I d o o SPOREL Ope y^rpolis Supporter van de week Richard van der Heyden 'Als je bij Willem II speelt krijg je vanzelf een Willem ll-hart' w/ ff Yvom Robin Nelisse: 'Een stiekeme 0-1 zou prettig zijn' F-pi (Contour Vrijwilligers gezocht SP DE TILBURGSE KOERIER •DONDERDAG 4 MEI 2000 - PAGINA 20 OE TILBURGSE 6 64-51 Hoofdsponsor Harrie Verhoeven Foto: Fotoburo Toin DamêÜ 9 Yvonne van R< Foto: Fotoburo Toin Damen BON BON BON BON BON BON Bent u bereid hiervoor 5.- per wedstrijd te betalen? In welke plaats - wijk bent u woonachtig? BON BON BON BON BON BON Ron van Berkel OogMerk opticien Ton Lips 'Fantastische ogen maken nog geen goed voetballer dige/-benige sporters is dan het lin- Foto: Fotoburo Toin Damen Tenslotte het kt per, Jeroen, Dat mr to st naar V&D organisatie uoor vrijwilligerswerk Potentiële topspelers en échte top- spelers begeleidt Ton Lips al jaren bij PSV, NEC, Eindhoven, Helmond Sport, VW en Willem II. Daarnaast werkt hij onder meer met basketbal- vereniging Canoe Jeans uit Den Bosch en met lokale tennisclubs. Bij Als je de selectie van de Friezen bekijkt, is er ook geen reden om te twijfelen aan zijn woorden. Durmusoglu, Abma, Van Utrecht, Levtsjenko en Goudmijn zijn niet de minste namen. 'Aan het begin van het seizoen had ik niet ver wacht dat we nu onderaan zou den staan', zegt Nelisse. 'We Aanpassingsproblemen Bij Blauw-Geel in Veghel, zijn ge- Kruisdominantie 'De meeste mensen zijn links of rechts. Dat geldt ook voor de ogen. Bij 95% van de mensen is het zo dat bij linkshandigen het linkeroog de voorkeur heeft en bij rechtshandigen het rechteroog. Bij topsporters is dat juist vaak niet het geval. Bij rechthan- Lenzen 'Een hulpmiddel voor slecht zien. Niet meer en niet minder. De kwaliteit van lenzen is in de loop der jaren niet hebben een goede spelersgroep. Helaas is dat niet altijd voldoen de. Op 16 april, uit tegen PSV, hebben we de landskampioen bijvoorbeeld heel goed partij ge geven. We krijgen in sommige wedstrijden alleen té makkelijk doelpunten tegen en scoren zelf heel moeizaam. De motivatie. zou komen, maar Willem II zag het wel in me zitten en die kans heb ik meteen met beide handen aange grepen. Het eerste jaar in de A1 was best moeilijk', vertelt Van der Heyden, 'ik had wat aanpassings- het trainingskamp van de selectie in Marokko. Sindsdien zit hij regelmatig op de bank bij het eerste en speelt hij veel wedstrijden met het tweede. 'In het begin van het seizoen zat op en werd gevraagd bij Willem II te komen spelen. 'Ik had helemaal Contrastgevoeligheid 'Dit aspect is bijvoorbeeld van belang bij lichtwedstrijden. Het draait om het feit datje minder kleur ziet bij "slech ter" licht, zoals 's avonds. Ook bij kunstlicht zie je minder contrast. Een keeper zou zich dan bijvoorbeeld kunnen vergissen in de kleuren van de shirts en de bal toespelen naar de tegenstander. Daarom is het maar het een beetje tegen en scoorde ik niet zoveel, maar nu loopt het weer erg lekker. Ik was twee jaar geleden nog topscorer in de A1 en nu wil ik eigenlijk net zoveel doel- fect.' Zijn eigen prestaties vindt de spits redelijk. 'Met tien doel punten ben ik niet ontevreden, maar dat hadden er wel iets meer kunnen zijn.' Aan zijn inzet ligt het zeker niet. Nelisse geeft zich altijd voor de volle 100%Dat hij sinds de eer ste competitiewedstrijd al speelt met een gebroken pols is daar een goed voorbeeld van. 'Ik heb goed dat Willem II uitstekend kunst licht heeft.' 'Dat is lastig, maar piet onmoge lijk. Voor Willem II is de druk eraf. Ze kunnen geen Europees voet- Kunstlicht 'Bij perfect kunstlicht kun je het zicht verbeteren van spelers met een ver minderd dieptezicht. Waarom? Om dat zij beter omgaan met de "verte keningen" van het kunstlicht. Voor de overige spelers betekent kunstlicht automatisch slechter zicht. Je kunt Busreizen Over de wedstrijd tegen Cam- buur is Van der Heyden kort: Wil lem II gaat natuurlijk absoluut voor de drie punten. Persoonlijk hoopt hij dat Den Bosch niet de gradeert. 