99 I J Z E W w Niet wéér verhuizen als je aan verpleging toe bent Zomerschool Terra Nova POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I Concert voor senioren Trefpunt 't Sant Vakantie De Reit Deelname hobbymarkt Volksdansinstuif Schenkingen en erfrecht Excursie naar Den Haag Jeu de Boules bij Padua Weense middag in Noord Nieuwe catalogus in de bibliotheek 1 I I DONDERDAG 4 MEI 2000 - PAGINA 11 Woonomstandigheden in verzorgings- en verpleeghuizen sterk veranderd en vrijetijdsbestedingen. Wie wil, kan er ook zijn of haar hobby I k FOTO: PETER LIGTENBERG Riek Flipse-Tiemens D1.34 De verzorgings- en verpleeghuizen zijn de afgelopen vijftig jaar sterk veranderd, ook in Tilburg. Sint Jozefzorg, dat in 1993 on derdeel uit ging maken van Zorgcentrum Tilburg- zuid (ZTZ), is daar een goed voorbeeld van. De tendens is dat ook in deze sec tor de woonruimten steeds groter worden.De nieuwbouw van Ko- ningsvoorde, dat ook tot dit zorgcentrum behoort, wordt zo ge bouwd dat mensen in die wooneenheden kunnen blijven wonen, ook als ze intensieve verpleging nodig hebben. Er wordt veel gepraat over ouderen en werk. Door de krapte op de ar beidsmarkt zou de VUT wel eens kun nen verdwijnen en de AOW-leeftijd in de toekomst omhoog kunnen gaan. Ook uitzendbureau's krijgen steeds meer belangstelling voorouderen. Maar er is ook één Tilburgse 50-plus- ser die niet hardop kan filosoferen over eventuele wendingen in zijn car rière: Johan Stekelenburg. Want dan valt iedereen over hem heen. Drop Oud ingedeeld dat ook ergo- en fysiothere- apeuten er goed uit de voeten kunnen. De nieuwbouw komt waarschijnlijk in 2002 gereed. Het wordt een gebouw van zeven woonlagen hoog met 76 aanleun-, 40 verzorgings- en 30 verpleegwoningen en een grote recreatiezaal. Catharina van Lindonk is redelijk gewend aan haar vrij kleine kamer in Sint Jozefzorg. FOTO: PETER LIGTENBERG 22, 27 en 29 juni, steeds 's morgens van 10.00 tot 12.30 uur en 's middags van 13.30 tot 16.00 uur. Op de eerste dag be gint het programma om 9.30 uur met een woord van welkom door directeur Hans van den Muijsenberg van Terra Nova. Kosten ƒ95,-. Inschrijven is mogelijk tot 15 juni bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, 5038 SP Tilburg; tel. 5426269. Via hetzelfde nummer geeft Aleydis Over meer nadere informatie. Deelname wordt bepaald aan de hand van de volgorde van inschrijving. Volksuniversiteit Terra Nova organiseert voor de zevende keer de Zomerschool: een boeiend programma onder deskundige leiding. Er zijn twee clusters met in teressante thema's. Per cluster worden inleidingen, discussies, excursies en ont moetingen verzorgd. Het eerste cluster heet Geluk en wijsheid kent thema's als 'Het schrijven van je le vensverhaal', 'De wereld van onze gevoe lens' en 'Op zoek naar levenswijsheid'. Het twee cluster heet Kunst en creatief en heeft onder andere de thema's 'Vincent van Gogh', 'Kunst via internet', 'Vijftig jaar Cobra' en 'Wereldkunst in het Tilburgse museum De Pont'. Alle deelnemers gaan samen op excursie naar de mooie oude stad Delft en bekijken de prachtige film Ka rakter. De Zomerschool wordt gehouden op 20, r geeft ook infor- jwilligerswerk te i- als buitenland, /illigersprojecten men aan één van donderdag 1l of :t Steunpunt Vrij- om eens te kijken je jouw vakantie d bijvoorbeeld en Maar als je dat al zin in iets anders, goed alternatief, avatiewerkzaam- luchtfestival, het atuurreservaat of ;n in een vluchte- donderdag 11 of in stichting Inter- eigen ervaringen Xnnaplein 21tel. Wennen In Sint