzekeringsbank (Heuvelring 228, Til burg) of vestiging Breda, tel. 076- 5485000. te vinden. Dat is niet de manier waarop Hendrich de zaken aanpakte. "Wij von den dat de KBO zélf zijn broek op moest kunnen houden", aldus Hendrich. Voor Frits Hendrich was het vanzelfspre kend dat hij lid werd van de KBO, toen hij met pensioen ging. Hij deed al de admi nistratie voor zijn parochie Fatima. De pastoor vroeg hem terloops of hij pen ningmeester van de KBO-regio in het bisdom Den Bosch wilde worden. Dat deed hij vele jaren; de laatste jaren ver zorgt hij de boekhouding van de KBO-af- deling Fatima. Binnenkort draagt hij zijn zaakjes over aan de nieuwe penning meester. Heikant-Quirijnstok komen er maar 350 le den naar de kerstviering en bij andere ac tiviteiten als kaartenmaken, biljarten en het internet-café zie je er zo'n 250. De an dere leden vinden het vooral van belang dat ze vertegenwoordigd zijn in het over leg met gemeente en provincie en dat er jaarlijks een almanak uitkomt met belang rijke informatie voor senioren. Ze willen dat hun stem gehoord wordt. Zij gaan de Het ziekenfonds laat mensen toe nadat de Sociale Verzekeringsbank (SVB) een ver klaring heeft afgegeven over dat belast baar inkomen. De SVB is de instantie die de AOW verstrekt en ook de loonbelasting daarover inhoudt, evenals de premies voor de Anw, AWBZ en eventueel een deel van de ziekenfondspremie. Voor de verklaring voor het ziekenfonds Kaderleden Om afdelingen te runnen en bijeenkom sten te organiseren, zijn mensen nodig die goed samenwerken. Er zijn genoeg senioren die dat kunnen. "Maar je moet er wel achterheen om ze voor dat werk te in teresseren", is de ervaring van Van de Ven. "Het is belangrijk dat iedereen even veel waardering krijgt. Het maakt niet uit of je tafels klaarzet, de Nestor rondbrengt of hopen geld binnenhaalt. Door samen iets te organiseren krijg je ook een band verwachten) inkomen van een ander jaar op te geven. Duidelijke vragen bij het aan vraagformulier van de SVB 'leiden' de aan vrager naar het goede jaar. Bij onduidelijk heid over het belastbaar inkomen kan de klant de Belastingdienst raadplegen. Het kan voorkomen dat ziekenfondspre mie ingehouden wordt door zowel de SVB als een pensioenfonds. Wie meer dan de met elkaar." In de steden loopt het KBO-ledental hier en daar wat terug. Maar Hendrich denkt dat het aantal leden de komende jaren vooral in de dorpen wel zal groeien. Van de Ven heeft zich actief met werving be zig gehouden. Hij probeerde niet alleen via de informatiemarkten ouderen te be reiken. Ook met bijeenkomsten waar mensen kaarten kunnen maken en met fietstochten trek je veel potentiële leden, heeft hij gemerkt. En dat het ledental op peil blijft, is nodig voorde belangenbehartiging, vinden Van de Ven en Hendrich. Ze stellen dat de ou derenbonden echt nodig zijn bij het te gengaan van besnoeien op de thuiszorg. Daarbij moeten de bonden hun krachten bundelen. Toen bijvoorbeeld de NS loket ten wilden sluiten, was dat door geza menlijke actie van de ouderenbonden snel van de baan. Een fusie met andere ouderenbonden als PCOB en ANBO zit er in de nabije toe komst echter nog niet in, denkt Hendrich. "Dat is niet zo eenvoudig. Zelfs een fusie van de KBO's in de bisdommen Breda en Den Bosch gaf al veel problemen." Op donderdag 15 juni vindt de jaarlijks terugkerende cursus markt voor ouderen plaats in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Van 11.00 tot 15.00 uur kunt u er terecht om te kijken welke cur sussen in het najaar van start gaan. De markt vindt plaats in de ontvangstruimte van de Centrale Bibliotheek aan het Konings plein (achterin de bibliotheek naast de krantenhoek). De markt wordt georganiseerd door het Regionaal Platform Ou dereneducatie. Naast de bibliotheek, Terra Nova en het HOVO zullen ook het ROC, de Dans- en Muziekschool, de KBO, Seni orweb en Prisma op de markt staan. U kunt er dus terecht voor informatie over diverse cursussen, op allerlei niveaus, van kor te of lange duur. Elk half uur krijgt een instelling de kans om in een paar minuten zichzelf of een cursus te presenteren in een soort 'speakers-cor- ner'. Behalve stands met folders, treft u ook docenten of ande re vertegenwoordigers aan die iets meer kunnen vertellen. Bij sommige instellingen kunt u zich ter plekke inschrijven voor een cursus. Bij andere instellingen kan dat alleen bij de school zelf of via een inschrijfformulier. Kom dus, als u van plan bent om de komende tijd weer wat te gaan leren of iets te ondernemen, een kijkje nemen in de bibli otheek. r middellijk naar de prullenbak, want dat Belangenorganisatie was niet meer van deze tijd. Van de Ven Toen Jan van de Ven in 1987 bij de KBO heeft inmiddels het automatisch overma- l..