mimi i men VI I G 1 s Honda Insight Wijzigingen autokosten vanaf 1 mei lG ur f* Prijzen Toyota Previa i - r*jrm 11 v* en extra Feestelijke Paasshow bij de DATO-dealers Zuinigheidswonder op benzine Jaargang 12 nr 16 Donderdag 20 april 2000 Oplage 105.500 Deze week pag.3 Uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dato Autotest Toyota Yaris 1.3 VVT-i Linea Luna DEALERS LPG-regeltjes 01315422133 .01315423030 .04161363412 .01315943943 .01315053944 .01315802020 .01315331206 .01315443330 Spaceframe .01314683911 ..01314634355 .01315364011 .01315420143 .01314647676 .01315363924 .01315355575 .01315355655 ....01315351035 igte pk Lees verder bladzijde 3 .01315321411 ompi krijj tere etc. Naast nieuwe auto’s beschikken de DATO- ruimte WYCHEN. De diverse Europese initiatieven om een auto 100 kilometer te laten lopen op slechts 3 liter brandstof beperken zich zonder uitzondering tot zeer effi ciënt lopende turbodiesels. Honda levert in Japan, de Verenigde Staten en enkele Europese landen sinds kort de Insight die door een combinatie van benzine- en elektromotor rond de 1 op 30 loopt. yge- srs Redactie: Tony Vos Tel. 0495/430930 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg valt ei- r weinig and omslagpunt voor autogas fors verlaagd, zeker bij een gebruik te auto waar de aanwezigheid van een gasinstallatie nauwe lijks in de prijs tot uitdrukking komt. Keuze uit 25 merken in alle prijsklassen hoor- -pitter ste ver- Ruim 1000 occasions met BOVAG-ga- rantie en Nationale Autopas PRIL 2000 - PAGINA 2|l Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Gezamenlijk vertegenwoordigen de DATO- dealers maar liefst 25 gerenommeerde auto merken. In de showrooms van deze officiële merkendealers vindt u de laatste nieuwe mo dellen en uitvoeringen en tevens wordt infor matie gegeven over bijvoorbeeld leasing, fi nanciering en verzekeringen. motor f.2.000,= duurder als ge volg van een BPM-verhoging die gebaseerd is op het inmiddels al lang verouderde idee dat diesel lijke stoelen die opklapbaar en uitneembaar zijn. Twee extra stoelen kunnen achterin worden geplaatst, waardoor er maximaal zeven personen in de auto kunnen plaatsnemen. De meest complete wordt de Linea Sol met zes zoge naamde captain chairs, waarvan de achterste vier exemplaren eveneens kunnen worden uitgeno men. Er zijn in het interieur maar liefst 18 opbergvakken opgeno men. De standaarduitrusting is I op niveau met ABS, airbags, een-1 trale vergrendeling met afstands- bediening en elektrisch bediende j portierruiten. De Linea Luna heeft bovendien airconditioning en de Sol is herkenbaar aan de ge scheiden airco voor en achter, cruise control, lichtmetalen wie- J len en bredere banden, roofrails J en donker getint glas achter. Verder gaat vanaf 1 mei een sti muleringsmaatregel van start voor cruisecontrol en een boord computer. Alle auto’s die bij de kentekenaanvraag hiermee zijn Voor meer informatie zie onze advertentie in deze editie. Showroom Kloosterstraat 42, Goirle, Tel.: 013-5341659 Op de website van Stichting Au togas Nederland (autogas.nl) kunt u zelf een omslagpuntbere- kening laten uitvoeren en vindt u tevens een top 30 van favorie te auto’s op autogas. F- RDkS enz;. •BMW Renova Chrysler Chrysler L. op Zand...04161363993 Citroën Bertens Daewoo Auto Braat Tilb01314680044 Daihatsu Ad v.d. Wouw Ford P. v.d.Ven Ford Honda De Graaff. •Kia Schapendonk Mercedes Benz Autoparc04161361553 Mitsubishi Kluitmans. Nissan Denissen... Opel Gebr. Vulling;01314680468 