Jozefzorg zijn de mensen vrij hun kamer zo in te richten als zij zelf willen. Ze mogen huisdieren meenemen, ook hon den en katten, op voorwaarde dat ze die zelf verzorgen. Een seniorenbed wordt wel dringend aangeraden om de rug van de verzorgers te sparen. Catharina van Lindonk (79) woont zes jaar in Sint Jozefzorg. Na het overlijden van haar man is ze uit Rotterdam naar dit ver zorgingshuis gekomen, omdat haar doch ter in Tilburg woont. "Ik heb hier heel erg moeten wennen", vertelt ze. "Het is niet makkelijk mensen te vinden met wie je echt praten kunt." Gelukkig heeft ze een tijd geleden een man leren kennen in de leeszaal. "Als ik iets liet vallen, raapte hij dat steeds voor me op." Ze kunnen inmid dels goed met elkaar overweg en drinken regelmatig thee bij elkaar op de kamer. Maar dat wordt minder, want hij wordt snel ler moe. Hij is ook al weer negentig jaar. De kamer is klein, maar daar is ze aan ge wend geraakt. "Alleen dat bed in de kamer vind ik maar niks en de douche is erg klein. Dat is lastig, omdat ik slecht ter been ben. Ik kan me daar bijna niet keren." Nieuwbouw "Koningsvoorde krijgt binnenkort woon eenheden, die volgens de nieuwe visie gebouwd worden", vertelt Marie Louise Luybregts. "Die zijn levensloopbestendig. Als mensen intensieve zorg nodig heb ben, kunnen er in die woningen kleine aanpassingen aangebracht worden, zo dat ze niet wéér hoeven te verhuizen. Die woonruimtes van circa 70 m2 worden zo Wie meer informatie wil hebben over verzorgings- of verpleeghuizen in Til burg kan de folder Zorgcentra en Steunpunt in Tilburg aanvragen bij Coby Stremmelaar van registratiebu reau VITO; dat is gehuisvest in De Twern, tel. 5839999. Constante factor in al die jaren is de ont- moetings- en recreatieruimte. Gedepu teerde Lambert van Nistelrooij, die oude renbeleid in zijn portefeuille heeft, vindt zo'n ontmoetingscentrum van groot be lang. "Mensen wonen soms wel zo'n tien, twintig jaar in zo'n tehuis. Die hebben een levendig en veilig centrum nodig, dat uit nodigt om elkaar te treffen. Daar moeten allerlei sociale activiteiten kunnen plaats vinden. Je moet er gezellig wat kunnen drinken, een praatje maken, biljarten of iets creatiefs kunnen doen." Ze is niet bang uitgevallen en gaat regel matig op haar scootmobiel naar het nabij gelegen Leypark. Een keer per week gaat ze voor een zanguurtje naar de activitei tenruimte. De activiteitenbegeleidster die ontdekte dat ze gedichten maakte, heeft ervoor gezorgd dat die in mooie lijsten op de gang hangen. "Ik was er helemaal on dersteboven van dat ik daar zoveel waar dering voor kreeg", vertelt Catharina. Maar soms, als ze bijna niet kan lopen, heeft ze een slechte dag. Ze durft er dan niet aan te denken hoe het moet als ze he lemaal niet meer vooruit kan. Renovatie Als mensen dement worden of er licha melijk zo slecht aan toe zijn dat ze verple ging nodig hebben, worden ze overge plaatst naar de verpleegafdeling. Een deel van dit verpleeghuis is inmiddels ge moderniseerd. De patiënten hebben daar een een- of tweepersoonskamers en er zijn twee gezamenlijke, lichte huiskamers op de zonzijde. Er is een binnentuin waar je lekker in de zon kunt zitten. In een snoe- zelruimte wordt met zachte muziek, kaarslicht en een warme knuffelmuur een rustgevende sfeer gecreëerd. Voor mensen die een partner hebben die in de verzorging of verpleging is opgeno men, zijn opleunwoningen beschikbaar, zodat ze toch onder één dak kunnen wo nen. Dat zijn ruimere appartementen van 72 m2 met een woonkamer/keuken van 30 