'Ik hou niet zo van die lange busreizen, dan kom je hele maal stijf aan. Den Bosch is lekker dichtbij, dus vandaar.' PSV was altijd zijn club, eigenlijk simpelweg omdat die club het dichtste bij zijn woonplaats was. Nu Van der Heyden een paar jaar bij Willem II speelt heeft hij naar ei gen zeggen een echt Willem ll-hart gekregen. Zelfs het kampioen schap van PSV heeft hij niet echt gevolgd. Twee weken geleden heeft hij een contract van twee jaar bij Willem II getekend. We zullen dus nog genoeg van dit talent zien. Nathalie Nuiten rend een aanspeelpunt om zich heen heeft. Marco van Basten was altijd zijn grote voorbeeld, maar heel nuchter ziet Van der Heyden in: 'Zo groot zal ik nooit worden. Vision training 'Een vorm van oogtraining die ik vrij regelmatig toepas, vooral bij sporten als tennis en basketbal. Ook bij een aantal jeugdspelers van Willem II heb ik, samen met een paar collega's, ge werkt met vision training. Je ontwik kelt hiermee met name de souplesse van de ogen en de perifere kijkvaar- digheden het kijken vanuit de oog hoeken). Dat verbetert het overzicht en de plaatsbepaling van een voetbal ler. Vision training geven we onder het motto: "kijken doe je de hele dag, maar zien doe je lang niet alles" Puur voor sporters 'De genoemde oogtests zijn niet puur ontwikkeld voor sporters. Ze kunnen eveneens waardevol zijn voor andere toepassingen, bijvoorbeeld voor men sen met leer- en leesstoornissen, voor problemen met het werken aan beeld schermen en voor het voorkómen van stress op het werk. Goed waarnemen, is tenslotte overal van belang.' Ron van Berkel bal meer halen, misschien onder schatten ze ons daardoor. Van de andere kant willen ze natuurlijk hun sportieve plicht doen. We moeten vol aan de bak. Als we minimaal een punt pakken. Maar een stiekeme 0-1 zou nog pretti ger zijn.' voetballers er wel aan laten wennen. Daarom is het prettig dat Willem II de meeste thuiswedstrijden speelt op hetzelfde tijdstip: op zaterdagavond om 19.30 uur.' vids in het begin verhoogde oogdruk had. Dat maakt de ogen iets schade- gevoeliger. Het dragen van zo'n opval lende bril is dan wellicht nodig. Nu is het volgens mij gewoon een showele ment, maar met die uitspraak moet ik voorzichtig zijn.' De supporter die op bijgaande foto omcirkeld is, zal tijdens de wedstrijd Willem ll-Cambuur L. uitgeroepen worden tot suppor ter van de week. De supporter van de week krijgt een mooie plaats op de hoofdtri bune en ontvangt een rondleiding door het stadion, een blijvend aandenken en een uitnodiging voor het bijwonen van een busreis van de supportersclub. Bovendien mag de supporter samen met een speler naar keuze of trainer/coach Co Adriaanse op de foto. Deze blijvende herinnering wordt aan geboden door Fotoburo Toin Da men. De gelukkige kan zijn toe gangskaart afhalen aan het loket Wilt u de drie onderstaande vragen beantwoorden en het strookje sturen aan Wil lem II (Postbus 235, 5000 AE TILBURG) of afgeyen bij de Supporters Service Unit. Inlichtingen en wordt vervolgens een half uur voor aanvang van de wedstrijd verwacht bij de admini stratie van Willem II. rastheer/- 1 en zorgt zien Wel heeft de komst van zach te lenzen een positieve invloed ge had, bijvoorbeeld op de stofgevoelig- heid. Achter deze lenzen kan bijna geen stof komen. Ook kun je ze niet of nauwelijks verliezen, behalve als je een elleboogje krijgt van Julio Ricardo Cruz. Vraag maar aan Jos van Nieuw- stadt.' Stap vooruit Ondanks de laatste plaats op de ranglijst heeft Nelisse zijn draai gevonden in Leeuwarden. 