Peugeot Collaris Peugeot Spijkers Goirle01315347771 Renault Van der Boom Rover Bink Seat/Saab Zuid Oost Seat Auto Noordhoek.,.01314553678 Skoda Elan Subaru Dekkers Suzuki Gijsbers Toyota Autonova Volvo Van Roosmalen ....01315840000 VW/Audi Auto Bongers. /Regeltjes moeten er zijn, ook al kan niet iedereen zich erin vin den. Want zonder de nodige re gels op allerhande gebied zou het leven van alle dag in ons Neder land, maar zeker ook daarbui ten, volledig uit de hand lopen. Maar we weten allemaal hoezeer regeltjes te ver kunnen gaan of hoe slecht ze met enige regelmaat op elkaar afgestemd zijn. Kijk nu eens naar de typegoed keuring voor personenauto’s. Vroeger moest een nieuwe perso nenauto in ieder Europees land een aparte typegoedkeuring on dergaan om officieel verkocht te mogen worden. Een dure en vooral volstrekt overbodige ge schiedenis, waaraan enkele ja- ren geleden een einde is geko men. Er geldt nu één Europese typegoedkeuring. Is een auto in Duitsland goedgekeurd, dan mag ie in alle EG-landen wor den verkocht. Meestal wordt een Europese auto in het land van herkomst gekeurd en vindt in ons land bijvoorbeeld de type- keuring van menig Japans mo del plaats, het gevolg van enkele Europese hoofdkantoren die hier gevestigd zijn. Zelf heb ik de in druk dat het er allemaal makke lijker op geworden is, maar dan onderschat ik toch de lokale uit zonderingen. Volgens planning had Ford vanaf januari de Mon deo en Focus moeten gaan aan bieden met een af-fabriek gemon teerde LPG-installatie die volledig op de auto is afgestemd en aan de strenge eisen van het merk voldoet. Mtiar, tot nu toe is er nog geen enkele auto afgele verd. Het probleem/ De LPG- Fords zijn type goedgekeurd in Luxemburg en Duitsland, maar in de installaties zijn enkele on derdelen gebruikt die een Neder lands goedkeuringsnummer missen en dan eist onze Rijks- dienst voor het Wegverkeer een afzonderlijke keuring van deze componenten. Bovendien stelt de RDW weer andere eisen op het gebied van veiligheid en eist een extra afsluiter voor de brandstof- inspuiting. Daarnaast is er nog verschil van mening over de juis te meting van het brandstofver bruik en het motorvermogen. Kortom, de Nederlandse over heid wil LPG-rijden stimuleren met lagere wegenbelasting en juist extra heffingen op diesels, maar dit geval heeft weinig met stimuleren te maken... Tony Vos Ruim voor de verkoopstart heeft Toyota-importeur Louwman Parqui de prijzen bekendgemaakt van de nieuwe Previa ruimtewa gen. Een auto die zich kenmerkt door de enorme binnenruimte in combinatie met prijzen die liggen onder het niveau van de lange versies van de concurrentie. Van af begin juni is de Previa lever baar vanaf f.66.400,=. De auto biedt een interieurvolume van maar liefst 5,9 kubieke meter. De motor bevindt zich in tegenstel ling tot zijn voorganger nu ge woon onder de motorkap in het vooronder en drijft de voorwielen aan. Het gaat om een 2,4 liter 4 ci linder met variabele kleptiming (VVT-i), goed voor een vermogen van 156 pk en een topsnelheid van 185 km/u. Toyota gaat de nieuwe Previa le veren in drie uitrustingsniveau’s. De Linea Terra krijgt een bank op de tweede en derde zitrij, waar door het een achtzitter wordt. De Linea Luna heeft een andere in deling met achterin drie afzonder- De datum 1 mei zorgt voor een aantal wijzigingen in de auto kosten. Zo worden vrijwel alle auto’s voorzien van een diesel- De elektromotor heeft meerdere functies. Als er extra koppel wordt gevraagd, bijvoorbeeld