m2, slaapkamer, badkamer, logeer- of werkkamer en een overdekt balkon. Bewoners en hun familieleden kunnen meepraten over het beleid van de instel ling. Maar het is moeilijk mensen daar voor te interesseren. "Over praktische za ken willen mensen wel meepraten", zegt Marie Louise Luybregts. "Als de trapleu ning stuk is, de verwarming een graadje hoger gesteld moet worden of als de kwa liteit van het eten te wensen overlaat. Maar er is weinig interesse om mee te pra ten over de grote lijnen van het beleid. Dat is ook wel begrijpelijk. Mensen die hier wonen zijn oud en meestal blij dat ze niets meer hoeven." Renovatie van een deel van Sint Jo zefzorg is nodig: de kamers zijn klein en de gangen zijn zo smal dat mensen met rollators elkaar amper kunnen pas seren. Zondagmiddag 7 mei speelt huisorkest I Fiamminghi van Con certzaal Tilburg een programma speciaal voor senioren met vooral muziek uit de Romantiek. Medewerking verlenen de so listen Joris van den Hauwe (hobo) en Frank Hendrickx (fluit). Gespeeld worden werken van Cimarosa, Corigliano, Bartók en Dvorak. Kaarten kosten slechts ƒ7,50, inclusief een kopje koffie/thee in de pauze. Ze zijn te koop bij de cd-afdeling van de Openbare Bi bliotheek op het Koningsplein. Kaartjes reserveren is ook mo gelijk bij het bespreekbureau van schouwburg en concertzaal: tel. 5432220. Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 10 mei een gezellige bingo-ochtend. Kosten ƒ7,50 voor een kaart van tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 17 mei kunt u er bloemschikken onder leiding van RianPrijs afhankelijk van het aantal en de prijs van de bloemen. Zelf meebrengen: mandje, potje of bakje, mesje en indien mo gelijk wat groen. Aanvang 10.00 uur. Het maken van vakantieplannen komt weer op gang. Hoewel het vanzelf spreekt dat het ook voor ouderen goed is er eens even uit te zijn, kunnen er toch heel wat zaken zijn die vragen oproepen als het om vakantie gaat: Hoe? Waarheen? Met wie? Om die vragen te helpen beantwoorden is er het reisprogram ma 2000 van Senior VakantiePlan. Hierin staan allerlei vakan tiemogelijkheden voor ouderen. Het betreft verzorgde groeps reizen in binnen- en buitenland. Een wegwijzer dus, voor ouderen die met vakantie willen. Het reisprogramma 2000 is gratis verkrijgbaar bij Contour, St. Annaplein 21 Donderdag 4 mei kunt u in wijkcentrum De Reit (Westertoren- laan 4) naar hartelust rikken, jokeren en hoogjassen. Er is voor iedereen een prijsje, en natuurlijk een gratis kopje koffie of thee. Kosten ƒ2,50. Aanvang 14.00 uur. In wijkcentrum De Nieuwe Stede is op donderdag 6 juli van 13.30 tot 17.00 uur een hobbymarkt. Daar kunnen ouderen ken nismaken met allerlei mogelijkheden op het gebied van hobby's laten zien. Opgave/inlichtingen: De Nieuwe Stede, Capucijnen- straat 156; tel. 5436664; vragen naar mw. V.d. Wiel, mw. Van de Ven of Theo van Duppen. Op zondag 7 mei is weer de volksdansinstuif 55+ in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Iedereen is welkom om eens kennis te maken met volksdansen. Zoals gewoonlijk wordt van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst on der leiding van Netty Tönissen. Entree slechts 2,50. De acktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat en KBO Hoef straat organiseren op dinsdag 9 mei een informatiemiddag over schenkings- en erfrecht met notaris De Kort. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. Het ouderenwerk van wijkcentrum De Nieuwe Stede organi seert op donderdag 11 mei een excursie naar Panorama Mes dag en De Tweede Kamer. In het parlement krijgt u een voor lichtingsfilm te zien en kunt u een deel van de vergadering bijwonen. Kosten deelname excursie: 20,- p.p., inclusief en tree Mesdag. Vertrek 12.00 uur vanaf De Nieuwe Stede (Capu- cijnenstraat 156). In Panorama Mesdag moet u trappen klim men. Informatie: tel. 5436664. Begin dit jaar zijn er bij ontmoetingscentrum Padua drie jeu de boulesbanenaangelegd. U kunt één of meer banen huren a ƒ2,- per uur/per baan, ongeacht het aantal spelers. Een set boules kunt u huren voor ƒ0,50. Er bestaat ook een Jeu de Boulesver- eniging Padua. Zij spelen op verschillende dagen. Naast deel name aan wedstrijden is vrij spelen mogelijk. De contributie be draagt ƒ50,- per jaar. Informatie of aanmelden: ontmoetingscentrum Padua (Hoefstraat 195), tel. 5359372, b.g.g. 5331533. Of ga gerust eens een kijkje nemen! De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) en de Zonnebloem organiseren woensdag 24 mei een gezellige Weense middag. In De Ypelaer treedt dan het operettegezel- schap Wiener Komedie Breda op. Aanvang: 14.00 uur. Toe gang ƒ4,-, inclusief kopje koffie of thee. Kaartverkoop bij Zon nebloem, Miep Baarslag (Dirigentenlaan 83) of SOON, Riet Put (Componistenlaan 319). Liep u in de bibliotheek altijd al met een boog om de computer heen? Of had u inmiddels geleerd hoe uw het nieuwste boek van uw favoriete schrijfster kon opzoeken? Dan krijgt u nu (op nieuw) de kans om te leren zoeken in de nieuwe catalogus. Op dit moment wordt er namelijk een nieuw automatiseringssys teem genstalleerd. En dat betekent vanaf 8 mei andere compu ters en een andere manier van zoeken in de catalogus. Vooral als u niet gewend bent met een-personal computer met een muis te werken, zult u er even voor moeten gaan zitten. In juni organiseert de bibliotheek daarom catalogusinstructies. Udenhout: dinsdag 6,13,20 en 27 juni van 10.00-11.00 uur Koningsplein: woensdag 7 en 21 juni van 10.00-11.00 uur Lyndacker*: donderdag 8 juni van 10.00-11.00 uur Berkel-Enschot: donderdag 8, 15, 22 en 29 juni van 10.30- 12.30 uur 't Sant*: maandag 19 juni van 10.00-11.00 uur Tijdens de instructie krijgt u uitleg over zoeken in de computer catalogus en gelegenheid om te oefenen; ook kunt u de proble men waar u tegenaan loopt te bespreken. Een wil zeggen dat u zich vooraf moet opgeven in die bibliotheek. Deelname is gra tis. De instructie vindt meestal plaats als de bibliotheken geslo ten zijn. U kunt dus in alle rust oefenen. Als de bibliotheek nog gesloten is, kunt u zich melden bij de hoofdingang. 000 - PAGINA 10 derne Industriestad- ploitatie IJssport- en wethouders ■net een structurele >ijstelling van de op ing uit het ijssport- 18.000,-. De presta- en aangepast, er is sico van f46.000,-in 0.000 minder bezoe- Ig van weersinvloe- eninmetdeinveste- n voor in het ijssportcen- i totaalbedrag van f iet en structurele bij- lastenraming met f lig. @BWC:ln com- 29 mei 2000 rapportages 1999-3 ompaan en IMW en wethouders ne- n de maraps 1999-3 De Twern, het Insti- latscfiappelijk Werk paan. Zij stellen vast 1999-3 geen signifi- jen vertonen ten op- verplichtingen uit de iiecontracten. ieWWB,8mei igeling Uitbreiding j en Buitenschool- en wethouder stem- premieregeling sti- eiding kinderopvang olse opvang 1999- m geen criteria vast sling tussen dagop- en naschoolse op- De ondernemers sten bij het verdelen sn over de stad. Zij st het vanaf 1 januari >aar stellen van 45 esubsidieerde gast- 65 subsidieplaatsen yang en 44 subsidie- spvang. De diénst |t opdracht een voor- xor