— u» ken van contributie geïntroduceerd. "Daar hoef ik bij die oude mensen van St. ganisatie moet zijn. "Van de 700 leden in Jozefzorg echt niet mee aan te komen", zegt Hendrich. "En het computerwerk laat ik liever over aan de jongeren." Van de Ven steekt ook veel energie in de informatiebijeenkomsten voor mantel- zorgers en slechthorenden en slecht- de computer even een leuk fol dertje met een wervende tekst en nodigde de wethouder uit. Als er een tekort op de begroting dreigde, klopte hij aan bij de gemeente om dat te dekken. Maar de duizendpoot had er meer dan een weektaak aan. "Die taken moeten in ver schillende handen komen", zegt hij zelf. "Ik ben niet voor niets vroegtijdig met werken gestopt. Mijn bloeddruk is veel hoger dan goed voor me is. Nu 't Hazennest is opge knapt en een goed onderkomen is gewor den voorde KBC - wil ik langzamerhand de zaken gaan over dragen.” Enkele dagen na het vreselijke gebeuren in Enschede ontvingen de bewoners van de wijk het Wandelbos en een deel van de Reeshof een brief van de ge meente Tilburg. Drie dagen later volgde nog een brief van ongeveer dezelfde strekking. Het zal wel goed bedoeld zijn, maar na die brieven drie keer gelezen te hebben, werd ik toch wel kribbig. Toen ik andere buurtbewoners vroeg naar hun mening, bleek ik lang niet de enige te zijn die zich geërgerd had. Want uit die mooie brieven blijkt dat het allemaal niet zo veilig en goed geregeld is bij een zaak met ontplofbaar en brandbaar spul, niet ver van ons vandaan. Maar in die epistels komt het woord 'vergunning' wel tien keer voor. Als een doekje voor het bloeden. Nee, wij hebben geen vragen meer naar aanleiding van die Bewonersbrieven. We zijn alleen maar ongerust, nijdig en achterdochtig. Het is mooi geweest. Begin mei namen vier Tilburgse KBO'ers afscheid na jarenlange trouwe dienst. Onder hen H. de Brouwer en W. de Jong. De Seniorenwijzer sprak met wervelwind Jan van de Ven en de bedachtzame Frits Hend rich. De laatste is twintig jaar penningmeester geweest. Hij is nu 87 en vindt het welletjes. Na dertien jaar draagt ook Jan van de Ven zijn werkzaamheden over aan anderen. Hij hield niet alleen de boekhouding bij, maar organiseerde ook verschillende informatiemarkten en de verbouwing van seniorensoos 't Hazennest in Tilburg-Noord. I moesten komen in 't Hazennest, dan wist hij daar wel sponsors en donateurs voor de PR, maakte op Jan van de Ven was 53 jaar toen hij om gezondheidsredenen het bedrijfsleven verliet. Om met een reis van de Stichting Recreatie voor Ouderen (SRO) mee te kunnen, werd hij lid van de KBO. Al snel deed hij karweitjes in de KBO. Van de Ven is een ras-organisator en ziet er I geen been in om onorthodoxe methoden te gebruiken. Dat zorgt wel eens voor wat I commotie. Als hij vond dat er biljarttafels Terra Nova organiseert voor de zevende keer de Zomerschool Er zijn twee clusters met inleidingen, discussies, excursies en ontmoetingen. Kosten ƒ95,-. Het cluster Geluk en wijsheidkent thema's als 'Het schrijven van je levensverhaal', 'De wereld van onze gevoelens' en 'Op zoek naar levenswijsheid'. Het cluster Kunsten creatief heeft onder andere de thema's 'Vincent van Gogh', 'Kunst via internet', 'Vijf tig jaar Cobra' en 'Wereldkunst in De Pont'. Beide groepen gaan samen op excursie naar Delft en bekijken de film Karakter. Data: 20, 22, 27 en 29 juni. Tijden: 10.00-12.30 uur en 13.30-16.00 uur. De eerste dag begint om 9.30 uur met een welkomstwoord door directeur Hans van den Muijsenberg van Terra Nova. In schrijven is mogelijk tot 15 juni. Deelname naar volgorde van in schrijving. Informatie: Aleydis Overmeer, tel. 5426269. KBO Kring Tilburg begint activiteiten voor leden in de Reeshof. Dat gebeurt in samenwerking met de activiteitenbegeleiding van het nieuwe verzorgingstehuis De