'Bij Feyenoord kwam ik weinig aan spelen toe, bij Cambuur heb ik een basisplaats. Dat is een be langrijke stap vooruit. Daarnaast is Cambuur een leuke club. We merken dat de hele stad met ons meeleeft. Ondanks de matige re sultaten blijven de supporters vol ledig achter ons staan. Dat is per- punten maken en dat lukt dan he laas niet.' Het liefst speelt hij in een systeem met drie spitsen, zodat hij voortdu- Het mooiste kodootje voor Uw sportvrienden Kapelmeesterlaan 112a (Stokhasselt) Tilburg 013-4561199 it Vrijwilligerswerk Vrijwillige Thuishulp SOS-Hulpcentrale JA NEE gesp, gew. gel. verl. Uit 19 6 Sportprijzen van Split-vision 'Het vermogen om tegelijkertijd naar de bal te kijken én de omgeving in je op te nemen. Het spreekt voor zich dat deze combinatie heel belangrijk is in het moderne voetbal. Voetballers kun je hierop testen en er ook op trai nen. Een goede split-vision is vooral van belang voor spelverdelers, verde digers en keepers. Als op wedstrijddagen busvervoer naar het Willem II - stadion ja vanuit uw buurt mogelijk is zou u er dan gebruik van maken? nee Nog nooit gegol fanatiek golfer' mogelijkheden van het dit golfj kruisdominante spelers hebben over het algemeen een goed overzicht en spelinzicht. Bij Willem II is Tomas aan de verbetering van aspecten als ruimtelijk inzicht, timing, overzicht Galések zo'n speler. Zijn jeugdspelers kruisdominant, dan kan dat een be langrijke basisvoorwaarde zijn om uit te groeien tot een topspeler.' en dieptezicht. Deze constatering relativeert hij in zijn werkkamer in Goirle overigens meteen. 'Iemand met fantastische ogen is natuurlijk niet automatisch een goed voetballer. Het is wel één van de basisvoor waarden om uit te groeien tot een topspeler.' Hoelang hij betrokken is bij Willem II weet hij niet precies. Ergens tus sen de vijf en tien jaar. Dat is volgens hem ook niet zo interessant. Oog- keroog dominant. Deze zogenaamde Merk opticien Ton Lips - elf winkels in Nederland - vindt het belangrij- ker dat zijn uitgebreide oogtests een bijdrage leveren aan het gezichtsvermogen van voetballers en andere sporters. En daarmee ook in tien jaar speelt hij bij een andere club, voor het eerst in zijn le ven woont hij op zichzelf en voor het eerst weet hij hoe het voelt om onderaan te staan in de KPN Telecompetitie. Robin Nelisse, de 22-jarige spits van Cambuur Leeuwarden, is desondanks niet snel van zijn stuk te brengen. Hij heeft vertrouwen in een goede af loop. 'Ik denk niet dat we degraderen', klinkt het overtuigd door de telefoon. 'Als we er helemaal voor gaan en we voor elkaar blij ven knokken, hebben we goede kansen om er in te blijven.' Het is een seizoen vol nieuwe ervaringen voor hem. Voor het eerst daar is niks mis mee. We probe ren altijd 100% ons best te doen en er steeds voor elkaar te staan. Dat moet alleen nog tot uitdruk king komen in de punten.' De 20-jarige Richard van der Heyden zit nog maar vanaf januari bij de selectie van Willem II. In de uitwedstrijd tegen RKC maakte het veelbelovende talent zijn debuut, maar de invalbeurt tijdens de thuiswedstrijd tegen Feyenoord zal hem eerder bijblijven. 'De eerste keer in een vol Tilburgs stadion, ik had niet gedacht dat dat zo'n indruk zou maken. Het was echt geweldig.' In de thuiswedstrijd tegen De Graafschap startte hij in de basis en maakte de openingstreffer. Ad- niet verwacht dat er nog een club riaanse was dan ook erg tevreden over zijn jeugdspeler. Nu is het af wachten of hij ook onder de nieuwe trainer Westerhof een kans krijgt. 