bij accelereren, dan helpt deze mo tor de benzinemotor mee. Bij af- remmeri of gas loslaten fungeert de elektromotor als dynamo en laat de accu op. Een startmotor is overbodig, omdat de elektro motor deze functie ovemeemt. De momenten waarop de elektro motor wordt bijgeschakeld wordt volledig door de Power Control Unit bepaald en je merkt er als bestuurder helemaalniets van. De werking wordt overigens wel op het dashboard in beeld ge bracht. De elektromotor levert 18 pk en daarom neemt het tota le vermogen van de auto toe tot 76 pk en bereikt het koppel een maximale waarde van 113 Nm bij slechts 1500 tr/min. Het mooie is namelijk dat de benzine motor zijn maximale koppel bij een relatief hoog toerental levert en de elektromotor juist bij lage re toerentallen krachtig is en dat bij elkaar opgeteld levert een zeer efficiënt geheel met een ge middeld brandstofverbruik van bijna 1 liter op 30 kilometer. Met een tankinhoud van 40 liter ligt de actieradius al snel boven de 1000 km. Maar dit goede resultaat wordt De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dealer Associatie Tilburg en Oms treken, verschijnt in geheel Til burg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oister- wijk, Moergestel en Hilvarenbeek. Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 j Fax 013/5359985 uitgerust krijgen een BPM-voor- deel van f.316,per item, waar door auto’s met cruisecontrol én boordcomputer een voordeel van f.632,krijgen. Tot slot gaat de wegenbelasting voor auto’s met een zogenaamde G3-gasinstallatie flink omlaag. Tot nu toe krijgen eigenaren van een dergelijke auto een kor ting van f.250,op de wegenbe lasting, maar deze wordt per 1 mei opgetrokken naar f.700,op jaarbasis. Hierdoor wordt het motoren milieuonvriendelijker zijn dan motoren op benzine of LPG. Alleen bij de zeer zuinige Lupo 3 Liter van Volkswagen blijft de BPM-verhoging beperkt tot f.800,omdat de auto al kan voldoen aan de 2005 emissienor men. dealers sa men over zo’n duizend kwa- liteitsocca- sions. Deze goede ge bruikte auto’s worden voor aflevering grondig van bumper tot bumper geïnspecteerd en gerecon- ditioneerd, waardoor u verzekerd kunt zijn van optimale kwaliteit. Uiteraard worden zij geleverd met een BOVAG-garantiebewijs (vanaf f.7.500,= aankoopprijs). Op dit BOVAG-garantiebewijs staat tevens de Nationale AutoPas (NAP) kilometerhisto- rie afgedrukt. U krijgt hiermee de zekerheid dat de kilometerstand op de teller ook de juis te stand is. U begrijpt het al, dat kopen bij een DATO- dealer kiezen is voor kwaliteit en betrouw baarheid. De medewerkers van deze officiële merkdealers vertellen u er graag meer over. U bent van harte welkom, ook op tweede Paasdag van 11.00 tot 17.00 uur. Ook dit j aar organiseren de officiële Tilburgse merkendealers verenigd in de DATO (Dealer Associatie Tilburg en Omstreken) weer de traditionele Paasshow. In de feestelijk aang klede bedrijven ontvangen de DATO-dealer u graag komend weekend. Ook op tweede Paasdag zijn ze geopend. Onder het genot van een hapje en een drankje informeren zij u graag over de voordelen die zij u te bieden hebben. voor een stoplicht uit, maar dat is eigenlijk alleen af te lezen aan een controlelampje dat dan gaat branden. Op het moment dat de eerste versnelling ingeschakeld wordt, slaat de motor weer bijna ongemerkt aan en kan men me teen wegrijden. Van het kleine aantal auto’s die we met een start-stop automaat mochten rij den, is deze Honda absoluut de fijnste. Precies