Reyshoeve. Leden van de KBO kunnen nu al samen met de bewoners van het verzor gingstehuis elke vrijdag van 14.00 tot 16.00 uur in de ontmoe tingsruimte op de tweede etage rikken en jokeren. Op 5 juni wordt gestart met koersbal, iedere maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur in dezelfde ruimte. Op woensdag 7 juni begint de bridge minicursus van vier lessen. Als de kennismaking met het spel goed bevalt, kan men de volledige cursus van ruim tien les sen volgen. De cursus wordt van 14.00 tot 16.00 uur gegeven in de bovenzaal op de derde etage. In wijkcentrum De Nieuwe Stede is op donderdag 6 juli van 13.30 tot 17.00 uur een hobbymarkt. Daar kunnen ouderen ken nismaken met allerlei mogelijkheden op het gebied van hobby's en vrijetijdsbestedingen. Wie wil, kan er ook zijn of haar hobby laten zien. Opgave/inlichtingen: De Nieuwe Stede, Capucijnen- straat 156; tel. 5436664; vragen naar mw. V.d. Wiel, mw. Van de Ven of Theo van Duppen. Het Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 14 juni een bingo. Kosten: ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op dinsdagen en donderdagen kunt u brooddeegfiguren ma ken. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Op vrijdaochtenden kan er vrij gebridgd of gekaart worden. Prijs ƒ1,50 p.p.; leuke prijsjes. Aanvang 10.00 uur. Mantelzorgers en mensen die op een andere manier met de menterenden te maken hebben, zitten vaak met vragen die on beantwoord zijn of blijven. Bijvoorbeeld op medisch gebied, op het gebied van zorg en ondersteuning, van beleid of vragen over concrete acties. De Alzheimer Vereniging organiseert op maan dag 5 juni een themabijeenkomst waarop deze vragen aan bod komen. Vanuit verschillende invalshoeken praten gastsprekers over de zorg voor dementerenden en hun familieleden, maar ook over welke ontwikkelingen en knelpunten er zijn. Gastspre kers zijn mevrouw Eerenberg (geriater), mevrouw Bertens (psy- cho-gerontoloog) emmevrouw Van de Muijsenbergh (voorma lig lid van de indicatiecommissie). Gespreksleider is directeur De Goeij van GGD Midden-Brabant. Aanvang 20.00 uur in ver zorgingshuis Koningsvoorde (Generaal Smutslaan 224). En tree: leden gratis, niet-leden ƒ3,50. Op zondag 4 juni is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Iedereen is van harte welkom om kennis te maken met volksdansen. Zoals gewoon lijk wordt van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst onder leiding van Netty Tönissen. Entree ƒ2,50 p.p. Woensdag 14 juni organiseert Club 92 (55+ Senioren Tilburg Zuid-West) een dia-lezing over de fietstocht naar Santiago de Compostela van natuurgids Gerard Kuijpers. De historische achtergrond komt uitgebreid aan de orde, maar ook de land schappen met hun prachtige natuur. De gratis lezing is van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van Sporthal De Blaak (Greb be 63). Koffie en thee staan klaar. Voor KBO-leden uit Tilburg-Noord, Berkel-Enschot en Uden- hout organiseert de afdeling Udenhout op woensdag 14 juni een kaartmiddag in de openlucht. Deelnemers kunnen vanaf 13.30 uur bridgen, rikkenjokerene of hoogjassen op de terrassen van ontmoetingscentrum 't Plein aan het Tongerloplein in Uden hout. Bij slecht weer wordt in 't Plein gespeeld. Voor de winnaars en de rode lantaarndragers zijn er kleine prijsjes. De SOON organiseert op 28 juni een excursie per bus naar de productiehal van de Diamantgroep (voorheen De Riethoorn). Vertrek om 13.30 uur. Er kunnen vijftig mensen mee. Kos- ten:/1,-. Kaarten zijn vanaf 7 juni te koop in de Ypelaer tussen 10.00 en 12.00 uur. dat de aanvrager 65 wordt. De overstap j 1 van particulier naar ziekenfonds kan ook op latere leeftijd gemaakt worden. I heeft de SVB gegevens nodig over het in komen van de aanvrager. Die moet dat zelf vaststellen. Het belastbaar inkomen staat uiteraard op de (voorlopige) aanslag inkomstenbelasting en/of het aangiftebil- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001 I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 2.00 uur kan da| ar |eidan da, he| voor de verschud,nasdatum. ken|Qnds de aanvrager niet toelaat J Daarom kan het dus nodig zijn om het (te I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- en

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11