'Ik heb al wel verno men dat Westerhof graag met een kleinere selectie werkt, dus ik moet problemen, maar ik ben erg goed nu proberen daartussen te ko men', zegt hij voorzichtig. opgevangen door trainers en me despelers.' De blessure van Bom- barda creëerde in principe de kans voor diepe spits Richard van der Heyden. Hij werd aan de selectie boorte- en woonplaats, speelde hij toegevoegd en mocht mee naar al op vijftienjarige leeftijd in het eerste elftal. Bij een van de wed strijden kwam een scout van Wil lem II kijken. Eigenlijk had deze ta lentenjager een andere speler op het oog, maar Richard viel meteen Supporters Service Unit verplaatst In verband met de verbouwing aan het hoofdgebouw van het stadion is de supporters service unit, evenals alle overige kan toren van Willem II, tijdelijk on dergebracht aan de achterzijde van het sta dion. De ope ningstijden zijn ongewij zigd. De F2-pupillen Oerlemans, Rer ijnen, Bas Dries Op de bovenste teraan, v.l.n.r.: c van Woensel en Jasper Govers, 1 De F-Pupillen v petitie bijzónde: leggen op het k< Statistische feiten Willem II - Cambuur L. Op zondagmiddag niets te doen? Verzorgingscentrum De Duynsberg zoekt een ga vrouw die thee wil schenken, een praatje maakt voor gezelligheid. Tijdens de oper professionals de v>ng range. Sp daarbij uit naa waarvan het Ef kort gebruik mai mformatie won je golfsport, gol mogelijkheden je faciliteiten v; tunnenbezoeke Slaan. Zij kunn< In de Vacaturebank van het Steunpunt Vrijwilligerswerk zijn honderden verschillende vrijwilligersbanen opgenomen. Interesse? Loop dan eens binnen, St. Annaplein 21. Dit kan, zonder afspraak, van maandag tot en met donderdag tussen 13.00 en 17.00 uur. De Vacaturebank is telefonisch bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 09.00 tot 17.00 uur, telefoon 013 - 5434572. De Dierenambulance, iets voor jou? De Dierenambulance biedt hulp aan dieren in nood. Er zijn meerdere vacatures: het aannemen van de telefoon, bijrijders voor de ambulance en chauffeurs. Vrijwilligers krijgen een cursus dieren-EHBO aangeboden. Clubwinkel verf Onderzoek busvervoer voor Willem II - supporters Willem II onderzoekt, in samenwerking met de BBA, of in het nieuwe voetbalseizoen busvervoer voor de supporters naar het stadion en terug| kan worden georganiseerd. Indicatie prijs buskaartje: vijf gulden. De bussen zullen vanaf vaste opstapplaatsen in de wijken en omliggende gemeenten naar het Willem II - stadion rijden. Onderweg kan men, langs een nog te bepalen route, ook opstappen. Wij willen graag weten of hiervoor animo is. U bent op tijd in het sta dion aanwezig, kinderen hoeven niet meer met de auto te worden ge bracht, in de file staan, parkeerproblemen en mogelijke beschadiging j:fes van de auto behoren tot de verleden tijd. U stapt voor het stadion uit en' ving i na de wedstrijd daar weer in. Oog/hand- en oog/ hem op? Wat is zijn spontane reactie? voetcoördinatie Een test voor de opticien zelf! 'Met deze tests meten we de reactie en responssnelheid van een voetbal ler. Wanneer ziet hij iets? En hoe snel handelt hij daarnaar? Kortom: hoe lang duurt het voordat een speler een actie onderneemt? Is een voetballer Willem II test hij de selectiespelers één vooruit gegaan wat betreft het aspect goed in deze tests, dan ziet hij meest- keer per jaar. 'Op selectieniveau kun- zienWel heeft de komst van zach- al in één oogopslag waar zijn mede nen voetballers hun tekortkomingen te lenzen een positieve invloed ge- spelers zijn. Dat is onder meer essen op het gebied van waarnemen "ver- had, bijvoorbeeld op de stofgevoelig- tieel voor een goede passing. Van de bergenmet andere topkwaliteiten', heid. Achter deze lenzen kan bijna andere kant scoorden relatief trage zegt Lips. 