zoals van te voren was uitgelegd, merkje van het in- en uitschakelen van de elek tromotor erg weinig. Op een digi taal instrument wordt het laden of ontladen van de accu getoond en kan ook de algehele accutoe- stand worden afgelezen. Verder Mager mengsel Aan de buitenkant laat de In sight duidelijk zien dat het een bijzondere auto is. Het gaat hier niet om de zoveelste Honda die niet bij ons te koop is, maar om een zeer doordacht concept waarin de laatste motortechnie- ken, elektronica, aërodynami sche inzichten en modern mate riaalgebruik zijn samengebracht met als resul taat een normaal rijdend voer tuig met een zeer gunstig brandstofverbruik. Waarom heeft Honda juist voor een benzinemotor gekozen. Het antwoord daarop is simpel, als grootste motorenfabrikant ter wereld bouwt Honda geen die sels. Het gaat in dit geval om een splinternieuwe, lichtge wicht 1 liter 3 cilinder voorzien van een bovenliggende nokke- nas. Uiteraard past Honda haar eigen VTEC-techniek toe waar door de kleptiming vanaf3500 tr/min wordt gewijzigd. Het is een mager mengselmotor met een NOx-katalysator. Er is al les aan gedaan om de interne wrijving zover mogelijk terug dringen. De motor levert 68 f bij 5700 tr/min en een koppel van 90 Nm bij 4800 tr/min. niet alleen op technisch vlak be reikt. De carrosserie van de In sight is uit aluminium opge bouwd. Als ruggengraat dient een spaceframe dat zeer licht en tegelijk uiterst solide is. Honda deed op dit gebied al ervaring op met de NS-X sportwagen. Het ge heel is opgebouwd uit zowel ge goten, geperste en geëxtrudeerde aluminium componenten. De voorspatborden, bumperkappen en de panelen over de achterwie len zijn gemaakt uit composiet materiaal. Het vloeiende ont werp brengt een extra gunstige luchtweerstandscoëfficiënt met zich mee van slechts 0,25. Lage rolweerstand Maar deze motor hoeft zijn taken niet alleen op te knappen. Tus sen de benzinemotor en de vijf- versnellingsbak zit een 60 mm dunne gelijkstroommotor die de plek van het vliegwiel inneemt. Deze wordt gevoed door een niet meer dan 20 kg wegende nikkel metaal-hydride accu. zien we voor ons een digitale snelheidsmeter, uitgebreide verbruiksmeter voor gemiddeld en momentaan verbruik en een digitale toerenteller. Tijdens onze proefrit haalden we nor maal rijdend met het grootste gemak waardes van boven de 1 op 22 en dat terwijl we tijdens de fotosessie regelmatig de mo tor aan lieten staan. Net geen vier meter lang is de nieuwe Honda Insight die wat vormgeving betreft nog het meest doet denken aan de laat ste CRX coupé, maar wat be treft concept op een totaal ande re leest is geschoeid. Overigens zal Honda voorlopig de Insight niet in Nederland verkopen, maar liefhebbers zouden ‘m kunnen importeren uit Enge land of Amerika. Maar hoe rijdt nu zo’n technolo gisch hoogstandje, vooral na de wat experimentele ervaring met de VW Lupo 3 liter. Het starten verloopt al anders. In no-time slaat de motor aan om de 18 pk elektromotor als startmotor fun geert. Het motorgeluid is zeer ge dempt en in de verte is nog I baar dat het hier om een 3-j gaat. We schakelen de eerst snelling in en zeer soepel komt de Honda van zijn plaats. Na tuurlijk staat de auto op banden met een lage rolweerstand. Dat soepele karakter blijft bij alle snelheden behouden. Het v genlijk op dat er bijzonder opvalt. De motor slaat stilstaar De Previa Linea Luna komt op f.68.9Ó0,= en de Linea Sol gaat £74.900,= kosten. L P G

Weekblad De Tilburgse Koerier | 2000 | | pagina 29