de uitvoering en in een stedelijk be- e:WWB, 8 mei invulling voor- SB-convenant en wethouders iet wijze waarop in- sgevenaan de voor- IGSB-convenant en mant. :en Fonds Werk en en wethouders ne- tn de nota over de en bij het op rijksm- van het Fonds Werk voering daarvan zal gevolg hebben dat js-systematiek van Bijstandswet wordt !5% van de uitgaven van de gemeente Li 10%). In de nota n op de gevolgen e portefeuillehouder itwikkelingen bij de ran de wetgeving en r de VNG nauwlet- e: SAM, 29 mei de tilburgse koerier Modern In 1948 nam pastoor Piet van de Velden het initiatief tot de bouw van Sint Jozef zorg aan de Kruisvaarderstraat, het eer ste moderne bejaardenhuis van Tilburg. Hij vond opvang in slaapzalen en ge scheiden huisvesting van vrouwen en mannen uit de tijd. Wat in het nieuwe te huis minder goed voldeed, was de toilet- en wasgelegenheid. Die ontbrak op de ka mers. "Als je mensen naar het toilet moest brengen en je was er niet direct bij, dan haalde je de .wc vaak niet", vertelt een voormalig verzorgster in de jubileumuit gave 50 jaar St. Jozefzorg. Volgens de huidige maatstaven waren de kamers erg klein, vooral die van alleen staanden. De 104 echtparen die daar toen gehuisvest werden, kregen een apparte ment van 20 m2 en de 67 alleenstaanden hadden maar 6 m2 tot hun beschikking. Als ze ziek werden, moest de kamer ontruimd worden om verzorging mogelijk te maken. Toch was Sint Jozefzorg erg gewild, om dat iedereen een kamer voor zichzelf had en dat was een luxe in die tijd. Ontwikkelingen Sindsdien is er veel ver anderd in verzorgings huizen. Nieuwe bewo ners zijn gemiddeld een stuk ouder, want ze blij ven veel langer thuis wonen. Pas als ze echt niet meer voor zichzelf kunnen zorgen, komen ze in de verzorging te recht. "De gemiddelde leeftijd van de bewoners in de verzorgingshuizen van Zorgcentrum Til- burg-zuid is 87 jaar", zegt Marie Louise Luy bregts, hoofd stafafde ling secretariaat. "In het begin woonden hier vooral ouderen die vrij vitaal waren en was er veel minder zorg nodig. Nu is er een veel gedifferentieerder zorgaanbod nodig." Door samenvoeging van oude apparte menten bij het tehuis aan de Ringbaan Zuid zijn aanleunwoningen gemaakt. Daarin wonen ouderen die nog goed voor zichzelf kunnen zorgen, maar die wel ge bruik kunnen maken van de eetgelegen heid van het verzorgingshuis en andere voorzieningen; in noodgevallen kunnen ze een beroep doen op de verzorging. In het verzorgingshuis zelf wonen senio ren die niet meer op zichzelf kunnen blij ven wonen. Ze zijn nog wel helder van geest en kunnen zich, al dan niet met be hulp van een rollator of een rolstoel, ver plaatsen. Ook kunnen ze zichzelf wassen en aankleden. De woonruimtes van het verzorgingshuis staan op de wachtlijst voor renovatie. Ze moeten hoognodig aangepast worden, want ze zijn de klein ste die er in Tilburgse tehuizen te vinden zijnde gangen zijn zo smal dat twee rolla tors elkaar maar ternauwernood kunnen passeren. Meestal kan er maar één rol stoel of rollator doorheen, omdat het langs de wanden vol staat met ingeklapte rol stoelen. Het is nog niet duidelijk wanneer de renovatie plaats zal vinden. Voorlopig is het wachten op geld van de overheid. I De Seniorenwijzer verschijnt eenmaal in de twee weken in I De Tilburgse Koerier. 1 Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij I Gerrie Peters Mat de Vries I Adres redactie 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Deadline: donderdag 12.00 uur I I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 11