'Jeugdspelers lukt dat niet. geen stof komen. Ook kun je ze niet spelers als Huub Loeffen en Fernando Als ze bijvoorbeeld niet goed kunnen of nauwelijks verliezen, behalve als je Derveld niet onverdienstelijk op deze timen, koppen ze gewoon niet. Daar- een elleboogje krijgt van Julio Ricardo tests. Waar dat aan ligt, weet ik niet. om kun je hun nog heel veel bijleren. Bij topspelers gaat het om verbeterin gen van één of twee procent. Toch zijn dat grote marges op hun niveau. Daarom zijn oogtests zeker waarde vol.' Om dit artikel niet te laten verzanden in een droge opsomming van alle pluspunten van oogtests, leggen we Ton Lips tien woorden en begrippen voor. Welke gevoelens roepen die bij 18 4 3 doelsal 44-25 20-26 Wandelen met iemand in een rolstoel? Ja leuk! De Vrijwillige Thuishulp is dringend op zoek naar vrijwilligers die lx in de week willen gaan wandelen met iemand die in een rolstoel zit. Een leuk uitje voor én de vrijwilliger én de aanvrager! Werk je graag met kinderen? Kindercentrum Okido biedt naschoolse opvang. Hier worden allerlei activiteiten georganiseerd, zoals timmeren, tuinieren, koken, knutselen etc. Er worden vrijwilligers gezocht die het leuk vinden hierbij te helpen. Clubartikel van de wedstrijd De Willem li-dubwinkel heeft voor de wedstrijd tegen Cam buur Leeuwarden diverse soor ten feestmutsen in de aanbie ding. Normaal betaald u 24,95 maar nu slechts 14,95. (Op deze speciale aan- biedingsprijs is geen Seizoen Club Card korting meer van toepassing).In verband met de verbouwing van het stadion zijn tijdens de wedstrijd alleen de verkooppunten bij vak B en M geopend. Op woensdag 2l aanwinst van de Roeivereniging betreft een Zwa plaats. De vier roeiers d len bevaren, zt Hou je van muziek? De VrijeTijdsBesteding van Amarant heeft een radio- omroep met een muziekprogramma voor bewoners. Er is behoefte aan een presentator voor dit programma. Veel lef Die competitie duurt nog twee wedstrijden: eerst uit tegen Wil lem II en op de laatste wedstrijd dag thuis tegen RKC. Punten pakken is het enige motto. 'Aan degraderen, denk ik niet. Als je dat doet, kun je net zo goed stoppen met voetballen. De hele spelersgroep blijft ef trouwens in geloven. Als we er helemaal voor té lang met deze blessure gevoet- gaan en we voor elkaar blijven bald. Daardoor is de breuk slecht knokken, hebben we goede kan- geheeld en moest ik in de winter- sen om er in te blijven.' Om dat te met veel lef spelen, kunnen we stop een operatie ondergaan. Het bereiken, moet Cambuur in Til- manchet mag er nu in principe af, burg eigenlijk drie punten halen, maar tijdens de competitiewed strijden houd ik het voorlopig om.' Oogflexibiliteit 'Hoe snel kan een voetballer wisselen tussen dichtbij kijken en ver weg kij ken? Als hij zijn ogen snel kan richten op elke positie in het veld, kan hij eveneens daarnaar handelen. Door De bril van Davids het geven van een goede pass, met de 'Ik kan me voorstellen dat Edgar Da- juiste lengte en balsnelheid, of door het maken van een perfecte actie.' Vanaf donderdag 11 mei is de Willem ll-dubwinkel gevestigd in het filiaal van V&D in de Heuvelstraat in Tilburg. De verhuizing is ener zijds noodzakelijk in verband met de verbouwing van het stadion. Anderzijds speelt Willem II handig in op de populariteit van de club in de stad. Wil lem II is de vier de club in Ne derland met een clubwinkel in het centrum van de stad. Op donderdag 11 mei verricht een afvaardiging van de selectie om 19.00 uur de officiële opening. Daarna kan het publiek dagelijks van 12.30-17.30 uur en op donderdagavond tot 20.30 uur in de clubwinkel terecht voor een breed assortiment dubartikelen en de totale kledinglijn. Spreekt sorteren en verkopen jou aan? Emmaus zoekt vrijwilligers voor het sorteren en verkopen van binnengekomen spullen (kleding, schoenen, huishoudelijke artikelen). Kun je zelfstandig werken en tegen drukte? Geef je op!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 20